No. 60. Drie en Negentigste Jaargang 1891. YRIJDIG 22 M E I. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD PARIJSCHE BRIEVEN. Binnenland. UkMAARSMili COIÜAYT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. LXXXVI. Br.r. welke afschuwelijke Pinksteren. Voor eenige dagen geleden zat de lucht vol onweder en was het drukkend heetthans is het bepaald koud. Gisteren morgen werden wij verrast door een hagelbui, op enkele punten heeft het hier gesneeuwden toen wij tegen half zes terugkwamen van het Champs de Mars, viel de regen bij stroomen neder en belette een rukwind ons de regen- schermen op te houden waardoor de overtocht over de Almabrug verre van aangenaam was. Ook uit de pro vinciën komen berichten van sneeuw, hagel, stormen, en op vele plaatsen zelfs van onweder en van menschen en dierendie door den bliksem gedood werden. Heden is het weder zoo mogelijk nog natter en guur der dan gisteren. Voor de kleine dorpen in de omstre ken van Parijs is de schade bijzonder grootwant bij mooi weder vertrekken vele Parijzeaaars naar de «Carn- pagne" en brengen buiten de feestdagen door. Thans kwam daar niets van in, en was het reeds mooi dat wij ons van af Montmartre naar het Champs do Mars waagden. Wij zijn echter voor onze moeite rijk beloond gewor den want de tentoonstelling, die wij daar bezichtigden van «les Arts au débutdu Siècle"is werkelijk zeer mooi; zij mag zich dan ook in een vrij druk bezoek verheu gen hetgeen des te gelukkiger is nu het een weldadig doel geldt. De tentoonstelling gaat uit van de «Société philanthropique", welke maatschappij werd opgericht in het jaar 1780, en zich alzoo in een meer dan honderd jarig bestaan mag verheugen. Zij heeft in Parijs acht en twintig «Fourneaux" of fornuizen welke naam genoeg aanduidt dat daar gratis spijs wordt uitgedeeld, verder drie nachtverblijven voor vrouwen en kinderen, een hos pitaal voor oude vrouwen, zeven en twintig «Dispensai- res", dat wil zeggen, plaatsen, waar den behoeftigen gratis geneeskundige hulp wordt verstrekt. Ook bouwt de maatschappij goedkoope woningen ten dienste der arbei dende klasse en deelt premiën uit ter aanmoediging van werklieden en werksters. Nemen wij in aanmerking dat de «Société philanthropique" tijdens dezen strengen winter meer dan 21/2 millioen portiën levensmiddelen uitreikte en bovendien duizenden menschen en kinderen in hare lokalen herbergdedan zal het wel niemand verwonderen dat de kas niet zeer vol meer kan zijn en teneinde de geldmiddelen in een bloeiender staat te brengen, werd dus deze tentoonstelling geopend. Binnentredend in eene fraaie zaal valt ons oog op schoone tapisseriën en op een reusachtig doek van David, voorstellende de kroning van Napoleon I. De eigenlijke expositie is verder verdeeld over zes zalenin de eerste aanschouwen wij de meubelen uit den tijd van Lode wijk XVI, met fraaie schilderijen van Fragonardals «de ge lukkige familie", de «offerande aan Venus" enz., bene vens eene keurige schets «de fontein der liefde." In deze zaal worden wij vooral beloond door de fraaie binnenkamer van den Comte d'Artoisen wijzen verder op eene buste van Voltaire, op fraaie meubelen, consoles, kandelabres enz. enz. De tweede zaal toont ons het meubilair uit den tijd van het Directoire, het Consulaat en het eerste Keizerrijk. De derde zaal bevat schilderijen van af 1780 tot 1820; de vierde, een salon .Empire", en de vijfde, een slaap kamer «Empire." Die tentoonstelling van,het Keizerrijk is alzoo eene rijke historische verzameling, wij wijzen slechts op de slaapkamer van Mile. Mars, de groote actrice, bekend wegens hare gehechtheid aan den grooten Keizer, op de groote schrijftafel van Napoleon Ide wiegen van den Due de Bordeaux en van den