Buit enlan d. Binnenlan d! Circus Carré. Ingezonden Stukken. Stadsberichten. Alkmaarsclie dienstdoende schutterij. Alkmaarsche dienstdoende schutterij met menschen van anderen landaard dan van Neder- landschen stam en met hnnne bestnren in aanraking. De Hollandsche boeren hebben en zullen steeds hebben behoefte aan land en meer landen waren eeuwen lang gewoon aan groote vrijheid van beweging om land in gebruik te nemen waar zij het vonden de geheele zaak te regelen zooals zij goedvonden en billijk oordeelden zich zeiven te regeeren en te besturen. Engeland wil ech ter blijkbaar in geheel Zuid-Afrika meester blijven of, waar dit nog niet het geval is, meester worden, wel niet door de zelfstandige Staten die daar aan de Engelsche bezittin gen grenzen in te lijven of onder zijn rechtstreeksch bestuur te brengen maar door aan haar grondgebied grenzen te stellen hunne onderlinge verhoudingen, zoo wel als hunne betrekkingen met andere mogendheden te bewaken en vooral door als beschermer op te treden van de inboorlingen en hunne landen. Vóór weinige jaren hebben de Transvalers zich nog eens met goed gevolg tegen de Britsche overheersching verzeten de Majuba- heuvel blijft de Engelschen er aan herinneren, dat zij hier niet op bijzondere gedweeheid kunnen rekenen. En geland zal dan ook tegenover de Transvaalsche boeren wel niet zoo spoedig tot wapengeweld de toevlucht nemen; maar er zouden geschillen kunnen ontstaan, waarbij het zou kunnen meenen niet terug te kunnen gaan. Blijkbaar wenscht echter ook de tegenwoordige Re geering der Zuid-Afrikaansche Republiek, inzonderheid haar President, gevaarlijke botsingen te voorkomen en netelige geschillen te vermijden. En waar van beide zij den de oorlog geschuwd en overleg en schikking gewenscht worden, bestaat groote kans dat de vrede behouden blijft. EAGEIiAAB. De heer Gladstone was den 9 voor het eerst na zijne ziekte weer in de zitting van het Lagerhuis tegenwoordig. Aan den luitenant kolonel en baronet William Gordon Camming is door de jury de eisch tot schadevergoeding wegens laster, door hem tegen verschillende personen inge steld, ontzegd. De veroordeeling dier personen zou ten ge volge gehad hebben, dat hij niet voor een valsche speler gehouden werd. Men vermoedt, dat hij thans zeer spoedig uit den dienst zal moeten gaan. Den dag na deze uit spraak is hij gehuwd met Mej. Florence Josephine Gar ner, eene amerikaansche jonge damedie gezegd wordt een jaarlijksch inkomen te hebben van f 240.000. Den 12 zijn in een onderhoud van den lord-mayor van Londen met twee vertegenwoordigers der omnibus maatschappijen de grondslagen gelegd van eene'schikking welke des avonds aan het oordeel van de vereeniging der beambten onderworpen zou worden. Hoogerhuis. Den 11 werd het verdrag met Por tugal overgelegd door den minister van buitenlandsche zaken, die daarbij zeide, dat de regeering uitgegaan was van een gevoel van billijkheid en van de vurige begeerte om het volkenrecht te eerbiedigen en de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen beide landen te hernieuwen. FRAIVKHIJR Hamer. Den 11 is het door den Senaat eenigszins gewijzigde voorstel betreffende de verandering der graan rechten met 318 tegen 119 stemmen aangenomen en be paald, dat het op 1 Augustus a.s. in werking zal treden. Bij de voortgezette behandeling van het nieuwe tarief van invoerrechten werd door den minister van financiën het gevoelen verdedigd, dat de grondstoften, voor de zijde-nijverheid benoodigd, vrijgesteld