No. 57. Drie en ÜVegentigste Jaargang» 1891. Y II IJ I) A (1 15 M EI. U1TLOTI1VG. Standpijpen voor duinwater. Nationale Militie. Buit enland. Loodgieterswerkpiaats. Kleedenklopperij FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. De PASPOORTEN voor de Miliciens der Gemeente Alkmaar, de Landmilitie van de lichting 1884, de Zeemilitie van 1886, zijn ter Gemeente-Secretarie alhier voor de be langhebbenden verkrijgbaar. Novelle van P. F. BRUNINGS. 1LKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummors 0,06. Telefoonnummer 23. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter kenDis van belanghebbenden dat bij de hedeu gehouden uitlotiag van aandeelen in de geldleening ten laste dier gemeente aangegaan krach tens raadsbesluit van 29 Juli 1886 No. '2, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 4 Augustus d.a. No. 13, uitgeloot zijn Mg. 183, 79, G8,_ 110, 88, 229, 274 a en b, 184, 212, 257, 174, 119, 247, 197, 151, 45, 208, ieder groot duiaend gul den, welke aandeelen met de on verschenen coupons ten kantore van den gemeente-ontvanger te Alkmaar of de Kasvereepigiug te Amsterdam ter betaling aangeboden kunneu worden op of na 1 October 1891 van welken dag zij geene rente meer afwerpen. Burgemeester en AVethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 12 Mei 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, bren gen ter algemeene kennisdat met ingang vau 15 Mei 1891 de standpijpen voor verkoop van duinwater aan het Raaksje en aan de Oudegracht bij het Groot Nieuwland gesloten zullen zijn en er gelegenheid tot bokoming van duinwater onder de tot heden bestaande bepaling zal bestaan aan de ^tadstiiuinerwerf op iederen werk dag des voormiddags van 9 tot 1© uren en des namiddags van 2 tot 3 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. Maclaine Pont. 12 Mei 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Burgemeester en Wethouders van A L K M A A R brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne verga dering van den 12 dezer aan G. H. ARBOUS, loodgieter alhier, op zijn verzoek vergunning verleend hebben tot bet oprichten eener loodgieterswerkplaats in het perceel wijk D, No. 53, aan de zuidzijde van de Laat. Burgemeester en W ethonders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 13 Mei 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Burgemeester en Wethouders vmn ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat W. A. TIMMER zijn verzoek om vergunning tof het oprichten eener kleeden klopperij op het erf van het perceel aan het Achterfnidsen, wijk C, No. 9, ingetrokken heeft. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 13 Mei 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. 38) o- XVI. Ik had Lambert's kinderhoedje weggeborgen, en ik was het met me-zelf niet eens, wat ik doen zou. Mijn vrouw had me beschuldigd van wraaklust, maar dat meende ze niet, zooals duidelijk was gebleken. Moest ik nu dat ding gebruiken om mijn voormaligen vriend, die nooit een vriend voor me was geweest en die me zoo bitter bad gegriefd, op mijn beurt te grieven? Ik stond stil voor dit vraagstuk. Ik had aan de stem der edelmoedigheid gaarne gehoor gegeven en mijnheer Lambert's boed°door een hoedenmaker laten opmaken en thuis zonden, alsof het een nieuwe was. Knappe hoedenmakers zijn reddende engelen voor jongelui, die met hun hoed in de goot heb ben gelegen. Ik zou dan uit louter edelmoedigheid den hoedenmaker een leugentje op de mouw hebben kunnen spelden namelijk dat ik deu hoed des heeren baron van Parelman had bedorven door een ongelukkig toevalof zoo iets. Ik liet echter mijn edelmoedige bui kalmpjes over drijven er was zooals iu meer edelmoedige opwellingen, niets practisch in. Zou ik den hoed aan het adres van den ouden heer terugzendenvergezeld van een satirisch, ironisch briefje? Ja, dat was gemakkelijk, maar ik moet tot mijn leedwezen erkennendat ik geen karakter genoeg bezit om, als me de wraak met boorde- vollen beker wordt aangeboden zoodat ik ze maar vo'or het drinken heb, dien te ledigenen voor het middel terugdeins als voor een sluipmoord. - Neen ik heb geen karakter genoeg om me te wreken. Dan ken ik andere menscheu die een sterker maag en consciëntie BEEGIE. De Gouverneur