Mr. W. v. a. Is&j Mr. W. van der Kaay. Stemfoasoitf fers. Ao. 7-i. Urie en Negentigste Jaargang. 1891. ZATE R A 0 29 JE AL Aan de kiezers Mr. W. van der K.aay. Feuilleton. Westfriesen, UkUUIISIII! (OIIIAVI KXTKA-JTCiVIIEB geredigeerd door het bestuur der Centrale Liberale Kiesvereeniging ln het district Alkmaar. Dit nummer wordt gratis toegezonden aan de kiezers in het kiesdistrict Alkmaar. Overal wordt in den lande om hervorming geroepen om vooruitgang op sociaal gebied reeds jaren lang was dit het geval, en to recht; er was in langen tijd niets groots in die richting tot stand gebracht. De klerikale partijen in de Kamer hielden eiken vooruitgang van liberale zijde voorgesteld togen, en de schuld van den stilstand werd op de liberalen geworpen. Een klerikaal ministerie zou. door eeno aaneengeslotene meerderheid ge steund vooruitgang brengen 't werd beloofd in kies- vergaderingen in programma's van actio, in de troon rede: 't werd boloofd maar, kwam niet. Hoe konden ook partijen, die wat hun oorsprong, organisatie en denk beelden betreft in verloopen eeuwen tehuis behooren voldoening geven aan rechtmatige eischen die uit het begrip van den modernen staat, op vrijheid gegrond, hnn oorsprong namen Dat was en dat blijft onmogelijk. De laatste driejaren bewezen niet alleen die onmogelijkheid, maar ook don onwil om in dit opzicht iets te doen waar van liberale zijde voorstellen tot verbetering werden gedaan (belasting-hervorming) werden zij door de tegen partij afgewezen en wat nog tot stand kwam (de ar- beiderswet) werd door do hulp der liberalen tot, stand gebracht legen de oppositie van vele meerderheidsleden in. En nu staan wij in ons distrikt, voor do vraag, wien wij naar de Tweede Kamer moeten zenden als vertegen woordiger. Dat moet een vooruitstrevend rnau zijn, een man, die hervormingen in de hand wil werken moet het dus de kandidaat van roomschen en antirevo lutionairen zijn De eersten zijD tegen alle hervormingen, zelfs tegèu afschaffing van de plaatsvervanging; delaatsten lieten hun program van actie van voor 3 jaren links liggen, maar komen daarentegen weer, (de Standaard bewijst het ons dagelijks) met den schoolstrijd aandragen, die jaren lang het raderwerk van de maatschappij tot stil stand dwong. Of is soms de heer GOEDEzonder dat iemand het weet, van het hout gemaakt, waaruit hervormingsgezinden en vooruitstrevenden gesneden wor den Zijne handelingen in den Alkmaarschen gemeenteraad bewijzen het tegendeel. Wie daarentegen heeft nagegaan, wait'de heer Mr. W. AAA D KR KA AY in de 3e Kamer praesteorde en opmerkte hoe hij steeds zich schaarde aan de zijde van hen. die vooruitgang willen op den weg der sociale hervormingen, wie kennis nam van hetgeen de heer VAN DER KAAY in Schageu ge sproken beeft, zal met ons van moening zijn, dat in dit geval de keuze niet inoeielijk is, maar dat het zijn plicht is op Dinsdag a.s. zijne stem uit te brengen op Afgevaardigden, die iets tot stand willen brengen, moe ten bekend zijn met de praktijk der staatkunde, zij moeten de wijze van werken in de Kamer kennen De heer VAN DER KAA\ is daarin door jaren lange ondervin ding doorkneed hij verkreeg in de Kamer een grooten invloed door zijne werkkracht, zijne rechtschapenheid zijne zich nooit verloochenende goede tronwIndien gij, hervormingsgezinde kiezers op Dinsdag 23 Juni a.s. uwe stemmen uitbrengt op Hoe of men er toe komt? Ja, hoe komt men er toe; de nedrigste mensch schijnt te bezwijken voor die verzoeking 't