336e Staats-Loterij. Telegrafische Berichten. Legerwet. Ingezonden Stukken. 5e klasse, le lijst, 11 Mei. Ns. 5407, 11182 13859 en 20606 f 1000; Nr. 4151 f 400 ;Ns. 8116 en 10986 f 200; Ns. 2397, 2435, 7101, 8033, 8587 14366 en 19076 f 100. Nr. 14935 f 1000; Ns. 13489, 14668 en 18279 400; Nr. 11573 200; Ns. 2827, 5322, 9369, 9373, 10033, 10104, 12355, 12540. 13826, 14517 en 20873 10Ó. waarden der onroerende goederen in de laatste jaren die wanneer men tot het jaar 1877 teruggaatzeker wel 20 en misschien zelfs wel 30 pet. bedraagt; en in weerwil daarvan hebben zij zich niet alleen goed kun nen staan'.o houdenmaar steeds zeer ruime winsten voor de aandeelhouders blijven afwerpen. Naast deze opmerkingen van algemeenen aard kan ik omtrent do opgerichte Maatschappij in 't bijzonder niet anders zeggen dan dat een directiedie behalve den heer J. A. Van Lith Jz., tot directeur heeft den beken den, voorzichtigen deskundige op het gebied van verze kering, den heer M. Henriquez Pimentel, m.i. vortrouwen inboezemt. Aanstippen wil ik daar alleen bij dat het mij wenschelijk voorkomt de uitgifte der vier resteerende series (er is er reeds één geplaatst) niet te lang uit to stellen want zooals men weetis met een kleiner getal verzekeringenhetgeen van een klein kapitaal volgens de statuten het gevolg is het risico natuurlijk des te grooterom niet daarbij te voegen een puntdat in- tusschen meer de aandeelhouders aangaatde admi- ministratie wat drukkend. En voorts geloof ik dat ook in later jaren wanneer de zaak tot bloei is gekomende verhouding tot het kapitaal nog niet te ver uit het oog mag worden weer houden. De statuten zeggen terechtdat het gesloten bedrag der verzekeringen het dertigvoud van het geplaat ste kapitaal niet mag overschrijden zoodra echter een bedrag van 30 millioen is verzekerd, kan deze ver houding voor de boven die som te sluiten verzekeringen door de algemeene vergadering worden gewijzigd. Men zal hier echter wel doen er steeds op bedacht te blijven dat de risico niet alleen betreft partieelen achteruitgang, in welk geval men boven een zekere som de verhouding van verzekeringen tot het kapitaal natuurlijk gerust kan uitbreiden maar dat men ook kan komen te staan voor den algemeenen achteruitgang van onroerende goederen, waarop ik hierboven doelde. (x) Moet het niet zijn 21 millioen? Den Haag. G. EMANTS. Den 10 had in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen eene vergadering plaats van den bond der liberale klesvereenigingenin het hoofd kiesdistrict Alkmaar, ten doel hebbende de candidatenlijst voor de a.s. verkiezingen op te maken. Ongeveer 50 personen bezochten deze vergadering. De voorzitter, de heer W. Kloeke, opende haar met te wijzen op het groote ger- wicht dezer bijeenkomst en sprak den wensch uitdat het belang der algemeene zaak de eenige drijfveer mocht zijn van wat gesproken en gezwegen zou worden. Ieder der aanwezige leden kreeg daarop een billet, waarop hij zijn candidaat kon schrijven. Alphabetisch zouden zij daarna besproken worden. Eer het zoover kwam, deelde de heer J. P. Backx der vergadering mede, dat de kiesver- eeniging te Wieringerwaard eene motie had aangenomen, waarin zij de wenschelijkheid uitdrukte, dat dit kies district, kon het zijn, mocht vertegenwoordigd worden door een landbouwer. De heer Th. Roep noemde dit invloed oefenen op het stellen der candidaten wat door den heer Backx ten sterkste ontkend werd. De heer J. C. Overduin deelde mede, dat te Wieringerwaard geen motie was