336e Staat's-Loterij. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Ns. 10036, 10833, 10970 en 11066 f 1000; Ns. 496, 4035,8083 en 19297 f 400; Ns. 361, 662, 1660, 5545, 13290 en 18887 f 200; Ns. 759, 857, 2638, 3688, 3797, 5881, 7198, 11680, 12114, 12745, 14919, 15377 en 17081 f 100. pellaties hangende en slepende te houden; men kan altoos opnieuw interpelleeren. De beer van Kerkwijk trok zijn voorstel in. De interpellatie liep daarmede af. Met 51 tegen 45 stemmen werd daarna besloten de behandeling der legerwet, niet den 19 maar den 20 voort te zetten. Suriname. De minister van koloniën heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen eene nota van inlichtingen op het adres van Van Tubergen en Daam c. s. inhoudende klachten over het bestellen van rijst en meel van regeeringswege ten behoeve van de kolonie Suriname, zonder voorafgaande openbare inschrijving. Den 21 Maart 1.1. ontving de minister een telegram van den Gouverneurwaarin verzocht werd om, ter voorkoming van hongersnood, met het op 2 April van Am sterdam vertrekkende stoomschip van de Koniukl. W.-I. Maildienst 500.000 P.zijnde p. m. 5000 balen, rijst en evenveel tarwemeel uit te zenden. Den 25 Maart ont ving de Minister desgevraagd per telegraaf eene na dere bevestiging van do noodzakelijkheid dier aanvraag. Slechts 7 dagen bleven over om aan 's Gouverneurs dringend verzoek gevolg te geven; tijd voor het uitschrij ven van eene openbare uitbesteding was er dus niet. De beschikbare ruimte van het eerstvertrekkend stoomschip op 2 April liet slechts toe daarmede een klein gedeelte te verzenden; met de daarop volgende gelegenheid werd op 10 April weder een gedeelte verzonden alles te za- men 2400 balen rijst en 3700 balen meel. Inmiddels was er bericht van den Goevernenr ontvangon waarin hij verzocht met de verscheping van het meerdere" tot nader order te wachten daar wellicht hetgeen verzon den was voldoende zou zijn om in den nood te voorzien. De leveranciers werden bereid gevonden in de niet-leve- ring van dat meerdere te bewilligen. Het uitgezondene beantwoordde in allen deele aan de eischen die het de partement van Koloniën gewoon is aan do artikelen waarvan hier sprake is te stellen. Dat het ingrijpen der regeering in dit geval de belan gen van den handel heeft geschaad, erkent de minister. De uitzending heeft zelfs den prijs van de rijst, die reeds met circa 50 pet. naar boven was gedreventot het normale peil doen terugkeeren. Dit bewijst tevensdat het ingrijpen der regeering gerechtvaardigd was en in het belang der kolonie zelf zeer noodzakelijk. In Suri name had men de Regeering zelfs reeds aangevallen over haar dralen in De Surinamer trof haar het verwijt dat zij de zaken maar liet loopen. In de den 15 te den Burg op Texel gehouden ver gadering der liberale kiesvereeniging aldaar trad de heer dr. P. 0. F. Frouwein van den Helder als spreker op. Hij constateerde, dat in het district Helder schijubaaral zeer weinig staatkundig leven istoch waarschuwt hij voor indommeliug, want de tegenstanders blijven waken. Spreker deed zich kennen als voorstander van algemeen kiesrecht, zich hierbij aansluitende bij het program der .Liberale Unie". Kiezer te zijn, moet geen uitzonde ring, maar regel zijn. De wet behoeft niet aan te wijzen wie wel kiezer isdaarentegen moet zij uitdrukkelijk verklaren wie het niet is. Het gevolg van algemeen kiesrecht zal invoering van leerplicht zijn en door leerplicht komt men tot beter onderwijs. Arbeidswet geving is dringend noodig: de sterke concnrrentie in verband met do snelle vermeerdering