No. 51. Urie en USegentigste «laargang. 1891. WOENSDAG 29 APRIL. Officiéél Gedeelte. NATIONALE MILITIE. Drankwet. Drankwet. Onbestelbare Brieven Buitenland. Binnenland. ALRMAARSCHE EOIRAM. Deze Courant wordt Dinsdag;-, Donderdag- en Zaterdagavonduitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar j 0,8©franco door het geheele rijk 1, Dé 3 nummors Prijs der gewone Advertentiën Per regel ©,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. Plaatsgebrek noodzaakt ons liet Feuilleton achterwege te laten. De BURGEMEESTER der gemeente ALK M.A A R gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande, hier wonende verlofgangers, om zich, tot bijwoning der oefeningen 's namiddags vóór 4 urenbij hun korps te vervoegen, als volgt 4 Mei 1891, 4 regiment vesting-artillerie, garnizoen te Helder, GERRIT HARWIJNE en GERRIT WILLEM WONING. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps en daggeld, dat ter gemeente-secretarie der woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 28 April 1891. A. MACLAINE PONT. Burgemeester en wethouders van Aik- m a a e brengen ter algemeene kennis dat aan hen -ver gunning is gevraagd door MNRTEN DE VRIES, wononde alhier, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in hfet perceel aan de Bierkade, wijk C, No. 1 welke vergunning thans ten name staat van Zacharias Groet. Burgemeester en Wethouders vootrnoeuud Alkmaar, A. Maclaine Pont. 28 April 1891. De Secretaris, .Nubout van der Veen. Burgemeester en wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis dat aan hen ver gunning gevraagd is door PIETER SLOTEMAKER, wonende alhier, tot het voortzetten -van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Luttik- Oudorp, C 89, welke vergiïnning thans ten name staat van Gerardus Hendrikus Arbous. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 April 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. verzonden in de le helft van April 1891 i Brave AmsterdamHovyAmsterdam P. <J. de Wachter, Goes; A. Goemans Den Haag; Mevr. C.Jan senRatten, Rotterdam. Van Broek op Langedijk: J. Pike Leiden. Van Hensbroek; H. de WitHaarlem. Briefkaart: OlieHaarlem. Brieven: Amerika: H. P. BenitPeekskillD. Greeuw BEIitflB. Te Antwerpen is overleden de heer J.' A. Delaet, sedert 1863 lid der Kamer voor het arron- dissent 'Antwerpen, een warm Vlaming. De centrale sectie van do Kamer heeft het fransche stelsel aangenomen voor de Senaatsverkiezingen. De leden van den Senaat worden dientengevolge benoemd door de leden van de gemeenteraden en de provinciale raden en door de afgevaardigden. Men zal later een equivalent zoeken voor de leden der arrondissements raden, die,in België niet bestaan. Ook werd besloten de verkiezing voor de beide Kamers te houden in elke ge meente en niet in de hoofdplaatsen der districten. De linkerzijde was daartegen. Eindelijk werd besloten tot splitsing der groote arrondissementen. De Koning overhandigde den 26 aan de jagers dei- burgerwacht to Gent oen vaandel en hield daarbjj eene toespraak waarin h(j zeide »De geschiedenis uwer roemrijke stad staat mij borgdat hare burgers het vaandel hoog zullen weten te honden gelijk in vorige eeuwen. Trekt steeds eens gezind en krachtig ten strijde onder dit vaandel. Een ernstigen plicht legt n dit zinnebeeld op, het vaderland lief te hebben en zijne eer te verdedigen, en steeds er naar te streven het te dienen en zijn invloed en voor spoed te bevorderen. De geschiedenis der volken is die hunner vaderlandsliefdezij is de onuitputtelijke bron voor mannelijke deugdenwelke de volken in stand houden en in welvaart doen toenemen. Daar waar dit edel streven heerscht, daar heeft de onverschil ligheid welke ten verderve leidt, geen vat op de ge moederen. Indien het waar is dat het geloof bergen verzetvoorzeker heeft de vaderlandsliefde geen geringer macht. Met genoegen zie ik daarvan bij u de opwek kende bewijzen." IHJITSCIB'Ij.VVO. Benige scheepskapiteins hebben aan den Rijksdag verzocht hen te beschermen ^egen de drnkkende mededinging van de nederl. wisschors bij de vrachtvaart op da duitsche kust. Als gronden voor dat verzoek voeren zij aandat de nederlanderstijdens hunne afwezigheid, in hun lae-d van alle lasten bevrijd zijnin Nederland geen schoolplicht bestaat.zoodat de schipper zijne kinderen aan boord kan gebruiken en dus geen hoog loon heeft te betalen voor knechtsin de duitsche havens van de neüerlandsche visschers geene buitengewone .rechten-geëischt worden en evenmin van hen de everlegging gevorderd wosdt van een bewijs van bevoegd heid tot het uitoefenen van het schippersbedrijf; in Ne derland -geen verzekeringpliaht