No. 58* Drie en Negentigste Jaargang. 1891. ZONDAG TWEEDE BLAD. Officiéél Gedeelte. Het IJK.KANTOOR SCHUTTERIJ. Standpijpen voor duinwater. Nationale Militie. Onbestelbare Brieven 17 M EI. is geopend op 20, 22, 23, 25, 27, 29 en 30 Mei 1891. Inschrijving ter gemeente-secretarie al hier op DINSDAG en DONDERDAG, 's mor gens van 12 tot 2 uur, tot 1 Juni 1891. De PASPOORTEN voor de Miliciens der Gemeente Alkmaar, de Landmilitie van de lichting 1884, de Zeemilitie van 188(5, zijn ter Gemeente-Secretarie alhier voor de be langhebbenden verkrij gbaar. 1RSCHE COURANT Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- «11 Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,®6. Prijs der gewone Advertentie» Per regel 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers IlERMs. COS- TER ZOON. Bezichtiging tegen IO ets. de persoon op Zondag 21 Mei, 's namiddags van 13 uren. Kostelooze bezichtiging op Zondag 31 Mei van 1—3 uren waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering 'der Commissie op Donderdag 28 Mei 1891, 's namiddags van 2—3 uren, ten stadshuize. Verder is het museum te bezichtigen tegen betaling van 35 ets, de persoon op Maandag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 1 3 uren. Aan kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangs kaarten afgegeven. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar bren gen ter algemeene kennis, dat met ingang van 15 Mei 1891 de standpijpen voor verkoop van duinwater aan het Raaksje en aan de Oudegracht bij het* Groot Nieuwland gesloten zullen zijn en er gelegenheid tot bekoming van duinwater onder de tot heden bestaande bepaling zal bestaan aan de Stadstimme werf op iederen werk dag des voormiddags vau 9 tot IO uren en des namiddags van 3 tot 3 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. Maclaine Font. 12 Mei 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. verzonden in de 2e helft van April 1891 N. de Langen Mevr. Alewijn, J. van ToorAmster dam; Mooij, Beverwijk; Loef, Boskoop; A. Berkhonwer, Dirkshorn; M. Boom, OudkarspelDr. SchutVeendam. Van Heerhugowaard: W. Hoorn Oudorp. Van K o e d ij k J. Dekker, Dirkshorn. Van Noordscharwonde: Mr. "A. M. de Lange Amsterdam. A m e r i k a Van Grootschermer: P. J. AdmiraalClifton. Kapport van Burgemeester en Wethouders In zake de Burgeravondschool, dat op Woensdag 3» Mel In behandeling komt. No. 321. ALKMAAR, 22 April 1891. Burgeravondschool. Bij schrijven van 25 Maart 11. No. 217 stelden wij den heer H. J. DE GROOT, leeraar aan de ambachtsschool te Leeuwarden in kennis met ons voornemen omtrent het aanhangige plan .tot hervorming der burgeravondschool in verband met de bereidverklaring, door n in de zitting met gesloten denren van 18 Maart te zijnen aanzien gedaan, wanneer hij bereid was als directenr-leeraar in het toeke uen op 1000,jaarwedde aan die te hervormen in richting op te treden, onder uitnoodiging, mondeling met ons in overleg te treden over die voorgenomen hervorming, opdat wij ons van de door u te dien aanzien gedane opdracht konden kwijten. Bij brief van 26 Maart d. a. v. verklaarde hij zich bereid op vooisehreven voorwaarde de betrekking van directenr-leeraar te aanvaarden en met ons in mondeling overleg te treden omtrent de verschillende onderdeelen van het hervormingsplan. Dat mondeling overleg had den 31 Maart ten stads huize plaats. Werden wij bij de toen gehouden bespre kingen in alle opzichten versterkt in onze opvatting, dat Telefoonnummer: 33. f.OPMC«i2KK5a.'5J waan* tranaawcBBBKiisrsrR.'Xiriffan.ttv sr carx:^tsapErïfra*"*eekm»:*r<pssJMKöflirawïa: deze leeraar de man lean en zal zijn, die de burgeravond school in haren hervormden toestand zal doen beantwoor den aan de daarvan gekoesterde verwachtingende over de onderdeelen van het aan hem volkomen bekende her vormingsplan gewisselde beschouwingen laten wij in hoofdzaak hier volgen. I. Leervakken. Ten aanzien van de door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs aangegeven vakken had de heer DE GROOT geen bezwaar. Alleen meende hij, dat, was het niet mogelijk een leeraar aan te stellen, die de eerste beginselen der natuur- en werktuigkunde kan onderwijzen, het niet onwaarschijnlijk was, dat de regeeriDg bereid zou worden bevonden, van het onderwijs in die vakken vrijstelling te vetleenenwanneer zij in kennis werd gesteld met de wijze, waarop de burgeravondschool zou worden hervormd, in aanmerking nemende dat het onderricht in