van arbeidskrach ten zijn oorzaak, dat veel werkgevers gedwongen zijn, te veel arbeid voor een te gering loon te laten verrichten. Ons belas tings tel sol moet hervormd worden niet in onderdoelenmaar in zijn geheel. Wij moeten komen tot eene progressieve inkomstenbelasting, geregeld naar ieders draagkracht om zoodoende do afschaffing der accijnsen op zeep, zout en suiker mogelijk te maken. De accijnsen leveren 40 millioen per jaar; grondbelasting, personeel en patent meer dan 27 millioende staats uitgaven vermeerderen jaarlijks en dus moet niet deaf schaffing, maar de hervorming op den voor grond staan. De mutatierechten moeten vermin derd worden en billijk geregeld. De gemeentewet eischt herziening: zij, die deelen in de lusten, moeten ook deelen in de lasten. Scheiding van kerk en staat is dringend noodig: het toenemend aantal secten eischt gebiedend, dat de staat het eene kerk genootschap niet boven het andere bevoordeelo. Wat ons verdedigingsstelsel betreft, spreker is een voorstander van persoonlijken dienstplicht: niet het eene deel des volks moet heerschen en besturen, terwijl een ander deel de plichten vervult en de lasten draagt De mobilisatie moet zoo snel mogelijk plaats kunnen hebben. Verder is spreker sterk voorstander van het vrijhan delstelsel; ter bevordering eener nieuwe industrie of om enkele audere redenen zou de steun van den staat evenwel onmisbaar zijn. Na het eindigen der rede bestond er gelegenheid tot debat. Hiervan maakten de heeren Muller, Stam en de Braai gebruik. De heer Muller verklaarde zich voor de afschaffing der patentbelasting, terwijl de heer de Braai, hoewel gunstiger gestemd voor algemeen kiesrecht dan voorheen tot heden daarvan op kerkelijk gebied nog weinig resultaten had gezien. In do den 16 te den Burg op Texel gehouden ver gadering der afdeeling Texel" van de Holl. Maatschap pij van landbouw werd het in de vorige vergadering afgetreden bestuur herbenoemd. Dit nu bestaat uit de heeren C. P. Keijser, G. J. O. D. Dikkers, Aug. Keijser, A. P. Kroon. H. C. Dijt, P. K. Bremer, S. P. Jvoning en J. J. Roeper. Als nieuw bestuurslid werd de heer O. M. Kooy gekozen. Met het adres aan Gedeputeerde Staten van houders van eendenkooien om do eendenjacht een maand later dan gewoonlijk te openen kou men zich zeer goed vereonigen. Een voorstel om lid te worden van de onlangs opgerichte Kamer van koophandel te Londen wordt aangehouden met het doel om, vóór men «en bepaald besluit hieromtrent nam af te wachten wat het gemeentebestuur in deze zal doendat met genoemde Kamer in onderhandeling is. De Vereeniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen heeft den 13 besloten tot het aangaan eener geldleeuing van f 50000, in twee serieën van f 25000, tot het aaukoopen van het landgoed »'s Heeren Loo" te Ermeloo, tot idiotengesticht bestemd, en tot het bouwen van twee paviljoens, om aan de menig vuldige aanvragen tot opneming te kunnen voldoen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 13 besloten tot de verhuring en den gedeeltelijken verkoop van eenige terreinen in den Sloterpolder aan de Maat schappij Electra, waardoor de maatschappij haar electriach station in de Kalverstraat zal kunnen vervangen door een groot station, waar het stelsel van wisselstroomen gevolgd zal worden. Die nieuwe fabriek zal kunnen voor- zion in eene lichthoeveelheid, gelijkstaande met 30000 electrische lampen tegen ongeveer 4000 van die in de Kalver straat. De Maatschappij is voornemens ook vergunning te vragen tot het leveren van electrisch licht te Haarlem. Den 16 is de bouw van