Feuilleton. No. 81. Drie en ÜTegentigste Jaargang, 1891. WOENSDAG 8 JULI. Officieel Gedeelte. Hooger Onderwijs, Hookplaafs. Buitenland. HERFSTBLOEMEN. Binnenland. Oorspronkelijke Novelle, ALK1AARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Telefoonnummer 33 Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers ÏÏERMs. COS- TER ZOON. Burgemeester eu Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis zoowel van belanghebbenden in de gemeente zelve als in de omstreken dat met ingang van 1 Sep tember a.s. te ALK.8I.AAR gelegenheid zal bestaan tot het bekomen van hooger onderwijs aan eene in richting van wege de gemeente met f 2500 gesnbsidi eerd; dat, krachtens de door den gemeenteraad in zijne vergadering van 29 Juni 1.1. genoraeu beslissingdat onderwijs zal worden gegeven door den beer M. N. J MOLTZER, thans doctorandns in de onde letteren aan de Hoogeschool te Utrecht; dat voor hen die van dat onderwijs gebruik willen maken een minerval aan dien leeraar moet worden betaald van f 30 per jaar voor het onderwijs in de eerste klassewaarin alleen latijn zal worden onderwezen en van f 50 in de volgende klassenwaarin latijn en grieksch zullen worden onderwezen: dat genoemde heer Moltzer zich op Zaterdag 11 Juli a.s., vau des middags 12 uren tot des namiddags half twee in eene kamer op het Stadshuis zal bevindenten einde met belanghebbenden te kannen sprekeu over het onderwijs dat door hen met 1 Sep tember a.s. voor hunne kinderen of pupillen in die vakkdn mocht worden verlangd. Burgemeester eu Wethouders voornoemd Alkmaar, A. Maclaine Pont. 7 Juli 1891. De Secretaris Nuhout van der Veen. Burgemeester en Wethouders van A l maar brengen ter algemeeno kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd het aan hen ingediend verzoek, met de bijlagen, van HENDRIKUS VAN DE KAMER, vleeschhonwer alhier om vergunning tot het oprichten van eene rookplaats in den schoorsteen in het achtergedeelte van het perceel aan de Huigbrouwersteeg Wijk A No. 8en dat op Dinsdag 21 Juli 1891 's middags te twaalf uren ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het op richten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd ^Alkmaar, A. Maclaine Pont. 7 Juli 1891. De Secretaris, Nuhout van der Veen. MEAERARKEM. De kruitfabriek bij Hoersholm op Seeland is den 2 in do lncbt gevlogen. Verscheidene werklieden werden gedood en de directeur licht verwond. UIITSCHLAAI». Het sociaal-democratische Volks- blatt maakt het ontwerp bekend voor het nieuwe pro gram der sociaal-democratische partij. Dit verschilt van Door Debora van de Velde. (11) -o- »Gaat het plan door, dan zal ik den baron terstond schriftelijk kennis geven en mijn ontslag als bibliothe caris indienen. Ik kan je wel zeggen, dat ik hoop dat wij slagen mijne positie hier is en b 1 ij f t toch altijd eene ondergeschikte, en het zou mij erg tegen de borst stniten, als^ ik bij het weinig beteekenende postjo van bibliothecaris, voor een kleiner loon zon moeten werken en bet nog als een gunst beschouwen, de vrije beschik king over Ruimzicht" te behouden, om daar een klein pensionaat op te richten, wat voor jon dan toch al even druk zon worden, als de school to S. en, wat nu aangaat op andere wijs eenigen letterkundigen arbeid te vinden, dat is niet zóó gemakkelijk als de baron schijnt te meenen en in ieder geval een zeer wisselvallig middel van be staan." «Zoudt ge denken," zei Marie, »dat de baron als hij van je plan wist, ons eveu goed het reisje zou gunnen Welk een vraag. Het tegendeel zou al zeer