Telegrafische Berichten. Legerwet. 336e Staats-Loterij. Stadsberichten. Beurs- en Marktberichten. Nr. 10258 25.000; Nr. 18823 5000; Ns. 11683 en 18172 1000; Ns. 1040, 18077 en 18569 400; Nr. 88 f 200; Ns. 1531, 6654 en 12633 100. a 11.stukken van pond per pond 0,85 a 's-Gravenhage 30 April 1891. Tweede Kamer. De wet werd verdedigd door de heeren Oppedijk, Roell en Karnebeek. De heer Vermeulen heeft eene motie voor gesteld verklarende dat het ontwerp te zware geldelijke en persoonlijke lasten oplegt, terwijl de verdedigbaarheid er onvoldoende door wordt gewaarborgd. De heer Huber wees op de willekeurige wijze, waarop in dit ontwerp het rechtsbewustzijn wordt geschokt. De heeren Haffmans, Lieftinck en Harte bestreden het ontwerp. Morgen komt de minister aan het woord. Den 27 zijn onder de gemeente Grubbenvorst drie dennenbosschen, 80 bunders groot, afgebrand. De nieuwe celgevangenis te Amsterdam is den 28 in gebruik genomen. Den 28, des morgens omstreeks 6 uur, is te Zaan dam een hevige brand ontstaan in de stoomwasscherij van de heeren Latenstein en van de Stadtaan den Zeedijkvermoedelijk door het heetloopen der rollen van de machine. De geheele fabriek is uitgebrand; van de aanwezige goederen is slechts een klein gedeelte ge red kunnen worden. Een der werklieden bekwam eene zware brandwond. De heer jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen lid der Eerste Kamerte 's-Hertogenboschis door den Koning der Belgen benoemd tot officier der Leopoldsorde. De minister van marine heeft eene commissie sa mengesteld, bestaande uit de heeren Jansen, hoofdinge nieur, chef der afdeeling materieel, Tadema, inspecteur van stoomvaartdienstenen Huartambtenaar bij het departement, ten einde nieuwe bepalingen te ontwerpen op den aanbouw van schepen voor 's Rijks dienst. Ter vervanging van den heer K. A. Kaandie naar elders vertrektis tot lid van den gemeenteraad te Zijpc benoemd de heer P. Waiboer met 77 van de 111 uitgebrachte geldige stemmen. Het getal kiezers be draagt 503. In de vergadering van de vrijzinnige kiesvereeni- ging te ZIjpe is met groote meerderheid van stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld het aftredend lidde heer S. T. Land. Door den heer Bossen werd voorgestelddat de vereeniging zich zou aansluiten aan het manifest van de Liberale Unie. Hij zag voor de partij alleen heil in nauwere aansluiting, waardoor het noodig is, bepaalde punten vast te stellen, die in den eerstvolgenden tijd in behandeling en zoo mogelijk tot stand moeten komen. De conservatieve elementen, wien het program van de »Unie" nog te ver gaatmoeten in het algemeen belang worden geweerd. De voorzitter, de heer van Calcar, meent, dat elk program de liberale partij aan macht zal doen verliezendat juist door een program de verdeeldheid grooter zal wor den en dat niemand zich daaraan kan binden omdat niet van te voren kan worden gezegd, of men voor een bepaald wetsontwerp zal stemmen. Alleen het beginsel van de liberale partij moet zij hoog houden en dit zal eenmaal zegevieren. Na re- en dupliek werd het voor stel van den heer Bossen met groote meerderheid van stemmen verworpen, waarna deze voor zijn lidmaatschap bedankte. Den 28 zijn te Amsterdam vier van de zes voor onderwijzer geëxamineerden geslaagd, namelijk J.W. Goed hartT. van Heusden, J. W. Hulseboom en H. Langen- donkallen te Haarlemden 29 vijf van de zesname lijk H. van Leeuwen, G. Oostendorf, P. Otto, D. Quer- ner