No. 66. Drie en Negentigste Jaargang. 1891. V11 IJ D A Gr 5 J UNI. Officieel Gedeelte. Onderwijzeressen Afstand gemeentegrond. Tegenschatter pers. belasting. Stoomtabaksker verij FEUILLETON. MIJN VRIEND PARELMAN. Verkiezing Raadsleden üevonden Voorwerpen Buitenland. Novelle van P. F. BRUNINGrS. ILkUAARSCHË RAM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0.06. Telefoonnummer: S3. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. die in aanmerking willen komen voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes te Alkmaar (hoofd mej. J. H. PRUIM), op f 1000,— jaarwedde worden verzocht hare stukken vóór 16 Juni a.s. intezenden aan het gemeentebestuur van Alkmaar. Vereischten zijn bezit der hoofdakte, wet 1878. en aan- teekening voor fransch en engelsch zijdie bovendien akte voor teekenen bezitten genieten de voorkenr. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de heer H. HE MES AT H, koffiehuishouder alhier, zich tot den gemeenteraad gewend heeft met het verzoek, hem in eigendom af te staan, in verband met zijn voornemen tot het bouwen van eenen nieuwen koepel aan den Berger weg bij het perceel wijk E No. 20, een stukje gemeente-grond, thans bestemd voor den openbaren dienstter grootte van nog niet ééne centiare, uitmakende een gedeelte van de ongenummerde wegen in sectie E der gemeente Alkmaar. Zij noodigen belanghebbenden, die tegen het onttrekken van dat stukje grond aan den openbaren dienst eenig bezwaar mochten hebben, uit, zich met hunne bezwareu te wenden tot den gemeenteraad vóór 10 Juni e.k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. Maclaine Pont. 2 Juni 1891. De Seeretaris Nuhout van der Veen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne heden gehouden vergadering benoemd hebben tot tegenschatter voor de Rijks personeele belasting, dienst 1891/2, in plaats van den heer P. H. RENGERS r die Rijksschatter voor die belasting is geworden, don heer M. VAK VEtitilüL. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. Maclaine Pont. 2 Juni 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne vergadering van den 2 dezer aan den heer M. P. J. KEUSS, tabakshan delaar aldaar, vergunning verleend hebben tot het op richten eener stoomtabakskerverij in het perceel wijk A No. 24, aan de noordzijde van het Vijvertje te Alkmaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 3 Juni 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. 47) o >0 de Gerechtigheid!" riep de arme vrouw in geest- vei voering. «Waar op de wereld heerscht Gerechtig heid Zijt ge ook van den Booze, of leeft ge met Hem die de Gerechtigheid is Ik had waarlijk niets meer noodig, om zeker te weten aan welke kwaal de ongelukkige leedgodsdienstwaanzin. Ik sloeg haar van ter zijde gade en ik zag haar lippen een gebed prevelonwaarvan ik niets kon opvangen. Haar hoofd zonk steeds dieper op de borst en ze maakte eene beweging om op haar knieën te zinkenmaar ik beurde haar op en zei Laat ons gaan mevrouw. Ik zal u beschermen, als het noodig mocht zjjn. Maar wie zou uarme zwakke vrouw, eenig leed willen aandoen ,f Och was ik maar arm klaagde ze, 't hoofd tegen mijn schouder latende rusten. «Maar ik ben rijk goddeloos rijk arme pelgrim, en ik kan u geen penningske meegeven op uwen tocht naar het Heilige Graf. Zij honden alles voor zichEn me toen eensklaps met beide handen bij den arm grijpendestaarde ze mij met haar donkere oogen waanzinnig aan en zei: »Neem memede! We zullen te zamen den lijdensweg bewandelenin het boetekleed barrevoetsen daar ginds op Golgotha, den Verlosser bidden dat hij hen verlosse van den Duivel!... O die Duivel »Ja, die Duivel de Geldduivel, ik begreep het welwas hier in het spel. Maar wat kon ik doenom het lot van deze arme ziel te verzachten Kon ik haar troost en hulp bieden en genezen van haar waanzin «Als ik u medeneem naar het Heilige Land, moet ik toch eerst uw naam weten," zei ik. om er een einda an te maken en ik stapte voortterwijl mijn droevige on bekende zich weer aan mijn arm vastklemde. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne vergadering van den 2 dezer besloten hebben, de verkiezing van 2 leden van den raad, noodzakelijk geworden, in verband met art. 4 der gemeentewet, door het klimmen der bevolking dezer gemeente volgens de laatste volkstelling tot 15707 personengelijktijdig te doen plaats hebben met afzonderlijke biljetten, op blauw papier gedrukt, met de verkiezing van 5 raadsleden met den eersten Dinsdag van September periodiek aftredende, en dus op den derden Dinsdag der maand Juli, z ij n d e den 21 Juli 1891. Bij die gelegenheid zal de inle vering der stembiljetten mede geschieden in het huis der gemeente aan de Laat, zuidzijde, tegenover de r. k. kerk, wijk A, No. 84. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 3 Juni 1891. Do Secretaris, Nuhout van der Veen. in de maand Mei 1891 eene parapluieeen zilveren dameshorlogeeene hon denpenning, n". 280twee portemonnaies, inhoudende eenig geld; een witte vrouwenzak: een zwart lederen brie- ventaschjeeen onderstuk van een oorbelletjeeen de fecte fantasiearmband; een defecte gouden ring; een sleu telring met twee sleuteltjestwee zwarte dameshand schoenen; een kinderschoentje; eene portefeuille, inhou dende papieren zonder waarde; een parasol; een ijzeren band van een wagenwiel3 strengen bruine sajet een lederen reistaschje; lot der staatsloterij; een vergulde armband een fantasiearmband een bruin jasje; een gouden oorknopje een zilveren knop van een wan delstok; een nieuwe pet; een gouden medaillon; een zwart lederen damesceintuureen gouden damesring met steentjes; 4 sleutels. Alkmaar. De commissaris van politie, 3 Juni 1891. F. C. G. J. FUNDTER. BELGIË. In het steenkolenbekken van Charleroi wordt de werkstaking met hardnekkigheid volgehouden. Het aantal werkstakers bedraagt nog steeds ongeveer 20000. DUITSCHLAIVD. De heer Eugen Richter, de leider der liberale oppositie in den Rijksdag, heeft in zijn blad, de Freisinnige Zeitung, er aan herinnerd, dat de hoogste prijs der rogge in Juni 1890 154.62 mark per 1000 P. is geweest, welke prijs de hoogste was, voor rogge sedert 1882 besteed. Thans is die prijs reeds tot 200 mark gestegen. Het bestuur der sociaal-democratische partij heeft zijne partijgenooten door het geheele Rijk aangespoord bijeen- 'Mijn naam zei ze, plotseling stilstaande en de hand aan het voorhoofd brengende als bezon ze zich. «Mijn naam Ja ik zal hem zoeken, want hij heeft hem weg gemaakt hij maakt alles weg hij wil mij ook wegmaken En Lambert wil mij ook weg hebben „Lambert riep ik ontsteld. Ik zag de vrouw opmerkzaam aau, en eene vluchtige verschijning van vroeger kwam me weer voor den geest. Ik had dit scherpe profiel eens gezien jaren geleden, en na die naam van Lambert Lambertnw zoon?" riep ik eensklaps. «Ja-jasnikte ze het gelaat tegen mijn arm druk kende. «De genadige Voorzienigheid heeft mij geen meisje geschonken, en nu heb ik een zoon, die op hem gelijkt, en die ook zegtdat ik gek ben. En ik ben niet gek Och, neenik ben niet gekal willen ze mij in een gesticht opsluiten." De vrouw begon me nog meer belang in te boezemen. Ik begreep, dat de edele echtgenoot en de brave zoon de arme vrouw gek hadden gemaakt. Ik kende die lijdens geschiedenis niet, maar ik meende er iets van te begrijpen. Er was een zedelijke moord gepleegd en de geldquaestie moest er achter schuilen. Zoo iets moest het zijn. Mijn vriend Parelman was alleen tot zulk eene menschlievend- heid en schrander overleg in staat. «Ik beklaag u van harte mevrouwzei ik en mijn stem moet werkelijk medelijden hebben uitgedrukt want de ongelukkige liet weer haar hoofd tegen mijn schouder zinken »dat ge in handen zijt gevallen van iemand die u aan zijn eigenbelang opoffert. Maar die iemand is uw eigen man entoen hield ik eensklaps op. Waarom zon ik me tusschen man en vrouw plaatseu Hier was niet te helpen. Al begreep ikdat Parelman, de gedecoreerde en geadelde egoïstde vrouwaan wie bij zijn schitterende loopbaau te danken had, in het gek kenhuis wilde brengen omdat zij niet in het graf wilde aaien vóór hem ik kon haar toch niet redden uit den greep van dien havik. «Ge vindt du3 ook geen troost en steun bij Lambert," hernam ik. »Hij is toch uw zoon. en hij moet zijne moeder, aan wie hij zooveel verschuldigd is liefhebben dat kan en mag niet anders." komsten te heieggen om op te komen tegen het behoud der graanrechten. Te Berlijn zullen in de zes kiesdis tricten die vergaderingen nog in deze week gehouden worden. De dnitsche gezant en de Porte zijn overeengekomen, dat het losgeld, dat door de roovers, die den trein plun derden, werd geëischt, hun zal worden betaald. EWGELA.1ND. Bij de verkiezing van ebn lid voor het Lagerhuis te Patsley is de aanhanger van Gladstone gekozen met 4145 stemmen. Zijn tegenstander bekwam 2807 stemmen. Den 1 is te Londen voor den