Binnenland. Leger wet. motie aan waarbij de houding van de regeeringhet leger en de overheid op 1 Mei goedgekeurd werd. In den nacht van den 3 op den 4 is te Rome een zware brand uitgebroken in de groote kazerne der karabinier3. J6WEDE1T. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp der regeering waarbij persoonlijke dienstplicht in gevoerd wordtaangenomen maar de Tweede Kamer verwierp het. Daarom is het ontwerp door de regeering voorloopig terug genomen. M. Den 1 des morgens te vier uren is een hevige brand uitgebroken in het café >de Beurs" op de Breed- straat te Utrechtbewoond door den koffiehuishouder Gr. B. van Zijlwaarvan de eerste verdieping gebruikt werd tot het geven van tooneelvoorstellingen. Daar de brand ontstond in de koffiekamer nabij de trap welke toegang gaf tot het bovenhuiskonden de be woners die op de tweede verdieping sliepen de trap niet meer af en moesten zij zich door eene dakgoot naar het daarnaast gelegen perceel redden. Het gebouw is geheel uitgebrand. Den 2 is een met kalk geladen schip in de Zuid willemsvaart te 's-Hertogenbosch in brand geraakt, door dat water met de lading in aanraking was gekomen. Met zand is de brand gebluscht kunnen worden. De leerlingen van de hoogste klasse der openbare Handelsschool te Amsterdam hebben den 2 de voor genomen studiereis naar Engeland, onder leiding van hunnen directeur Hülsmann, aanvaard. Den 3 des avonds kwamen zij te Sheftield aanden 5 bezochten zij de locomotievenfabriek van de heeren Kitson en Co. te Leeds. Bij kon. beslnit van den 2 is de Commissaris des Konings in Noordholland gemachtigd tot het bijeen roepen der Staten iu buitengewone vergadering ter ver kiezing van een lid van Ged. Staten in plaats van wijlen den heer A. van Stralen, op Vrijdag 22 Mei. Den 4 zijn te Amsterdam vier van de zes voor onderwijzer geëxamineerden geslaagdnamelijk A. de Lange van Hoorn, C. Maars en D. van den Oever van Edam, en D. Peereboom van Wcstzaan den 5 twee van de zes voor onderwijzeres geëxamineerden, mej. G. Kooijman, thans te Grootschermer en mej. A. Zee te Hoorn; den 6 een van de zes voor onderwijzers ge ëxamineerden S. J. Oudheusden te Amsterdam; den 8 twee van de zes voor onderwijzeressen geëxamineer den, de dames S. Landré te Amsterdam en N. de Vos van Edam.* Den 4 zijn te Amsterdam voor het examen in de vrije-en orde-oefeningen der gymnastiek geslaagd J. M. Bakker van Zaandam en H. Zieren van Haarlem; den 5 A. de Lange van Hoorn en den 6 mej. A. Zee van Hoorn. De Hooge Raad heeft den 4 uitgemaakt, dat door het niet bezigen van de formule recht sprekende" of »recht doende in naam des Konings" of door het bezigen van eene andere soortgelijke formule, noch art. 149 der Grondwet, noch eenige wetsbepaling is geschonden. Bij kon. besluit van den 4 is met ingang van den 15 Juli aan den heer mr. P. W. A. Cort van der Linden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar te Groningen. Bij kon. besluit van den 4 is de heer jhr. mr. A. de Savornin Lobmanop zijn verzoekeervol ont slagen uit de betrekking van Gouverneur van S uriname, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten en met de bepaling dat het ontslag ingaat met den dagwaarop hij het bestuur aan zijnen opvolger zal overgeven en tot zijnen opvolger benoemd de heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Amersfoort, met ingang van den dag, waarop hij die betrekking van zijnen voorganger zal overnemen. 