en S. Postma te Haarlem. Den 28 brak des nammiddags te half een te Slle- drecht een hevige brand uit in het midden der ge meente waardoor acht woningen en het gebouwwaarin het Leger des Heils zijne bijeenkomsten hieldverbrand den. Door krachtige inspanning konden de aangrenzende gebouwen, zooals het kantongerecht en het raadhuis enz. behouden blijven. Voor lid der prov. staten van Noordholland in het hoofdkiesdistrict Haarlem, in plaats van wijlen den heer A. van Stralen werden den 28 3400 geldige stem men uitgebracht. Daarvan bekwamen de heeren Johs. ter HofFsteede te Overveen, gesteld door alle liberale kies- vereenigingen1289, Mr. L. J. G. van Ogtrop te Am sterdam, kandidaat der katholieken, 1200, R. Verkuijl, kandidaat der anti. revolutionairen 555dr. D. de Haan, kandidaat van eenige kiezers te Haarlem, 252 en Meijer, kandidaat der radicale kiesvereeniging50 stemmen. Alzoo horstemming tusschen de heeren Johs. ter Hoff- steede en Mr. L. J. G. van Ogtrop. De Koningin-Regentes zal met de Koningin den 5 Mei Gersau verlaten en den volgenden dag omstreeks 10 uren op het Loo aankomen. De tentoonstelling van antieke doozenétuis, bon- boDnières, juweelkistjes enz. die op het Huseum vaa Kunstnijverheid te Haarlem zal gehouden worden belooft buitengewoon belangrijk te worden. Uit ver schillende plaatsen van ons land werden zeer waardevol le en antieke inzendingen ontvangen. De tentoonstelling wordt zondag 9 Mei geopend; tot 5 Mei worden nog bij dragen ingewacht bij den heer Von Saher, conservator van het Museum, die bereid is tot het geven van nadere inlichtingen. Bij kon. besluit van den 27 is aangewezen als voor zitter van den raad van toezicht op de Rijkspostspaarbank de heer mr. P. S. van Nierop, lid van dien raad. Den 28 zijn te Amsterdam voor de akte gymnastiek {orde- en vrije oefeningen) drie kandidaten geslaagd, na melijk E. P. Avenarius, W. de Boer en J. Brandenburg. Een trok zich onder het examen terug. -Tot predikant bij de ned. herv. gemeente te Sas- senheim is beroepen ds. Bierens de Haan te Haarlem beroepen predikant te Oostmarsum. De lijst der hoogst aangeslagenen in de provincie Drente bevat 87 namen zijnde 8 meer dan voor 1890, in verband met de vermeerdering der bevolking. De hoogste aanslag is die van den heer M. A. Hooger- brugge te Smildenamelijk 1633; de laagste 212. Het maatschappelijk kapitaal van de naamlooze vennootschap de Haagsche broodfabriek wordt van 70000 tot 200000 verhoogd van den 27 tot en mot den 29 is de inschrijving geopend op 140 aandeelen van f 500 a pari. De gemeente-gasfabriek te Leiden heeft eene winst van ƒ49.508.31 J/j over 1890 opgeleverd, tegen f49,639,635 in 1889. De rechtstreeksche intercommunale telephoondienst voor publiek verkeer van Bussum met Amsterdam, Zaan dam, Haarlem, Zandvoort, 's-Gravenhage, Schiedam, Rot terdam, Dordrecht, Arnhem, Baarn, Hilversum en Utrecht is, met machtiging van den minister van waterstaat den 24 geopend. Den 25 is te Rotterdam overleden de heer dr. K. A. Rombach, oud-lid der Tweede Kamer voor het hoofd kiesdistrict Briellein den ouderdom van bijna 79 jaren. Op. den weg van 's-Gravenland naar Hilversum is den 25 eene plotseling woest geworden koedie aan hare geleiders ontsnapt wasdood geschoten moeten worden toen pogingen om haar te krijgenmislukt waren. De commissie, door het hoofdbestuur van de Geld.