JVo. 60*. 'Drie en Negentigste Jaargang. 1891. V II IJ I» A (J 22 M EI. TWEEDE BLAD. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. Binnenland. Novelle van P. F. BRUNlNtiS. ALKIAARSCHE COIR Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgogeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar j 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,<16. Prijs der gewone Advertentie» Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs, COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. XL. (S 1 o t.) Van begrafenissen tot trani-oninlbussen is niet zulk een kolossale sprong, als wij daarop onmiddelijk laten volgen, dat dit verkeersmiddel na den tweeden Pinksterdag zal worden opgeheven. De directie der A. T. O. M. schoot bij de exploitatie van hare lijnen iedere week ruim duizend gulden in, zoodat zij maar besloten heeft, de wagens niet meer te laten loopen. Een allertreurigste afloop Voor het publiek heeft de korte verschijning der tram-omnibussen intusschen duurzame voordeelen opgeleverd. Daardoor toch heeft de A. O. M. zich verplicht gezien, hare abonnomentskaartjes op 6'/2 cent te brengen en gelukkig is de gemeenteraad er bijtijds bij geweest om te zorgen, dat deze nooit duurder mogen worden dan 7'/2 cent. Het is nu wel te vreezen, dat de tram-maatschappij gebruik zal maken van het verdwijnen der concurreerende omnibussen door dit maximum-tarief toe te passen. Gelukkig blijven er dan nog altijd de retours en overstapkaartjes. Dezer dagen kreeg ik een circulaire van de afdeeling Amsterdam der maatschappij van Weldadigheid, die wel verdientdat daarop in ruimer kring de aan - dacht gevestigd wordt. Deze vereeniging toch beoefent de weldadigheid in den schoonsten zin des woords door huisgezinnen, die dreigen onder te gaan in de zedeloos heid onzer achterbuurten de reddende hand toe te steken en hen op te voeden tot bruikbare en nuttige burgers der maatschappij. Juist de hoofdstad heeft aan de Maat schappij van Weldadigheid bijzondere verplichtingen. Uit het laatste verslag toch blijkt, dat op het oogenblik de koloniën 66 gezinnen huisvesten te zamen uitmakende 318 personen, terwijl 26 personen, ouderen en jongeren, die niet zelfstandig konden wonon in verschillende families zijn geplaatst als bestedelingen. Deze zijn allen uit Amsterdam afkomstig. Wel is waar, zoo wordt in de circulaire gezegdzijn de meesten dezer uit andere streken des lands geboortigmaar den stroom die de proletariërs in de laatste jaren van het platte land naar de groote steden voerdehadden ook zij gevolgd. En mochten ook velen aanvankelijk eenige wel vaart hebben genoten, bij de vermindering van het werk mislukten deerlijk hunne pogingen om in hunne behoef ten te voorzien en vervielen zij allengs tot de bitterste armoede. Door de Maatschappij van Weldadigheid die hun de reddende hand toestak nog tijdig uit de schip breuk des levens gered en in de koloniën tot hun vorig bedrijf teruggekeerd kunnen zij daar door arbeidzaam heid tot zekeren welstand geraken en zien zij hunne kinderen tot flinke menschen opgroeien. Waarlijkwie dat bedenktzal zeker de bussen niet hebben laten voorbijgaandie de Maatschappij in de afgeloopen dagen heeft doen circuleeren. Bijna alle vormen van liefdadigheid kunnen te Amsterdam op steun rekenen 41) XVII. We wisten van die gebeurlijke dingen natuurlijk niets, toen ik, na Parelman's vertrek, op mijn bureau terug kwam; en de toekomst baarde me ook geen zorg. Ik gevoelde me zelfs gelukkig, nu