4 Den 4 werd te Zwolle een nieuwe reddingsladder beproefd door eenige leden van de gymnastiekvereeniging aldaar. Men liet zich met een reddingslijn van eene hoogte van ongeveer 10 el afdalen en een paar maal gelukte dit goed. De directeur der vereeniging zou Zich daarop nog' maals zeer snel laten zakken doch toen hij op 5 el van den grond was brak de lijn en viel hij op de steenen waardoor hij ernstige kneuzingen aan de borst bekwam en den enkel brak. Den 5 is in het hoofdkiesdistrict Roermond geko zen tot lid der Tweede Kamer de heer G. Diepen met 1144 van de 1302 uitgebrachte stemmen. Den 5 is te Haarlem met 501 tegen 84 stemmen beslist door stemgerechtigde lidmaten der ned. herv. gemeentedat gedurende de eerstvolgende 10 jaren de bestaande wijze van benoeming van ouderlingen enz. door een kiescollege zal gehandhaafd blijven. Den 6 zijn de Koningin en de Koningin-Regentes te Apeldoorn terug gekomen. Den 6 hebben aandeelhouders der stoomvaartmaat schappij Nederlandna vaststelling van het dividend op 97/10 pet., besloten, machtiging te verleenen tot het sluiten eener obligatieleening van ten hoogste 2,000,000 en zulks in verband met de te hervatten onderhande lingen over de postovereenkomsten. De uitslag van de op den 7 door de Amsterdam- sche Sportclub op het Museumterrein te Amsterdam gehouden en door vele belangstellenden bijgewoonde voor- jaars-harddraverij en wedrennen was als volgt Pullaway-prijs, handicap-harddraverij voor ne- derl. paarden, aangespannen. 10 deelnemers. Prijs f 325, gewonnen door Wilhelmina, van den heer C. Bon te Zaandam in 4 min. 9sec. Kenau Hasselaar van den heer G, B# de Vaal kwam in de tweede plaats in 4 min. 143/5 sec.; daar het paard telkens doorgeslagen had, moest het den tweeden prijs f 50) afstaan aan Koningin II, van de heeren den Bakker en van Wage- ningedie de baan in 4.19 min. had afgelegd. Derde prijs f 25, Rosa III van den heer Th. J. Dop in 4 min. 228/5 sec. Prijs van Amsterdam. Vier deelnemers. Eerste prijs f 500 Pic du Ger van den heer mr. T. J. graaf van Limburg Stirumtweede prijs f 75 Southbank van ritmeester Römer; derde prijs f 25 Miss Abrey van M. W. Etty. Prijs van Noordholland. (Steeple chase voor paarden van 4 jaar en ouder.) Vier deelnemers. Prijs f 500 Prospector van luitenant van Diepenbrugge, eerste premie Fairij Queen van den heer J. R. van Geuns. Den 7, des nachts ongeveer half drie, werd door de nachtwacht van het voormalig admiraliteitsgebouw der ma rinewerf, tegenwoordig Rijks entrepot, te Rotterdam, brand ontdekt in den westelijken vleugel dezer gebouwen. Hoe wel de brandweer spoedig met alle macht aanrukte, viel blusschen niet te denken dat voor een groot deel toe te schrijven was aan de eigenaardige bouworde, daar eene vliering over het geheele gebouw liep en in het benedengedeelte geene afscheidingen bestonden. Het ge bouw is met den kostbaren voorraad koopmansgoederen grootendeels vernield. Te 9 uur was de brand bedwongen door de werking van 6 stoomspuiten'waarvan 3 te water en 3 te land en 6 handspuiten. De minister van waterstaat bracht den 7 een bezoek aan het terrein. Te Montfoort hebben twee landloopers, die door de politie opgepakt en in het huis van bewaring opgesloten warenhet stroo van hun nachtleger in brand gestoken, tengevolge waarvan de cellen der gevangenis onder het raadhuis in brand geraakten. De spoorweg Maassluis-Schiedam wordt met 1 Au gustus in dienst gesteld. De anti-revolutionaire kiesvereeniging Vreest God, eert den Koning te Broek op Eangedijk heeft voor het district Alkmaar op de