voorschreven vakken niet zoo dringend noo- dig was. Werden de voor het onderwijs in die vakken uitgetrokken aren mede aan het teekenen gewijd, dan zou hieraan een krachtig motief ontleend kunnen worden ter bekoming van die vrijstelling. Na het onderhoud met den heer DE GROOT hebben wij getracht den heer Dr. D. A. KERKHOFF leeraar aan de Rijks hoogere burgerschooldio op het oogenblik de eenige man alhier isdie deze vakken zon kunnen onderwijzen als leeraar aan de te hervormen inrichting te verbinden. De met dien heer gevoerde ondeï'hande- lingen zijn niet geslaagd wij meenen daarom, u te moeten voorstellenals leervakken aan te nemen de door de commissie ei) ons eenstemmig aangegeven vakken, uitge zonderd natuur- en werktuigkunde, en bij het aanvragen van goedkeuring op dat hervormde plan vrijstelling te vrhgen van de verplichting tot het onderwijzen van ge noemde vakken. ,11. Duur van den cursus. Het door ons voorgestane gevoelen, om aanvankelijk een driejarigen cursus aan te nemen en dezen later zoo noodig uit te breiden tot een vierjarigen cursuswerd door den heer DE GROOT onvoorwaardelijk afgekeurd. Het plan der commissie dat hij geheel onderschreef en dat in beginsel bij tot oordeelon bevoegde zijde ook goedkeuring had verworven, getuige het'door de Maatschappij van bouw kunst uitgesproken oordeel dat zeer zeker aan de com missie bekend wastoen zij haar plan ontwierp was alleen uitvoerbaar in een vierjarigen cursus. Dit zoo zijnde moest van den beginne af die vierjarige cursus vaststaan de verdeeling van de in één jaar te onderwijzen vakken moest onmiddellijk geschieden die verdeoling werd bij een driejarigen cursus geheel anders. Het sprak van zelfdat aanvankelijk voor dat vierde jaar geene leerlingen aanwezig zouden zijn, doch dit was geen bezwaar. Na deze uitdrukkelijke verklaring hebben wij niet langer bezwaar u voor te stellen den vierjarigen cur sus aan te nemen. Óns vertrouwen in den directeur- leeraar is zoo grootdat wij gelooven, dat het gemeente belang het meest gebaat wordt, door zijn advies thans te volgen. Het finantieele pnnt, dat uit deze aanneming voortvloeit, bespreken wij later. Wel gaf de heer DE GROOT bij de bespreking als zijn gevoelen te kennen, een gevoelen, dat wij volkomen deelen, dat het zeer wensehelijk zou zijn te bepalen, det leerlingen, die aan eene o_penbare school den volledigen cursus bij gewoond hebben en in bet bezit zijn van het daarvoor af te geven getuigschrift, bij den aanvang van den eerst- volgenden cursus alleen op vertoon van dat getuigschrift dus zonder examen tot de burgeravondschool toegelaten worden. Ligt hierin aan de eene zijde eene aansporing om den vollen zesjarigen cursus aan de lagere school te doorloopen aan de andere zijde heeft men grootere kans leerlingen te verkrijgendie het vrooger geleerde nog niet geheel vergeten zijn. Voor hen, die dat getuigschrift niet bezitten, moet een toelatingsexamen behouden blijven. III. Lesuren. Het aantal lesuren wenschte de heer DE GROOT, overeenkomstig het voorstel der commissie, bepaald te zien gedurende acht maanden van het jaar, van het be gin van September tot het einde van April op 3 uren per avond en wel op vijf avonden per week van 6 tot 9 uren. Op onze bedenking, dat deze regeling krachtens de vroegere opgedane ervaring tot moeielijkheden aanlei ding zou geven gaf hij in overweging te bepalen dat van 1 October tot 1 April de lesuren zouden zijn van zes tot negen urendoch gedurende de maanden Sep tember en April van zeven tot tien uren. Aan dat be zwaar werd naar zijne meening dan voldoende tegemoet gokomen. Hij twijfelde niet, of de werkbazen zouden gaarne medewèrken tot het invoeren van dezen maatregel, wanneer zij de uitkomsten van de hervormde inrichting ge zien hadden en daardoor meer overtuigd waren geworden van haar nut. Met dat denkbeeld kunnen wij ons zeer goed vereenigen alleen zouden wij den schooltijd van 7 tot 10 uren nog iets willen uitbreiden en vaststellen voor de maand September en voor het tijdvak van 15 Maart tot 1 Meiomdat meermalen omstreeks de helft van Maart het werken in de open lucht weer aanvangt. IV. Schoolgeld. De heer DE GROOT zag in de heffing van een matig schoolgeld zulk een overwegend bezwaar niet. Naar zijne meening stelden de menschen dit onderwijs meer op prijs en zorgden beter voor getrouw schoolbezoekwanneer een matig schoolgeld werd geheven dan wanneer zij daarvoor niets betaalden. De meerderheid van ons college