aangenomenomdat men niet wilde vooruitloopen op de nog te houden vergadering te Schagen. De heer Backx hield echter zijne bewering vol en beriep zich op den aanwezigen voorzitter, den heer Zijp, die daarop verklaarde het eens te zijn metden heer Overduin. De voorzitter sloot verder daarover het debat en stelde voor, dat dat verschil maar in de kiesvereeniging te Wieringerwaard moest uitgevochten worden. Op de candidatenlijst kwamen achtereenvolgens voor: de heeren J. Breebaart, C. B ij p o s t, die echter wenschte geschrapt te worden van de lijst, C. V. G e r r i t- s e n mr. W. van der K a a y, J. A. L e v y, en mr. M. W. P. T r e u b. Voor de besproking van de candidatuur- Breebaart deed zich niemand op. De Roep besprak de candidatuur-Gerritsen. Hij zeide geen staatkundige geloofsbelijdenis van genoemden candidaat te willen geven, daar deze reeds genoeg bekend wasen meendedat het noodig was, in de Kamer eene opzweepende kracht te bezitten, die tot daad zou maken wat beloofd was. ooral noemde hij den heer G. ook aanbevelenswaardig om zijne meenig omtrent de uitbreiding van het stem recht en zijne gevoelens omtrent de heffing der wik- en weegloonen. Al moest de gemeentewet gewijzigd worden om deze zaak in het reine tp brengen de heer Roep was van oordeeldat de heer Gerritsen de man zou wezen om zelfs daarvoor het initiatief te nemen. Na een kort debat gevoerd naar aanleiding van de vraag van den heer Plomp of het dan niet waar was, dat de heer Gerritsen voor algemeen stemrecht zou strijden waarop de heeren Kloeke en Roep antwoorddendat hij kort geleden ver klaard had voorloopig tevreden te zullen zijn met eene uitbreiding zoover als de grondwet die toelaat, nam de heer Zijp het woord om de caDdidatuur-van der Kaay te bespreken. De heer Zijp achtte in de gegeven omstandigheden den heer van der Kaay als afgevaardigde hoogst wenschelijk en vreesde van het optreden der ra dicalen tegenover de liberalen groot nadeel. Was hij vroeger minder met den heer van der Kaay ingenomen geweestna zijn laatste optreden te Schagen had hij in hem veel vertrouwen gekregen. Noemde men den heer van der Kaay vroeger den pleitbezorger van Alkmaar, in zake de wik- en weegloonen de heer Zijp meende nu van den heer van der Kaay te mogen ver wachten dat hij zeker zou wezen voor eene geleidelijke verlaging daarvan. Tegen de radicalen was de heor Zijp zeer ingenomen. Hij stelde ze bijna op ééne lijn met de sociaal-democraten en hoopte dat zou bewezen worden dat zij van ons district geen tweede Schoterland kunnen maken. De heer Roep bestreed de candidatuur- van der Kaay (tegenstemmen van de inkomstenbelasting) en kwam met den heer Kloeke sterk op tegen het ver eenzelvigen van de radicalen met de socialen, van den heer Zijp. Ook de heer Backx somde zijne grieven op tegen den heer van der Kaay en zeide dat men nooit iets van den heer van der Kaay in het belang van het platte land moest verwachten nooit den heer van dor Kaay in het nadeel van Alkmaar zou zien stemmen. Van de behartiging van de landbouwbelangen was van den heer van der Kaay mede niets te verwachtenmeende de spreker waarna hij in het breede óver de oude quaestie der wik- pn weegloonen uitweidde. Voor de bespreking van de candidatuur-Levy deed zich in den beginne nie mand op, evenmin voor die van den heer Treub. De heer Meijer Drees besprak echter later nog even de Candida' tuur-Levy en noemde deze vooral gewenscht tegenover den heer Schaepman. Eindelijk was dan de bespreking van personen