voorloopige candidatenlijst geplaatst de heeren jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, afgevaardigde voor Kampen C. M. E. van Löben Seis, afgevaardigde voor Ede, A. Brummelkamp te Gro ningen en generaal H. W. van Marle te Amsterdam. De Javasche Bank keert over 1890 91 33/l0 pet. dividend uit. Aan Bos en Tieman, de beide sociaal-democraten, die naar België gevlucht waren om de hun opgelegde gevangenisstraf te ontgaan, is door de belgische regeering aangezegd binnen acht dagen dat land te verlaten. Voor het afleggen van het toelatingsexamen tot de Kon. Militaire Academie hebben zich voor de 77 plaatsen 276 adspiranten aangemeld. De commissie, die zich in den afgeloopen winter te Amsterdam belastte mot de kostelooze uitdeeling van brood en koffie aan behoeftige personenreikte van 11 December tot 28 Maart op den Singel 217.525 portiën uit en op de Lauriergracht van 2 Januari tot 28 Maart 167284 portiën. Bedelaars van beroep meldden zich niet aan. De Nederl. Herverzekeringmaatschappij te Zutfen keert over 1890 41/2 pet. dividend uit. De lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie Noordbrabant, verkiesbaar voor leden der Eerste Kamer, voor 1891, bevat 339 namen; hoogst aangeslagene is de heer E. A. P. van Loon te Rosendaal met 2897.835; laagste aanslag 298.90; die in de provincie Limburg 170 namen, tegen 159 in 1890; hoogst aangeslagene graaf J. Marchand d'Ausembourg met 2443.84; laagste aan slag 259.72; die in dp provincie Noordholland 552; hoogst aangeslagene de heer jhr. J. B. van Merlen te Heemstede met ƒ6621.465; laagste aanslag f 530.92, zijnde de heer P. Ooms te Amsterdam. Te Anna Fanlowna. op Texel en op Terschel ling is de heer Land wederom candidaat gesteld voor lid der 2e Kamer. De bevolking van Limburg bestond op 1 Januari 1891 uit 130359 mannen en 126785 vrouwen samen 257144 tegen 255721 op 1 Januari 1890. Op dat tijd stip bedroeg de bevolking van Maastricht 32225 Roer mond 11391, Venloo 11379. De Friesche Handelsbank te Leeuwarden keert over 1890 geen dividend uit tengevolge van de geleden ver liezen, ten bedrage van 12543.305. Tot lid der Prov. Staten van Groningen is in het district Appiugedam gekozen de beer J. B. Westerdijk, lib., met 917 stemmen, tegen 680 stemmen op den heer H. Wiertsema, antir. Den 13, des namiddags te 1 urezal te Hoorn, in het lokaal „de Witte Engel", door de Centrale Kies vereeniging in het district Hoorn eene algemeene vergade ring worden gehouden ter bespreking van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Het bezoek van H. M. en de Koningin-Regentes aan de stad Amsterdam is vastgesteld op den 26 het vertrek is bepaald op den 29. Den 30 wordt een bezoek aan Rotterdam gebracht. Tot hoofd-ingeland van den Groot-Limmerpolder is gekozen de heer P. Kraakman Cz. te Akersloot. De 114 algemeene vergadering der Nederl. Maat schappij tot bevordering van nijverheid wordt gehouden te Haarlem op 14 Juli en volgende dagen. Een gerechtelijk onderzoek naar den brand in den houtzaagmolen aan den Westervoortschen dijk te Arnhem heeft geleid tot de ontdekking, dat de brand moedwillig is veroorzaakt. TWEEDE KAMER Den 6 ontwikkelde de heer G u y o t nader zijne denk beelden over de regeling van den dienstplicht bij de zee macht. Hij bleef de voorkeur geven aan eene afzonder lijke regeling boven eene samenkoppeling met die der land macht en meendedat daarbij het engelsche stelselmits naar onze toestanden ingerichtkon worden toegepast Naar zijne meening zou onze