ik Baak en Louise zoo vertrouwelijk naast elkaar had zien wandelen. Ik ging voor mijn schrijftafel zitten en keek in den tuin. Ja, waarlijk, daar wandelden ze nog, engoden van den Olympus mijnheer Baak had zijn arm geslagen om het slanke middel van mijn Louise. Dat was toch al heel vrijmoedig voor zoo'n schuchter jongmensch. Ik sprong van mijn stoel op, maar een seconde later zat ik weer, en ik keek het idyllisch tafereeltje met wel gevallen aan. Hoe, drommelwas die Baak zoo eens klaps een veroveraar geworden Dat moest ik weten. Ik stak mijn hoofd uit het raam en juist op dit oogen blik zag ik dat meneer Baak mijn dochter kuste en dat zij geen enkele poging deed om het te beletten. Ik geloof zelfs, dat ze tot de daad meewerkte. Ik riep «Baak Alsof er een aardbeving onder hun voeten losbrak, deinsden do ongelukkigen de gelukkigen, bedoel ik van elkaar terug. «Ja, mijnheerriep Baak, als iemand, die opsnoepen betrapt, haastig iets neerslikt. Louise verdween op raad selachtige wijze. Het was of het meisje door de aard beving in den bodem was verdwenen. Baak verscheen. Hij zag er uit als een echte farizeër. Hij durfdo me niet in de oogen zien de schijnheilige booswicht. en daaronder zijn er velen die niet tot zulke blijde uitkomsten leiden als bij de genoemde Maatschappij. Nog een andere vereeniging hier ter stede, die insge lijks het welzijn van het volk beoogt, deed in do afge loopen week van zich spreken. Wij bedoelen de Amster damsche Vereeniging voor Volksbadendie haar eerste jaarlijksche vergadering heeft gehouden. Hoezeer deze volksbaden in een behoefte voorzien moge blijken uit het feit, dat er in het Koning Willem- badhuis en in dat van het Witte Kruis, beide door de genoemde vereeniging geëxploiteerd gedurende de vier maanden van hun bestaan reeds 23599 baden zijn ge nomen. De kostende prijs van elk bad bedraagt 4.73 centterwijl daarvoor 6 cent betaald wordtzoodat de Vereeniging nu reeds een winst van 289,68heeft behaald. Wordt de deelneming nog grooter dan zou de prijs allicht nog iets verlaagd kunnen worden. Nu wij eenmaal inrichtingen ten bate van het volk ter sprake hebben gebrachtzou het onbillijk zijn het dezer dagen verschenen jaarverslag van de Vereeniging tot Heil des Volks stilzwijgend voorbij te gaan. De werkkring dier vereeniging is zeer uitgebreid. Voor eerst heeft zij bewaarscholen in de Willemstraat en in de Barndesteegwaar vrouwen uit het volk, die uit werken gaanhunne kinderen tegen zeer matige ver goeding in bewaring kunnen geven. Voor havelooze kinderen heeft zij een inrichting in de Bloemstraat waar jongens en meisjes, die van de straat zijn opgeraapt, onderwijs in de vakkon van het lager onderwijs krijgen. Dan hoeft mon nog de zondagscholen de vervolgklasse, de kinderkerkende zusterki'ing en de jongedochters- krans, die alle het welzijn van het volk beoogeu. Voor al de beide laatste afdeelingen doen veel goedwant zij stellen zich ten doel jeugdige meisjes 's avonds van de straat te houden door haar op hare uitgaansavonden in het Willemshuis voordrachten levende beeldeu ver tooningen van de tooverlantaren enz. aan te bieden die worden afgewisseld door wjze raadgevingen. Al deze meisjes moeten een strenge gelofte doen nimmer bier wijn of sterke dranken te gebruiken. Wat zeker niet het minst voor de Vereeniging pleit is het feit dat bjjna allen, wier lot zij zich eenmaal aantrok, later, als zij in betere omstandigheden zijn gekomennooit verzuimen belangrijke bijdragen