Buit e nlan cl Be eerste Mei. Binnenland. volmaaktniet uit éón stuk, hij is zelfs van een zwak en wat al te levenslustig karakter. Weldra behaalt ook bij hem de slechte gedachte de overwinning, de gezonde zuster lokt hem meer aan dan zijn onschuldig vrouwtje, waarover hij slechts den vader speelt. En wat is alzoo het slot dat de man en de zuster elkander in de armen vallenen de ongelukkige zieke, die dit juist bemerktvan schrik en smart dood neervalt. Wellicht zeer waar, zeer menschkundig, maar en dat is de groote maar, om zoo iets te weten en zelfs te zien behoeven wij niet naar het «théatre francais" te gaan. Wij weten dat al lang, en zien en hooren doen wij het alle dagen. Lemaitre ging dus geheel in de nieuwe richting mede, de oude vormeti waarin drama's en comedie's gegoten werden, bevallen niet meer, jjet publiek wil iets anders, iets nieuws, doch komt het nieuws, dan is het nog niet goed. En dat is ook geen wonder waar of onwaar, in een theater, vooral in een drama willen wij worden medegesleept, zijn de karakters ook wat te sterk geteekend, is de toestand ook wat óverdreven wat doet dat er toe, zoo wij ons slechts voelen aange pakt'. Juist het uiterste zóówel ih treurigheid als lachen lokt ons naar den schouwburg, ware tooneelen zien wij genoeg in het alledaagsche leven. Over Visite de noces" van Alexandre Dumas loopen de meeningen eveneens zeer uiteen. Voor de eerste maal vertoond in het jaar 1871, en thans weder ten gehoore gebracht, blijft dit stuk slechts aan een uitgelezen publiek bevallen, Jules Lemaitre zelf levert er eene opgetogene critiek over doch Sarcey, de groote criticus van het blad «Le Temps", deelt die bewondering volstrekt niet. «Visite de nóces" is eigenlijk geen tooneelstuk, het is weer een verhaalgeschreven in den vorm eener come- die, wij maken kennis met eene dame, die slechts één man heeft liefgehaden die man heeft haar verlaten om in het huwelijk te treden. De jonggehuwden brengen haar een bezoek, de joDge man is dol gelukkig met zijn vrouwtje, en beschouwt zijne vroegere verliefdheid als geheel ver geten. Eerstgenoemde dame echter bemint nog steeds den jongen losbol, daarom wil een oud vriend trachten haar van die hopelooze liefde te genezen. Hij vertelt aan den jongen man, dat zijne vroegere beminde in dat ééne jaar, dat zij aan zich zelve is overgelaten geweest, reeds ver scheidene minnaars heeft gehad, hij noemt feiten, datums en bewijzen. De jonge man is eerst verontwaardigd doch daarna komt de lichtzinnige gedachte boven zijne ijver zucht wordt opgewekt, en wat hij niet gevoeld zou heb ben voor de eerlijk beminnende vrouw, gevoelt hij voor haar, die hem een slecht schepsel toeschijnten hem daardoor verleidelijk voorkomt. Welnu, ondanks allen eer bied voor het talent van Dumas, zoo ben ik het toch meer eens met Sarcey dan met Lemaitre, en m. i. is de comedie, waartoe die eerlijke vrouw zich leent, barer totaal onwaardig. Wanneer eindelijk de jonggehuwde man verneemt dat zijne eerste geliefde steeds dezelfde eerlijke vrouw gebleven is, die hij altijd gekend heeft ja dan waartoe zal hij dan weer tot haar komeneene fatsoen lijke vrouw, maar dan heeft hij immers zijne eigene vrouw. Beide stukken, «Mariage blanc" en «Visite de noces," ondanks de schoone stijl en het talent der schrijver.