Buitenland. vankelijk gemeend had te moeten trachten 10 pCt. te bedingen, daartegenover is het prélévement van de Maat schappij op de winst der onderneming ternggebracht van 500,000 op 350,000. Van winst boven dit bedrag ontvangt het Rijk de helft. Met genoegen maken wij melding van het door ons ontvangen programma van den van 27 Juni 1 Juli te Hoorn te houden tweeden nationalen schiet wedstrijd der Vereeniging van Nederlandsche Scherp schutters dat den 15 dezer in zeer behagelijken vorm verschenen is. Het feit, dat dezer dagen H. M. de Koningin-Regentes als beschermvrouw der Vereeniging is opgetreden en de minister van binnenlandsche zaken en die van oorlog zich het Eere-Presidium van den wedstrijd hebben laten welgevallen, pleit zeker èn voor hot door de Vereeniging bëoogde nattige doelèn voor de degelijkheid van den uitgeschreven wedstrijddie bovendien hier te lande nimmer op zoo uitgebreide schaal werd gehouden. Zooals uit het programma blijkt, zijn tot mededinging uitgenoodigd de korpsen van de marine en het leger, alle schutterijen, alle scherpschuttersvereenigingen en korpsen, alle Flobertsch iet vereen., de afdeelingen van den Nederl. en Noord-Nederl. schutterijkaderbond en die van den Bond van oud-onderofficieren terwijl voorts iedereen tot geen dezer categoriën behooroudetot enkele afdee lingen van den wedstrijd wordt toegelaten. Mogen velen zich opgewekt gevoelen om aan deze zoo goed ingelichte wedstrijden deel te nemen. Immers het is een feitdat geen grooter prikkel be staat om de schietoefeningen vruchtbaar te maken dan deelneming aan goed georganiseerde wedstrijden terwijl miliciens-verlofgangers en oud-miliciens zeker hier eene gunstige gelegenheid vinden om hunne bedrevenheid in hot schieten te toonen. Het aantal uitgeloofde prijzen iu de verschillende persoonlijke wedstrijden bedraagt minstens 500, tot eene geschatte waarde van ongeveer f 4000. Ter tegemoetkoming in de reiskosten zullen door de Spoorweg-Maatschappijen speciale retourbiljetten worden afgegeven tegen betaling van den vrachtprijs voor enkele reis. Uit het programma blijkt nogdat verschillende spoorwegmaatschappijen voorrechten toegekend hebben aan de deelnemers aan de wedstrijden op vertoon van het behoorlijk ingevulde en onderteekende legitimatie bewijs. Burg en weth. van Groningen hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, voor het overnemen der water leiding de volgende aanbieding te doen voor de over dracht op 1 Januari 1892 betaalt de gemeente f 910.000, zijnde 130 pet. van het nominaal aandeelen-kapitaal, groot f 700.000. Voor overdracht en veranderingen zal de ge- heele uitgaaf f 1.010.000 bedragen, waarvoor eene 3} pet,, leening tegen 97 pet., groot f 1.041.237, zal gesloten w orden. Den 16 des avonds ruim tien uur is aan het Spaarne te Haarlem een felle brand uitgebroken in een pakhuis van de firma C. Dijserinck en Zoon, koop lieden en winkeliers in koloniale waren. Dit pakhuis, twee verdiepingen hoogwaarin eene groote hoeveel heid goederen opgeslagen waren, is bijna geheel uitge brand. Den 17, des avonds omstreeks 12 uur, is door het omstooten eener brandende petroleumlamp aan de Gasthuisstraat aldaar eene tweede verdieping zijnde de werkplaats van een meubelmaker, gedeeltelijk uitgebrand. Den 17 des avonds half zeven is te Vlissingen een zesjarig knaapje, dat voor de stoomtram naar Middelburg wilde uitwijken, onder de tram geraakt en zoo ernstig gewond, dat hij onmiddellijk dood was. Uit alle oorden des lands komen dezelfde berichten van het gure weder op de Pinksterdagen. Te Deventer was het den 17 verschrikkelijk weder: er vielen hagel- steenen ter grootte van duiveneieren. Te Terschelling sneeuwde het dien dag flink. Bij de herstemming voor lid van den raad to Nieuwe Niedorp is met 124 stemmen gekozen de heer P. Koopman. De heer D. Kuilman bekwam 80 stemmen. «O dien 1" zei Louise met een minachtend lachje de schouders ophalendo. Wien dacht je anders?" vroeg ik, met treffelijk na gebootste verwondering. »Ik dacht dat u Willem bedoeldet." «Willem?.... Wie is Willem?" Alsof ik niet wist dat onze ingenieur den vorstelijken naam van Willem droeg Louise antwoordde me dan ook maar liefst niet op die overbodige vraag en keek me veelbeteekeuend aan daarbij veelbeteekeuend kleurende, dito als Baak. »Ei-zoo!" zei ik, »dat verandert! Laten