No. 55* Drie en Negentigste Jaargang. 1891. ZONDAG 10 MEI. TWEEDE BLAD. PARIJSCHE BRIEVEN. Buit enland. mmm WÊÊÊÊBÈMBk COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Haterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ®,Ö6. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 33. LXXXV. 1 Mei 1891. Dat is een dag geweest, die ons zal heugen. Nog zelden hebben wij de lieve Meimaand zien aan vangen met zooveel stofwolken. Na een uurtje wandelens hadden wij stof in de oogen stof in de haren en wat het ergste was in neusmond en keel. Heden, drie dagen later, zijn wij er nog schor van, voorzeker hebben koffie- en wijnhuizen voortrèffelijke zaken gemaakt. Overi gens is Parijs buitengewoon kalm gebleven, en dat is te meer gelukkig, daar een oproertje gevolgd zou zijn door eene hevige botsing. De voorzorgen, te Parijs genomen, waren bijzonder groot, misschien heeft dit de anarchisten tot nadenken gestemd. Uit de provincie komen treuriger berichten in het Noorden was Fourmies het tooneel van bloedige schermutselingen; in het zuiden lieten Lyon en Marseille van zich hooren. In eerstgenoemde stad liepen de agenten een oogenblik gevaar van over de brug Lafagette in de rivier Rhone te worden geworpen, zoodat de huzaren de menigte moesten uiteendrijven. Om echter bij Parijs te blijven, zoo was voor de meeste inwoners 1 Mei een halve vacautiedag. Wij werkten bijna allen tot 12 uur, het klokje van het dejeuner, maar daarna was een echt Parijzenaar niet meer te honden. De ware Parijzenaarde echtede in deze groote stad geborene, is van een buitengewoon nieuwsgierigen aard, en zoodra hij verneemt, dat er ergens wat te kijken valt, dan moet hij er bij zijn. Hij zou wel overal tegelijk willen zijn, om toch maar niets van het schouwspel te missen en is hij getrouwd en is ook zijne wederhelft eene echte Parijschedan gaan man en vrouw gearmd kijken en loopen samen gevaar te worden doodgedrukt, platgetrapt enz., alle welke vermakelijkheden zij vooral niet missen willen. Verwondert u ook niet, waarde lezers, zoo gij hier ooit in zulk een opstootje verzeild geraakt, dat gij plotseling een huisvader ziet, die met zijne geheele familie gaat kijken. De kinderen moeten er toch ook bij zijn vandaar dat men bij ieder standje hoort gewagen van vrouwen met kinderen op den arm van mannen met een jongetje of meisje aan iedere hand, en dikwijls nog een kleinen bengel op schouder. En de agenten weten ook wel, dat zij slechts met nieuwsgierigen te doen hebben, die aan het loopen gaan, zoodra de politie den boel begint uiteen te jagen. Een dier Parijzenaars nam mij opzettelijk mede naar de Place de la Concorde de stof woei ons in het gelaatwant men had dien dag niet gesproeid, dcch integendeel zeer veel zand gestrooid. Bij mogelijke scharge" der cavalerie mogen de paarden niet uitglijden. Ondanks het vurig verlangen van mijn gids zagen wij toch de verlangde charge" niet, zoodat wij ons moesten tevreden stellen met eenige duwen en ruwe woorden der agenten, die ons herhaaldelijk gelastten niet te blijven staan. Neen, dan was het aardiger op de Place de la République, ook daar mogen wij niet blijven staan, de agenten hebben zelfs last niemand op de openbare zitbanken te laten, de kazerne «Prince-Eugène" is geheel geslotendoch wij weten dat zij vol soldaten is. De anarchisten hebben aangekondigd dat zij desnoods met geweld de kazerne zullen naderen, ten einde zich met de soldaten te verbroederen. Honderden menschen trachten dus op het plein te blijvenof loopen er aanhoudend overdoch de anarchisten komen nieten de agenten drijven den geheelen dag slechts nieuwsgierigen uiteen. In den avond echter komen verscheidene opgeschoten jongensslagers- en kruideniersknechts zich vermaken door de agenten voor den gek te