I No. 71*. Urie en UTegentigsfe Jaargang* 1891. Z 0 N D A (j 14 J UNI. TWEEDE BLAD. Officieel Gedeelte. Gemeente-verslag. Het IJ'kkantoor FATËI'fM. Drankwet. Amsterdamsclie Brieven. Binnenland. is geopend op 18, 19 en 20 Junivan des voormiddags 9 tot 's namiddags 3 uur. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar j ®,8®franco door het geheele rijk 1, De 3 nummors W.MG. Prijs der gewone Advertentie»: Per rogel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van Een Gulden verkrijgbaar een exemplaar van het door Bur gemeester en Wethouders aan den gemeenteraad uitge brachte verslag omtrent den toestand der gemeente Alkmaar over het jaar 1890. De Patenten voor tappers, slijters en kof fiehuishouders, dienst 1891/92, kunnen tusschen 15 en' 27 Junides morgens tusschen 9 en 2 uren, op vertoon der kwitantie van minstens de helft der ver schuldigde belasting, ter Secretarie dezer gemeente wor den afgehaald. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door GERARDUS PETRUS'ALBERS bierbottelaar-wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Bierkade hoek Verdronkenoordwijk C, No. 1 welke vergunning thans ten name staat van Marten de Vries. Burgemeestor en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 12 Juni 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. XLII. Onder den indruk van den uitslag van de verkie zingen te Amsterdam voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zet ik mij ditmaal neder tot het schrijven van mijn veèrtiendaagsch overzicht. Kan men 't mij ten kwade duiden, dat mij daarbij een gevoel van trots doorstroomtomdat ik behoor tot de stadwaar de liberalen zulk een schitterende zege hebben be vochten Met een verpletterende meerderheid zijn de candidaten van «Burgerplicht" en «Grondwet" uit de stembus te voorschijn gekomenal de radicalen anti revolutionairen Roomsch Katholieken en socialisten ver achter zich latend. Niet gemakkelijk is die overwinning gemaakt, want wat hebben de, tegenstanders al niet ge daan om de liberalen door het slijk te sleuren Met pen en teekenstift gewapend, hebben zij vellen papier gevuld, waarin de feilen der liberalen door het sterkste ver grootglas werden bekeken, maar waarin tevens af en toe wat uit den duim moest worden gezogen om maar zieltjes te winnen. «Dnm in dubio est animus, paulo momento hue vel illue impellitur", zegt mijn Latijnsche scheurka lender vandaaghetgeen beteekentAls het hart in twijfel verkeert, slaat het door een geringe omstandigheid naar de een of andere zijde over en evengoed als Terentius dat reeds wist, waren radicalen c. s. daarmee bekend. De liberalen staan nu "eenmaal, en dikwijls niet geheel ten onrechtebekend als twijfelaarsbij de go- meenteraadsverkiezingen had men geziendat er nog genoeg argumenten te vinden waren om de liberalen aan hun eigen partij den rug te doen toekeerenen bij de Kamer-verkiezingen moest dus dezelfde weg worden ingeslagen. Geen enkele partij, die daarbij in gunstiger omstandigheden verkeerde dan de radicalen want niet alleen, dat de vooropgestelde uitbreiding van kiesrecht haar in de oogen des volks een gloriekrans om de slapen wond, maar tevens was 't in haar voordeel, geen verle den te hebben. Elke richting heeft in de geschiedboeken bladzijden aan te wijzen, waarvan zij mocht willen, dat zjj er uitgescheurd konden wordenzoodat een partij die pas komt kijken, altijd een hoog woord kan hebben en men niet met feiten kan aantoonen, dat zij zelf niet veel beter is. De verkiezing van 1891 heeft intusschen geleerd, dat de radicale partij er een geweten op nahoudt, waarvan de rekbaarheid bedenkelijk is en waarlijk, Do- mela Nieuwenhuis had 't nog niet zoo verkeerd, toen de