Bezoek der Vorstinnen te Amsterdam. Egmond's Visscherij. Telegrafische Berichten. Veiling van vaste goederen. Verhooging van Hoofdstuk II der S t a a t s b o g r o o t i n g voor 1 8 9 0. minister van oorlog in de Kamer, dat er bi] de zieken verpleging niet aan gebrek van zorg was te denken. Ten aanzien meer bepaaldelijk van het gebeurde met den overleden cadet Stuffken, blijkt uit het rapport, dat de com missie onder den sterken indruk is gekomen, dat tijdige bij stand aan dezen lijder niet is verleend en dat men verzuimd heeft zijne pleegmoeder te waarschuwen, toen het nog tijd wasdat ook niet gezorgd is, dat op het ernstigste oogenblik de lijder buiten de omgeving van anderen is gebracht en eindelijkdat lichamelijke kwellingen en afmattingen op het verloop der ziekte belang rijken invloed hebben uitgeoefend. De commissie vindt in het inspectie-rapport de erkenning van het feitdat van den ernstigen ziektetoestand van den cadet Stuffken vóór 3 December vanwege de Academie geene mededeeling werd gedaan dat het bepaalde in het reglement niet is nageleefd en de voorschriften van dat reglement onvol doende zijn zoodat zij herziening behoeven. Naar aanleiding van den in het eindverslag over dit wetsontwerp uitgesproken wensch heeft de regeering overgelegd twee staten van vorstelijke en andere hoog geplaatste personen in het buitenland, aan wie ter gele genheid van de begrafenis van wijlen Z. M. Koning Willem III de Ordeteekenen van grootkruis of commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw zijn uitgereikt. Overwegingen hebben geleid tot het opmaken van een wetsontwerp betreffende de instelling van eene nieuwe Aederlandsche ridderorde, waarvan de behandeling eerlang zal worden aanhangig gemaakt. Den 27 ving des morgens te half tien in de Troon zaal op het Paleis te Amsterdam de audiëntie van de Koningin-Kegentes aanwelke buitengewoon druk bezocht was. In de Nieuwe Kerk was eene talrijke menigte tegenwoordigtoen de beide Koninginnen de Koningin-Regentes in het zwart gekleed met de weduwe- kap en een langen naar achter afhangenden sluier en Koningin Wilhelmina in een witte jurk, waarop zwarte figuren voorkwamen en een witten hoed met lange zwarte veerte 3 uren binnenkwamen. Zoodra de Koninginnen gezeten waren, werd door het koor, bestaande uit ongeveer 600 zangers en zangeressen, onder leiding van den heer W. Kesaangeheven het Halleluja uit de Messias van Handel, na afloop waarvan de door Bernard Zweers op muziek gezette welkomstgroet van Nicolaas Beets gezongen werd. De dames Joh. Kempees (sopraan) en Christine Veltman (alt) en Joh. Messchaers (bas) traden daarna als solisten op. Daarna bood de burgemeester van Amsterdam, namens den gemeenteraad aan H.H. M.M. den in een rood maro kijnen doos gevatten gedenkpenning aan. De Koningin-Regentes las de volgende dankbetuiging voor Mijnheer de Burgemeester ik zeg U van harte dank, ook namens mijne beminde Dochter voor de hulde ons gebracht, en voor de woorden ons toegesproken, uit naam van den Gemeenteraad van Amsterdam. Ik kan u niet zeggen welke gevoelens mij bezielen bij het eerste bezoek met mijne beminde dochter aan de hoofdstad des Rijksna het onherstelbaar verlies door ons en door ons dierbaar Nederland geleden. Maar wel kan ik het uitspreken en ik doe dit uit den grond van mijn hartdat dit voor mij onvergetelijk zal zijn. Dat zoovelen uit alle oorden van ons vaderland gehoor gaven aan uwe uitnoodigingmijne dochter en mij hier te verwelkomenis mij een bewijsdat de band tusschen Nederland en Oranje nog niet is verbroken, maar dat hijonder Gods zegennu wij den steun van allen zoo behoeven hecht als altijd zal blijven voortbestaan. Ik dank u ook namens mijne dochter voor de gedenk penningen ons aangeboden. Zij zullen ons dierbaar zijn als eene herinnering aan dezen dag en als een blijvend zinnebeeld der liefde en trouw van een klein, maar eerlijk volk. Getrouw tot in den dood zij ons aller deviesdan zal ons kleine Nederland gróót zijn in geluk in orde en in