Binnenland. Buitenland. JLegerwet. een nfscheidsblik te wijden aan hem of haar, die daar in zijn laatste woning ligt uitgestrekt om straks aan de aarde te worden toevertrouwd. Nadat de lijkkist ter groeve is gedragen, brengt de rouwtrein de belangstel lenden naar Amsterdam terug, waar het station de ge legenheid aanbiedt *om nog eenigen tijd vereenigd te blijven, zoodat desverkiezend het bijeenkomen aan het sterfhuis na de begrafenis vermeden kan worden. Dat het het bestuur van »Westerveld" ernst is om te zorgen, dat het aanzien der plaats nimmer vermindere en zich toe nemend en blijvend zal voordoen als een plechtig monu ment aan de dooden gewijdmoge uit de volgende bepalingen blijken De grafruimte kan^ met inachtne ming der voorschriften daaromtrent door hot bestuur der begraafplaats »Westorveld" te geven, ten koste van den eigenaar worden versierd met bloemen, zerken en gedenkteekenen. De eigenaar van een graf is verplicht de aan de graven of aan de ornamenten in het oog val lende gebreken te doen herstellenzijn deze van dien aard, dat ze het aanzien der plaats naar het oordeel van het bestuur ontsieren, dan wordt hij tot die herstelling schriftelijk uitgenoodigd, wordt daaraan dan binnen een maand niet voldaan, zoo geschiedt de herstelling of voor het oog bedekken der gebreken, of het wegnemen der in gebreke verkeerende ornamenten door de zorgen van het bestuur, voor rekening van den eigenaar. Deze is dan gehouden de daaraan bestede kosten op eerste vordering te betalen, voldoet hij daaraan binnen 3 maanden na gerechtelijke sommatie niet, dan vervalt zijn recht tot verdere bijzetting in die grafruimte. Beplantingen, die door aanwas naar het oordeel van ,het bestuur nadeeli- gen invloed uitoefenen op het aanzien der begraafplaats moeten, op eerste verzoek daartoe, door de eigenaars worden weggenomen, wordt daaraan binnen een maand niet voldaan, dan geschiedt dit door de zorg van het bestuur voor rekening van den eigenaar. Het jaarlijksch onderhoud en het herstellen van alle voorkomende ge breken aan graven, grafkelders en ornamenten, alsmede vervanging door gelijksoortige beplantingen, wanneer het bestuur dit noodig acht, kan door betaling van eeue bij overeenkomst te bepalen som in eens, geheel voor reke ning worden gelaten van de vennootschapmen is dan ten volle verzekerd, dat het graf steeds in een behoor lijken toestand zal verkeoren. De eerste algemeeue vergadering der vennootschap is in de afgeloopen week gehoudenwaarbij bleekdat van vele zijden ingenomenheid met den aanleg en de inrichting was betuigd, zoodat alle kans bestaat, dat deze begraafplaats hoe langer hoe meer door de amsterdammers zal worden uitgekozen, te meer daar de kosten van eene begrafenis, door het niet heffen van begrafenis-rechten, niet hooger zijn dan naar andere kerkhoven in de om geving der hoofdstad. Wordt vervolgd. Lagerhuis. Den 15 werd door de regeeriug beves tigd de juistheid van de mededeeling der dagbladen om trent de vervolging der joden te Corfu. De engelsche gezant te Athene had te dien aanzien vertoogen inge diend bij de grieksche regeering. FRAAKRIJK. Drie duitschersbehoorende tot het frauscbe vreemden-legioen, zijn door den krijgsraad te Oran ter dood veroordeeld, omdat zij getracht hadden, de militaire gevangenis aldaar in brand te steken. De president der republiek heeft don Keizer van Rusland geluk gewenscht met den gelukkigen afloop der aanran ding van den kroonprins te Kyoto in Japan en eene dankbetuiging terug ontvangen. Kamer. Den 13 werd het wetsontwerp tot regeling van de wedrennen in behandeling genomen. De drie eerste artikelen werden