No. 74*. Brie en Negentigste Jaargang, 1891. I Z 0 N I) A O 21 J IINI. TWEEDE BLAD. Inënting. Binnenland. Verkiezingen. ETuit e n 1 a ndT Toelating burger- en meisjesschool. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J O,SOfranco door hot geheele rijk 1, De 3 nummors O.Oii, «■rijs der gewone Advertentlën Per rogel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. BHascsf SBBBKHflBHHBSB aanHORa Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na de zo- mervacantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij het hoofd van ieder dier inrichtingen, onder overlegging van het geboorte- en inëntingsbewijs vau het betrokken kind. Alleen worden toegelaten de kinderen, die ten minste den leeftijd van 6 jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 November 1891. Voor aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot en met 10 Juli gelegenheid aan de woning van het hoofd dor school aan de Oudegrachteiken Diusdagtusschen 3 en 4 uren 's namiddags en voor de openbare burgerschool tot en met 10 Juli, eiken Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag aan het schoolgebouw, ingang Brillenstoeg, van des namiddags 1 tot 2 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 20 Juni 1891. De Secrotaris, Nuhout van der Veen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar; Gezien art. 18 der wet van 4 December 1872 (Staats blad No. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten; Brengen in herinneringdat te Alkmaar op don derdag; vau elke week te twaalf uren des middags, gelegenheid bestaat tot kostelooze iuünting en herinëntiug in het lokaalbestemd voor het stads-verband in het gasthuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 20 Juni 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Eerste Kamer. Den 17 interpelleerde de heer vau Roijen den mi nister van waterstaat over den toestand van het spoorwegstation te Groningen. Herhaal delijk is het onvoldoende van dat station besproken en nagegaan maar er is geen verbetering aangebracht. Het draagt nog altijd het karakter van een vestingstation na de opheffing van Groningen als vesting had het station veranderd moeten worden. Het bleek toch al spoedig onvoldoende te zjjn en de toeneming van het verkeer heeft dit nog duidelijker in het licht gesteld. Do mi nister zelf weet dit te goed dan dat het noodig ware hieromtrent in bijzonderheden te treden. De jongste spoorweg-overeenkomsten hebben zeker in zoover nog niet aan hun doel beantwoord, dat van de daarbij in uitzicht gestelde vergrootiug van het station nog niets is gekomen. Wanneer, zoo^ vroeg hijkan de uitvoering der overeen komsten op dit punt tegemoet gezien worden De heer Albarda van Ekenstein vroeg don minister, of bij de voorgenomen vergrooting ook op de uitbreiding van do overkapping zon worden gelet De minister van waterstaat antwoordde, dat de uitbreidingsplannen zijn opgebonden door het verschil over de vraag, waar de nieuwe zeehaven zal moeten komen. In October lagen de plannen al gereed, maar het gemeentebestuur en de kamer van koophandel vroegen inzage daarvan. Hieraan is gevolg gegeven. In het begin van April zijn tegen-ontwerpen ingezonden. Op het einde van September waS de zaak reeds dooi den Raad van toezicht afgedaan maar het antwoord op het gewijzigd plan is nog niet ingekomen. Bij de plan nen tot verbouwing is met de toenemende eischen reke- ning gehouden en het nieuwe gebouw zal aanmerkelijke verbetering ondergaan. De wachtkamers, restauratiezalen en andere lokalen znllon belangrijk vergroot worden. Ook de vestibule zal nog eenigszins meer verruimd wor den dan in het oorspronkelijk plan lag. Andere be zwaren waren minder gegrond. Maar de zaak eischte nader overleg. Do bekappingen zullen afzonderlijk wor den aanbesteed en zóó ingericht dat do reizigers van en naar allo treinen droog zullen komen. De heer van Royen, zjjn dank betuigende, vroeg nog, of de minister ook een bepaalden tijd van aanvang kon aangeven. Do minister verklaarde daartoe niet in staat te zijn, maar beloofde de zaak zooveel mogelijk te zullen bespoe digen. Daarmede was de zaak afgeloopen. Zitting van don 18. Met algemeene stemmen werden aangenomen de vol- ende wetsontwerpen a. betreffende de wettelijk vastgestelde formulieren enz. in verband met bet. overgaan der Kroon op eene Koningin tot goedkeuring dor algemeene akte van do inter- nationale conferentie te Brussel tot wering van den slavenhandel c. idem tot vermeerdering van het aantal cellen voor den ten uitvoer legging van strafvonnissen