we hier een oogenblik gaan zitten, Louise." Het was de eenige bank in den tuinin een hoek, een fraai uitzicht opleverende tegen het hooge struik gewas, waarachter Louise zich bij mijn nadering had verscholen. «Vertel me, Louise, hoe dat gekomen is," zei ik, toen we naast elkaar zaten. Ik heb, dames en heeren, altijd op den meest vertrou- welijkon voet met mijn kinderen omgegaan, en dat Louise in die malle geschiedenis met den jonker haar gewone vertrouwelijkheid jegens haar vader uit het oog had verloren, was, helaas, de schuld geweest vau mijne goede vrouw. Dit wist ik maar al te goed, en het is ook het eenige wat ik haar moeielijk kan vergeven. Louise, mijne oudste, die altijd ik moet het eerlijk bekennen wel een weinig mijn bedorven kind is ge weest, was, zooals ik reeds heb verteld, op een vrij familiaren voet met haar ouden papa. Ze ontzag zich zelfs niet, me in h lar guitige buien bij mijn voornaam, Piet, te noemen geen mooien naam maar toch niets leelijker dan Jan, en altijd gedistingeerder dan Klaas, of Tijs, of Gerrit en andere hollandsche nomina. Ik heb kinderlijke gemeenzaamheid altijd aardig gevonden, vooral van zoo'n aardig meisje als mijn Louise, en dat de heks dit begreep, was duidelijk, want had ze me iets te vragen wat kans had op een weigering, dan besloot ze geregeld met een vleiend«kom, dat moest Piet nu maar voor zijn Louisje doen dan zal ze hem eens kussen." En wat moest ik dan doen «Neon" zeggen, dat zou me het hart hebben gebro- De liberale kies vereeniging te Barsingerliorn heeft den 16 met meerderheid van stemmen voor lid der Tweede Kamer caudidaat gesteld don heer J. Breebaart Kz. te Winkel. Te Alblasserdam is den 18 des avonds te 10 uren brand uitgebroken in het logement van den heer Vogelsang, vroeger het gemeentehuis. Het door 13 gezinnen bewoonde blok huizen stond spoedig geheel in lichte laaie. De omliggende perceelen zijn door de brandweer behouden en bekwamen slechts weinig schade. Don 19 des namiddags is bij een hevig onweder vergezeld van hagel- en regenbuiendat boven Delden en omstreken losbarstte de bliksem geslagen in het dooi den landbouwer Assink bewoonde boerenhuis, behoorende onder het landgoed Twickeldat met den geheelen in boedel, den grooten voorraad rogge en stroo en vijf stuks vee verbrandde. De roerende goederen waren zeer laag verzekerd. Den 19 is te Geldrop een 14jarige knaapdie zijnon vader op het land behulpzaam wasdoor don bliksem gedood. Den 20 is te 's-Gravenhage o. a. aanbesteod het aanbrengen van voorzieningen aan de beteugeling der Heerenwaardsche Overlaten en het in 1892 ophoogen van die beteugeling tot 7,9 meter boven A. P. te St Andries, met het uitvoeren van daarmede in verband staande wer ken onder de gemeenten DreumelHeeren waarden en Rossumprov. Gelderlandbenevens het onderhouden van een en ander tot 1 Mei 1893 behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas begrooting 390.000. Laagste inschrijvers de heeron A. v. d. Vlies Zalt-Bommel en W. P. de Vries, Rossum voor j 439,900. Tot tijdelijk onderwijzer te lil muien is benoemd S. do Vries, onderwijzer te Alkmaar. Uit het jaarverslag omtrent den toestand der Ver eeniging Volksonderwijsdon 12 op de algemeene verga dering te Amsterdam uitgebrachtblijktdat de Vereeniging 6688 leden telt in 110 afdeelingen en 33 correspondentschappend. i. 7 afdeelingen8 correspondentschappen en 68 leden meer dan in April 1890. Het voorstel van het hoofdbestuur, dat voor het jaar 1892 van de contributie voor ieder lid 0,75 aan de algemeene kas zal worden afgodragen werd aange nomen evenals dat om het Volksblad in 1892 als maandblad te blijven uitgeven en voor het schoolfonds in 1892 weder eene algemeene bijdrage te schenken. Het voorstel van het hoofdbestuur a om het te machtigen, afdeelingen, die in 't geheel niet voldoen aan hare gelde lijke verplichtingen tegenover de algemeene kas, van de lijst der afdeelingen te verwijderenwerd aangenomen met de bijvoegingdat de verwijderde afdeeling nog een beroep heeft op de algemeene vergade ring b. dat om de wenschelijkheid uit te spre ken dat in de Volksvertegenwoordiging eene meerder heid zitting nemedie invoering van leerplicht nood zakelijk acht enz., werd na korte bespreking ingetrokken. Tot leden van het hoofdbestuur, in plaats van de aftre dende leden, de heeren G. van Millingen