o. 63. Drie en Negentigste Jaargang. 1891. Y RIJ D A G 29 MEI. Officieel Gedeelte. IMationaie Militie. Buitenland. FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. LUIBRPUCHT. Novelle van P. F. BRUNINGS. xvm. COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per •3 maanden voor Alkmaar O,SOfraneo door het geheele rijk 1, De 3 nummers O.Ött. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. De onderstaande personen worden verzocht hunne PASPOORTEN van de gemeente-secretarie aftehalen, als Jacob BusAdrianus Johs. Gilles. P. Th. van 't Hoff, Arie KorfF, P. van Lienen, D. A. Luiting, J. van Son Stephs. Swart en Petras Zeegers. ENttELAKD. Lagerhuis. De vertrekken van het gebouw, waarin het Lagerhuis te Londen vergadertzijn gedurende de Pinkstervacantie geheel ontsmet naar aanleiding van de meening, dat zich influënza microben in de vergaderzaal gevestigd hadden, daar zoovele leden door influënza aan getast waren. Bij den aanvang der zitting op den 21, toen slechts 137 leden tegenwoordig waren, verklaarde de onder-minister dat zeker geen beter gelucht en gezui verd huis iu geheel Londen zou zijn. In die zitting werd het nieuwe door minister Balfour voorgestelde artikel aan de iersche land-wet, ten doel hebbende de werking dier wet vooral ten bate van de kleinste pachters te doen strekken aangenomen met 108 tegen 22 stemmen, na verdediging door den heer Parnell, die opmerkte dat 150000 personen met hunne gezinnen, die anders van de voordeelen der wet verstoken waren, door dit artikel ge holpen zouden worden. Den 22 heeft minister Goschen verklaard dat het noodig zou kunnen worden de tweede lezing te vragen van het wetsontwerp betreffende de visscherijen in de wateren van Newfoundland. Den 26 werd door den heer Stanley Hill een verzoek schrift van de wetgevende macht in Newfoundland aan geboden waarin voor hunne afgevaardigden vergunning gevraagd wordt een bezwaarschrift bij het Huis in te dienen tegen het wetsontwerp betreffende de visscherijen in de wateren van Newfoundland. Hij voegde daaraan de mededeeling toe, dat hij den 28 zou verzoeken, dat die afgevaardigden zich tot het Huis zouden mogen wen den vóór de tweede lezing van het wetsontwerp. De regeering antwoordde dat aan den wensch der afge - vaardigden gevolg zou worden gegeven. FRANKRIJH. President Carnot is op reis door een deel des lands in zijne geboorteplaats Limoges te Toulouse Tarbes Pau enz. overal met geest drift ontvangen. Te Limoges werd een enkele maal tegen minister Constansdie hem vergezeltde kreet gehoord van «Weg met Constans 1" Vijf daarom in hechtenis genomeu personen werden spoedig weder losgelaten. De paardenfokkers te Tarbes boden den pre sident voor zijne eehtgenooto een paard aan, de driejarige merrie Turlanettereeds verscheidene malen bekroond, waarvan de aankoopsprijsten bedrage van 3Ö0Ö frcs., gevonden was uit inschrijvingen uit het geheele depar- 44) o De jeugdige Lambert liet niets van zich hooren. Ik las mijn pensioueering in de courant, en Baak kreeg tegen zijn zin een plaatsing bij een werk van den Water staat. De heer Parelman kon juichen, maar ik kreeg tot schadeloosstelling een vaste en eerste plaats in de direc tie der maatschappij. Ik had vrienden onder de direc teuren en de voornaamste aandeelhouders, en ik stak het niet onder stoelen of bankenaan welken invloed ik mijn pensioneering en Baak zijn ongewenschte plaatsing te danken had. Baak nam zijn ontslag, en hij kon met zijn goeden naam als ingenieur later altijd overal terecht, wanneer deze Maatschappij zijn diensten