bestaat. Verder koopen zij hunne levensmiddelen in duitsche havenszonder invoerrechten bij de scheepsmakelaars die bijna altijd tevens i-eeders zijn en daarom bij het verdeelen der vrachten met de cederlander3 betere zaken maken dan met de duitschers, wier gezinnen in het land zelf wonen. Daarentegen betalen duitsche schippers voor de vracht vaart in Nederland hooge patenten. De commissie uit den Rijksdag, die deze klacht heeft onderzocht, verklaart, dat de duitsche, regeering in 1886 de nederlandsche vlag tot de duitsche kustvaart heeft toegelaten toen Neder land in andere opzichten voor Duitschland gewichtige wenschen toestond. In 1886 namen 142 nederl. schepen deel eum de duitsche kustvaart, in 1887 211, in 1888 592 en in 1889 5®7. Het aantal deensche schippers is echter veel greaterhet bedroeg in 1889 1637. De •commksie erkende, dat de duitsche zeilvaart achteruit gegaan was zoo .zelfs dat het aantal duitsche zeil schepen van 4372 in 1871 tot 2885 in 1889 daalde. -Zij stelde voor, het adres aan den Rijkskanselier te ver zenden ter overweging vaa Het «enige wat zij tot ver betering kon aangeven namelijk te trachten verlaging te verkrijgen vaa de hooge patentrechten in Nederland. Dit voorstel is aangenomen geworden. ©raaf van Moltke. Veldmaarschalk ^raaf von Moltke, bijna 92 jarenoud, diie den 24 des namiddags de zitting van den Rijksdag en het Heerenhuis nog bijwoonde, is des .avonds te kwartier vóór tienen, tengevolge van eon aanval.van beroerte, zacht en kalm overleden, nadat hij kort te voren met smaak zjjn avondmaaltijd gebruikt had. Daarna had Rij voor zich op de piano laten spelen en vervolgens was hij zooals ge woonlijk, gaan whisten. Gedurende het spel werd hjj onwel en kort daarop overleed hij in zijne kamer- De Keizerin bracht den 25 -des ochtends een bezoek in het gebouw van den .generalen staf en legde een fraaien krans rozen op zijn sterfbed Do Keizer, Hie een bezoek aan Eisenach brachtkeerde den 25 des namiddags te half zes naar Berlijn terug en begaf zidh onmiddellijk naar het sterfhuis. Hij had aan von Moltke's familiebe trekkingen (deze woonde .met een neef en nicht, daar hjj geene kinderen had) geseindIk heb een leger verloren." In den Rijksdag hield de voorzitterde heer von Levetzow den 25 met ontroerde stem eene toespraak, waarin hij fenlde bracht aan Moltke als een voorbeeld van plichtsbetrachting en een man rijk aan roem en eer held en denker te gelijk, een voorbeeld van men- schelijke en burgerlijke deugden. »Mijnp krachten", zeide hij^schieten te kortals ik zijne verdiensten naar be- hooren zou willen schetsen. Moltke's naam zal steeds met gouden letters in de wereldgeschiedenis vermeld blijven en tijdgenoot en nageslacht znllen ten allen tijde trotseh op hem zijn. Zijne assche rustê ia vrede." Hierna werd de zitting ten toeken van ronw opgeheven. De zitting van het prnisische Heerenhuis en het Huis van Afgevaardigden werd den 25 mede opgeheven en verdaagd tot den 27 nadat door de voorzitters hulde aan zijne nagedachtenis was gebracht. In het Heereahnis lag op Moltke's zitplaats een fraaie lauwerkrans. Te Kreisau in Sileziëwaar ook zijne vrouw be graven ligtis hij den 28 begraven. Alle bladen waarvan de meeste met een rouwrand voorzien zijn brengen hem hulde als veldheer, geleerde, denker en edel mensch. De Staatscourant brengt hulde aan graaf Moltke die na den dood van Keizer Wilhelm I en Keizer Frederik als het ware als een levend gedenkteeken uit den grooten tijd der nationale ontwikkeling werd beschouwd. »Voor dezen paladijn van den grooten Keizer zegt dat blad voelde het geheele volk slechts vereering, dankbaar heid en liefde, en zelfs die volken, welke hij na bloedigen strijd overwon, konden hem hun eerbied en bewondering niet onthouden. Moltke's beeld zal zonder smet tot in de verste toekomst •schitterenzoowel in de jaarboeken der geschiedenis als in de harten van het duitsche volk. Zoolang er nog een duitsch en prnisisch leger bestaat zal de herinnering aan den grootsten veldheer, die deze legers ooit hebben gehad, nimmer verflauwen." ElüGjtëLiANïM. Het bericht van dienstweigering van eenige manschappen van het bataljon grenadiers in de kazerne te Chelsea is ongegrond bevonden. Bij de verkiezing van een lid voor het Lagerhuis op den 25 in het district Whitehaven te Londen is de con servatieve candidaat gekozen met 233 stemrüen meer derheid. Bij de laatste verkiezing was de meerderheid dier partij slechts 106. Hoogerhuis. Minister Salisbury heeft den 24 me degedeeld, dat hij tegenstrijdige berichten had ontvangen over het gebeurde op de Pungwe maar hij twijfelde niet, of de engelsche