klein geestig zijn. Zijt ge misschien bang, dat hij later, als bij het verneemt, de daarvoor beschikbaar gestelde som weer terug zou eischen Neen, zóó meen ik het niet! Maar ik dacht eigenlijk of bet niet beter was en in ieder geval eerlijker, en met het oog op te nemen informaties voorzichtiger, indien ge den baron reeds bij voorbaat mot ons plau in kennis steldet Zeker omdat hij van zijn kant zoo heel oprecht te werk gaat, he zei Otto met, eenige ironie, »doch, ge hebt toch gelijk Marie," liet hij er op volgen »de baron kan ons veel goedmaar ook veel kwaad doen. Ik zal zien hem nog te spreken te krijgen ik dien toch nog het oudeop het congres te Gotha aangenomen program daarin, dat weggelaten is de eisch om de loonen vast te stellen bij de wet. Daarentegen wordt nu ook verlangd stem recht voor vrouwon, terwijl al de andere vroeger gestelde eischen nu nietgelijk voorheen van den toekomst- Staat, maar van den beataanden Staat worden verlangd. Den 3 verti'okken des namiddags, 20 minuten na elkaar, drie treinen uit Berlijn op do lijn Berlijn-Anhalt naar Miin- chen en Tyrol, als gevolg van de op dienjdag aangevangen vacantie op de scholen voor hooger en middelbaar onder wijs te Berlijn. Een dier treinen, de tweede, met reizigers voor Reichenhall-Salzburg, ontspoorde even voor bij het sta tion Eggolsheim, het eerste station na Bamberg in Beieren, waar men bezig was den weg, die niet in orde was, te her stellen. De rails lagen daardoor vrij op de dwarsleggors, zoo dat de treinen op deze gevaarlijke plaats zeer langzaam re den. l'och ontspoorde de trein; de locomotief viel meteen deel der wagens omver. Van de twintig wagens waren 14 bijna geheel vernield met liet noodlottig gevolgdat eene dame uit Berlijn, mevrouw Dupont, het leven ver loor twaalf reizigers ernstig en zeveu licht gewond werden. In het geheel waren in den trein 350 reizigers. Er was spoedig geneeskundige hulp aanwezig, zoodat de gewonden dadelijk verbonden en naar Bamberg en Neu renberg vervoerd konden worden. Pruisen. Over een groot deel des lands heeft een zware storm gewoed die groote schade aanrichtte. In de nabijheid van Krefeld stortten o. a. verscheidene huizen in waardoor de bewoners omkwamen. Reeds dertien lij keu werden gevonden. Tal van boomen wer den ontworteld. EAfiELAAD. Den 2 heeft het Hoogerhuis in eeue zitting van 4.15 des namiddags tot 20 minuten voor twaalven de iersche landwet in comité generaal behan deld en afgedaanenkele artikelen werden gewijzigd en nog een nieuw er aan toegevoegd. Het jacht Hohenzollern, met den duitschen Keizer en zijne gemalin aan boord kwam den 4 kort na twaalf uren te Sheerness aan. Omstreeks 4 uren des namiddags kwam te Windsor de extra-trein aan, waarmede de vorstelijke personen van Port Victoria daarheen vertrokken waren. Kanonschoten kon digden de komst van den trein aan. Aan het station was een eerewacht van de grenadiers opgesteld en de geheele weg naar het kasteel was met grenadiers en de schotsche garde afgezet. Eene ontelbare menigte was op de been, die groote geestdrift aan den dag legde. De intocht geschiedde onder klokgelui. De Keizer en zijne ge malin waren in een open rijtuig gezeten, dat met vier schimmels bespannen was. Vooraf gingen twee voorrij ders en 15 rijtuigen met de tot het gevolg behoorende personen volgden. De Koningin ontving haren kleinzoon en gemalin in de groote zal van het kasteel Des avonds had een familie-maaltijd plaats. Den 5 hield de Keizer in de Victoria-kazerne een inspectie over een bataljon der schotsche garde