Ingezonden Stukken. Kookgas, Spoordienstregeling. Stadsberichten. schappij van landbouw aldaar, welke werd bijgewoond door 16 leden. De rekening over 1890 wijst een batig saldo aan van 78.03J/2. .Voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering werden niet gedaan. Als candidaat voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur werd gekozen de heer M. J. Tiele te Amsterdam. Door den heer H. Waiboer Jbz. werd verslag uitgebracht van de voorjaarsvergadering der Ver- eeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier. Na eenige bespreking werd besloten voor de tentoonstelling te Alkmaar beschikbaar te stel len een verguld zilveren medalje en 10 of 25 voor de beste merrie, gedekt en drachtig, geb. in 1886, 1887 of 1888, den prijs niet uit te reiken, voordat bewezen is, dat de merrie drachtig is. Mocht het hoofdbestuur bezwaar maken, dit nummer nog in het programma op te nemen, dan is de afdeeling gaarne bereid de 25 ter vrije be schikking va# het hoofdbestuur te stellen. Men meende, dat het aanleggen van jonge fokmerriën ten volle onder steuning verdient en zooveel mogelijk aangemoedigd moet worden. Bij de omvraag sprak de heer J. Bakker de wenschelijkheid uit, dat de afdeeling in het vervolg wat meer teekenen van leven gevedoor de zuster af- deelingen worden jaarlijks keuringen van stieren of ram men gehouden iets dergelijks zou de heer Bakker ook gaarne hier zien. De voorzitter, dit denkbeeld toejuichen de, hoopt ter gelegener tijd hieromtrent een voorstel ter tafel te brengen. Nadat nog eene korte bespreking had plaats gehad over de van wege de Vereeniging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwar tier te nemen proeven met bouillie bordelaise en koper vitriool speksteen en de heer Schenk, had medegedeeld dat hij en de heer Groneman een proef zullen nemen .door hun jong'vee phosphorzure kalk toe te dienen, sluit de voorzitter, de heer Jb. Zijp Hz., de vergadering. Den 10 is te Stratum' na den afloop van het met veel opgewektheid gevierde feest ter gelegenheid van het 50jarig jubilaeum van den heer Lembarts,.pastoor aldaar, in de herberg een onnoozel persoon, die gewoonlijk beet genomen werd, te water gegooid, waarmede hij bedreigd was, wanneer hij bleef weigeren aan ieder van de leden van een aldaar aanwezig gezelschap een borrel te geven. Een jongeling, van H. genaamd, haalde hem spoedig op het droge doch ontving als loon een messteek in den buik. Aan een ander persoon werd een been stuk ge slagen. Beide personen verkeerden in zorgelijken toestand. ,De gemeenteraad van Leiden heeft den 11 besloten, een adres te richten aan de Prov. Staten van Zuidholland, waarbij verzocht wordt, ter voorziening in het gebrek aan plaats voor de verpleging van behoeftige krankzinnigen in die provincie en in het belang van het.universitair onderwijs aldaar, een krankzinnigengesticht in de nabijheid der ge meente op te richtenwaartoe de gemeente een ge schikt terrein zal aanwijzen en kosteloos beschikbaar stellen. De raad acht het wenschelijkdat zoodanig gesticht door de provincie onderhouden en geëxploiteerd wordt, tenzij het provinciaal bestuur er de voorkeur aan mocht geven een subsidie in bepaalden vorm uit de provinciale fondsen te verleenen bij exploitatie door de gemeente. Den 11 is een heer uit Roermond, die zich op zijn rijwiel bevond, op den -weg tusschen 'Horn en Roermond door een rijtuig aangereden, tengevolge waarvan hij zoo zwaar gekwetst werd, dat hij kort daarna overleed. Den 12 is door het gemeentebestuur van Helder aanbesteed 1°. de onderbouw eener ijzeren draaibrug over het Heldersche kanaal bij de Keizerstraat; laagste inschrijver B. Boon, te Helder, voor f 4990; 2°. de bovenbouw dier brug; laagste inschrijver A. E. Stijkel, te Appingedam, voor j .4840; 6°. het bestraten en rioleeren van de Gravenstraat; laagste inschrijver A. Trap, te Helder, voor 5850; 4°. het rioleeren van het westelijk deel der gemeente; laagste inschrijver J. F. Philips, te Helder, voor ƒ8400. Den 12 is door het personeel ofllcieren en burger ambtenaren van de Kon. Militaire Academie te Breda aan den directeur van gezondheid 4e kl.J. J. Hoogeboom als blijk van waardeering en hoogachting, na het in den afgeloopen winter voorgevallene, eene belangrijke verza- meling geneeskundige instrumenten, onder gepaste toe spraken, ten