Stadsberichten. Mr. W. van der Kaay, Raadsvergadering. Algemeene Bewaarschool. 336e Staats-Loterij. 1 geleverd door ondergeteekende 240, Nr. 9777 5000; Ns. 3229, 12708, 12989, 15977 en 20338 f 1000; Nr. 19250 400; Ns. 1739, 2960, 7123 15247, 16983, 18539 en 18987 f 200; Ns. 1123, 52Q2' 6806, 9205, 11984, 13248, 13316, 16401 en 17738 f 100'^ mij verplichtvan mijn kant te bewijzen, dat die opgaaf niet zeer juist is. Ik ben nn wel niet bang, dat men zoo iets voor waar heid zal aannemen ik vraag niet eens nit welke bron die berichtgever zijne wijsheid heeft geput, maar wat ik wel weet is ditdat het hier in deze streken en elders algemeen bekend isdat alleen door mij vee voor rekening der genoemde Maatschappij is aangekochtdat het in genoemd blad opgegeven getal ongeveer overeen komt met het getal der door mij gekochte runderen en dat de mogelijkheid zoude kunnen bestaan dat door deze of geneten gevolge van een dergelijk sensatie- bericht gevolgtrekkingen werden gemaaktdie voor mij minder aangenaam waren. Ik ondervind te veel bewijzen van onbeperkt vertrou wen en tegenover degenen met wie ik zaken gedaan heb, met wie ik nog in zaken zit en met wie ik nog zaken hoop te doen mag ik in dit gpval niet anders, dan met namen en cijfers bewijzendat mijne aan de directie der Ned. Zuid-Afrik. Landb. Mij. ingeleverde nota voor aankoop van vee enz. volkomen in orde is. Ik heb aangekocht voor rekening der genoemde Maat schappij 7 1'/Jarige stieren, 10 2'/Jarige schotten, 12 1'/Jarige pinken te zamen 29 beesten hu. 1 stier van Koeman te Berkhout a f 200, 1 P. v. d. Oord te Winkel 275, 1 Jb. ZijpteWieringerwaard 250, 1 G. Bos te Oudorp 240, 1 Kreb te Beemster a f 230, -f- f 20,— onk. 250,— 1 M. Koorn te Abbekerk a f 200,(- f 27,— onk. 227,— te zamen 7 stieren, voor een bedrag vanf 1682, 9 2'/Jarige schotten van E. Gusker te Heiloo, a f 275,— =r 2475,— 1 2'/Jarige schot, geleverd doör ondergeteekende 275, 5 1'/Jarige pinken, a 200 p. st. 1000, 3 l'/2 van G. Wonder te Berkhout, a 200 p.st. 600,-i, 1 l'/Jarige pink van W. de Geus te Oterleek 200, 3 1 '/Jarige pinken van Mol te Berkhout, f 195, - 585,- te zamen 29 beesten voor f 6817, De stieren waren ingeschreven in het Ned. Bundvee- stamboek de overige beesten zijn gekocht op voorwaarde, dat die op kosten der verkoopers ingeschreven in het Bijboek van het Nederlandsch Bundvee- Stamboek gele verd moesten worden. Voor commissieloon is door mij in rekening gebracht 10.per stuk terwijl door mij is aangekochthooi, koeken stroo halsters dokken enz. en het vee door mij is geleverd in 3 verschillende transporten waarvan 2 te Vlissingen en 1 te Botterdam en ik alleen mijne kwitantién voor gedane betalingen met inbegrip van het commissieloon, ton bedrage van 1772.64 bij de Maatschappij heb ingeleverdin het geheel heeft de Maatschappij dus aan mij betaald 8589.64. Bovendien heb ik voor iéder transport gezocht een zeer geschikten begeleider; het vee is uitstekend overgekomen en ten bewijze dat de uit mijne boerderij geleverde exem plaren ook van prima kwaliteit waren diene dat, bij aankopist op do plaats der bestemmingtwee beesten 1 stier en 1 schot, bij mij gefokt direct verkocht zijn voor j 3600. Met de opname van deze opgaven zult u zeer verplichten, UWelEd. dw. dn., S. DE JONGH te Oudorp (bij Alkmaar) Op 1 Januari 1890 telde de alhier gevestigde K(jks- normaalliirlehtlns; 24 leerlingen te weten voor bereidingsklasse, 2e afd., 3 