Roi de Rome den leunstoel en den troon van Napoleon Iprachtige lusters en kandelaars van verguld brons, pendules, toilettafels, vazen enz. enz. Vele particulieren hebben mcdegeholpen om de ten toonstelling zooveel mogelijk voltallig te maken. Zoo zien wij vele voorwerpen, welke aan Napoleon I behoorden tijdens zijn verblijf op St. Helena, als een zilveren ver rekijker, een eamée, voorstellende de Keizerin Josephine, verscheidene juweelen en sieraden, toilet-benoodigdheden enz. enz; verder het veldbed van den Keizer, eene slaapkamer «Empire" met pendule van brons en marmer, barometer, toilottafeltje, guéridon, secretaire, bed enz. enz. Onder de schilderijen trekken voornamelijk de aan dacht Maratvan Davidde portretten van Maria Louisa en van Madame Récamier, van Gérard; portret van Canova, van Lawrence; de vrijwilligers van Mar seille, van Lethière; Lucien Bonaparte, Talleyrand, Napoleon, van Prud'hon; de dood van Cléopatra, van Snvée, enz. enz. In de zevende zaal zijn het hoofdzakelijk teekeningen en prenten, die onze aandacht trekken, en verdringen vooral de dames zich voor een zestal prentenwelke ons de hoofddeksels en kleederdracht der heeren en dames van vóór honderd jaar tooaen. Verlaten wij deze tentoonstelling, dan komen wij in die van den salon van het Champ de Marswelke wij echter voor een andermaal bewaren; voor heden hebben wij genoeg schilderijen gezien. Wij wandelen dus naai de groote Galerie des Machines, welke thans dienst doet als manégedit groote gebouw is daarvoor bijzonder geschikt. Heden echter zijn er geen paarden en rijtuigen, doch bevindt zich in het midden een kleiu orkest, hetwelk ons geheel kosteloos op een harmonieconcert onthaalt. Ook in verscheidene koffiehuizen en brasseriën van het Champs de Mars wordt muziek gemaaktdoch wij ge voelen geen lust langer op die groote vlakte te blijven, het weder wordt te ongunstig. In den avond brengen wij een bezoek aan het Hippo drome, het reusachtige zomercircus. Reeds lang wachtten wij met ongeduld op het tafereel in het ballet Néron, waarin de dierentemmer Seeth ons zijne leeuwen zoude toonen. Deze vertooning was uitgesteld, doordat tijdens de repetitiën de leeuw Pacha het geduld had verloren, en den temmer bijna verscheurd had. Seeth loopt nog wat mankdoch is overigens vrij wel genezen. Het tweede tooneel, waarin hij met zijne leeuwen optreedt, is bijzonder belangwekkend. Wij zien er een optocht van gladiators, welke besloten wordt door zes olifanten; ge vechten met de lans, met den drietand en het net, den degen en het schild. Vervolgens verlaat ieder het tooneel en stijgt uit den grond een groot traliehek op, hetwelk dienen moet tot afscheiding tusschen publiek en leeuwen. De veroordeelde christenen worden in den leeuwenkuil geworpen waarin zes prachtige leeuwen er zeer woest uitzien. Vooral Pacha heeft een ongemakkelijk uiterlijk. Seeth en twee helpers volgen de dieren in al hunne bewegingen en slaan ze oplettend gade. Hopen wij dat het publiek niet getuige worde van een of ander ongeluk, hetwelk nog volstrekt zoo'n wonder niet zou zijn. Pacha weigert dikwijls weder in zijn hol te gaan dan moeten de andere leeuwen worden losgelaten, om hem een goed voorbeeld te geven, toch zijn dan van buiten af bedrei gingen en stooten soms noodzakelijk. Wij willen er echter voor allen het beste van hopen, want het schouwspel is bepaald indrukwekkend het ware dus jammer zoo het ijselijk moest worden. De salons alzoo een volgend maal. Parijs, 18 Mei 1891. J. M. T. Tweede Kamer. Nadat de heer de Beaufort den 20 rapport uitgebracht had namens de commissie tot onderzoek naar de Militaire Academie, verklaarde de minister van koloniën gedurende de feestdagen nog enkele andere berichten uit Suriname te hebben ontvangen, dan die in de Staats courant waren vermeld. 