voor het Willemshuis af te zonderen. TWEEDE KAUKIt Het afdeeliugs-onderzoek van het wetsontwerp tot goedkeuring der Algemeene Akte van de te B rus- sel gehouden Internationale Conferentie tot het beramen van maatregelen tot wering van den slavenhandel, heeft aanleiding gegeven o. a. tot de volgende opmerkingen en beschouwingen. De groote meerderheid der leden verklaarde, dat zij bij de behandeling van dit ontwerp het regeeringsbeleid in de Congo-zaak buiten bespreking wenschte te laten, hoe wel haar zwijgen hieromtrent bij deze voordracht niet, Ik was druk aan het schrijven en deed alsof hij er niet was. »Wat is er van uw dienst, mijnheer vroeg hij na een poos, toen hij met zijn figuur niet langer raad wist. «Schrijf uw verzoek om ontslag," zei ik kortaf. »Neen, ik blijf," antwoordde Baak, «Zoo? - Ik vrees, amice dat ge niet lang blijven zultwant de oude Parelman gaat morgen naar den Haag om voor mijn pensionneeriug en uw herplaatsing in 's Rijks dienst te zorgen." «Dan neem ik eenvoudig mijn ontslag," zei Baak. »De bordjes zijn verhangen, dunkt me," zei ik, hem scherp aanziende, zóó scherp, dat hij bloosde tot achter zijn ooren. «Ja, mijnheer," antwoordde Baak, met glinsterende oogen, «dat zijn ze... ik ben gelukkig, mijnheer..." «Zoojongen, dat doet me pleizier. Je hebtonder het wandelen in den tuin zeker eene uitvinding gedaan op hydrotechnisch gebied, waarvoor je octrooi wilt nemen." Baak lachte verlegen en keek erg kwajongensachtig vóór zich. «Of je bent een Jantje-contrarie, Baak," hernam ik. «Toen men je hier wilde houden, verkoos-je heen te gaan, en nu je gelast zult worden, heen te gaan, wil-je blijven. Ik beb je van die zijde nog niet leeren kennen, Baak maar ik moet je eerlijk zeggen, dat ik min of meer bang ben voor menschen, die gaarne tegen den stroom in roeien." «Mijnheer," zei Baak, zich veel geweld aandoende, «ik heb uw dochter, mijnheer, Louise uw dochter, mijnheer «Wat heb-je mijn dochter gedaan vroeg ik barsch. «Ik heb ik heb haar gevraagd, mijnheer," zei Baak benepen. «Wat hebt u haar gevraagd, mijnheer Baak?" vroeg ik even barsch. «Of ze mijn vrouw wilde worden," zei Baak met een zucht. Het pak was van zijn hart. Ik stond op alsof ik uiterst verbaasd was. «En wat heeft ze daarop geantwoord, mijnheer Baak vroog ik. «Niets, mijnheer," autwoordde Baak. als bewijs van instemming met dat beleid mocht worden aangemerkt. In ééne afdeeling werd de hoop uitgesproken, dat, waar pogingen tot wering van den slavenhandel in Afrika wor den gedaan die de ondersteuning van alle beschaafde natiën verdienen, eveneens zou worden gewaakt tegen on- mensehelijko behandeling van inboorlingen van europeescho zijde. Onderscheidene leden betuigden hunne verwondering, dat bij dit wetsontwerp geheel gezwegen wordt over de Decla ratie van 2 Juli 1890. Men meende, dat althans m e de- d e e 1 i n g van die Declaratie aan do Kamer bij dit ontwerp had kunnen verwacht worden, daar er toch een zeer nauw verband bestaat tusschen de Akte van Brus sel omtrent de wering van den slavenhandel en even genoemd stuk. Verder werd opgemerkt, dat do regeering de tarieven, door Duitschland Engeland en Italië voor de Oostkust van het conventioneele Congo-bekken, door den Congo- staat, Frankrijk en Portugal voor de Westkust vastgesteld, niet openbaar heeft gemaakt. Meu veronderstelde, dat de mogendheden het daarover eens zouden zijn, dat heffing van inkomende rechten in het Congo-gebied niet kan plaats hebben zoolang ook niet