zonder stemming goedgekeurd en het vierde, waarbij het exploiteeren van den totalisa- tor strafbaar gesteld werd met 404 tegen 98 st. Het vijfde artikelwaarbij aan de bepalingen van art. 4 uit zondering werd verleend voor de ren vereenigingen, welke krachtens steeds herroepbare vergunning van den minister den totalisator zonden instellen weid aangenomen met 312 tegen 160 stemmen. PORTUGAL. Het ministerie heeft zijn ontslag ge nomen omdat het zijne taak als geëiudigd beschouwt na den afloop der onderhandelingen met Engeland over Afrika. RUTLAAD. Grootvorst Nicolaas neef des Keizers, die vóór 20 jaren zoowel om familie- als staatkundige redenen, naar Midden-Azie werd verbannen heeft door een zijner vrienden den Keizer doen verzoeken toe te staan dat hij naar Rusland terugkeertdaar zijn vader, rootvorst Constantijn Nicolaiewitchdie reeds sedert twee jaar lijdende is thans ernstig ziek ligt. den dat de Op het RKLGIK. Te Schaerbeek, nabij Brusselis de molen van den heer Stobbelaors afgebrand waarbij 80000 P steenkolen 800 zakken meel 250 zakken gerst en 650 zakken tarwe vernield werden. Den 16 was geen merkbare verandering in den stand der werkstaking in de kolenmijnstreken gekomen. Alleen viel eenige uitbreiding der beweging waar te nemen. Te Brussel was alles rustig. BUITSCMLAAD. De saksische luitenant-kolonel Prager is te Metz in zijn bed vermoord gevonden. Een onderzoek naar den dader heeft tot uitkomst gehad, dat een gewezen soldaatdie in October 1.1. woggeloopen en thans naar Metz gegaan was om zijnen vroegeren kapi tein die in hetzelfde huis woonde als de heer Prager, te vermoordenden moord gepleegd heeftom hem te kunnen berooven. De staatkunde is dus geheel vreemd aan dezen moord; aanvankelijk was het tegenovergestelde vermoed. KAGKL A A W. De Bank van Engeland heeft den 13 den geldkoers tot 5 pet. verhoogdsedert 1873 is dio koers in Mei er niet geweest. Nadat de werklieden van drie aannemersfirma's te Londen den arbeid gestaakt hadden, is door de gezamen lijke aannomers eene grqpte bijeenkomst gehouden, waarna bekend gemaakt is, dat zij den 23 alle werkzaamheden zullen stakenindien de werklieden dier firma's den arbeid niet -hervatten. had laten zinken schoof ik den argeloozen palfrenier ter zijde, stak het hoofd door het portier en zei, met de armen op den rand van het raam geleund »Onze reke ning is nog niet vereffend Parelmandit weet ik binnen veertien dagen, misschien over acht of vier, ben ik gepensioneerd door uw vriendschappelijke tussehen- komst maar meer kwaad kunt ge mij niet doen. Ik zal dan der wereld kunnen verkondigen wolk een edele vriend de héér van Parelman voor zijn oude vrienden is. Ik zal uw nieuwen vriendden minister, den lof geven, die hem toekomt voor zijn menschlievende medewerking in deze onschuldige wraakoefening ik zal u bij gelegen heid aanbevelen in een cameleon-ministerie, zooals dat, waarvan gij eenmaal het sieraad waart, en dat natuur lijk, tot heil van onzen Staat, moet terugbomen; en dan kunt ge aan Baak ook nog wel eens uw edel hart op halen. Rij nu maar voortbrave edele man We zullen elkaar nog wel eens ontmoeten. Ik geef u alleen dit nog op uw heiligen Mecca-tocht mede Bid Allah, dat gij en uw ploertige jongen me niet in den weg komen. Het is goedkoetsier al klaar En ik keerde me om en ging, uiterlijk kalm maar inwendig bevend naar huis. Ik had mijn pensioen in den zak; maar toch was ik tevreden. We behoefden, goddankgeen gebrek te lijden en ik was vooreerst aan de Maatschappij verbonden. Alvorens mijne kleine geschiedenis geregeld te ver volgen moet ik ter eere van mijn vriend Parelman zeggen, dat