afgeloopen en werd het woord gegeven aan den heer Overduin die verklaarde door verschillende hier opgetreden sprekers tevreden gesteld te zijn zoodat alleen de quaestie van vertrouwen aan de orde bleef. Is de heer van der Kaay geheel het vertrouwen kwijt vroeger spreker. Zouden de anderen doen wat ze be loofden Spreker wees er ernstig op, dat men zich goed zou bezinneneer men koos. Na een onverkwikkelijk debatvolgende op deze gezegden sloot de voorzitter onder dankbetuiging aan sprekers en opgekomenen de vergadering. Bij de op de Scheveningsche Wielerbaan den 7 gehouden wielerwedstrijden is de engelsche kamprijder Alcock die bekend staat als een zeer sterk rijdertel kens door de bollandsche rijders geslagen. Bij den eer sten internationalen rit behaalde J. J. Ott. Bultman van Haarlemmermeer den eersten prijs (200Ö el in 3. m. 213/5 s.) bij den tweeden J. D. Houtman, van Haarlem (1609 el, in 2 m. 54 s.) bij den derden (tweepersoons driewielers) Couvée en Rademaker (2 eng. mijlen in 5 m. ll3/s s.)bij den vierden (driewielers) H. H. Stroet- hoffvan Amsterdambij den vijfden Bultman van Haarlemmermeer. Te Amsterdam is een geval van hondsdolheid voorgekomen: dientengevolge moeten alle honden in de gemeenten Amsterdam, Bloten, Nieuwer-Amstel, Diemen en Watergraafsmeer, te rekenen van den 8gedurende 4 maanden, gemuilband'zijn. De geschillen tusschen de Holl. Spoorwegmaatschap pij en Stad en Lande van Gooiland schijnen weldra te worden bijgelegd. Den 8 is althans in laatstgenoemd col lege besloten, genoegen te nemen met eene door de Spoor wegmaatschappij te betalen schadevergoeding van 20000 en de Maatschappij weder vergunning tot afzanden geeft op voorwaarden, nader tusschen beide partijen overeen te komen. Den 8 werd door 215 personen deelgenomen aan het vergelijkend onderzoek, schriftelijk gedeelte, 'voor de betrekking van hoofd van drie openb. lagere scholen eerste klasse te Amsterdam. 255 personen hadden zich in het geheel aangemeld. Den 8 is met groote meerderheid besloten tot ont binding der r. k. kiesvereeniging Recht en Orde te Amsterdamna de plaats gehad hebbende oneenigheden. Eene nieuwe r. k. kiesvereeniging wordt in het leven ge roepen. Den 9 zijn te Amsterdam twee van de vijf voor onderwijzer geëxamineerden geslaagd namelijk F. van Geelen te Beverwijk en D. van Zomeren te Haarlem: den 11 twee* van, de zes, Z. M. Smit van Hilversum, J. A. Endt te Zaandam en W. Groot te Enkhutzen. In de Staatscourant van den 9 zijn opgenomen de statuten der >Vereeniging tot bevordering van het her stel van drankzuchtigen", te Amsterdam. Haar doel is de herstelling van drankzuchtigen te bevorderen door onthouding van alcoholische dranken en doelmatige be handeling in herstellingsoordenwaarin ieders godsdien stige overtuiging zal worden geëerbiedigd. Het eerste herstellingsoord wordt ingericht voor mannelijke lijders op het landgoed Hooghullen te Eelden, De vereeniging bestaat uiteereleden donateurs le den en begunstigers. Eereleden worden op voorstel van het bestuur door de algemeene vergadering benoemd en hebben de rechten van leden. Donateurs zijn zij die in eens 100 of meer bijdragenloden die zich ver binden tot eene jaarlijksche bijdrage van ten minste 2,50; begunstigers, die door jaarlijksche bijdragen van kleiner bedrag de vereeniging steunen. Uit de leden worden correspondenten over het geheele land gekozen door het bestuur dat ook buitenlandsche correspondenten buiten bezwaar der kas kan benoemen. Het bestuur bestaat uit 7 