Nieuwe denkbeelden. prijs niet hooger, dan mag de landbouwer al blijde zijn als pachtsom en arbeidsloon wordt terug ontvangen. Ook de suikerbieten zijn zeer achterlijk, de overige ge wassen beloven een goeden oogst. Den 5 is te 's-Gravenhage overleden de heer dr. Jan Jacob Kreenen oud 77 jaren oud-inspecteur van het lager onderwijs. Een soldaat te Maastricht, die den 28 Juni des nachts een paard van den kolonel uit den stal haalde en daar mede een rijtoertje maakte, is disciplinair gestraft met 14 dagen provoostom den anderen dag op water en brood en in de boeien geslotenhet vermoeden van diefstal werd uitgesloten omdat hij op weg naar zijne garnizoensplaats was aangehouden. Den 29 is het Heilsleger te Edam voor het eorst opgetreden. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 30 op verzoek van den heer J. Pot te Alkmaar ingetrokken de hem verleende concessie voor eene telefoongeleiding aldaar. Den 1 is te Oost-Knollendam eene koe door den bliksem gedood te Zaandijk sloeg de bliksem in een schoorsteen zonder brand te veroorzaken; alleen was de bewoner eenigen tijd bewusteloos. Den 2 had te Appingedam de van ouds beroemde harddraverij van paarden onder den man plaats. Van de 11 daaraan deelnemende paarden werd de prijs, 350, behaald door de zwarte merrie Augusta van K. den Hartogh te Charlois bereden door B. Schippers de le premie, 100, door de zwarte merrie Koningin van D. J. Florijn te Rotterdam, bereden door G. Koot; en de 2e premief 50 door den bruinen ruin Dibbels van A. Schouten Hoogendijk te Gouderakbereden door A. Siderius. De baan was 260 el lang. Den 3 is bij het pontveer over het Noordzeekanaal onder Vclscn een met twee paarden bespannen wagen naar beneden gevallen en in het kanaal geraakt. Zoowel de man als de paarden werden gered. Den 3 was voor het bouwen eener openbare school te Zaandam in twee porceelen door het gemeentebe stuur laagste inschrijver voor perceel 1 G. Ruigewaard te Egmond aan Zee voor 29400 en voor perceel 2 de meubelen J. Gibels en J. van Servelle te Haarlem voor 4790. De uitvoering werd niet gegund. Den 3 is te Amsterdam een anderhalfjarig kind uit de eerste, verdieping van een huis aan de Kleine Kattenburgerstraat op straat gevallen het was onmid dellijk dood. Den 4 zijn de Koningin en de Koningin-Regentes te 1 u. 15 min. te Apeldoorn teruggekeerd; door het woedeu eener hevige onweersbui, was het aantal belang stellenden bij de aankomst aan het station gering. Den 4 is boven Nijmegen een zwaar onweder met hagelslag losgebarsten. Het bestuur van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw heeft bij een persoonlijk bezoek de aan dacht van den minister van binnenlandsche zaken ge vestigd op de wenschelijkheid om practische landbouw scholen op verschillende plaatsen te vestigen, ten einde het aankomend geslacht in de gelegenheid te stellen door eigen aanschouwing en bewerking het nut te leeren kennen van de nieuwere uitvindingen op landbouwgebied en wijze van bemesting, bebouwing, enz. van den grond. De uitkomst van dat bezoek was de toezegging, dat op het landgoed Blijdendijk te Vucht van wege de regeering eene boerderij zal worden gebouwd, waarop jongelieden voor den landbouw zullen opgeleid worden. Het door de duitschers te 's-Gravenhage aan den Keizer van Duitschland aangeboden adres luidde als volgt Allerdoorluchtigste Grootmachtigste Keizer en Koning; Allergenadigste Keizer, Koning en Heer; «Uwe Keizerlijke en Koninklijke Majesteit naderen de te 's-Gravenhage gevestigde Duitsche Rijksonderhoorigen, om met vreugdevol