het Centraalstation voor de electrische verlichting op een terrein aan den Haarlem merweg, onder Sloten, reeds aanbesteed. Van de 32 in schrijvers waren de heeren D. Oerlijn en A. J. de Haan voor f 153890 de laagste. - Den 14 is te Amsterdam de kunstschilder J. C. Greive Jr. overleden. Den 14 is het voorstel om de Amsterdamsche Tram-omnibus Maatschappij met ingang van den 20 te likwideeren en den dienst te staken door de aandeel houders, zonder beraadslaging, met algemeene stemmen aangenomen. Den 14 zijn te Zaandam door den gemeenteraad tot onderwijzers benoemd G. Sutterland te Ter Aar en O. Nauta te Lioessens, prov. Friesland. De Wieringerblazerschuit W. R. 118 is den 15 te Helder met belangrijke schade uit zee teruggekeerd veroorzaakt, door aanzeiling van de Urker botter U. K. 52. De molenaar van den watermolen te Ter Idzert in Friesland is den 15, terwijl hij bezig was met aan de wieken iets te veranderen, door den bliksem gedood. Den 15 trad te lirosthulzen in het lokaal van den heer Jb. Koster op de heer Tenthoff van Hoorn voor een, vrij talrijk publiek, dat de keurige rede met veel aandacht volgde waarin hij aanspoorde om elkander op te wekken tot een meer staatkundig leven en een ieder aanbeval, het zijne bij te dragen, om door revolutie" de maatschappij op hechter grondslagen te helpen op bouwen. Aan het verslag der spaarbank te Westgraftdijk ovor 1890 ontleenen wij het volgendeingebracht werd 2149.15, aan interest bijgeschreven ƒ320,58, zoodat de bezittingen op 31 December 1890 bedroegen f 1326*,69 en het reservefonds 1767,92 groot was. In een vorig bericht vermeldden wjj dat te Maar - lcin voor de kweekschool van onderwijzeressen 18 can- didaten van de 25 slaagdenwaaronder de jongojuff. J. C. M. Mulder van Westgraftdijk. Dit moet zijn te Arnhemvoor het examen van de kweekschool van onderwijzeressen van de Maatschappij tot nut van het algemeen. Te Spanbroek hebben zich de stemgerechtigden het recht voorbehouden, ouderlingen en diakenen te be noemen en predikanten te beroepen. Te Moorn is overleden de oud-strijder W. Kra mer in den ouderdom van 84 jaren. Daar hij heeft deelgenomen aan den tiendaagschen veldtocht in 1831 was hij versierd met het Metalen Kruis. De afdeeling Hoogwoud van het Ned. Onderwij zers Genootschap heeft besloten instemming te betuigen met het bekende adres Olst-Wijhe aangaande de vrije- en orde-oefeningen der gymnastieken zal daarvan aan het hoofdbestuur kennis geven. Den 26'en 27 is ter gemeente-secretarie te Melder de inschrijving opengesteld op eene geldleening ten laste van die gemeente, groot f 30000, tegen eene rente van 4 pet. 's jaars. Den 6 Juni wordt het badseizoen te Zaudvoort geopend. Met 1 Oefober bestaat er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroed vrouwen te Amsterdam en Rotterdam. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 15 Juli schriftelijk aanmelden bij den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie, waarin zij hare woon plaats hebben. De Staatscourant van den 17, 18 en 19 vermeldt de eischepwelke gevorderd worden en de stukken, waarvan de overlegging gevorderd wordt. De Deli-Spoorwegmaatschappij keert over 1890 9 pet. dividend uit. Beroepen bij de ned. gerf. kerk te Pnrmerend D. Ringualda, candidaat aan de Vrije Universiteit. Tot hoofd der school met den bijbel te Monniken dam is benoemd de heer Bouwman, thans te Westmaas. De schuld der gemeente Zaandam op 1 Januari 1891 bedroeg f 411000. De anti-revolutionaire kiesvereniging Nederland en Oranje te Zaandam heeft den heer mr. J. C. van Briel Sasse, griffier bij