zouden worden van invoerrechten. Alleen te Lyon verdienen bijna 500.000 werklieden in de zijdefabrieken hun brood terwijl de fabriekanten jaarlijks meer dan 1.500.000 aan werk loon betalen. Eene motie, om hooge invoerrechten in te voerenwerd met 389 tegen 137 stemmen verworpen. Dit besluit werd te Lijon met groote blijdschap ontvan gen. Des avonds werden de voornaamste gebouwen verlicht OOSTEXUIJH-HOAd^RUE. De letterzetters te Weanen hebben den arbeid hervat. Te Utrecht zijn tot leden van den gemeenteraad gekozen de liberale candidaten, de heeren E. L. G. P. C. Andran met 1521, mr. H. F. W. Dubois met 1656 mr. J. J. Kuipers met 1670, en mr. J. baron d' Aulnis de Bourouil met 1749 van de 3030 geldige stemmen; predikant van den Heuveldie zou hem misschien willen en knnnen helpen en in ieder geval raden Jasprak hij in zich zelfdat zal ik doen ik zal hem mijn schuld bekennen mijne omstandigheden geheel blootleggenhem smeeken mij te redden en dan een nieuw leven beginnen, breken met de genietingen, waar aan ik mij tot hiertoe heb overgegeven en ook in mijn gezin den streugsten eenvoud invoeren opdat wij onze uitgaven in overeenstemming brengen met onze inkom sten niet alleen, maar ook in staat zijn de schuld, welke wij dan aan hem zullen hebbenweer af te doen. Met dat voornemen vervuldging hij naar beneden. Hij vond Marie in de huiskamer met de beide kinderen. Zij vertelde hem van den angst bij het onweder en gaf hem hare verwondering te kennendat hij boven ge bleven was. «Ik had wel naar je toe willen komen* zeide ze, »doch ik vreesde, dat je hoofdpijn erger was, en ge behoefte aan rust hadt, hoe is het er nu mede?" Otto zeide dat het iets beter was en gaf haar te kennen, dat hij voornemens was, dien middag een uitstapje te maken naar V., om den ouden heer van den Heuvel een bezoek te brengen natuurlijk kwam hij met den avond- trein weer tehuis. Hij verlangde zeer zijn ouden vriend eens te zien, en nu het weder zooveel frisscher was, ge loofde hjj, dat het hem goed zoude doen. Marie behoefde geen verandering te maken met middageten, hij zou bij den ouden heer juist nog wel tijdig genoeg komen om het maal te dealen, en zoo niet, dan was er altijd nog wel wat te krijgen. Marie pruilde wel wat om dat onverwachte besluit, doch er was niet veel tijd om te redeneeren, daar de trein, waarmede Otto zou gaan binnen weinig tijds zou vertrekken zij had dus geene gelegenheid tegenwer-, ping te maken of uitleg te vragou. Wordt vervolgd. deze verkiezing was een gevolg van de vermeerdering der bevolkingwaardoor het getal raadsleden met vier vergroot moet worden. Het provinciaal bestuur van" Noordholland heeft den 11 bij enkele inschrijving aanbesteed 1°. het voor zien der boorden van het Noordhollandsch Kanaal in vier perceelen geraamd perc. 1 op 6500perc. 2 op J 10600, perc. 3 op 12000 en perc. 4 op ƒ2400. Laagste inschrijver voor perc. 1 de heer J. Oldenburg te Bergen voor J 6000 voor perc. 2 de heer G. Honeijk te Pur- merend voor 9444; voor perc. 3 de heer H. Schuyt te Alkmaar voor f 11500; voor perc. 4 de heer G. D. van Doorn te Amsterdam voor f 2200; 2°. het herstellen van buitengewone winterschade aan de Rijks zeewerken op Wieringengeraamd op 5300. Laagste inschrijver de heer C. Kroon te Wieringen voor 5496. Bij kon. besluit van den 8 zijn met ingang van 1 Juli de provinciën NoordbrabantZeeland en Limburg ter zake van het geneeskundig staatstoezicht verdeeld in twee dienstkringende inspectie Zeeland en westelijk Noordbrabant en de