FEESTCOMMISSIE Tentoonstelling 10-15 September 1891 No. 80. Drie en Negentigste Jaargang, 1891. ZONDAG 5 JULI. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Aan de ingezetenen. Binnenland. Ontvangst van den Keizer van Duitschland. I. m. j. pale are ALKMAAttSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0.06. Telefoonnummer 33 Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft besloteu, hare jaarlijksclie tentoonstelling iu de maand September van dit jaar te houden in Alkmaar. De tentoonstellingen der Maatschappij zijn tegelijk met de ontwikkeling van het landbouwbedrijf, met de vermeerderde toepassing van samengestelde werktuigen en de uitbreiding van den handel in de stapelproducten, belangrijker en meer omvattend geworden. Voor een ieder die zich een denkbeeld wil maken van deu toestandwaarin deze oudste en voor ous land nog altijd de gewichtigste zaak van nijverheid, verkeert, is de waarde dier tentoonstellingen zeer groot. Niet minder voor den laudbouwer, die daardoor tegelijkertijd kan toouon, wat hij zelf kent eu vermag onleeren kan wat anderen elders verkregen. Maar de eischou die het bestuur van de Holl. Maatschappij stelt en wel stellen moetzijn daarmede ook grooter geworden. Aan die eiscben is voldaan de beschikking over een voldoend terrein is verkregen en de gemeenteraad heeft door het toestaan van eene belangrijke subsidie het mogelijk gemaakt dat deze eeredagen van den land bouw binuen onze muren kunnen worden gevierd. Maar dit is nog niet voldoende. Lokt de tentoonstelling duizeudeu van belangstellenden naar Alkmaar blijft de tentoonstelling het middenpunt waarom zich alles beweegt, met recht verwachten de bezoekers noc iets meer. De tentoonstelling moet een feestweek zijn. Volgens oude gewoonte bij de Hollandsche Maatschappij is het aan de plaatsol jko >Afdeeling" overgelaten om de feestviering te regelen. Die taak is niet gemakkelijk. In groote plaatsen zijn er vele gelegeuhedeu tot uitspanning en vermaak, in kleinere steden als Alkmaar, niet gewend aau en niet iugericht voor het bezoek van oen zoo groot getal vreemdelingen, Is het doel alleen te bereiken door de medewerking van allen. Het bestuur der afdeeling noodigde eenige ingezetenen uit om zich met het bestuur te vereenigen tot een feestcommissiehet mocht zijne uitnoodiging zien aangenomen en verkreeg verlof de namen dier commissie-leden hieronder te plaatsen. Gezamenlijk doen wij een beroep op de hulp eu medewerking onzer medeburgers. Op allen, die wensehen, dat Alkmaar in September een goed figuur make, die verlangen, dat Alkmaar den naam bohoude van eene gast vrije stad te zijn! Op allen ook, die met ons van oordeel zijn, dat in onzen tijd, nu de grootere steden zoovele middelen bezitten, waarmede zij den vreemdeling en de welvaart aantrekken, de kleinere stedeu alle krachten moeten inspannen om haren rang te handhaven. Op allen, die het waardeeren, dat eene tentoonstelling, als die welke in September hare deuren zal openen, veel menschen en veel kapitaal in de stad brengt, die inzien, dat er voor zeer vele ingezetenen ook belangrijke materieele voordeelen verbonden zijn aan de vioring van dit jaar feest der landbouwnijverheid. Wat wij zullen kunnen doen, welk feestprogramma wij onze medeburgers zullen kunnen aanbieden, zal in de eerste en voornaamste plaats afhangen van de middelen, waarover wij zullen kunnen beschikken. Daarvoor zullen deze week uwe bijdragen worden gevraagd. Is het eenigzins mogelijk, dan znllen de feestelijkheden zóó worden geregeld, dat de vreemdeling lederen dag een goede reden heeft om naar Alkmaar te komen en er te blijven. >Elk wat wils" zal onze spreuk zijn. Helpt ons om het doel te bereiken. Steunt ona met uwe geldelijke bijdragen, met uwe medewerking, waar wij die zullen inroepen, en met uwen goeden raad Alkmaar, Julij 1891. De commissie