tant te W ormerj en Anorder IJ- en Zeedijk de heer J. Koster Mz. te Oost-Knollendam. Tot heemraadin plaats van den heer M. Bus werd gekozen de hoofdingeland T. Schoen maker te Wormer. Den 23 is te Hoorn een kind van ongeveer 3 jaar dat op de straat speelde, door een kaaswagen overreden en gedood In den morgen van den 24 is hf>t vaartuig van A. Jongejan, op reis naar Groningen, in de Zuiderzee in botsing gekomen met de tjalk »De Jonge Jozef' koers zettende naar de Oranjesluizen. Het schip van Jongejan is gezonken en de schipper met zijne vrouw en eenige kinderen sprongen over op de tjalk. Het wrak ligt in het Hoornsche gatniet ver van den wal. Den 24 viel te Westgraftdijk het kindje van den heer K., aldaar, al spelende in het water, doch werd door den heer Nat gered. In spijt van alle mooie dagen die evenwel nog geducht koud kannen zijn groeit het gras in het «hartje van Noordholland", zooals Beemster Parmer en Schermer, weinig of niet en kan er al van een «groen kleed" gesproken worden, een «grastapijt" mag het niet heeten. Grasmaand zal wel verdwijnen, zonder zijn naam opgehouden te hebben. Ondanks dien verre van rooskleurigen toestand, denken sommige boeren reeds aan het ontruimen der stallen zoodat men in de Beemster deze week reeds melkkoeien buiten zag loopen. Vanwaar dip dieren voedsel moeten krijgen, als de boer het niet geeftis ons een raadsel. Gelukkig voor de koeien echter, behoort deze boer tot de uitzonderingen. -Bij de den 25 te lMrkshorn gehouden aanbeste ding van het bouwen van eene geneesheerswoning met stal werd ingeschreven door P. Honijk, te Schagen/ 8930 D. Kramer, mede aldaar 8470; A. Spaan, Haringcarspel 8298; J. Levendig, Dirkshorn 8190; P. Levendig St. Maarten f 8050; C. N. Vlaming, Schagen 7573. J. van Zalinge, Oudkarspel 7460, en A. Vis, mede aldaar, f 7400. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. De sluizen te »ijp en te U^est^raftdijk, die eenige veranderingen ondergaan, zullen alsdan op dezelfde wijze werken als de dezer dagen afgewerkte inundatie sluis te Spijkerboor Het gemeentebestuur van Rijp heeft aan het r. k kerkbestuur aldaar vergunning verleend tot het aanleg gen van eene eigen begraafplaats. Tot heden bestaat er voor alle gezindten één kerkhof. De elf bewaarscholen te Haarlem werden in 1890 bezocht door 1479 kinderen beneden en 421 kinderen boven 6 jaren. Te Breda is een stuk grond gekocht ter stichting van een gebouw voor eene te vestigen afdeeling van het Leger des Heils. Do gemeenteraad van Kokhuizen heeft den 23 besloten het ophalen van haardasch en vuilnis voor 5 jaren te verpachten, het terrein der mestvaalt in te richten en te overkappen en in dat tijdvak het tonnenstelsel in te voeren. - Den 25 zijn te Amsterdam twee van de zes voor onderwijzer geëxamineerden geslaagdnamelijk L. J. Steenwinkel en H. A. Mastenbroek, aldaarden 27 'vier van de zes, namelijk E. F. Avenarius, W. de Boer, J Brandenburg en R. Clewitz te Haarlem. De Tielsche Brandverzekeringmaatschappij keert over 1890 50 pet. dividenduit, niettegenstaande eene hoogere uitkeering van 63.000 van brandschade Te Harsingerhorn wordt een tweede kaasfabriek opgericht aan het oosteinde van het dorp. De heer H. P. van den Aardweg Jr. te Pur merend is met 1 Mei a.s. benoemd tot opzichter bij de marinewerken Benoemd tot hoofd der Oosterschool te Andijk de heer T. Engel, hoofd eener school op Texel. Te Knkhulzen worden pogingen aangewend tot oprichting eener haringreederij Naar aanleiding van do toelatingsexamens aan de Kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem op den 24 en 25, zijn geplaatst in de 3e klasse C. H. Bérail van 's-Gravenbagein de 2e klasse M. de Jong Schiller, H. Thai Larsen, beiden van Haarlem, en H. J. Vermande van Hoorn; in de le klasse M. de Boer van Assen delft, E. M. Braakman van BeverwijkA. H. Buys, G. Ph. Charbon en H. Graue van Haarlem, E. Hübner van Amsterdam, M. H. H. Klokke van SteenwijkA. van Koetsveld en L. C. M. van Leersum beiden van Haarlem. Te Assen wordt voor 1891 f 34350 aan hoofde- 1 ij ken omslag geheven de percentage bedraagt 5.26 pet. van het inkomen. 