voorspoed. Dat geve de Almachtige. De burgemeester riep »leve Koningin Wilhelmina", dat door de aanwezigen driemaal herhaald werd en ver volgens, »leve Koningin Emma", dat evenzeer driemaal herhaald werd. Toen traden ongeveer 150 weezen, jongens en meisjes, vertegenwoordigende alle gezindten der hoofdstad voor den zetel der Koningin en bleven daar staanterwijl vele meisjes veldbloemen voor de beide Vorstinnen strooi den. De burgerwees Helena Stijger richtte daarop tot Koningin Wilhelmina de volgende woorden Mevrouw, De weezen naderen U met vrijmoedigheid en oprechte liefde, Gij die de moeder zijt vau Nederland Ons, Kin deren zal het door Uwe Majesteit wel vergund worden, in aller naam onze jeugdige Koningin wat saamgebonden veldbloemen aan te biedenlieflijk en rein als Zij-Zelve, eenvoudig als onze vereering en verknochtheid"; en na een prachtige bouquet veldbloemenmeest van de natio nale kleuren overhandigd te hebben, de volgende dicht regelen Langs 't veld groeit 't needrig bloempje nog nauw zich zelf bewust Totdat de zon het opmerkt en 't met haar stralen kust Dan opent het de blaadjes voor leven licht en gloed Dan geurt hetzacht en teeder den wand'laar te gemoet. In 't hart der arme weeze het needrig maagdelijn Zou 't doodsch en somber worden Zou 't kil en eenzaam zijn Als niet de straal der liefde haar vriend'lijk tegenblonk Haar koesterde en verwarmde en hoop op 't morgen schpnk. Och lieve Koninginne wie teedre moederhand Vormt voor het volgend leven, naar hart en naar verstand Word eenmaal groot en machtig, maar blijf zoo lief als nu Wees Gij goed voor de weezen en God zij goed voor U I Koningin Wilhelmina trad toen op het meisje toe en gaf haar de hand onder gejuich der menigte. De weezen trokken voor de troonverhevenheid omde tre den met bloemen bestrooiende. Daarna werd Frieaens- feier-ouverture van Carl Reinieke aangeheven, en het slot koor gezongen. Onder het Wilhelmus verlieten de Ko ninginnen de Kerk. Den 20 is te Maastricht een 17jarig werkman in de kon. papierfabriek door een lossen riem gegrepen en tegen den muur verpletterd. Bij kon. besluit van den 25 is benoemd tot no taris te Amsterdam de heer K. van Leyden, candidaat- notaris aldaar: en bij kon. besluit van den 23 tot notaris te Hoorn de heer H. W. J. Sannes, candidaat- notaristhans inspecteur der registratie en domeinen aldaar. Bij kon. besluit van den 23 is de heer mr. H. P. G. Quack te Amsterdam voorzitter van den Raad van commissarissen der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Bij kon. besluit van den 23 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heer R. E. van der Loeff, burgemeester van Ooststellingwerf, en tot broe der in die orde H. S. Vogelzang, brigade-commandant van de Rijksveldwacbt te Beetsterzwaag. Bij kon. besluit van den 25 is de minister van marine de heer G. Kruijs kapitein ter zee bevorderd tot schout bij nacht. Den 25 werd op eene vergadering van de liberale kiesvereeniging te Barslngerhorn tot ean- didaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer met 21 stemmen gekozen de heer mr. W. van der Haay. Op don heer C. V. Gerritsen werden 4 stemmen uitgebracht. Den 26 werd bij de aanbesteding van materialen benoodigd voor den polder Heerhugowaard gegund de levering van steenkolen, aan L. M. de Fouw, Alkmaar, voor f 0,84 per mud zand, aan G. Schuffelen, Oudorp, voor f 1,25 per kub. el; grint, aan denzelfden, voor f 2.84 per kub. elsteenen, aan C. de Wild, Alkmaar, 300000, a f 17 per 1000 eikenhout, aan G. Gras, Zaandam, voor f 524 grenenhout, aan Lafebre Zaandam, voor f 390 spijkers aan M. de Wild, Alkmaar, voor f 145,40 en teer, aan denzelfden voor f 59,30. Den 26 heeft de gemeenteraad van 's-Gravenhage benoemd tot geneesheer-directeur van het gemeente lijk ziekenhuis de heer dr. Roessingh, arts te Deventer. Den 26 des namiddags ongeveer te half vier, is tusschen Hoorn en Avenhorn een achtjarig meisje uit een in volle vaart zijnde spoortrein gevallen, doordat de deur van den wagen niet goed