d. tot verhooging van hoofdstuk II dor Staatsbegroo- ting voor 1890 nadat de regeering ontkend had dat zjj te vrijgevig goweost was in het toekennen der ridderorde van den Nederl. Leeuw bij de be grafenis des Konings. Buitengewone gezanten heb ben recht op don rang van grootkruis en daar de Eikenkroon ontbr ik, moest wel do Nederl. Leeuw ge geven worden e. tot verhooging dor vestingbogrooting voor 1891; /.idem der begrooting van oorlog voor 1891 g. tot onteigening voor de verbetering van den ouden IJssel h. tot ruiling van grond te Haarlem. Het^ outwerp tot verlenging van den diensttijd der landmiliciens, lichtingen 1885 en 1886 en zeemiliciens, lichting 1887, werd aangenomen met 20 tegen 17 stem men van de hoeren Van Nispen tot Pannerden, v. Swin- deren, Welt, Alberda, Regout, Brenuing, Viruly, v. Royen. I ïinson Smits v. Oijun De Bruijn v. d, Broggen Magnée, Merkelbach, Kappeyne, Smits en Pijls. Dat tot verbouwing van het ministerie van binnen- landsche zaken met 32 tegen 8 stommen van de lieeren van Swinderen Nebbens Sterlingvan Gennep Welt, Viruly, Six, Bultman en van Alphen. De Maasbode beveelt voor hot district Delft den heer mr J. P. R. Tak van Poortvliet, voor Amersfoort den heer mr. W. H. J. Roorjaards en voor Bodegraven den heor N. J. Bastert aan. Het hoofdbestuur der Centrale Vrijzinnigo Kiesver- eeniging in het hoofd kiesdistrict Loosduineu heeft aan geraden den hoer mr. H. A. van der Volden burge meester van Loosdniuon, te stemmen, omdat hij getooid heeft te zijn een warm voorstander der legerwet. De r k. kiesvereeniging Recht voor Alien te Amers foort heeft onthouding van stemming aanbevolen de r. k. kiesvereeniging in het district Wolvega den hoer A. Brummelkamp candidaat gesteld, en die te Franeker mede den anti-revol. candidaat den heer P. van Vliet Jr.; die te Gouda den heer van Velsen op aansporen van den heer Schaepman. De anti-rev. kiesvereeniging Nederland en Oranje te Enschedé hoeft besloten de caudidatuur van don heer J. A. A. M. Essink, katti., te steunen; die te Maarsen, Maarseveen en Zuilen in strijd met den door het Cen traal Comité gegeven raadde caudidatuur van den heor Roijaards van den Ham; die te Deutichem den heer mr. J. G. S. Beversdie te Schiedam den heer van der Borch. In het district Eist hebben de liberale kiesvereenigiu- gon zich van elke aanbeveling onthouden. De heer K. de Boer Cz to Assendolft heeft de kiezers in het district Beverwijkdie hom de eer aangedaan hebben, hunne stem op hem uit te brengen, uitgenoodio-d, op den 23 te stemmen op den heer jhr. mr°J. W.°G. Boreel van Hogelanden. Den 16 is te Haarlemmermeer de boorderij van den heer A. Voorting aan den IJweg-Vijfhuizerweg af gebrand, terwijl niemand tehuis was. Bij kon. besluit van den 16 is benoemd tot heem raad van den polder Eijerland de heer H. Smit Jzn. Blijkens telegram van den gonverneur-goneraal van Neerl. Indie van den 17 wordt de gouvornements-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 354160 picols. De gemeentoraad van Haarlem hooft den 17 aan den heor J. Spaau Sr. op zijn verzoek oervol ontslag verleend al» hoofd der school voor onvermogenden D tegen 1 November a.s., den dag, waarop hij 50 jaren werkzaam is geweestonder dankbetuiging voor do zoo uitstekende diensten door hem den nestor der onder wijzersbewezen. Den 17 is te Haarlem aanbesteed de houw van olf huizen voor do coöperatieve bouwvereeniging »de Oranje kade" aldaar. Van 25 inschrijvers was de laagste de heer H. D. T. Meijer te Leiden voor f 71900. Tegen Cornells de Vries, 29 jaren oud die in den nacht van den 27 op don 28 April de 70jarige weduwe de Haas te Drachtster Compagniebij wie hij inwoonde, vermoorddeomdat zij gedreigd had aan het meisje' waarmede hij wilde huwen zijue levenswijze te zullen bekend maken, is door hot openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Heerenveen 15 jaren gevangenisstraf geëischt. Bij de behandeling dezer zaak bleek dat hij de vrouw bij de keel gegrepen en tegen den grond geworpen had en toen zij roerloos was bljjvon liggen, naar hot achter huis gesleept had waar hij haar een touw met een lus om den hals deed, welk touw vast gemaakt werd aan een der sporten vau een ladder, om den schijn te doen ontstaan, dat de vrouw zelfmoord gepleegd had. Daarna had hij de woning verlaten, om in zijn eigen huis te gaau slapen. Den^ volgenden morgen om zes uur keerde hij naar de woning der vermoorde terug, en toen hij geen gehoor kreeg, riep hij tegen oenen buurman de oude vrouw slaapt zeker nog. Zoodra de bnren