FEESTCOMMISSIE Tentoonstelling 10-15 September 1891. Jïo. 79. Drie en IVegentigste Jaargang. 1891. y RIJD A G 3 J II11. Aan de ingezetenen. Officiéél Gedeelte. Sluis aan (le Zes Wielen. Raadsvergadering Plaatsgebrek noodzaakt ons het Feuilleton achterwege te laten. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0.06. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer S3 De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, hare jaarlijksche tentoonstelling in de maand September van dit jaar te houden in Alkmaar. De tentoonstellingen der Maatschappij zijn tegelijk met de ontwikkeling van het landbouwbedrijf met de vermeerderde toepassing van samengestelde werktuigen en de uitbreiding van den handel in de stapelprodueten belangrijker en meer omvattend geworden. Voor een ieder die zich een denkbeeld wil maken van den toestand waarin deze oudste en voor ons land nog altijd de gewichtigste zaak van nijverheid, verkeert, is de waarde dier tentoonstellingen zeer «root Niet minder voor deu landbouwer, die daardoor tegelijkertijd kan toonen. wat hij zelf kent en vermag en leeren kan wat anderen elders verkregen. Maar de eischendie het bestuur van de Holl. Maatschappij stelt en wel stellen moetzijn daarmede ook grooter geworden. Aan die eischen is voldaande beschikking over een voldoend terrein is verkregen en de gemeenteraad heeft door het toestaan van eene belangrijke subsidie het mogelijk gemaakt dat deze eereda<mn van den land bouw binneu onze muren kunnen worden gevierd Maar dit is nog niet voldoende. Lokt de tentoonstelling duizenden van belangstellenden naar Alkmaar blijft de tentoonstelling het middenpunt waarom zich alles beweegt, mot recht verwachten de bezoekers nog' iets meer. De tentoonstelling moet een feestweek zijn. Volgens oude gewoonte bij de Hollandsche Maatschappij is het aan de plaatselijke »Afdeeling" overgelaten om de feestviering te regelen. Die taak is niet gemakkelijk. In groote plaatsen zijn er vele gelegenheden tot uitspanning en vermaak in kleinere steden als Alkmaar, met gewend aan en niet ingericht voor het bezoek van een zoo groot getal vreemdelingen, Is liet doel alleen te bereiken door de medewerking van allen. Het bestuur der afdeeling noodigde eenige ingezetenen uit om zich met het bestuur te vereenigen tot een feestcommissiehet mocht zijne uitnoodiging zien aangenomen en verkreeg verlof de namen dier commissie-leden hieronder te plaatsen. Gezamenlijk doen wij een beroep op de hulp en medewerking onzer medeburgers. Op allen, die wenschen dat Alkmaar in September een goed figuur make, die verlangen, dat Alkmaar den naam behoude van eene ^ast- vrije stad te zijn Op allen ookdie met ons van oordeel zijn, dat in onzen tijd, nu de grootere steden zoovele middelen bezitten, waarmede zij den vreemdeling en de welvaart aantrekken, de kleinere steden alle krachten moeten inspannen om haren rang te handhaven. Op allen, die het waardeeren, dat eene tentoonstelling als die welke in September hare deuren zal openen, veel menschen en veel kapitaal in de stad brengt, die inzien dat er voor zeer vele ingezetenen ook belangrijke materieele voordeelen verbonden zijn aan de viering van dit 'iaar- feest der landbouwnijverheid. J Wat wij zullen kunnen doen, welk feestprogramma wij onze medeburgers zullen kunnen aanbieden zal in de eerste en voornaamste plaats afhangen van de middelen, waarover wij zullen kunnen beschikken. Daarvoor zullen uwe bijdragen worden gevraagd. Is het eenigzins mogelijk, dan zullen de feestelijkheden zóó worden geregeld, dat de vreemdeling lederen dag een goede reden heeft om naar Alkmaar te komen en er te blilven »Elk wat wils" zal onze spreuk