No. 61. Drie en Negentigste Jaargang. 1891. ZONDAG 24 M E I. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD De bijeenkomst van den beer FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. Proy. Staten v. Aoordholland Novelle vail P. F. BRUNIN1JS. Al.kAIAARSCIlE 101 RAM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,§0franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,©fi. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23. Een welwillend, goedhartig, goed gevoed en welgedaan heer. Met grijzend haar, en iets gemoedelijks in zijne stem. Iemand, die het goed meent, die vast gelooft, dat de sociale quaestie wol kan worden opgelost, omdat er op de rijke aarde nog zoovele .hectaren" onbebouwd land zijnl)ie, als hij een radicaal denkbeeld uit, er onmiddelijk eene beperking achter doet volgen, als schrikte hij van zijne eigene stoutheiddie eene rede vol van tamelijk gema tigde liberale denkbeelden tot verbazing van iedereen besluit met de mededeeling, dat hij geen vertrouwen heeft in de liberale partij. Die de mededeeling van zijne wis selende opiniën, vroeger dacht hij er anders over voor argumenten houdt; die soms in den preektoon ver valt en dan vergelijkingen uitspint over koeien en loco motieven. Iemand met een naïef geloof aan de macht van phrases. Die zijnen tegenstanders de onmogelijkste argu menten toeschrijft, en ze dan triomphantelijk weêrlegt met een: »ik vind," en .is het niet zoo?" en «moet men niet erkennen Een man, op wien men niet boos kan worden, en met wien men niet debatteeren kan een braaf man, zeker een goed huisvaderiemand met de beste bedoelingen, die de delicatessenwinkels en de kleêrenmagazijnen zoude willen openzetten voor iedereen zonder betaling, maar toch nog voorzichtig genoeg, om die socialistische invallen vast te knoopen aan het be zoek van de Kalvorstraat dooreen mannetje uit de maan. Iemand, die succes verwacht van de mededeeling, dat in .echte kant" de ziel van een kind is overgegaan, en daar om .echte kant" voor de kenners iets anders, iets meer en iets beters is dan machinale kant. Woordenmuziek en woordenpraal. In de geheele rede geen enkel cijfer, geen jaartal, geen enkel scherp omschreven denkbeeld. Geen andere sprekers dan de daarvoor uit Amsterdam aangevoerde. De heer Gerritsen, zijne grieven luchtende tegen de liberalen in de hoofdstad, tegen .Burgerplicht" en de conservatieve liberalen. Zich inbeeldende, dat omdat in Amsterdam eenige jongere liberalen eene nieuwe kiesvereeniging hebben opgericht, het geheele land ver plicht is, in die afgescheidene liberalen eene zelfstandige radicale partij te eerbiedigen. Moeilijk sprekende en daar door in weinige minuten een aantal onderwerpen behandelende. Of liever aan een groot getal onderwerpen de eer van eenen volzin gunnende. Aan het slot een beetje in de war blijkbaar eeuigzins onder den indruk van zijne candidatuur in Schagen, door landbouwers op geworpen, en daarom eenige hoopvolle volzinnen ten beste gevende over landbouw, mutatierechten, vastgoed in de doode hand credietwezen voor den landbouw alles in wilden galop; één onderwerp per minuut, en zonder eenig verband met de rede van den inleider. En eindelijk aan het slot mr. Calisch. Een ernstig en ver diend, hoewel humaan ingekleed, verwijt aan den spreker, dat hij volmaakt verzuimd had datgene te doen, waarvoor hij gekomen was, volkomen verzuimd had aan te toonen, waarom algemeen kies- en stemrecht de eerste, alles overheerschende