Telegrafische Berichten. Legerwet. Stadsberichten. zwaar dat het rapport van de commissie voor de kust verdediging niet afgewacht was en het gevoelen, dat men zich tot het strikt onvermijdelijke moest bepalen. Geen talrijk maar een goed geoefend en goed georganiseerd leger was noodig. Verder had hij bedenking tegen de hooge uitgaven van dit wetsontwerp het gevolg en te gen de afschaffing der plaatsvervanging. Hij zou met gerustheid stemmen tegen het ontwerp zooals het daar lag. De heer van VI ij men ving de bestrijding van het ontwerp aan om daarmede den 22 voort te gaan. De regeering heeft niet aangetoonddat er niet meer ge vraagd wordt dan volstrekt noodig is en verdedigt haar geheel nieuw stelsel van legervorming niet als het beste en onvermijdelijke. De financiëele gevolgen van gedwon gen kazernedienst zijn ook te drukkend zooals hij met een beroep op het buitenland toelichtte. Het regeerings- stelsel was onrechtvaardig in zijne gevolgen o. a. door de vele vrijstellingen, waardoor de kansen van vrijloting aanmerkelijk verminderen. Het was in strijd met de grondwet en ontoereikend voor de weerbaarheid des lands. Afschaffing van de plaatsvervanging was niet in overeenstemming met de belangen van de maatschappij en met het militair belang. Door de wering der plaats vervangers zal noch het physiek, noch het moreel, noch het verstandelijk gehalto des legers bevorderd worden. Onze legerhervorming moetovereenkomstig onzen rang in Europa gericht zijn op het defensief karakter, dat ons militair optreden moet dragen hetgeen ook in den geest der vestingwet ligt. Wij moeten zooveel en zoo goed mogelijk vrijwilligers zien te krijgen al is het ook duur. Dat doel is te bereiken door hun uitzicht te geven op burgerlijke ambten. Bij gemis aan genoegzame vrij willigers kan men de conscriptie behouden met plaats vervanging en met hebben zich allerlei Men betale hen goed goede betaling van de soldaten. Daardoor zal men do minvermogenden baten, niet door anderen ook te laten dienen, die door hun geld de macht voorrechten te blijven verschaffen, uit eene krijgskaste vormen door hen, die niet dienen. Zulk eene krijgskas werkt in het buitenland uitmuntend. Het hoofdleger moet uit beroepssoldaten bestaan en dan behoeft de diensttijd niet 8 jaren te duren. Verder zette hij uiteen hoe het best het reserveleger kan worden gevormd. De heer van Nunen bestreed mede het wetsont werp om de daaruit voortvloeiende grooteen persoonlijke lasten en de uitbreiding der personeele en financieele lasten. Onze stelling in Europa is niet van dien aard dat wij zoo groote lasten op ons behoeven te nemen. Veel beter zal onze nationale onafhankelijkheid bewaard blijven door handhaving van ons nationaal karakter. Door het stelsel der regeering zouden wij het duitsche stel sel volgen, dat, met het oog op onze onafhankelijkheid zeer bedenkelijk is. Hij vertrouwdedat het gezond verstand zou zegevieren en dat men niet onnoodige militaire lasten aan de natie zou opleggen. De hoer Guyot ontwikkelde verschillende bezwaren. Hij was tegen de samenkoppeling der van elkander zoo zeer verschillende bepalingen omtrent land- en zeemacht en tegen het te veel op den achtergrond stellen der her halingsoefeningen voor de zeemacht. Op het verband van de doode weermiddelen met het leger was niet genoeg gelet en de legerregeling was niet genoeg afgescheiden van de eenvoudige regeling van den dienstplicht. Van het nu voorgestelde kreeg men halfwerk. De heer Domela Nieuwenhuis zette uitvoerig uiteen, waarom dit wetsontwerp voor hem geheel onaan