No. 91*. Drie en ÏITegentigste «laargang. 1891. Z 0 N1) A O 24 M E I. TWEEDE BLAD. Schuldvorderingen. Buitenland. Binnenland. Legerwet. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar j 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O.OG. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen in voldoening aan art. 228 der gemeentewet in herinnering, dat. alle schuldvorderingen over 1890 ten laste dezer gemeente vóór of op den 30 Juni e.k. moeten worden ingeleverd en dat alle seliuldvorde- derlngenniet binnen den bepaalden termijn ingele verd verjaard en nietig zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 16 Mei 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BEIiGIE. De oorrectioneele rechtbank te Brussel heeft den 20 vijf en zeventig personen, die bij de laatste betoogingen aldaar in de nabijheid van het beursgebouw in hechtenis waren genomen, van 14 dagen tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. FRANKRIJK. Den 5 is te Duinkerken eene boot omgeslagen, waarbij drie man verdronken. Hamer. Den 21 is in overeenstemming met de re geering overgegaan tot de eenvoudige orde van den dag ten aanzien van de interpellatie van den heer Gerville- Réache over den aankoop door den minister van marine van kanonnen bij Krnpp en bij Armstrong te Londen en het afleveren van 2000 P. rookvrij kruit door dien minister aan de firma Armstrong, om die stukken te beproeven. De minister verklaarde, wel bij Armstrong, maar niets bij Krupp besteld te bebben dit had hij gedaan, omdat er groote behoefte bestaat aan zwaar geschut en de fransche geschutgieterij dit niet snel genoeg kon afleveren. Hij zou later aan de commissie voor de marine-zaken alle inlichtingen geven. TWEEDE HAMER Den 21 was aan hel slot der zitting door de heeren A. van Dedem, Borret, Zijp, van der Borch en Glinderman voorgesteld in het regeeringsartikel het maximum van volledig geoefenden op 12200 en dat van de kort geoefenden op 1900 man te stellen. Bij de op den 23 voortgezetto beraadslagingen over de artikelen 22, 23 en 26 met de daarop voorgestelde amen dementen, drong de heer Borgesius ernstig bij den minister aan zijne oppositie tegen de amendementen te staken en het aan de Kamer mogelijk te maken mee te gaan. De heer Seijffardt had tegen het nieuwe regeerings artikel dezelfde bezwaren als tegen het amendement van der Kaaij. Hij zou stemmen tegen elke contingentsver mindering. De heer Schimmelpenninck van der Oye achtte het contingent van 13200 man in overeenstemming met de eischen van 1861 en onze economische en gelde lijke krachten. De regeeringsconcessie achtte hij niet zoo gering als werd voorgesteld. De heer van Kar nebeek kon niet met de amen dementen medegaan. Dat van den heer Haffmans had ten minste een grondslagbehoud van het bestaande maar met de overige amendementen was het een wille keurig ingrijpen in het contingent. De heer Kolkman hoopte dat de regeering zijn amendement niet onaannemelijk zou blijven verklaren, dat zij aanvankelijk niet onwelwillend beschouwd had maar waarop zij later terug gekomen was. Hij wijzigde zijn amendement in verband met de opmerkingen des ministers, zoodat het cijfer voor volledige oefening ver anderd werd van 11500 in 11800 en 2200 voor korte oefening in 1900. De heer A. van Dedem wijzigde zijn amendement wat den vorm betreft. Het moest beschouwd worden als een reserve amendementhet midden houdende tus- schen het regeeringsartikel en het amendement Kolkman, waarvoor hij persoonlijk gestemd was en dat door den minister onaannemelijk verklaard was op het afbidden van den heer Heemskerk. De wijziging wasdat de cijfers van 12200 en 1900 niet als minimum werden gesteldmaar