marine ten ondergaan, wan neer enkel op verbetering van het materieel gelet werd en niet tevens zorg gedragen werd voor ervaren en ge oefende zeelieden. Verder bestreed hij uitvoerig het donk beeld der regeering om het veldleger zelfstandig te doen optreden. Da heer Seijffardt bleef zijn stelsel omtrent den kor toren oefeningstijd voor de onbereden wapens handha ven. Zijn doel was niet om de levende strijdkrachten te vermeerderen maar om de lasten te verdoelen de land weer beter te oefenen en voor mobilisatie geschikt te ma ken en voor de toekomst weerbare mannen te krijgen door oefening van de aanvullingsreserve. De heer Domela Nieuwenhuis, van oordeel dat de kansen der wet grooter wordennaar gelang de redevoeringen en amendementen toenemenomdat daar door afmatting en berusting volgt en dat de bespreking eene rechtvaardiging van den heer Tindal opleverde bleef volhouden, dat dit ontwerp ons een stap nader brengt tot het militarisme. Immiddels zijn de special! teiten het onderling volkomen oneens. Hjj bleef volhou den dat het zwitsersche oefenstelsel het best is en kwam op tegen de bestrijding daarvan. De financiëele beschou wingen van den minister van financiën getuigden, deels van onjuiste opvatting omtrent de ware beteekenis van het nationaal vermogendeels van grenzelooze lucht hartigheid omtrent de toekomst. Verder wees hij er op, hoe de heer Travaglino en anderen thans bevestigden wat hij en anderen vroeger over het kazerneleven ge sproken en geschreven hebben. Dat waren anonymizeide men: welnu, hij zou de namen noemende eene brochure is van van der Flierde anderedoor Travailleur ge schreven van Luijtjes uit Groningen. Hij leest verschil lende aanhalingen voor uit door hem van oud militairen ontvangen brieven waarin uitdrukkingen voorkwamen die den voorzitter aanleiding gaven hem te verzoeken zich van dergelijke uitdrukkingen te onthouden. Het plan dat men schijnt te hebbenom voor gegoeden de gelegenheid open te stellen om buiten de kazerne te wonen, zou de grootste onrechtvaardigheid zijn. Hij betuigde den heer Keuchenius zijnen dank voor de wijze, waarop hij gezorgd heeftdat zijne motie niet buiten be handeling bleef. Overigens weet hij wel, dat deze motie meer kans gehad zou hebbenware de kwestie der plaats vervanging daaruit gelaten. Maar dat wil hij juist niet. Zijne motie strekt om de wet buiten behandeling te la ten. De minister zou na hare aanneming de wet moe ten intrekken. De heer Travaglino vroeg den minister van oorlog, hem te willen zeggen welke,andere aanleiding er, buiten de legerwet, bestaat voor de tweespalt in de katholieke partij. Voorts verklaarde hij, dat er geen sprake was van staatkundige oppositie, maar van eene bestrijding naar plicht en geweten in het bewustzijn Koningin en vaderland trouw te hebben gediend. De heeren de Beaufort en Rooseboom be antwoordden de tegen hunne beschouwingen aange voerde bedenkingen terwijl de heer van Houten aan ving zijn gevoelen ter verdedigen tegen de verschillende bezwarenom daarmede den 9 voort te gaan. In den loop der zitting word. besloten a. den 12 te elf uren in de afdeelingen te onderzoeken eenige wetsontwerpen van administratie ven aardtot goedkeuring van de Congo-akte en de huishoudelijke ra ming der Kamer, en de openbare zitting te half 2 te doen aanvangen b op Vrijdag 8 Mei wel te vergaderen. Een voorstel van den heer Schepel om zulks niet te doen ten einde do leden in de gelegenheid te stellen met Hemelvaartsdag naar huis te gaan, ondersteund