nemelijk was en diende de volgende motie in: »De Kamer, overwegende dat de hoofdbeginselen van dit wetsontwerp zijn verhooging van het contingent en vermeerdering van de oorlogsuitgavenoverwegende dus dat door de aan neming een bedenkelijke stap wordt gezet in de richting van het militarisme, de kanker die knaagt aan de wel vaart van alle volken, keurt de hoofdstrekking van het wetsontwerp af, ondanks het daarin opgenomen rechtvaar- dig beginsel van afschaffing van plaatsvervanging, en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie wordt ondersteund door de heeren Keuche- nius, Haffmaus, Schreinemacher, A. v. Dedem en Harte. De heer de Geer van Jutphaas bestreed mede het wetsontwerp om de onduidelijke redactie en de zware geldelijke en persoonlijke lasten, uit deze wet zullende voortvloeien. Met 42 tegen 33 stemmen werd op voorstel van den heer Hai'te de beraadslaging tot den 23 verdaagd. Kazernes. De regeeving heeft aan de Tweede Kamer een ge specificeerde opgaaf toegezonden van den toestand der bestaande kazernes van de daaraan vereischte verbete ring, van de bij de tegenwoordige inrichting der levende strijdikrachten te bouwen nieuwe kazernes en van de uitgaven die volgens globale raming met de be doelde vorbetoringeu en den bedoelden aanbouw gemoeid zullen zjjn. Het eindcijfer van de te besteden kosten bedraagt 5,250,000 (behalve dielater zullende voortvloeien uit de uitvoering van de ontwerp-legerorganisatie). Op de overgelegde lijst komen o. a. voor 138,000 voor Amsterdam, f 412,600 voor 's-Gravenhage waar onder 340,000 voor een hospitaal voor 340 zieken 147,500 voor Leiden, 317,000 voor Naarden, 'f 110,500 voor Amersfoort, 556,000 voor Assen, 277,000 voor Groningen, 880,000 voor Utrecht, 103,500 voor Zwolle, 262,800 voor Bergen op Zoom, 603,500 voor Breda, 183,000 voor Gorkum.y 169,500 voor 's-Hertogenbosch175,000 voor Maastricht j 262,000 voor Nijmegen en 167,500 voor Roermond De wet van 21 Juli 1890, houdende regeling van het militair onderwrjs bij de landmacht is den 20 in werking getreden, met dien verstande, dat nadere voor zieningen zullen worden getroffen en dat mede nader de tijdstippen zullen worden vastgesteld, waarop de inrich tingen van militair onderwijs opgericht, en, in verband daarmede, do thans bestaande inrichtingen van dien aard opgeheven zullen worden. De bepalingen betreffende de regeling vau hot ouder wijs bij de Kon. Militaire Akademie, benevens de bepa lingen, tot dusver vervat in alle besluiten en in alle daar bij vastgestelde reglementen en voorschriften betreffende deze Academie, de Krijgsschool, den Intendauco-cursus, de regeling der opleiding hier t.e lande van onderofficieren tot den rang van tweede-luitenant der infanterie en van k ,y vv/Ww UIIULVUIUIUVUIIVI) uwulOUv; uwu uiihiiiwiiw- cursus en de militaire school blijven voorloopig van kracht met enkele uitzonderingen. De inspecteur van het militair onderwijsbedoeld bij de wet van 21 Juli 1890, oefent het toezicht op de thans bestaande inrichtingen van militair onderwijs bij de landmacht uit. Bij kon. besluit vam den 17 is de kapitein-luitenant ter zee de heer P. Zegers Veeckens met 1 Mei a.s. be noemd tot adjudant van H. M. de Koningin. Den 17 is een aanvang gemaakt met, het opruimen van den peiler der brug over het Noordzeekanaal bij Vel- sen door middel van dynamiet. De gemeenteraad van Hoogeveen heeft besloten tot den bouw eener kazerne voor de maréchausséege raamd op f 8000. Te Delft wordt voor 1891, evenals voor 1890, 3.7 pet aan inkomstenbelasting geheven. Te Emmen is de offerbus met haren inhoud uit de israëlitische kerk gestolen. Te Wagenborgen is het logement van den heer L. Smit afgebrand. De Assurantie Maatschappij de Nederlanden op gericht in 1845 te Zutphen keert over 1890 20 pet. dividend uit. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Roermond is bepaald op 5 Mei en de herstemming, zoo noodig, op 19 Mei a.s. De geheele uitslag der in 1891 gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige eu in de fraaie hand werken is, dat voor de nuttige 476 van 719 geëxamineer- den geslaagd zijn tegen 473 van 729 in 1890 en voor de fraaie 96 van de 159 tegen 100 van 184 in 1890. Aan de Prins Hendrik-Stichting te Egrnond aan Kee zal uitgekeerd worden een bedrag van f 1500, zijnde de som welke overgebleven is van het bijeenge brachte geld, om een huldeblijk aan te bieden aan den heer J. H. Smits ter zake van het tot stand komen der pensioenwetten vau burgerlijke ambtenaren. H. M. de Koningin-Regentes heeft op voordracht van den minister van waterstaat aan C. Boomsluiter, post- 6d veerschipper te Stavonisse, eene belooning in geld geschonken als een blijk van waardeering van den door hem betoonden ijver bij het postvervoer over het veer StavenisseViane, bij de moeielijke en gevaarvolle dagen van ijsgang in Jauuari 1.1. Ook zijne drie knechts zijn geldelijk bedacht. Volgens de Echo heeft mr. Herm. J. Keyzer tegen De Tijd en Het Nieuwsblad een eisch tot schadeloosstel ling ingesteld van 10.000 wegens het plaatsen van een voor hem beleedigend bericht, en tegen De Standaard en het Haagsche Dagblad die in het bericht alleen de voorletters van zijnen naam noemden een eishh van 5000. In 1890 hebben 10 bomschuiten deel genomen aan de zeevisscherij te Zaudvoort. Zij besomden 33980, d.i. gemiddeld per schuit f 3399 tegen f 2307 in 1889 de hoogste besomming bedroeg in 1889 f 3000, in 1890 f 4380, de laagste in 1889 f 1900, in 1890 f 2900. Van liberale zijde is de heer Joh. ter Hoffsteede, notaris te Bloemendaal candidaat gesteld voor lid der prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Haarlem. De Haagsche Assurantie-compagnie voor brand enz. van 1805 keert over 1890 f 40 uit per aandeel, waarop f 625 is gestort. Wijlen de heer mr. G. J. Verloren vanThemaatte Utrecht heeft nog vermaakt aan het gereformeerd Bur gerweeshuis f 10000, het diaconie weeshuis der ned. herv. gemeente f 10000, de armen der ev. luth. gemeente f 5000, de Vereeniging tot hulp voor de prot. weduwen f 5000, de Werkinrichting voor blinden f 5000 en de Utrechtsche Zendingsvereeniging f 5000. allen te Utrecht. De heer dr. Pollacsek, directeur der Noordzeebaden op Sijlt-Westerland, door het gemeentebestuur van Xand- voort gekozen tot commissaris van Bad-Zandvoort heeft die benoeming aangenomen en het beheer aanvaard. Ds. M. E. van Lennep heeft het beroep naar de ned. herv. gemeente te Haarlem aangenomen. Den 18 trad in de kolfbaan van den heer A. Kist te Xuidscharwoude als spreker op de heer C. V. Gerritsenlid van den gemeenteraad te Amsterdam welke bijeenkomst door een talrijk publiek werd bijge woond. Het onderwerp te voren reeds aangekondigd waarover de spreker handelde, was»Het monsterver bond en de radicalen"niet het zoogenaamde mon sterverbond van katholieken en anti-revolutionairen was het wat den spreker op het oog had, maar het verbond der liberalen en conservatieven in hunne onderscheidene schakeeringen en wat door dezen in de laatste 40 jaren op staatkundig en wetgevend gebied was tot stand ge bracht. Spreker ging dairbij na, aan welke zonden en ongerechtigheden de liberale