inspectie Limburg en oostelijk Noord brabant. Als gevolg daarvan is benoemd tot inspecteur voor Zeeland en westelijk Noordbrabant de heer dr. A. van der 'Loeff, met toekenning van eervol ontslag ale inspecteur voor Noordbrabant en Limburg, en aanwij zing van Breda als plaats van vestiging, en voor Limburg en oostelijk Noordbrabant de heer dr. E. Wintgens, met toekenning van eervol ontslag als inspecteur voor Zee land, en aanwijzing als plaats van vestiging -voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 15 Oct. 1891 Roermond en daarna Maastricht. In den loop dezer week is te Ersem eene ver eeniging opgericht,- die zich ten doel stelt, de beoefening der gymnastiek onder de schooljeugd te vorderen. Met 1 Juli e.k. hoopt men met de oefeningen te kunnen aan vangen, met welker leiding de heer K. Butter, onder wijzer aldaar, is belast. Te 's-Gravenhage, Ridderkerk, Arnhem en Zutphen is de door de liberale partij bij de verkiezingen behaalde overwinning des avonds feestelijk gevierd. Te Middelburg heeft een kiezer, die zijn been ge broken had zich op een bed naar het stadshuis laten brengen, om zijne stem uit te brengen een ander kiezer aldaar was uit Duitschland overgekozen. Tot secretaris-penningmeester van den polder Klei- meer, onder Koedijk zijn benoemd tot secretaris de heer P. Geus Cz. en tot penningmeester de heer J. Stam Jbz. L. Hoeflage te Egmond aan Zee is no. 1 op eene voordracht voor derden onderwijzer aan de school no. 15 te Amsterdam. Den heer mr. W. K. baron van Dedem te Hoorn werd den 10 des avonds door het muziekkorps der dienst doende schutterij eene serenade gebracht bij gelegenheid zijner herkiezing tot lid van de Tweede Kamer. Bij koa. besluit van den 8 is o. a. een pensioen van 167 toegekend aan D. A. Greeuw, wed. C. Fogteloo, in leven leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool en bur geravondschool te Alkmaar. De Hanov. Courier meldt het volgende omtrent den toestand van de leden van dit gezelschap die na het spoorwegongeluk bij KirchleDgen in het hospitaal te Han nover werden opgenomen. De secretarisde heer Rabede clown Carpeni en de jockey-rijder Achille Binella hebben het gesticht reeds verlaten. De danseres mej. Kriiger wier voet bij den enkel werd afgezetwordt beter en de ernstige wond aan het hoofd, welke Amalia Wolft ontving, geneest goed. Bij de rijderes juffrouw Eliza Adams, die aan het linker beneden-scheenbeen twee ernstige kwetsuren ontving, heeft men na 17 dagen voor het eerst een nieuw verband aan-, gelegd. De uitkomst van het onderzoek was zeer gun stig. Dezelfde dame brak bovendien den rechter enkel en had een verbrijzelden onderkaak maar ondanks al deze wonden heeft zij in het geheel geene koorts gehad en is haar toestand naar omstandigheden zeer gunstig. De schoolrijderes juffrouw Mary Grothe die haar be neden-enkel brak en bij wie een vrij groote losse splin ter van het been moest verwijderd wordenheeft ook nu na 17 dagen voor de eerste maal een nieuw ver band ontvangen. Ook dit onderzoek is gunstig uitgevallen. Mary Grothe heeft evenmin last van koorts gehad. De toestand der overige lijders is mede zeer bevredigend Mijnheer de Redacteur Het doet mij waarlijk genoegen in uw blad van den 10 wederom een tweetal artikelen te zien geschreven omtrent Alkmaar's d.d. schutterij; voor mij een bewijs dat het bepaalde ernst bij die heeren is om er de aan dacht op te vestigen van de bevoegde autoriteit en het optreden van een officierencorps weder mogelijk te maken. Ook