Telegrafische Berichten. liegerwet. Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. G-e^ronden Voorwerpen 9 Den 1 werd des morgons te negen uur aan den heer mr. E. A. Jordensburgemeester van Haarlem door het gemeentelijk muziekkorps eene aubade gebracht. Des namiddags te één uur werd de heer Jordens per rijtuig van zijne woning naar de sierljjk met bloemen getooide raadszaal gebrachtom de op verzoek van 5 leden belegde raadsvergadering te openen. In die buiten gewone zitting werd hij in het bijzijn van de leden van zijn huisgezin toegesproken door den heer van der Poll, die hem namens den Raad ten geschenke aanbood drie medailles: eene gouden, eene zilveren en eene bronzpn in étui. Die medailles, vervaardigd in de fabriek van den heer C. J. Begeer te Utrecht, hadden tot opschrift aan de eene zijde Mr. Ernst Anthon Jordens met eene uit stekend geslaagde afbeelding zijner buste en aan de andere zijde: De leden van den gemeenteraad aan den burgemeester van Haarlem 18661891. Nadat de burgemeester daarvoor zijnen dank betuigd had werd de zitting gesloten. Vervolgens kwamen de verschil lende gemeente-ambtenaren, colleges en instellingen hem ten stadshnize gelukwenschen. Vau de gemeente-ambte naren ontving hij een zilveren beker van de ingezetenen een album waarvan de afmetingen bedragen 70 bij 53 ned. duimen, mot een band van groote artistieke waarde en o. a. inhoudende tal van voor deze gelegenheid op zettelijk vervaardigde gezichten uit de gemeente enz. Onder de personen die hem geluk kwamen wenschen werden ook opgemerkt de Commissaris des Konings en de bisschop van Haarlem. Den 2 zijn te Amsterdam vier van de zes voor onderwijzer geëxamineerden geslaagd namelijk W. van Vierhouten Keilij A. Viersma en B. O. Wolke aldaar en G. J. Vos te Huizen. Den 4 vier van de zesA. de Lange, Hoorn; J. Maars en D. van den Oever beiden Edam en D. Peereboom Westzaan. Den 2 zijn te Amsterdam voor gymuastiek (vrije- en orde-oefeningen) geslaagd J. K. Röhner, K. Sijderijus en J. Westbroek te Haarlem; één trok zich onder het examen terug. De kiesvereeniging Velsen heeft met algemeene stemmen den heer jhr. mr. Boreel van Hogelanden op nieuw candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer. De r. k. kamerleden HalfmansLambrechtsVer meulen, Bahlmann, Ruland, Harte, van Nuuen, de Ram, Schreinemacher Travaglinovan Vlijmen en Mutsaers hebben aan de verschillende katholieke bladen een uit voerig manifest aan de r. k. kiezers van Nederland toe gezonden. De heer Clercx heeft schriftelijk zijne instem ming met dat manifest betuigd. Daarin wordt o. a. ver klaard dat zij, herkozen wordende, als zelfstandige ka tholieke partij zullen optreden. Zij zullen aandringen op herstel van het nederl. gezantschap bij den Paus en wil len voor goede en nuttige zaken tijdelijke samen werking noch met de antirevolutionaire, noch met eenige andere partij afslaan maar niet, zich door eenige vaste overeenkomst binden met eene partij, welker beginselen en belangen op veel punten van die der Ned. katholie ken afwijken. Het examen voor candicfaat-notaris wordt dit jaar te 's-Gravenhage gehouden en zal aanvangen Woensdag 1 Juli. Benoemd zijn tot lid eu voorzitter der Staats commissie, belast met het afnemen van dat examen, mr. J. Kallf, raadsheer in den Hoogen Raad; tot leden: mr. M. A. van den Ackerraadsheer in den Hoogen Raad mr. H. J. Hamaker hoogleeraar in >de rechtsge leerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrechtmr. A. Telders, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Graven hage F. Meijer, notaris te 's-Gravenhage mr. P. P. P. Kist, te Scheveningen F. Gordon, ontvanger der regis tratie en domeinen te Apeldoorn tot plaatsvervangende ledenmr. B. Hulshoff Gzn., president der arr. recht bank te Bredamr. L J. G. van Ogtrop, kantonrechter te AmsterdamP. C. L Eikendalte 's-Gravenhage T. W. P. Hofstede, notaris te GrootegastJ.C. Bouman, bewaarder van de hypotheken en het kadaster te Almeloo tot secretaris G. A. N. T. Janeen van Afferden, hoofd commies bij het departement van justitie. Hun die wenschen tot het examen te worden toegelatenwordt herinnerd dat zij zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang daarvan schriftelijk op zegel, moeten aan melden bij den voorzitter der commissieden heer J. Kalffmet opgaaf of zij zich aan het geheele examen dan wel slechts aan één of meer gedeelten daarvan wen schen te onderwerpen en onder overlegging van hunne geboorte-acte. Van de ontvangst zal aan de belangheb benden vóór I Juli e. k. worden kennis gegeven. Bij kon. besluit van den 2 zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren E. A. Haitink, gepens luit.-kolonel der genie van het leger in Nederl.-Indiëchef van het Technisch Bureau bij het departement van koloniën; J. W. IJzerman, hoofdinge nieur chef van den dienst der Staatsspoorwegen op Sumatra's Westkust; dr. W. B. J. van Eijk, inspecteur van het middelbaar onderwijs in Nederland, belast met de regeling van de opleiding tot technisch ambtenaar bij het boschwezen in Nederl.-Indiëen J. A. Schroder voormalig hoofdagent en vertegenwoordiger der Nederl.- Indische Stoomvaartmaatschappij te Batavia. Den 3 geraakte te Spanbroek bij het uitgaan der r. c. kerk, het tienjarig zoontje van W. de B. onder een tilbury. Niettegenstaande het wiel het kind over den rug op de hoogte der schouderbladen ging kwam het ongedeerd onder het rjjtnig vandaan. 't Fortuin is de Zijpe uitSlechts een puinhoop bleef er van over. De boerenplaats van dien naam aan den Belkmeerweg, behoorende aan H Schoorl, geraakte den 3 morgens in brand en spoedig was er bijkans niet3 meer over. De geheele inboedel is mede verbrand; alleen het vee met uitzondering van een hokkeling hoeft men kunnen redden. Alles was goed verzekerd. Voor een publiek, dat voor de gemeente Heerliu- gowaard vrij talrijk mocht genoemd worden, trad den 3 de heer C. V. Gerritsen, lid van den gemeenteraad te Amsterdam met eene staatkundige rede op. Met veel aandacht werd de geheele redevoering gevolgd, die, van bekenden inhoud, echter zeer bekort en zeer haastig uit gesproken werd, doordat er zeer weinig tijd beschikbaar was, daar de spreker nog denzelfden avond te Amsterdam moest zijn. Om dezelfde reden werd er geen debat gevoeïd. Herhaalde toejuichingen vielen den spreker van zijn gehoor ten deel. Te kelliorn werd den 4 door de geeptrekkers reeds veel geep gevangen. De prijs is nog 10 a 11 per tal (200 stuks). De ansjovisvangst leverde daaren tegen nog zeer weinig op. Dien dag kwamen de meeste sloepen slechts met eenige honderdtallen binnen. De visschen zijn dit jaar bijzonder groot. In ieder geval bewijst het, dat de visch weder in dezen hoek is. Hier zijn thans 12 sloepen voor dat doel. In den Waard polder heerscht de influenza onder de paarden. Van één landbouwer lijden er