eisch van de radicalen is en moest zijn. En ditmaal werkelijk argumenten, voorgedragen met overtuiging, helder, goed gezegd, begrijpelijk en ernstig, zonder schampscheuten op tegenstanders. Het groote en eenige argument voor algemeen stemrechtdat het volk lijdt onder wetten, die nooit zouden zijn gemaakt, indien het volk daarbij en daarover geraadpleegd ware geworden. Geen schijn van onpartijdigheid, geen woord ter aan duiding, ter bespreking of ter weerlegging van de gronden der tegenstanders. Partijdig en eenzijdig, maar volkomen eerlijk en loyaal. Eene rede, die tot debat prikkelde. Waartegenover andere argumenten andere gronden en andere overtuiging met gelijke partijdigheid, maar ook met gelijke loyauteit konden en moesten worden geplaatst. Maar toen viel de hamer, en kreeg de heer Bax het woord om nederig te erkennen dat hij het er minder goed had afgebracht. Wezenlijkde heer Bax is een braaf man. Als de radicale club in de hoofdstad weer eens een bijeenkomst wil orgauiseeren in deze stad, dan doet zij beter, de heeren Bax en Gerritsen tehuis te laten. Althans hun te verzoeken, zoo weinig mogelijk mede te praten. Liefst te zwijgen. Voor den heer Gerritsen geldt in hooge mateSi tacuisses, philosophus mansisses. Maar een ernstig en warm debat met mr. Calisch moet een aangename en nuttige zaak zijn. hoewel gemak kelijk zal het niet zijn, een spreker te vinden, die tegen hem is opgewasseneen evenknie. 42) o— Dit is maar een kleine uitweiding, die natuurlijk wijd en zijd tegenspraak zal vinden, indien dit fragment uit mijn levens-verhaal wijd en zijd mocht gelezen wor den, wat ik betwijfel. Nu, ik laat me geduldig tegensprekenik ga met mijn kinderen om, zooals ik wil, en ik geef den brui van alle mogelijke opvoeders en paedagogen. die het anders willen. Dixi. .Hoe is het gekomen, Louise?" had ik gevraagd. »Ik weet niet, papa," antwoordde Louise, verlegen naar haar schoentje kijkende. Het was voor het kind een lastige vraag, en ik moest haar te hulp komen. .Louise," hernam ik, »je moet me alles zeggen. Je behoeft immers niet verlegen voor m ij te zijn Ik dacht dat je niet van hem hieldt. van Baak, bedoel ik.' .Waarom dacht n dat, papa?" vroeg Louise, altijd haar schoentje in het oog houdende, omdat ze niet goed durfde opzien. .Omdat je in de laatste dagen met dien Parel man .Och, papa," viel Louise ongeduldig in, »dat was immers zijn eigen schuld .Wiens schuld?" .Wel, van Willem. Ik ben immers altijd vrien delijk tegen hem geweest, omdat ik wel merkte, dat hij hoe zal ik het zeggen .Dat hij verliefd op je was .Neen, dat zeg ik nietzei Louise met dieD coquet- ten heerlijken glimlach, dien het onschuldigste meisje niet kan verhelenals men haar een verovering toe van 22 Mei. De buitengewone zitting werd door den voorzitter ge opend met de volgende rede, die door de leden staande werd aangehoord »Ik kan deze vergadering.de eerste die de Staten van Noord-Holland houden na het overlijden van onzen ge- ëerbiedigden Koningniet openen zonder te gedenken aan den rouw, dien het geheele Nederlandsche volk, en ook niet in de minste plaats onze Provinciete dragen heeft. .Diep gevoelen wijwat ons vaderland verloren heeft in dien Vorstonder wiens bestuur de meest volkomen vrijheid heeft bestaan van ontwikkeling op stoffelijk en geestelijk gebied en onder wiens regeering een tijdperk van wellicht nooit gekenden bloei en voorspoed geheerscht heeft. Dankbaar zal het nageslacht zijne herinnering in eere