zijn. «njven. Helpt ons om het doel te bereiken. Steunt ons met uwe geldelijke bijdragen, met uwe medewerking, waar wi) die zullen inroepen, en met uwen goeden raad Alkmaar, Julij 1891. De commissie voornoemd, A. MACLAINE PONT, Mr. T. A. SANNES, Eere-leden. Mr. A. P. DE LANGE, Voorzitter. Jhr. Mr. P. VAN FOREEST, Vice-Voorzitter. Dr. J. D. BOEKE. Mr. H BOELMANS TER SPILL. J. J. BOOGH. D. BOSMAN Cz. G. BOSSERT Rz. IJ. BRUIN, Koedijk. Mr. B. VAN DER FEEN. C. GROOT Cz., Oterleek, S. DE JONGH, Oudorp. S. KRAMER, Koedijk. Mr. A. P. H. DE LANGE. J. LIND Jr. G. LOOMAN. P. H. M. IBINK MELENBRINK. H. H. MOMMA B.Jz. A. R. MULDER. J. NUHOUT VAN DER VEEN. L. M. J. PALEARI. J. M. DE SONNAVILLE. G. G. VONK. A. DE VRIES. H. SIEBERT COSTER, Secretaris-Penningmeester. 'V Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de doorvaart door de schut sluis aan de Zes Wielen, ten gevolge van dringend noodzakelijke herstellingen door het ontdekken van een lek bij de zuid-westelijke deur van die sluis, gedurende ten hoogste veertien werkdagen, ingaande Maandag 6 Juli 1891, des namiddags één uur, GE SLOTEN zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaink Pont. 30 Juni 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Daandag 39 Juni 1891. (SLOT.) Van Burgemeester en Wethouders. 27.^ Rapport op het adres van Johannes van Beeknm, met ingang van 1 April 1.1. op zijn verzoek eervol ont slagen als nachtwacht, wolke betrekking door hem 41 jaren werd waargenomenom een pensioen of eene jaarlijksche gratificatie. Burg. en weth. herinneren, datware hun voorstel tot afschaffing der nachtwachts onveranderd aangenomen aan dezen verzoeker eene gra tificatie van 80 in eens zon zijn verleend geworden. Nu uit een van den commissaris van politie gevraagd rapport blijktdat deze persoon zich steeds goed heeft gedragen en alleen door zijnen hoogen leeftijd voor die betrekking ongeschikt is geworden vinden zij termen, om_ den raad voor te stellenvoor eens eene gratifi catie van f 80 te verleenen. De heer Stoel acht dit voorstel onvoldoende. Hij vindt niet goed om dezen man die zoovele dienstjaren heeft, in eens af eene gratificatie te geven, zonder meer. Hij zou dit jaarlijks gedurende zijn leven willen doen zooals ook met andere gemeente-ambtenaren geschied is. De heer Janssen ondersteunt het denkbeeld van den heer Stoel. De heer Kraak man acht aanhouding van dit voor stel wenschelijk ten einde aan de leden de gelegenheid te geven hierover nog eens na te denken. De heer Goede stelt voor, de stukken te stellen in handen van de vaste commissie van financiën om bericht en raad. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer Kraakman wil van deze gelegenheid ge bruik maken om eene vraag te doen welke niet recht streeks met deze zaak in verband staat, maar toch hier bij min of meer betrokken is. Hij zou gaarne aan den raad overgelegd zien de nieuwe dienstregeling, bij de po litie ingevoerd na de vermeerdering van het aantal agen ten met twee. DeVoorzitter verklaart zich bereid aan dien wensch te voldoen. 28. Voorstel om in overeenstemming met bet advies der vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken te besluiten tot de onmiddellijke herstelling van de schut sluis aan de Zes Wielen ter herstelling van een lek ontdekt bij de zuid-westelijke deur van die sluis. Een nader naar de oorzaak en den omvang van dat lek ingesteld onderzoek heeft doon zien, dat het onverantwoordelijk zou zijn, niet dadelijk in het gebrek te voorzien, al is sluiting der sluis gedurende ongeveer veertien dagen daarvan het onvermijdelijk gevolg. Om het uit die sluiting voort vloeiende ongerief zoo gering mogoljjk te maken, wordt in overweging