vijf aan deze ziekte. Voor de vacante betrekkingen van onderwijzer te De Koog en te Zuid-Eierland op Texel hebben zieh 10 sollicitanten aangemeld; voor die van onderwijzeres te Den Burg en te Oosterend heeft zich slechts eene solli citante aangegeven. Bij de ned#herv. gemeente te Den Burg op Texel is als predikant beroepen de heer F. A. van Schaick te St. Annaland op Tolen (Zeeland). Met dezen waren op het drietal geplaatst de heeren C. Leffef te Den Hoorn op Texel en S. Steenmeijer te Driehuizen en Zuidschermeer. Den 3 liepen de te 's-Gravenhagete Arnhem, te Zwolle en te Appelscha gehouden betoogingen ten gunste van den achturigen arbeidsdag zeer kalm af. Ook de door het bestuur van het friesch comité van de Volks partij uitgeschreven provinciale bijeenkomst om aanhan gers te verkrijgen voor een normalen arbeidsdag en voor de invoering van algemeen stemrechtliep zeer rustig af. Op die bijeenkomst te Leeuwarden waren ruim 7000 personen tegenwoordigwaaronder vrou wen en kinderen. Allen droegen de roode kleur hetzij cocardesstrikken en lintenhetzij in den vorm van het op rood papier gedrukt bewijs van lidmaatschap van eenige vereeniging. Verscheidene mannen hadden een rood hoofddeksel, enkelen een jas van rood doek. Domela Nieuwenhuis was tegenwoor dig. Men kwam bijeen op een stuk weiland groot 5 bunders, voor deze gelegenheid gehuurd. Op dat terrein waren 2 groote tenten ieder ruimte aanbiedende voor omstreeks 2000 personen, de een versierd met de roode- arbeidsvlag en de vlaggen van de Vereenigde Staten, Frank rijk en Duitschland (rijken waar algemeen stemrecht be staat) de andere met de nederlandsche en de friesche vlag gen. Woordvoerders waren Domela Nieuwenhuis, Gerhard, mej. Stellingwerf Jentink, J. van der Wijken F. Stienstra. Bij alle redevoeringen werd het heil aangetoond van den achturigen arbeidsdag en van algemeen stemrecht. Alles bleef rustig; sterke drank was op het terrein niet ver krijgbaar. De werkstakers uit 't Bilt, ton getale van on geveer 2000, waren loopend gekomen en keerden per voet terng. 's-Gravenhage 5 Mei 1891. Tweede Hamer. Eerst werd mededeeling gedaan van een ingekomen ontwerp ter goedkeuring van de Brusselsche Congo-con- ventie. De minister van marine verdedigde daarop de legerwet als het beste stelsel voor ons land uit een maritiem oogpunt. De minister van binuenlandsche zaken bleef overlegging van het advies van den Raad van State weigeren, al zou daardoor de positie der regeering niet wor den verzwakt. Hij protesteerde tegen het eigenbelang van vele kiezers, dat zich uit te in den strijd tegen deze wet en hield vol, dat deze wet geen partij belang beoogt. De minister van financiën ontkende, dat de draagkracht der natie zou worden overschreden door 2 millioen meer per jaar, doch achtte het volstrekt niet zeker, dat dit bedrag als nieuwe last zon behoeven te worden opgelegd. De heer 'Keuchenius raadde der regeering aan, schor sing van het debat te vragen om amendementen in verband ook met de invoeringswet te overwegen en wijzigingen voortestellen. Hij bestreed den eisch der Maas bode", dat de calvinisten het katholiek program behooren te onderteekenen. De heer van Berkel protesteerde tegen de opvatting van den heer Harte, alsof katholieke voor standers van het ontwerp geen goede katholieken zou den zijn. Met ingang van 1 Mei is de heer J. R. van Reek benoemd tot commies der telegraphie 2e klasse. Den 4 