1 No. 64*. Drie en Negentigste Jaargang, 1891. ZONDAG 31 MEI. TWEEDE BLAD. Amsterdamsclie Brieven. Binnenland. AJ¥T. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummors 0,06. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMsCOS- TER ZOON. Telefoonnummer XLI. Den uitslag van de herstemming voor den Amster damschen gemeenteraad vond ik in de afgeloopen week belangrijk genoeg om over te seinen. Eenige toelichting tot deze verkiezing mag echter niet uitblijven. In de eerste plaats moet dan gewaarschuwd worden voor do mee ning, als zouden de radicalen aan hunne candidaten zulk eene groote meerderheid hebben verschaft. Vooral de heer F. Nolting de niet socialistische candidaat der werklie den verkeerde bij deze verkiezing in een uniek gunstig geval. Men zal zich namelijk nog wel herinneren dat bij de voorlaatste verkiezing voor den gemeenteraad de so cialistische letterzetter A. Rot tot candidaat was gepro clameerd wiens aanhangers in «Burgerplicht" zelfs deze kiesvereeniging wisten te overrompelen om den socialist te steunen. Dat alles baatte echter niet veel, want on der de leuze«liever roomsch dan rood" werd met be hulp der liberalen de heer Waterschoot van der Gracht in den gemeenteraad binnengeloodst. Bij de nieuwe ver kiezing bood zich eene gunstige gelegenheid aan om het volk te toonen dat de kiezers geen bezwaar hadden aan een man uit hun midden een zetel onder de vroede mannen in te ruimen mits deze slechts niet langs ge- welddadigen weg de noodige hervormingen wilde aan brengen. In dien zin was de candidatuur-Nolting in ze kere mate een protest tegen het socialisme en een dui delijke wenk aan de werklieden dat zij 't verste zullen komen zoo zij zich niet onder het roode vaandel scha ren. Als «Burgerplicht" de zaak ook eens van dezen kant had willen bekijken zou 't ongetwijfeld den heer Nolting insgelijks geproclameerd hebben wat zeker een verstan dige politieke daad zou geweest zijn. Nu was haar keuze al zeer ongelukkigwant al mogen de heeren mr. Mout- haan en mr. van der Werk nog zulke sieraden van de Amsterdamsche maatschappij zijntoch kon het der kies vereeniging niet onbekend zijn, dat voor de leuze harer tegenstanders: «Moet het groote getal advocaten in den gemeenteraad nog weer vermeerderd worden of is 't niet betereen werkman en een ervaren handelsman te ne men veel te zeggen viel. Herhaaldelijk hoorde ik dan ook in de laatste dagen, hoe kiezers, die gewoonlijk met «Burgerplicht" méégaan, ditmaal daarop eene uitzonde ring wildon maken niet omdat zij genoeg hadden van het liberalisme en zich nu in de armen van hot radica lisme wilden werpen maar omdat zij bij zoovele man nen van het woord het getal van de mannen der praetijk gaarne vertegenwoordigd zagen, 't Is te hopen dat «Burgerplicht" en «Grondwet" zich deze les insgeljjks ten nutte zullen maken en zij een volgende keer voor den dag komen met candidatendie zich in de sym pathie harer partijgangers mogen verheugen. Dan zullen de ontrouwen weder tot één kudde verzameld worden en zal het liberale leger in de hoofdstad zegevierend te velde kunnen trekken tegen de radicalen en hunne aanhangsels. Zoolang de verkiezing van werklieden in den Raad kan dienen als veiligheidsklep voor onte vredenheid en verlangen naar gemeentelijke hervor mingen zou het onverstandig zijn om dit middel niet te baat te nemen. Bovendien is daarvan al heel weinig te vreezen. Hoe meer vertegenwoordigers het arbeidsele- ment naar de Raadzaal zendt, des te meer zal de over tuiging govestigd wordendat er een diepe klove is tusschen spreken, zonder daarbij met de omstandigheden te rade te gaanen handelen waarbij men aan alle kanten gebonden is door vroegere bepalingen en onver wachte zwarigheden. Waarlijk, men behoeft niet zoo ver van huis te gaan om to weten dat 't geen voordeel is voor een kleine partij om afgevaardigden in het Parle ment te hebben. Zoolang