-, zijn •dus niet stukken die een groot publiek kunnen trekken. In de binnenkamer voorgelezenof wel in een kleinen kring vertoond, geven zij aanleiding tot ernstige gesprek ken of philosophische gedachten. Hiermede stappen wij van dit onderwerp af, en willen eens rondkijken wat de afgeloopene week opleverde. Dan zien wij, dat een onzer parijsche confrères veroordeeld werd dat is opzichzelf niets bijzonders doch de veroordeeling is ditmaal bijzonder streng. Sinds het pro ces Wilson bestaat hier eene strekking om overal diefstal of oplichterij te ontdekken. De kracht van het Comptoir d'Escompte, bet Canal de Panama enz., de vlucht van vele financiers en meer zulke onheilen, maken bet publiek wantrouwenden verscheidene bladen bonden dit wan trouwen gaande door allerlei paniekartikelen. Het blad »le National" begon voor tien dagen geleden een hefti- gen aanval tegen de fiDantieele maatschappij «le Crédit indnstriel et commercial," bet eerste hoofdartikel droeg tot opschrift"«Is het een nieuwe Krach? en dit artikel veroorzaakte groote ontsteltenis. De aandeelen dier maat schappij daalden onmiddelijk met ongeveer 60 francs en de bewindvoerders vreesden reeds dat het publiek zijne gestorte penningen zou terugvragen. De paniek week echter spoedigmaar de maatschappij vervolgde dadelijk het bewuste blad wegens laster, en werd de gérant van de «National" veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf, 2000 francs boete en 100 duizend francs scha- roepende om me nit de verlegenheid te reddendie engel werkelijk verscheen. Het was Kaatje, die binnenkwam. «Hier is 'n hoetie," zei Kaatje, en ze keerde een zwart voorwerp in beide handen om en omen bekeek het van alle zijdenals had zij nooit een hoetie van nabij beschouwd. Ik nam haar het ding uit de hand en begreep terstond wat het was. Het had een paar deukenen in den bodem was een kaartje geplaktBaron Van Parelman jur. cand." «Waar heb-je dien hoed gevonden vroeg ik. «In den tuin meheer," antwoordde Kaatje, die ter stond de handen in de zij plaatste, om haar verklaringen kracht bij te zetten. «Ik gink de achterdeur grendelen omdat Bet naar bed was gegaan ziet u, en omdat ik, nu er teugenswoordig overal zoo wordt ingebroken de dingen ook niet vertrouw Ja, we zitten hier zoo inzelvig is hef niewaar V en daarom gink ik maar zeivers naar de achterdeur, anders doet Betje het altijd, en ze doet het wat graagmaar non leit ze al op bed, en toen most ik het wel doen en ik heb het gedaan ook, ziet n. En toen ik do deur had gegrendeld en terngkwamp, daar stoot ik teugen ies anen ik buk me, ziet n, en toen was het dat hoetie." «Heel goed," zei ik, en ik keek Kaatje aan met een blik, die beteekendega maar heen. En Kaatje ging, maar bij de deur keerde ze zich nog eens om en terwijl ze de kruk omdraaide, zei ze «Het is zeker van iemand die het verloren heit." «Ja, goed, dank-je, Kaatje," zei ik, en Kaatje af. Die lenke KaatZe hield zich als wist ze van niets, en toeh moest ze het heele kabaal hebben gehoord. Wordt vervolgd. deloosstelling. Zelden is oog zulk eene zware straf uitge sproken geworden voor een dergelijk vergrijp, doch de rechtbank is van oordeel geweest, dat het dit blad niet te doen was om het publiek te waarschuwen tegen een mogelijk finantieel onheildoch integendeel de schrijvers uitsluitend getracht haddende aandeelea te doen dalen uit een laag oogpunt van speculatie. Op Crenelle gebeurde een waarlijk niet alledaagsch drama. Een politiedienaar,, die jaren lang getrouw op zijn post bleef, heeft waarschijnlijk het hoofd verloren door huiselijke zorgen. Door steeds over die geldzorgen te tobben wist hij eindelijk geen anderen uitweg dan moord en diefstal. Hij treedt bij een kruidenier binnen tracht den man van kant te maken, doch deze stelt zich te weer, de vrouw van den aangevallene ijlt haren man te hulp en schreeuwt bovendien zoo hard dat de agent het hazenpad kiest. Bij de deer stuit hij op een huurman, die hem wil tegenhouden, dooh hij schiet den ongelukkige bijna morsdood. Het toeval wil, dat dit slachtoffer