trad de heer C. de Hol van Oostwoud, alhier op, ten einde de vrijzinnige leden der Ned. herr. gemeente te dezer stede een woord van opwekking toe te spreken met het oog op de den 6 te houden stemming, waardoor moet worden beslist of in de eerst volgende tien jaren de verkiezing van kerberaadsleden en het beroepen van predikanten zal geschieden door den kerkeraad of door een kiescollegie. Spreker wijdde een warm woord aan de noodzakelijkheid voor dat deel der ned. herv. gemeente dat gaarne zou zien dat ook recht wedervoer aan de vrijzinnige leden, die nu dit niet geschiedt langzaam maar zeker aan die ge meente hier ter stede den rug toekeeren, om ijverig deel te nemen aan de stemming op Woensdag, den 6. Hun moet het er toch om te doen zijnom voor de eerstvolgende jaren te verkrijgendat een kiescol legie de taak aanvaardt om de leden van den kerke raad te benoemen en predikanten te beroepen. Daardoor wordt voorkomen dat de kerkeraad zich zelf aan vult en de mogelijkheid geboren, dat de vrijzinnige leden der gemeente invloed krijgen op het bestuur der kerk en vooral op het beroepen van predikanten. Zoo kan een einde gemaakt worden aan den tegenwoordigen toestand, die alleen de orthodoxie erkent als het ware geloof in de ned. herv. gemeente en het vrijzinnige deel daarvan geheel zonder herder laat. Ook den aanwezigen dames drukte spreker op het hart al hadden zij geen stemrecht al hunnen goeden en veelvermogenden invloed op de stemrecht hebbende mannen, in die richting aan te wenden. Den 5 herdachten W. Kramer en J.W. Stellens den dag, waarop zij gedurende vijf en twiutig jaren bij de firma D. Bosman en Zoon in betrekking waren. De werf »'t Hondsboseh" en de beoten der Alkmaar Packet waren dien dag met vlaggen getooid. Beiden jubilarissen werd door genoemde firma een gouden horloge met toe passelijk inschrift geschonken. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 30 April. Gerrit Dekker, te Anna Paulowna, en Guurtje Brak, alhier. Amoldns Jansen Manenschijn en Antonia Buy vers. Jan Dekker en Catha- rina Maria Knaap. Pieter de Vries, alhier, en Trijntje Haivemaan, te Oterleek. Jan Dekker en Aatje Leeuw, te Amsterdam, eerst- gen. onlangs alhier. Johannes Hendrik Roh- dens, te Haarlem, onl. alhier, en Tetje Tolsina, te Leeuwarden. Louis Clarenburg. té Utïecnt, en Jetje Hamburger, alhier. GETROUWD. 3 Mei. Marinus Puttenaar en Elisabeth Maria Ban ning. Martinus Jacobus üuinker en Maria Catharina Bos. Pieter Blok en Anna Roos. Gerardus Swart en Margaretha Maria Henneke. Hendrik Johannes Geels en Johanna Alida Wessels. GEBOREN. 30 April. Elisabeth Johanna Geert.ruida, d. van l^arinus Nathanaël Arends en Wilhelmina Berendina Theodora Wensink. Sara Roosje, d. van Levi Salomon van Thijn en Eslina van Gel deren. 2 Mei. Pieter, z. van Hendrik de Heer eu Maria Hovis. Aagje Elisabeth, D. van Laurens Admiraal en Marijtje Elisabeth Schoonewil. 3 WillebrordusZ. van Jacob Rol en Grietje Hollenberg. Catharina D. van Jacobu3 Schoen en Trijntje de Wit. Rika, D. van Jacob Lingeman en Agatha Maria Smet. Pieter Klaas, Z. van Pieter Raat en Marijtje Smit. Carl Diederich, Z. van Jacobus Dirk Tesselaar en Geertruida Alida Christina Sap. OVERLEDEN. 1 Mei. Hiltje Puitwed. Jan Croll, later wed. van Johan van Waart86 jaren. 