1153 Personen zijn aangeslagen: de hoogste aanslag is f 40000. Inkomens beneden f 300 zijn vrij inkomens boven 3000 betalen de volle percentage. Het beroep van den gemeenteraad van Zandvoort tegen het besluit van Ged. Staten van Noordholland van 21 Dec. 1890, waarbij goedkeuring onthouden is aan zijn besluit van 25 Nov. bevorens tot verlaging van de jaarwedde van den onderwijzer J. Morra, is afgewezen. Het bedrag dier jaarwedde is onveranderd behouden. De Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft heeft over 1890 110.826 winst behaald, waarvan 80000 of 10 pet. over het in 1890 verdubbelde maatschappelijk kapitaal uitgekeerd wordt. De overige 30826 worden op reserve-rekening gebracht met het oog op de uitvoe ring van verdere plannen alsmede óp het feit, dat door do aanzienlijke verhooging van de prijzen der grondstoffen en van den spiritus het cijfer van het benoodigde be drijfskapitaal aanzienlijk verhoogd is. De gemeenteraad van Leiden heeft beslist, dat het archief-gebouw met afzonderlijke conciërgewoning, waar voor de erven van den heer A. J. Krantz 40000 aan de gemeente hebben geschonken, zal worden geplaatst aan de Boisotkade, tusschen den Vliet en de Kaiserstraat. De hoofden der lagere scholen 1, 2, 3 en 4 klasse en daarmede gelijkstaande bijzondere scholen te Amster dam hebben zich bereid verklaard mede te werken, om bij de aanstaande ontvangst van H. II. M. M. de Koningin- Regentes en Koningin Wilhelmina kinderkoren ouder de muzikale leiding van den heer Brandts Buijs ten gehoore te doen brengen bij het leggen van een gedenksteen in het nieuwe, in aanbouw zijnde Buiten-Gasthuis. De gemeenteraad van Knkhulzen heeft naar aanleiding van een adres tot afschaffing der kermis met 6 Ow uou havengeld voor schepen, welke aldaar binnenloopen om te laden of te lossen, vast te stellen op 1 cent per ton van elk schipdat binnenloopt, zonder te laden of te lossen, zal een halve cent per kub. el geheven worden. Uit het jaarverslag omtrent de Prins-Hendrik Stich ting te Kgmond aan Kee over 1890 blijkt, dat door de vergrooting van het gebouw het aantal oude zeelieden die daar een tehuis kunnen vinden geklommen is tot 103. Daarvan zijn negen ouder dan 80 en 40 ouder dan 70 jaren. Uit giften konden tabak en dergelijke ver snaperingen verschaft worden aan hendie uit eigen middelen dit niet kouden genieten. Er kwamen 5 sterfgevallen voorde gezondheidstoestand was overi gens vrij gunstig. Het getal leden en donateurs was op 31 December 1909, zijnde 20 leden en 37 donateurs minder. De winst- en verliesrekening slnit met een cijfer van 39627. Voor de verpleging der oude zeelieden werd f 13064 besteed. Ruim f 25Ö00 werd op verbou wing enz. afgeschreven. Er is een tekort van 5703 als gevolg van de verbouwing. I)e regenten, de heeren H. H. P. de Wit, W. G. Wendelaar en G. C. van Veen werden herkozen in plaats van den heer H. Koeman, een der mede-oprichters van de stichting, overleden, werd gekozen de heer E. Konijn Hz. te Egmond aan Zee. De heer mr. W. Tonckens J.Lz., gouvernements secretaris'van Suriname, keert tot herstel van gezondheid naar Nederland terug. Bij besluit van den 24 is de regeling vastgesteld met 1 Mei van het huis van wijlen Z. M. den