- Overijselsche Maatschappij van landbouw benoemd tot het uitbrengen van een verslag over den tiend-afkoop heeft als slotsom hare beschouwingen vermeld 1. het raadzaam is met den tiend-afkoop nog 3 a 4 jaren te wachten 2. men trachten moet thans reeds tiendcommissies sa men te stellen, die de zaak levendig houden; als proef, om voordeel te doen met de dan opgedane ondervinding zou wellicht hier en daar een tiend-blok af te koopen zijn; 3. aan het hoofdbestuur der domeinen te verzoeken het afkoopen der tienden zooveel mogelijk te bevorderen en niet door eene verkeerde uitlegging van art. 3 der wet, dezen afkoop, zooals thans geschiedt, onmogelijk te maken; 4. het oprichten eener naamlooze vennootschap om tiend-afkoop te bevorderen, en 5. aan den minister van financiën te verzoeken, vrij stelling van zegel en registratiekosten voor tijdelijke over dracht van tiendrechten als onderpand bij geldleeningen. Verder, dat het hoofdbestuur bij de domeinen er op aan dringen zal, het afkoopen der tienden niet door eene ver keerde wetsuitlegging te bemoeilijken en tevens bij de regeering op zoodanige wijziging van de wet, dat de tienden niet in blok afgekocht behoeven te worden maar ook gedeeltelijk, door ieder tiendplichtige, die dit voor zijnen grond wenscht. In de den 29 gehouden vergadering van don raad der gemeente Wlerlngerwaard waren alle leden tegenwoordig. Na opening der vergadering heeft de in stallatie plaats van het onlangs gekozen lid, den heerR. D. Kaan, die de bij de wet gevorderde eeden aflegt en na door den voorzitter te zijn gelukgewenscht zit ting neemt. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt aangeboden het jaarverslag der ge meente zoomede het verslag over den toestand van het lager onderwijs. Beide verslagen, door den secretaris voorge lezen geven tot geen opmerkingen aanleiding. Op voor stel van b. en w. wordt besloten, de kermis, die dit jaar op 24'Mei zou plaats hebben, veertien dagen uit te stellen. Wordt ter tafel gebracht het procesverbaal van een op 28 April gehouden kas verificatie. De voor zitter deelt mededat onlangs de wet op de pergoneele be lasting in zooverre is gewijzigd, dat gereden mag worden met paarden, wier laatste melktand nog niet geheel ver vangen is door een snijtand en met hengsten, die als dek hengsten gehouden worden; voorts zijn landbouwers, die 1 of 2 paarden in de derde klasse hebben aangegeven, geen verhooging van recht verschuldigd wegens afwisse lend gebruik van die paarden met paarden, voor den land bouw bestemd. Bij de omvraag zegt de heer Groueman dat hem gebleken isdat van de zeewering aan de nieuwe sluis planken en steenen zijn ontvreemd, en hij verzoekt den voorzitter hierop te willen laten toezien. Niets meer te behandelen zjjndewordt de vergadering gesloten. Intercommunaal telefoonverkeer. Bij het adres te dezer zake waarvan wij onlangs melding maakten ingediend aan de Regeering en waar van het doel voornamelijk is een einde te maken aan het monopolie van de Bell Telefoon-Maatschappij, hebben zich tal van gemeentebesturen en Kamers van Koophan del aangesloten. De Provinciale Geldersche en Nijmeegsche Courant" meldt o. a., dat ook de Kamer van Koophandel te De venter aan den minister van waterstaat verzocht heeft maatregelen te willen nemen, dat »le. voor het intercommunaal telefoonverkeer vooral »een uniformrecht worde geheven; »2e. de bijzondere belangen eener Maatschappij niet langer kunnen gesteld worden boven het algemeen bo- langen »3e. de aansluiting aan het intercommunaal