3 Mei. Jannetje Klugt, echtgen. van Antonius de Gier, 61 j. 4 Timon Appel, Z. van Tijs Appel en Ariaantje van Essen, ruim 1 j. 1 Mei 1891. G. J. Z., G. W. v. d. P. en J. H., allen Alkmaar, P. K., Schermerhorn, dronkenschap, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. B. Pz., HeemskerkK. N., Alkmaar, als boven, ieder f 5 boete of 2 dagen hecht. M. K., Rijp, als boven, bij herhaling, 3 dagen hecht. N. M., Alkmaar, als boven, bij herhaling, f 5 boete of 3 dagen hecht. J. H., Heiloo als boven, derde herhaling, 14 dagen hecht. S. K., Alkmaar, als boven, 2 malen, 2 boeten, ieder van f 1, of 1 dag hecht, voor elke boete. W. L., Hoorn aan het bevoegd gezag opgeven van een valschen naam, f 3 boete of 2 dagen hecht. E. Z. Wz., Egmond aan Zeezonder daartoe ge rechtigd te zijn loopen over eens anders grond, f 1 boete of 1 dag hecht. J. P. V., Alkmaar, spelen om geld met steenen, f 0,50 boete of 1 dag hecht. F. S., Alkmaar, houden van een mestvaalt aldaar, niet omringd van een gemetselden waterdichten vergaarbak, f l boete of 1 dag hecht. A. d. B., Schermerhorn in staat van dronkenschap in het openbaar verstoren van de ordef 3 boete of 2 dagen hecht. S. K., Alkmaar, rijden met een hondenwagen op den openbaren weg te Heiloo, f 1 boete of 1 dag hecht. J. B., Alkmaar, als boven, aldaar, f 1 boete of 1 dag hecht. V. M Hensbroek, als boven te Alkmaar, f 0,50 boete of 1 dag hecht. in de maand April 1891: een fantaisie-armband een gouden ring een idem mot steen een rieten waaier; een bloedkoralen kettingje een paar witte vrouwenkousen een kinderzakdoekjeeen bril in étuitwee portemonnaiesinhoudende eenig geld eene portemonnaie inhoudende een postwisselregu eene bouflanteeen paar blauwe dameshandschoenen een schildersdiamauteen stalen rozenkrans; een koperen schroefje; drie sleutels; een zilveren dameshorloge met nickel-ketting. Alkmaar, De commissaris van politie, 5 Mei 1-891.F. G. C J. FUNDTER. ALKMAAR 4 Mei. Aangevoerd 3 koeien en ossen f 220 a 250, 247 vette kalveren f 35 a 94 per kilo f 0,80 a 0,90, 27 nucht. dito f 5 a 14, 4 vette schapen f 16 a 26, 167 vette varkens f 0,34 a 0,41 p. pond, 42 magere dito f 12 a 16 per stuk. AMSTERDAM. Aardappelen-bericht niet ontvangen. AMSTERDAM. 4 Mei Petroleum kalm. Amerik. loco 7,50, Sept.-Dec. 7,55, E Nobel onveranderd. Raapkoeken f 54 a 80, lijnkoeken f 9,50 a 13,50. 4 Mei Aangevoerd 344 Runderen vette le soort f 0,71 a 0,76, 2e soort f 0,66, 3e soort 0,57 c. p. P., 220 melk- en kalf koeien f 150 a 260, 150 nucht kalveren f6 a 10, 458 vette varkens f 0,33 a 0,38 p. P. EDAM 2 Mei. Kleine kaas, hoogste prijs f 27, Aangevoerd 30 stapels wegende 5979 P. LEIDEN 1 Mei. Aangevoerd 26 stieren f 65 a 235, 700 kalf- en melkkoeien f 120 a 280, 380 gelde dito f 98 a 245, 126 vette ossen en koeien f 150 a 288, 58 a 76 c. p. P., 20 graskalveren f 24 a 46, 58 vette kalveren f 25 a 80, 65 a 85 c. p. P., 147 nucht. dito f 3,50 a 10, 42 vette schapen f 21 a 26, 45 a 50 c. p. P., 602 weide dito f 15 a 25, 426 lammeren f 4 a 10, 210 magere varkens f 19 a 38, 424 biggen f 5 a 15. LEIDEN 2 Mei. Boter per J- vat ie soort 46 a 50, per P. f 1,15 a 1,252e soort 32 a 44, per P. f0,80 a 1,10. Aangevoerd 8100 P. LONDEN 4 Mei. 2100 runderen 2.9-4.8, 14000 scha pen en lammeren 3.6-5.6, 40 kalveren 3.8-5.9, varkens 2.6-3.8, P URMEREND 5 Mei. Aangovoerd 105 runderen, handel vlug, prijshoudend, 8 stieren, 275 vatte kalveren f 0,70 a 0,90, per K. G., hund,el matig, 304 nacht, dito f 4 a 6 per stuk, handel matig.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3