No. 54. Drie en Negentigste JTaargang. 1891. WOENSDAG 6 MEI. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Wegens den Hemel vaartsdag zal de Cou rant DONDERDAGAVOND niet worden uitgegeven. ITerschillende stelsels van legervorming. FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. PARIJSCHE BRIEVEN. Novelle van P. F. BRUNINGS. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nnmmors 0,06. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. Dagelijks brengen ons de couranten de verslagen der algemeene beraadslaging over de wet tot regeling van den krijgsdienst, die nu reeds acht dagen heeft geduurd. Weinigen kunnen tijd vinden om haar in al haar uit voerigheid woordelijk te volgen in de kolommen van de «Handelingen der Staten-Generaal" en bij velen dreigt de noodige belangstelling voor de lezing der verslagen of overzichten in de dagbladen zelfs af te nemen. Toch geldt het hier een onderwerp van het hoogste volksbe lang allen erkennen wij den plicht om ons vaderland ons zelfstandig volksbestaan onze vrijheid te verdedigen met al de krachtenwaarover wij kunnen beschikken. Wij begrijpen tevens, dat daartoe in vredestijd alles moet worden voorbereiddat de forten en versterkingendie de nieuwe Hollandsche waterlinie uitmaken en de hoofd stad Amsterdamonze laatste toevlucht, beveiligen, met de noodige kanonnen en verder oorlogstuig, zooveel dat vooraf kan geschieden gereed moeten zijn om den vijand af te wachtendat aan de vereischte werken om het land voor en tnsschen die versterkingen zoo spoedig mogelijk onder water te zetten niets mag ontbreken dat onze tuighuizen voorzien moeten zijn van uitmun tende wapenen en volledige uitrustingen voor de dui zenden die tot de verdediging zullen worden geroepen dat het vereischte aantal paarden voorhanden of, bij de tegenwoordige eigenaars voor oorlogstijd beschikbaar moet zijndat alles gereed moet wezen om de spoor wegen onmiddelijk voor vervoer van troepen en oorlogs tuig in beslag te nemen dat in vredestijd de weerbare mannen geoefend behooren te worden voor de zware taak, die hen in oorlogstijd wacht. Dat begrijpen wij. De tijden zijn voorbij, dat er bij het uitbreken van den oorlog nog gelegenheid bestond om het ontbrekende aan te vullen en recruten tot sol daten te maken. Daarenboven is de wijze van oorlog voeren van dien aard gewordendat men met de oefe ningen van vroegere tijden niet meer volstaan kan. Dat voor dat alles niet alleen veel geld maar, ook reeds in vredestijd van duizende jongo mannen veel kostbare tijd geëischt moet worden die voor hunne opleiding gebruikt of ten voordeele van hen zeiven of hunne familiebetrek kingen in hun beroep nuttig besteed had kunnen worden, 35) o Ik trok Baak mee en we gingen in huis. De jonker snelde terug naar het tooneel van de worsteling. Toen we binnen warennam ik Baak haastig ter zijde en vroeg hem wat er was gebeurd. «Niets van beteekeniszei Baai:, die nog tintelde van toorn. «Het eenige is, dat ik misschien misbruik heb gemaakt van mijn meerdere spierkracht, en dit spijt me. Ik zal den kwant gelegenheid moeten geven met meer gelijke kansen in het strijdperk te treden." »Wilt ge duelleereu vroeg ik verschrikt. «Mijnheer," antwoordde Baak ernstig, »laatditaan mij over. Het is mijn zaak, en ik weet wat ik te doen heb. De indringer zoekt naar zijn hoed dien hij niet vinden kan, want toevallig heb ik dat kostelijk model weggeslingerd, nadat ik het in mijn drift uit zijn fatsoen heb geslagen misschien wel tegen een boom, wellicht tegen iets anders. Waar het hoedje te recht