houden, doch'zij maken het zoo bont, dat de politie jacht maakt op al die kwa jongens er enkelen achterhaalt en op flinke oorvegen trakteert. De avond is ook kalm voorbijgegaanreeds waren velen ongerustwant tegen drie uur riepen de rondventers met de couranten: het dynamiet te Parijs Ook dit dynamiet is een alleen staand feit. Tegen vier uur in den morgen werdea de bewoners van de Champs Elysées en omliggende buurten met schrik wakker door een vreeselijken slag. In het hotel van den markies de Trévise was de verwarring bijzonder grootieder sliep toen de ontploffing plaats had, en de slag was zoo sterk, dat allen uit bed tuimelden. Gelukkig is niemand ge kwetst géworden de misdadiger die de dynamiet-car- touche geplaatst heeft, was zeker nog niet genoegzaam met dit gevaarlijk spelletje vertrouwd, zoodat de grootste schade bestaat in het breken van alle glasruiten. De markies de Trévise is een achterneef van maarschalk Mortier, die in 1808 door Keizer Napoleon tot hertog van Trévise werd verheven. Men weet niet of de aan slag tegen zijn hotel moet worden toegeschreven aan particuliere wraak, of wel, zooals zijne echtgenoote ge looft, heeft moeten dienen om de kracht van het dynamiet tegen een hecht en sterk gebouw te beproeven. Even buiten Parijs was Clichy het tooneel van een heftigen strijd tusschen anarchisten en de agenten. Daar drongen de agenten een wijnhuis binnen en wilden dat men hun een vaandel zou overgeven, waarmede de anar chisten door de straten waren getrokken. Deze laatsten grepen hunne revolvers, en gedurende eenige oogenblikken ontstond op straat een verwoed gevechtwaarin tien personen gewond werden. Van dit onderwerp afstappend, willen wij nog eens wijzen op de maatschappij tot beschorming van dieren. Reeds schreven wij in een vorig opstel, dat op sommige punten van Parijs, o. a. op Montmartre, waar de wegen zeer stijl oploopen, deze maatschappij extra-paarden wilde plaatsen, ten einde de gewone trekdieren een 'beetje te helpen. Hiermede was een begin gemaakt op den hoek der Boulevards Barbês en Rochechouart; thans heeft die maatschappij nog eene andere nieuwigheid ingevoerd. Met het oog op de aanstaande groote hitte heeft zij een soort van pilaar geplaatsteene kolom van circa vier meter hoogte; aan den voet bevindt zich een ijzeren bak met versch drinkwater, hetwelk aanhoudend vernieuwd wordtvoor de honden en bijna aan den top is een tweede kleinere waterbak voor de vogels. En daar deze diertjes niet lezen kunnen, zoo waarschuwt een geschil derde houten duif boven op den top zijne levende broe ders, dat dit het bakje voor de vogels is. Ook op andere punten, als rues Lafagette, Notre Dame de Lorette en des Martyrs enz. zal de maatschappij der gelijke toestellen plaatsen. Aan schoone kunsten zal het ons degen zomer niet ontbreken. De twisten tusschen de schilders zijn nog niet bijgelegd, zoodat wij minstens twee, en wellicht drie of vier salons krijgen. Bovendien wordt a.s. Zaterdag in het Palais des Beaux-Arts op het Champ de Mars eene tentoonstelling geopend van de Kunsten aan het begin dezer eeuw", welke' zeer belangwekkend belooft te worden en ons fraaie kunstwerken zal toonen uit den laatsten tijd van Lodewijk XVIhet Keizerrijk de Restauratie. Verscheidene geheele kamers boudoirs salons cabinets enz. zullen ons bijna honderd jaren terugplaatsen. Na de opening dus meer hierover. Parijs, 4 Mei 1891. J. M. T. BELGIE. Generaal Boulanger heeft- den 1 voorgoed het eiland Jersey verlaten. Hij heeft zich gevestigd te Brussel in de Montoyer-straat. De huurprijs van zijn huis bedraagt frs. 7000 per jaar. Den 5 des ochtends om vier uur is een dynamietpa- troon, welke geplaatst was op den drempel van het huis, bewoond door den ingenieur Duportbeheerder van de stoomtram naar