geschenke aangeboden. Den 12 is aan boord van het oorlogsstoomschip »Kouingin Emma der Nederlanden" te Helder de matroos le kl. B. J. Meijer, 22 jaren oud, uit het want op het dek gevallen en weldra aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overlegden. De minister van binnenlandsche zaken heeft den 13, in gezelschap van den inspecteur van het middelbaar onderwijs, een bezoek gebracht aan de Rijks landbouw school te Wageuingen" en die van -marine, vergezeld van zijnen adjudant, aan Amsterdam. Den 13 des nachts is te Vinkenbroek bij Roozendaal de groote boerenplaats van de weduwe A. Luijsterburg geheel afgebrand. Het vee werd gered, doch de inboedel, met inbegrip van eene kostbare verzameling porcelein en J 2400 aan. bankpapierverbrandde geheel. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven Bij de op den 11 te Utrecht gehouden internatio nale harddraverij werd de prijs van 250 gewonnen door Bonnie, van den heer L. H. F. Bultman te Haarlemmer meer, in 282/6 sec. op de baan, welke 380 el lang was; de eerste premie van j 100 door Mariane, van den heer IN. V itteveen te Rauwerd, in 29, en de tweede premie van 50 door Prins, van P. van Santen te Rotterdam, in 291/5 sec slechts met zeer veel moeite en na veel te langen tijd,, zijn examen als candidaat in de letteren had kunnen doen van den ander kon hij wat soliditeit aanging, niets tot zijn nadeel zeggen, doch hij durfde hem toch niet aan bevelen, daar hij hem kende als van een droomerigen aard, en hem dus de geschiktheid niet toekende voor eene betrekking, waarvan hier geen sprake was. Over de vier andere kon hij niet oordeelen, doch hij moest het"den baron toegeven, dat bij drie er van de toon en stijl in de brieyen geen aanbeveling zijn kon. Slechts één was er dus, die volgens zijne meening in aanmerking zou kannen komen, indien de ingewonnen informatiën althans gunstig luidden. Wordt vervolgd. Den 13 heeft de heer P. W. Scheltema Beduin bij den wielerwedstrijd te Bristol tegen de beste engelsche rijders het championaat over 1609 el gewonnen. De leeninguitgeschreven door het bestuur der Vereeniging tot instandhouding van het concertgebouw te Amsterdam, was den 15 nog niet volteekend. De Eerste Kamer heeft den 15 des avonds te half negen hare werkzaamheden hervat. Den heer van Roijen werd verlof verleend om aan den minister van water staat inlichtingen te vragen omtrent den toestand van het stationsgebouw te Groningen. Den 15 des avonds werd in een de'r laatste'treinen van Arnhem naar Amsterdam, ter hoogte van het station Zeist-Driebergen, ontdekt, dat een der wagons door het warmloopen der assen in brand geraakt waseen dei- reizigers trok aan den noodrem, waarna de reizigers in eenen anderen wagen overstapten en te Zeist de in brand geraakte wagen afgehaakt werd. De bevolking van Noordholland bestond op 1 Jan. 1891 uit 407,962 m. en 436,526 vr.samen 844,488 tegen 829,489 (400,631 m. en 428,858 vr.) op 1 Jan. 1890. Amsterdam telde op 1 Jan. 1891 417,539, Haar lem 51,626 Nieuwer-Amstel 26,099 Helder 22,737 Alkmaar 15,648Zaandam 15,606Haarlemmermeer 15,556 Hilversum 12602 Hoorn 10922. 'Van af den 19 is ten kantore van den gemeente ontvanger de inschrijving open gesteld op 3000 obligatiën, elk groot,/1000, zijnde de tweede helft der 3 lj.1 pet. geldleening der gemeente Amsterdam, groot 6,000,000, bij aanvrage van minstens 10000 nominaal voorshands tegen den koers van 99 pet. Te Middelburgwaar de nieuwe kenze op den 25 bepaald is, werd tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer mr. E. Fokker. De heer Mutsaers zal voor Waalwijk zitting nemen, zoodat voor Eindhoven eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben. De liberale kiesvereeniging te Hulst, district Hon- tenisseheeft beslotenzich bij de herstemming te onthouden. Tot hoofd der christelijke school te Monnikendam is benoemd de heer Lüitingthans hoofd te Hallum. Bij kon. besluit van den 23 is de heer J. J van Raab van Canstein te Schiedam met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Neder- landschen adel ingelijfd met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw. Het centraal-comité van de anti-revolutionaire kies verenigingen heeft besloten, bij de aanstaande herstem ming o. a. te steunen voor het district Beverwijk den heer W. Bos en voor het district Alkmaar ten drin