de Vereenigde Staten zich daaraan onderwerpen. Eén lid wenschte dat de regeering bepaald zou ver klaren niet tot ratificatie van de Declaratie te zullen overgaan eer de eindtoetreding van alle mogendheden, die de Brusselsche Akte hebben geteekend, ook van Amerika, tot den hoofdinhoud der Declaratie vaststaat. Enkele leden spraken den wensch uit, dat de regeering er krachtig op zou aandringen bij de mogendheden, die de Berlijnsche Akte hebben geteekend en geratificeerd om door aanwijzing van gedelegeerden de internationale commissie voor de scheepvaart op de Congo in het leven te doen treden. Algemeen was men uit een humanitair oogpunt zeer ingenomen met de beraamde maatregelen tegen den handel in vuurwapenen. Bllllton-concessie. In de toelichting tot het bij de Tweede Kamer inge komen wetsontwerp tot goedkeuring der bekende, met de Billiton maatschappij gesloten overeenkomst tot ver nieuwing harer tinconcessie, geeft de regeering een over zicht van de geschiedenis van de zaak en den loop dei- onderhandelingen betreflende de verschillende voorstellen om tot eene overeenkomst te geraken en die ten slotte geleid hebben tot die welke thans is voorgesteld. Door voordeelen, die thans zijn bedongen, schijnt 's lands belang volgens de regeering voldoende behartigd. Zij hoeft de overtuigingdat hot niet mogelijk was of zal zijn om meer te bedingen. De cijns, die gedurende de werking van de gewijzigde overeenkomst van 1852/144,977 bedroeg, zou volgens de overeenkomst van 1882/217,466 bedragen hebben doch volgens de nu gesloten overeen komst gestegen zijn tot 1,288,620 per jaar. Terwijl de minister genoegen heeft moeten nemen met een aan deel in de bruto opbrengst van 5 ]/2 pet., waar hij aan- «Niets Ik hoop, mijnheer Baak, dat ge mij wel de volle waarheid zult willen zeggen. Ik zal mijn dochter terstond ondervragen «Mijnheer, Louise heeft niets geantwoord," bevestigde Baak. «Dan weet ik dus ook niet, mijnbeer Baak," ging ik voort, den ingenieur met groote deftigheid toe te spreken, «hoe zij uw vraag heeftopgenomen?" «Zeer goed, mijnheer," zei Baak, «zij heeftja ge zegd ik bedoelzoo goed als ja." «Ei-zoo? Je wilt daarmee zeggen, meneer Baak, dat zwijgen toestemmen is." «Juist, mijnheer," zei Baak, het hoofd afwendende onder mijn strakken blik en weer blozende als een meisje. ik kon het niet helpen maar ik schoot in een lach en lachend ging ik den tuin in waar ik in de verte nog een strook van Louise's japon bemerkte. De juffer scheen een weinig verlegen om voor den dag te komen. Ik ving haar op achter een bosschageen toen ze mij zag, lachte ze verlegen en ze keek naar de punt van haar rechter schoentje dat onder de strook van haar japon uitgluurde. «Louise," zei ik met een indrukwekkende stem het doet me plezier dat ik je hier alleen vind want ik heb een ernstig woord met je te spreken." Ze keek me verwonderd aanen mijn strak gezicht deed haar bekoorlijken glimlach verdwijnen. «Ja kind hernam ik «heel ernstig. Er is iemand, die je ten huwelijk heeft gevraagd." Zoo papa zei Louise en haar lief bakkesje klaarde weer op. «Ja kind maar ik heb neen moeten zeggen." «Neen zei Louise ontzet. «Ja neen," zei ik met nadruk. «Niet ééns neen, maar duizendmaal neen. Ik heb hem zoogoed als do deur gewezen." Ik zag dat do waterlanders in aantocht waren en zoo ver wilde ik het niet laten komen. Jazéi ik - «het scheelde weinig of ik had den ouden Parelman de deur gewezen."

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5