I Feuilleton. No. 74. Brie en Negentigste «jaargang. 1891. ZONDAG 21 J DN 1. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Herstemming 23 Juni. Mr. W. VAN DER KAAY, Binnenland. HERFSTBLOEMEN. Ingezonden stukken. Oorspronkelijke Novelle, Suiker een - nog wel onmisbaar voedingsmiddel Over liet bewaren van Boter. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs par 3 maanden voor Alkmaar J 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O.Ott. Prijs der gewone Advertcntiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Hrieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23. Wat inspanning vermag, bewezen de liberalen in de vijf districten waar de aftredende clericale leden op 9 Juni 11. moesten plaats maken voor mannen der vrijzin nige partij. Te Lochem won de heer E. B. Kielstra (lib.) met 1782 stemmenterwijl de liberale candidaat in 1888 slechts 1395 stemmen verkreeg. Te Oostburg won de heer mr P. C. J. Hennequin (lib.) mot 1420 stemmen terwijl de verkiezing van 1888 niet meer dan 1238 stemmen aan den liberalen candidaat verschafte. Te Ridderkerk droeg de hoor Ario Smit (lib.) de zege weg met 1185 stemmen. In 1888 konden de liberalen het niet verder brengen dan 1032 stemmen. Te Zutphen stemden 1788 kiezers op den heer mr. H Goeman Borgesius (lib.) In 1888 brachten de liberalen het slechts tot 1481 stemmen. Te 's-Gravenhage stemden de cijfers van 1888 en 1891 vrij wel overeen. Vrijzinnige kiezers van het hoofdkiesdistrict Alkmaar, toont bij de herstemming op a.s. dinsdag, dat ook uw ijver, ook uwe toewijding voor de goede zaak voor die in genoemde districten niet behoeft onder te doen. Reeds werden gekozen 41 liberalen, 21 roomsch-katho- lieken en 12 anti-revolutionaire leden voor de nieuwe Kamer. Vau de 26 herstemmingen zullen er 7 zijn tus- schen liberale aftredende leden en anti-revoluti onairen, en wel te Alkmaar, Praneker, Groningeu, Veen- dam, waar anti-rev. candidaten den zetel betwisten te Beverwijk, Brenkelen en Enschedé, waar de katholieken dit doen. Te Winschoten en te Zaandam staan a f t r e- d e n d e liberalen tegenover radicalen. Te Amersfoort, Berguiu, Bodegraven, Delft. Gouda, Middelburg, Ommen, Wolvega en Schiedam kunnen de liberalen zetels win nen van aftredende anti-revolutionairen te Doetiuchem, Haarlemmermeer en Wijk bij Duurstede van aftredende katholieken, Vaststaat echter, dat die overwinningen lang niet ze ker zijn dat allo inspanning van liberale zijde toch nog wel in verscheideno van deze districten vruchteloos zou kunnen blijken. Worden echter nog eenige zetels gewonnen, dan kunnen die overwinningen alleen dan aan de liberale partij in de Kamer eene meerderheid verschaffen, wan neer de zetels, waar aftredende liberalen in her stemming komen, behouden blijven. Dan alleen zullen de bij de herstemming wellicht te behalen nieuwe over winningen de Kamer over het doode punt heenbrengen. Ook van U, vrijzinnige kiezers, in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, verwacht de partij dus dat gij U uwe stel ling niet zult laten ontnemen, dat gij den krachtigen steun uwer partij, den heer opnieuw zult afvaardigen. Dat vertrouwen zult gij zeker niet beschamen Bij kon. besluit vau deu 18 is bepaald dat do stembriefjester verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Hontenisseop den 23 in te leveren den 25 geopend zullen worden. Den 18 hield de Vrijzinnige Kiesvereeniging te W leringerwaard eene vergadering ter bespreking der a. s. herstemming en der weldra te houden verkiezing van leden van den raad. Na een opwekkend woord van den voorzitterom