is gekomen, weet ik niet, maar hij zal geen kou vatten mijnheer, het is heel zoel. Het zal hem goed doen als hij bloots hoofds naar huis gaat. De avondlucht koelt af." Ik schudde bedenkelijk het hoofd. «Laten we naar boven ga§,n," zei ik; »de dames heb ben alles gehoord ten minste veel." Ik ging Baak voor, de trap op, en toen ik de kamer binnentradstond mijn vrouw voor me, met bleek ont dane trekken en zei, met bevende lippen »Wat is er gebeurd We zijn doodelijk ontsteld, Er is gevochten in den tuin Louise zag er ook erg bleek uit en stond in een hoek bij het raambijna half verscholen achter het gordijn. »Er is niets gebeurd," antwoordde ik bedaard, «waar over ge u ongerust behoeft te maken. Hebt ge Betje, is een treurige waarheid. Zwaar is in dezen tijd de druk der oorlogslasten wie zal het ontkennen Wie zal het niet bejammeren Maar wat baat het Of is er iemand die zou meenen, dat een volk in den tegenwoordigen tijd weerbaar kan wezen of weerbaar kan worden zonder zich betrekkelijk zware persoonlijke en geldelijke las ten op te leggen Ja, de lasten van den ge wapenden vrede knagen aan de welvaart der volken wij zijn er van overtuigdwij hebben het bij herhaling met groot leedwezen verklaarden wij willen het herhalen zoo dikwijls het iemand mocht behagenmaar met deze uitingen van smart en meewarigheid komen wij niet verder. Het is nu eenmaal niet andersde eenige vraag waar het ten slotte op aankomt is deze hoe kunnen wij onze weerbaarheid zoo goed mogelijk verzekerenzonder ons financieel uit te putten en onzen weerbaren mannen zwaardere lasten op te leggen dan noodig is Bij een leger, dat enkel uit vrijwilligers bestond, zou er van persoonlijken druk geen sprake kunnen zijn nie mand behoefde dan tegen zijn wil de wapens te voeren maar de kosten aan handgelden en soldijen om ook maar een kleiu leger van vrijwilligers, b.v. 50.000 man, bijeen te krijgen en bijeen te houden zouden zoo aanzienlijk zijndat er zelfs niet aan te denken valt. Als wij ons alleen tot landgenooten wilden bepalen, zouden de kosten buitensporig hoog worden; en wie zou durven voorstellen, evenals voor ons Indisch leger, do werving voor alle natiën open te stellen Valt er aan een leger van uitsluitend vrijwilligers niet te denken dan kan in aanmerking komen een klein goed geoefend leger, evenals thans samengesteld uit vrij- willigei's, voor zoover men die krijgen kan, en uit dienst plichtigen aangevuld door algemeene oefening van het gansche weerbare volk, niet in het leger maar voor ieder in of bij de plaats zijner inwoning. Dit stelsel komt in hoofdzaak neer op hetgeen wij thans reeds hebben een leger aangevuld door de schutterijen maar daarbij er kent men dat onze tegenwoordige schutters niet bruik baar zijn voor de taak, die men hun in oorlogstijd zou willen opdragen en dat hunne oefening dus heel iets anders moet worden. De algemeene oefenplicht, waarvan door de voorstanders van dit stelsel altijd gesproken wordt, is inderdaad op het platteland grootendeels on mogelijk het is gemakkelijk te zeggen behalve het doel des volks, dat buiten zijne haardsteden bij het leger inge deeld en daar volledig geoefend wordt, moet de geheele mannelijke bevolking van Nederland in of bij iedere woonplaats voldoende geoefend worden elke week b.v. gedurende twee of drie uren maar uitvoerbaar is het niet, en daarenboven wordt door deskundigen bijna al gemeen verzekerddat zelfs de beste oefening buiten het leger ons geen soldaten zou bezorgen, zooals wij die voor onze verdediging zouden behoeven. Waar het met een klein