partij zich z. i. had schuldig gemaakt, alsmede hoe weiuig door haar in zijn oog was tot stand gebrachttoen ze nog regeeringspartij was hetgeen de oorzaak was, dat de hervormingsgezinde en vooruitstrevende partij der radicalen zich had afgeschei den de onoprechtheid der liberalen zoo zeide hij had het onmogelijk gemaaktlanger met hen samen te gaan. Alleen den heer van Houten werd een getuig schrift vau goed gedrag uitgereikt. Na de pauze seinde de spreker op, welke zaken dringend op afdoeningvoorziening en verbetering wachten en toonde dit met voorbeelden aan. Om tot die verbeteringen te kunnen geraken was volstrekt vereischte »algomeen stemrecht". Er moet eene geheele keering komen in de samenstelling dor 2e Kamermet eene aanzienlijke meerderheid van 2/3 als regeeringspartij, die het regelen en organiseeren mogelijk maakt, het zij dan ter rechter of ter linkerzijde en die uitkomst was alleen te ver krijgen door invoering van algemeen stemrecht. Met eene opwekking aan dé kiezers, die tegenwoordig waren, om bij de aanstaande verkiezing niet te letten op per soonlijke overwegingen, maar te stemmen naar eigen overtuiging, besloot de spreker zijne rede, die mot on verdeelde aandacht werd gevolgd en aangehoord. Na eenige bespreking met enkele der aanwezigen werd deze bijeenkomst door den voorzitter gesloten. Den 20 is de H. Maria Magdalenakerk aan de Spaarndammerstraat te Amsterdam plechtig ingewijd door den bisschop van Haarlem. Bij kon. bestuit van den- 20 is benoemd tot griffier van den Hoogen Raad der Nederlanden de heer mr. C. v um xjuagiuDiU uiouu rechtshof te 's-Gravenhage. Zeven stukken weiland en een stuk bouwland te Enkhulzensamen groot 19.23.50 bunderszijn den 20 in het openbaar verkocht aan het weeshuis der herv. gemeente aldaar voor 46200. Den 20 is te Groningen overleden de organist en toondichter J. Worp, geb. in 1821 te Broek in Water land. Hij was vooral bekend door zijne kinderliederen. Den 21 heeft te Leeuwarden een ploegbaas, die uit eene heistelling viel bij de werken tot uitbreiding van het station enz. in den daaronder gegraven kuil, beide beenen bij de enkels gebroken. Hij werd voor rekening van den aannemer in het Diaconessenhuis opgenomen. Den 21 ziju te Amsterdam vier van de zes voor onderwijzeres geëxamineerden geslaagd, namelijk de dames M. Rademaker, M. E. SchubartA. L. Selkers en E. M. Smit, allen van Haarlem; den 22 drie vau de zes, de dames G. Tol te Wijk aan Zee en Duin. N. C. M. Wever te Beverwijk en G. Bakker te Enkhuizen. Den 22, des nachts omstreeks 2 uur, is in de buurt de Hoep te Schagen brand uitgebroken in de brood bakkerij van C. de Boer bakkerij en woning verbrandden. Den 22 was de heer G. A. van Hattem te Sliedrecht voor f 509000 laagste inschrijver voor het maken van een kaaimuur met vischsteiger en verdere werken te Hoek van Holland ten dienste van den spoorweg Rotterdam Hoek van Holland. Het ten vorigen jare te ©terleek opgerichte zang- vereeniging Harmonie" gaf den 22 zijne eerste uitvoe ring, onder leiding van den heer J v. Albada. De wijze, waarop de verschillende nummers van het programma werden ten gehoore gebracht, mocht den onverdeelden bij val verwerven van het publiek, dat in vrij grooten getale was opgekomen en geeft recht om voor de toekomst veel goeds van de jonge vereeniging te verwachten. Door den raad der gemeente Warmenhulzen is tot wethouder benoemd de heer A. Kraakman, ter ver vanging van wijlen den heer T. Pronk. Bij de aanbesteding van het gemeentewerk te West- graftdijk zijn 3 perceelen (onderhoudenz.) gegund aan