voornoemd, Mr. A. P. DE LANGE, Voorzitter. Jhr. Mr. P. VAN POREEST, Vice-Voorzitter. Dr. J. D. BOEKE. Mr. H. BOELMANS TER SPILL. J. J. BOOGH. D. BOSMAN Cz. G. BOSSERT Rz. IJ. BRUIN, Koedijk, Mr. B. VAN DER PEEN. C. GROOT Cz., Oterleek, S. DE JONGH, Oudorp, S. KRAMER, Koedijk. A. MACLAINE PONT, i Mr. T. A. SANNES, 1 Eere-leden- Mr. A. P. H. DE LANGE. J. LIND Hz. G. LOOMAN. P. H. M. IBINK MELENBRINK. H. H. MOMMA B.Jz. A. R. MULDER. J. NUHOUT VAN DER VEEN. J. M. DE SONNAVILLE. G. G. VONK. A. DE VRIES. H. SIEBERT COSTER, Socrotaris-Penniugmeester Aan bet den l door 104 personen bijgewoonde feest maal ten Paleize hield de Regentes hare toespraak in de fransche taal. De Keizer eindigde zijn antwoord met in de hollandsche taal een dronk in te stellen op de gezond heid der beide Koninginnen. Na het aanhooren der taptoe heeft de Keizer aan den minister van oorlog zijne ingenomenheid betuigd met dat militair schouwspel. f Den 2 des ochtends ontving de Keizer en de Keizerin eene commissie van duitschers en duitsche vrouwen, die voorgesteld werden door den consul-generaal. Te half elf werd in gezelschap van de Koningin en de Regentes een bezoek gebracht aan het Burgerweeshuis, waar drie meisjes aan ieder der vorstinnen een ruiker met de Amsterdamsche kleuren aanboden. De Keizerin drukte de hand van de zevenjarige Catharina van der Maas. Vervolgens naar het Stadshuis, waar mede bloemruikers met fraaie linten aangeboden werden. Verschillende personen waren daar vereenigd, zooals de leden van den raad, de Se naat van de Amsterdamsche Universiteit, de directeuren van de Nederlandsche Bank enz., die door de Regentes werden voorgesteld. De schilderstukken werden bezichtigd als mede eenige merkwaardige, op de geschiedenis van Am sterdam betrekking hebbende voorwerpenwaarna ten slotte een bezoek gebracht werd aan het Archief, waar verschillende belangrijke stukken aan den Keizer voor gelegd werden o. a. de minute der akte waarbij de regeering der stad Amsterdam zich op verzoek van Z. D. H. den Keurvorst van Brandenburg tot peet stelde over Carolus Aemiliuszijnen tweeden zoon, geb. 7 Pebr. 1655, overl. 27 Nov. 1674 en den prins een jaargeld toe legde van f 1000 en de daarna ontvangen brieven van dankbe tuiging voor dat besluit. Tijdens het bezoek op het Stads huis speelde de muziek der schutterij de duitsche volkslie deren en het Wilhelmus. Van daar werd naar de Nieuwe Kerk gegaan, waar het praalgraf van De Ruijter vooral 's Keizers aandacht trok en toen terug naar het Paleis. Tegen drieën reden de vorstelijke personen wederom uit, de Keizerin en de Regentes in het eerste en in het tweede rijtuig de Keizer en een officier. Op den steiger van den W. I. Maildienst gekomen, stapten zij op de versierde salonboot Ceres van gebroeders Goedkoop om een tocht te maken langs IJ en Amstel en de amster damsche handelsinrichtingen. Langs de Handelskade lagen 14 oorlogsschepen die bij het voorbijgaan saluut schoten losten, terwijl de schepelingen luide hoera's deden hooren. Aan den steiger teruggekomen werd op eene bavenboot plaats genomen en zoo naar den Amstel ge gaan. Gaande langs de zwem- en badinrichting van den heer van Heemstede Obelt begroetten o.a. een paar honderd zwemmers in badcostuum den Keizer. Op den Amstel gekomen werd een roeiwedstrijd gehouden waarin de Keizer zeer veel belang stelde. Te half zes werd langs de Sarphatikade naar huis gereden. Het uit 33 stukken bestaan hebbende vuurwerk schijnt vrij goed geslaagd te zijn en zeer mooi te zijn gevonden door hen, die zoo gelukkig waren het te kunnen zien. Het groote stuk, do zeeslag, voldeed het minst. Het IJ met de talrijke van licht voorziene vaartuigen leverde een onvergetelijk schoonen aanblik op. Deu 3 bracht de Keizer, o. a. vergezeld van jhr. de Casembroot, des morgens omstreeks 9 nren, te voet een bezoek aan de Nieuwe Kerkom op