Koning en van dat van 11. M. de Koningin. -Den 24 is te Haarlem besloten tot het stichten eener vereeniging «Ambachtschool" ten doel hebbende om, met subsidie van Staat, provincie, gemeente en par ticulieren, te voorzien in de behoefte aan ambachts- en voortgezet lager onderwijsdoor het oprichten eener school voor ambachten als het timmeren smeden meu belmaken en schilderen. Op de vergadering van «Volksmin" vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoekdeze week te ütoogwoud gehoudenzijn als bestuursleden herkozen de heeren S. Glas, J. Schagen en A. Groot en gekozen de heer D. Saai. De rekening over 1890 sloot met een batig slot van ruim 50. Besloten is om met 113 scholieren een rijtoer te maken naar Enkhuizen en aan 207 der jongste leerlingen een schoolfeest te verschaffen. Op deze wijze bestrijdt men ook daar met goede uitkomst het schoolverzuim, waarmede men in de meeste plat telands gemeenten zoozeer te worstelen heeft. Den 25 des avonds is op zijn buiten te Driebergen overleden de heer jhr. H. A. L. van Vessem, intendant van het kon. paleis te Amsterdam en belast met het beheer van het paleis te s'-Gravenhage en het huis ten Bosch. Een timmerman, wonende te Koedijk, heeft bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat hij den 26 op den Dam als wegwijzer heeft genomen een hem on bekenden man, door wien hij in de Duifjessteeg bij de O. Z. Voorburgwal, nadat een ander persoon zich bij hem gevoegd had is aangerand en beroofd van zijn gouden horloge en een bankbiljet van f 60. Een der aanvallers is een bekende. Den 26 des avonds is te Berg-Ambacht een zware brand uitgebroken bij den veehouder J. Verbrug. Zoowel deze woning als vier daar naast gelegen woningen brandden geheel af: twee aan de overzijde gelegen woningen ge deeltelijk. De groote Kerk met toren en consistorieka mer brandde mede af. Het stalvee werd gered. Schoon hoven zond o.a. drie spuiten om den brand te helpen bewiugen. - In den nacht van den 26 op den 27 is te Koe- gras, gemeento Helder, de door den bednjfsboer W. van der Peet bewoonde boerenplaats van jhr. mr. J. H. van Foreest van der Palm c. s. afgebrandwaarbij elf koeien onder het invallende dak geraakten en omgekomen zijn. Met groote moeite konden de bewoners zich redden. Den 27 is te 's-Gravcnhage aanbesteed de verbete ring van den bestaanden trekvliet van de sluis aan den Leidschendam tot nabij Delft en 's-Gravenhage en het maken eener nieuwe verbinding van de vaart van 'sGraven- hage met de Schie. Voor het le perceel waren eenige in schrijvers do heeren J. J. Bekker te Lent en A. D. Van Seters te Vucht voor 727,900; voor het 2e per ceel was de minste inschrijver de heer G. Key te Rot terdam voor f 265,0.00. Voor het geheele werk eerstge noemde heeren voor 1,042,900. In de op den 27 te 's- Gravenhage gehouden ver gadering der Billiton maatschappij is met 309 tegen 104 stemmen aangenomen het voorstel van den minister van koloniën tot beëindiging van het geschil over de concessie van de maatschappij en aangenomen eene motie van een aandeelhouder, om aan de regeering mede te deelen dat deze overeenkomst de uiterste grens is, waartoe de Maat schappij bereid is te gaan. Te Warmenhuizen werd dezer dagen onder veel opgewektheid een gouden bruiloftsfeest gevierd van een paar, welks ouders van weerszijden in 1865 en 1869 mede hun 50jarig huwelijk herdachten, terwijl ongeveer 3 maan den geleden aan een broeder van den jubilaris eene zelfde gebeurtenis mocht ten deel vallen. Den 24 is bij enkele inschrijving door het provin ciaal bestuur van Noordholland aanbesteed de uitvoe ring van baggerwerk in het Noordzeekanaal beoosten de Noordzeesluizen