ik zou dat zeer gaarne zien, en het was of lag volstrekt niet in mijne bedoeling om den hand schoen op te nemen voor het bestendigen van den tegenwoordigen toestand; alleen wenschte ik even op te merken dat het mij toeschijnt, dat evenals X, de stellers der beide artikelen van 10 Juni er eene letterzifterij bij gaan maken, in plaats van op de bedoeling den nadruk te leggen. Want wat toch is de lezing van art. 31 Dat het kader door de kapiteins der .compaguiën, met goed keuring van den commandant der schutterij, (en wat is goedkeuring ?j worden aangesteld; het is natuurlijk meer voorgekomen dat het bij afwezigheid van de kapiteins geschiedde door luitenants als waarnemende kapiteins (dus vervangers) en zoo geschiedt het nu ook door de ver vangers." En wat art. 67 aangaat omtrent het niet aan wezig zijn van een auditeur, zal het zeker nog de vraag zijn in hoeverre de liggende rapporten ter vervolging later niet meer van kracht zuilen zijn. Hij, die als schutter is aangesteld heeft zijne verplichtingen en voldoet hij daaraan nietgeloof ik zeer zeker dat de later in te stellen vervolgingen wel degelijk uitvoerbaar zullen blijken. Of nu de toestanden zoo onmogelijk en onwettig zijn, als de onderteekenaar Een oud lid der d.d. schutterij te Alkmaar" dit zegt, is zeer zeker te betwijfelen, want waar de voorzitter des plaatselijken bestuurs het recht of den plicht bezit, pm, zoo noodig, bij rustverstoring in eene naburige gemeentede schutterij zijner gemeente aldaar hulp te doen verleenen (art. 49), daar toch zeker heeft datzelfde bestuurshoofd wel het rechtzooals in Alkmaar noodig was tot tijdelijke aanstelling van een waarnemenden kommandant. Het is niet mijne bedoeling, om een verderen penne- strijd hierover te voeren doch zou ik zeer gaarne zoo spoedig mogelijk de d.d. schutterij van Alkmaar zien verrijkt met een corps flinke officieren, want waar door den onderteekenaar X. Y. Z. wordt gesproken van een ellendigen en spotverwekkenden toestand, daar wordt dit toch zeker meer gezegd met het oog op de opkomst als anderzints, dan wel met het oog op de leiding. Voor de plaatsing umijnheer de redacteurmijne bijzondere erkentelijkheid betuigende, verblijve, UEd. Dw. Dr., H. Mijnheer de Redacteur! Met instemming heb ik kennis genomen van de beide ingezonden stukken, onder bovenstaand opschrift in het den 10 verschenen nummer van uw blad geplaatst, om dat daaruit toch blijkt, dat mijn beweren aan het slot van mijn artikel: «dat ik in mijne meening niet alleen sta" waarheid bevat. Yan dezelfde gedachte uitgaande als H., verwachtte ik naar aanleiding van de door hem verkondigde denk beelden in uw blad van 7 J uni, niet slechts een antwoord, maar ook aanmerkingen daarop. In die meening heb ik mij, zooals nu gebleken is, niet bedrogen. Verleen mij de vrijheid, mijnheer de redacteur, om thans zoo beknopt mogelijk het artikel van den vaderlands- lievenden H. te beschouwen. Dan vooreerst moet ik en dit tot mijn leedwezen zeggendat H. mijn artikel verkeerd gelezen en niet goed begrepen heeft. Immers ik ben toch zooals uit den slotzin van mijn artikel blijktgeen schutter geweest maar nog schutter wat trouwens uit het stellen der vragen mede van zei ven voortvloeit. Verder heb ik te vergeefs naar een duidelijk en onomwonden antwtiord op de gestelde vragen gezocht, maar in de opmerkingen van H. heb ik het niet kunnen vinden. En nu zonder eenig bewijs te hebben aangevoerdbeschouwt H. zijn orakeltaal als die eens praetors, waarmede hij zich ver