ik acht dageu later in de courant mijn eer vol ontslag uit 's lands dienstouder toekenning van pensioenmocht vernemenen twee dagen later de plaatsing van den ingenieur Baak bij een kanaal-werk in een verafgelegen hoek van het land. Ik zond Parel man een kaartje met p. r. in den linker benedenhoek. Dit had hij toch verdiend. Wordt vervolgd. TWKKlüK HAMER Den 15 lichtte de heer van der Kaay zijn amen dement toe, strekkende om het contingent voorloopig op ongeveer het zelfde cijfer te brengen als thans en dat cijfer geleidelijk te doen toenemen in verhouding tot de vermeerdering der bevolking om zoo doende te komen tot het door den minister voorgestelde cijfer. Ofschoon alleen door hom voorgesteld zoo was dat toch geschied in overleg met meer leden. De heer Schimmelpenninck van derOije bestreed de amendementen de heer van Vlijmen be streed alleen het amendement van den heer van der Kaay; de heer Z ij 1 m a verklarende anti-militarist te zijn al had hij achting voor den militairen stand en al stelde hij er prijs op vaderlander te zijn en op de verdediging van hot laud, hoopte, dat de regeeriug meegaand zou zijn en eenig amendement zou overnemen Hij zou stommen voor alle amendementendie verlaging van het contingent beoogden. De heer van Löben Seis kon niet meegaan met amendementen tot verlaging van het contingent, tenzij de regeering de verantwoordelijkheid er voor op zich n Voor het amendement van der Kaay, dat rekening hield met den chronischen ziekelijken toestand van het nederl. volk op het gebied der defensie, gevoelde hij iets, daar men dan ook tot afdoende verbetering zou komen op minder bezwarende wijze. De heer Rooseboom bestreed alle amendementen. De heer van Houten wees op de moeielijkheden waarin do commissie van voorbereiding verkeert na de stemming over de aanvullingsreserve. Daarna werd besloten, over te gaan tot de interpellatie tot het houden waarvan in den aanvang der zitting ver gunning verleend was aan den heer Gleichiman, namelijk over SURiAAMK. De heer G leich man vroeg naar aanleiding der onrustbarende berichten in het Vaderland over den toe stand in Suriname, wat er aan de regeering te dien aanzien bekend was en indien de regoering die berichten geheel of gedeeltelijk als juist erkendewelke maatregelen genomen waren of zouden worden tot bescherming van personen en eigendommen? De minister van koloniën was voornemens geweest vóór de pauze eene mededeeling aan de Kamer te doen. Gisteravond ontving hij een telegram uit Suri name gelijklnidend aan dat vau Het Vaderland en ver moedelijk te gelijk afgezonden. Hedenochtend ontving hij een telegram van den Gouverneur zelf, luidende: »Sedert eergisteren is Rustverstoring ontstaau bij Sta- teufeest ten gevolge van handelingen Procureur-Gene raal tegen mijne bevelen in in verstandhouding met de Staten. Rustverstoring liep zonder bloedvergieten af. Rust gisteren 4 uur hersteld. Nacht geheel rustig. De politie heeft heden weer tegen mijne uitdrukkelijke be velen in rustige markbezoekers verdreven. Toen heeft een politiecommissaris een neger doodgeschoten. Thans toestand niet zonder zorg. Aan zee- en landmacht in verband met politie is thans herstel orde opgedragon. Ik sein later. Lohman." Toen gisteren het particulier bericht was ingekomen, heeft hij in den loop van den dag naar Suriname geseind en hij betwijfelt of dat telegram een antwoord daarop was. Zoodra nieuwe telegrammen komen, zal hij daar van aan de Kamer kennis geven. Na de ontvangst van het telegram heeft hij naar Paramaribo aan den Proc.