candidatuur-Treub in Schoterland hein banbliksems deed slingeren tegen «het radicale- gemodder." Hulde daarom aan de liberale kiezers van Amsterdam, dat zij de heeren W. H. de Beaufort, J. T. CremerJ: G. Gleichman A. E. K. Hartogh, B. H. Heldt, A. Kerdijk, J. W. H. Rutgers van Rozenl/urg, J. P. R. Tak van Poortvlieten J, A. Levy naar het Haagsche Binnenhof hebben afgevaar digd, waar hunne werkzaamheid moge strekken tot heil van ons land. Niet minder komt een woord van hülde toe aan de mannen, die in de afgeloopen weken geen tijd of moeite hebben ontzien om de kiezers voor te lichten, waardoor zij niet weinig hebben bijgedragen tot het behaalde succes. Zonder anderen tekort te willen doen, verdient bijzondere vermelding het kloeke en manmoedige optreden van prof. dr. C. SS. Spruyt. Geen vergadering van partij genooten liet hij voorbijgaan om bij de hand te zijn, als er aanvallen op de liberale partij werden gedaan., maar ook in de bijeenkomsten .zijner tegenstanders schroomde hij nietop te treden en zijn pleidooi om de radicalen te, bewegen zich te scharen naast de leden der partij, die feitelijk nauw aan hen verwant zijn, heeft waarschijnlijk menigeen tot nadenken gebracht. Het was een stout stuk om aan den vooravond der verkiezingen in de Kiesver eeniging «Amsterdam" de candidaten der radicalen aan te sporenhun candidatuur te laten varen en al werd daaraan natuurlijk geen gevolg gegeven toch verlieten velen de vergaderzaal met de gedachte dat er veel te zeggen viel voor prof. Spruyt's woorden. Als een der vurigste tegenstanders van den hoogleeraar heeft zich in de verschillend^ bijeenkomsten jhr. ïïeiiry Timdal doen kennen. Hoewel deze herhaaldelijk de bewering ten beste heeft gegeven, het lidmaatschap der Kamer niet na te jagen, heeft hij toch geen geld of moeite gespaard om onder onze honderd senatoren te worden opgenomen, 't Is wel ontmoedigend om na zulk eene verkiezingscampagne met niet meer dan 2754 stemmen uit de bus te komen En nu zal hij weder drie jaren moeten wachten, eer de kans^ bestaat in 's Lands Vergaderzaal als volksvertegen woordiger te worden toegelaten. Van harte wenschen wij hem toe,' dat de ondervonden teleurstelling hem niet «al verleiden, den eenmaal door hem ingeslagen weg te *rer laten want het schijnt maar -al te waar te zijn dat menigeen van zijne aanmerkingen op onze defensie niet van grond ontbloot is. Mij persoonlijk zou het dan ook zeer welkom geweest zijn, als de heer Tindal als candi- daat der liberalen in een of ander district gekozen was, want op militair gebied vertegenwoordigt hij toch onte genzeggelijk eene richting en zoolang hij niet in.de Kamer zitting heeftkan onze Minister van Oorlog van zijne stellingen aannemen, wat hij wil, maar is hij hem geer rekenschap van zijne daden schuldig. 't Was een levendig tooneeltje, toen de telegrammen, die den uitslag der verkiezingen meldden, in de hoofdstad aankwamen. De bureaux der dagbladen werden letterlijk belegerd en 't was een dringen en duwen als er weer een nieuw- bulletin werd aangeplakt. Ik was juist vóór het bureau van «Het Nieuws van den Dag", toen daar de uitslag van de verkiezing te Alkmaar aan den volke bekend werd gemaakt. O, Alkmaar's Stedemaagd, 't is maar góeddat de verwenschingen die toen naar uw hoofd geslingerd werdenniet tot uwe ooren door drongen, want Uw sinarte, dat uw stedelingen uw ge trouwen Van der Siaay niet onmiddellijk hebben afgevaardigd, zou er slechts heviger door geworden zijn. Gelukkig is de herstemming van 1888 daar om te bewijzen, dat het district Alkmaar ruimschoots liberale mannen in het veld kan brengen om den tegenstander den aftocht te doen blazen. Destijds moest jhr. Hartsen in het zand bijten, welnu, liberalen van het district Alkmaar, laat 't ditmaal den heer Goede doen. Gij kunt er op re kenen, dat gij daarvoor toegejuicht zult worden in bijna alle oorden des lands. 