ook een gewezen politieagent is, en dit is wellicht de eerste maaldat een agent een zijner collega's doodt. De moor denaar is aangehouden zijn revolver, die hip,op de plaats verloor,, heeft hem verraden. Een volgend maal willea, wij zien wat de dag van overmorgen 1 Mei oplevert. Parijs29 April 1891. J, M. T. Te Berlijn werd eene groote socialistische vergade ring gehouden waarin de heer Liebknecht sprak over de beteekenis van dezen dag en aandrong op eensgezind heid onder de arbeidende klassen. Vervolgens werd een voorstel aangenomen betreffenden den normalen arbeids dag en de bescherming, in den geest van hetgeen op het Congres te Parijs- werd vastgesteld. Ten slotte word besloten een derde gedeelte van het verdiende loon ten behoeve van de arbeidersbeweging te besteden. Wan ordelijkheden kwamen niet voor. Te W e e n e n begaven d& werklieden zich kalm bij troepjes naar het Prater, na de verschillende bijeenkomsten te hebben bijgewoondvan waar zij des avonds even kalm terugkeerden. Op de bijeenkomsten was niet alleen de werkdag van 8 uren, maar ook vooral het algemeen stemrecht besproken. In Zwitserland was het overal rnstig. Te B a z e I staakten alleen 10Ü van de 1200 werklieden bet werk en te Oenève moest de politie des avonds eene volks menigte uiteenjagen. Ook in Frankrijk bleef bet rustig. Alleen in een. paar gemeenten vielen ongeregeldheden voor, zooals te- Cichy, eene voorstad van-Parijs, waar de met sabels- gewapende politie-ageuton met de anarchisten slaags raakten, die bijna allen revolvers bij zichi droegen. Een politie-agent werd gedood en tal van personen werden in hechtenis genomen. Te-L y o n raakten 300 mannen, en vrouwen die een roodft kaart bij zich droegen ih plaats van eene roode vlag, slaags met de kavalleria waarna zij teruggedrongen werden naar da sterk bevolkte wijk öuillotièra. Oageveejr 1500 personen trachtten een kerkhof binnen te dringeu om aldaar een» betoogiug te houden waarin zij verhindjerd werden door eene afdeeÜDg kura3siers. Tweemaal moest eene charge op hen gedaan worden. Eenige soldaten werden gewondidoor de steenen, waarmede geworpen werd. Ongeveer 60 personen wer den in hechtenis genomsm. Te P a r ij s werdeu op de Place de la Concordewaar de minister van binnenl. zaken Constans zelf tegenwoordig was de vele aldaar verzamelde nieuwsgierigen uiteengedrevenwaarbij 35 personen in hechtenis werden genomen. Te Four mies wilden de werklieden de in het ge meentehuis opgesloten gevangenen die ten getale van acht in hechtenis genomen waren,bevrijden dat tea slotte aanleiding gafdat de soldaten vuur moesten geven. Zes der aanvallers werden gedood en tien personen gekwetst. Toen ging men uiteen. Over bet hier voorge vallene zal den 4 ia de Kamer eene interpellatie plaats hebben. Den 3 zijn sterke afdwalingen soldaten aange komen ter versterking van het garnizoen. Uit Spanje kwamen geen®verontrustend»berichten. Te Cadix, waar werkstaking uitgebroken is, heerschto alleen eenige opgewondenheid. In Hongarije ontstond te Bekeeksaba eene botsing tusschen werkstakers en de militaire macht, die vuur gaf, waardoor verscheidene werkstakers gewond werden. Drie duizend werklieden werden afgedankt omdat zij aan de betooging hadden deelgenomen. Italië was het minst rustig. Te Florence waren op het plein Savoranola onge veer duizend werklieden bijeengekomen; een der sprekers aldaar spoorde de aanwezigen aan, de huizen der rijken te plunderen waarvan het gevolg was dat een ernstige opstoot ontstond, waarbij de kavalerie de menigte moest uiteenjagen, nadat de ruiten van eenige huizen reeds inge worpen waren. Uit vrees voor verdere baldadigheden werden de winkels gesloten. Zeven