houden. «Moeielijk en wie weet hoe zwaar kan mogelijk de taak worden die onze jeugdige Koningin wacht. Maar trouwe liefde voor deze laatste telg uit het Huis van Oranje en op overtuiging gegronden eerbied voor hare Moederonze Koningin-Regentes, zal het ons een gaarne te vervullen plicht maken ons, waar noodig eendrach tig rondom Haar te scharen en zoo te trachten Hare zware taak te verlichten. Waar Zij ziet een eendrachtig schrijft. .Neen, dat niet, maar dat hij attenties voor me had." Ik heb er niet veel van gemerkt, Louise, van de attenties," zei ik. .Ik wèl," antwoordde Louise, een der zijden strikjes van haar kleedje glad strijkende»ik wèl. Toen u op reis waart, heb ik nog een mooien bouquet van hem gekregenmaar vroeger was hij altijd zoo, weet u, zoo op een afstand, zoo bang, weet u »Ah, ja-wel, bang! Je hebt ook wel zoo iets om bang van je te worden. Ik kan het best begrijpen, Louisje. En nu is hij niet meer bang van je Neen, niet meer zooals vroeger," zei Louise schuchter. .Dat heb ik gemerkt, anders had hij je niet gekust," zei ik, met de deur in huis vallende. Louise keerde me half den rug toe en toen zag ik, dat haar oortje zoo rood was als bloed. Ik vatte haar hand en trok haar in mijn arm. .Het is goed, mijn kind," zei ik; .je ouders hebben nooit een oogenblik verdriet van je gehad, integendeel je waart altijd een goed lief kind, en nu maak-je mij gelukkig. Baak is een brave, flinke jongen, en ik heb nooit een beteren man voor je kunnen wenschen. Wees gelukkig, miju lief kindEn ik kuste haar. Ik geloof, dat ik een zwakheid verried, die een man niet past. Ik stortte een traan, en de scherpziende Louise merkte het terstond op. Ze sloeg haar lieve armen om mijn hals en kuste haar weg. Ze werd ook bowogen, en met haar lief stemmetje, dat altijd muziek voor me was, fluisterde ze mij toe .Piet, maak je Louise nu niet over stuur. .Ik zal je moeten missen, mijn kind." zei ik ontroerd Toen drukte ze mijn hoofd tegen haar borst, en ze zei diep ernstig: .mijn vader blijft het liefste wat ik op de wereld heb en mijn moeder en mijn broers en zusjes..." Wat was ik gelukkig En toen ik het hoofd ophief, daar stond Cateau voor ons. .Wat is er?" vroeg ze. volk, dat vrij in zijne overtuiging, en welke richting ook toegedaan eerbied heeft voor de wetook Haar eerbiedigt en Haar lief heeftdaar zal Zij altijd trotsch kunnen wezen de Koningin te zijn van het krachtige hoewel kleine Nederland." De onlangs verkozen heeren H. F. Groen van Waarder en Joh. ter Hoffsteede werden als leden toegelaten. Met 34 van de 55 stemmen is tot lid van Gedeputeerde Staten in plaats van wijlen den heer A. van Stralen aan wiens nagedachtenis de Voorzitter een woord van waardeering en hulde wijddegekozen de heer mr. J. A. Sillem te Amsterdam, die in de vergadering niet tegen woordig was. De heer Th. J. Waller bekwam 10, de heer mr. M. J. van Lennep 5, de heer K. Cz. de Boer 2 stemmen en elk der heeren D. Gordes, mr. Th. Heemskerk, mr. E. A. Jordens en mr. M. Buchner 1 stem. De vergadering is daarna gesloten. Beroepen bij de ned. gerei', kerk te Broek op liangedijk G. van Goor te Bunschoten. Om het concertgebouw te Amsterdam in stand te kunnen honden, is eene vereeniging opgericht, die uitgeeft eene premie-obligatieleeninggroot 500.000, verdeeld in 2500 serieën, ieder van 10 stuks groot f 20 nominaal, aflosbaar binnen 65 jaren, na uitloting met ten minste 25 en met premieën van 2000, 1000, 250 enz. De inschrijving heeft plaats op