do nimbus van het martelaar schap eone politieke richting omzweeft zoolang men op vergaderingen kan klagen over ten hemel schreiende ver- ongelijkingen vermeerderen de aanhangers die daaren tegen maar al te dikwijls verminderen zoodra de ver vulling van gewenschte candidaturen toch geen verbete ring aanbrengt. Wanneer was de socialistenpartij sterker: toen Domela Nieuwenhuis tot een strenge straf werd veroordeeld of nu hij in de Kamer zitting heeft Die vraag mag men zich werkelijk ook wel eens stellen bij de aanstaande Juni-verkiezingen en dan zal men moeten erkennendat de vernieuwing van zijn mandaat het bloed der partij kalm door de aderen zal doen stroomenmaar «de uitwerping van den vriend des volks" het socialistische gif slechts in meerdere harten zal strooien. De aanhalingsteekenswaartusschen wij «de vriend des volks" hebben geplaatstmogen wij gerust weglaten nu wij de maatschappij tot nut van het algemeen ter sprake willen brengendie in de afgeloopen week hare jaarlijksche vergadering hier' ter stede hield. Zij toch is het volk in den echten zin dos woords goed ge zind want daden geeft zij ten beste, waar anderen niets dan opruiende woorden hebben. Als wij eens wilden op sommen wat de stichting van den Monnikendammer Nieuwenhuis mocht de Haagsche zich maar eens aan hem spiegelen heeft tot stand gebracht, dan zouden wij vooreerst niet uitgepraat zijn. Getrouw aan het neder- landscho beginseldat de boom der weldadigheid zonder enten en zonder stutten groeien moet (Esquiras), gaat deze Maatschappij voortmet jaar in jaar uit den volke hare zegeningen te schenken. Ook in de jongste vergadering heeft zij weder belangrijke beslissingen ge nomen. Zoo is o. a. ter beschikking van het hoofdbestuur eene som van 1000 gesteld waaruit het de middelen zal trachten te vinden om het tot stand komen van plaatselijke volkscredict-kanken bij voorkeur op coöperatieven grondslag te helpen bevoi'deren. Zeer terecht deed het hoofdbestuur naar aanleiding van dit vraagstuk uitkomen dat naast de bestaande door ver schillende departementen opgerichte hulpbanken voor werk lieden venters enz. zich andere behoeften doen gevoelen. De groothandel en do groot-industrie hebben hunne vol ledig georganiseerde credietbanken maar de kleine in- dustrieelen en de kleine neringdoenden die dikwijls in handen van woekeraars vallen en eene rente van 10 a 12 °/0 moeten betalen hebben evenzeer behoefte aan billijk crediet. Het is voor deze nu het tegenwoordig de kleine industrie toch reeds moeielijk valt met de groote nijverheid te concurreeren ondoenlijk te blijven bestaan indien de credietverstrekking voor den kleinen man de onkosten van het bedrijf evenredig hooger doet worden. Dit geldt voor de steden maar ook voor het plattelandwaar de kleine boeren voor aankoop van mestzand werktuigen enz. telkens aan tijdelijke voor schotten behoefte hebben. In Duitschland bestaan al meer dan 2300 volkscredietbankendie op voortreffelijke re sultaten kunnen wijzen. Belangrijk belooft ook het onderzoek te worden, dat namens de maatschappij in zake armverzorging zal worden ingesteld. Daarbij zal gezocht worden naar de beginselen, waarop een doelmatige armverzorging behoort te rusten en naar de middelen, waarop deze beginselen in grootere en kleinere stoden kunnen worden toegepast, opdat het tweeledig doel der armverzorging: wering van do armoede als zoodanig en verzorging van de bestaan de armen worde bereikt. Allerwoge worden in stad en land proeven genomen met oen verbeterde armverzorging, nergens echter zijn de toestanden zoo erg, als in som mige friescbe gemeenten waar de ingezetenen 10°/0 a ll"/o aan den fiscus moeten opbrengen, waarvan 6°/0 of 7°/0 alleen voor armlasten. De armen van de hoofdstad hebben goed gevaren bij de komst der Koninginnen, want behalve, dat zij tijdens het verblijf der Vorstinnen gemakkelijk wat konden verdienen van de