gemoed bij aankomst van Hunne Hooge en Doorluchtige landgenooten in de Nederlandsche residentiehun nederigen duitschen welkomstgroet en hunne eerbiedigste hulde te brengen. «Nimmer klopten duitsche harten in Holland zoo fier als in de dagen van 1 tot 3 Juli 1891. »Mogen de goede en vriendschappelijke betrekkingen van nabuurschap tusschen het Koninkrijk der Neder landen en het Duitsche Rijk, ons vaderland, in het be lang van beide natiën voortaan steeds vaster worden. >Mogen Uwer Majesteits lands-vaderlijke en zegenrijke bemoeiingen in het belang van het behoud en de hand having van den vrede tusschen de volken ook in d toekomst met zooveel succes bekroond worden als tot dusver. »De Almachtige behoede en bescherme Uwe Keizerlijke en Koninklijke Majesteit." De gemeenteraad van Urk heeft met algemeene stemmen, op voorstel van burg. en weth., beslotenaan de regeering te verzoeken, het maximum van het aantal vergunningen voor de drankwet te mogen verminderen tot vier. De Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland heeft het landgoed »Bloemendaal", aan den straatweg van Loos duinen naar Monster, onder Loosduinen, groot ongeveer 55 bunders, waaronder eene boerenwoning met ongeveer 22 bunders weiland, aangekocht met de bedoeling, daar ten behoeve van de zuidelijke provinciën eene stichting tot verpleging van krankzinnigen te doen verrijzen, ge bouwd volgens het paviljoenstelsel en alzoo geheel in den geest der bestaande inlichting Veldwijk onder Ermeloo. Tot predikant bij de herv. gemeente te Sneek is beroepen ds. H. Bleijenberg van Kakhuizen. Het lid der Eerste Kamer, de heer mr. J. G. de Bruijn, trekt zich uit het staatkundig leven terug en zal zich met November te Berg en Dal bij Nijmegen vestigen. De gemeenteraad van monnikendam heeft afwij zend beschikt op het verzoek om afschaffing en andere beperking der kermis. Te Naarden heerschen de mazelen epidemisch evenwel met een goedaardig karakter. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Zandvoort ds. J. Kuijlman te Heemstede. De uitslag van het in het voorjaar van 1891 houden examen ter verkrijging van eene akte van be kwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres, is, dat van de 587 mannelijke candidaten 340 slaagden; twee trokken zich terug en 245 werden afgewezen. Van de 520 vrouwelijke slaagden 329; negen trokken zich terug en 182 werden afgewezen. Voor de aanteekening j. orde- en vrije oefe ningen slaagden 113 van de 169 mannelijke, terwijl 4 zich terugtrokken; van de 86 vrouwelijke 47, terwijl 1 zich terug trok. Voor letter k. handwerken slaagdon 83 van de 136 en trokken 5 zich terug. Bij de herbesteding door het gemeentebestuur van Beverwijk van het vergrooteu der openbare school en het leveren der schoolmeubelen was laagste inschrijver J. J. Vontijn te Watergraafsmeer voor 5356 en 537.55, Het werk is nog niet gegund. Het bouwen eener overdekte bewaarplaats voor faecale stoften en bijkomende werken te Enkhulzen gegund voor f 4909 aan den heer D. R. de Jong aldaar, laagsten inschrijver van zes inschrijvers. Zoowel te Amsterdam als te 's-Gravenhage en te Rotterdam is door den burgemeester namens de Koningin- Regentes dank betuigd voor de ontvangst van den Keizer van Duitschland en voor de goede orde. Onder de in de vorige week voor het tweede deelte van het notariëel staatsexamen geslaagden behoort de heer R. Mulder te Kedemhlik. Beroepen bij de herv. gemeente te Zuidzande ds H. Ludwig te Xuidscharwoude. Ged. Staten van Noordholland hebben aan de Prov. Staten voorgesteld, eene subsidie van 