Hel st Stadsberichten. en heilig geacht wordtveroordeeld en waardeloos ver klaard met één pennestrcek evenals een deel der Neder- landsche Staataschnld door Napoleon. Maar juist de overdrijving en de bijna kinderlijke onbewustheid waarmede letterkundigen van verschillende landen in dezelfde fouten vervallen en de driestheid waarmede zij dezelfde drogredenen verkondigen, doet ons gissen naar eene algemeene oorzaak van deze verwon derlijke verschijnselen. Het prikkelt onze nieuwsgierigheid; want ieder, die on bevooroordeeld de Nieuwe Gids" leest, moet zich de vraag stellen wat mag tal van jongelieden, wien men een zekere mate van gezond verstand en kennis niet kan ontzeggen, toch bewegenom zulke zonderlinge producten voort te brengen Dichters, blijkbaar te goeder trouw, schrijven verzendie voor een gewoon menschenverstand totaal onbegrijpelijk zijndie niet eens op de gewone wijze kunnen worden voorgelezen en die men half zingende moet voordragen, alsof men niet wel bij het hoofd was. Zijn deze poëten dan allen gesuggereerd door hunne fransche confrères Dit is niet aannemelijk want was het wel het gevalhoe komt het dan dat zij allen in dien voor suggestie vatbaren toestand verkeeren Voorzeker eene volledige verklaring van hetgeen wij opmerken is thans nog niet te geven. Toch willen wij eene poging wagen. Vooreerst zijn in de verwarring van denkbeeldennaar onze meening, duidelijk twee geheel verschillende stroo mingen te bespeuren die ongetwijfeld niet uit dezelfde bron voortvloeien. Eenerzijds merkt men op, een droefgeestig mysticisme, dat de dichters schijnt te bekoren en anderzijds zijn de proza-schrijvers door een overdreven realisme of na turalisme meegesleept. Wanneer de mensch eene hooge sport van beschaving bereikt heeft, dan wordt hij, tengevolge van zijne ont wikkeling en levenswijzeteergevoelig en hij zou niets liever wenschen, dan dat de loop der wereldsche zaken en der natuur in overeenstemming was met zijn verfijnd sentiment en gevoelig hart. De natuur echter bekommert zich niet om de indi- viduën, gaande haren gewonen gang en daardoor ont staat een onherstelbaar bewustzijn van droefheid van kommer en wereldsmart. Er bestaat een gebrek aan overeenstemming, een twee spalt, een disharmonie tusschen onze behoeften als be schaafde menschen en de werkelijkheid met hare dage- lijksche zorgen en financiëele beslommeringen. Juist omdat onze ontwikkeling groot is zien wij zoo scherp hetgeen aan het leven ontbreektgrieven de gebreken van het bestaande ons diep en worden wij tel kens aan onze onmacht herinnerd. De onvoldaanheid met het leven openbaart zich bij de Slavische volken als nihilisme bij de Germanen als pessimisme en verwekt een vreemdsoortig zenuwlijden bij de volken van Latijnschen stam. De moordlust der samenzweerders van Rusland, de wijs begeerte van Schopenhauer, de brandstichting der kunst gewrochten te Parijsde menschenhaat van sommige romanschrijvers opzettelijk zijn de meest verschillende voorbeelden gekozen, zijn het niet allen openbaringen van denzelfden geest Wij kinderen der negentiende eeuw hebben ons moe gedacht over de raadselen des levensen wanneer te middernacht de Wanhoop met groote stappen om de aarde rondsluipt, met hare tweelingzuster de Verveling, dan zingen onze dichters treurzangen en zenuwachtig als zij zijn, in bewoordingendie geen zin hebben. Wanhoop en onmacht zijn negatieve begrippen en kun nen misschien niet beter worden weergegeven dan door zoetvloeiende wartaal. Het materealisme vloeitnaar alle waarschijnlijkheid, uit een geheel andere bron, voort. Onder de dunne laag onzer traditiën bewegen nieuwe ideën de massa's van het volk geluksutopiën lokken de menigte reeds tot daden als de donkeroogige schooneu in het paradijsde krijgers van Mahomet. Niet enkel een geest van verwoesting overheerschtwant tegelijker tijd ontwikkelt zich bij de begeerte naar algemeen wel zijn het begrip van solidariteit en van eenheid. De overtuiging wint velddat de mensch zijne hande lingen moet richten naar de belangen der gemeenschap dat wij niet voor ons zelf alleen levendat naast onze godsdienstige en zedelijke plichten ook maatschappelijke plichten bestaan, dat wij de gebreken onzer samenleving niet mogen wegcijferen en veel minder eene behagelijke onbekendheid daarmede mogen voorwenden. Het naturalisme stelde zich tot taak, de werkelijkheid te doen zien onverschillig of deze fraai of weerzinwek kend is. Hoewel de beteekenis van het naturalisme eerst kan worden beoordeeld als het zijn taak geheel heeft vervuld, schijnt het toch ontwijfelbaar, dat op het nieuwe tooneel en in den nieuwen roman doorschemert een onweerstaan bare drang naar waarheid en de behoefte om het conven tioneels kleeddat de werkelijkheid verborgen houdt aan flarden te scheuren. De naturalisten waren doordrongen van de wenschelijkheid om de individuëele belangen te onderwerpen aan die der gemeenschap vóórdat zij door de staathuishoudkunde was betoogd. Een ideaal openbaart zich het eerst in de kunst. Een bekend hoogleeraar heeft onlangs bij de aanvaar ding van zijn ambt gezegd: Naast de beweging voor sociale