's Was alleraardigst om onder die toegestroomde menigte vóór de dagbladen dat politiseeren te hooren. Wat waren die menschen voor het meerendeel uitstekend op de hoogte, van de kansen der candidaten en hoe mededeel-' zaam waren zij met hunne gevoelens De strijd, in alle deelen des lands gestredenbracht verbroedering onder de menschen van verschillenden rang en stand die de nieuwsgierigheid hier bijeenbracht, en deze deed hun de afscheiding vergetendie wij Hollandersanders zoo zelden uit het oog verliezen. Met het grootste genoegen hebben een paar collega's en mijn persoon zich dan ook laten onderrichten door een kruier, dat de houding van den heer Schaepman in zake de Legerwet de positie van «onzendoctor" aanmerkelijk had verzwakt. »M'n kop eraf, als hij 't bij eerste stemming haalt", beweerde onze zegsman en deze staatkundige bol mag erop blijven wantzooals men yveetkomt de voormalige hoofdmau der Katholieken te Wijk bij Duurstede in herstemming met jhr de Beaufort. Ging ik naar mijn eigen zin te werkdan stapte ik zeker vooreerst nog niet van de gebeurtenissen van den dag af en ondernam ik met mijn lezers een zwerftocht naar de verschillende slagvelden des lands, doch dan kon de redactie mij wel eens op de vingers tikken en,mij verwijten, dat ik haar terrein ging exploiteeron. Daarom zullen wij maar tot speciaal amsterdamsche zaken te- rugkeeren. Trouwens daaraan is geen gebrek. De jongste ge meenteraadszitting b, v. zou al- heel wat stof tot' bespreking kunnen geven vooral als wij uitvoerig zou den willen stilstaan bij de motiën van de heeren Treub, mr. J. N. van Hall en W. Hovy naar aanleiding van de niet-benoeming van den socialistischen onderwijzer Tennissen hoewel deze n° 1 op de voordracht was ge plaatst. Met een enkel woord willen wij toch mededeelen, hoe dat zaakje in elkaar zit. De heer Treub had de ge meenteraadsvergadering als haar oordeel willen doen uit spreken 1° dat zij den gemeente-ambtenaren wanneer zij niet in hunne hoedanigheid van ambtenaar optreden, dezelfde vrijheid tot» het uitspreken hunner persoonlijke overtuiging toekont als aan alle ingezetenen van den Staat behoorten dat de persoonlijke overtuiging van een a,mbtenaar op godsdienstig, maatschappelijk of staat- kundig gebied al wordt deze door de meerderheid del Gemeenteraadsleden niet gedeeldgeen reden mag zijn om hem bij andere ambtenaren achter te stellen of hom in zijne promotie te belemmeren 2° dat zij betreurt dat het niet-benoemen van den heer Teunissen aanleiding heeft gegeven tot het veld winnen der beduchtheid onder- de onderwijzers, dat de meerderheid der leden van den Raad invloed wil uitoefenen op de overtuiging van het onderwij zend personeel en hen wil belemmeren in het vrijelijk uitspre ken daarvan; ^3° dat zij spoedig in de gelegenheid hoopt te zijn, het bewijs te leveren, dat voor deze beduchtheid geen grond bestaat en dat zij in het bijzonder den heer Teunissen niet in zijne promotie wil belemmeren. Stel u nu toch eens voor, dat zulk een motie in de eerste stad des Rijks weid^ aangenomenNiet alleen, dat dan de Raad erkennen zou, in een onbewaakt oogeDblik gehandeld te hébben en beterschap beloofde bij de eerste de beste gelegenheid, maar tevens zou men zich op 'die wijze verbinden^ altijd den eerste van een voordracht te kiezen terwijl' men last not least 't billijken zou, dat een on- deiwijzer in de school zaad uitstrooide, dat daar aller minst op zijn plaats is. Want daarin had de heer Hovy wel degelijk gelijk 't is een onmogelijkheid, dat '.een