niet meer noo dig mocht hebben. We hadden dus geen andere reden tot klagen, dan over de flauwhartige behandeling der re geering, ten gevolge der tusschenkomst van een bruta len parvenu en intrigant. Dat er bitterheid in mijn ge moed achterbleef, zal niemand, die rechtsgevoel bezit, me ten kwade duiden. Het zat me heel dwarsen ik betrapte mezelf nu en dan op wraakplannen, die ik, als ze op het punt van rijpen waren, met verontwaardi ging verwierp. Maar moesten zulke knoeierijen en beleedigingen het openbaar recht aangedaan, maar on gestraft kunnen geschieden? Mocht de regeoring een mandie als minister het vaderland de slechtste diensten had bewezen, welke een bewindsman bewijzen kan, in zijn laaghartige wraak behulpzaam zijn, terwijl dit no bel personage zich uit leedvermaak aan tafel een roes dronk aan fijnon wijn Ik voelde, als ik aan Parelman dacht, dat ik nu en tement, ten bedrage van 2 frcs. Op de meeste plaatsen kwam de geestelijkheid hem verwelkomenalleen te Lourdes niet. Te Pau was een militair gezantschap door de Koningin-Regentes van Spanje gezonden, om hem te begroeten, terwijl de daar aanwezige engelsehen hem eene ovatie brachten. Bij het rijden door de straten van Tarbes trachtte een persoon de treden van het rij LuIir van den president te beklimmen onder het uitroepen van verschillende kreten. Hij werd in hechtenis genomen en herkend als een opgewonden socialistdie niet wel bij het hoofd is. Na het vertrek van den president werd hij vrijgelaten. De beambten der omnibusmaatschappij te Parijs hiel den eene door 4000 personen bijgewoonde vergadering waar met algeene stemmen tot werkstaking besloten werd. Kamer. Den 22 liep de algemeens beraadslaging over het ontwerp op de douanerechten af en werd tot de behandeling der artikelen overgegaan. Eene motie om het ontwerp naar de commissie terug te zenden, werd met 342 tegen 162 stemmen verworpen. Den 23 werd het wetsontwerp tot algemeens hervor- ming der belastingen van dringenden aard verklaard en het voorstel Niger aangenomen waarbij de rechten op tarwe en meel gedurende een jaar, te rekenen van 1 Au gustus a.s., tot op onderscheidenlijk 3 en 6 frcs. werden verminderd. Den 25 is het wetsontwerp betreffende de rechten op paarden, ezels en muilezels onveranderd aangenomen. ITALIË. Do Kamer heeft het wetsontwerp, waarbij het jaarlijksch krediet voor den aanleg van spoorwegen tot op J 25.000.000 verminderd wordt, van dringenden aard verklaard. Den 19 des ochtends is bij een spoorwegstation nabij Rome, tengevolge van het verkeerd stellen van een wissel, een trein vol soldaten tegen een goederentrein aange- loopen zoodat 36 man licht gekwetst en 3 naar een hospitaal gebracht moesten worden. SPAN JE. In een te Aranjuez gehouden ministerraad is besloten, geen acht te slaan op het protest der kamer van koophandel tegen de verlenging van het privilege der Bank en het voorschot van 75,000,000. Z1IID-AHERIKA. In do provincie Cordoba van de Argentijnsche republiek is eene omwenteling uitge broken. De regeering hoopte haar te kunnen onder drukken. Troepen werden met extra treinen gezonden en aan deze schijnt het onderdrukken van den opstand gelukt te zijn. De regeering heeft bij het congres een wetsontwerp ingediend waarbij voor 5 jaar uitstel van betaling wordt gevraagd voor de provinciale bank. Nevens de sociale quaestie na de vraag naar «to be oi not to be te zijn of niet te zijn) is gedurende do laatste jaren de vraag «leerplicht of niet?" een der vele geweest, die de gedachten der regeerende standen bezig, dan bleek en