Feuilleton. No78*. ürie en Itfegentigste jaargang. 1891. WOENSDAG 1 JULI. TWEEDE BLAD. Officieel Gedeelte. Buitenland. HERFSTBLOEMEN. Toelating burger- en meisjesschool. Oorspronkelijke Novelle, SCHE COIIRAIVT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,§0franco door het geheele rijk 1, De 3 nummors O.(Mi. Prijs der gewone Advertentlën Per regol O.lft. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs, COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbendendat zijdie na de zo- mervacantie hunne kinderen de oponbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij het hoofd van ieder dier inrichtingen, ouder overlegging van het geboorte- en iuëntingsbewijs van het betrokken kind. Alleen worden toegelaten de kinderen, die ten minste don leeftijd van 6 jaren bereikt hebbou of dien leeftijd bereiken vóór 1 November 1891. Voor aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot en met 10 Juli gelegenheid aan de woning van het hoofd der school aan de Qudegrachteiken Dinsdagtussehen 3 en 4 uren 's namiddags en voor de openbare burgerschool tot on met 10 Juli, eiken Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag aan het schoolgebouw, ingang Brillensteeg, van des namiddags 1 tot 2 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 20 Juni 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BELttlE. Den 24 is te Luik een zwaar ouweder losgebarsten mot hevige regenbuien waardoor de stad als hot ware overstroomd werd. Een overwulfde beek zwol zoo aan, dat het metselwerk barstte en de zalen van het Paleis van Justitie onderliepen. Hot koffiehuis Trianon is verwoest. Op verschillende plaatsen ontstond brand, die door den stortregen gebluscht werd. Van alle zijdpn komen berichten In omtrent hevige on- wederswelke in de vorige week in dit Rijk losgebarsten zijn, vergezeld van stortregens en hagelbuien welke don oogst vernielden. Te Rousse werden een GOjarige land bouwer en zijne nicht door den bliksem gedood op het oogenblik dat zij de staldeuren sloten. In de wachtkamer van het station te Ecaussiues stond meer dan een el waterdo oxprestrein van Charleroi naar Brussel moest stilhoudente Blankenborghe sloeg de bliksem in het Casino. DIJITlSCIILAliriL De afgotreden minister von Maybach heeft van den Keizer een brief van dankbetui ging gekregen voor zijne veeljarige diensten en ten blijk van waardeering zijn borstbeeld in marmer ten geschenke. Door Debora van de Velde. (9) -o- Had Marie eerst zeer tegen de verandering in haar huis opgezien, ze kon niet ontkennen, dat ze de laatste dagen minder op het gure weder had gelet en het sombere van de omgeving haar minder met afschrik aan den naderenden winter deed denken, dan dat vroeger het geval geweest was. Wat was de oude heer dankbaar als ze hem de courant voorlas of eene andere attentie bewees. Zeker, ze had een deel van hare vrijheid gegeven, doch ze moest het erkennen, dat er ook voldoening lag in het zich wijden aan een ander. Wel is waar wenschte zij soms de uren terug als Otto tehuisgekomon was en de kinderen ter ruste waren en zij met hun beiden over oude tijden en herinneringen konden praten al waren die herinneringen ook vaak vau weemoedigen aard, maar toch, het ging alles boter, dan zij gedacht had en voor de kinderen was het inwonen van den grijsaard, die zoo mooi kon vertellen en hen zoo aardig wist bezig te houden, een genot. Zoo ging de winter voorbij, wel is waar geheel onder scheiden van vorige winters in de stad, maar toch ge zelliger dan Marie zich had voorgesteld, al was het dan ookdat Otto's tijd des avonds ook nog vaak door lessen of bezigheden in de bibliotheek in beslag ge nomen werd. De baron was blijkbaar zeer tevreden over den mentor van zijn zoons en als hij van tijd tot tijd den emeritus een bezoek brachtbehandelde hij Marie ook met veel voorkomendheid. Mevrouw de baronnesse had het echter bjj één beleefdheidsbezoek gelaten, wat Marie niet speet, daar de nederbuigende vriendelijkheid van deze dame haar te zeer ergerde om naar eene nadere kennismaking te verlangen. De leute kwamin al hare liefelijkheid alles in de natuur sprak van nieuw leven en het was of de oude Onder de russische uitgewekenen te Berlijn zijn tien gevallen van zwarte pokken geconstateerd. In den nacht van den 24 op den 25 heeft te Ehren- breitstein en bij Wincheringen in het district Saarburg eene wolkbreuk groote schade veroorzaakt. In laatstge noemde plaats werd iemand met zijne drie zonen door den vloed medegesleeptde zonen werden gereddoch de vader verdronk. In het oosten des Rijks veroorzaakten onweders ook zeer veel schade. Bij Eylau sloeg o. a. de bliksem in eene schuur, waardoor 500 schapen verbrand