talrijk toegestroomde vreemdelingen hebben zij of hunne kinderen zich nog in een extra uit- deeling van levensmiddelen mogen verheugen een waar buitenkansje in dit seizoen. Het eerste bezoek van H. H. M. M. zal overigens bij alle ingezetenen de aan genaamste herinneringen achterlaten. De minzaamheid der Koningin-Regentes heeft evenals do natuurlijke een voud der jeugdige Koningin aller harten gestolen. Aar dig was het om te zien, hoe in de Nieuwe Kerk Koningin Wilhelmina uit eigen beweging toetrad naar het wees meisje, dat voor haar een gedicht had opgezegd, en de kinderlijke nieuwsgierigheid openbaarde zich, toen zij van een haar aangeboden bouquet eerst de linten ging be- studeeren, waarop iets stond te lezen. De Regentes ziet er heel gezond uit en hare gezetheid is wel het beste bewijs, dat zij de hollandsche lucht goed verdragen kan. Bij Haar vergeleken, was Willemientje bleek en mager hetgeen natuurlijk al dadelijk aanleiding heeft gegeven tot geruchten, dat Hare gezondheid wel eens te wenschen overlaat. Nu, ik geloof, dat men zich daarover nog niet ongerust behoeft te maken, want mo dunkt, een kind, dat zoo uitmuntend weerstand weet te bieden aan de vermoeienissen van gansche dagen van feesten, kan niet zwak zijn. 't Is haast onbegrijpelijk, maar toch waar, dat zij Haar kinderlijkheid nog in menig opzicht heeft behouden. Vooral trof mij dat bij Haar aankomst, toen Zij, langs het Damrak naar het Paleis rijdende, heel har telijk de menigte zat toe te knikken, een alleraardigst contrast met do gracieuse buigingen van Hare Konink lijke Moeder. Aan mijne lezeressen zal het wel belang stelling inboezemen, dat de Koningin-Regentes steeds in zwaren rouw was gehuld en de jeugdige Koningin meest al een crême-jurkje droeg met zwart ceintuur. Wegens den dood van Z. M. den Koning waren ditmaal bijna geen feestelijkheden verbonden aan het bezoek der Vorst innen; naar men beweert, komen Zij na de voleindiging van den rouwtijd terug en zullen er dan allerlei festivi teiten plaats hebben en allerlei inrichtingen bezocht worden.Wordt vervolgd. De Staatscourant van den 27 bevat de gewijzigde statuten der coöperatieve vereeniging «Akkerbouw" te Andijk. De Handelsvereniging te Amsterdam zal over 1890 8 pet. dividend uitkeeren. Te Leeuwarden is de heer dr. Zaaijer met algemeene stemmen candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer door de liberale kiesvereeniging. Te Akersloot is de heer Jn. Kaptein Jnz. door den gemeenteraad benoemd tot lid van het burg. armbe stuur. Tot ontvanger te Ilpendam is benoemd de heer W. Stolp, ambtenaar ter secretarie aldaar. Den 27 is bij een zwaar onweder boven Beverwijk de bliksem geslagen in de door D. Kuil bewoonde woning; een jongen van 4 jaar werd aan het hoofd en langs het geheele lichaam verwond. De kerkeraad der doopsgezinde gemeente te Kijp, willende voorzien in de vacature van leeraar bij die ge meente, heeft oen drietal opgemaaktbestaande uit de heeren J. S. Pekema te Irnsum (Fr.), J. F. Bakker te Twisk en Abbekerk en B. Kager te Almeloo. De heer mr. J. A. Sillem te Amsterdam heeft de benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord holland aangenomen. In het kiesdistrict Oosterhout is door de katholieke kiesvereeniging de heer jhr. J. van den Berch van Heemstede te 's-Gravenhage met 266 st. candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer, in plaats van het aftredende lid mr. Borret, die slechts 32 stemmen bekwam om zijne houding bij de legerwet. De gemeenteraad van Harderwijk heeftnaar aan leiding van een verzoek van het comité der Middernacht zending, met twee stemmen meerderheid besloten met 1 Januari 1892 de bordeeleu aldaar op te heffen. Te Koog aan de Kaan heeft den 22 in eene talrijke bijeenkomst ds. Bax candidaat der Volkspartij voor de Tweede Kamerzijne staatkundige denkbeelden uiteengezet. Ter bespreking gaf zich alleen aan