Jemeppeontploft. De deur van het huis werd geheel vernield en de ruiten van drie naburige huizen verbrijzeld. Nadat de pogingen der leden van den Algemeenen Raad der werkliedenpartij om de werkstaking in het kolen bekken van Luik te doen eindigen volkomen mislukt waren heeft die Raad in vereeniging met de afgevaar digden van den Mijnwerkersbond besloten ondersteuning te verleenen aan de werkstakingwelke zich ten doel steltverhooging van het loon der mijnwerkers en verkrijging zoo van den werkdag van 8 uren alsmede van het algemeen stemrecht. De Raad heeft zich ver bonden de werkstaking tot alle steenkolenmijnen in België uit te breiden. Den 5 des avonds ontplofte een dynamietpatroon te Beyne-Heusay onder het venster van het huis van een werkman, die geen deel nam aan de werkstaking. Hot huis leed eenige schade. De jagers der Luiksche burgerwacht zijn den 6 onder de wapenen geroepen. Des ochtends was de stad kalm. In de omstreken was de toestand onveranderd. Blijkens een telegram uit La Louvière (in het Gentre) is den 6 des ochtends eene algemeene werkstaking be gonnen in ,de kolenmijnen van Houssu en La Cr'oyère. Gedeeltelijk is de arbeid gestaakt te Sars Longchamps, HaineSt. Pièrre en Bascoup. Den 8 is de werkstaking in het geheele Centre, waar den 5 reeds in verschillende vergaderingen tot staking van den arbeid besloten was, aanzienlijk uitgebreid. In de kolen-districten van Charleroi en Bergen was de toestand den 6 nog dezelfde. Te Gilly en te Jumet is een kleine verbetering te bespeuren. Overal heerschte kalmte. De minister van oorlog heeft het bevel uitgevaardigd om twee lichtingen der militie, thans met groot verlof onder de wapenen te roepen. Den 7 des avonds ver trokken drie bataljons van het regement karabiniers uit Brussel naar het Bassin du Centre. In den nacht werd weer een dynamiet-aanslag gepleegd tegen het huis van een mijnwerker, dio zich niet bij de werkstakers wilde aansluiten. De schade is onbeduidend. De werkstakers, die den aanslag pleegdenzijn gevat. Den 8 werd in twee kleine steenkolenmijnen van het bekken der Maas de arbeid hervat. Des nachts waren op de soldaten revolverschoten gelost. DIJITSCHLAND. Prins Albrecht van Pruisen is graaf Moltke opgevolgd als voorzitter van de commissie voor de landsverdediging te Berlijn. Bij het op den 4 te Dusseldorp gegeven feest van den Provincialen Landdag bracht de Yorst von Wied de voorzitter, een dronk uit op den Keizer, die in eene uitvoerige rede antwoorddewaarin hij o. a. zijne stu diejaren te Bonn herdacht. Het behoud der vredelie vende betrekkingen, waarvan de Vorst von Wied gesproken had, achtte de Keizer een plicht aan zijne stelling ver bonden. Hij wilde er steeds voor zorgen, dat de vrede niet gestoord werd. Ook in het -binnenland was de toe stand beter zijn doel was, de nijverheid tot haar recht te doen komen, zoowel wat de arbeidgevers als de arbeid- nemers betreft, in samenwerking zag hij alleen heil. Rijksdag-. Den 4 heeft de afgevaardigde Richter aan de regeering inlichtingen gevraagd over de graanprijzen en graanrechten. Minister Von Bötticher antwoordde, dat de regeering den tijd nog niet gekomen achtte om maatregelen te nemen tegen het duurder worden der granen. Zij be schouwde de tegenwoordige verhooging der graanprijzen als iets van zeer tijdelijken aard veroorzaakt door ver mindering van invoer in verband met de kans van een ongunstigen oogst. Doch de verminderde invoer scheen iets toevalligs te zijn en de oogst kon licht medevallen. In olk geval kon men eerst over een week of vijf de kansen van den oogst eenigszins beoordeelendie reeds nu verbeterd waren door het weder der laatste dagen. Hij meende dat de regoering geeno buitenge wone maatregelen zou behoeven te nemen, doch moch ten deze noodig zijn