150.000 uit de provinciale kas te verleenen voor een stoomtram Hoorn- Schagen en de beslissing op het verzoek van de heeren C. Bosman en mr. A. P. de Lange om wijziging in de richting van den lokaal-spoorweg Alkmaar aan te houden tot nader onderzoek om in de najaarsvergadering daar van verslag uit te brengen. Den 4 werd een te ongeveer 's avonds elf uur ont stane brand te Grosthuizen in een perceel van E. v. L., bewoond door H. door snelle hulp spoedig gebluscht. Den 5 geraakte te Spanbroek het 6jarig zoontje van den timmerman J. Wit in de tegenwoordig snel stroomende ringsloot. Een knaap 14 jaar, die er bij tegen woordig was, had evenwel de tegenwoordigheid van geest, den drenkeling zijn hengelstok toe te reiken en zoo holpen door eenigen zijner makkerswist hij het ventje weer op den wal te krijgen. De heer A. Kiljan te Rijp is dezer dagen geslaagd voor het examen van commies bij de belastingen. Gedurende het tweede kwartaal 1891 is te Rijp in de schoolspaarbank ingelegd 58.45, n.l. April 20 15 Mei 18.35 en Juni 19.95. A. Roggeveen en Ch. Blomhert, twee leerlingen de1" openbare lagere school te Schagen, hebben met gunstig gevolg examen afgelegd: de eerste voor de handelsschool, de tweede voor de kweekschool voor de zeevaart te Amster dam. Aan het vergelijkend examen voor de kweekschool voor de zeevaart namen voor de 30 plaatsen ongeveer 100 jongelieden deel. - Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Helder dr. P. Proost te Koog aan de Zaan. Op de voordracht voor de vacante betrekking van onderwijzeres te Zijdewind zijn geplaatst de dames G. BoonstraA. Plantenga en C. Loosbroekthans onderwijzeressen te DrachtenHarlingen en Melissante. - C. J., te Bennlngbroekbehandelde met eene kleine wond aan den vinger één der pooten van zijn paard die hij met eene of andereblijkbaar vergiftige, zalf insmeerde. Het gevolg was bloedvergiftiging en, on danks spoedig ingeroepen geneeskundige hulp, overleed hij aan de gevolgen. Het door de Koningin-Regentes aan den Keizer en de Keizerin van Duitschland bij hun bezoek aan Neder land aangeboden geschenk heeft bestaan in een tegel tafereel van groote afmeting, gevat in een ebbenhout lijst, voorstellende »de Schuttersmaaltijd" van van der Helst, vervaardigd aan de fabriek der heeren Joost Thooft en Labouchère te Delft en geschilderd door den plateel schilder, den heer L. Senf. Bij kon. besluit van den 30 is o. a. aan C. M. Hengsman wed. G. Verheij, kommies eerste klasse bij Rijks belastingen, 216 pensioen toegekend en aan jonkvr J. E. van Eoreest, wed. G. P. van Yladeracken, ontvanger van 's Rijks belastingen, 720. - Den 5 is door den laatsten trein van de Gooische stoomtram een man overreden, die onmiddellijk gedood moet zijn hij werd eerst den 6 des morgens om 3 uur gevonden. De soldaat, die in de vorige week op post stond het Cadettenkamp bij Breda, is door den bliksem getroffen en aan de linkerzijde verlamd. hem bij zijne tijdelijke terugkomst te V. een prospectus van het onderwijs zou aanbieden. Dat het reisje van onze vrienden wel een weinig bekort werdlaat zich begrijpen toch genoten allen en niet het minst Ernst en Coba veelen had het op Marie in zooverre eene gunstige uitwerking dat de rozen op hare wangen we derkeerden en ook hare stemming opgeruimder werd. De burgemeester van S., die hun gedurende de twee dagen dat zij aldaar vertoefd hadden gastvrijheid had verleend had hun ook gezegd dat zijn huis voor hen open stond en zelfs aangeboden in de drukke dagen die volgden de kinderen te logeereneen aanboddat erkentelijk werd