goed geoefend leger, aange vuld door algemeene oefening buiten het leger, niet gaat, komt een tweede stelsel in aanmerking en wel dat van algemeenen dienstplicht in het leger. Dit heeft zeker veel aantrekkelijksieder man die in staat is de wapenen te dragen behoorlijk te oefenen zoodat in tijd van oorlog die door haar gegil het huis in opschudding heeft ge bracht, nog niets gevraagd Zij kan u alles vertellen dat argeloos schepsel Ik ging naar de deur en zondigde tegen de huiselijke etiquette, door hard te roepen Befje, kom eens boven Louise snelde op me toe, en smeekte met tranen in de oogen«Neen, papa, dat nietIk wil het niet «Ge hebt gelijk, Louise," zei ik ernstig, «ik zal met dat schepsel later afrekenen. Ze verdiende terstond buiten de deur te worden gezet, maar we zullen morgen executie houden. En nu geen woord meer. Ik verlang naar een lafenis." Betje vertoonde zich niet, maar Kaatje kwam in haar plaats en vroeg wat er van meheers diens was. Betje was al naar bed, verzekerde Kaatje, en ze zette daarbij een gezicht als wilde ze zeggen vraag en zeg maar wat ge wiltik weet er alles vanmaar ik stelde Kaatje te leur door haar met een eenvoudig handgebaar weer weg te zenden. We zetten ons aan tafel, en toen ik eenige glazen wijn had gedronkenwaartoe ik geen vijf minuten noodig had begon mij de gedwongen stilte, die er bleef heer- schen, te vervelen. «Baak, drink je glas eens uit," zei ik, en ik nam tegelijk de flesch op. Baak gehoorzaamde, zooals altijd als ik hem iets beval, en ik geloof ditmaal met veel genoegen, want hij scheen even dorstig als ik. «Komaan, dames, drink eens voor den schrik!" ver volgde ik lachend. «Jelui hebt zoolang op ons zitten wachtenen per slot zou-je ons nog alleen laten eten en drinken. Zie-zoo, Baak, laat ons op de gezondheid van de dames drinken." We dronken. Toen vervolgde ik al etende en nu en dan weer een teugje nemende «we hebben een alleraangenaamsten -middag gehad. Baak en ikjammer, dat de avond minder aangenaam was. Ik zal dat later don dames wel eens vertellen; of wil je het nu weten «Neenpapa", zei Louise met een lip en een plooitje tnsschen de oogen. de gansche weerbare bevolking zoo noodig tot verdedi ging van den vaderlandschen bodem kan worden opge roepen wat kan men zich schooners en volmaakters voorstellen Dat dit stelsel echter een zeer zwaren per soonlijken en geldelijkon druk op de natie zal leggen zal wel niemand ontkennen zelfs al duurde de oefening in het leger aanmerkelijk korter dan door de meeste deskundigen voldoende wordt geacht. Wil men de lasten van dit stolsel niet al te zwaar makendan zou het neerkomen op een leger van alle weerbare mannen, doch onvoldoende geoefend. Het stelsel, dat de Regeering heeft voorgesteld, zou ons daarentegen, in het kort gezegd, een leger kunnen bezorgen van de helft onzer weerbare man nen doch voldoende geoefend. Werkelijk schijnt ons dit stelsel het beste en onge twijfeld is het ook nog het goedkoopstedaarover in een volgend artikel. LXXXIV. »M ar iage blanc en Visite de noce s." De heer Jules Lemaltre. de schrijver van «Mariage blanc", is een man van de nieuwe richting, welke er op uit is zoowel op letterkundig als theatraal gebied eene groote hervorming in te voeren. Zijn jongste werk, met vee! talent geschreven werd dan ook druk besproken door zijne kunstbroeders luide toegejuicht, maar door de tegenstanders heftig aangevallen. «Mariage blanc" onder vindt alzoo een relatief succes, het groote publiek gaat het zien, hoofdzakelijk uit nieuwsgierigheid doch keert onvoldaan