ledenwaarvan 3 door de algemeene vergadering worden gekozenterwijl de besturen van den Volksbond tegen drankmisbruikder Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank der Nederl. Vereeniging voor psychiatrie en der Nederl. Maatschappij tot bevordering der geneeskunde ieder een lid zullen benoemen. Jaarlijks wordt minstens één algemeene vergadering gehouden in de maand Juni te Amsterdam. Den 10des morgens omstreeks 5 urenis ten noorden van Zandvoort de driemast schoener Lettonia, komende uit Denemarken met hout naar Schiedam, aan den grond geraaktdoch door de sleepboot Simson van 'IJmuiden met behulp van nog twee kleinere sleepbooten vlot geraakt. In de Diergaarde van Artis te Amsterdam zijn twee fraaie zeeleeuwen, een mannetje en een wijfje, aan gebracht, die in Californië voor het genootschap ontvan gen en over Hamburg naar Amsterdam vervoerd waren. Benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastin gen te Assendelft de heer Dirk A.Kz. de Boer; te Bennebroek de heer W. J. Hulsboschte Boven- karspel de heer J. Boon; te Broek in Waterland de heer M. Boelhouwer; te kdam de heer H. A. Lem- kes te Egmond aan Zee de heer G. van der Schin kel te Heemskerk de heer J. Hoogewerf Lz.; te ATleuwe Aiedorp de heer K. de Moor; te Sint Pan kras de heer A. Kroonenberg te Texel de heer C. Cz. Bakker Jr.; te Warmenhuizen de heer C. Frans.. Te Helder is den 11 bij het. schijfschieten door de vesting-artillerie een met 8 P. kruit gevulde kardoes koker gesprongen, waardoor de kanonnier Klasquin ern stige brandwonden bekwam. Hij werd in het garnizoens hospitaal opgenomen. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Beem- ster ds. P. A. Vis te Witmarsnm. Mej. S. Landré te Amsterdam is geslaagd voor het onderwijs in nuttige handwerken De verkiezing van kerkeraadsleden en predikanten is te Heiloo na gehouden stemming op den 10 op gedragen aan een kiescollege. Den 10 des nachts is te Sneek het winkelhuis van de firma van Bergen de Ruiter geheel afgebrandde drie broeders, die de zaak dreven, zijn in hechtenis genomen. Den 11 des nachts is eene groote boerderij, gelegen onder Nes, nabij Akkrum, met het vee, voor zoover het nog op stal stond, door het inslaan van den bliksem ver brand. De bewoners konden zich met moeite redden. De kiesvereeniging Amsterdam" heeft den 11 tot candidaten voor lid van de Tweede Kamer te Amster dam gesteld de heeren mr. W. Heineken met 106, C. V. Gerritsen en Hugo Mullerieder met 103 mr. M. W. F. Treub met 99 jhr. H. Tindal met 97B. H. Heldt met 91, mr. A. Kerdijk met 87, Dr. V. Bruinsma met 86 en mr. A. F. K. Hartogh met 73 stemmen. Te Garsthuizen is eene boerderij met 10 stuks rund vee, 5 paarden en 1 veulen verbrand. Aan de diakonie der ned. herv. gemeente te Koe dijk is door wijlen mej. de wed. de Wit 3000 ver maakt, vrij van successierechten. Te Den Burg, in de nabijheid van Den Hoorn en te De Westen op Texel zijn de mazelen uitgebroken. Tot heden is het verloop der ziekte gunstig. Van wege den kolfbond Hollands Noorderkwartier" zal de eerste wedstrijd, en wel in de maand Juni, ge houden worden te Warmenhuizen in de kolfbaan van »De Mooriaan", daartoe bij loting aangewezen. Tien jaren geleden werd te IJrsem door een' vijf tal personen eene vereeniging gestichtwelke den naam van »Ziekenhulp" ontving en zich ten doel stelde zieken en lijdenden bij te staan, in denzelfden geest als dit ge schiedt bij de vereeniging »het Witte Kruis." Op de dezer dagen gehouden jaarlijksche vergadering der leden bleek, dat de Vereeniging zeer gunstig werkt en reeds velen ten zegen is geweestterwijl haar geldelijke toe stand bloeiend mag genoemd worden. De herv. gemeente te Anna Faulowna heeft besloten haar kiescollege te behouden. De benoeming van den heer J. R. Kistburge meester te Zuïd-Seharwoude tot secretaris dier ge meente is goedgekeurd bij kon. besluit van den 9. Te Arnhem is de heer mr P. Rink, lid der prov. Staten te Tiel, candidaat der liberale kiesvereeniging ge worden. Beroepen bij de ev.