te IJmulden, geraamd op 5760. Laagste inschrijvers de heeren A. Volker Az. en P. A. Bos te Sliedrocht voor 6235. Den 24 in den vroegen morgen is te Haarlem bij den winkelier in koloniale waren A. J. A. Jalink in de Smodestraat een hevige brand uitgebroken, vermoedelijk tengevolge van het springen van een brandend petroleum- toestel in een hok achter de woonkamer. De op de boven verdieping slapende bewoners hebben zich met moeite over het dak gered. Do schade is vrij belangrijk. De heer H. Milo te Zaandijk is benoemd tot hoofd eener bijzondere school te Eist en mej. K. J. v. d. Woude te Enschedé tot onderwijzeres te Wormerreer. Tot onderwijzor aan eene bijzondere school te Wormerveer is benoemd J. F. Kapteijn te Weesp. De anti-revolutionaire kiesyeroeniging te Wolvega heeft den hoer Okma niet meer candidaat voor lid der Tweede Kamer gesteld. ging Het Aed. Rundvee Stamboek afd. N.- Holland, werd den 27 te Amsterdam gehouden onder leiding van de heer Jn. Zijp Hzn. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, den heer Willinge, telde de Vereeniging op 31 Dec. 588 leden en 13 begunstigers 279 aanvragen tot keuring kwamen in nl. 199 in het voorjaar17 in den herfst en 63 tusscheutijds. Tot landbouw-correspondent werd benoemd de heer D. Mun- nihhuis te Purmerend. De rekening sluit in ontvangst met 6034,99, in uitgaaf met f 4783,75 */a, alzoo met een batig slot van 1251,23j. Dit jaar zijn 8 aanhou- dingspremiën van 25 voor jonge stieren uitgeloofd. Deze prijzen werden toegekend aan dieren van de heeren J. Bakker Jzn. te Wieringerwaard, J. J. de Wit te Zijpe, wed. J. Strijker te Winkel, j. Wit Azn. te Mid woud (2 stuks), L. Stapel te SijbecarspelM. de Jong Czn. te Hoogcarspel en C. C Koning te Beemster. Tot commissarissen werden herkozen de'heeren J. L. T. Groneman en jhr. mr. P. v. Foreest, tot bestuurslid de heer K. A. Kaan te Wieringerwaard. Tot plaats der volgende vergadering werd opnieuw Amsterdam aan gewezen. Besloten werd op voorstel van het bestuur de stieren, die voor de uit te reikenaanhoudingspremiën in aanmerking komen op kosten der afdeeling te doen phothographeeren en de afbeeldingen in te zendon op verschillende buitenlandsche veetentoonstllingen. Het voorstel van de afdeeling Groningen (voor de algemeene vergadering) om een prijsvraag uit te schrijven «wat leeren wetenschap en practische ervaring omtrent de voortteling in bloedverwantschap bij het rundvee?" gaf tot verschillende zienswijzen aanleiding. Eenerzijds vond men dat de prijsvraag niet ver genoeg ging, en dat zij, op den voorgrond stellend dat bedoelde voortteling verder felijk is, veeleer vragen moest welke schadelijke gevolgen daaruit voortvloeien anderzijds achtte men de prijsvraag niet noodig, omdat hier de ervaring geleerd heeft, dat integendeel de fokking in bloedverwantschap de beste uit komsten oplevert, en daarnevens wijl het nuttelooze van prijsvragen vaststaat. Eerstbedoelde meening, nader uit gedrukt in een voorstel om de prijsvraag bij amende ment te doen veranderen in de vraagwat is dejrationeel- ste wijze van veefokking werd ondersteund door het bestuur, met het gevolg dat na eenige discussie besloten werd, op de algemeene vergadering voor te stellen, laatst genoemde vraag aan die van Groningen toetevoegen. Op verzoek van de afd. Schagen van den Bond van Liberale Kiesvereenigingen in het district Alkmaar trad den 26 de heer mr. W. van der Kaay als spreker te Schagen op. De heer W. Kloeke voorzitter van de afd. Schagen en tevens voorzitter van den Bondopende met een kort woord de bijeenkomst. Door de belangstelling van zoo velen in 's lands zaken hoopt hij tot verbetering te komen. Voor