en begaf zich vervolgens ter kerke. De namiddag word op het kasteel doorgebracht. De beer W. H. Gladstone, zoon van den oud-minis- wel even afscheid van hem te nemen, dusdan dadelijk maaradieu, wijfje, tot straks," en zijn hoed nemende, begaf Otto zich haastig naar de villa van den baron. Toen Otto vertrokken was gaf Marie zich voor een oogenblik aan droefgeestigheid over. Waarlijk het was dan ook geen rooskleurige toekomst, een drukke kostschool en daarbij alweer en nu zeker voor goed naar een dorp steeds verstoken te blijven van de stads- conversaties en de stadsgenietingen waarnaar ze soms toch zoo kon verlangen en dat terwijl er toch kans zon zijn weer naar het gezellige H. te gaan waar ze nu toch beter dan vroeger konden meedoen. Neen al had zij zich goed gehouden en zich geschikt naar den wensch van haar man al had ze zelfs geene bezwaren tegen het plan van Otto gemaakt maar zich bereid verklaard de moeite en zorgen, aan den nieuwen toe stand verbonden op zich te nemenhet viel haar zeer zwaar er zich mede te verzoenen en bijna ja bijna zou ze er toe kunnen komen te hopen dat de eischen van den heer Franken te hoog waren, bijna ja, doch, zon Otto dan niet teleurgesteld zijn »Hoe geheel anders had ik mij vroeger ons leven ge droomd," sprak ze zacht bij zich zelf,. »doch, het zij zoo,°ik zal er maar weer in berusten en mijn plicht trachten te doen nu het zal mij tenminste geen strijd kosten van h i e r te gaan, mogelijk, dat ik nog in later dagen dankbaar zal zijn voor de verandering van woonplaats." Haastig wischte zij de tranen af, en ging het avondeten gereed zetten het was morgen vroeg dag dus Otto zou wel tijdig ter rnste willen gaan. Toen Otto een half uur later terugkwamontving Marie hem met een opgeruimd gelaat, en zeker deed het haar goed, toen hij op hartelijken toon zeide »Je raad is goed geweestMariede baron waardeerde het zeer dat ik hem er nn reeds over sprakhij zeidedat ofschoon mijn vertrek hem spijten zou, hij mij niet mocht weerhouden maar bereid was, mij van gunstige aanbe velingen te voorzien, zelfs heeft hij mij beloofd, voor alsnog geen werk te maken van de plaatsing van zijn zoon op oen kostschooldaar hijindien ons plan met ter, die sedert 1885 wegens zijne slechte gezondheid tot. de staatkunde in geene betrekking stond is in den ouderdom van 51 jaren plotseling overleden, na kort geleden eene operatie te hebben ondergaan. Dientenge volge is zijn vader die reeds te Lowestolt verbleef tot herstel zijner gezondheidnaar Londen teruggekeerd. Dit sterfgoval schijnt op zijne gezondheid een zeer on- gunstigen invloed te hebben uitgeoefend. FK1\HRIJK. Te Marseille hebben de timmer lieden het werk gestaakt, loonsverhooging eischende. Alle bladen wijden beschouwingen aan het bezoek van den Keizer van Duitschland aau Nederland en trach ten aan dit bezoek eene andere beteekenis te geven. Zoo denktvolgens de Temps Nederland er niet aan in eenige nadere betrekking te treden tot Duitschland en wil het vóór alles volkomen zelfstandig blijven. Dat men in Nederland zeer gevleid is met het bezoek des Keizers, spreekt van zelf, want in de eerste plaats heeft Nederland in vele jaren de eer van een vorstelijk bezoek niet genoten en bovendien heeft dat Rijk in Duitschland een besten afnemer, met wien het gaarne goede handels betrekkingen onderhouden wil. Ook al is de regentes eene dnitsche prinses, zoo getuigen toch de waarborgen, door de regeering vastgestelddat het Nederlandscbe volk in de eerste plaats wil blijven wat het is. ITALIË. De