naderbij ge komen waren zag men door,eou raampje het lijk der vrouw hangen. De door don burgemeester tot het ver richten der lijkschouwing gezonden geneesheer dr. Bein- tema verklaarde dat zelfmoord had plaats gehad. Nadat later op last der politie het lijk opgegraven was ver klaarden de geneesheeren Rinkes en Kijlstradat do oorzaak des doods verstikking geweest was, het gevolg van worging en dat aan zelfmoord niet kon worden gedacht. Do beklaagde bekendo het misdrijf. Uitspraak den 25. Ter bolooning van getrouw schoolbezoek maakten de kinderen van Oostgraftdijk don 18 per stoomboot »Margaretha" een tocht naar IJmuiden, Velzen en Bever wijk. Prachtig weder werkte mede, om don kleinen het zoo aangenaam mogelijk te maken. RELGIE. De Kamer heeft den 18 bij eene motie vau orde van den heer Carlier de schandelijke aanvallen van den amerikaan Williams tegen den Congo-Staat ver oordeeld. Miuistor Beernaert zeide, dat men de verachte lijke beweegredenen kendo, die den heer Williams te<*en den Congo-Staat deden optreden. De beheerders van dien Staat maakten een verslag aan den Koning over den toestand gereed dat gedrukt zal worden. Hij weigerdo kennis te nemen van do vele aanvallen op'het beheer vau dien Staat. Hij hoopte, dat het thans in de Kamer voorgevallene tot bemoediging zon strekken voor de belgen die zich aan den Congo voor de beschaving opofferen. DUITSC1ILA1VD. De regeering heeft bij den Bonds raad een wetsontwerp ingediend tot bostrijding van don slavenhandel. Die handel wordt daarbij in de duitsche koloniën strafbaar gesteld in overeenstemming met de besluiten der te Brussel gehouden conferentie. ENGELAND. Lagerhuis. Den 17 werd door den eersten Lord der Admiraliteit verklaard dat er 20000 man noodig waren voor de bemanning dor nieuwe schepen. Derhalve zon het togen woordige effectief met 12500 man verhoogd moeten worden. De Staatsbegrooting is bij derde lezing goedgekeurd. Den 19 werd een aanvang gemaakt met de behande ling van het wetsontwerp tot regeling van den arbeid van kindereu in fabrieken. De heer Puxton stelde als amendement voorte be- palen, dat, te beginnen met Juli 1893alleen kinderen, die den leoftijd van elf jaren hebben bereiktgedurende een halven dag in fabrieken mogen werken. De minister van binnonlandsche zaken de heer Mat thews verklaarde zich namens de regoeriug zeer beslist tegen dit amendement. Niettemin werd het aangenomen met 202 togen 186 stemmen. De oppositie begroette dit besluit met toejuichingen. De radicale afgevaardigde Chamberlain stemde met de meerderheid der unionisten tegen de regeering. De regeering neeft het wetsontwerp ingetrokken. ITALIË. De uiterste linkerzijde der Kamer heeft den 16 besloton, eene beweging op touw te zetten tegen het Diievoudig Verbond. Op voorstel van den afgevaar digde Barzilai is oene commissie vau zeven leden benoemd om te overwegen door welke middelen het land op de plechtigste wiize tegen het bestaande stelsel van bond genootschappen zal kunnen getuigen. OOSTENRI.JK-1IONGARLJE. Volgens een open baar gemaakt verslag van den minister van landbouw zijn do vooruitzichten van den oogst in den laatsten tijd aanmerkelijk verbeterd. Van do meeste graangewassen wonlt eene gemiddelde opbrengst te geinoot gezien. Do vinchten, de wijngaarden en de aardappelen beloven voel. Do oostenrijksche Kamer van afgevaardigden heeft hét voorstel tot verlenging van de voorloopige begrooting-tót het einde van Juli a.s. bij tweede en dorde lezing aan genomen. ZWi TSKRLAND. Volgons do officioole lijst waren don 17 bij het spoorwegongeluk te Möuchenstein roeds 80 dooden gevonden; vorder had men 100 zwaar en 200 licht gekwetsten. Toeu werden nog 70 personen vermist. Van do 80 dooden waren er 7 onbekend. De aauhoudende rijzing van het water belemmerde zeer het ophalen der wagens uit de rivier. AEREEMGDE STATE IV. De ropublikeinsche partij in Ohio heeft Mac Kinley gekozen tot gouverneur van dien Staat. ZUID-AMERIKA. Volgens officioole berichten uit Chili hoeft hot congres oen wetsontwerp goedgekeurd waarbij president Balma- ceda wordt gomachtigd een gedwongen leening uit te geven van 20,000,000 poso's tot bestrijding van de oor logskosten. Op last van de rogeering mogen te Santiago 's nachts na twaalf uur goone rijtuigen door de straten rijden. Samenscholingen van meer dan drie personen zijn ver boden en alle schouwburgen gesloten. Al het goud en zilvei uit de schatkistdat de metaal-reserve uitmaakte, is den 15 Mei aan den meestbiedende verkocht.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3