gesloten was. Door middel van de noodrem is de trein tot stilstaan ge bracht. Het kind werd gevonden, naar men zegt, ongedeerd. In de gemeenten Stad-Almeloo en Ambt-Almeloo heerschen de pokkon epidemisch. Den 25 is onder Schooten eene koe door den bliksem dood geslagen. Den 25 zijn tot hoofd-ingelanden van den Anna Paulownapolder herkozen de hearen M. Komen en J. Gijzen. Den 25 is te Scheveningen een knaapje dat met eenige kameraadjos aan de afzanderij van het kanaal speelde onder eene nederstortende zandmassa geraakt. Hoewel spoedig er onderuit gehaald, was hij reeds over leden. In de op den 26 gehouden vergadering van de Vrij zinnige Kiesvereeniging te Wierlngerwaardwerden de caudidaturen van de heeren Gerritsen en van der Kaaij in behandeling genomen. Een zeer duidelijk en krachtig betoog van den heer dr. J. C. Overduin tegen de wijze, waarop eenige radicalen in de liberale partij zijn opge treden lokte menig protest uit tegen de candidatuur van den heer Gerritsen. In het algemeen was men van meening, dat het voor hem en zijne partij beter zou zijn, zelfstandig op te treden, daar»al liepen zij ook met hunne richting den boer op" (ook te Wieriugerwaard hield de heer G. eene voordracht) de plattelandbewoners voor- loopig nog geen vertrouwen in hen kunnen stellen. Mocht al voor eenige jaren onder de landbouwers onte vredenheid bestaan hebben over de houding vau den heer van der Kaaij, in zake de wik- en weegloonen, de voorzitter, de heer Jb. Zijp Hz., geloofde, dat men vertrouwen zou kunnen stellen in zijne woorden gesproken te Schagen t. w.dat zoolang de verlangde wijziging niet is tot stand gekomen, men niet zal mogen nalaten, reedsin deaangeduide richting te sturen, met alle middelen die de wet aan de hand geeft. Hij hield zich overtuigd, dat nu de heer van der Kaaij, mogelijk beter op de hoogte gekomen zijnde met den aard van het markt wezen bij eene volgende behandeling van de uit zonderingswetten stellig voor de belangen van den land bouwenden stand zal optreden. De uitslag van de stemming beweesdat men hierop gaarne het vertrouwen in den afgevaardigde mr. W. v. d. Haay wenschte te vernieuwen. Van de 25 uitgebrachte stemmen verkreeg hij 22 stemmende heer C. V. Ger ritsen 3 stemmen. Bij de op den 27 door dijkgraaf en heemraden van den polder de Zijpe gehouden aanbesteding voor het gewoon onderhoudswerk van den polder en het maken van 2 nieuwe vloeddeuren in en met eenig onderhoud aan de sluis te Oudesluis, werd voor eerstgenoemd werk ingeschreven door: J. Swarthof voor 1835; J. Veeter Gz. voor 1831 25, en P. Nieman voor 1820, allen te Zijpe; voor laatstgenoemd werk door: J. Swarthof, Zijpe, voor 910; G. Laugland Winder, Koegras, voor 885; en P. Wilms, Anna Paulowna, voor j 880. De werken werden aan de laagste inschrijvers gegund. Den 27 ontlastte zich boven de gemeenten Bar- slngerhorn en Wierlagerwaard een hevig onweder, vergezeld van zwaren regen. Te Barsingerhorn werd de watermolen van J. Oth door den bliksem getroffen, zon der dat er andere schade veroorzaakt werddan dat een stuk van een roed werd afgeslagen en een raam ver nield. De molenaar en zijne vrouw zaten ieder in een hoek van het raamwaar de bliksem zich een uitweg baande doch bleven geheel ongedeerd. In de den 27 te Scheveningen gehouden algemeene vergadering van de »Vereeniging ter bevordering van de nederlandsche visscherij", onder voorzitterschap van den heer T. A. O. de Ridderwerd o. a. aan het hoofdbe stuur opgedragen, alle pogingen te steunen tot het doen herleven van Egmond's visscherij. Volgens het verslag der N. R. Ct. van die vergadering werd daarover de volgende beraadslaging gevoerd De afgevaardigde uit Egmond, dit voorstel toelichtende, gaf een overzicht van de visscherij te Egmond, 50 k 60 jaar geleden, toen het vervoer vooral naar Amster dam de hoofdplaats voor de afname van visch - nog zeer ellendig wasdaar de vervoermiddelen nog zeer primitief waren. Later werd het vervoer over Alkmaar genomen en toen de spoorwegverbinding