den. Ook werden verscheidene menschen gedood en ge kwetst. BHVÖELAND. De gezondheid van den heer Gladstone geeft aanleiding tot ongerustheid. Zijn geneesheer heeft hem eiken arbeid verboden. Den 26 is hij met zijne echtgenoote naar Lowestoft vertrokken tot herstel zijner geschokte gezondheid. De heer Parnell is thans in hot huwelijk getreden met mevrouw O'Shea, gescheiden vrouw van majoor O'Shea, met wie hij indertijd van overspel beschuldigd werd. Hij zal een reis naar de Vereenigde Staten maken. Keizer Wilhelm zal tijdens zijn verblijf in Engeland, ook een bezoek aan den minister van buitenlandsche zaken Salisbury brengen op zijn buitenverblijf te Heatfield. Den 25 hebben ook in dit land zware onweders ge woeddie veel schade hebben veroorzaakt. Te Har warden sloeg de bliksem in de stallen eener bierbrouwerij, die geheel afbrandden. De pijpen der waterleiding van Prescott naar Liverpool sprongen des nachts en veroor zaakten eene ovarstroomiug van de Cheshire-spoorbaan in de buurt van Liverpool.. Een zeeman werd in een bootje op de Mersey door den bliksem dood geslagen. Lagerhuis. Het wetsontwerp tot invoering van kosteloos volksonderwijs is bij tweede lezing met groote meerderheid aangenomen. De heer Mundella verklaarde namens de liberale oppositie, dat zij do totstandkoming dezer wet niet zou tegenwerken, al achtte zij eenige wij- zigingon wenschelijk. Met 318 tegen 10 stemmen (con servatieven) is besloten tot de artikelsgewijze behandeling over te gaan. ER-AlVIiMJIA. Don 25 des ochtends hielden on geveer 6000 bakkers te Parijs eene bijeenkomstwaarin zij eene motie aannamen tot afschaffing der aanstellings- bureau's en tot onmiddellijke werkstaking. Naafloop dor bijeenkomst vormden zij een optocht en ontplooiden een vaandel, waarop de woorden: »Levo do werkstaking!" te lezen waren. De politie kwam tusschenbeide om den optocht uitoen te drijven en het vaandel te bemachtigen, waarvan het gevolg was eene vrij ernstige vechtpartij waarbij het vaandel in het bezit bleef van de bakkers, die daarop uiteengingen. De ministerraad kwam bijeen, om maatrogclen te nemen in het vooruitzicht van eene werkstaking der bakkers. heer van den Heuvel weer jeugdiger werd door de koes terende warmte der eerste lentezon. Het was een aardig schouwspel hem op zijn stok geleund naar buiten te zien treden terwijl de bloeiende kinderen hem vooruit dartelden; hoe vriendelijk blonk zijn gelaat, als de kleine Coba hem een ruikertje bloemen, dat zij zelf geplukt had, aanbood, of de ruim zesjarige Ernst hem meetroonde naar een pas ontdekt boompje, dat met nieuwe knoppen prijkteof hem een prachtig insekt beschreefdat hij gezien had, maar niet had willen vangen, omdat het zoo lekker in het zonnetje zat. Marie zag het drietal dan soms na met een traan in het oog; al verheugde zij zich er ook over om Otto's wil, dat de kinderen zoozeer aan den grijsaard gehecht waren, dit nam niet weg, dat de jonge vrouw, die eenmaal het middelpunt van haren kleinen kring geweest was, een gevoel had, of zij, die toch zoo veel had ten offer gebracht, hoe langer hoe meer op den achtergrond zou geraken. Wie haar hiorovor hard valle, hij bedenkedat zelfverloochening geen gemakkelijke deugd is vooral nietwanneer ze door niemand wordt opgemerkt, en dit toch was hier het geval. Marie had te V. geeue vriendinnen, dio haar bewonderden of be klaagden over hare zorg voor den ouden man, die toch geen familie van haar was. Men rekende algemeen dat het een fortuintje voor mijnheer en mevrouw van Voorne was dat de emeritus bij hen inwoonde men rekende zelfs dat het een groot gemak was dat de oude heel de kinderen bezig hield, doch men besefte niet, hoe gaarne de nog jeugdige vrouw zelve onbezorgd met hare kin deren door veld en bosch had gedwaald in plaats van thuis te blijven en zich geheel aan huiselijke plichten te wijden. Zelfs Otto raakte er aan gewoon, Marie tbuis te vinden, zoo vaak hij zich even kwam verpoozen en schoen zich nog in zijne vrije uren meer genoopt te gevoelen, zijn ouden vriend, dan zijne gade attenties te bewijzen. Doch, de taak van Marie zou nog zwaarder worden. In het midden van Juui kreeg do oude man een lichten aanval van beroertewaarvan hij wel weer opkwam doch waardoor hij geheel van zijn gezicht beroofd en ook aan den arm verlamd werd, zoodat hij geheel hulpbe hoevend was. Nu was het de taak van Marie, nevens de zorgen voor haar gezin, den grijsaard te kleeden, hem te helpen bij zijne maaltijden en hem zooveel mogelijk aflei- In eene te Bordeaux gehouden vergadering van brood bakkers (worklieden on patroons) word eene motie tot af schaffing dor aanstellingsbureau's aangenomen. De werk lieden vroegen bovendien