uitstrooming van lava uit den Vesu vius is weer sterker geworden. Den 1 zijn twee brazi- lianen die tot den mond van den krater opgestegen waren plotseling door eene dichte rookwolk overvallen, waardoor een hunner, een journalist van Rio de Janeiro', die te Parijs zijne vrouw en kinderen achter gelaten had', in den brandenden krater stortte. De ander werd nog door den gids gered en bekwam alleen een paar lichte verwondingen. Het blad de Osservatore Romano behelst twee artikelen tegen het Drievoudig Verbond, dat, naar zijne meening beroering veroorzaakt, in plaats van den vrede te waar borgen en veroordeelenswaard isomdat het aan de woreld-vrijmetselarij het bezit van Rome verzekert en Italië maakt tot de gendarme van Oostenrijk te Triëst en van Duitschland in den Elzas. OOSTEARIJK-IIOAEARIJE. De Nene Freie Presse zegtdat door de vriendschappelijke aansluiting van Engeland bij de mogendheden, die den vrede willen handhavende kracht van het drievoudig verbond zóó onbetwistbaar wordt, dat het voor Frankrijk en Rusland onmogelijk wordt, bij hunne illnsiën te blijven. In plaats van netten vol ansjovis werden de vorige- week te Koltiorn netten vol zeevlab opgehaald; wat de visschers zeer veel werk gaf. De visscherij werd dientengevolge gestaakt. In den polder Waard en Rroet vangt men aan met het snijden der karwei. Het zaad is stellig 14 dagen later rijp dan het vorige jaar en is veel lichter. Is de goeden uitslag bekroond wordt, hem aan niemand liever dan aan mij wil toevertrouwen. Laat ons dns maar moed houden, beste, als^ alles goed gaat, dan doen wij een volgenden zomer in de vacantie mogelijk wel een uit stapje op eigen kosten en wie weetof ge dan nog niet in de gelegenheid zijt met je vroegere vriendinnen te wedijveren." ,0ch ?tt0 zeg zulke dingen niet d a t begeer ik immers mot meer; als wij het te zamen maar goed hebben, en onze kinderen gelukkig kunnen zien. Aan het eerste heeft het nogal nooit ontbroken, het tweedewillen wij hopenzoo het anders moest uitkomen zonden we althans de overtuiging hebben dat de schuld niet bij ons lag. Maar kom laten wij voor heden alle zorg ter zijde stellen morgen reizen wij naar S. en van daar gaan we verder; h o e ons besluit ook moge uitvallen, deze ontspanning hebben wij beiden noodig en laten we ons niet ontnemen." Indien iets in staat was, Marie met den nieuwen toe stand te verzoenen, dan was het de hartelijke ontvangst, welke haar en Otto te S. te benrt vielniet alleen van dou burgemeester eu den heer Franken (Otto's vroegeren chef), maar ook van die dorpelingen, die zich het jong gehuwde paartje nog goed herinnerden en die erg opgetogen waren over de twee lieve kinderen die zij zich maar niet begrijpen konden enz. Marie moest ook erkennendat S. er toch vroolijker uitzag dan V. en dat, wijl het er eenvoudiger was, er ook kans bestond, dat de conversatie er gezelliger zou zijn. Dr. van Voorne bevond, dat de school wat het aantal leerlingen aanging niet achteruit gegaan en het huis goed onderhouden was, en daar do eischen van den heer Franken zeer billijk waren en de burgemeester te kennen gaf, dat het gemeentebestuur, indien h ij aan het hoofd kwam, niet ongenegen zou zijn de subsidie te verhoogen en eenige verbeteringen toe te staan was de zaak spoe dig besliston ging er twee dagen later reeds een brief naar baron van Heterendat hij naar een anderen bibliotecaris om kon zien, en dr. van Voorne voornemens was op dien en dien datum zijne inrichting te openeu, en.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1