tele- »foonverkeer van belangrijke handelsplaatsen, waartoe wij Deventer ook rekenen niet langer worde tegen- »gehouden door de onbillijke eischen der Ned. Bell-Tele- foon-Maatschappij Zij voegt daaraan de volgende opmerkingen toe »»Te Zwolle, waar de heeren Ribbink van Bork Co. (die hetzelfde willen als door onzen concessionaris wordt verlangd), aan den raad der gemeente concessie was gevraagd, bewees het optreden van de Ned. Bell. Telefoon Maatschappij dan ook glashelder, welke eene slechte zaak zij voorstaat, waar zij al het mogelijke doet om hare hooge tarieven te handhaven. In het verslag toch der raads vergadering, dato 6 April 1891, lezen wij, dat die Maat schappij zich meermalen tot den raad wendde met verzoek, het verleenen van concessie aan de aanvraagster uit te stellen zelfs verzocht zij dit nog één uur voor de be handeling van de concessie-aanvrage door den raad. De Maatschappij deed dit, omdat zij wel begrijpt, dat inter communaal verkeer voor Zwolle, eene plaats, die ligt aan de aan te leggen intercommunale lijn Amsterdam-Gro- ningen, even goed aan de firma Ribbink van Bork Cie. zou worden toegestaan als aan haar, en dit onafhankelijk was van de omstandigheidwie aldaar het plaatselijk telefoounet exploiteert. Zij begreep ook zeer terecht, dat bij exploitatie door de firma Ribbink van Bork en Cie., deze firma geen hooger tarief dan f 10 per jaar voor dat verkeer zou hellen en wanneer dit tarief eenmaal is vastgesteld in plaatsen door anderen dan haar zelve geëxploiteerd hare eisch van f 25 van geabonneerden bij anderen in plaats van eene onbillijkheid, eene on mogelijkheid zou zijn geworden. Daarom nam zij elk middel te baat, om zich van Zwolle meester te makenzelfs zoodat de voorzitter in den raad mededeelde: »dat hij in de handelwijze van »de Bell Telefoon-Maatschappij iets vindt wat niet fair »is tegenover haar concurrent. Het heeft er iets van »of zij haar mededingster wil onderkruipen. En er is »voor den raad geen enkele reden, om thans, ter wille »van een verzoek van de Bell Telefoon-Maatschappij, die altijd duurder is geweest dan haar mededingster, op- »nieuw eene beslissing te verdagen." Wij vragen of de Bell Telefoon-Maatschappij niet beter zou doen op ferme en loyale wijze toe te geven wat recht en billijk is, dan hare toevlucht te nemen tot maat regelen die haar dergelijke critiek bezorgen."" 4e klasse, 3e lijst, 29 April. Het getuigschrift, dat de volledige zesjarige cursus getrouw is bijgewoond en dat de leerling zich gedurende dien tijd, zoo door ijver, als door goed gedrag heeft onderscheiden is door burgemeester en wethouders, op voordracht van het hoofd der school, den 28 toegekend aan 35 leerlingen der openbare school voor onver- mogenden, n.l. aan 18 meisjes: Wilhelmina Maria Geertruida Adolf, Adriana Johanna Bakker, Maria Geertruida Dijkman, Anna Barbera Grootewillink, Elizabeth Hendrika Groo tewillink, Johanna Wilhelmina Helleman, Trijntje Hoog land, Marretje Landman, Constance Elizabeth Meijer, Wilhelmina Anna Maria de Raat, Elizabeth Schermer, Elizabeth Schmidt, Catharina Maria Voorn, Margaretha Hendrika de Vries, Trijntje Wilbrink, Anna Catharina Wolzak, Femmetje Woning en Aafje Zweed; en 17 jongens Pieter Bakker, Nicolaas Cornells Boot, Cornells Bregman, Frans van Dijk:, Jacob Engelsman, Johannes Hoekmeijer, Martinus Jimmink, Olivier Koop, Jozef Lenson, Pieter Molenaar, Jacobus Antonius Muller, Jan Pover, Jan Hendrik Schenke, Klaas