vooral dinsdag trouw ter stembus te gaan stelden eenige heereu zich beschikbaar om de in hunne omgeving wonende kiezers op het belang der her stemming to wijzen en hen tot, stemmen aan te moedigen. De heeren R. D. Kaan en C. Dz. Rezelman aftredende leden van den raad, werden wederom candidaat gesteld, de eerste met veertien, do tweede, na derde stemmiug met tien stemmen. De. nieuwe kiesvereeniging te Groningen heeft be sloten, bij de herstemming onzijdig te blijven. Den 23 is te Amsterdam de inschrijving ge opend op 2000 obligatiön a f 1000 tot den koers 100 pet., zijnde een gedeelte der caire obligatie-leenin schrijft men aan de N. Rott. Ct. Door Debora van de Velde. (5) -o- Het jonge vrouwtje was al zeer weinig met dat voor uitzicht, ingenomen maar zij vreesde dat er wel niets aan te veranderen zou zijn en ze haar plan om Otto nog tot een reisje over te halen gerust kon opgeven. Het ergste was nu nog, dat zij niet wist, wat zij tegen hare vriendin zou zeggen; het kwam haar zoo vernederend voor, hunne onmacht te bekennen ze had toch al half en half hoop gegeven dat Otto wel genegen zon zijn tot het plannetje voor de reis. Ze kon dan ook niet nalaten, nog een enkele bedenking in te brengen en zei daarom op klageuden toon vHet, is toch wel ongelukkig, zoo weinig geld te hebben, gij werkt zoo hard, eu het zou juist voor jou zoo goed zijn eens eenige ontspanning te nemen en nu ga je je juist in je vrije dagen weder zoo vreeselijk inspannen, net zoo lang tot ge ziek wordt.'' »Neen, Marie, werken zal mij geen kwaad doen, veeleer zou mijne gezondheid er onder lijden, als ik meer zulke kwellingen moest oudervindenals dezen morgen of brieven ontvangen als dien welke ik bij mijn tehuis komst zooeven heb gevonden, en die ook al weer eene aanmaning tot betaling bevathet schijntdat onze schuld nog grooter is dan mij bekend wasweet g ij hier van Met deze woorden reikte dr. van Voorne den brief aan zijne vrouw over. van 5 pet. eerste hypothe- groot 2.500.000, der Javasehe Cultuur-Maatschappij en op de 4J/2 pet. geldleening groot t 1.000.000 der Uandolsvereeniging Amsterdam tegen deu koers vau 98 pet Uit Miridcllc De kaasbereiding volgens het stelsel van Boekei en Eriks begint hier al meer en meer navolging te vinden. De veehouders, die in de laatste j ireu niet te best slaagden in het bereiden huDner kaas, werdeu daardoor aange spoord, zich met genoemd stolsel vertrouwd te maken en verkrijgen voor hun product aanmerkelijk hoogere prijzen. Do firma J. Tuijn Pz., kaashandelaar alhier, vraagt dan ook bij voorkeur de kaas, die stelselmatig gemaakt wordt en zich in den regel zoowel in- als uit wendig gunstig onderscheidt. Zoo ter verbetering als ter aanvulling van het be richt in zake den gehoudeu koifwedstnjd te Warmen- huizen op den 16 en den 17 vermeld in ons vorig nummer diene dat een eereprijs werd verleend aan deu heer K. van Kleef voor het behalen van 53 punten in 5 slagen, terwijl in den biljartwedstrijd, op den tweeden dag, de 2e premie werd gewonnen door J. Maas te War- menhuizen. In het geheel werd 140 aan prijzen behaald. Deze^ vraag mag gesteld worden naar aanleiding van bet artikel: »Een zeer gewichtig volksbelang" in nr. 73 dezer courant. Tot nog toe beschouwde ik de suiker als een onschadelijk genotmiddeluitmuntend geschikt tot veraangenaming van den smaak van spijs en drank, maar volstrekt niet als voedingsmiddel, daar zij geene anorga nische bestanddeelen en geen stikstof, dus geene eiwit stoffen, geen vet bevat. Dat de suikerbelasting den aanvoer van onze koloniale SQÏker naar Engeland verjaagd heeft, is