den 4 en 5 Juni a.s. tegen den koers van 100 pet. Storting op 24 Juni. In het hoofdkiesdistrict Beverwijk is den 20 door de r.k. kiesvereeniging tot candidaat voor lid der Tweede Kamer gesteld de heer W. Bos, burgemeester van Oudorp, met 92 van de 95 stemmen. Drie biljetten waren in blanco. In eene flink bezochte vergadering der kiesveree niging „Burgerplicht" te Heerhugowaard werd met overgroote meerderheid van stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heer C. V. Gerritsen, lid van den gemeenteraad te Amsterdam. Tot candidaten voor den gemeenteraad werden gekozen de heeren P. Wonder Az. (aftr. lid) en Jn. Met te Veen- huizen in plaats van den heer Jn. Boot, die wegens hoogen ouderdom niet meer in aanmerking kan komen. Op de voordracht voor hoofd der school No. 3 te Heerliugowaard zijn alphabetisch gesteld de heeren de Braai, h. d. s. te TexelRosier, ouderw. te Wormer- veer, C. Sielïers, onderw. te Heerhugowaard en K. van 't Veer, onderw. te Oudkarspel. Het bouwen eener stoombleekerij voor den heer Bijvoet te Bloemendaal is gegund aan den heer D. A. Braakenburg, aannemer te Haarlem, voor 24198. Den 20 kwam te Kolhorn een vaartuig met lam meren aan van Texel. Bij ontscheping bleek hetdat men de boot overladen had en dientengevolge vier dieren door gebrek aan ruimtehet leven er bij hadden in geschoten. Bij kon. besluit van den 20 is benoemd tot heem raad van den polder Wieringerwaard de heer J. Kooij Dz en van den polder de Schermeer de heer P. Smit Cz. We sprongen beiden overeind. Ik nam vrouw en doch ter in mijne armen en toen ik terdege mijn hart had opgehaald aan haar frissche -wangen riep ik Baak De electrische vonk is verbazend snel, dit weet ge maar sneller kan ze niet werken dan mijn roep naar den man dien ik had geseind. «Mijnheerklonk het terstond. Een spoortrein is ook snelmaar sneller kan hij niet loopen dan Baak toen deze veel belovende spoorweg ingenieur het pad afrende om mijne «bevelen" te vragen. «Baak," zei ik, toen hij ademloos voor ons stond blootshoofds en tamelijk verwilderd, «wandel eens op met mevrouw en vertel haar wat je mij hebt verteld. Kom Louisje wij gaan een ander paadje om." Ik nam Louise's arm en voerde haar weg. Toen Cateau me 's avonds vertelde hoe Baak zich bij hun wandeling in den tuin had gehouden schaterde ze van lachen. Hij had zwijgend naast haar gewandeld en hij zou twintig maal den tuin met haar zijn rond gegaan, zonder iets anders te zeggen dan dat het mooi weer was, een waarheid voor geen tegenspraak vatbaar, dat rozen mooie bloemen zijn met een fijnen geurdat reseda een zedig plantje is en ook heel lieflijk geurt; dat het lommer der boomen verkwikkelijk het gras groen en de hemel blauw is en meer van die belangwekkende waarheden. Maar Cateau sneed alle rozen en reseda's onbarmhartig het hoofd afverdiepte zich ook niet in het diepe blauw des hemels en vroeg prozaïsch of mijnheer Baak soms verkouden was: hij sprak zoo heesch. Toen had Baak zijn keel geschraapt en gezegd: «Me vrouw En Cateau had gezegd «Mijnheer Baak had toen geantwoord dat hij «een afzonderlijk gesprek had gehad met juffrouw Louise." Tegen mijn vrouw durfde hij niet familiaar over «Louise" spreken. De arme jongen wist maar al te goed dat hij na Parel- mau's optreden geen persona grata in de oogen mijner vrouw was geweest. «Zoomijnheer Baak had mijn vrouw op niet zeer aanmoedigenden toon gezegd. Ze kon het hem blijkbaar

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1