als een fixum in den vorm van het oor spronkelijk regeeringsartikelzoodat het denkbeeld van progressie losgelaten werd. De heer van derKaaij zou aan het regeerings- voorstel de voorkeur geven Wil de regeeriug verder toenaderen, des te beter. Hij herinnerde hoe het census- voorstel indertijd wegens een verschil van een paar gulden verworpen werdwaardoor kiesrechtwijziging vertraagd werd en hiertegen wil hij waarschuwen. De heer Heemskerk heeft alleen onzuivere stem ming willen voorkomen, die verwerping der wet tenge volge zou hebben. Daarom kwam hij op tegen sommigor opvatting alsof hij den minister zon hebben geïnspireerd omtrent zijn besluit. Hij is bereid mee te gaan met ver mindering van contingent, zoolang de wet geen geva' loopt en de regeering zich niet uitdrukkelijk daartegen verklaart. De minister van oorlog gevoelde ten volle zijne verantwoordelijkheid, al drukt die ook op de Kamer, als het overleg niet mocht slagen. Intusschen hij wanhoopt daaraan nog niet. Hij blijft onmogelijk achten een or ganisatie zonder veldleger. Amendement-Haffmans is even onaannemelijk gebleven als het was wat amendement- Kolkman betreftde rede van den heer Heemskerk heeft geen invloed geoefend op zijne houding. Maar aanvan kelijk wilde hij zich niet beslist uitlaten, omdat hij nadere bespreking verwachtte en zich de eerste maal slechts be paalde tot vergelijking der amendementen. Ook met het gewijzigd amendement-Kolkman ziet hij geen kans de organisatie uit te vooreu eu ook in dien vorm kan de regeering met het amendement niet meegaan. Het laatst gewijzigd ameudement-A. van Dedem geeft de beschikking over evenveel dienstplichtigen als in het gewijzigd ar tikel. De invloed der aanneming op de organisatie is volkomen gelijk aan hetgeen zou voortgevloeid zijn uit het regeeringsartikel. Aangezien de Regeering verklaarde dat voorloopig althans daardoor de organisatie niet on overkomelijke bezwaren zou opleveren, staat -zij tegenover dit amendement niet op hetzelfde standpunt als tegenover de overige amendementen. Alleen mist de regeering daardoor de gelegenheid tot de maxima te komen, door haar gowenscht en die niet te drukkend zijn voor het volk. Zij blijft zeer bepaald de voorkeur geven aan ar tikel 23 zooals zij het voorsteldeomdat dit ook voor de toekomst in de verdediging voorziet. Hij zon het betreuren dat het amendement-Van Dedem werd aan genomen, maar vindt geen termen, het bepaald onaanne melijk te verklaren eu laat de beslissing aan de Kamer over. Het amendement der Commissie van Voorberei ding om geen bestemming voor de dienstplichtigen voor korte oefening te bepalen bestrijdt hij, maar hij acht het niet onaannemelijk. De heer Rutgers constateert, dat de regeering het amendement A. van Dedem niet ontraadt. Die houding doet hem innig leed. Bij het voorstel van den 21 dacht hij welke onhandigheid om zulk een subversief amon- dement voor te stellen tegenover eene regeering, die men heet te steunen. Het blijkt, dat de heer A. van Dedem wel wist, wat hij deed. Hoe kon de regeering er toe komen zich bij dat amendement neer te leggen? Hij wraakt het, dat de regeering nu meegaat met wijzi gingen, terwijl zij eerst vasthield aan hare cijfers, zoodat men kon rekenen, dat de zaak goed bekeken was. Suc- combeeren in plaals van triomfeeren is beter dan capitu- leeren. Nu verliest de bezetting het vertrouwen op den commandant. Het mooie en de kracht van de wet is er af. Hij betwijfelt, of hij nu nog voor de wet zal kunnen zijn. Als hij 't doen mochtdan hoopt hij, dat vaderlandslievende mannen door verhooging van het contingent zullen verbeteren wat wij un bezig zijn te beder ven en te misdrijven. De minister van oorlog constateert her haaldelijk gezegd te hebben de aanneming van het amen dement A. van Dedem te zullen betreuren. Onaanne melijk mocht hij 't niet verklaren met het oog op zijne verantwoordelijkheid. Hij liet daarom de beslissing aan de Kamer over. In de toekomst zullen wij 10,000 man minder hebben, maar er zullen toch groote verbeteringen in 't leger gebracht worden. Daarna volgen de stemmingen. 