1°. Een telegram van den Gouverneur van 16 Mei, luidende: «Last overbodig. Procureur-Generaal heeft vrije hand en ondervindt mijnerzijds geen tegenwerking." Dit wordt bevestigd door andere telegrammen, o.a. door een, bij den min. van marine ontvangen van den stations commandant van 16 Mei, luidende: «Na ernstige wan ordelijkheden 12 en 13 Mei is herstel orde door Gou verneur in mijne handen gesteldsedert 14. handel ik met leger en politie en Proc.-Generaalorde hersteld. Militair vertoon voorloopig overbodig." Ook de Procureur-Generaal seinde gaarne bereid te zijn tot samenwerking met den Gouverneur. Sedert den 14 handelde hij volgens de inslructiën van den Gou verneur in overleg met den commandant van land- en zeemacht. Nog werd een telegram ontvangen van leden der Kol. Staten, luidendeActueele macht onvoldoende om orde in naaste toekomst te handhaven. Verzoeke spoedige bij stand marineboot." Deze wensch vindt geen bevestiging in de overige telegrammen. Intusschen is daarop de aan dacht gevestigd. De Voorzitter dankt den minister voor de gegeven inlichtingen. Daarna wordt de beraadslaging voortgezet over de artikelen 22, 23 en 26 met de verschillende amende menten betreffende contingent en diensttijd. De heer S e r e t bestreed het amendement Haffmans voor dat van de heer van der Kaay gevoelde hij iets, om dat wij daarmede vooruit gaan. Of hij vóór zou stemmen, wist hij nog niet. Liever zag hij verandering van het contingent door de regeering voorgesteld. Tegen het amen dement der commissie van voorbereiding had hij ernstig bezwaar. Hij wil hoe minder hoe liever, mits de verde diging daaronder niet lijde. De heer Seijffardt blijft bezwaar hebben tegen contingents-vermindering, maar is voor dienstverminde ring. Hij bestreed de amendementen dat van den heer van der Kaay vond hij nog het slechtste, omdat het 't ge heele regeeringsvoorstel verscheurde en vernielde. De minister van marine verklaarde dat de regeering het amendement Land overnam om den dienst tijd bij de marine op 8 jaar, het contingent op 500 te bepalen en den diensttijd bij de zeeweer op 3 jaar vast te stellen. De minister van oorlog behandelt de verschillende amendementen. Dat der Commissie van Voorbereiding om geen bestemming te bepalen voor de dienstplichtigen met korte oefeningmoet hij beslist en zeer ernstig ont raden. Het tweede amendement dier commissiezes jarige diensttijd voor leger en vlootbestrijdt hijomdat het bij het behoud van het contingent der regeerino- de uitvoering der organisatie onmogelijk: maakt. Er zou een contingentsvorhooging door noodig worden tot 17300 voor volledige en 3250 voor korte oefeningsamen 20550 man, geheel in strijd met de bedoeling der regeering. Hij heeft het volste vertrouwen, dat de Kamer-dit amende ment niet zal aannemen. Wat het voorgestelde contin gent betreft13200 voor volledige en 2500 voor korte oefeningenhet is volstrekt geen forsche greep, als men let op vroegere voorstellen van vorige ministers. Het ameudement-Haffmans moet hij bepaald afraden. Het wil 11100 man geven of na aftrek van 7 pet. voor de af keu ringen 10400 man. Het zon geen noemenswaardige ver betering der levende strijdkrachten geven en hij noemt dit in elk geval onaannemelijk. Het amendement-Kolk man (11500 voor volledige en 2500 voor korte oefenin gen) zou een verlies geven van 13380 man (11326 voor volledige en 2054 voor korte) op 100720 dienstplichtigen, wat zeer ongewenscht is. Het amendement-van der Kaay heelt dit lichtpunt, dat het contingent langzamerhand zou verbeteren al geeft het voorloopig 10479 voor vol ledige en 5073 voor korte oefening, samen 15552 man minder Daarbij is het