rood werd, en dan had ik al mijn christe lijke, zoowel als heidensche zelfbeheersching noodig, om Parelman niet in mijn gedachten met een knots te ver pletteren, een euveldaad, die in de werkelijkheid me meer berouw zou hebben gekost, dan de man waard was. Ik deed het daarom niet, en ik liet het aan tijd en om standigheden over, mij op Parelman senior en junior te wreken. Tijd en omstandigheden zijn twee factorendie óf onze becijferingen onverwacht in de war sturen of ze eens klaps tot een oplossing brengen. De gemeenplaats «handel naar tijd en omstandigheden" heeft daarom een diepen zinnamelijk voor den wijze die zijn tijd weet af te wachten, de omstandigheden wikt en weegt en er gebruik van maakt; voor het gros blijft ze een gemeen plaats en beteekent ze niet veel meer dan laat violen zorgenalles komt terecht. Ik moet erkennen dat ik niet tot de wijzen behoor, en ik het ook daarom maar aan de violen wilde overlaten, om met Parelman en zijn zoon af te rekenen. En dit deden violen op eigenaardige wijze. Nu zullen de dames en heerendie deze voorstelling met hunne zeer gewaardeerde tegenwoordigheid vereeren" waarschijnlijk denken dat violen me heel onverwacht de gelegenheid aanbodenop de pninhoopen van het door brand of een aardsehudding vernielde Bosch-en-Dal me te verkneukelen in Parelman's kortzichtigheid van zich niet in de solide brandwaarborg-maatschappij, waarvan ik Hoofdagent beu te laten verzekeren of welhoe vi olen zorgden dat ik op een ochtend onder het ontbijt in de courant lasdat mijnheer de baron V. P. tot B. en D., oud-minister en staatsraad in B. D., zooals hij kieschheidshalve in de courant was aangeduid, zich had moeten verwijderen" om de een of andere kiesche reden van financiëeleu aardwelke hem belette ooit weer een voet op vaderlandseheu bodem te zetten of dat de eeuige zoon van een hoogst achtenswaardige familie in ons land, wier hoofd een hooge staatsbetrekking had bekleed thans lid der eerste Kamer en staatraad in B. D., en aan wien de gemeente Berkum o.a. de stich- de gemoederen in beweging en de hoofden warm heeft gehouden. En geen wonder! De laatste vraag is mis schien even belangrijk, ten minste niet veel minder ge wichtig dan de groote broodvraag, want hoewel een der eerste levensbehoeften is, in zijn onderhoud te kunnen voor zien, wordt de bevrediging daarvan toch veelal afhankelijk gesteld van de meerdere of mindere mate van geestelijk voedseldat men heeft genoten ja zelfs zon men bijna beweren, dat in het einde der negentiende eeuw de so ciale toestanden minder zouden nijpen, als de vraag om leerplicht, van verschillende zijden geuit, was beantwoord geworden. Er zijn er die meenden dat het invoeren van leerplicht, dwang uitoefenen was op de rechten der ouders, evenals de gedwongen vaccinatie. Immers, wat is leerplicht In algemeeneu zin: de plicht der ouders, om hunnen kinderen onderwijs te laten toekomen. Maar zijn niet alle ouders overtuigd van de waarheid dat de mensch by brood alleen niet kan leven En zien niet vele, zoo niet alle ouders in dat de maatschappij meer en meer vraagt«Wat kent gij en niet «Wie zijt srii Immers wel. Leerplicht in engeren zin is echter de door de wet opgelegde plicht der ouders, om hunnen kinderen minstens zóólang en geregeld onderwijs te doen ontvangen. En juist in den dwang der wet zien velen eene miskenning der onderrechten. Maargij die vaccinatie voorstaat en leerplicht ver oordeelt (en dezulken zijn nog vrij velen)wanneer gij oordeelt dat de gedwongen vaccinatie heilzaam werkt voor allen, en erkent, dat