zeker zeer te betreuren, en de opgedane ondervinding heeft Mario ontstelde terwijl ze stamelde vergeef me." »Gé zult u u toch het noodzakelijk is tranen schoten haar in de oogen »Ja, Otto, ik ik had het vergeten, wel overtuigd zijn niet waardat dat ik de vacantie waarneem, om nog iets te verdienen opdat wij nit deze benarde om standigheden worden gered Maar zei Marie, »de oude heer heeft je nu toch immers geld gegevenzoodat we althans de lastigsten betalen kunnen, h ij zal toch niet op eene spoedige terug gave aandringen en ik beloof je, Otto, dat ik mijn best zal doen om zuinig te zijn." »Het laatste hoop ik, Marie, wat het eerste betreft, wij mogen daarop niet steunen, ge moet niet vergeten, dat er heel wat noodig is om alles af te doen, vóór alle dingen is het dus zaak, daarmede zoo spoedig mogelijk een begin te maken; als het niet te laat is, wilde ik dezen onbescheiden maner nog wel heden avond voldoen." »Het is reeds half tien, maar het kan toch nog wel, ik zal Betje roepen." Toen de meid met het geld voor de rekening was weggezonden, zei Otto ernstig: Beantwoord mij nu nog ééne vraag, Marie, zijn er nog meer schulden, die gij voor mij hebt verborgen gehouden »Neen, waarlijk niet, Otto, gelouf me, ik deed het niet opzettelijk, ik had gohoopt, het van mijn huishoudgeld te besparen, maar »Laat ons er niet meer over spreken Mariedoe nimmer meer iets buiten mij om, wilt ge mij dat beloven »Ja, Otto, o, het spijt me zoo, dat gij vandaag zooveel onaangenaams moest ondervinden, konden wij hier maar vandaan." -Zoudt ge dat wenschen vroeg Otto. »Och, ik weet het niet, ik dacht maar, dat het voor jou zoo onaangenaam moet wezen, dat je leerlingen »Ja, dat is zeker onaangenaam, ik kan niet ontkennen, dat ik er tegen op zieweer tegenover die klasse to moeten staangelukkig behoef ik dat morgen in de ochtondureu nieten vóór de middagles kan er al heel wat afbetaald zijnde strijd zal dus hoop ik wel te overkomen zijn, misschien hebben niet eons alle jongens het begrepen." zich dan ook doen gelden tegen het belasten der tabak' die overigens oen zeer geschikt onderwerp van belasting zou zijn. Beschouwt men de suiker als voedingsmiddel, dau mag de bestaande belasting drukkend heeten, maar voor een genotmiddel is zij niet te zwaar (de prijs der suiker is in de laatste 30 jaren met 25 cent per N. P. verlaagd). Ik verdedig echter de belasting niet, wijl zij voor handel, scheepvaart eu nijverheid schadelijk is ge bleken. Maar indien do suiker slechts genot-, geen voe dingsmiddel is, dan moet de bostrijding der belasting niet op een verkeerd terrein gebracht, worden; dan mag vooral hot publiok en ik heb hierbij inzonderheid het minbe middelde op het oog niet in den waan gebracht worden, dat suiker voedingswaarde heeft en het gebruik van een „onmisbaar" voedingsmiddel door belasting be lemmerd wordt. Misschien dwaal ik in mijne beschou wing der suiker, 'tis daarom dat ik gaarne deze zaak door een deskundige zou besproken zioD. C12 H10 010. Wat kan iemand toch spoedig van meening veranderen moot men zeggen, als men het artikel iu de Alkmaar- sche courant leest van Vrijdag j.l., volgens den heer E. Boas voorkomende in de »Molkerei-Zeitung" van 25 April 1.1., waarop hij de aandacht wil vestigen. In het najaar van 1890 kon men in bovengenoemd blad een ingezon den stak van deu heer E. Boas lezen, waarin dezo heer heftig te velde trok tegen her bewaren van boter. Men kon geen boter lang bewaren, het aroma ging verloren, maar wilde men dan toch boter inmaken, dan in geen grooter hoeveelheid dan potten van 2 en 10 pond en meer