Mr. W. van der Kaay Binnenland. De heer BAX te Alkmaar. Stadsberichten. 4781 255 1039 46 116 74 122 128 70 241 80 118 128 109 196 140 139 148 230 102 57 139 3422 op nigde Staten en Spanje, waarvan de voorwaarden echter nog niet openbaar gemaakt zjjn. De afgevaardigde Aktype heeft den 9 eene motie ingedienddie als grondslag moet dienen voor de wet telijke regeling van het vrije onderwijs." Volgens dat voorstel zal aan elke lagere school uitgekeerd worden 10 shilling 6) per leerling. Elke schoolwaar de bijdrage niet meer dan 10 sh. bedraagtzal dan een vrije school worden. Op deze wijze zonden 2/3 van de nu bestaande lagere scholen vrije scholen worden. Deze motie, betrekking hebbende op Engeland en Wales, is aangenomen. Minister Smith deelde mede, dat de re geering weldra een dergelijk ontwerp betreffende Ierland en Schotland zon indienen. FRANKRIJK. Kolonel Lebeldeuitvinder van het bekende geweer, is overleden. Bij de op den 7 te Parijs gehouden wedrennen om den grooten prijs van frs. 160.000, waaraan elf paarden deel namen is die prijs gewonnen door het driejarige paard van de n heer Edward Blanc, Clamartde tweede prijs, frs. 10.000, werd gewonnen door het paard Révérend, van denzelfden eigenaar en daarna kwam eerst het paard Clément, van den heer Delamarre, aan, dat men ge meend had, dat de prijs zon winnen. De president der republiek en zijne echtgenoote woonden de wedrenuen bij. De Senaat heeft den 8 het wetsontwerp betreffende de verlaging der invoerrechten op granen in zijn geheel aangenomen. Bij de omnibusmaatschappij te Parijs is in beginsel toegestaan hetgeen de koetsiers en conducteurs verlangen, o. a. een werkdag in gewone omstandigheden van 12 uren. Tevens heeft het bestuur der maatschappij de com missie der beambten erkend als het officieel bestuur der vereeniging van omnibusbeambten. Kamer. Den 5 heeft de minister van binnenl. zaken een wetsontwerp ingediend tot het stichten eener pen sioenkas voor den werkman. De nieuwe stoomkaasfabriek te Koedijlt is aa besteed voor 4747 en gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer van der Weel. Naar aanleiding van een bericht omtrent het voor nemen van den burgemeester te Amsterdam, om met September a.s. zijne betrekking neer te leggen, heeft de Amst. Ct. ten stadhuize inlichtingen gevraagd en zegt, dat aldaar daarvan niets bekend is. De 6 jaar, waarvoor de heer van Tienhoven de laatste maal benoemd werd, eindigen eerst 21 December a.s. En hoewel de gezondheid vau mr. van Tienhoven wel iets te wenschen overlaat, bestaat ernaar dit blad vermeent, geen enkele reden, waarvoor hij tuS' schentijds ontslag zon vragen, hoe weinig aantrekkelijk het, ambt van burgemeester der hoofdstad in vele op zichten dan ook moge zijn. De lenteregen van den 9 heeft ook te Koedijk aan ruim "twintig pasgeschoren schapen het leven gekost, Door stemgerechtigde ingelanden van den polder en banne Henshroek werd den 10 in plaats van wijlen den heer Klaas Helder, met algemeene stemmen tot lid van het collegie van dagelijksch bestuur gekozen de heer H. Schrooder te Hensbroek. Bij konbesluit van den 8 is aan den heer mr. A, P. Visser op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als notaris te Amsterdam. De zware regen van den 9 heeft aan vele gewassen in polder Waard en Groet schade veroorzaakt. In de Wieringerwaard heeft het water voor dit jaar getijde eene nooit gekende hoogte bereikt. Door het ruwe weder konden de ansjovisvisschers te Kolhorn den 9 hunne netten niet inhalen. Men was zeer ongerustdat zij zouden worden wegslagen den 10 echter bleek de averij onbeduidend. Te Énkliuizen was men minder gelukkig. Het nadoel aan de netten wordt daar op 2000 geschat. Den 9 werden te Rijp 26 doode schapen aange bracht die door koude en regen waren omgekomen. Het is nu tijd van schapenscherenzeggen de boeren maar houden geen rekenschap met de weêrsgesteldheid het was dan ook nu ook zoo'n afdoenertje het kwam zoo vaak niet voor, redeneerde zij. Toch kwamen die partijen, nu eens op grooteredan weer op kleinere schaalmeer voor, dan eerst het voornemen van onze vrienden geweest was. Het ongeluk wildedat de jongelui juist terecht ge komen waren