personen werden in hechtenis genomen. Te Rome deden de militairen des avonds te 7 uren bij het einde eener vergadering de wettige sommatie om uiteen te gaan waartegen verzet kwam. Daardoor ontstond een gevechtwaarbij revol verschoten gelost werden en met steenen geworpen werd Één politie-agent werd gedood en verscheidene gendarmes werdeu gekwetst. Te 8 nren ontstond een nieuw gevecht. Op het plein Victor Emanuel werden 4 militairen en acht anarchisten gewond. Ruim 100 personen werden gevan gen genomen meest hadden zij een revolver bij zich. Te Brussel bad des avonds een optocht met vaan dels en borden met opschriften plaats onder het spelen door de muziek van de Marseillaise waaraan tien dui zend personen deel namen, zonder dat er ongeregeldheden plaats hadden. Te Antwerpen hielden duizend socialisten, onder geleide van de politie, des morgens een optocht door de stad. Te Charleroi hielden 20000 en te Luik 9000 werklieden met muziek en roode vaandels een optocht door de stadzonder dat de rast gestoord werd. Te Gent geschiedde hetzelfde door 1500 sociaal-democraten. Alleen is op tal van plaatsen het werk gestaakt.- In het bekken van Charleroi o. a. overal en dit voorbeeld is gevolgd te Luik en in de B o r i n a g e. In het Hydepark te Londen hoorden 500 anarchis ten eene rede aan van Louise Michel in het fransch ten gunste van den arbeidsdag van acht uren. REIiGIEi- In de steenkolenmijn Horlor te St. Ni- eoïtós bij Luikwilden de werkstakers den 2* hnnne makkers verhinderen in de mijn af te dalen. De gendar mes, die ontboden waren om de arbeiders te beschermen, werden uitgejouwd en mét steenen begroet, waardoor verscheidene gendarme» gekwetst werden. Dte luitenant der gendarmerie gaf daarop bevel te vuren en liet twee maal chargeeren. Vele werkstakers werden gewond door de schoten.- en de sabelhouwen. De menigte trachtte elf in hechtenis genomen personen te- bevrijden, en daar de gendarmes onmachtig waren haar het hoofd te bieden, ontbood de burgemeester de militaire macht uit' Luik, welke spoedig kwam opdagen. Ook word eene compagnie voetvolk naar Tilleur gezonden De aangehouden werk stakers zijn onder geleide van lanciers te Luik aangekomen. Te Lnik en in de nabijheid is de staat van beleg; afge kondigd. In de nabijheid der steenkolenmijn «Grand BFornu" ontstond den 2 mede eene botsing tusschen gendarmes en mijnwerkers, die met geweld de kantoren wilden bin nendringen. De gendarmes vuurden en kwetsten twee werkstakers. Eene versterking van gendarmes is aan gekomen. Ook te Seraing moesten de gendarmes van hunne vuurwapenen.' gebruik maken. Troepen zijn daar heen vertrokken. Den 4 werd van Seraing tot Lnik niet gewerkt. Da algemeene raad van bestuur der werklieden-partij, den 2 tot eene buitengewone vergadering, bijeengeroepen, heeft opnieuw een manifest gericht tot de mijnwerkers en andere werklieden, waarin hun wordt aangeraden den arbeid niet te staken, en, eerst de beslissing af te waeh- i ten, welke de Kamer na de behandeling van de begroo ting over de grondwetsherziening zal nemen. In dat stuk wordt vooral gewezen op het feit, dat de werkstaking der pruisische mijnwerkers reeds vermindert, zoodat er geen reden bestaat voor de belgische mijnwerkers om eveneens den arbeid, te staken, ten einde de pogingen der pruisische mijnwerkers te ondersteunen. Dan 4 is t'ê Luik de staaf van beleg afgekondigd. MHT§C1ILAAD. Prins Bismarck heeft in het ge heel 10544 stemmen bekomen: de sociaal-democraat Sohmalfeld 5486 stemmen. Hij heeft aan eene commissie uit het nationaal liberale comité van Géestemunde ver klaard het mandaat aan te nemen. Rijksdag. Bij de tweede lezing der suikerwet zijn da hoofdartikelen.na