van Henegouwen heeft aan de werklieden eene bekendmaking uitgevaardigd, waarin hij wijst op de gevallen van inbreuk op de vrijheid van den arbeid. Hij drong er bij de goedgezind e werklieden^ op aan zich geene vrees te laten aanjagen door bedreigingen of geweldadige pogingen maar on- bevieesd den arbeid voort te zetten daar de overheid hen zal weten te beschermen. Maatregelen waren ge nomen, om krachtdadig elke inbreuk op de vrijheid van den arbeid tegen te gaan. De te Gent gevestigde scheepsagenten hebben zich in eene bijeenkomst met de dokwerirersdie den arbeid staakten verbonden, geene vreemde steenkolen meer in België in te voeren, zoolang de werkstaking duurt. Zij boden de werklieden loonsverhooging aan, indien'zij andere koopwaren wilden lossenmaar de werklieden weigerden. De Kamer heeft de begrooting van oorlog met 59 te gen 9 stemmen (drie leden onthielden zich) goedgekeurd. De regeering heeft een bnitengewoon krediet van 2.000.000 aangevraagd tot voortzetting der werken aan de forten van de Maas. De metaalwerkers te Brussel hebben den 12 besloten tot eeue algemeene werkstaking. I R AYSLSII,1 li. De Benaat heeft den li met groote meerderheid het wetsontwerp aangenomen waarbij de schikking met Engeland omtrent Newfoundland wordt goedgekeurd, nadat de minister'van buiteulandsche zaken verklaard haddat Engeland zich verbonden had om onder alle omstandigheden de scheidsrechterlijke uit spraak toe te passen, Het door de Kamer toegestane krediet van f 25000 voor de slachtolfers te Fourmies werd eenstemmig goedgekeurd. ITYGIE. Den 12 heeft de Kamer met 191 tegen 52 stemmen een voorstel van den minister Di Rndini aangenomen om de behandeling van eeue tegen den minist-r van justitie gerichte motie van den heer Ca- 'valotti twee maanden uit te stellen. IMIRTl GAI«. Te tfissabon is in de vorige week eene crisis in de handelswereld uitgebroken, welke aanleiding geeft tot algemeen wantrouwen en tot scherpe daling van effecten euz. Als oorzaken van die crisis kunnen genoemd worden de daling in Braziliëwaardoor de terugkeer van geld naar Portugal belemmerd wordt; de zwakheid en het verminderd aanzien der Staatspartijen het aan houdend leenen van geldde onstandvastigheid der regeering, de vrees voor mogelijke rustverstoringen enz. Den 8 en 9 vroegen houderden menschen bij de Banken hun geld op of vroegen inwisseling hunner bankbiljetten in zilver. Eén persoon eischte f 30,000 in zilver op. De toeloop was zoo groot, dat bijzondere in- en uitgan gen geopend moesten worden en dat gendarmes de orde moesten bewaren. Het te Lissabon in die twee dagen opgevraagde bedraagt ongeveer 2,500,000. De regeering, die dagelijks f 144,000 aan zilver laat aanmunten, vaar digde een besluit uitwaarbij 60 dageu uitstel verleend is voor den vervaltijd van wisselbrieven promessen voor déposito's, handelspapier en dergelijken. Dit besluit bracht groote ontsteltenis te weeg. Volgens berichten van den 13 stonden de zaken stil en deed de behoefte aan geld zich krachtig gevoelen. Den 14 zou de Bank hare kantoren weder openen om biljetten in kleine hoeveelheden in geld in te wisselen. EGYPTE. Riaz-pacha heeft zijn ontslag als minis ter genomen. Met de nieuwere denkbeelden kan hij zich niet vereenigen. RlISIiAMTI». Te Petersburg is officieel het bericht ontvangen, dat de grootvorst-troonopvolger den 29 April (oude stijl) op zijnen tocht door de stad Otsa in Japan door een politiesoldaat aan het hoofd met eene sabelhouw verwond is. De aanvaller trachtte een tweeden houw toe te brengen, doch werd door prins Georg van Grie kenland met een stok neergeveld. De verwonding was licht en boezemde geene bezorgdheid in. De troonop volger zond per telegram bericht van het voorgevallene. Hij was voornemens de reis voort te zetten, zonder ver andering in zijn programma te brengen. Uit Moskou wordt bericht dat de uitdrijving der israëlieten plotseling gestaakt is. Zijdie eenige bezit tingen hebbenontvingen een uitstel van twee jaar terwijl aan de minder gegoeden één jaar tijd wordt ge laten om zich op vertrek voor te bereiden. Te Petersburg is eene geheime drukkerij ontdektop verschillende revolutionaire bekendmakingen is beslag gelegd. SPANJE. Het aantal der bij de afgeloopen ver kiezing gekozen