^ërstjT blad No. 50. Drie en Itfegentigste Jaargang. 1891. Z 0 N1) A O Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. FEUILLETON. MIJN YRXEND PARELMAN. 26 APRIL. Binnenland. ïiegerwet. Novelle van P. F. BRUNINGS. ALKMAAKSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar j O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummors O.OG. Prijs der gewone Advertentiën Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. EAGEIiAAD. Den 21 heeft de minister van bui- tenl. zaken Salisbury gezegd, dat de dag der algemeene verkiezingen niet ver meer verwijderd was. Eagerhnis. Den 23 verklaarde de heer baron Henry de Worms, dat de hooge commissaris voor Zuid-Afrika in last ontvangeD had, aan de regeering der Zuid-Afri- kaansche Republiek te verklarendat de engelsche re geering geen enkele poging zal dulden om eene nieuwe republiek in Zuid-Afrika te vestigen. De regeering van Transvaal heeft evenzeer de verbintenis onderteekend, volgens welke zij de engelsche zuid-afrikaansche maat schappij moet ondersteunen. De staatsbegrooting voor 1892 werd door minister Goschen ingediend. Zij biedt, vergeleken bij die van 1891 geenc verandering aan Het vorige dienstjaar laat een overschot van ruim 21 millioen gulden. De ontvangsten voor het loopende jaar zijn ruim f 1085.000.000, de uitgaven ruim 1060.000.000; het overschot zal dienen om de in de troonrede gedane beloften te vervullen tot het bouwen van kazernes het onttrekken van goud aan den omloop, dat niet meer aan het gewicht voldoet, enz. ITAIiIE. Den 23 des ochtends om zeven uren is drie mijlen buiten Rome de kruitmolen op den berg Testaccio in de lucht gevlogen. In dien molen was 10000 P. kruit en eene groote hoeveelheid dynamiet en gelatine. In de omgeving van den molen werd groote ver woesting aangericht, en meer dan 100 gekwetsten werden naar een hospitaal gebracht, waar dertig hunner in be handeling bleven. De kapitein Spacamela, de bevelhebber van een in de nabijheid gelegen fort, die op zijne ochtend ronde in den molen een geknetter hoorde alsof er salvo's geweerschoten afgevuurd werdenhad de manschappen van het fort onmiddellijk gewaarschuwd en gelast zich op het veld te verstrooien Hij zelf vluchtte het laatst, doch te laatop 100 el afstand van den molen werd hij zwaar verwond gevonden. In het rijtuig des Konings, die onmiddellijk naar de plaats van het onheil reed, werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Door deze waarschuwing zijn vele personen gered geworden. Eenige personen werden nog vermist. Te Rome heerschte door den zwaren knal, waardoor in vele huizen, zelfs in het Quirinaal en in het Vaticaau, de ruitea sprongen, groote ontsteltenis, vooral omdat in de nabijheid van den molen eene jon gensschool stond. Do jongens dezer school bleven echter ongedeerd. In het Vatikaan zjjn kostbare glasruiten vernield. Men spreekt van boos opzet. Het terrein van den molen is door militairen afgezetde tegen den 30 aangekondigde wedrennen zijn uitgesteld. De Kamer heeft den 23 de volgende motie van orde aangenomen, waarmede de regeering zieh vereenigd had ten aanzien van de afschaffing van de scrutin de liste 32) o- Ik merkte terstond aan mijn vrouw, dat ze in het ge heel niet gesticht was over mijn houding tegenover den jonker. Ze had blijkbaar niet anders verwachtot ik zou dit beminnelijk jongmensch uit eigen beweging afscheid hebben laten nemen. Louise keek ook al weer effen en zoo wandelden wena die uitgelaten pret van zooeven heel afgemeten en met uitgestreken gezichten naast elkan der voort. Ik kan niet