en J. Versluijs, en wijlen den heer Willeumier werden gekozen de heeren W. Degenhardtmr. H. Ph. de Kanter en mr. J. A. van Gilse. Met algemeene stemmen werd leedwezen uitgesproken over het feit, dat de regeering, op eene en kele uitzondering na, nooit vrijstelling verleend heeft van de verplichting tot het heffen van schoolgeld, zelfs niet als deze geene tegemoetkoming in de kosten noodig heeft en door de heffing van schoolgeld het openbaar onderwijs benadeeld wordt en de wenschelijkheid uitgesproken, dat gymnastiekschoenen, voor zoover daaraan behoefte is, als leermiddelen worden beschouwd. Verdere voorstellen werden verworpen of ingetrokken, terwijl ten slotte Am sterdam opnieuw als plaats van de volgende algemeene vergadering werd aangewezen. Den 16, des nachts te ongeveer twaalf uren, is te Stroe onder Barueveld de woning van het hoofd der openbare school tot den grond afgebrand de bewoners, die door het schreeuwen eener geit gewekt werden konden zich nog bijtijds redden. ken. Maar de lieve engel heeft me nooit iets onre delijks gevraagd, en het was altijd grooter geluk voor mij dan voor haar, als ik het kind een vreugde kon be reiden. Of is dat niet een geluk voor een vader Goede hemel, er komt voor die schapen van kinderen soms zoo vroeg een tijd van zorgen en verdriet, en als ze dan later kunnen terug denken aan hun schoone jeugd, toen ze een moeder en vader hadden, die met liefde en zelf opoffering voor hen zorgden en met een tevreden lach op hun kinderlijk geluk neerzagen, och, dan is hun die herinnering zoo schoon en troostrijk, zelfs op hun ouden dag, en dan vergelden ze ook zoo gaarne aan hun eigen kx-oost al het goede wat ze eens zeiven van hun ouders mochten ondervinden. Ik ben misschien, hoe ouderwetsch ook, wel watliberaal, meneer, op het punt der verplichte eerbiedigheid van kinderen jegens hun oudeluimaar ziet u, ik houd dolveel van kinderen in het algemeen, en van de mijne in het bijzonder, en ik vind het voor mijn meuschelijk gevoel duizendmaal vleiender en aan genamer, dat groote menschen me met het noodige res pect tegemoet komen dan dat die lieve onschuldige jeugd me schuw naar de oogen ziet. Waarom moeten we die engelen op een afstand honden door deftige, stroeve gezichten Dit vraag ik u. Wel, ik ben gelukkig als het kleine goed me op de knie springt en mijn boordje haventen als Louise me de eer aandoet, me in mijn wang te knijpen of aan mijn baard te trekken, of zelfs me bij den neus te nemen, wat ze ook al dikwijls heeft gedaan, dan ben ik de rijkste man van de wereld, zoo waar als ik Piet heet. Nu weet ge, hoe ik met mijn kinderen sta, en dat ik goed met hen sta, bewijst het eenvoudig feit, dat ik zoo goed als nooit mijn tinderen heb behoeven te straffen. Als ik ernstig kijk, en zeg: «Zoo behoort het," dan is het uit. Daarom geloof ik, dat een papa niet beter kan doen, dan zich-zelf beschouwen als een oudsten broer van zijn jongens en meisjes, met dit verschil, dat hij ze niet bij sommige gelegenheden moet af kloppen, zooals oudste broers zich wel veroorlooven hun jongere te doen. Wordt vervolgd. Bij kon. besluit van den 16 is aan den heer dr. 0. Leemans op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli a. s., eervol ontslag verleend als directeur van het Rijksmu seum van oudheden te Leiden. Den 18 is de stoomtram EekloolJsendijke in Zeeland feestelijk geopend. Den 19 is op de begraafplaats «Westerveld" onder Driehuizen, gemeente Velzen, de eerste rouwtrein per Holl. Spoor van Amsterdam over Haarlem aangekomen. Ds. G. J. J. Oudegeest te Akersloot is beroepen naar Buiksloot. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van den 18 is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, voor 1891, zal plaats hebben op 25 Juni e. k.dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 13 Juli d. a. en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belastzit ting zullen houden te Breda Arnhem 's-Gravenhage Amsterdam Zwolle en Groningen. Voor Amsterdam is de samenstelling der commissie als volgt tot lid en voorzitter G. Blokhuis schoolopziener in het district Dordrechttot lid en onder-voorzitter W. J. Bonte, schoolopziener in het district Hoorn; tot ledenH. Bijleveld directeur eener bijzondere kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amster dam W. J. Wendel, directeur van