Is een rustige avond en gij denkt aan uwe zaken of aan den kouden zomer of ook aan niets; daar wordt gescheld. Er zijn twee, drie heeren. De meid laat de heeren in de voöïkamer. Gij gaat naar voren. Daar ziet ge mr. Jansen dien gij heel goed kent. en Piétersen met wien gij wel eens een standje gehad hebtmot nog iemand dien ge wel eens meer gezien hebtmaar niet goed kant thuis brengen. Mr. Jansen en Pietersen zien er echter geheel anders nit dan gewoonlijk. Gij ziet niet dadelijk waaraan het ligtmaar er is iets stijfs iu Jansen, en iets vormelijks in Pietersenen gij zietdat de derde man een beetje verlegen is. Mr. Jansen zegt, dat de heeren in qnaliteit komen en gij geeft de bezoekers stoelenen wordt ook een beetje verlegen omdat gij niet goed begrijptwaaraan gij dat bezoek te danken hebt. Gij denkt aan eene lief dadigheidsvoorstelling een duelof aan de oprichting van de een of andere nuttige zaak, die geen rente geeft, en wordt bang voor nwe beurs. Jansen zegtwij komen als bestuur der kiesvereeni- ging «Overbergen." Gij buigt en begrijpt niet, wat gij er mede te maken hebt, omdat gij niet van de partij zijtwaartoe mr. Jansen en Pietersen behooren en waartoe waarschijnlijk ook de derde man dien gij niet kunt tehuisbrengen behooren zal. Mr. Jansen stelt de derde man voor: »onze secretaris!" Gij buigt en zegt: «veel eer!" maar begrijpt nog niet, wat gij er mede te maken hebt. «Mijnheer!" zegt Jansen (anders noemt hij u bij uw «Biïam; maar nu zegt hij: mijnheer) «hedenavond is «onze kiesvereeniging vergaderd, en met het oog op de «ernstige omstandigheden waarin wij verkeeren, en het «voortwoekeren van hm alloh de liberalisteu, heb- «ben wij met ernst, ik verzeker u met zeer grooten «ernst, overwogen, wat onze partij in dit district te doen staat dan behoudt gij de diensten van een waardig staatsman voor het land en voor uwe partij. Ge zijt toch de mannon niet die voor een schotel moes uw eerstgeboorterecht verkoopt «Van Alkmaar de victorie!" was eens de geuzenleusdie uw landstreek als bakermat van de burgerlijke vrijheid begroette. Mag het thands worden: «De victorie van Alkmaar weg?" Dat velen onder u een totaal onbekenden Gerritsen, eenen uit het rumoerig Amsterdammer troepjen, 'tweik nog nergens zijn sporen verdiende, dat, zeg ik, velen onder u de voorkeur gaven aan zulk een man boven een door jaren van trouwe dienst beproefd geblekenen volks vertegenwoordiger als och, vrienden, dat is, laat ons zachtjens spreken eigenlijk al erg genoeg. Maar wat, nu uw eigen dis trict niet van uwen candidaat wenscht gediend te zijn o gij die u mannen noemt der Volks partij Is 't waai' wat niet «gefluisterd" wordt in kringen die op de hoogte zijn, maar rondweg uitgesproken is 't waar? dat ge li tot de dupes zult laten maken van het plan aan Dr. Abraham Kuypor toegeschreven, 't welk kortweg neder- komt op 't uwer onwaardig spel: «de Volkspartij helpe hot monsterverbond Rome-Dordt in Alkmaar; en dan zullen de anti-revolutionairen te Zaandam de candidatuur der radicalen steunen tegen die der liberalen Gunt dat men betere dingen van u moge kunnen blij ven gelooven! en opdat dit «mogelijk" zij, toont, -- voor standers van den heer Gerritsen dat'ge flinke mannen ziitte eerlijk voor zulk een stembnsgeknoei. Want die zaak verdient geen beteren naam, en de uwe dient n te dierbaar te zijn. Geen booze hoofden wijl ge uw eersten inzet verloortmaar nog veel minder thands een o n- waardigc wraak gezocht, door uw tegenpartij een slappe