1. het amendement der commissie van voorbereiding op art. 26 (6 jarige diensttijd) wordt ve r w or p e n met 61 tegen 36 stemmen Art. 26 wordt goedgekeurd. 2. het amendement Haffmans op art. 23 (11,300 man con tingent) wordt verworpen met 67 tegen 30 stemmen. 3. het amendement-Kolkman c.s. (13,700 man contingent) wordt verworpen met 55 tegen 42 stemmen. 4. het amendement A. van Dedem e.s. (14,100 man) 12200 en 1900 man wordt aangenomen met 52 tegen 45 stemmen. Het amendement der commissie van voorbereiding (geen bestemming voor de dienstplichtigen voor korte oefeningen) wordt verworpen met 53 tegen 44 stem men. Art. 23 wordt aangenomen met 60 tegen 37 stommen. Art 22 wordt goedgekeurd. Tegen het amendement van Dedem stemden de heeren Cremers, v. Wassenaer, Harte, v. d. Feltz, Seret, Oppedijk, Clercx, Diepen, Sehreinemacher, v. Bylandt, Gleiehman, Guyot, Seyffardt, Schimmelpenninck v. d. Oye, v. Kerk wijk, Land, Royaards, v. Karnebeek, v. Gijn, Dobbelmann, v. d. Schrieck v. Nunen, v. Vlijmen, Haffmans, Donner, Travaglino, v. Löben Seis, Lambrechts Roëll, Rutgers, De Ram, Bahlmann, Rooseboom, Boreel, Brantsen v. d. Zijp, Levyssohn, Vermeulen, Hintzen, Vos de Wael, Walter, Gildemeester, Mutsaers, Keuchenius en do Voorzitter en tegen artikel 23 de heeren Seyffardt, Kolkman, Zijlker, v. Karnebeek, Michiels, v. Gijn, Dobbelmann, v. d. Schrieck, v. Nunen, v. Vlijmen, Smidt, Haffmans, v. Berckel, Travaglino, Lambrechts, Lieftinck, De Ram, Bahlmann, Bevers, Vermeulen, Sanders, Tak, Schepel, Domela Nieu- wenhuis, Walter, Mutsaers, Cremers, Viruly, Huber, Harte, ClercxDiepen, Sehreinemacher, v. Houten, Heldt en Guyot. Bij art. 6de organieke legersterkte in tijd van oorlog op 116.000 man stellende, werd na de genomen beslissing het cijfer van 116.000 veranderd in 106.000 De artikelen 7 tot en met 11 werden goedgekeurd. Bij art. 12 (toelating gewone vrijwilligers) lichtte de heer Guyot een amendement der commissie van voor bereiding toe strekkende om te bepalen dat als vrij willigers bij de zeemacht ook beschouwd zullen worden zeevarenden die een verbintenis tot de marine- reserve aangaan, om in tijd van oorlog bij de actieve zeemacht te dienen. Dit door den heer Land en den m 5 n i s- ter van marine bestreden en door den heer van Houten verdedigd amendement werd verworpen met 47 tegen 44 stemmen. Art. 12 werd goedgekeurd en de zitting gescheiden na regeling der werkzaamheden zoodanigdat na afdoe ning van de artikelen tot na artikel 30 de verdere beraad slaging over de le g er wet zal worden verdaagd tot nader te bepalen dag en inmiddels vóór het uiteengaan eenige andere werkzaamheden te verrichten. Gedurende het eerste kwartaal van 1891 zijn voor den dienst in Oost-Indië 201 man aangenomen, waarvan 134 nêderlauders, en daaronder 32 miliciens, die voor 2 jaren werden gedatacheerd, en 196 onderofficieren en minderen overgenomen, aan wie in het geheel aan hand geld uitbetaald werd 101.033. Te Zeerijp is de boerderij van D. Coolman verbrand met 18 stuks rundvee en 8 paarden. De vereeuiging tot bevordering van getrouw school bezoek te Oude Nledorp heeft in het afgeloopeu school jaar haar doel weder volkomen bereikt. Er is door de 58 leerlingen geen enkel willekeurig verzuim gepleegd. Het wettig verzuim wegens