- Generaal en aan den Gouverneur pertinent telegraphisch gelast saam te werken. (Gelach) Uit het telegram blijkt, dat de gewapende macht te hulp is geroepen. Hij acht zich niet verantwoord van hier uit te gelasten, dat militaire hulp moest gerequireerd worden. Hij vertrouwt, dat ds ambtenaren hun plicht zullen vervullen. Samen werking is een allereerste vereisebte. Nadere toelich ting kan hij niet geven daar hij zich nog onmogelijk eene juiste voorstelling van de zaak kan maken. L)e heer Gleichman dankt voor de inlichtingen. Een paar opmerkingen echter. Hij betwijfelt, of de aan leiding alleen in het Statenfeest moet gezocht worden. Voorshands meent hij, dat die elders te zoeken is, name lijk uit het stroven om den gouverneur te behouden. De Volksbode toch schreef: »Staat op om den gouverneur te behouden Ten tweede: de minister heeft samenwerking aanbevolen. Dergelijke aanmaning zal vroeger ook wel reeds geschied zijn, want de animositeit dagteekent niet van vandaag of gisteren. Na al het gebeurde, meent de minister nu den storm te kunnen bezweren door derge lijke aanmaning? Nog een vraag: de land- en zeeweer zijn gerequireerd in overleg met de politie. Staat de po litie dan nog onder de bevolen van don procureur-gene raal? De regeering schijnt niet diep doordrongen te zijn van hare groote verantwoordelijkheid. Het is nu niet de tijd om het staatkundig beleid ter sprake te brengen, maar na het telegram van den Gouverneur treedt de stelselmatige verdediging door dezen minister gouverneur in een eigenaardig licht. De minister van koloniën meent naaste aanleiding te vinden is in het Statenfeest. oogenblik kan hij niet anders doen. Werkdadig optreden acht hij onmogelijk; hij kent den toestand niet van dit oogenblik. De gouverneur is en blijft de verantwoorde lijke man. Door toe te geven aan het telegram der Sta ten zou het geheele gouvernement overgegeven worden in handen van den Proc.-Gen. Hij vertrouwt, dat de amb tenaren na het pertinente telegram van hier zullen in zien, dat groote verantwoordelijkheid op hen rust. De heer Borgesius deed uitkomen, dat, terwijl de mi nister thans zoo optimistisch isop hem het grootste deel der verantwoordelijkheid voor het gebeurde rustte. Want het was te voorzién dat dit moest gebeuren bij de heerschende spanning tusschen den gouverneur en den procureur-generaal. Die mannen verdienen niet het vertrouwen, door den minister in hen gesteld. De mi nister had andore maatregelen moeten nemen. Het door hem gezonden telegram dient slechts als een doekje voor het bloeden. Onder de gegeven omstandigheden moest overwogen worden, of niet een of meer hooge ambtenaren telegrafisch afgezet moesten worden. Hij ziet den toe stand met zorg in maar dat is zekerdat de minister ;etoond heeft het gewicht zijner verantwoordelijkheid niet e beseffon. De heer Keucbenius verzette zich tegen het wer pen van de verantwoordelijkheid op den minister. Op de tot heden ontvangen berichten kon niet met vertrouwen worden afgegaan. Zooveel is echter geblekendat de rustverstoring niet ontstaan is uit het verzet der bevol king tegen den gouverneur. Aan deze is zelfs eene ovatie gebracht door de bevolkingwel een bewijs dat deze zijn bestuur waardeert en dat de minister gelijk had met den gouverneur te verdedigen. Jammer dan ook, dat deze zijn ontslag heeft ingediend. De Kamer zou het best doen zich verder buiten de zaak.te houden, omdat zij niet volledig op de hoogte is en omdat het anders maar leiden moet tot meerdere verbittering der strijdende par tijen. Hij zotte vervolgons uiteen dat zich thans het geval voordeed, waarin de gouverneur tijdelijk den staat van beleg had kunnen afkondigen eu alle ambtenaren tijdelijk