onderwijzer i n de school zijne meening aan den kap stok hangtals hij er buiten vol van is. En als de gemeente raadsleden van gevoelen zijn, dat de heer Teu nissen niet deugt voor de opvoeding van de jeugd dan zuljen- zij toch zeker zoo iemand hun stem niet behoeven te geven. Bevalt dat genoemden heer en diens collega's niet, dan moeten zij maar zien dat zij elders een plaats' vindon of, nog beter dat zij buiten het onderwijs hun carrière maken de Amstelstad zal om hun heengaan niet treuren. Tegenover hunne vrijheidzoo zeide de heer Wüste o. a., handhaaf ik die van hen welke de tegenwoordige orde van zaken voorstaan en meenen de socialisten dat zij zich mogen wapenen tegen anderen,* wij behoeven in.ieder geval onze eigen vijanden niet aan te kweeken. De heer Wüste kan er zich van overtuigd houden dat hij met die woorden in den geest heeft ge sproken van het meerendeel zijner stadgenooteu. *En wat zeggen onze lezers wel van het voorstel dei- radicale heeren Heineken Treub Gerritsen en Becker om aan de leden van don Raad voor het bijwonen der zittingen een presentiegeld toe-te kennen? Het bedrag voor elke zifting die gewoonlijk vier of vijf uren duurt, zouden zij op minstens vijf gulden gesteld' willen zien.' 't Kan niet ontkend worden, dat de heeren gelijk hebbenj want in een groote stad als Amsterdam is het lidmaat schap van den Raad natuurlijk zeer tijdroovend, maar 't is toch wel eigenaardig, dat dit voorstel nu juist moet komen van den kant der jongste partij met hare schoone, onbaatzuchtige verkiezingsleuzen. (Wordt vervolgd.) Bij kon. besluit van 29 April is ter gemoetkoming in do kosten van bet lager onderwijs, boven en behalve de gewone bijdrage, o.a. een subsidie verleend van/"3150 aan de gemeente Egmond aan Zee van 2300 aan Petten en van 3550 aan Terschelling. Wegens den hoogen waterstand mag te Rijp slechts driemaal op een dag geschut worden. Te Deemster moet voor lid van den raad her stemd worden tusschen de heeren J. de Graaf Hz. met 79 en J. Koopman met 52 stemmenin de plaats van wijlen den heer H. de Graaf. Bij kon. besluit van den 9 No. 35 worden voor het tijdperk van 27 Juni tot en met. 5 Juli, vereenigd tot een afzonderlijk eskader Hr. Ms. schroefstoomschepen der le klasse Koningin Emma der Nederlanden en Johan Willem FrisoHr. Ms. ramschepen Buffel en Guinea; H. M. rammonitor le klasse Draak en Hr. Ms. pantser- dekkorv'et Sumatra en is het bevel over dit eskader opgedragen aan den schout bij nacht C. H. Bogaert. TuSschen Knollendam en Spijkerboor staat het water zóó hoog dat de Starnmeerdijk in den nacht van den 10 op den 11 voor den drang van het water zou zijn bezwekenindien niet bijtijds een ploeg pol derjongens die daar eene sluis maken, het zwakke ge deelte van den dijk door ophooging en verbreeding had den versterkt. Als het water blijft wassen zal het moeite kosten, de Starnmeer voor eene overstrooming te beho'eden. Bij kon. besluit van den 10 is aan den heer J. M. Lamaison van Heenvliet op verzoekeervol ontslag ver leend als burgemeester van Monnikendam en Kat- woude. De beide laagste klassen der openbare school te Rergen vierden den 10 aldaar hun jaarlijksch school feest. Het glanspunt daarvan was zeker wel de tombola, waardoor elk der kleinen met een fraai prijsje huiswaarts keerde. A Hichentlich, wonende te Groningen, die den slag bij Waterloo in 1815 heeft mede gemaakt, onder bevel van Generaal Blücherheeft den 11 zijn honderdsten verjaardag gevierdzich verheugende in het bezit van 140 kinderen, kleinkinderen enz. Bij kon. besluit van den 13 is Z. K. H. de prins van Rumenië benoemd tot ridder-grootkruis in do orde van den Nederl. Leeuw.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5