percentagecijfer zeer nauw gesteld in verband met de verhoudingen tusschen contingent en dienstplichtigen in één jaar. Beide amendementen zijn onaannemelijk. De regeering meent te moeten handhaven wat zij heeft voorgesteldmaar wil anderzijds te rade gaan met den aandrang in de Kamer, niet van ééne zijde alleenmaar van alle zijden gedaan. Zij meent nu niet zoo streng te mogen vasthouden door te zeggen geen man minder dan ik heb voorgesteld. Zij wil tegemoet komen aan de bezwaren en een nieuw art. 23 voorstellen, hierop neerkomende Het aantal jaarlijks bij hot leger mtelijven dienstplichtigen bedraagt: 1°. ter volledige oefening ten hoogste 3U/2 pet. van het aantal, op 1 October van het voorafgaande jaar ingeschreven en; 2°. voor korte oefening ten hoogste 5 pet. van het voor volledige oefeningen bepaalde en zulks met aanneming van een maximum van 13200 en 2500 man als thans in het ontwerp is opgenomen. Hij licht uitvoerig de gevolgen van dit nieuwe artikel toe. Hierdoor zou aanvankelijk 300.000 worden be spaard en voor de landweer 4000 man minder noodig zijn. Ongewijzigd zou de totale legersterkte bedragen 165924 man volgens het nieuwe art. 150872 om in den loop van 10 jaar te klimmen tot 165924 man. Hij biedt met vertrouwen deze wijziging aan en hoopt, dat ze ook de zoogenaamde antimilitaristen zal bevredigen. SCRIlhlltlE. Ingekomen is een telegram van eenige Amsterdamsche handelaren aan den voorzitter der Kamer, er op wijzende, oat, ofschoon het ofiiciëel telegram aan den minister van koloniën zegt: „Rust blijft ongestoord," toch blijktdat de engelsche consul bescherming heeft gevraagd voor zijne landgenooten. Wegens het belang dat zij er bij hebben, dringen zij aan op het nemen van ingrijpende maatregelen. Groote belangen staan op het spel. Het telegram wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer Sanders stelt verzending van het nieuwe regee- ringsartikel voor naar de afdeelingen; de heer Rutgers is hiertegen de commissie van voorbereiding kan zeker morgen, zoo niet heden, van haar gevoelen doen blijken omtrent dit sub-amendement op het amendement-van der Kaay. Hij stelt voor, de beraadslaging over de artikelen 22, 23 en 26 te schorsen tot morgen elf uur en inmid dels met andere artikelen voort te gaan ter keuze van den voorzitter. Na eene geanimeerde bespreking wordt o. verworpen hot voorstel Sanders (verzen ding naar de afdeelingen) met 61 tegen 35 stemmen; b. aangenomen het voorstel Rutgers met 77 teven 18 stemmen. Daarna stelt de Voorzitter verdaging der beraad slaging voor tot morgen 11 uur, daar de voorstellers van de op de volgende artikelen voorgedragen amende menten daarop niet voorbereid waren. Dit wordt aan genomen. Candidaat hoofdkiesdistrict Alkmaar. De uitslag der stemming voor een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer door de kiesverenigin gen, uitmakende den Bond van liberale klesver- eenigingen in genoemd district is Haren- Barsin- Wieringer- Schagen. carspel. gerhorn. waard. C. V. Gerritsen .17 23 2 0 42 Mr. W. v. d. Kaay 13 10 4 8 35 J. Breebaart Kz. 1 0 11 5 17 Mr. J. A. Levy .4 1 1 0=6 zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Gerritsen met 42 en van der Kaay met 35 stemmen. In het geheel hebben aan deze stemmingen 100 van de 208 leden, die de Bond telt, deelgenomen. De Centrale liberale klesvereenlging in het zelfde district zalzooals reeds werd gemeld maandag den 25 te Alkmaar vergaderen tot het stellen van een candidaat. De kiesvereeniging «Burgerplicht" te Hoorn heeft den heer Mr. W. K. baron van Dedem weder candidaat gesteld. De hulpkantoren der posterijen Heiloo en Span broek zijn o. a. aangewezen voor de behandeling van

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1