schorsen. Hij zou den gouverneur telegrafisch op die bevoegdheid willen wijzen. Ten slotte viel de Voorzitter hem in de rede. De heer 8 m i d t had niet anders kunnen verwachten dan eene lofspraak op den gouverneur van den heer Keuchenius en minister Mackay. De courantenberichten, waaraan in andere zaken door den heer Keuchenius wel waarde gehecht werd, doch thans niet, zijn door een officieel telegram bevestigd. De Kamer kent den toestand wel en heeft het recht te oordeelen over hetgeen bekend is. Het uit gevaardigde bevel tot samenwerking staat gelijk met de zaak aan haren loop over te laten. De verantwoordelijk heid voor het gebeurde en voor hetgeen nog gebeuren kan laat hij aan den minister overwien hij ten allen tijde van advies wil dienen. Het op 12 Mei te Paramaribo gebeurde was reeds den 5 April in de kolonie voorzien. De Volksbode strekt daarvan ten bewijze. En of nu de door den gouverneur ontboden rijst en meel voor de negers noodig waren, laat hij in het midden. De heer Lieftinck deed uitkomen, dat hier voor speld is, hetgeen nu gebeurd is. De regeering, met de zaak verlegen, dringt op verzoening aan, doch verzoening tusschen den gouverneur en den procureur-generaal is niet wel mogelijk en denkbaar. Maar de raad om den proc.-generaal te verwijderen, waar den gouverneur het vertrouwen ontzegd is, gaat niet aau. Zou men echter beide ambtenai'en niet kunnen schorsen en het gezag tijdelijk overdragen aan den bevelhebber van de Som- melsdijk, die voor deu wal ligt? Het geldt hier de zaak der regeering; het geldt geen staatkundig beginsel, maar het behoud der kolonie. De heer Heemskerk, herinnerende hoe in 1865 de heer Wintgens reeds gewaarschuwd heeft tegen de toekenning van zelfbestuur aau de kolonie, merkte op, dat niet gebleken is, dat de gouverneur gehandeld hoeft in strijd met de wet. Door hem nu telegrafisch te ont slaan terwij! van geen onwettigheid zijnerzijds is ge bleken, zou men een desavcu geven aan den gouverneur ter wille van hen, die bang zijn voor de bevolking. De heer Keuchenius, op den voorgrond stellende, dat de benoeming van den heer Lohman door hem als minister, in overleg met het geheele kabinet, is gedaan en niet uit persoonlijke ingenomenheid ziet een reden van groote gerustheid in het feit, dat de bevolking niet in opstand is tegen de regeering, maar partij trekt voor den gouverneur. Aan de rustverstoring moet een einde komen. De minister van koloniën verwachtte wel uitwerking van zijn telegram, doch achtte het opvolgen van den raad van den heer Keuchenius bezwaarlijk. Dit zou de meening doen ontstaan dat Suriname in staat van opstand verkeerde en deze opvatting liet hot ont vangen telegram niet toe, natuurlijk niet instaande voor de toekomst als andere berichten mochten komen. Hij heeft nooit kunnen ontwaren, dat de gouverneur onjuiste berichten gaf. Van den raad van den heer Lieftinck kan zoo noodig gebruik gemaakt worden. De heer K e y k w ij k stelde voor, de interpellatie te verdagen tot de regeering nadere inlichtingen zou hebben gekregen. De indruk der bespreking was niet zeer aan genaam. Moest hij thans oordeelen hij zou deze motie voorstellen De Kamer, betreurende, dat de regeering, terwijl haar de bestaande spanning in de kolonie Suriname bekend was in gebreke is gebleven tijdig de noodige maatregelen te treffen om de te verwachten verwikke lingen te voorkomen, gaat over tot de ordo van deu dag. De mnister van koloniën herinnerde reeds beloofd te hebben nadere telegrammen aau de Kamer te zullen mededeelen. De heer Glei-chman achtte het beter geen inter-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2