gegeven om, zoodra de machtiging tot herstel verleend isde uitvoering zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben nn de dagen nog zoo lang zijn, en de werkzaamheden zoodanig te regelen dat de tijd van schutting der sluis niet overschreden maar eer in gekort worde. Wanneer de doorvaart gesloten wordt op eenen Maandag na afloop der marktdan is het niet on mogelijk, dat de doorvaart in de daarop volgende week vóór de marktdagen hersteld is. Tevens moeten, zoodra de sluis droog is alle herstellingen, welke noodig blijken te zijn dadelijk uitgevoerd worden ter voorkoming, dat de sluis in een volgend jaar niet weder droog gemaakt moet worden. Zonder beraadslaging worden burg. eD weth. gemach tigd, overeenkomstig het voorstel te handelen. 29. Voorstel van de vaste commissie van bijstand voor de gemeente-werken om de op de gemeente- begrooting voor 1891 voor het aanleggen of verbeteren van later te bepalen riolen uitgetrokken som van ƒ2500 te besteden tot aanleg en verbetering van de volgende riolen a. in verband met het besluit om te vernieuwen de straat in het Fnidsen van de St. Jacobstraat tot de St. An- nastraat, het gedeelte tusschen de Hekelstraat en St. Jacobstraat en het gedeelte tusschen de St. Jacobstraat en de Nieuwstraat, met dwarstak door de korte Nieuw- straat te rioleeren. Een uitvoerig betoog van het wenschelijke dezer verbetering is zeker onnoodig, daar de treurige toestand van de open goten aldaar algemeen bekend is. Alleen acht de commissie, met het oog op vorst, het wenschelijk, dat het riool zoodanig gemaakt worde dat de afvoer onder ééne afloopende lijn plaats heeft. De kosten van het eerste gedeelte worden geraamd op 96.50 van het tweede gedeelte wanneer ge bruik gemaakt wordt van nog bij de gemeente voorhanden buizen 940. alzoo samen 1036.50 Op de begrooting was uitgetrokken voor horstelling der rollagen, welke uit gaaf vervalt bij rioleering 80. Blijft dus eene hoogere uitgaaf van 956.50 b. het maken van een riool van de Mo lenbuurt naar de Singelgrachtnu de ondervinding in den afgeloopen winter geleerd heeft, dat de in 1888 gekoesterde verwachtingdat het water naar de plantsoenzijde zou wegzakken, niet ver wezenlijkt is. De kosten daarvan zijn geraamd op 154, c. de Huigbrouwersteegwelke over een gedeelte van een riool voorzien is voor rekening van particulierengeheel te rioleeren, waardoor het verkeer in die nieuwe straat zeer verbeterd zal worden. De kosten daarvan zijn geraamd op 140. d. het verbeteren van den waterafvoer langs de Geest door het maken van een riool op de wijze als aangegeven is op eene overgelegde teekening, waarvan de kosten geraamd zijn op 502. Toen in vroegere jaren aan de eene zijde van de Geest open erven waren zakte het hemelwater van de andere zijde en van het plantsoen op de erven weg; nu die zijde bebouwd is, loopt dat water tegen de huizen aan en doet zooals in den afgeloopen winter in zeer sterke mate te zien was, min wenschelijke toestanden ontstaan. e. het rioleeren van een deel der Achter straat, op de wijze als aangegeven is op eene overgelegde teekening, waarvan de kosten geraamd zijn Op 970 Sedert jaren laat de toestand in die straat zeer veel te wenschen over, zoodat het werkelijk een dringende eiseh kan worden genoemd, eindelijk eens afdoende hierin te voorzien. Mocht op den duur blijkendat het vuil- en hemelwater niet voldoende afgevoerd kan worden naar het riool op de Gedempte Nieuwe- sloot, dan kan later nog altijd een riool gemaakt worden door de Schapensteeg en Houttilstraat naar het Waagplein en de Voordam. De kosten van dat riool zoudén echter veel hooger zijn

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1