in een kring van menschen, die over een tamelijk fortuin konden beschikkenen die schenen te meenen dat dit ook met hen het geval was en Marie vond het verschrikkelijk hun op dat punt anders in te lichten. Otto protesteerde wel eens tegen de te groote uitgaven, doch hij zelf voelde zich zoo tot het gezellig verkeer aangetrokken, dat hij zich onwillekeurig liet medesleepen en altijd hooptedat het wel rond zou loopen. Wat hem minder beviel wasdat Marie, die vroeger zooveel schik in haar klein parad ij s had gehad, meer en meer uithuizig werden de zorg voor haar kleinen Ernst niet alleen te vaak aan de dienstboden overliet, maar ook hoe langer hoe minder tijd scheen te vinden voor hare huiselijke bezigheden, zoodat het dienst personeel moest worden uitgebreid. De geboorte van een tweede kindje een dochtertje boeide de jonge vrouw wel weer eenigen tijd aan huis doch de kleine moest immers de lucht genieten en mamaatje ging gaarne zelf met haar Coba naar buiten al bleef dan ook het naai werk vaak onafgedaan. Otto zag het alles en het hin derde hem weldoch het te v e r hinderen, daartoe kon hij niet komen. Immers hij moest het getuigendat de lucht zijn dochtertje goed deed en dan zijn vrouwtje was ook nog zoo jong, hij kon toch niet vergen dat ze zich opsloot Neen, dan maar liever zelf wat harder ge werkt, privaatlessen gegeven en zoo zijne inkomsten ver meerderd dan zou hij de wagen wel in het spoor houden. Nu, lessen kreeg hij spoedig genoeg. Hij was een pret tig onderwijzerde jongelui hielden veel van den altijd opgewekten jongen docent, die zoo bevattelijk met hen kon spreken, zoo boeiend wist te vertellen, zoo vriend schappelijk met hen omging en toch door zijn degelijke kennis hun ontzag inboezemde. Wordt vervolgd. vandaar dat de geschoren schapen buiten gekomen, ver kleumen van de koü en sterven. Den 10 is te 's-Gravenhage o. a. aanbesteed het voortzetten van bagger- en normaliseeringswerken op het bovendeel der Nieuwe Merwede geraamd op ƒ167,600. Laagste inschrijver de heer P. A. Bos te Gorinchem voor 150,000. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 3 besloten tot aanvaarding van de door wijlen den heer J. Borski ten behoeve van de beide gasthuizen aldaar vermaakte som van f 500.000vrij van alle rechten, onder de verplichting, dat zijne wednwe van dat kapitaal het vruchtgebruik zou hebben. Den 4 is in eene openbare zitting van het curato rium der Thorbecke-Yereeniging aan den heer mr. N. G. Piersonte Amsterdam, de gouden eerepenning uitge reikt ter bekrooning van zijn werkLeerboek der Staat huishoudkunde. Den 4 is te Utrecht het gemeente-museumdat jaren gevestigd was op bovenzalen van het Stadshuis geopend in het daarvoor ingerichte gebouw in het nieuwe wandelpark »het Hoogeland." Den 5 is de beambte van den Rijks waterstaat C. van Wamel te Nijmegen met zijne roeiboet op de Waal omgeslagendoch door een anderen bootvoerder nog bij tijds gered. Bij kbn. besluit van den 5 is met 1 October a. s. benoemd tot hoogleeraar bij de Rijks Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam de heer N. van der Waaij. Bij kon. besluit van den 6 is met ingang van 1 Juli de directeur van het telegraafkantoor te Pur- merend C. Zijlstraop zijn verzoek als zoodanig eervol ontheven en benoemd tot commies der telegrafie van de eerste klasse. Bij kon. besluit de Vriesmet, ingang ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de Rijks Universiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten De schoolkinderen te Rarsingerhorn maakten den 10 een rijtoertje naar het badplaatsje Callantsoog. Hoewel het weder voor zulk een tochtje wel wat koud was vermaakten de kinderen er zich niet minder op, De stoet bestond uit 36 rijtuigen, alle door de ingezetenen ter plaatse vrijwillig voor dit doeL afgestaan. De Keizer van Duitschland zal den 3 Juli over 's-Gravenhage naar Rotterdam vertrekken. Z. M. zal eenige uren te 's-Gravenhage doorbrengen en per spoor naar Rotterdam gaanalwaar door de stad een rijtoer zal worden gemaakt. Per jacht zal de keizerlijke familie uit Rotterdam vertrekken. Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes zullen de keizerlijke familie uitgeleide doen tot Rotterdam. Wijlen de heer J. Borski heeft aan de afdeeling Amsterdam der Maatschappij van Weldadigheid eene som van 10,000 besprokenbelast met vruchtgebruik van den 6 is aan den heer dr. M. van 15 September a.s., eervol ten behoeve zijner weduwe die daarvan echter afstand deed. Den 7 des avonds is te Haarlem een 15jarige jongen die met andere knapen op het dak van het fa brieksgebouw van de heèren gebroeders P. was geklom men door een glazen dak gevallen en kort daarna overleden. De heer v. W. en echtgenootewonende te Tiel die den 7 des avonds uit Utrecht naar Tiel zouden ver trekken en van het eerste naar het tweede perron' van het centraalstation wilden gaan, keerden, door eene ver keerd begrepen waarschuwing, op den overloop terug en kwamen daardoor in aanraking met de locomotief van den juist vooruit gaanden trein uit 's-Hertogenbosch. Niettegenstaande de trein onmiddellijk tot stilstand werd gebracht, werd de voet der dame zwaar beschadigd en in het ziekenhuis, waarheen zij overgebracht werd, afgezet. In den nacht van den 8 op den 9 is D- Lub van Enkhulzen, schipper op het vaartuig E. H.*7, terwijl men bezig was met den kuil naar ansjovis te visschenover boord geslagen en verdronkennalatende vrouw en zes kinderen. Voor ongeveer 200 belangstellenden gaf Euterpe" van Schagen den 8 te Wieringerwaard een goed geslaagd concert. Luide waren de toejuichingen, vooral na de solonummers en de duetten. In wel gekozen woorden dankte dan ook een der ingezetenen van Wieringerwaard Euterpe" voor het gesmaakte genot, den wensch uit sprekende, dat de zangvereeniging nog menigmaal Wie ringerwaard zou bezoeken. Een druk bezocht bal besloot den genotvollen avond. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 8 besloten tot oprichting van een landbouwcursus ten dienste van jongelieden voor den landbouwenden stand en van anderen, die in den landbouw hun bedrijf willen zoeken en tot benoeming van den heer C. J. van Lookeren Campagne, directeur van het Rijkslandbouwproefstation aldaar tot leeraar aan dien cursus op ƒ400 jaarwedde. De minister van binnenl. zaken heeft bij beschikking van den 9 D. C. van Dam amanuensis bij de geologie en mineralogie aan de Rijks-Universiteit te Leiden, met ingang van dien dag in zijne betrekking geschorst. De nieuw benoemde gouverneur van Suriname de heer jhr. van Asch van Wijck, is den 9 per stoomschip Prins Frederik Hendrik van de West-Indische mail naar Suriname vertrokken. Den 10 heeft te Amsterdam een jongmensch waarschijnlijk door minnenijd gedreven, op zijn meisje dat de verkeering met hem had afgebrokenbij eene tusschen hen ontstane woordenwisseling uit een revolver vier schoten gelostten gevolge waarvan zij op de plaats zelve eene wasch- en strijkinrichting in de Bloem- dwarsstraatoverleed. De politie had bij zijne aanhou ding de handen volom hem tegen de verontwaardigde menigte te beschermen. In een allerzonderlingsten brief geeft de heer W. Bax te kennen, dat de schrijver van ons hoofdartikel van 24 Mei 1891 deerlijk ontdekt is, niettegenstaande al zijne slimheid. Ten bewijze van die ontdekking geeft de heer Bax eene gedetailleerde beschrijving van de houding van dien schrijver dien hij als »kameraadaanspreekt op de vergadering van de Vrijzinnige Kies vereeniging, en acht hij zich gerechtigd, een weinig vleiend oordeel over die houding uit te spreken. Onraiddelijk daarna verklaart hij evenwel, dat hij den schrijver niet kent, en zelfs zijn naam niet weet! Deze logische brief kost met nog een open brief aan den burgemeester van Wormerveeren de ^eheele ge houdens toespraak 15 centenen is uitgegeven bij J. Heijnis Tz. »ten bate van de genezing van een armen spraakgebrekkigeu knaap." Om de wille van dit goede doel wenschen wij, dat de uitgever vele exemplaren moge verkoop'en en zien wij af van het denkbeeld, om ons exemplaar ter lezing rond te zenden. Door den kerkeraad der ned. herv. gemeente alhier werd ter voorziening in de predikantsvacature van ds. Oortopgemaakt het volgende zestal: ds. A. J. Th. Jonkerte Ellecom C. J. Lammering te Scheve- ningenP. S. Meerburg te KethelH. Zeijdner te VollenhoveP. J. van Meele te NijkerkL. M. van