zeggen, dat zoo'n wandeling aangenaam is. Er zijn duizenderlei onderwerpen, waarover men on der een wandeling keuvelen kan, en vooral in een lie felijke streek bij mooi weer, als de ondergaande zon de toppen van het hoog geboomte verguldt en door het ge bladerte nog zulke schoone licht-effecten toovert, dat men waarlijk als men keuvelen wil, niet verlegen behoeft te zijn om stof te vinden. Maar menschen, die met ééne gedachte rondgaankunnen over iets anders niet praten, en worden ze genoodzaakt het te doen, om hun fatsoen te houdenoch wat kan men dan spoedig merken dat er iets anders in hun gemoed omgaatdat er gaarne af zou willen, maar dat ze om de een of andere reden moeten verbergenAlleen enkele uitverkorenen kunnen praten over hetgeen hun gemoed niet vervult, en dat zijn de geboren staatslieden en de komedianten. We dwaalden een poos door het boschen het was in derdaad jammer, dat we zoo uit onze opgewekte stem ming waren geraakt. Louise was de eerste die toonde, dat haar dat stilzwijgen te midden eener liefelijke na tuur verdroot. Ze begon te zingen. «Louise", zei mijn vrouw berispend «dat past niet". De goede vrouw scheen den jonker nog altijd ergens Telefoonnummer 33. «De Kamer neemt akte van de verklaring der regeering, dat zij onverwijld een wetsontwerp zal aanbieden, strek kende om de regelmatigheid der verkiezingen te waar borgen en gaat over tot de behandeling der artikelen. TWEEDE KAMER Den 23 heeft de heer de Vries ofschoon bereid het ontwerp aan te nemen, de hoop alsnog uitgesproken, dat de financieele lasten meer in overeenstemming met de krachten der bevolking, vooralvan den landbouw zouden worden gebracht. De heer van der Borch, stellig voorstander van den persoonlijken dienstplicht, achtte vooral de financi eele bezwaren te groot en hoewel hij niet de verant woordelijkheid voor de afstemming aanvaardde, hoopte hij, dat de minister het hem mogelijk zou maken de wet met liefde aan te nemen. De heer B o r r e t teekende protest aan tegen sommige uitdrukkingen van den heer Travaglino, die der regee ring verweten had dat zij door de indiening van het ontwerp oorzaak is geweest van de verdeeldheid in de kath. partij en den kath. minister daarvan een grief ge maakt had. Hij teekent daartegen ernstig protest aan. Van deze regeering is geen ontwerp te wachten dat de godsdienstige belangen van onze kathol, landgenooteu zou schaden. De persoon des ministers van oorlog is hem daarvoor borg. De specifiek katholieke belangen zijn uit nemend behartigd bij dit ontwerp door de vrijstellingen. Maar het bezwaar van den persoonlijken dienstplicht weegt bij hem zwaar en slechts dan zal hij vóór het ontwerp kun nen stemmen als door wijzigingen zijne bezwaren zijn weggenomen. Voorts protesteert hij tegen de motie der Noordbrabantsche kiesvereenigingen en betreurt die als een aanranding van de vrijheid en onafhankelijkheid der volksvertegenwoordigers. De heer Rooseboom verdedigde uitvoerig het ont werp. De heer Lambrechts noemde dit ontwerp een uit vloeisel van de rampzalige grondwetsherziening. Hij be streed de wet en eindigde met de bede tot den almach- tigen God, dat de dreigende ramp worde afgewend van zijn dierbaar vaderland. De heer Land verdedigde zijn standpuntdat hij aan de zijde der regeering staat ten aanzien van de wijze waarop zij voorstelt de zeemacht te organiseeren. De heer Mutsaers was niet overtuigd geworden door den heer Rooseboom, betuigde zijn leedwezen dat generaal Reuther zijn stelsel niet meer had kunnen ver dedigen en bestreed het ontwerp, dat tot een noodlottig