troepen hadden aan een onrecht- vaardigen aanval blootgestaan, in strijd met de verdragen. Engeland verlangde, dat Portugal zich zou honden aan den modus vivendi, waarbij de vaart op de Pungwe werd toegestaan. Portugal zond de rioodige bevelen. Indien het zijne verplichtingen nakwam, had de regeering niets aan te merken, maar zij had toch drie oorlogsschepen gezon den. want het gedrag der portngeesche agenton was dikwijls weinig in overeenstemming met de verzekeringen uit Lissabon. De portugeesche gezant had voorgesteld een engelsch consulair agent aan de Pnngwe te benoemen, ter voorkoming van verdere geschillen. Hij verzocht de kwestie der schadeloosstelling te laten rasten totdat nadere berichten waren ontvangen. Vervolgens werd de afgevaardigde van Newfoundland gehoord. De heer Whiteway lichtte zijne bezwaren toe, en de tweede lezing der wet van minister Knutsford werd tot den 27 uitgesteld om den leden de gelegenheid te geven, het verlangen der Newfoundlanders te overwegen. Den 27 werd die wet aangenomen. 1K4NMKIJK. Te Lyon zijn vijf anarchisten in hechtenis genomen wegens het maken en in omloop brengen van valsche munt. Dit bedrijf behoorde volgons hen tot. de anarchistische leer. IT/MKjIF. Het wetsontwerp tot afschaffing der veel voudige kiesdistricten (scrutin de liste) is den 24 aan genomen met 182 tegen 76 stemmen. Minister Nicotera heeft in de Kamer gezegd dat bij do ontploffing in het buskrnitmagazjjn van Pozzo Pantaleo bij Rome op de plaats des onheils 46 en in den omtrek 220 personen gekwetst waren. Onder de omgekomenen, ten getale van ongeveer zes, verklaarde de minister van oorlog was een civiel-ingenieur. De administratie had geen schuld. Een technisch en administratiefonderzoek was ingesteld waarschijnlijk was eene langzame ont branding in het kruit ontstaan. Het gedrag der officieren en soldaten was boven allen lof verheven. Deze ver klaring werd lnide toegejuicht. In den Senaat heeft dê regeering eensluidende verklaringen afgelegd. Van de gekwetsten zijn reeds drie overleden. fj\ID-AFR.ÏHA,. De heer Henry Loch, gouverneur der Kaapkolonieheeft den heer Krüger president van de Transvaal, het volgende telegram gezonden »Der regoering van H. M. zijn geruchten ter oore gekomen volgens welke het plan bestaat van een zoo- .genaamden Boerentrek van Transvaal naar Mashonaland •en de vestiging eener republiek op dat grondgebied. De •regeering brengt ter kennis van we Exc., dat zij dezen »trek" zou beschouwen als een daad van vijandelijkheid jegens de Koningin. Zij vraagt de onmiddellijke verze kering der loyale medewerking van Transvaal," krachtens de overeenkomst van Swaziland." De heer Krüger antwoordde, dat hij den Boerentrek" tegengehouden en de vermoedelijke aanleggers dezer onder neming bij zich ontboden had. De regeering erkende ten volle hare verplichtingen. President Krüger heeft eeqe proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij allen burgers der Zuidafrikaansche Republiek verbiedt middellijk of onmiddellijk deel te nemen aan den »tiek naar Mashona-land, welke door de Boeren is be raamd, omdat daardoor inbreuk zou worden gemaakt op bet verdrag, tusschen de Zuidafrikaansche Republiek en Engeland gesloten. Tweede Hamer. Aankoop van een huis in het Korte Voor hout te 's-Gravenhage. De commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1891 heeft in haar eindverslag de jnistheid bevestigd van het in het Voorloopig Verslag gèzegde omtrent den prijswaarvoor in het Lange Voorhout, ter grootte van 1401 vierk. el zon te koop zijnnamelijk het geheele perceel voor 60000 en zonder de stallen met eenig terrein (p.m. 225 vierk. el) voor f 50,568 dat is onge veer 43 per vierk. el. - Bij kon. besluit van den 20No. 45, is bepaald dat de afgifte van het bewijs van ontslag nit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1885 en van 1886 en van de ingelijfden bij de- zee militie der lichting van 1887 wordt geschorst totdat beslist is omtrent de bij de Staten-Geueraal ingediende wetsvoordraebtstrekkende om hen tot langeren dienst te verplichten. »Bij kon. besluit van den 22 is herbenoemd tot burgemeester van Purmerend de heer jhr. C. van Citters met 1 Mei a. s. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 23 burg. en weth. op hun voorstel gemachtigd tot het nemen van proeven met electriciteit voor verlichting en beweegkracht en hun 12000 toegestaan tot aanschaffing eener kraan daartoe Den 23 is tot dijkgraaf van het heemraadschap Woriner, JIsp en Niek gekozen de heer M. Bus te Jisp, nabij Spijkerboor (in plaats van wijlen den heer

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1