door den heer Kolkmanwerd met 48 tegen 41 stemmen verworpenEen voorstel van den heer 'S e r e t om in plaats van Vrijdag, Maandag te vergaderen, verviel door die beslissing. Bij de hierover gehouden bespreking verklaarde de Voorzitter, dat hij geen plan had een Pinksterrecès te houden. Daarna stelde de heer van Kerkwijk voor, met Pinkster de vergaderingen te sluiten tot nadere bijeeu- roepiug. Hij wees er op dat er eenige tijd van voor bereiding moest zijn voor de verkiezingen. De daarvoor noodige aandacht zou worden afgetrokkenwanneer ook na Pinkster de beraadslaging over de legerwet werd voortgezet. Kon men nu tot een rustpunt in die wet komen dan moest daarna de beraadslaging geschorst worden. De heer Gildemeester achtte het daarentegen plicht hier te blijven zoo lang mogelijk om te trachten de legerwet zoover mogelijk af te doen. In 12 verga deringen is er wel degelijk mogelijkheid om de wet af te doen. Na 1 Juni kunnen wij niet meer vergaderen, daarover zijn allen het eens en dan blijven wij tot September te huis. Vroeger zijn gemiddeld 18 zittingen - gehouden tusschen Juni en September. En als wij dan ztilk eene langdurige vacantie hebbenkunnen wij zeker in Mei hier blijven. Dat is onze plicht. Wij zijn niet zeker, of dit ministerie nog in September hier zal zijn. Daarom moeten wij zooveel mogelijk doen om het in de gelegenheid te stellen zijn werk af te doen. Het voorstel van K e r k w ij k werd verworpen met 52 tegen 36 stemmen van de heeren Zijp, Viruly, Mutsaers Schreinemacher, Vermeulen De Meyier Van Houten, Sanders, DijckmeesterVan der Schrieck, Van Kerkwijk Lambrechts De BeaufortVan Dedem, Tra vaglino Schimmelpenninck, Vos de WaelVan Kempen, Tak, Dobbelman Haffmans, Walther, Van Nunen, Van Vlijmen Domela Nieuwenhuis, Zijlma, Schepel, De Ram, Harte, Levyssohn Norman Bahlmann, Ruland, Clercx, Smeenge, Zijlker en Van Berckel. Den 8 werd de beraadslagingwaarop terug gekomen wordt op voorstel van den heer Schimmelpenninck van der Oije, met 48 tegen 30 stemmen gesloten. Daarna werd de vroeger vermelde motie van den heer Domela Nieuwenhuis verworpon met 71 tegen 5 stemmen van de heeren ZijlkerSchepelDomela Nieu wenhuis Lieftinck en Farncombe Sanders. De motie van den heer Vermeulen, luidende »De Kamer, van oordeel, dat te zware fiuancieele en persoonlijke lasten bij dit wetsontwerp aan de natie worden opgelegd gaat over tot de orde van den dag," werd verworpen met 51 tegen 24 stemmen van de heeren De Ram Land Van DeldenVan Vlijmen Clercx Lambrechts SchepelHarte, Van Nunen, Bahl mann Walther MichielsTravaglino Nieuwenhuis Vermeulen, Ruland, Schimmelpenninck, Lieftinck, Vos de Wael Mutsaers Sanders Van der Schrieck Dob belman en Haffmans. Eene motie van den beer Rutgers van Rozen burg, luidende: »De Kamer, van oordeel, dat aan het aanhangig ontwerp terecht is ten grondslag gelegd het beginsel van persoonlijke dienstvervulling door alle dienst- plichtigou gaat over tot de orde van den dag" werd aangenomen met 49 tegen 27 stemmen van de hee ren Mackay, Van Vlijmen, Clerkx, Lambrechts, Schepel, Kolkman Bevers Harte, Van Nunen, Bahlmann Wal ther Michiels, G. van Dedem, Travaglino, Vermeulen, Van BerckelRuland Schimmelpenninck Schaepman Vos de Wael, Van der Schrieck, Mutsaers Keuchenius, Dobbelman BorretHaffmans en De Ram. Den 12 is aan de orde het voorstel van den heer Van H o u t e n, om de beraadslagingen uit te stellen tot een nader te bepalen dag.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 6