de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg J. A. Bakker hoofd eener bijz. school, T. Terwey, onderwijzer aan de gemeen telijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, PLe Grand, hoofd eener bijz. school, G. Meijer, onder wijzer aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwij zers eu onderwijzeressen, allen te Amsterdam; R. Huzeu, hoofd eener bijz. school te Utrecht; A. Langhout, id. te Weesp; M. L. van Gemert, id. te Haarlem; P. H. van der Ley, direct, van de Rijkskweekschool voor onderw. te Haarlem dr. J. H. Jennes, leeraar aan de hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Rotterdam; K Bes, leeraar aan de eerste hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus en onderwijzer aan een openb. school te Amster dam; J. H. Hinse, hoofd eener openb. school te id,; tot leden-plaatsvervangersR. Broereonderwjjzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; C. Hart- wigsen hoofd eener bijz. school te UtrechtA. Op de Laak, id. te Noordwijk G. Werdes, hoofd eener openb. school; G. S. van Krieken, id, J. Stamperius, id.M. H. van Gestel, onderwijzer aan eene openb. school en bui tengewoon adsistent aan de Rijksnormaalschool voor tee kenonderwijzers, allen te Amsterdam Bedankt voor het beroep naar de evaug. lath, gemeente te Rijp door ds. J. C. van Gorkom te Doe- tinchem. Te Meppel is de voorman Welbergen bij het ver richten van werkzaamheden aan een op vertrek staande trein onder de machine geraakt en ernstig verwond. De Uitgevers-Maatschappij Elsevier keert over 1889 6 '/2 pet. dividend uit. De twee onderkiesdistricten waarin de gemeente Helder verdeeld is, zijn gewijzigd geworden. De vrouw van den landbouwer te Nieuweschoot H. Huisman, is, terwijl haar echtgenoot naar de veemarkt te Oudeschoot was, in hare woning vermoord geworden. Bij het gerechtelijk onderzoek moet gebleken zijn dat uit het kabinet, dat opengebroken waseen boekje met 200 aan bankpapier ontvreemd was. Een ingezeten vau St. Johannisga, die van deze misdaad verdacht werd, op grond dat men hem te Nieuweschoot gezien had ontkent haar te hebben gepleegd. Te Zutphen is definitief candidaat der liberale partij geworden de heer mr. H. Goeman Borgesius met; 143 stemmende heer B. Cuperus bekwam 85 stemmen', te Zaandam de heer W. de Meijier met 131 stemmen de heer W. Bax bekwam 13 stemmenin het distric Haarlemmermeermet ééne uitzondering de heer jhr. J. B. van Merlen te Heemstede. IIKlihlK, Te Wasmes (Borinage) zjjn den 17 des nachts te 3 uur in de steenkolenmijn No. 3 van den «Grand Boisson", drie gehuwde werklieden die zich in de schacht met herstellingen bezig hielden en op die stelling bevonden terwijl de kooi boven hunne hoofden hingonmiddellijk gedood doordat het touw brak en de kooi op hen neer kwam.. De centrale sectie uit de Kamer heeft eenstemmig in beginsel aangenomendat de grondwetherziening noodig is. De meerderheid was van oordeel dat de herziening afhankelijk moest worden gesteld van de voorwaarden, vervat in de verschillende in de sectie aangenomen besluiten. Vervolgens verdaagde de com missie hare zittingen tot onbepaalden tijd, ten einde haar verslaggever tijd te geven tot het uitwerken van het verslag voor de Kamer. De algemeene raad der werkliedenpartij en de miju- werkersbond besloten naar aanleiding van dit besluit van af den 21 de werkstaking in het geheelo land te doen eindigen. BUITSCHIjAAIB. De Keizer heeft de scheepstim merwerf te Schickau nabij Elburg bezocht. De opperbur gemeester begroette hom met eene toespraakwaarop do Keizer antwoordde datnaar zijne verwachting, de vrede ook in de eerstvolgende jaren behouden zou blijven. Op de Pinksterdagen heeft op vele plaatsen de sneeuw één a twee vingers dik gelegen. ElVCHEIiAlVB. Zeven en tachtig leden van het Lagerhuis zijn door griep aangetast. Te Londen heeft het gedurende de Pinksterdagen flink gesneeuwd. De ontvangsten der spoorwegen aldaar waren veel minder dan gewoonlijk. Den 20 is aan den minister Salisbury het eere-burger- recht van Glasgow verleend. In zijne dankbetuiging zeide hij o.a., dat alle mannen met de leiding der open bare zaken in Europa belastvurig wenschen dat de geesel van den oorlog bezworen moge worden. FRANKHIJH. Te Lyon heeft het gedurende de Pinksterdagen mede gesneeuwd. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 6