jongens6 meisjes; rijksnormaallessen le kl., 3 m.; 2e kl., 2 j. en 2 m.; 3e kl., 2 j. en 3 m.; 4e kl., 1 j. en 2 m., teza men 8 j. en 16 m. Bij de overgangsexamens in Maart gingen van' de 2 jongens en meisjes der voorbereidingsklasse 1 jongen en 5 meisjes over tot de le klasse der normaallessen. Eén meisje 'had tusschentijds de school verlaten. Van 2 meis jes die zich ook voor de le klasse hadden aangemeld werd 1 toegelaten. Van de le tot de 2e klasse werden 2 meisjes bevorderd; een meisje, dat niet werd verhoogd, verliet de school. Eén leerling van de 2e klasse koos in den loop van den cursus een ander beroepde overigen werden bevorderd tot de 3e klasse evenals de leerlin gen van de 3e klasse tot de 4e. Twee vrouwelijke kwee- kelingen van de derde klasse verwierven een akte als onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken. De voorbereidingsklasse werd met 1 April opgeheven. De cursus 1890/91 begon 1 April met 18 loerlingen, ver deeld als volgtle kl., 1 jongen 6 meisjes2e kl. 2 m.; 3e kl., "2 j. en 2 m.; 4e fel., 2j. en 3 m., tezamen 5 j. en 13 m. De leerlingen van de vierde klasse slaagden allen als onderwijzer(es) in het voorjaar van 1890. Den 27 zal het veertig jaren zijn dat Fre- derik Pastoor bij de firma J. de Wit alhier werk zaam is. De heer J. Herskergen, onderwijzer in het Bijks- opvoedingsgesticht, alhier, is benoemd tot onderwijzer in de Cellulaire Gevangenis te 's Gravenhage. Den 25 had in de kleine zaal van het lokaal «Harmonie", onder voorzitterschap van den heer mr. A. P de Langede vergadering plaats van de Centrale Liberale Klesvereeniglng in het hoofd kiesdistrict Alkmaar. Na afdoening van eenige huis houdelijke werkzaamheden en na verkiezing tot bestuurs leden van de heeren J. Francken, van Bergen, C. Swager, van Heerhugowaard én C. Bosman, alhier de laatste in herstemming met den heer.C Keg mede te dezer stede werd met algemeene stemmen tot candidaat voor de 2e Kamer der Staten-Generaal gosteld de heer wien ook wij den kiezers met warmte aanbevelen. Mogen er ook onder zijne vele vrienden in dit district zijn, die vertrouwen op zijne herkiezing, zij vergeten niet, dat iedere stem aan hem onthouden de kansen zijns tegenstanders verhoogt. Waar een man als mr. I. A. Levy den alkmaarschen afgevaardigde noemde een schier onmisbaar lid der volksvertegenwoordigingdaar ia het onze plicht, alle lauwheid op zijde te zetten en krachtig zijne herkiezing te bevorderen. Wjj hebben niet alleen het oog geopend te houden voor het gevaardat haar be dreigt van de zijde der verklaarde tegenstanders, maar bedacht zal ook moeten worden, ook in dit district, dat niet iedere aanbeveling van partijgenooten dezelfde warmte en dezelfde geestdrift mag doen verwachten. WOETVSDAO 20 Mei 1890. (S 1 e t.) 38. Brief, waarbij burgemeester en wethouders over leggen het van het bestuur der Algemeene Be- w aarschool ontvangen schrijven, waarbij dat bestuur bericht, dat zijne pogingen, om bij de ingezetenen vaste jaarlijksche bijdragen tot instandhouding der school te verkrijgengeleid hebben tot eene vermeerdering van inkomsten van f 300. Niettegenstaande die vermeerde ring zal de exploitatie-rekening der school nog altijd een tekort opleveren van 500 per jaar. Onder die om standigheden meende het bestuur niet te mogen advisee- ren tot voortzetting dier school. De vereeniging heeft in hare algemeene den 15 April 1.1. gehouden vergade ring dan ook besloten