beeldt, zijne taak te hebben afgedaan. Evenwel heeft dit zijne goede zijde, want juist de onmogelijke opmerkingen van H. hebben mij en velen met mij, in mijne zienswijze versterkt, daar toch slechts opmerkingen dan nog eenige waarde zouden hebben, wan neer zij door eene specialiteit op militair gebied of een erkend rechtsgeleerde waren gegeven. Daar volgens de zienswijze van H. de wet onjuist mag worden uitgevoerd zal ik op zijn artikel niet verder ingaan, alléén wensch ik hem, die zich zeiven tot wets- verklaarder bevordert, te vragen Waar staat te lezen, of waarmede bewijst hij zijn beweren: 1. dat buiten-gevechtstelling, sneuvelen enz. van officieren in geval van oorlog of onlusten slechts mo gelijk met het sneuvelen onzer officieren in vredestijd gelijk staat; 2. dat de thans door den waarnemenden commandant geteekende stukken niet onwettig zijn; 3. dat de burgemeester i6 het hoofd der schutterij; 4. dat t ij d e 1 ij k commandant beteekentvoor drie, vier of vijf jaren het kommando uitoefenen. Hierop zou ik gaarne een antwoord van H. ontvangen met bewijsredenen, maar niet met losse opmerkingen, die niets beteekenen. Wel is waar, is hieromtrent door H. o. a. aangevoerd, dat de wettigheid van de door den tijdelijken comman dant geteekende stukken vaststaat, doch daaromtrent wensch ik op te merken, dat dit niet ter beoordeeling staat van de door hem genoemde autoriteiten, maar van die, welke bij de schutterijwet aangewezen zijn om recht te spreken. Uit de oproeping door kaderleden namens den tijde lijken commandant in Mei j.l. gedaan vloeit m. i. dan ook reeds van zelve de onmacht voort en het komt daarom óók mij wenschelijk voor, dat niet één schutter meer aan de oproeping van den tijdelijken commandant voldoet, waaromtrent door mij, na het ingezonden artikel van X. Y. Z. in n°. 68 van dit blad, niets behoeft te worden toegevoegd. Ten slotte geef ik H. den welgemeenden raadom voortaan geene adviezen meer langs dezen weg en op dezen voet uit te deelenwant zijn betoogtrant is te weinig steekhoudend en snijdt geen hout. X. De heer J. Over, arts, is benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Neder- landsch Indië. De heer J. W. Wicherink slaagde aan de hoogeschool te Ütrecht voor het le natuurkundig examen de heer C. Bosman Jr. aan de polytech nische school te Delft voor het examen voor het le ge deelte B. Op verzoek deelen wij belangstellenden lezers mede dat zondag, den 14, de dienst in de kerk der doops gezinde gemeente zal worden vervuld door den heer ds. J. Westerman Holstijn van Purmerend. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag 14 Juni a. s.des avonds te 9 uren, in den Stadshout, de navolgende stnkken worden uitgevoerd 1. «Le drapeau d' Orange," marche militaire v. Ed- zard Grefe2. Ouverture »Giralda" v. C. A. Adam 3. »Das tanzende Berlin Walzer a. d. Posse «Spot- vögel" v. Steffens; 4. »Grand air varié pour concours," pour flüte pistonsaxophone alto con alto trombonne clarinette mi b tuba et clarinette si b solo v. Canivez 5. «Ouverture de concert," v. Richard Hoi6. Fantaisie »Le retour du printemps" v. H. Labory7. «Gavotte de F de Mol" arr. J. Mulderman8. »A 1' opéra comi- que Mosaïques sur des motifs d' opérettes allemandes v. Jos. Kessels9. «Bicycle Galopp Vorwarts Voran v. L. André. Van 6 tot en met 12 Juni zijn aan de had en zweminrichting genomen 185 baden, waarvan 29 door dames en 67 door onvermogenden. Drukste dag 6 Juni met 94.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2