den heer Mulder te Graft voor ƒ1061 en een perceel (straatwerk) aan den heer J. Mgsschaert te Westgratt- dijk voor 1180, Op het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zal in Mei eene tentoonstelling van oude doozen bonbonnières, snuif doozen tabaksdoozen, juweel- doozen enz. worden gehouden die bijzonder belangwek kend belooft te worden. Toezeggingen zijn reeds ont vangen van verschillende soorten, als email op koper, saksisch porselein, ivoor, schildpad, metaal, hout enz. De doozen worden in vitrinen tentoongesteldtegen brandschade verzekerd en na afloop der tentoonstelling franco teruggezonden. Nadere inlichtingen geeft de heer E. von Saher conservator van genoemd museum aan wien de franco inzendingen ook direct kunnen geschieden. Het kerkelijk leven bij de ned. hervormden in de gemeente Spanbroek is verre van opgewekt. De meeste vergaderingen van stemgerechtigden kunnen niet doorgaanomdat het vereischte aantal niet aanwezig is. Zoo werd verleden week de heer Koelemeij met al gemeens, ten getale van 5 (zegge vijf) stemmen tot diaken benoemd. Naar wij vernemen zal den 29 te Hoogwoud de heer van Balen Blanken Jr.. voorzitter der afdee- ling Hoogwoud van de ^Centrale Liberale Kiesvereeni- ging" te Énkhuizen, eene lezing houden over »het libe ralisme." De kiezerslijsten te Zijpe zijn gesloten met een getal van 503 kiezers. Bedankt voor Noord-Zijpestandplaats te Scha- gerbrug ds. C. W. JWanrooij pred. te Vlogtwedde. 's-Gkavenhage "23 April 1891. Tweede Kamer. De heer Heldt bestreed het ontwerp op de gronden door de heeren Viruly en Nieuwenhuis ontvouwd en ontkende tegenover den heer Schaepman, dat het volk de plaatsvervanging voorstaat. De heer Seijffardt achtte het ontwerp lang niet fraai en nationaal, hij zou trachten medetewerkeu tot verbe tering en stond voor algemeene dienst- en oefenplicht De heer Schepel drong aan op overlegging van het ad vies van den Raad van State over de legerwet en zou, indien de regeering dit weigerde, eene motie voorstellen. De heer A van Dedem was bereid mee te gaan als de personeele en finantieele lasten niet te zwaar waren en de regeering toenadering toonde. De heer Schimmel- penninck v. d. Oije had geene principieole bezwaren. De heer Travaglino bestreed uitvoerig het ontwerp en zeide o. a., dat de katholieken oppositie voeren uit de over tuiging dat het militair leven nadeelig is voor de ziel der jongelui. Het getuigschrift, dat de volledige zesjarige cursus getrouw is bijgewoond en dat de leerling zich gedurende dien tijd, zoo door ijver, als door goed gedrag heeft onderscheidon is door burgemeester en wethouders, op voordracht van het hoofd der school, den 21 toegekend aan 24 leerlingen der openb. tweede tusschen- school, n.l. Jacob Elzas. Cornells Termaat, Pieter van Amelrooij, Jan Willem Schermer Jan Pool, Zacharias Pallemans, Klaas KnijtCornelis de Vries, Wilhelmus Johannes Vogelpoel, Mqindert NaroldJan Klaver, Gerardus Bartol meus Smit, Andries Zwart, Johan Bernard Bakker, Franciscus Cornelis de Munk. Augustina van den Eude, Anna Maria Margaretha de Graaff, Jausje Ploeger. Alida Johanna van Vliet, Catherina Hosbach, Maria Anna Groen, Anna Maria Duits, Catherina Hemmelder en Heudrika Langedam. Den 26 zal zoo verzoekt men ons mede te deelen de dienst in do kerk der doopsgezinde gemeente worden vervuld door den heer ds. S. Craandijk, predikant bij de doopsgezinde gemeente te Haarlem. Bij kon. besluit van den 20 is benoemd tot ont vanger der directe belastingen enz., alsmede van

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3