Noppen te Zwartsluis. Op het drietal werden ge plaatst de predikanten: Ds. Jonker, Lammerink en Meerburg. Door de welwillendheid van regenten van het i' weeshuis, alhier, in de gelegenheid gestejd om de plaats gehad hebbende verbouwing en vergrooting van het door hen bestuurde gesticht te bezichtigen, hebben wij daarvan gebruik gemaakt, aldus schrijft de »Nieuwe Noord hollander" en kunnen wij niet nalaten een paar woorden te wijden aan de vermelding onzer bevinding en den indruk, daar verkregen. Ook wij hadden oene uitnoodi- ging ontvangendoch konden daarom wegens uitstedig- heid geen gevolg geven. Wij nemen daarom uit bedoeld blad het volgende verder over: Het weeshuis alhier heeft eene geschiedenis van dikwerf zwaren strijd tegen bestaande en oprijzende moeilijkheden en bezwaren gehad. Het oor spronkelijk gebouw was eene brouwerij, die zoo goed en kwaad als het ging tot een weeshuis werd ingericht.. Het uiterlijk voorkomen van het gebouw onderging in 1818 een groote verandering, toen er de nu nog nagenoeg in denzelfden toestand bestaande gevel voor geplaatst werd. Ook onderging toen het inwendige groote verbe teringen, die toenmaals al vrij voldoende geacht werden. In de laatste jaren deed zich echter het wenschelijke, zoo niet het noodzakelijke naar oen betere inrichting van het gebouw meer en meer gevoelen, er bleek tevens be hoefte aan nog al kostbare herstellingen. Om in een en ander te voorzien op eene afdoende wijze, meenden regenten, de zaak goed te moeten aanvatten en droegen ten dien einde den heer F. Vester, architect alhier, op, een plan daarvoor te ontwerpen, en naar welk plan de herstel lingen. vergrooting en wijziging van inrichting door den heer Vasbinder, aannemer alhier, werden uitgevoerd. De groote verbetering, welke de inrichting ondergaan heeft, valt vooral dengene in het oog, die het vroeger gekend heeft. Het geheel maakt nu een aangenamen indruk. Alles is ruim, helder en luchtig, aan alle eischen der gezondheidsleer en die des tijds is voldaan. Ook biedt het gebouw nog ruimschoots plaats aan eene bevolking eens zoo groot als tegenwoordig. Wij aarzelen niet, als ons gevoelen te doen kennen, dat Alkmaars's r. c. wees huis, zooals het nu is, inet de beste inrichtingen van dien aard kan wedijveren, en de daaraan bestede aan zienlijke som als welbesteed mag beschouwd worden. Het gebouw staat nu daar als een waardig gedenkteeken van den weldadigheidszin van Alkmaar's katholieken van voorheen en dat tevens getuigenis aflegt van de offer vaardigheid en belangstelling van die van heden, en dat niet minder ter eere strekt van hen, die de zware taak van het bestuur dezer inrichting op zich hebben genomen. Het is nu een gebouw, waarop Alkmaar's katholieken roem kunnen dragen. Verkiezing Tweede Kamer. Hoofdkiesdistrict ALKJIA A H. Stemge- Uitgebrach- rechtigden. te stemmen. 1338 Alkmaar Oudorp 73 Bergen 172 Schoorl 155 Warmenhuizen 160 Haringkarspel 226 St. Maarten 109 Schagen 349 Wieringerwaard 124 Barsingerhorn 226 Nieuwe Niedorp 217 Oude Niedorp 145 Heerhugowaard 299 Oudkarspel 177 Noordscharwoude 147 Zuidscharwoude 169 Broek op Langedijk 190 St. Pancras 65 j Koedijk 135 Oterleek 91 Heiloo 214 Op 6 Maart 1888 stemden 4332 en bij de herstemming 20 Maart 4380 van de 4797 kiezers. Dat et slecht gestemd zou worden in dit kies district, waar tal van kiezers zoo ver van de stembus verwijderd wonen, nu den 9 den ganschen dag het water bij stroomen van den hemel viel bet valt niet te ver wonderen. Er kwamen dan ook niet meer dan 3222 van de 4781 kiezers op. Van de ingeleverde billetten waren 5 van onwaarde, eu 12 blanco. De heer mr. W. van der Kaay (lib.) bekwam 1636 de, heer A. Goede Dz. (anti-rev.) 1313 de heer C. V. Gerritsen (rad.) 453 stemmen zoodat herstemming noodig is welke dientengevolge zal plaats hebben op dinsdag 23 Juni. Mogen onze vrijzinnige geestverwanten in deze teleur stelling een spoorslag vinden om op den dag der her stemming eene schitterende revanche te nemen pn onzen beproefden afgevaardigde den heer met eene overgroote meerderheid het lidmaatschap der Tweede Kamer bij vernieuwing op te dragen.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2