ziekte, hoofdzakelijk influenza en mazelen, bedraagt 4.39%. Allen zullen dus deel mo gen nemen aan den rijtoer naar Enkhuizen ter gelegen heid van de kermis aldaar, en bovendien nog een fraaien prijs ontvangen. Aan 3 leerlingen, die den 30 April 1.1. de school hebben verlaten, na haar gedurende 6, 8 of 9 jaren te hebben bezocht, zal tevens een fraai uitgevoerd «eereblijk" worden uitgereikt, omdat zij nooit een enkelen schooltijd willekeurig hebben verzuimd. De gouvernements-koffieoogst op Java wordt thans geraamd op 351268 pikols. Blijkens het jaarverslag van de Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis telt zij 17 afdeelingen met 106 leden. Het Herstellingsoord te Hilversum valt hoe langer hoe meer in de smaak; licht, lucht en rust zijn de voornaamste geneesmiddelen. 92 Personen werden ver pleegd met 3053 verpleegdagen. De kosten van verpleging beliepen f 6345.81. De toestand der geldmiddelen was gunstig; het stamkapitaal bedroeg 309.000. De te Am sterdam gestichte Volksbadhuizen werden flink bezocht. Tot hoofdbestuurders werden gekozen de heeren dr. P. Ankersmit, dr. P. J. Barnonw en ds. M. A. Perk en tot leden van toezicht voor het Herstellingsoord de heeren G. J. de Clercq, A. van Gelder, P. H. Taddel, P. J. van Eldik Thieme en dr. P. Ankersmit. De aanvragen van de volgende afdeelingen om subsidie werden toegestaan a. van Amsterdam 400 uit de ren ten van het stamkapitaal over 1891 tot het aanschaffen van hulpmiddelen voor ziekenverplegingb. van Koog a/d Zaan 300 uit dezelfde renten voor materioel en exploitatie van de Badinrichting; c. van Krommenie ƒ300 uit dezelfde renten voor verschillende doeleinden, n.l. 50 voor ijs ten dienste van minvermogenden 125 voor meubileering van het Badhuis en van de Bad - en Zwem inrichting, 75 voor een verbandkistf 50 voor een brancard. Vervolgens werd behandeld een voorstel der afdeeling Zaandam om het hoofdbestuur te machtigen, aan die afdeeling te betalen 3000, zoodra blijkt, dat door haar eene gelijke som beschikbaar wordt gesteld, ten einde voor het gezamenlijk bedrag een ontsmettingslokaal op te richten. Op voorstel van het hoofdbestuur werd deze som toe gestaan, onder genoemde voorwaarden, en onder die, dat aan de omliggende afdeelingen ten genoegen van het hoofdbestuur, faciliteiten voor het medegebruik van den desinfectie-oven worden gegeven, en de uitbetaling eerst zal plaats hebben, als aan het werk een begin van uit voering is gegeven. Het bestuur van de «Vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhandels" heeft zich gewend tot do Tweede Kamer der Staten Generaal naar aanlei ding van het ontwerp van wet op het faillissement en de surséance van betaling. Hoofdzakelijk betoogt zij de noodzakelijkheid in haar adres om in het ontwerp zoodanige wijzigingen te brengendat minstens twee curators in een faillissement worden benoemd waarvan minstens één uit de vakgenooten van den gefail leerde. Bij kon. besluit van den 16 is P. F. J. van der Heijden, op zijn verzoek, ontslagen als notaris te Schiedam. Den 19, des morgens even voor twaalf uur, streek, na een krachtigen en onverwachten donderslageen windhoos, vergezeld van eene zware hagelbui, over Tilburg. Vele huizen en boomen werden beschadigd, eene schuur omvergeworpen, duizenden dakpannen en ruiten vernield, vooral aan de werkplaatsen van den Staatsspoorweg, terwijl vele aansluitingen aan de telephoon onbruikbaar werden. De hoos duurde slechts korten tijd enkele personen be kwamen lichte kwetsuren door het vallen der dakpannen. Den 19 is te Malden nabij Nijmegen de bliksem geslagen in eene boerderij die met den inboedel ver brand is.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5