verhooging van loon en ver meerdering van personeel. Ingeval men niet tot overeen stemming geraakte, zou de arbeid gestaakt worden. Bisschop Pava te Grenoble heeft bij een aan de gees telijkheid van zijn diocees gericht schrijven verklaard dat hij de fransche Republiek erkent. Een duitscher Schneider genaamd, die betrapt werd op het photographeeren van forten te Parijs, is tot 5 jaren gevangenis en f 1500 boete veroordeeld. Al de tolbeambten aan het tolkantoor van het inter nationaal station te Portbon zijn geschorst ten gevolge van hot ontdekken van geldverduisteringen ten bedrage van ongeveer f 500,000. Kamei'. Den 25 is de beraadslaging ten einde ge bracht over het wetsontwerp tot goedkeuring van de algemeene akte der anti-slavernijconferentie te Brussel. Minister Ribot gaf, op eene vraag van verschillende redenaarsdo verzekeringdat de fransche regeering, door het onderzoek van papieren aan boord van fransche schepen toe te laten, geenszins het recht van onderzoek erkende. De heer Faure wees op het verschil van uitlegging, waartoe eenige artikelen van het ontwerp aanloidiug geven, en drong aan op een nieuw onderzoek. De heer Ribot stelde daarop voor, het geheele ontwerp naar de regeering terug te zenden. Deze motie werd met 439 tegen 104 stemmen aange nomen. Senaat. Den 22 is art. 1 van het wetsontwerp, om aan de landbouwers die onder den strengen winter ge leden hebbenonderstand te verleonen en waarvoor f 2 500.000 door de Kamer toegestaan was verworpen en den volgenden dag mede de door de Kamer aange nomen wet betreffende de beroepssyndicaten met 185 tegen 40 stemmen nadat met 172 tegen 101 stemmen geweigerd was aan den wensch der regeering te voldoen, om het ontwerp althans naar de commissie terug te zenden. ITALIË. Onstuimige beraadslagingen in den raad van Napels over den treurigen staat der geldmiddelen hebben aanleiding gegeven dat de burgemeester met de wethouders en eenige raadsleden hnn ontslag hebben ge- gomen. Luitenant Livraghibeschuldigd van het plegen van moorden en geldafpersingen te Massowahis den 25 te Chiasso door de zwitsersche overheid aan de italiaan- sche uitgeleverd en naar de gevangenis van Corno overge bracht. Hij had dien dag nogmaals getracht zich van kant te maken door zich met twee zakdoeken op te han gen aan het venster zijner cel. Door het scheuren der zakdoeken was hij govallen. ding te bezorgen. Gelukkig waren zijne geestvermogsen helder gebleven en was hij een tevreden, geduldige patiënt, maar toch, het laat zich begrijpen, dat de kans op ontspanning voor Marie al minder en minder werd. Als Otto thuis was en haar tijdelijk bij don lijder kon vervangen jadan ging zij nu zelf met de kinderen naar buiten, en mocht zich in hun vroolijkheid en aardig gesnap verheugen, maar dan gebeurde het wel eens, dat mamaatje afgetrokken was, omdat hare gedachten terug gingen naar het verledene, en de gelukkige dagen te H. doorgebrachten ze het diop betreurde toen niet wat verstandiger te zijn geweest. In het laatst van Juli wenschte de baron eene vacantie voor zijn zoons en stelde dr. van Voorne voor, een veertiendaagsch reisje met de jongelui te maken. Hij zelf had reeds zooveel gereisd, dat hij er geen bijzondere lust in had en liever met zijne vrouw en een eenige dochter, pas van de kostschool geko men een bezoek aan elders wonende familie ging brengen. Otto aarzelde met het oog op de huiselijke omstan digheden dat voorstel aan te nemen, doch de baron was er op gesteld en Marie drong er hoe zij er ook tegen op zagop aandat hij gaan zou dus hij gingWel had hij zijne vrouw voorgesteld, gedurende zijne afwezig heid eene logé te vragen, doch zij had dit afgeslagen. Immers voor hare vriendinnen uit H. was het weinig uitlokkend om onder de gegeven omstandigheden bij haar te logeeren en voor de eenige ongehuwde zuster van Otto, een zeer oppervlakkig, doch in eigen oog heel de gelijk meisje, had zij te weinig sympathie, om zich eenig genoegen van haar bijzijn voor te stellen. Schrijf mij maar veel, Otto", zei ze, »en maak, dat ge mij nog meer vertellen kunt als ge thuis komt; als gij genietzal het mij genoegen doen al moet ik zelf dan ook hier blijven." »Ik hoop, beste, dat ik je nog eenmaal al je toewijding zal kunnen vergoeden", zei Otto, toen hij haar voor het laatst omhelsde. houdt maar goeden moed, er zullen nog wel eens blijder dagen voor je aanbreken", voegde hij er op opbeurenden toon bij. »Ik hoop het", zei Marie met een zucht, »maar illu- siën maak ik mij maar niet meer, dan alleen deze dat de kinderen het later goed mogen hebben»en dat wij dat nog zullen zien, nietwaar liet Otto er op volgen.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5