-luth. gemeente te Rijp ds. J. C. van Gorkom te Doetinchem. De gemeenteraad van Barsingerhorn heeft be sloten geen subsidie te verleenen aan de Westfriesche Kanaal vereeniging. De algemeene vergadering van onderwijzers en on derwijzeressen in het arr. Helder wordt den 15 Juni te Schagen gehouden. Tot hoofdingelanden van het heemraadschap Wie- ringen zijn herkozen de heeren G Keijzer en F. Kluit en is gekozen, in plaats van den heer J. N. Mulder, de heer N. N. Mulder. Tot bestuurslid van den polder het Burger-Nieuw- land op Texel is benoemd de heer S. Keijzer Pz. aldaar. Voor de 20 plaatsen als adelborst aan het kon. Instituut te Helder hebben zich 114 adspiranten aan gemeld. Bestuurderen van het genootschap Liefdadigheid naar Vermogen" te Amsterdam hebben bekend ge maakt dat de op den liefdadigheidsdagden Hemel vaartsdag gehouden inzameling van gelden heeft opge bracht f 4453,94 namelijk f 4395,165 uit de bussen .en f 58,775, hun toegezonden. De opbrengst uit de bussen was iets hooger dan in 1890 doch het toegezonden be drag iets lager, doordat in den afgeloopen winter reeds zooveel geschonken is. 5e klasse 2e lijst12 Mei. 's-Gkxvenhage 12 Mei 1891. Tweede Kamer. Na een uitvoerig debat werd de motie-van Houten tot schorsing van het debat over de legerwet verwor pen met 51 tegen 44 stemmen. Roeten rijwielen tol betalen te Esmond aan Zee 1 Mijnheer de Redacteur! Vergun mij, door middel van uw blad, eene ervaring meetedeelen, die ik dezer dagen opdeed. Op mijn rijwiel Egmond aan Zee verlatende, werd mij en anderen de vrije doortocht door de tol aldaar, even voorbij het dorpop .vrij ruwe wijze door een daarbij geposteerde vrouw belet, die lang niet op haar mondje gevallen is en wel eens een lesje in beschaving mag nemen. Geene betaling niet verder. Ik verklaarde mij bereid aan haar verlangen te voldoen, maar verzocht haar mij eerst haar tarief te toonea, daar hetgeen op de nabij zijnde plank geschilderd is, geheel onleesbaar is geworden. Ik heb geen tarief; alles be taalt hier." Onder deze omstandigheden spreekt het wel van zelf, dat wij niet betaalden en ondanks de krijgshaftige juffrouw, onzen weg vervolgden. Ik ben dien weg dikwjjls langs gegaan en heb steeds betaald, omdat men telkenmale zoo vriendelijk was, den boom open te maken en mij dus niet dwong, van mijn rijwiel af te stijgen. Nu echter was mij de houding dier juffrouw te kras en betaalde ik haar met gelijke munt. Heeft nu deze woordeurijke dame een tarief of heeft zij het niet? Geeft haar dat in het eerste geval dan het recht, van rijwielen tol te heffen, of is het niet anders dan een stil afspraakje van haar zelve met hare beurs Zou het gemeentebestuur van Egmond aan Zee niet de wielrijders aan zich kunnen verplichten, door op eene of andere duidelijke wijze bekend te maken wat de tol— gaarster in dit opzicht doen en laten mag U dankend voor de verleende plaatsruimte, mijnheer de redacteur, Uw Dw. Dr„ No. 1624 A. N. W. B.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3