lord-opperrechter en eene jury het rechtsgeding begonnen, door den sehotschen baronet William Gordon Cumming tegen eenige personen ingesteld, omdat zij hem beschuldigd hebben in September 1890 toen een gezelschap op het buiten Tranby Croft zich met kaartspel vermaakte, valseh te hebben gespeeld. Dit is het zoogenaamde «baccarat-schandaal", dat inder tijd zooveel opzien wekte, omdat de prins van Wales er bij tegenwoordig was en medespeelde. De prins, die als getuige opgeroepen werd, was om 11 uren bij den aan vang der zaak tegenwoordig. De belangstelling was zeer groot, maar niemand werd in de rechtszaal toegelaten, zonder toegangsbewijs. Een aanzienlijk publiek, waaronder vele dames, had reeds geruimen tijd te voren plaatsge nomen. De prins van Wales nam plaats in een armstoel naast den opper-rechter en de vele fauteuils en het deftige publiek deden meer denken aan eene bijeenkomst in een schouwburgdan aan de behandeling eener rechtszaak. Lagerhuis. Den 2 werd bij tweede lezing met al gemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp betreffende de robbenvisscherij in de Behring-zee. Daarna werd in behandeling genomen het rapport over het wetsontwerp betreffende den aankoop van gronden in Ierland. EK.A.!ÏMK.IjrK. De Senaat heeft den 1 het wets ontwerp tot regeling van de wedrennen met geringe wijzigingen goedgekeurd. Uit het den 2 te Parijs uitgebrachte 37 jaarverslag van de Suez-Kanaal Maatschappij blijkt, dat de ontvangsten over 1890 bedroegen frcs. 70.460.910 on de uitgaven frcs. 22.32/.526 In het geheel maakten 3389 schepen, 161353 reizigers vervoerendevan het kanaal gebruik. Nederland is met 144 schepen de vierde in de volgorde der natiën. Voor het doorvaren was gemiddeld noodig 24 uur 6 min., zijnde 2 uur en 38 min. minder dan in 1889°. Verscheidene personendie zich te Limoges bij het bezoek van president Carnot aan manifestatiën schuldig gemaakt hebben zijn tot korte gevangenisstraffen en onbeduidende boeten veroordeeld. Het gewezen raadslid, de bonlangist Mark Gérold, kreeg frcs. 6 boete. Kamer. Den 2 is bij de behandeling van het tarief dei in- en uitgaande rechten algeheele vrijstelling ver leend voor losse wol; zij vereenigde zich met do cijfers der regeering wat betreft losse gekleurde en gekamde wol en stelde afval van wol vrij. «Lambertjahij is goed antwoordde ze «hij geeft me wel eens geld..." Ze tastte in haar zak en haalde een onooglijk munttaschje te voorschijn, dat ze opende. Ik ontdekte den schat van twee enkele guldens. «Waartoe dient dat geld vroeg ik. «Voor de armen," antwoordde ze. En ze tastte in haar benrs, altijd hangende aan mijn arm en met het hoofd tegen mijn schouder geleund. Daar kwam eensklaps iemand den hoek van een zijpad om en bleef staan. Het was eene vrouw van omstreeks dertig jaren grootopzichtig mooien met een niet minder opzichtig toilet. Bob, of Dick kwam naar zijne meesteres terug alsof hij haar in bescherming wilde nemen. De vrouw aan mijn arm rilde van het hoofd tot de voeten, en ze drukte zich nog vaster tegen mijn schouder. Ik begreep iets toen die vrouw met stouten tred en het hoofd in den nek op mijn gezellin toetrad, mij nog al vijandig opnam en haar zwijgend den arm bood. Toen wilde ik me van de gekke vrouw losmaken, maar ze hield me vaster dan ooit en maakte met haar rechterhand een heftig afwijzend gebaar. «Kom," zei de mooie vrouw, «ik zal n thuisbren gen mijnheer en ik zoeken n overal." «Ik ga niet mee," mompelde de krankzinnige en ze klemde zich nu met beide handen a&n me vast.'Wij gaan naar het Heilige Land, en ik neem al mijn geld mede. Dan kunt gij bij hém blijven." De mooie vrouw wierp me een veelbeteekenenden blik toe en bracht even haar wijsvinger aan het voorhoofd. Ik knikte toestemmend, om te toonen dat ik verstand ge noeg had om te begrijpen, hoe hier de vork aan den steel zat. De gekke vrouw nam eensklaps een vaart, en of ik wilde of nietik moest mee. Ze trok me een zij pad in, en daar stonden we eensklaps tegenover mijn ouden vriend Parelman. De vrouw slaakte een halfgesmoorden kreet en sloeg te gelijk haar beide armen om mijn hals. Lieve goden, wat kunt ge een argeloos man in moeielijke omstandigheden brengen! Ik had de vrouw wel van me willen afwerpen, maar mijn menschelijke krachten waren tot zulk een reuzenwerk niet in staat. »litia! zei Parelman met een dreigende stem, die mij-zelf eene rilling aanjoeg.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1