militarisme leidde, te zware geldelijke lasten veroor zaakte en de voorname takken van bestaanlandbouw handel en nijverheid, benadeelde. De heer C 1 e r c x zal tegen het ontwerp stemmen. De heer van Velsen vereenigt zich met vele bezwaren, tegen de gevraagde zware offers aangevoerd, doch hoopt dat overleg met de regee ring zal leiden tot bevrediging van velenopdat ten slotte achter een dikken boomstam te vermoeden om ons na te oogen; want ze keek om. Louise keek ook omen zei toen met haar lieve onschuldige stem Welmama, waarom mag ik hier niet zingen? Zijn we dan minder bevoorrecht dan de vogels, die'permissie hebben in het bosch te fluiten en te ratelen naar har telust Wellaat het kind zingen zei ik op mijn beurt en ik sloeg mijn arm om Louise's schouder. Louise keek tusschen de toppen der boomen door naar den helderblauwen hemelen zei zoo in gedachten met een zuchtje: «Ja, waarom zou ik nu niet zingen Er zal wel een tijd komen dat me de lust er toe vergaat." Natuurlijk," bevestigde ik; «die tijd komt vobr u, zooals voor iedereen. We kunnen niet altijd zingen kindwant we hebben er zoo zelden reden voor° De zware zorgen Louisje, vraag het maar aan uw moe der, verbieden het van zelf. Nietwaar, Catean, als we moeten afrekenen met de keukenmeidals we de begrooting moeten opmakenals we het tekort niet weten te dekken als we over de toekomst van de kin deren tobben hoe Jan door zijn examen moet komen voor de vierde klasse hoe Piet de derde klasse zal halen hoe Willem het met zijn overgangs-examen te Breda zal maken dan hebben we geen lust om te lachen en te zingen Kom vrouw," vervolgde iken ik liet Louise los om Cateau s arm in den mijne te schuiven «laat ons toch maar tevreden zijn We zijn zoo ge lukkig in vergelijking van zoo vele anderen die zich gelukkiger voordoen." Mijn vrouw is een goede vrouw, niet zoo zeer goedig, als wel goed. Ze is uiterst gevoelig voor een blijk van liefdeen ik heb de innige overtuiging, dat ze mijals ik mijn plichten jegens haar vergat, die ver geetachtigheid zou vergeven, indien ik berouw toonde maar vergeten nooit. Dit is ook van een vrouw niet te vergen. Het eenige wapen, dat ze in haar teere handjes kunnen zwaaienis dat waarmee ze den sterkereden man kunnen treffen op het zwakke plekje. Ze doen dit soms vol gratiemaar altijd juist en heel gevoelig. moge blijkendat de vrees voor dit ontwerp zeer over dreven is en in de praktijk zal blijken niet te bestaan. De heer van de Velde stemt met het stelsel van het ontwerp in en hoopt, dat het kazerneleven vooral ver beterd zal worden. Den 28 is de heer de B e a u f o r t het eerst aan het woord. Te Oudorp is voor de eerstvolgende 10 jaren het benoemen van kerkeraadsleden en het beroepen van pre dikanten opgedragen aan den kerkeraad. De burgemeester van Leeuwarden heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het bestuur van het Priesche Comité van de volkspartij om op Zondag 3 Mei op tochten met ontrolde vaandels en onder het zingen van liederen te mogen houden, op grond dat een en ander eene uittarting zou zijn hetgeen hij niet kan toestaan, allerminst nu de optochten zouden worden gehouden on der kerktjjd. Tot lid van het dagelijksch bestuur der banne Enkhulzen en Westeinde is gekozen de heer D. Dan- germond en tot hoofdingeland de heer E. Rienderhoff. De Marnixbond heeft besloten dezen keer a. geen eigen candidaten te stellen b. den kiezers aan te raden hun stem te geven aan den anti-revol. candidaatindien het hun blijktdat hij in beginsel is voor schrapping van art 171 (168), scheiding van kerk en