Alkmaar—Amsterdam tot stand kwam geschiedde het transport gemakkelijk. Een groot bezwaar is thans ech ter nog de slechte vaartverbinding tusschen Egmond en Alkmaar, en ondanks alle aangewende pogingen kan tot heden tot groot nadeel der visschers geen verbe tering verkregen worden. De bemiddeling der Vereeniging werd ingeroepen om de visscherij te Egmond te helpen daar de visschers omdat er in hun eigen dorp niet veel of niets meer te verdienen is, op Vlaardingsche of Scheveningsche schuiten dienst nemen. Door den afgev. uit Katwijk werd opgemerktdat vooral de haringvisscherij in Egmond uitmuntend ging, doch later de handel, door genoemd dorp gedreven, de visscherij benadeeld heeft. Hij achtte het dan ook zeer moeielijk voor de vereeni ging om Egmond in deze te hulp te komen. De voorzitter liet in het midden, in hoeverre Egmond en ook andere plaatsen schuld droegen aan hunnen ach teruitgang en wees er opdat vroegere regeeringen daaraan veel schuld droegen, daar meer wetten gemaakt werden in het belang van de dieren. Met waardeering maakte hij dan ook melding van het optreden van den tegen woordigen minister van waterstaatdie toont een opon oog te hebben voor de hem toevertrouwde belangen. Goede verbindingen met de kustplaatsen zijn een le- levensquaestie voor de visschersplaatsen zijn een bron voor onze nationale welvaart. Een krachtigen aandrang daartoe achtte de Voorzitter dus zeer wenschelijk en ook op den weg der vereeniging liggende. Het gemeentebe stuur van Egmond moet in de eerste plaats handelen, en het hoofdbestuur werd opgedragen alle pogingen tot verbetering en herleving van Egmond's visscherij te steunen. De liberale centrale kiesvereeniging in het district Schoterland heeft den heer mr. Treub candidaat voor de Tweede Kamer gesteld met 113 stemmen tegen 47 op den heer J. C. van den Berg. De berichten omtrent den toestand der gekwetsten van het circus Carré luiden gunstig. In het kiesdistrict Enkhulien is de heer W. Bos te Oudorp mede van r. k. zijde voor lid dei- Tweede Kamer candidaat gesteld. De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje te Amsterdam heeft den 23 de heeren mr. L. W C. van den Berg hoogloeraar te Delftmr. D. P. D. Fabiusmr. Th. Heemskerk, W. Hovij, H. W. van Marie, M. Noortzij, H. P. C. W. H. I. B. van Son burgemeester van Nieuweramstel, H. Waller en dr. Th. C. L. Wijnmalen candidaat gesteld voor leden van de Tweede Kamerna het uitspreken van de volgende verklaring 1. ook nu voor dit meervoudig district te handhaven het beginsel, dat zij steeds bereid is met andere minder heden gezamenlijk op te treden 2. bij deze verkiezing door de houding der overige minderheden buiten staat te zijndit beginsel toe te passen en dus thans negen eigen candidaten te stellen en 3. het bestuur uit te noodigennogmaals de ver gadering saam te roepen, zoo in de houding der overige minderheden nog vóór 9 Juni verandering mocht plaats grijpen- 's-Gravenhage 28 Mei. TWEËDG HAMEIS. Verworpen werd met 58 tegen 19 stemmen het ont werp tot aankoop van het huis aan het Voorhout, voor tijdelijk verblijf van het departement van binnenlandsche zaken. Aangenomen met 82 tegen 3 stemmen de anti- slavernijacte van Brussel. 26 Mei. Door den Notaris H. METMAN. 1. Huis en erf, Achterwezel, B 2376 geheel en 2375 ged. Str. C. de Visser 420, 2. Idem, aldaar, B 2377 geh. en 2375 ged. Str. C. de Visser 450, 3. Idem, aldaar, B 2378 geh. en 2679 ged. Str. "W. F. de Jong 600,— 4. Idem en steeg, aldaar, B 2679 ged. Str. J. van der Meer 695, 5. Erf of bleekveld, aldaar, tegenover 3 en 4. B 2682. Str. J. Muijs 160, 6. Café de Nieuwe Stads Herberg", Bierkade, hoek Verdronkenoord, B 1978. Str. J. J. Hulskamp 3295, 7. Huis en erf, z.z. Aschstraat, F 764. Str. J. Muijs 505, (Afslag 2 Juni.) 3 Juni. Door den Notaris B. WIEL AND LOS, te Uitgeest. Winkelhuis en ervealsmede broodbakkerij Nieuwe- sloothoek Paardensteeg, A 1625, ,01,22. Str. J. Schellinger f 2250,— (Afslag 3 Jnni.)

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3