dergelijke welgemeende raadgevingen. Tut staving daarvan werden verschillende artikels uit fransche, engelsche, duitsche couranten, zelfs nit Austra lië door hem als bewijze i aangehaald, maar nu op één maal is de wind geheel gedraaid. De »Molkerei-Zeitung" heeft den heer Boas nu zeker tot andere beoordeeling gebracht,, ten minste het bewijs ligt m. i. nu voor de hand. Ware het dat de heer Boas zich met dat artikel niet kon vereenigen, dan voorzeker zou hij de redactie van de Alkmaarsche Couraut op dat artikel niet opmerkzaam gemaakt hebben. Wat het in leggen van boter betreft, zijn de gegevens in de »Molkerei- Zoitung" volstrekt geen onbekende methode hier ter lande. Indien de heer Boas in het najaar, toen hij zich in mijne boterbergplaats bevond, goed had toegezien, dan zou het hem zeer zeker geblekeu zijn, dat die methode van inleggen toen reeds door mij was toegepast en waarlijk in een land als Holland, waar de boterproductie meer beteekeut dan iu menig ander land. heeft men zelf ondervinding genoeg opgedaan, dat men eerder goeden raad aan andere landen kan geven dan dien te ontvan gen. Uwe redactie dankzeggende voor de afgestane plaatsruimte, heb ik de eer te zijn, UEd. dw. dienaar, G. J. NETTEN. Toch heeft Denemarken o.a. ons bewezendat er nog wel iets to leeren valt. Red. Al had dr. van Voorne den schijn aangenomen, of hij zich tegenover zijne leerlingen vrijwel op zijn gemak gevoelde, hij zag inderdaad zeer tegen zijne taak op. Na een slapeloozen nacht was hij des morgens al vroeg op gestaan en had zich bezig gehoudeu met het nazien zijner- rekeningen eu het gereed leggen van het noodige geld, opdat zoo spoedig mogelijk zijne schulden vereffend zou den kunnen worden. Ternauwernood gunde hij zich den tijd om te ontbijten, aleer het uur sloeg, waarop hij zich naar het gymnasium moest begeven. Bij zijne komst aldaar scheen het hem toe, dat zijn collega's hem koeler dan anders begroetten hij trachtte zich zelf echter op te dringen, dat de oorzaak daarvan daarin gelegen was, dat er geen tijd meer was om een praatje te houden daar de bel voor het aangaan der lessen reeds gelnid werd. Hij begaf zich dus ook onverwijld naar het lo kaal, ditmaal dat der laagste klasse, waar hij heden les geven moest en het eerste uur ging alzoo zonder stoornis voorbij. Ook de twee andere morgenaren ging alles goed, hij was toen werkzaam bij de hoogste klas en de daartoe behooreude jongelui waren te zeer vervuld met hun na derend examen, om zich veel door andere zaken te laten afleiden. Eerst in den namiddag zou hij weer voor dezelfde klasse moeten staan, waar hij gisteren zulk een onaangename bejegening had ondervonden. Ofschoon weinig gestemd tot vriendschappelijken kout, rekende dr. van Voorne het zich toch tot plicht, nu reeds bij zijn collega Richter informaties omtrent den heer van L. in te winnen, ten einde zoo spoedig mogelijk zijne belofte aan den baron na te komen om die reden trad hij bij het verlaten van het gebouw dezen op zij eu verhaalde hem welke opdracht hij had ontvangen »Ik kan niet anders dan gunstig van den heer L. rapporteeren", was het bescheid; »hij is een degelijk ont wikkeld en oppassend mensch, die niets tegen zich heeft dan zijn uiterlijk, (hij heeft een hoogen rug) wat wel eens een bezwaar wordt geacht bij eene benoeming, om dat men vi'eest, dat de jongelui daar aanleiding in zullen vinden om den spot met hem te drijven, toch hoorde ik nog onlangsdat hij vele privaatlessen heeft en daarin zeer goed voldoet, ge kunt hem dus gerust aanbevelen,

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1