Schuurman, Johannes Cornelis Volkers, Pieter Zeek en Willem Frederik Hendrik van Zwanenburg. De Sfoordhollandsche Hypotheekbank alhier hield den 28 op de bovenzaal van het Café Central hare tweede jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het verslagdoor den Raad van Toezicht uitgebrachtdat met algemeene stemmen werd goedgekeurd, bleek, dat in het afgeloopen boekjaar, eindigende 31 December 1890, werden gedaan 64 aanvragen tot een gezamenlijk be drag van 903000, waarvan zijn aangenomen en ge sloten 33 leeningen tot een bedrag van 207450 zoodat zijn geweigerd 31 aanvragen, tot een gezamenlijk bedrag van 695550. In het geheel zijn nu door de Bank gesloten 46 leeningen als in 1889 voor 172200 in 1890 voor-207450; te zamen dus uitmakende ƒ379650. Daarvan werd afgelost 21200; zoodat op 31 December 1890 het bedrag harer hypothecaire vorderingen beliep 358450voor welk bedrag zij eerste hypotheek heeft op onroerende goederen voor eene geschatte waarde van 623100. Het aan de aandeelhouders uit te keeren dividend bedraagt 5°/0. De heeren dr. J. A. Mensonides en T. L. Koorn, die als commissarissen moesten aftreden, werden met algemeene stemmen herkozen. Van de vereenigiug Hoed, Beleid en Trouw, die zich ten doel stelt het verleenen van steun aan rid ders der Militaire Willemsorde beneden den rang van officier, die dat behoeven, is het eerste jaarverslag ver schenen. Er blijkt daaruit, dat de Vereeniging reeds veel goeds vermocht te doen en dat zij inderdaad in eene behoefte voorziet. Onder de vele plaatsen, waar afdee- lingen dezer nuttige vereeniging bestaan, misten wij tot ons leedwezen Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 30 Apr. Jacob Schotsman, wednr. van Aafje Langedijk, en Stijntje Houtkooper. Andries van Dijk en Hester Hofmeester. GEBOREN. 28 Apr. Antonia Gerharda JohannaD. van Gerhard Doeschot en Johanna Kramer. OVERLEDEN.' 28 Apr. Cornelia lisabeth D. van Cornelis Johannes Goes en Geertruida Hendriua ter Laar, 7 j. en 4 m. AMSTERDAM 29 Apr. Aardappelen Friesche Dok kummer Jammen f 2,25 a 3,dito Franeker f 2,25 a 3,50, dito Saayers f -,a -,Pruisische Hamburgers f 4.50 a 4,60, Roode f 3,40 a 3,60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 3,50 a 5,dito Flakkeesche f 3,50 a 4,50, dito blauwe f 2,75 a 3,25, Friesche Saaiers 1,90 a 2,25, alles per mud. Nieuwe Malta 9 a 12 c. p. P. 29 Apr. Petroleum. Prijzen onveranderd. Raapkoeken f 54 a 80, lijnkoeken f 9,50 a 14,50. 29 Apr. Aangevoerd 132 vette Kalveren f 0,90 a 1, per P., 71 nucht. f 7 a 10, 180 vette varkens f 0,33 a 0,37 per P. ENKHUIZEN 29 Apr. Nieuw Karwijzaad f 9,50 a 9,62£, Mosterdzaad f 15 a 15,50, Erwten: vale f 16 a 16,50, groene f 13,50 af 14,grauwe f 18 a 18,50, bruine Booneu f 13 a 14,50, Gerst f 4,75 a 5.50, Haver f 3,50 a 4,50. HAARLEM 29 Apr. Aangevoerd 4 koeien f 160 a 125, 3 pinken f 100 a 90, 102 nucht. kalveren f 8 a 4, 166 schapen f 18 a 12, 16 lammeren f 6. HAARLEM 29 Apr. Aangevoerd 27 stapels Kaas, uit makende 3216 stukswegende 6525 P. Hoogste prijs f 26,50. KAMPEN 27 Apr. Aangevoerd 565 stukken Boter van 20 P. 19,50 a 22,95 stukken van 10 P. 9,50 0.95. Samen 13450 P. SNEEK 28 Apr. Boter. Ie soort f 42,Vereeniging le soort f42,50 a 2e soort f41, 3e soort f40,4e soort f 39. Aangevoerd 1111 vierde en 51 achtste vaten. SCHIEDAM 29 Apr. Moutwijn f 11,50, Jenever f 15,50, idem Amsterdamsche proef f 17.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3