huiswaarts, wanneer het scherm valt. Het onder werp, door den heer Lemaftre behandeldleverde eene goede stof voor een melodrama, wij maken er kennis met een jong meisje, hetwelk ziekelijk is, bijna aan den rand van het graf. Een bejaard mandie reeds veel Van de wereld gezien heeft, krijgt een edelmoedig denkbeeld, hij zal dat meisje huwen, haar aldus doen gelooven, dat zij niet zoo ziek is als men wel zou denken zij zal zich dus gelukkig gevoelen en daarmede zullen misschien bok eenigermate de krachten terngkeeren. Tot zooverre gaat de heer Lemaltre geheel accoord met zijn publiek, wij denken ons in een goed drama tehuis met alle ouder- wetsche begrippeneen edelmoedig man, een jong meisje zóó onschnldig, dat zij nog van niets weet, en reeds aan den uitzet voor een kindje bezig is. «Wanneer men ge huwd is kan men nooit weten" - zegt zij werkelijk zeer naïef. Ook de rol van den «verrader" ontbreekt niet deze is hier voorgesteld door de zuster van de jonge zieke, deze zuster is eene ferme, gezonde vrouw, die daarom ook nooit vertroeteld werd, zooals de zieke, zij is dus altijd een beetje achteruitgezet, en thans ziet zij weder dat hare zuster huwt, en zij zelve zitten blijft. Dat verdriet haar, en zij doet al haar best, den man tot zich te trekken. In een ouderwetsch drama zou de man weerstand bieden zouden wij misschien heftige tooneelen krijgen van jaloezie, wellicht van vergiftiging en meer ijselijkheden de heer Lemaltre echter heeft waar willen zijn, zijn held is geen romanheld, de gehuwde man is niet Maar ik las de nieuwsgierigheid op het gelaat mijner vrouw, een nieuwsgierigheid, die gepaard ging met blijk baar weinig welwillende gevoelens jegens mij, haar man, maar meer nog jegens Baak, dien ze nog geen woord had toegesproken eu blijkbaar als een onwelkomen gast beschouwde. Wat vrouwen toch onrechtvaardig kun nen zijn Ik zou nooit een vrouw lid van een recht bank of jury willen hebben. Deze had zich nu een maal in het hoofd gezet, dat Parelman junior een juweel en Baak maar een eenvoudige burgerjongen was, en nu gaf ze waarschijnlijk dezen de schuld, dat gene zich-zelf in een hoogst ongunstig daglicht had geplaatst. Baak was blijkbaar onder den indruk van die onver holen onwelwillende gevoelens mijner vrouw, want hij keek ernstig, somber, en wierp nu en dan een blik naar de deur, welke blik vrij duidelijk zei: ik wenschte dat ik buiten was. En Louisehet lieve kind was verlegen, niet met haar eigen figuur, maar om de zonderlinge houding en stroefheid harer mama jegens onzen gast, dit zag ik duidelijk. Ik peinsde hoe en wat te doen om aan dien scheeven toestand een einde te maken. Ik wilde zelf zoo gaarne de herinnering aan onze onverkwikkelijke ontmoeting verbannen en daarom verdroot het me des te meer, die drie betrokken gezichten voor me te zien. In een geval als het mijne zou een vrome zieldie zich in moeielijke omstandigheden gaarne in verbinding stelt met «engelen in den hemel," een engel hebben gebedeu haar te hulp te komen. Ik ben niet vroom in orthodoxen zinmaar een heiden ben ik ook niet, en toch zond ik, terwijl ik een van die monster-aard beien in mijn mond stak, welke onze damesmondjes ont wassen zijn een soort van sehietgebed naar die on bekende gewesten heen waar de engelen zijn moeten als ze er zijn. Het heilzame geval deed zich op dezen merkwaardigen avond voor, dat toen ik mijn monster-aardbei in den mond had en een paar opgeblazen kaken aan me zelf vertoonde in den spiegel tegenover me, een engel aan-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1