de heer Van Tienen, burgemeester van Wormorveer. Daar deze echter als zijn voornemen te kennen gaf, niet te willen spreken over den inhoud der gehoorde rede, maar onafhankelijk daarvan de candidatuur Bax te willen bestrij den, werd hem het woord door den voorzitter van het kies- comité dat de vergadering had bijeengeroepen gewei gerd. Het dientengevolge door den heer Van Tienen aan den heer Bax gedane voorstel, om eerstdaags over zijne candidatuur in het openbaar met hem te spreken word door laatstgenoemde aangenomen. Den 25 hebben de prov. Staten van Groningen tot lid van Ged. Staten benoemd den heer J. Sijpkens, bur gemeester van Bellingwolde. De gemeenteraad van Kakhuizen heeft den 25 den reinigingsdienst verpacht aan J. van Veen Jrdie jaarlijks f 563 aan de gemeente wil toebetalen. De heer mr. F. J. M. A. Reekers is den 26 met bijna alle stemmen door de r. k. kie3veroeniging voor het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer voor lid van de Tweede Kamer weder candidaat gesteld. Den 27, des namiddags omstreeks drie uren, is de bliksem geslagen in het station Veenenburg zonder ern stige schade te veroorzaken. Na eerst een telegraafpaal verbrijzeld te hebben, werden oenige ruiten in de wacht kamer stuk geslagen en de electrische geleidingen van de seintoestellen verbrand, waarna de bliksem zijnen weg in den grond vond. Den 28 is door het prov. bestuur te Haarlem bij enkele inschrijving aanbesteed het bouwen eener schut sluis met^ eenige bijbehoorende werken, deel uitmakende van de uitbreiding der sluis- en havenwerken te IJmuiden, geraamd op 1,670,000. Laagste inschrijver was van zes inschrijvers de heer B. van Buuren te Amsterdam voor 1.634 964. Voor eene flink bezochte vergadering trad den 27 te Uitgeest op de heer K. Cz. de Boer candidaat der Centrale Kiesvereeniging te Beverwijk voor lid der 2e Kamer. Hij gaf in zijne boeiende rede eene be schouwing over de noodzakelijkheid van Algemeen Kies recht en achtte het het eenige middel, waardoor men den socialen storm kan bezweren. Van de liberale partij ver wachtte hij geene hervormingenzoolang zij nog bezit" als een eerste voorwaarde voor politieken invloed beschouwt. Hij wilzooals de radicale partijdat de belangen van het individu opgeofferd worden aan de belangen van allen. Hij verwacht van deze partij veel meer heil dan van de liberale, omdat de radicale partij eene daad van rechtvaardigheid ziet, waar de liberale partij een daad van politiek zelfbehoud beoogt. Hij gelooft, dat de liberale partij niet kan blijven bestaan, als zij haar program niet nauwkeuriger omschrijft. Hij achtte leerplicht zeer noodig, terwijl hij een progressief belas tingstelsel wilde, met vrijstelling van kleine vermogens. Arbeidswetgeving, meende hij, was niet onder algemeene regels te brengen; daarmede diende dan ook zeer voor zichtig te worden gehandeld. Uit de bespreking bleek, dat spreker de tegenwoordige schoolwetuit een oogpunt van billijkheid kon goed keuren. Hij was vóór persoonlijken dienstplicht, want hij achtte dien recht en billijk. Toch meende hij, dat door de aanneming van deze legerwet dit te duur gekocht was en hij zou de aanneming dezer wet dan ook een ramp voor het land durven noemen. De afdeeling Winkel der centrale liberale kies vereeniging in het district Enkhuizen heeft de volgende motie aangenomen: «De afd. Winkel, het betreurende, dat de heor J. Zijp Kz. noch aan het bestuur, noch aan den afgevaardigde voldoende opheldering gegeven heeft aangaande de vraag: in welk opzicht de heeren Kaan, Waller en Breebaart hebben gehandeld in strijd met den eerbied der Volksvertegenwoordiging verschuldigd, (zoo als door hem op de vergadering van Holland's Noorder kwartier gezegd was) gaat over tot de orde van den dag." Ds. W. Beekhuis te Uitgeest heeft bedankt voor het beroep naar Wieringerwaard.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5