dan zouden zij nooit van dien aard zijn, dat de duitsche landbouw daardoor benadeeld zou worden." ENGELANM. De griep blijft vele slachtoffers maken. De aartsbisschop van York, die sedert 25 Decem ber 1890 als zoodanig werkzaam was is aan die ziekte overleden. Te Sheffield klom de sterfte van 24 per dnizend tot 70 per duizend in eene week. Hoogerhuls. Den 4 is het wetsvoorstel van den. heer Knutsfort betreffende de visscherijen in de wateren van Newfoundland aangenomen. Lagerhuis. Den 7 is door de regeering verklaard dat maatregelen genomen worden tot vervanging van de politie door troepen op sommige posten in Bechuana- landwant het zou noodzakelijk kunnen worden de thans op die posten aanwezige politie naar het onder bescherming staande gedeelte van Bechuanaland te ver plaatsen, om het tegen de Trekboeren te verdedigen. FRANKRIJK.. Den 4 zijn te Parijs 79 personen wegens beleediging van politie-agenten enz. op den 1 Mei tot gevangenisstraf van 6 dagen tot 1 maand ver oordeeld. De commissie voor de in- en uitvoerrechten heeft de verlaging der rechten op granen met 2 francs aange nomen te .beginnen van 15 November a.s. en voor den duur van één jaar. Een van de grootste reeders te Marseille heeft aan de regeering medegedeeld, dat hij, bij aanneming der hooge invoerrechten op granen, genoodzaakt zal zijn naar Ant werpen te verhuizen. Kamer. Den 4 hielden de heeren Roche en Dumay de aangekondigde interpellaties over het voorgevallene te Fourmies en te Marseille. De heer Dumay laakte de te Parijs en in de departementen genomen maatregelen; de heer Roche vroeg een onpartijdig onderzoek. Hij liet bij de toelichting zijner interpellatie een bebloed en van kogels doorboord hemd aan de leden zien. Minister Constan3 verdedigde de houding der regeering. Hij betuigde zijn dank aan het leger en zijn eerbied voor den officierdie last tot vuren had gegeven. Hij deelde o. a. mede, dat de troepen den geheelen dag aan smaad en beleedigiugen van het volk bloot gestaan hadden. De bevolking was door een paar stokebranden opgehitstdie o. a. beweerdendat de troepen nooit zouden durven vuren, wat zij ook deed. De heer Roche voegde den minister daarop toe dat hij een moordenaar was. De Kamer paste do censuur op den heer Roche toe en verwierp met 364 tegen 172 stemmen de motie van orde van den heer Millerand waarbij een onderzoek naar het gebeurde werd gevraagd. Daarentegen werd met 371 tegen 48 stemmen eene motie van orde aangenomen, houdende dat de Kamer, onder betuiging van groote sympathie voor de werklieden, besloten isde sociale hervormingen vreedzaam tot stand te brengen. Een voorstel om eene som van 25000 beschikbaar te stellen tot ondersteuning van de nagelaten betrek kingen der te Fourmies bij de Mei-betooging gedoode werklieden is met algemeene stemmen aangenomen. ITALIË. Den 4 werd in de Kamer beraadslaagd over het op den 1 voorgevallene. De heer Nicotera ver dedigde de handelingen der regeering en verklaarde, dat tusschen hem en de overige ministers volkomen eenstem migheid bestond. Indien de Kamer de houding der re geering op 1 Mei goedkeurde moeht zij daarvan blijk geven door eene stemming ten gunste van het kabinet; zoo nietdan zou het kabinet aftreden. Met 235 tegen 113 stemmen werd eene motie aangenomen waarin zij hare bewondering uitdrukte voor de houding van het leger en van de beambten, met de handhaving der orde belast. Den 6 werd met 196 tegen 38 stemmen eene motie van den heer Duniali aangenomen waarmode de regee ring zich vereenigd hadinhoudende dat de Kamer, na de verklaringen der regeering te hebben gehoord overging tot de behandeling der artikelen van de be grooting voor Afrika. De Senaat nam den 5 met algemeene stemmen eene I'S-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5