aangenomen eneer zes maanden ver- loopen waren, had dr. van Yoorne met zijn gezin V. verlaten en was de familie in hare nieuwe omgeving geïnstalleerd. Zeker het was een zorgvol en ingespannen leven dat Marie ook nu weer had want het aantal kostleer lingen groeide weldra aan en zij begreep dat al was het onderwijs ook de hoofdzaakde goede verpleging er ook toe moest medewerkenom te makendat de in richting haren gunstigen naam handhaafde. Viel haar eerst al de drukte wel eens zwaar, langzamerhand begon zij zich er aan te gewennen, en over het geheel gevoelde zij zich hier gelukkiger dan zij het ooit op «Ruimzicht" geweest was. Dr. van Voorne en zijne echtgenoote waren niet alleen bij de kostleerlingen maar bij al de dorps gen ooten bemind en geacht. Ernst, die bij papa op de schoolbanken zat, ontwikkelde zich gunstig, en Coba, die eene school voor meisjes bezochtleerde ook goed en groeide lief op. Al kwam er door allerlei omstandighedenen ook omdat men spaarzaam wilde zijn, nu juist niets van, dat de familie van Voorne in de zomervacantie reizen maakte kleine ontspanningon konden zij zich toch van tijd tot tijd veroorloventrouwens zij hadden daar dan ook na de inspanning, die gewoonlijk van hen geëischt werd wel behoefte aan. Zooals dat bij ieder gaat wisselden zonneschijn en regen bloemen en doornen zich ook op hun levenspad af. Voor Marie was het bijvoorbeeld eene harde nood zakelijkheid, zich te moeten scheiden van haar lief doch tertje omdat het voor hare vorming, die te midden van zooveel jongelui gevaar liep wat te eenzijdig te worden en te vrij, beter werd geacht, haar op eene meisjesschool te plaatsenmaar dubbel genoegelijk waren haar dan ook de vacantiedagen, als het meisje dat zich allergun stigst ontwikkeldetehuis kwam. Otto ondervond op zekeren dag een aangename ver rassing toen hij, geheel onverwachteen bezoek ontving van Hans Govers, die zijn examen als dokter met gunstig gevolg had afgelegd en zich, zooals hij zeide gedrongen gevoelde zijn vroegeren leermeester nog eens weer te zien en te hooren hoe het hem ging. De jonge man die in alle opzichten deels door zijne meerdere ontwik keling deels door den omgang met beschaafde jongelui, onder zijne medestudenten zeer in zijn voordeel was ver anderd werd met blijdschap door Otto begroet en ook door Marie hartelijk ontvangenen hij ondervond tot zijne groote vreugde, dat de herinnering aan zijn jongens plagerij geen afbreuk deed aan de belangstellingdie zijn leeraar voor hem koesterde. Natuurlijk wist Hans veel van de vroegere stadgenooten te vertellen en, al had dr. van Voorne dan ook nog kort vóór zijne vestiging te S., H. bezochtMarie was toch onuitputtelijk in het vragen naar allerlei en iedereen, en ze hoorde van vele veranderingen die niet allen ver beteringen waren. Slot volgt.) Wanneer in gezelschap toevalligerwijze gesproken wordt over de «Nieuwe Gids," dan zegt allicht een van de aan wezigen blijkbaar met een gevoel van zelfvoldoening «de Nieuwe Gids die lees ik nooit." Men zou evenwel dwalen indien men uit dit gezegde de gevolgtrekking maakte, dat juist deze persoon wel de «Oude Gids" las of dat hij zich wèl met andere en betere litteratuur bezig hield. Overigens is er geen reden denkbaarom over zich zelf voldaan te zijnwanneer men van de groote verandering van denkbeelden, van de plotselinge revolutie in de letterkundedie wij beleven geen kennis neemt temeer omdat zij gepaard gaat met gelijksoortige ver schijnselen in kunst en wetenschap o. a. in de schilder kunst en in de staathuishoudkunde. Het feitdat