dat het door de gemeente aan haar gedaan aanbodhoewel getuigende van zeer groote belangstelling harerzijds in dezen vorm door de vereeni ging aangenomen kon noch mocht worden. Niet kon, omdat de exploitatie niet [mogelijk was inÜien zij de zekerheid had dat haar jaarlijks belangrijke tekorten wachtten niet mocht, omdat het offer door de gemeente te vergeefs gebracht werdindien niet tevens de exploi tatie verzekerd was. De vergadering droeg alsnog aan het bestuur op, aan burg. en weth. te verzoeken de noodige pogingen te willen doen dat de gemeenteraad beslootbehalve de toegezegde bijdrage in eenseene jaarlijksche subsidie te geven van 500 voor de exploi tatie der school. Het zou der vereeniging leed doen indien zij eene schoolwaarbij de belangen van zoovele burgers gemoeid zijn en die als onmisbaar kan worden beschouwd, moest opheffen. Burg. en weth. blijven op de ten vorigen jare ontwikkelde gronden dat onderzoek ondersteunen en stellen voordie gevraagde jaarlijksche subsidie te verleenen onder de toen aangegeven voor waarden hierop neerkomende, dat 1. deze bijdrage zal worden verleendzoodra in de behoefte aan betere lokaliteit voorzien is 2. de Vereeniging de jaarlijksche rekening en verant woording van hare ontvangsten en uitgaven ter goed keuring inzendt aan den gemeenteraad binnen drie maan den na den afloop van elk dienstjaar 3. deze bijdrage alleen verleend wordtzoolang deze bewaarschool toegankelijk is voor de kinderen van in gezetenen zonder onderscheid van godsdienstige gezind heid 4. aan den door den gemeenteraad uit zijn midden te benoemen persoon inzage zal moeten worden verstrekt van alle boekenreglementen en stukken betreffende deze school 5. deze bijdrage ingetrokken zal kunnen worden bij niet-naleving van de onder 1, 2, 3 en 4 gestelde voor waarden of bij niet behoorlijke exploitatie der school waarvan de inrichting aan de goedkeuring van burgen weth. moet worden onderworpen en zonder eenige op zegging vervallen zal, zoodra de Vereeniging ophoudt te bestaan 6. binnen twee maanden na de dagteekening van het raadsbesluit aan den raad bericht wordtof de bijdrage onder de gestelde voorwaarden al dan niet aangenomen wordt. DeV oorzitter wil dadelijk als zijn gevoelen te ken nen geven, dat, ofschoon hij wel gelooft, dat deze school nut tig en onmisbaar is, bij hem de vraag rijstof het maar niet beter zou zijn, dat de gemeente zelve de school ex ploiteerde, als zij eerst 2000 bijdraagt in den bouwen dan nog jaarlijks 500 in de kosten van exploitatie. In de tweede plaats zou hij wel eenige inlichting omtrent den aard dezer school wenschen. Hij heeft wel eens gehoorddat de kinderen op die school nagenoeg niets leeren en dat de persoon, die aan het hoofd der inrich ting staatniet de geschiktheid bezitom de kinderen voor te bereiden voor het lager onderwijs. Hij zou gaarne omtrent deze punten ingelicht willen worden daar de school goed ingericht dient te zijn, zoo de ge meente haar eene bijdrage verleent. De heer Bentmeester deelt mede dat de com missie nooit lager onderwijs op die school heeft laten geven. Dit zou zij ook niet mogen doen. De kinderen leeren orde en netheid, en worden bezig gehoudeD met tellen beginselen van vormleerspelletjes enz. Verder kan hij verklaren dat het hoofd der school altijd goed geweest is. De heer Kraakman stelt voor, de stukken te ver zenden naar de commissie, die vroeger in deze van bericht en raad gëcliend