staaten waar dat niet blijktzich te onthouden. Met algemeene stemmen op één na is door de stem gerechtigde leden der ned. herv. gemeente te Ursem beslist, dat gedurende de eerstvolgende 10 jaren de be noeming van predikanten en kerkeraadsleden door de stembevoegden zal worden uitgeoofend, evenals tot nu toe het geval was. De gemeenteraad van Middelburg heeft met 10 tegen 4 stemmen besloten, op Zondag kermis te laten houd°en. Beroepen bij de ned. geref. kerk W. den Hengst te Helder. De bevolking der provincie Groningen bestond op 1 Januari 1891 uit 135.582 mannen en 139.774 vrouwen, samen 275.356, tegen 272.786 op 1 Januari 1890. De bevolking van Groningen was 56413, Veendam 10391 Slochteren 10348. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft besloten tot de electrische verlichting van den stads-schouwburg een voorstel om in het geheele gebouw het gas door elec- triscb licht te vervangen werd verworpen evenals een voorstel tot het aanbrengen van centrale verwarming een brandscherm en een brandmuur. Te Maassluis is door het bestuur der Vereeniging de kerkelijke kas aanbesteed het bouwen eener kerk met toren consistorie en kosterswoning voor 48555 aan den heer J. P. Wimmers. De raming was 51108. De regeering van Britsch Canada heeft aan den schip per der reddingsboot te Brouwershaven J. de Korte een gouden medaille en aan ieder der bemanning eene som van 50 geschonken als bewijs van waardeering wegens het in October 1890 redden der bemanning van het op den Banjaard gestrande schip Dunroben. Ze leggen dit dolkje nooit afhet behoort onder haar preciosa, en we moeten het haar laten. Ik zou ook geen kans zien het haar te ontwringen, zonder zoo'n zwak schepseltje pijn te doenen dit doet geen beschaafd man. Ik kan u verzekeren, dat de ijskorst, waarmede mijn vrouw haar hart had omgord, smolt als sneeuw voor de zontoen we daar zoo liefelijk als waren we juist daags te voren getrouwd door het bosch wandelden. Louise wandelde achter ons aan als wilde het lieve kind ons met haar bloeiende negentien jaren er ons niet fei telijk aan herinneren dat het gisteren waarin we ons droomden al een aanzienlijk eindje achter ons la<«. «Cateau" zei ik, verbeeld-je eens, dat dit mooielbosch ons toebehoordehoe zou-je dat vinden Je zoudt je, denk ik, in het geval wel kunnen schikken, niet-waar Beter dan in mijn tuintje met de gepalmde perkjes, waarin we met ons tweeën niet naast elkaar kunnen wandelen zei Cateau, een vreinigje kregel. «Lieve vrouw, antwoordde ik deftig, »er zou misschien toch weer oen tijd komen, dat je deze breede lanen weer te benauwend vondt om er alleen in te wandelen. Laat ons tevreden zijn met ons bescheiden deel." En toen keerde ik me om naar Louise; want ik had me eensklaps weer herinnerd dat we de negentienjarige ge tuige onzer echtvreugde bij ons hadden en ik zei°vroo- lijk «Louise, je mama heeft me er aan herinnerd, dat je overmorgen jarig bent, kind; hoe oud word-je dan, lieve meid J «Negentien, papa," antwoordde Louise, die juist was blijven staan, om braambessen te plukken. «Och, eet dat goed niet!" riep mijn vrouw verschrikt, als een echt steedsch mensch, dat in alle wilde vruchten vergift ziet. «Laat ze maar eteu zei ik lachend «maar pas op vooi de doiens kind Wat wil-je op je verjaardag heb ben Louise vroeg ik. Louise peinsde en keek naar boven door de kleine opening van het hooge bladerdak, in het blauwe. «Zeg aan je papa, dat hij je dit bosch cadeau doet," zei mijn vrouw, die blijkbaar maar met ééne gedachte

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1