troef iu handen te spelen, en een der besten van uwe eigene te helpen wegwerpen Daarvoor sta dit deel van West-Prie3land te hoog I. Harder strijd dan te voren is aan de liberale partij in het kiesdistrict Alkmaar opgelegd sedert dat district werd gesplitst en het uoorderlijk deel werd gevormd tot het afzonderlijk kiesdistrict Helder. Door die splitsing toch werd in het noorden een over wegend liberaal district gevormd, en werd de verhouding der partijen in het nieuw district zeer gewijzigd. Hoedanig die wijziging was, bleek bij de stembus van '88, toen de krachten dor partijen werden gemeten. Er werd van beide kanten warm gestreden doch het bewijs werd geleverd, dat de liberale partij de overhand had behouden, mits zij eensgezind bleef. De uitslag der stemming van 9 Juni was minder be- moedigond. Do Standaard van 17 Juni ziet daarin «levensteekenen van den naderenden val bij de liberale «Westfriezen in Noordhollaud." Toch vergist gij u, Dr. KUYPER De liberale partij zal overwinnen. Met de cijfers kan u worden bewezen, dat wij ons in een flinke gezondheid verheugen. Bij eerste stemming werden uitgebracht in '88 4322 geldige stemmen. '91 3405 Van die stemmen verkregen iu '88 Mr. J. A. Levy 954 of 22 Mr. W. van der Kaay 1490 341/2 procent. En daar mr. Jansen schijnt te verwachten, dat gij iets antwoorden zultzegt gij: «natuurlijk, natuurlijk'! zeer ernstige omstandigheden, eene warme verkiezing!" maar gij begrijpt nog altijd nietwat gij er mede° te maken hebt. Mr. Jansen zegt: «het is ons streven geweest met eene goede candidatuur voor de kiezers te komen, met iemand, «die in het district bekend is, die alloh populair is; «wij kozen, om kort te zijneen bekwaam man een «ernstig man die, al kan hij misschien niet beschikken «over de gave des woords, toch met ons staat op den- «zelfden historischen bodem Nn gaat u een licht op, en gij zegt: «de heeren zoa- «den zeker willen dut die candidatuur van onze zijde «gesteund werd. Ja dat begrijp ik maar ik moet u op- «merken, dat er in den laatston tijd nog al wat is «gebeurd er zijn nog al scherpe woorden gevallen en «ik ben geen invloedrijk man in mijne partij. Waarom «wenden zich de heeren niet offieiëel tot het bestuur «van onze kiesvereeniging «Standaard en Oranje"?" «Neen", zegt mr. Jansen met een beschermenden glim lach en de beide andere heeren glimlachen mede, «wij xkomen om u persoonlijk, om u is het te doen alloh «om kort te gaan, de kiesvereeniging «Overbergen" heeft xu tot candidaat gesteld, en wij vertrouwen...." Wat uwe bezoekers vertrouwenweet gij nog niet maar gij vertrouwt uwe eigene oorenniet! Gij, candidaat vooi de Tweede Kamer gij op denzelfden historischen grondslag met de beeren van «Overbergen Dit laatste is u toch al te krasen gij zogt het. »0!" zegt mr. Jansen zoetsappig, «maar wij hebben de historie "veran- «derd onze werkelijk wij staan met u op denzelf den bodem van 't: geloof'. «Ja, maar ik geloof geheel iets anders!"De secretaris wordt rood, en menkandnide- delijk zien, dat hij meent, dat «iets anders gelooven".: ongepermitteerd is. Mr. Jansen glijdt er handig over heen. «Wij hebben 't zelfde belang, wij wenscben dit mi nisterie te handhaven dat gijlieden 't «kostelijk" ministe rie hebt gedoopt". «Ook Bergansins «Dien zullen wij wel klein krijgen", meent Pietersendie voor zijn ondoordachten uitval een bestraffenden blik van mr. Jansen ontvangt. «Maar^ heeren!" zegt gij, «dat is n geen ernst; ik heb nooit gedacht over 't lidmaatschap