de afgevaardigden, die heeten het geheele nedeilandsche volk te vertegenwoordigen, zal deze be langstelling oen prikkel zijn om hunne kiezers voor te lichten en hunne denkwijze over de vraagstukken van den dag te ontvouwen. Mr. W. van der Kaay verkrijgt daarop het woord. Spreker begint met er op te wijzen, dat de tegenwoordige politieke toestanden alleen eene keuze laten tusschen rechts en links. Liberaal en anti-liberaal zullen de twee groote partijen der toekomst zijn. Nu is de vraag, aan wien de leiding van s lands zaken voor het volgende tijdperk zal worden toevertrouwd. Blijven de anti-libe ralen de raadslieden der Króón, dan gaan wij opnieuw een tijdperk van gehaspel en getob tegemoetkomen daarentegen de liberalen aan het bewind, dan begint een tijd van ontwikkeling en hervorming. Spreker trad daarop in eene beschouwing over de verschillende programma's der partijen. De katholieke is uit haar aard en wezen eene kerkelijke partij. De R. K. vormen alleen eene partij op eenheid van kerkge loof. Eendracht ontbreekt. Hun verschil van zienswijze op politiek gebied geeft zich meermalen in schelle kreten lucht. Wel heeft men soms gepoogd een politiek program samen te stellen, maar de lijdensgeschiedenis, die «Recht en Orde" te Amsterdam in de laatste dagen heeft door leefd, toont duidelijk, dat werkelijk politieke overeen stemming ontbreekt. De kloine catechismus der zuster scholen is voldoende. In het maken van programma's zijn de antirevolutio nairen ons de baas geweest. Maar, vraagt spreker, wat is er van hun hoog geroemd program van actie terecht gekomen Het komt er eenvoudig niet op aan of het wordt uitgevoerd, daar men bij eene nieuwe verkiozing met een nieuw voor den dag komt. Spreker wil op eenheid van kerkgeloof geene politieke eenheid. Door eensgezindheid tot eendracht en samenwerking is zijne leuze. Dat do kiezers zich om de banier van een pro gramma scharen, is goed. De noodige ruimte omtrent de wijze van uitvooren om het doel te bereiken dient aan de afgevaardigden gelaten te worden. Spreker wijst er op, dat, zonder profeet te zijn ge beurd is wat hij voor jaren heeft voorspeld. Na de totstandkoming der schoolwet is de vriendschap tusschen do verbonden anti liberalen verkoeld. Na de indiening der legerwet is de ministerieele meerderheid verloren. Doch ook bij de invoering eener belasting op het roerend vermogen en de inkomstenbelasting zullen zich dezelfde verschijnselen voordoen. Alle belangrijke zaken zullen blijven rusten. Misschien zou men tot overeen stemming kunnen komen bij de afschaffing van zeep- en zontaccijns en bij eene nadere regeling van het middel baar en hooger onderwijs maar verder niet. Wanueer, de liberale partij de overwinning mag be halen dan komt in de eerste plaats aan de orde° eene herziening van ons belastingstelsel. Spreker is voor het invoeren eener progressieve inkomstenbelasting. Mocht de patentbelasting behouden blijvendan dient ze in een bedrijfsbelasting to worden opgelost. De bronnen, waaruit het inkomen wordt verkregen zullen een verschillenden maatstaf ten gevolge hebben. Ook de plaatselijke belas tingen dienen geregeld. Billijk is het dat de uitwonende eigenaar in de gemeente waarin hij zaken drijft of zijn grondbezit heeft-, in de belasting dier gemeente bijdraagt. Spreker waardeert het, dat zijn oordeel niet is gevraagd over de brug-, kanaal-, markt- en waaggelden. Zijns inziens bebooren de gemeenten hieruit geene bron van inkomsten te trekken. Ze behooren alleen geheven te worden in zooverredab ze dienstbaar gemaakt worden aan het onderhoud van buitengewone verkeerswegen of

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2