monarchistische leden der gemeenteraden bedraagt 2753. Er werden 854 republikeinsclie leden gekozen. SER VIE. Koningin Nathalie heeft op de laatste aanzegging der regeering geantwoord, dat zij het besluit der Skuptschina slechts als een wensch beschouwten overigens niet inziet dat haar vertrek het land of den troon ten goede zou komen. »Zal het lotzoo eindigt zij«echter willen dat ik voor de overmacht moet wijken, dan zal ik ten minste mijn zoon bewezen hebben dat ik hem niet uit vrijen wil verlaat." hebben om zulken machtigen kost met smaak te nut tigen en te verteren. Ik haakto den hoed in een donkere kast van mijn bureau aan een eenzamen spijker; ik «knoopte hem op," in stilte, zonder vorm van proces. Gerechtigheid was geschied. Dit deed ik den volgenden morgen, en nauwelijks was het vonnis voltrokken, of Baak kwam op het kantoor. Het was tien uren. De brave jongen was beladen met rollen en pakken papier. Ik begreep terstond wat hij in zpn schild voerde. «Neen, Baak. daar komt niets van in," zei ik tersfond. «Je hebt je nu de moeite bezorgd om dien heefen rommel weer mee naar je kamer te nemen. Je laat me niet in de steek: ik kan je niet missen." «Ik beu heel gemakkelijk te vervangen, mijnheer," zei Baak op somberen toon die niet vrij was van bitterheid. «Er zijn genoeg knappe jonge ingenieursveel knapper dan ik." «Het laatste geef ik je niet toe, Baak," antwoordde ik: ernstig, «maar ik wil je gevoel van bescheidenheid met kwetsen, mijn vriend. Ik herhaal, dat ik je niet kan missen en ik zal je dit wel eens misschien vandaan n0o duidelijk maken." «Ik verzoek u tochmijnbeer, mijn teekemngen en stukken over te neinenen me vooreerst verlof te geven, in afwachting van mijn ontslag, dat ik n bij deze schrif telijk aanbied." Én tegelijk gat' Baak me een geopenden brief over. keek het papier in en lei het vervolgens bedaard naast me neer. «Het is goed," zei ik, en ik ging aan het werk. «Ik weuschte heden nog te vertrekken," zei Baak, d'.e geeu beweging had gemaakt om zich aan de arbeid te begeven. «Nu dadelijk vroeg ik verwonderd. «Dadelijk, mijnbeer; mijn koffer is gepakt." Ik krabde me eens achter het oor, en zei toen «Het spijt me. Baak, maar dan geloof ik, dat je weer znlt moeten uitpakken. Je hebt een overeenkomst met de maatschappij aangegaan zwart op wit, amice en al had-je dit niet, dan was je toch aan je eenvoudig woord gebonden dat in mijn oog niet minder is dan een papier, met desnoods een dozijn regels er op. Maar dit neemt met weg, mijn vriend, dat we je niet tegen wil en dank zullen trachten te honden. Och neen, met onwillige honden, enzoovoort. Maar dit besluit komt me voor, een weinig in overijling te zijn genomen en ik zon 'aan mijn plicht te kort doen indien ik terstond aan uw verlan gen gevolg gaf. Ik mag u thans geen verlof geven de belangen der maatschappij kan ik zoo maar niet wegcijferen. Er ligt werk voor n, dat afgedaan dient te worden en ik beb niet zoo maar iemand voor het grijpen wien ik er mee kan belasten. Bovendien weet ik zeker, dat ik me zelf in moeilijkheden zou wikkelen als ik u liet gaan zonder dat ge uw werk aan een opvolger hadt overgegeven. Ge zijt te verstandig, Baak, om dit niet bij eenig nadenken in te zien, en te wijs om u zoo door uw gevoeligheid te laten beheerschen. Ga kalm aan uw werk, amice, en over een paar dagen zullen we zien." Zoo sprak ik en Baak stond met den elleboog op mijn schrijflessenaar geleand en de hand onder de kin naar me te luisteren. «Mijnheer." zei hij toen optragischen toon, «ik weet wat ik aan mijn eer verschuldigd ben. 'Daar heb ik nooit aan getwijfeld, Baak", viel ik hem in de rede en daarom blijft ge vooreerst, als ik, uw chef, zeg, dat ge blijven moet." «Met uw verlof, mijnheer, de eer gebiedt me te gaan, ook zonder verlof." Ik keek den ingenieur verwonderd aan. «Ja, mijnheer." vervolgde Baak; »ik' behoef u niet iu herinnen ng te brengen wat er gisteravond is gebeurd, en dan kunt n toch ook wel begrijpen dat het muisje een staartje moet hebben." «Dat hebben alle muisjes," zei ik, «maar ik maak me over dit muisje al oven weinig ongerust als over zijn staartje. Ge gaat hoop ik, toch niet voor jonker van Parelman op den loop -1

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1