verwerping van alle amendemen ten, verworpen. En bestaat eenig vooruitzichtdat bij de- derde lezing: bij wijze van vergelijk nog eene uit- voerpremie aan de fabrikanten gedurende ten minste 5 jar es. verzekerd wordt en aan de schatkist eene ver bruiksbelasting van f 10;80 BAGËLAKU. De Koningin is den 30 van haar verblijf te Grass® teruggekeerd en te Windsor met haar gevolg aangekomen. Den 1, des morgens ota half negen,, is de brug boven Poniland-road te Norwood, die 18 voet boven den grond is, ingestort, toen de Pullmann-troin vau Brighton, die vol reizigers was, er gadeeltelijk over heen gegaan was. Het houtwerk der brug viel naar benedenmaar de wagens der derde klasse bleven hakan aan de rails, die sterk genoeg bleken te zijn, om het naar beneden vallen dor wagens te verhinderen. De reizigers werden spoedig door de spoorwegbeambten en de dadelijk, toegeschoten golitie-agentan nit hunnen moeiolijken toestand verlost. Een heer nit Brighton had den enkel gebroken; ovorigens hadden de reizigers slechts onbeduidende verwondingen bekomen. Door dan, hevigen schok, ten gevolge van het vallen der achterste wagens, werd, de locomotief uit de rails geworpen en. werden de rails- over sene lengte van, 100 yards losgerukt. Het ongeluk wordt voorloopig toe geschreven aan verzakking van aen der pijlers. De inftnënza blijft steeds toenemen en, is in verschei dene plaatsen van een kwaadaardig karakter. Den 4 hielden 60000 werklieden de aangekondigde betooging in Hydepark te Londen welke zeer indruk wekkend waSw Er waren ongevee r 2O0< vereenigingen met 20 muziekkorpsen en 300 vaandels, die in optocht van de Theems naar Hydepark vertrokken. De stoet was zoo lang dat het binnentrokken van het park anderhalf uur duurde. De weg dien de stoet volgde en het park, waren vol men- schen. In het park stonden 12 spreekgestoelten, waar 100- personen het woord voerden, onder anderen Graham, Norris Aveling, Barns, Mann ea Tillet. Tot de sprekers behoorden ook vele vreemdelingen en drie vrouwen. Allen legden nadruk op het internationaal karakter der beweging. Een spreker noemde de bijeenkomst eene wapenschouwing van het leger van den arbeid. Do sociaal-democraat John Burns hield eene opgewon den rede, waarin hij de beweging vergeleek bij eene lawine en betoogde dat de regeeringen beter c^ëden als zij den duur van den werkdag verkortten dan do loonen ver hoogden. Nadat hij had gesproken werd hij in zege praal rondgedragen. Bij trompetgeschal werd bekend gemaakt dat de motie, waarbij de werkdag van 8 uren werd geëischtdoor allen ook door de sociaal-demo craten, was aangenomen. Er heerschte geen groote geest drift. De orde werd geen oogenblik gestoord. Er was weinig politie aanwezig. FRANKRIJK. Den 3 zijn te Leb'ianc en te Tours twee republikeinen tot lid der Kamer gekozen. In het departement der Seine werd met 402 stemmen tot lid van den Senaat gekozen de heer R. Gobletde heer Dorot verkreeg 220 stemmen. ITAME. Den 2 had in de Kamer een heftig tooneel plaats naar aanleiding van het ongeldig verklaren der verkiezingen te Syracuse. De heer Imbriani ging zich daarbij zoover te buitendat de voorzitter de zitting ophief. OOSTENRIJK-HOWCl ARK JE. Den 3 is het duitsch-oostenrijksche handelsverdrag onderteekend. YEREENIGDE STATEN. Te Chicago heerschea hevige typheuse koortsen. Bij de op den 1 gehouden premienummertrekking van de op 1 April nitgeloote 24 serieën der geldleening van het Paleis voor Volksvlijt van 1867 is gevallen op serie 219 No. 17 5000, op serie 519 No. 20 en erie 1712 No. 5 ieder 1000 op serie 219 No. 17 serie 753 No. 7 en serie 1314 No. 18 ieder 250.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2