heeft. De heer de Lange verklaart in die verzending geen heil te zien en meent, dat de gestelde voorwaarden juist te gemoet komen aan het verlangen des Voorzitters. De heer Stoel zou het verzoek maar dadelijk in stemming willen brengen. Als de gemeente de school moet overnemen, wordt het veel te duur. Laat het ver zoek van het bestuur maar doorgaan. De heer Janssen wil afmaken. Uitstel is onnoodig. De heer Koorn is voor verzending naar de com missie. De heer Kraakman vraagtwaarom zal de zaak niet weder in handen van de commissie gesteld worden Hij zou dit voor die commissie die werkelijk in deze zaak veel goed gedaan heeftniet vleiend vinden. De heer Vonk is voorzitter van die commissie en deze zal wel spoed maken zoodat geen vrees behoeft te bestaan voor het slepende houden der zaak. De heer Vonk verklaart volstrekt niet beleedigd te zullen zijn, wanneer de stukken niet naar de commissie gaan. Ue verwachting der commissie, dat de ingezetenen ruimschoots zouden inschrijven, is niet verwezenlijkt ge worden de ingezetenen hebben zeer weinig bijgedragen. Dit mag men betreuren, maar er valt niets aan te ver anderen. En nn vindt hij het voor den raad van Alkmaar, die duizenden guldens voor lager onderwijs heeft uitge geven die 110,000 voor eene Cadettenschool heeft aangeboden, die 40,000 vóór een spoorweg beschikbaar stelt, die onverplicht eene klasse voor oude talen in het leven roeptgeen waardig besluit, om te gaan kibbelen over 500 voor eene schooldie werkelijk nuttig en onmisbaar is. Hij is zeer voor het verleenen der ge vraagde subsidie. Het door de heeren Koorn en de Sonnaville ondersteunde voorstel van den heer Kraakman wordt daarop verworpen met 4 tegen 9 stemmen. De heer Kraakman verklaart daarna zijn gevoelen te zullen toelichten. Hij herinnertdat het eerste voor stel van burg. en weth. ingediend werd naar aanleiding van een door de commissie ingediend bouwplan waar van de kosten op 15000 ƒ17000 geraamd waren en dat door burg. en weth. te kostbaar geacht werd. Zij verklaarden althans, dat wel een spaarzamer plan ontwor pen kon worden. Toen achtten zij eene subsidie van f 800 per jaar voldoende waarbij gerekend was op af lossing en rentebetaling van het voor den bouw benoo- digde kapitaal. En nu terwijl de kosten van den bouw teruggebracht zijn tot ongeveer f 1400welke volledig door do gemeente betaald worden en dus voor aflossing van kapitaal en rente-betaling niets voldaan behoeft te worden, en het tekort, dat op 1 Januari 1.1. slechts 183 bedroeg, geheel vereffend wordt, stellen zij voor, eene som van f 500 te verleenen. De commissie, die volgens het eerste voorstel 800 gekregen zon hebben, zal thans 500 per jaar krijgen terwijl haar tekort en de kosten van verbouw, die zij toen zou moeten betalen, vereffend zijn geworden. Burg. en weth. willen dus nu meer geven dan vroeger. In hoe verre dat bedrag werkelijk voor de instandhouding der school noodzakelijk is, wordt nergens aangetoond en dit had toch wel het geval mogen zijn, want niemand zal meer willen geven dan noodzakelijk is. En om dit na te gaan, raadpleegt hij de door de commissie zelve aan gegeven cijfersvan hare ontvangsten en uitgaven vermeld in de raadsnotulen van 11 Februari 1.1. Volgens die opgaven bestond er over het laatste jaar 1889/90 eerst een tekort van slechts j 183. De uitgaven over de 3 laatste jaren bedroegen in ronde cijfers 1001, 925 en 910. In het laatste jaar beliepen de