het kantongerecht aldaar can didaat gesteld voor lid der Tweede Kamer in het district Zaandam. Benoemd tot onderwijzer te Barsingerhorn C. Smit te Haarlem. Burg. en weth. van Zaandam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, op de plaats van de voor malige school van Wijk, aan de Oostzijde, eene nieuwe school te bouwen, hoog twee verdiepingen, bevattende 10 lokalen elk ruimte aanbiedende tot plaatsing van 56 leerlingen, geraamd op f 35000. De 's-Gravenhaagsche Vleeschhouwerij keert 3j pet. dividend over 1890 uit. Het vertrek van den nieuw benoemden gouverneur van Suriname is van den 4 tot den 9 Juni uitgesteld. Te Haarlem bracht de collecte voor de Maat schappij van Weldadigheid 409.231 op. Het aantal kiezers in het hoofdkiesdistrict Enk- huizen bedraagt 4298 tegen 4286 in 1888. Den 16, des avonds ten half acht ure trad de heer Calisch vym Amsterdam in het .Noordhollandsch Koffie huis te Schagen voor een 60 a 70 belangstellenden op ter bespreking van's Lands belang bij de aanstaande verkiezingen. In het begin zijner rede bestreed de heer Calisch de woorden gesproken door den heer Zijpals zon de radicale partij bijna gelijk zijn aan die der socia- liston. Verder besprak hij aan de hand van het bekende manifest der Liberale Unie" de beloften, gedaan dooi de liberale partij. Uit de parlementaire geschiedenis bowees hij hoe weinig zijns inziens de liberalen haddon gepoogd te doen wat zij beloofden. En zouden zij nu dan nog het vertrouwen der kiezers verdienen 'i Spreker meende van niet. Daarom dan ook hadden de jongliberalen radicalon zich van do oude liberale partij afgescheiden. Zij willen doen wat zjj beloven. De heer Calisch beval daarom met warmte de candidatuur-Gerritsen aan. De heer Gerritsen is een mandie als lid van den raad van Amsterdam bewezen heeftdat het hem ernst is met het invoeren van verbeteringen. Hij is geheel onaf hankelijk en niet alleen een man, die de gave der kennis, maar ook een man die de gave des woords bezit. Van de gelegenheid tot het voeren van debat werd alleen gebruik gemaakt door den heer van Albada (alge meen kiesrecht), terwijl de heer Tieub, mede voorkomende op de groslijst van candidaten van den Bond der liberale kiesvereenigingen de redenen opgafwaarom hij voor de candidatuur bedanktede heer Gerritsen namelijk stemt volkomen met hem in beginselen overeen. Ook hij beval den heer Gerritsen met warmte aan. Onder dank zegging aan sprekers en toehoorders sloot de voorzitter der Vrijzinnige Kiesvereeniging te Alkmaar, door welke vereeniging de heer Calisch was uitgenoodigdde ver gadering In de laatst gehouden zitting van den gemeenteraad te Rijp is het kohier der schoolgelden voor het uitge breid onderwijs over het eerste kwartaal 1891 tot een bedrag van f 18,75 vastgesteld zijn twee leden der ver gadering de heeren P. A. Harrebomée en K. Admiraal Mzn., tot leden van het stembureau benoemd is goed gekeurd een schrijven van heeren commissarissen der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid aldaar; hou dende verzoek, den directeur dier Maatschappij te mach tigen tot het laten doen van belangrijke herstellingen aan gebouwen der Maatschappijstaande aan de Rechte- straat n° 31 en aan de Kralingerbuurt n° 449is behandeld de vijfjarige herziening der plaatselijke straf verordeningen overeenkomstig art. 178 der gemeentewet en is ten slotte door den voorzitter den raad aangeboden de rekening en verantwoording der uitgaven en inkomsten over 1890 van het gemeene wees- en armenhuis aldaar. Na behandeling verder van eene reclame in zake den hoofdelijken