blijft die heffing niet wensehelijk achten. Raadpleegt men de ervaring dan leert zij dat het aanschaffen der teekenbehoeften dat door de leerlingen zal moeten geschiedenreeds tot moeielijkheden aanleiding gaf en dat het heffen van schoolgeld dus nog grooter moeielijkheden zal doen ont staan en in de hand zal werken het weinige gebruik, dat van deze school gemaakt wordt en waarin eerst verbe tering kan komen wanneer men na verloop van tijd hare betere uitkomsten ziet. Doch bovendien zal de opbrengst van dat schoolgeld zeer weinig beteekenen, daar onvermogenden vrijgesteld en minvermogenden voor lager schoolgeld aange slagen zouden mooten worden. Laten wij de beslissing om trent dit pnnt geheel aan n over, voor het geval dat door u tot de heffing van schoolgeld mocht worden besloten, stellen wij voor, dat schoolgeld te bepalen op een bedrag van 5,per leerling voor den geheelen cursus van 1 September tot 1 Mei en vjin 2,50 per leerling voor hen voor wie het volle schoolgeld te bezwarend zon zijn, en onvermo genden geheel vrij te stellen, een en ander ter onzer beoordeeling. Dat schoolgeld zouden wij in éénen ter mijn vóór den aanvang van den cursus willen laten betalenomdat dit tijdstip het gunstigst is voor hen wier kinderen deze school zullon bezoeken. Bij splitsing van dat schoolgeld in twee termijnen, zou de tweede termijn, ten bedrage van ƒ2,50 of ƒ1,25, met 1 Januari betaald moeten worden, een voor dezo soort van menschen zeer zeker geheel ongeschikt tijdstip. Y. Personeel. De jaarwedden, thans genoten wordende door de aan de burgeravondschool werkzame leeraren, zjjn vastgesteld, toen het onderwijs gegeven werd gedurende acht maan den van het jaar, op vijf avonden van de week, gedurende drie uren per avond. Toen die schooltijd ingekort werd, zijn de jaarwedden onveranderd behouden gebleven. Er bestaat dus op het oogenblik geen enkele reden om hierin veraudering te brengen. In verband met de door n in de vergadering mot gesloten deuren van den 18 Maart 11. gedane bereidverklaring, om de jaarwedde van den directeur, levens leeraar in het toekenen, op 1000, te bepalen, wanneer het mogelijk was, genoemden hoer DE GROOT daarvoor aan te stellen, stellen wij u voor, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, te bepalen, nu deze hoer zich werkelijk daartoe genegen heeft ver klaard dat de jaarwedde van den met ingang van I Juli a.s. te benoemen directeur, tevens leeraar in het, teekenen zal bedragen1000, zullende de overige jaarwedden ouveranderd behouden blijvennamelijk die van den leeraar in hetteekenen ROETERINK 600, K. BAKKER Dz. 300, s> nederl. taal 250, wiskunde 250, Makende te samen 2400, Ons komt het overigens wensehelijk voorde tegenwoor dige leeraren nog voor één jaar op nieuw tijdelijk aan te stellen, ten einde te kunnen nagaanof zij voor de volledige uitvoering van het hervormingsplan de geschikte personen zijn en den directeur in de verwezenlijking daarvan naar vermogen bijstaan. Worden door u omtrent deze verschillende beginselen beslissingen genomen, dan zullen wij in de eerste plaats aan de regeering goedkeuring vragen op het vastge stelde hervormingsplan, met inbegrip van de vrijstelling van verplichting tot het geven van onderwijs in de natuur- en werktuigkunde, om na het bekomen dier goed keuring en vrijstelling de reglementen en de instructiün voor de burgeravondschool in overeenstemming met do door n in beginsel te nemen beslissingen te herzien en ter vaststelling aan te bieden, daaronder begrepen ver ordeningen op do heffing en invordering van schoolgeld, zoo tot de invoering daarvan mocht worden besloten. Eindelijk hebben wij met den heer DE GROOT be sproken het door den heer KRAAKMAN aangegeven denkbeeld, of he( mogelijk was van dezen leeraar gebruik te maken voor het teekenonderwijs aan de gemeentescholen voor lager onderwijs. Daarbij is ons gebleken, dat dit denk beeld niet voor verwezenlijking vatbaar is. Wel zou hij aan de hoofden dier scholen enkele weaken kunnen geven met. het oog op die leerlingen die later tot de burger avondschool zonden overgaan (en hiertoe was hij alleszins bereid) doch overigens zouden uit eene dergelijke in menging volstrekt geene voordeelen te wachten zijn. Dat teekenonderwijs is van geheel andere strekking dan het geen aan de burgeravondschool zal worden onderwezen. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Aan den Gemeenteraad van Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5