bijdragen nog 378 en de schoolgelden 347 alzoo in rond cijfer 725. Neemt men die ontvangstcijfers tot grondslag, dan zou de commissie, die op het oogenblik j 300 meer aan bijdragen van de ingezetenen krijgt, reeds een saldo hebben. Of de commissie bij vergrootiug der school met haar personeel kan volstaan, weet hij niet. In het jaar 1889/90 is voor personeel f 676 uitgegeven. Bij de voorge nomen vergrooting krijgt men wel een lokaal meer, doch het aantal kinderen wordt niet grooter. Dat aantal blijft onveranderd. Bedriegt hij zich niet, dan zijn er echter 5 leermeesterossen voor de drie lokalen. Er wordt geen lager onderwijs gegevenmen bepaalt zich alleen tot tellenbeginselen van vormleer en dergelijke en dit is ook volkomen juist. Deze zaak is overigens reeds in 1868 ampel behandeld. Alleen wil hij nog herinneren, dat het toenmalige verdienstelijke hoofd der armenschool ver klaarde dat hij liever niet had dat de leerlingen van de bewaarschool kwamen. Voor de gang van het onder wijs aan zijne school was dit veel beter. Daarom wilde men de school toen niet steunen. Tot welk cijfer de uit gaven zullen moeten geschieden, is de vraag, en dan komt hij tot een bedrag van 926 volkomen overeenstem mende met derekeningen over de drie laatste jaren. Omtrent al deze punten bestaat echter onzekerheid en daaromtrent had de commissie licht kunnen verschaffen, wanneer de raadscommissie, die zoo aangenaam met haar de eerste keer geconfereerd heeft, opnieuw daarover met haar in overleg was getreden. Een ander voorstel kan hij niet doen, omdat daarvoor de juiste gegevens ontbreken. Het onvermijdelijke van het aangevraagde bedrag is echter niet aangetoond. En wanneer bij nu bedenkt, hoe in de armenwet uitdruk kelijk is voorgeschreven, dat geen subsidie mag worden verleend dan alleen bij volstrekte onvermijdelijkheid (de Voorzitter viel den spreker hier in de rede, met de op merking dat de armenwet thans volstrekt niet aan de orde was, waarop de spreker antwoordde, dat bjj alleen eene vergelijking maakte, welke z. i. wel toepasselijk was) dan ging het niet aan, deze bijdrage jaarlijks te verleenen, zonder dat gebleken was, dat zij voor de instandhouding der school noodzakelijk was. Niemand meer het woord verlangende, werd het voor stel van burg. en weth. in hoofdelijke stemming ge bracht en aangenomen met 9 tégen 4 stemmen, zooals reeds gemeld is. BUBGEELIJKE STAND. GEBOBEN. 24 Mei. Adriana D. van Lambertus Brouwer en Ever- dina Langenhorst. Bertha Johanna D. van Jacob van Deventer en Adriana Petronella van Koot. Thimotheus Johannes Z. van Thimo- theus Johannes van Vegten en Maria Tromp. Cornelis PetrusZ. van Cornelis Petrus Koot en Maria Paunekoek. OVEKLEDEN. 26 Mei. Hendrika Baas echtgenoote van Willem Cor nelis Gijsbertns de Gelder 39 jaren. 5e klasse, 9e lijst, 26 Mei. PURMEREND 26 Mei. Aangovoerd 545 runderen 22 stieren vette vlugprijshoudendmelk- en gelde koeien handel traag 232 vette kalveren f 0,80 1, per K. G.handel stug168 nucht dito f 8 a 20 per stukhandel vlug19 paarden 2744 schapen960 lammeren, vette hoóger, prijs vlug, overhouders en lam meren prijshoudend. 137 Vette varkens f 0 30 a 0.44 per P., handel vlug, 184 magere varkens f 10 a 18 handel stug, 346 biggen f 3 a 7,Kipeieren f 2,75 a 3,25eenden dito f 3,25 per 100. 2787 P. Boter f 0,95 a 1,05 per P. Kleine kaas f 30middelb. f 26aangevoerd 278 stapels.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3