van de Kamer, ik heb er mij ra iet op voorbereid, ik weet er niets van en..., «Zoo zijn er wel meer zegt de secretaris, «maar mijn lieve mijnheer «in 't stemmen zit hot em in 't Jhr. C. Hartsen H. W. van Marle W. F. -Stoel 1492 255 128 34 Vo 6 3 4319 of 100 procent. Bij herstemming werden slechts 49 steramen meer uit gebracht. Toen verkregen Mr. W. van der Kaay 2407 of 56J/2 procent. Jhr. C. Hartsen 1901 44^ Noemt men aan, dat bij de herstemming alle partijen in dezelfde verhouding zijn opgekomen als bij de eerste stemming, dan legt de gevolgtrekking voor de hand, dat allo liberalen hebben gestemd op mr. W. VAN DER KAAY. en dal, de stemmen, oorspronkelijk uitgebracht op de heeren VAM MARLE en STOEL zijn gegaan naar Jhr. HARTSEN. Wanneer het cijfer der stemmen, uitgebracht in '88, het maximum stemmeu aantoont, dat in de praktijk kan worden bereikt bij grooto krachtsinspanning dan moet de uitslag der verkiezing op 9 Juni aldus worden beoordeeld: Mr. W van der Kaay 1636 stemmen 38 procent. A. Goede Dz. 1313 30 lL C. V. Gerritsen 453 10\2 Weggebleven 920 21 Totaal 4322 stemmen 100 procent. «stemmen niet in 't praten en in 't weten die weters «en praters kunnen wij wel missen Nu staat gij op; gij wordt er warm van, ja! daaraan had gij nooit gedachtmaar 't zou toch wel aardig staan: «lid van de Tweede Kamer" op uwe visite-kaa,rtjes, en in den Haag wonen, Scheveningen, en dan., iedereen behoeft in de Kamer geen eerste viool te zijn, maar toch neen werkelijk het gaat niet. 't Is eene ge wetenszaak, gij zoudt oen werkelijk bekwaam man, die zijn leven aan de openbare zaak heeft gewijd, dwingen om voor u plaats te maken, gij zoudt de candidatuur aannemen van eene andere partij, dan de uwe, wat u toch, al sloten zich ook later uwe eigene vrienden daarbij aanzekere verplichtingen op zonde leggen't gaat niet. Gij zijt de heeren erkentelijkmaar werkelijk 't gaat diet. MiJansen zegt, dat gij 't iu overweging behoort te nemen alloh in ernstige overweging. Nooit een liberaal is immers ook nwe leuze Mr. Jansen kan u verzekeren, dat gij zeer vele stemmen zult krijgen; zijne kleur, die u candidaat heeft gestéld zal u met kracht steunen, en uwe eigene partij, en dan ook misschien de radicalen. «De radicalen vraagt gij, want gij zijt zelf in 't ge heel niet radicaal, en kunt niet begrijpen, hoe die zoo dwaas zouden wezen. Mr. Jansen begrijpt het heèl goed en expliceert het nde politiek is een ding van geven en nemen, drie tegen een, allen 'tzélfde belang geen liberaal; onderlinge verschillen bewaren tot later. In de politiek moet men vragen naar het naaste doel. x Ja" zegt Pietersen „een voorntje uitgooien om een snoek tc vangen", en weer krijgt Pietersen een bestraffen- dou blik. En reeds half gewonnen en aangetrokken, vraagt gij, of er geene voorwaarden aan verbonden zijn, of er geene vetklariugen ^gevraagd worden, of er niets te teekenen valt. «Neen zegt mr. Jansen, «dat hebben Wij vroeger «wel eens gédaan, maar dat is ons slecht bevallen, u «blijft geheél onafhankelijk, maar natuurlijk" «Wat natuurlijk?' «Gij zijt een man van zaken. Politiek alloh! is zaken doen; niets voor niets is de regel van zaken doen. Wij zullen u er nooit aan herinneien, dat «gij door ons in de Kamer zijt gekomen, maar wij zijn «overtuigd, dat gij zelf 't niet vergeten zult. Gij zijt een man van karakter •Wij vertrouwen n", zegt Pietersen. En bevelen n aan zogt de secretaris«en werken voor u!"

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1