ook dit wel eenigszins inbreuk maken is op de rechten der ouders, ziet gij dan niet in dat eene miskenning dier rechten als zij heilzame Ge volgen heeft, niet veroordeeld mag worden Zie wanneer ge eerst recht goed, en maar niet zoo oppervlakkig als nog veel voorkomt, wist, welke heilzame gevolgen het trouw bezoeken der scholen gedurende een zes tot achttal jaren met zich brengt, ge zoudt veel van uwen tegenstand laten varen. We erkennen zeker allendat een kind ter school moet gaan. Voor dezulken die dit niet beamen zijn deze regels niet geschreven. Welnu, zou het dan ook niet beter zijn, dat men ge trouw school ging? «Wel zeker," zeggen velen, «maar over uwe maren aanstonds. Wanneer men zich slechts kan voorstellen hoeveel na deel een kind kan hebben van een enkelen dag thuis blijven. t Is er mee als met het lezen van een boek waaruit een hoofdstuk weg isof van een feuilleton waarvan we een paar nummers niet lazen. We be grijpen later wel zoowat het vervolg, maar wanneer in het ongelezen gedeelte iets belangrijks verhandeld werd noodig om het vervolg beter te begrijpen dan bevalt dat vervolg ons maar half en we begrijpen het niet goed. Zoo gaat het eveneens met een kind, dat een paar schooltijden verzuimd heeft. De meester hoeft misschien iets nieuws geleerdde deeliug of vermenigvuldiging verklaardeen taalregel toegelicht en laten toepassen Allen hebben het zóó goed begrepen, dat de onderwijzer ting van een zondagsschool voor haveloozë kinderen het vrome werk van de vrome mevrouw Van Parelman verschuldigd wasplotseling was verdwenen zijn papa een speelschuld van een half-millioen als nieuwjaars geschenk nalatende; of wel, dat onder de ongelukkig slachtoffers van den laatsten grooten Krach ook mijn heer de baron V. P. tot B. en D. behoorde. Neen van al zulke vroolijke nieuwtjes, die ons te genwoordig het gemis van echteouderwetscheholland- sche kaas bij onze eenvoudige morgen-boterham doen ver geten vond ik niets. Bosch-en-Dal bleef staan trotsch en verwaand als altijd. V. P. tot B. en D. behoefde zich niet te verwijderenhij zat tot over de ooren in solide effecten; de zoon der hoogst achtenswaardige familie dobbelde steeds met afwisselend geluk; hij had gemid deld per jaar niet meer dan een halve ton noodig om in zijn nooddruft te voorzien en de arme jongen werd er wel dikker maar niet magerder omde Krach had niet alleen geen vat op den achten3waardigen staats raadmaar Zijne Excellentie kocht onder de hand voor een spotprijs eene mooie bezitting van een slachtoffer van den Krach, uit louter menschlievendheid en om zijn godsdienstige vrouw die in liefdadige werken haar eemg geluk vond, pleizier te doen zoo vertelde men. Och neen violen zorgden steeds voor Parelman en de zijnen en hij zorgde zelf mede dit moet ik hem tot zijn eer nageven. Hij was niet alleen verzekerd in solide maatschappijen in de mijne nietzooals ik terloops aanstipte maar hij had ook zooveel bliksem-afleiders doen plaatsen op de hem toebehoorende pandendat zelfs de bliksem geen vat op hem had. laielman was bang voor den bliksem dat was een zijner kleine zwakheden. Hij was anders iemand die bang was voor niemand zooals de schoolmeester zou gezegd hebbenmaar voor den niemand die zoo hoogst onvoorzichtig met electrisch licht omgaat, had hij ontzag. Hij had ook vijanden Parelman, die nog wel be weerden, dat ze hem lief hadden en vereerden, maar die elkaar heel boosaardig influisterden dat Parelman met een bliksemafleider op zijn slaapmuts naar bed ging,

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1