gendste aan te bevelen den heer A. Goede Dz. De Noordholl. Tramwegmaatschappij, lijn Amster dam—Edam bracht in Mei 5473 op tegen 5222 in Mei 1890zijnde per dagmijl 8.21 tegen 7.84 sedert 1 Januari 25833 tegen 20548. Een groot aantal ingezetenen van Broek In Waterland hebben verzochtden secretaris dier ge meente, den heer J. T. de Graaff, te benoemen tot bur gemeester. Voor het verbouwen der openbare school te Be verwijk was laagste inschrijver G. Ruigewaard te Egmond aan Zee voor 5470 en voor schoolbanken dezelfde voor f 560. Het werk is niet gegund. Beroepen te Zuid-Zijpe ds J. D. C. Koch Jr. te Assendelft. In plaats van den heer T. Blankert die wegens hoogen leeftijd ontslag had genomenis benoemd tot dijkgraaf van den polder de Uitgeester- en Heemskerker- Broek de heer D. Meijer en in zijne plaats tot heemraad de heer J. Cornelisse. De Concessie-Maatschappij te Amsterdam heeft aan den gemeenteraad van Zaandam vergunning ge vraagd tot aanlog éener stoomtrambaan ter verbinding van de gemeenten Zaandam en Wormerveer. -r- Windkou en regen, onveranderlijk. »'t Wordt niet goed" zeggen de boeren, schrijft men ons uit Westgraftdijken niet ten onrechte. Waar men anders maaiers en hooiers in het zweet huns aan- schijns bezig ziet, ontwaart het oog nu de blankstaande hooilanden met bibberende koeien en rillende schapen. Vooral deze lhatsten hebben 't slecht. En tengevolge van kou èn door gemis aan droog voedsel lijden ze veel en sterven er verscheidene. Vooral in de Beemster is het treurig. Daar hebben boeren iu één nacht 22, 18, 16, 6 enz. schapen verloren. Daar staat 't land onder en de koeien zijn op stal. Ook op andere plaatsen, Purmer Starumeer, Schermeer, enz. hebben de boeren te kiezen tusschen het 'hooiland af te laten grazen en dus dit jaar niet te hooien of de koeien het oude hooidat hier en daar nog staat, te vervoeren. Te Utrecht zullen op twee straten proeven met asphaltbestrating' genomen worden. In dit jaar zijn van Texel in het geheel 18175 j lammeren uitgevoord, waarvoor naar matige berekenino- ongeveer j 130.000 besomd is. Tegen 21 Juli kunnen weder pupillen op de Pu pillenschool te Nieuwersluis toegelaten worden; de Staats courant van den 14/15 bevat de voor belanghebbenden noodige inlichtingen. Mej. M. Mai-rinkelle te Helder is te Utrecht ge slaagd als apothekers-bediende. De minister van financiën heeft bepaald dat de verificatie van gecondenseerde melkaangegeven tot uitvoer op .den voet van het kon besluit van 30 Decem ber 1881, ook kan geschieden te l'urmerend. Wijlen de heer J. Borski heeft f 10000 vermaakt aan de Noord- en Zuidhollandscbe Redding-Maatschappij belast met vruchtgebruik ten bohoeve zijner echtgenoote, I die daarvan echter afstand heeft gedaan. De heer Arie Smit heeft, in overleg mot het cen traal bestuur der liberale kiesvereeniging in Middelburg, verklaard, de benoeming tot lid der Tweede Kamer voor het district Ridderkerk aan te nemen. Volgens art. 108 der kieswet vervalt nu de herstemming in het district Middelburg en moet daar binnen veertien dagen eene nieuwe verkiezing plaats hebben. Te Velsen heeft zich een jongen van elf jaren opgehangen met behulp van zijn zakdoekomdat zijn jongere broeder met zijne moedor Haarlem mocht be zoeken en hij naar school moest gaan. Een groot deel der uiterwaarden langs den Rijn is gedurende de laatste dagen overstroomd. I Te Leiden is overleden de hoogleeraar J J. Cor- nelissen een der beste nederl. beoefenaars der latijnsche letterkunde. De Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen keert over 1890 oen dividend van f 14,38 per aandeel uit, zijnde 5% pet. tegen 13,93 over 1889. Aan de kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam is bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van den 5 verlenging van sursé ance van betaling verleend voor den tijd van 6 maanden, ingegaan 27 Maart 1.1. Den 23 is tegen 753/4 pet. de inschrijving geopend I op 300 stuks elk groot 1000nominaal certificaten P°f- ned. staatsschuld, zijnde een deel eener serie, groot 500,000 nominaal, uitgegeven wordende door de Nederlandsche Grootboekbank. Aan het Handelsblad is den 15 gemeld dat het kiescomité der volkspartij besloten heeft bij de herstem ming in het district Bergum den candidaat mr. H. Ph. de Kanter te steunen en zich van aanbeveling te ont houden in het