in de geschiedenis der letterkunde een tijdperk is afgesloten en een nieuw hoofdstuk werd begonnen schatte men niet gering. Men kan het opzettelijk voorbijzien maar niet ontkennen noch het feitnoch zijne beteekenis de ge schiedenis der letteren is die der ontwikkeling van den menschelijken geest. Doch bovendien, zonder dat onze mee ning gevraagd wordt, stelt het opkomende geslacht zich on willekeurig op de hoogte van de als nieuw verkondigde denkbeelden, neemt voor waarheid aan wat ons dwaas toe schijnt en geraakt in vuur over hetgeon wij afkeuren. Wie kan betwijfelen dat hetgeen men in zijn jeugd leest, begrippen in de schooljaren gevormd denkbeelden in de jongelingsjaren aanvaard, een overwegeuden in vloed hebben op handelingen en daden van het verdere leven. Of nu de «Nieuwe Gids", die men voor ons land als voorbeeld van de nieuwere richting kan nemen louter voortreffelijke lectuur bevatis echter een geheel andere vraag. «Twee dingen zijn er" heeft Jules Simon (1) gezegd, waarover ik mij in de moderne litteratuur te beklagen heb de onkieschheid en de onzedelijkheid. Dit verwijt is tot op zekere hoogte gegrond. Ook de schrijvers van "genoemd tijdschrift gebruiken uitdrukkingen, die ik aan mijn palfrenier zou verbieden, gesteld dat ik een palfrenier had en dat ik met hem een gesprek voerde. Ze zijn geneigd om hunne lezers op allerlei onaesthetische tafereelen te onthalenzij deel en onsmakelijkheden mededie alleen door bakers (de goeden niet te na gesproken) op prijs kunnen worden gesteldzij gebruiken beeldsprakendie men in goed gezelschap bij voorkeur vermijdtalles met geen ander doel dan om den goedgeloovigen lezer diets te maken dat zij nauwkeuriger ontleden scherper zien hooren en ruiken en fijner georganiseerd zijn dan hunne voorgangers. Het beleedigen van den goeden smaak is evenwel niet zoo bedenkelijk als het schijnt. Het is eene hebbelijkheid die van zelf zal uitslijten. Evenmin zal de verfoeielijke gewoonte om woorden en zinwendingen te gebruiken die alleen aan schrijvers van denzelfden rang als Flik en Flok passen en waardoor menige schoone bladzijde werd verknoeid op den duur stand, houden. De verandering in de wijze van uitdrukking is niets anders, dan eene min of meer wel gelukte pogingom onze goede nederlandsche schrijftaaldie in den loop der jaren stijf en onbuigzaam werd gesnoerd in het keurs lijf der kanselwelsprekendheidleniger te maken, meer in overeenstemming met de spreektaal te brengen. Ernstiger is het verwijt van onzedelijkheid. Telkens wordt men in contact gebracht met de misdaad en de zedeloosheid. Nu eens wil men het doen voorkomen, dat de meusch niet zelf aansprakelijk is voor zijn daden en dat de schuld voor onze verkeerde handelingen ligt bij onze ouders of dat de maatschappij ten deele daarvan de schuld draagt. Deugd en kuischheid heeten verouderde opvattingen van het christendom waarvan men afstand moet doen om op de hoogte te zijn dei moderne beschaving. Mannen van erkende bekwaamheid worden bespot. Dat kinderen van welken leeftijd ook, eerbied en ont zag aan hunne ouders verschuldigd zouden zijn gelijk het burgerlijk wetboek zegtdat zou voor ons reden genoeg zijn om piëteit ridicuul te vindenwant het wetboek is van 1838. Echtbreuk wordt voorgesteld als een vergeeflijke zonde, een oppassend huisvader is meer of min een belachelijk persoon eene godsdienstige moeder, een antiquiteit, het geloof aan de onsterfelijkheid een dogma van weleer. Op deze wijze wordt hetgeen door velen voor goed

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2