omslag werd de openbare vergadering gesloten. De te Wieringerwaard gehouden collecte ten behoe e der Maatschappij van «Weldadigheid heeft opge bracht J 5,725. Zondag, den 24, zal zoo verzoekt men ons te mel den in de kerk der ned. herv. gemeente te Oudorp de dienst worden vervuld door den heer W. M. de Vries, pred. bij de rem. gemeente te Amsterdam. SUROfAME. Het Vaderland ontving het volgende telegram uit Pa ramaribo De Gouverneur heeft aan de negers, die hem eene ovatie brachten zijn opvolger afgeschilderd als hem gelijk gezind. De indruk is hoogst gevaarlijk. De r. k. kerk word bedreigd. De procureur-generaal wordt ge steund door de marineschutterij en vrijwilligers. De toestand is daardoor minder angstwekkend. 5e klasse, 5e lijst, 19 Mei. 's-Gkavenhage 13 Mei 1891. Onlusten in West-Indïe. Uit Suriname ontvangt het Vaderland het volgend te legramde toestand blijft nog steeds gespannen: de ge wapende macht handhaaft de ordo onder de burgerij. De Staten hebben een request ingediend om nog een oorlogs boot. De engelsehe consul heeft telegrafisch hulp aan zijne regeering gevraagd. De Gouverneur beschuldigt den procureur-generaal, van oorzaak van het oproer te zijn. Den 17 herdacht J. Jansen, onder vele betui gingen van waardeeringden dagwaarop hij gedu rende vijf en twintig jaren verbonden was aan de chl- chorei- en koftiesiroopfabriek, thans gedreven door de heeren G. Bossert Rz. en J. W. Wicherink. Van zijne tegenwoordige patroons optving de jubilaris eene fraaie pendule ten geschenke. Het prospectus is verschenen voor inschrijving van de 70 overblijvende aandeeleu a f 200,ten behoeve van de oprichting alhier, op een stuk grond, gelegen in de nabijheid van de Verlaatjes-bruggetjes, van de „Alk- ■naarsclie stoom-, waseh- en badinrichting. Het maatschappelijk kapitaal is bepaald op f 35000,ver deeld in 175 aandeelen op naam, elk groot" 200, waarvan door commissarissen 105 aandeelentot een bedrag van 21000,—, genomen zijn. De inschrijving, tot den koers vau 100 pet., kan geschieden bij alle alhier gevestigde kassiers en commissionairs in effecten, tot en met 30 Mei a.s. Commissarissen zijn de heeren C. J. Cantors, N. A. Conijn, Th. van Spall, mr. H. Boel mans ter Spill,. J. C. M. Simon Thomas, A. C. Vaes- sen en A. de Vries. Men schrijft ons Met oen enkel woord is reeds op de uitvoering der Aederlandsche Toonkunstenaars Vereeniging gewezen die den 22 zal plaats hebben. Wij vesti gen nogmaals de aandacht op dat concert, dat in alle deelen belangrijk belooft te worden. Immers de werken, die zullen worden uitgevoerdbehooreu grooteudeols tot de beste die in de laatste jaren zijn uitgekomen. Niet onbelangrijk is daarbij het feitdat onder deze het werk van een Alkmaarder, den heer C. H. Coster, is, aan wiens compositie, Ritter Oluf, verleden jaar bij de uit voering der Nederlaudsche Toonkunstenaars Voreenigiug eene premie toegekend is. Ook het wérk van den heer de Haan wien onlangs nog in Duitschland eene hoogst vleiende onderscheiding te beurt mocht vallen, bij gele genheid van de opvoering van een zijner werkenzal ongetwijfeld een uitstekenden indruk maken. Daarenbo ven is de samonstelliug van orkest en koor dezen keer grooter dan tot nu toe te Alkmaar heeft kunnen plaats hebben. Wij twijfelen niet of allen, die de toonkunst liefhebben, zullen door hunne tegenwoordigheid blijk geven er prijs op te stellen dat de Ned. Toonk. Ver. dit jaar haro algemeene vergadering, waaraan de bespro ken muziekuitvoering verbonden iste Alkmaar heeft willen houden.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3