district Wolvega, waar de heeren Houwing, lib., en Brummelkamp, anti rev., tegenover elkaar staan. Met de palingvangst gaat het te Holliern zeer slecht. Noch de kustvisschers noch zij, die met hunne vaartuigen naar Waarden onder Wieringen gaan vangen iets van beteekenis. Toen met den dooi de zee vol doode paling dreef, was de verwachting niet groot;'de steeds heerschende koude zal wel oorzaak zijn, dat het slecht blijft gaan. Mijnheer de redacteur! Het opnemen eener rubriek «gemeente aangelegen heden" in uwe courant, wat ieder toejuichen moet, geeft mij de vrijheid u te verzoeken het volgende op te willen nemen het heeft betrekking op het kookgas. Sedert de gemeente zoo vrijgevig was, deze brandstof tot lagen prijs verkrijgbaar te stellenhebben velen van die ge legenheid gebruik gemaakt. Ook altijd oordeelkundig Dit valt te betwijfelen en zal zeker ieder niet toestem men, die het onderstaande gelieft te lezen. Kookgas moet warmtegeen licht geven. Dient zij twee meestersdan worden door verdeeling van den arbeid, beiden gebrekkig geholpen. Men mag de kook- gas-vlam derhalve ternauwernood zien waarop in dén Bunsenbrander zoo bijzonder gelet is. Geeft gene een wit, licht, dan deugt de inrichting niet. Kookgas moet zoo volkomen mogelijk verbranden want- anders geeft zij minder warmte niet alleenmaar doen de verbrandingsproducten koper en andere metalen roesten geven een walgelijken stank. Zou niemand dit nog hebben opgemerkt Met grond valt het te be twijfelen. Kookgas moet voldoende warmte geven om wat er op gezet wordt in eens of goed te koken of te braden. Hoe wil men visch bakken op een klein vlammetje, waar bij de pan moet verschoven worden, opdat toch elk deel van den visch een weinig veel te weinig warmte erlangt Kookgas moet op elk gedeelte van den oven waarin men vleesch zal braden brood zal bakken enz., even veel warmte geven want anders wordt het vleesch on- I gelijk gaarslaat het brood nederenz. Zijn de oven- ?oo ingericht, dat zij streng aan dien eisch voldoen Wij wenschen den houder van zulk een oven geluk maal laten het vraagteeken nog niet achterwege. Kookgas-apparaten moeten zoo worden ingericht, dat zij j aan de opgenoemde en nog andere eisehon vooral ook van zuinigheidvoldoen. Een schoon veld ligt hier open voor den winkelierdie zijne hersenen wil ge bruiken. Maar dat hij het dan ook doe Een ander maal iets over het geven en nemen van krediet, dien kanker in vele plaatsen. U, heer redacteur, mijnen dank. P. J. H. Mijnheer de Redacteur! Het verwondert mij ten hoogste, dat in Uw geacht blad nog door niemand geklaagd is over een leemte in den tegenwoordigen zomorspoorwegdienst. Ik zelf reis niet veelmaar mij dunkt anderen die dat wèl doenen voornamelijk zij die naar en van Haarlem en verder gelegen plaatsen reizen moeten wel verbaasd staan over het volgende curieuse geval Er is n.l. nu een nieuwe trein (no. 121)die ten 8.30 nam. van Amsterdam gaat en 9.35 hier. aankomt. Er is ook een trein (no. 549), die ten 8.35 nam. van Haarlem gaatkant en klaargeheel ingericht om te Uitgeest -aan te sluiten aan bovenbedoelde trein no. 121, maardie gaat niet verder dan tot Beverwijk Die trein had slechts 10 minuten door te rijden, en een massa reizigers zouden .gebaat zijn en van trein 549 kunnen profiteeren. Nu is mijne vraagM. de R., welke weg dient er te worden ingeslagen om gedaan te krijgen wat hier zoo wenschelijk zou zijn, n 1. dat trein 549 tot Uitgeest doorrijdt? Een mijner kennissen wendde zich te dezer zake tot de directie der H. S. M. te Amsterdamdoch kreeg beleefd maar heel lakoniok ten antwoord dat aan zijn verlangen niet kon worden voldaan. X. Voor f 1221 werd de heer C. Grootegoed aannemer voor herstellingen en vernieuwingen aan de kerkgebouwen der ned. Iierv. gemeente alhier. Tegen den 18jarigen'bakkersknecht, A. Z. vroeger te Enkliufzen woonachtig, doch thans alhier iu hech tenis, is proces-verbaal opgemaakt ter zake van diefstal van een paard uit de weide van den stalhouder K, alhier, gepleegd in den nacht vftn don 12 op den 13. Den 13 's middags reeds waren dader en paard te Lut jebroek aangehouden. De matroos J. G. die den 12 van zijn bodem te Willemsoord was gedeserteerd, is den 13 's nachts door de politie alhier aangehouden, en daarna naar zijn schip teruggebracht.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3