de tombe van Michiol Adriaansz. de Ruijter, terwijl hij het hoofd ont blootte een lauwerkrans te leggen boven op den reeds verdorden kransdoor de noorsche adelborsten op dat gedenkteeken gelegd. Vervolgens bezichtigde hij de tombe van van Galen, waarvoor hij het militair saluut maakte. Even voor tien uur reden de vorstelijke personen van het Paleis naar het station, alwaar de tamboers en pij pers der marine den roffel sloegen en het Heil dir im Siegeskranz bliezen. De eerewacht van matrozen presen teerde het geweer en werd door den Keizer geïnspecteerd. Met ingenomenheid sprak hij over de houding dier matrozen. Daarna stapten allen in den trein nadat de Keizer den burgemeester stevig de hand gedrukt en nogmaals zijne erkentelijkheid betuigd had voor de hem eu zijner gemalin bereide ontvangst. Te 11.35 bulderde het eerste kanouschot te 's-Gra- venhage, ten teeken dat de vorstelijke trein aankwam. De Keizerin stapte het eerst uit den trein gevolgd door de Regentes en daar achter de Keizer gekleed in marine-uniform. In bet tweede salonrijtuig was Koningin Wilhelmina gezeten. De burgemeester bracht een wel komstgroet, terwijl de muziek het duitsche volkslied en het Wilhelmus speelde. Na de voorstelling door de Regentes van eenige generaals enz., reed de Regentes met den Keizer onder luid gejuich in een met vier paarden bespannen rijtuig naar het Paleis, terwijl in een tweede rijtuig de Keizerin met Koningin W ilhelmina gezeten was. De leden der duitsche Vereeniging te 's-Graven- hage »Laetitia" die langs den weg geschaard stonden r met een ruiker van blauwe bloemen de lievelingsbloe men van 's Keizers grootvader, op de borst, wierpen ruiker tjes van dergel jke bloemen in de r jtuigen. Bij den ingang der Rjnstraat viel een regen van kleine bloemruikers in het rijtuig van Koningin Wilhelmina. De geheele Paleisstraat was afgezet. De prinsen prin ses van Wied waren mede in een r jtuig met vier paar den ten paleize gekomen terwjl voor het Paleis eene compagnie der grenadiers geplaatst was ter sterkte van 200 manmet de stafmuziek, Het ruiterstandbeeld van Willem de Zwijger trok in hooge mate des Keizers aandacht. De Keizer inspecteerde de eerewacht en betuigde den commandantden heer jhr. van der Wjckdie hem door den vice-admiraal jhr. de Casembroot was voorge steld, zijne tevredenheid over de flinke houding der grena diers. Buitengewone geestdrift heerschte overal bj het verschijnen van Koningin Wilhelmina. Te tien minuten vóór half een werd uitgereden en achtereenvolgend een bezoek gebracht aan het Mauritshuis, waar de meest beroemde kunstschilders van 's-Gravenhage vereenigd waren en gedeeltelijk voorgesteld werden. De Keizer beschouwde met belangstelling den nieuw aangekochten Rembrandt en »de Anatomische Les". Vervolgens langs deu korten Vijverberg, het korte Voorhout, langs de wacht aan de Koningsbrug, waar de militaire eerbew jzen. door den Keizer met het militair saluut beantwoord werden, door de schoonste lanen van het Haagsche Bosch naar het Huis ten Bosch, dat geheel bezichtigd werd. Daarna over den Leidschen straatweg naar Scheveningen, waar de visschersvloot met den nationalen wimpel in top, een schilderachtigen aanblik aanbood, terwijl het Kurhaus prachtig versierd was. Links van den ingang van het terras stond bot muziekkorps der Haagsche schutterij. Van bijna alle hotels en woningen was de duitsche Rijks vlag naast de nederl. vlag uitgestoken. Ook hier gaf de menigte ondubbelzinnige bijken van ingenomenheid met het bezoek, terwijl het zeegezicht bljkbaar op den Keizer Indruk maakte. Nadat de gasten van den rjtoer terug gekeerd waren had ten Paleize in de groote danszaal een dejeuner van 70 personen plaats. Te 4 uren ver lieten de Keizer en de Keizerin het Paleis om te 4 u 16 min. 's-Gravenhage te verlaten.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1