verbetering van den arbeider kenmerkt onzen tijd de beweging voor sociale bevrijding der vrouw grootere gelijkheid der sexeu en meer realiteit zal leiden tot meer zelfbeheersching en hooger vorm van huwelijk." (2) Door de naturalisten werd het eerst een algemeen onderzoek ingesteld een enquête gehouden in de wildernissen der wereldsteden naar het gezin van den handwerksman en naar het lot der vrouw, zoowel in het lupanar als in de paleizen der in ballingschap levende koniugen. Nog voordat dit veelomvattend onderzoek geëindigd is was reed3 een jonger geslacht geboren datin deze school gevormd het slechte en leelijke deel der werke lijkheid voornamelijk opmerkte Zij zagen een deel voor het geheel aan en oischten begaan met het menschelijk lijden onmiddellijke her vorming. Alles wat die hervorming in den weg staatvindt in hunne oogen geen genade Onze zeden en gewoonten, onze godsdienst- en onze staatsinstellingen houden naar hunne meening alle verbetering tegen. Vandaar worden onze begrippen van deugd, zedelijk heid en plicht met hartstocht aangevallen en bitter bespot, omdat de spot soms doodend werkt waar andere wapenen onbruikbaar zijn. Van deze richting, is de »NieuweGids" de phonograaf. Veel is er inderdaad slecht in onze maatschappelijke regeling, veel moet worden veranderd, veel kan afgekeurd en belachelijk gemaakt worden. Maar niet alles. Men handele niet als de onbekwame tuinman, die in zijn jjver alle takken gelijkelijk snoeit, ook de vrucht dragende. Dit onderscheidingsvermogen missen naar het schijnt de hervormers van onzen tijd, en daar ligt niet alleen een gevaar voor de kunst, maar ook voor de samenleving. A. P. H. (1) Zie Le Temps van 18 October 1890. (2) Staathuishoudkunde als sociale wetenschap. Prof. P. W. A. Cort van der Linden, 's-Gravenhage 1891. Bij kon. besluit van den 30 is aan G. W. van Duffelen weduwe van J. van den Bogaerde bewaarder in een huis van arrestwonende alhiereen pensioen verleend van 288 per jaar. Den 6 had liet jaarlijksche schoolfeest voor de leerlingen der laagste klassen van de openbare school voor onvermogendender beide tusschenscholen en der openb. burgerschool op de gewone wijze plaats. Men verzoekt ons te herinneren dat bij de terugkomst der leerlingen van Schoorl op Woensdag 8 Julides avonds te negen uren, aan de Voormeer, ter voorkoming van te groot gedrang, de leerlingen der tweede tusscben- school langs de Turfmarkt naar hun schoolgebouw zullen gaandie der burgerschool en der eerste tusschenschool naar de Laat bij de Kapelsteeg en die der school voor onvermogenden naar de Keizerstraatom op die ver schillende plaatsen uiteen te gaan. Belanghebbende ouders weten dus, waar zij hunne kinderen kunnen vinden. Het vertrek heeft precies te 1 uur aan de Voormeer plaats. Bij kon. besluit van den 4 is aan den heer inr. IV. J. C. Eette van Oostvoorne op zijn verzoek met ingang van den 6eervol ontslag verleend als ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Alkmaar, voor de kantons Alkmaar, Schagen en Helderter standplaats Alkmaar. In den vroegen morgen van den 7 was het reeds eene levendige beweging bij den steiger van de Alkmaar Packet aan de Bierkade. Het gezelschap Crescendo" had daar post gevat om de extra boot aftewachten, waar mede ons muziekkorpsonder directie van den heer J. M. Otto te Wormerveer en te Eindhoven met lau weren bekroond alhier terugkeerde. Geen wonder dan ook dat men niet te strikt rekening hield met de be hoefte aan rust onzer stadgenooten en na aankomst het korps, dat zoo flink zich had gehouden, in optocht zijnen directeur naar diens woning geleiddemet zich dra gende een krans, door twee alkmaarsche, tijdelijk te Eindhoven vertoevende jonge damesaan de overwin naars vereerd. Zondag den 5 had van wege den Provincialen Bond voor Harmonie- en Fanfarekorpsen te Wormerveer do wedstrijd plaats, waar de jury bestond uit de heeren: C. Coenen (Utrecht)C. P. W. Kriens (Haarlem); J. Ko ning (Helder); R. Völlmar ('s Hage) en D. Couwenhoven (Arnhem). Er namen vier fanfarekorpsen en zeven har moniegezelschappen aan deel. De uitslag was als volgt 2e afd. sectie B (Fanfaregezelschappen). Verplicht stuk: «Les chevaliers archers", fantaisie par E. Mullot. le prijs, verguld zilveren medaille: »Concordia" te Beets, directeur C. F. Anderson, met 67 punten; 2e pr., zilveren medaille: «Winkels Fanfarekorps", directeur A. Egmond, met 47 punten; 3e pr., bronzen medaille«Fanfarekorps" te Broek in Waterland, directeur H. Stapelmet 45 punten. Edams Fanfarekorps", directeur K. Visser, be haalde 42 punten. le afd. sectie B (Fanfaregezelschappen). Verplicht stuk «La bonne aventure", ouverture de E Jonas par L. Mayeur. le prijs, verguld zilveren medaille: «Stedelijk Muziek korps" te Purmerend, directeur J. P. Groot, met 84 punten2e pr., zilveren medaille«Amstels Fanfare korps", te Amsterdam, directeur David Koning Jr., met 82 punten. «Harmonie" te Zaandam, directeur J. Hooft, verkreeg 66 punten. le afd. sectie A (Harmoniegezelschappen). Verplicht stuk «La couronne d'or". Ouverture de concours par Victor Buot. le prijs, verguld zilveren medaille: «Stedelijk Muziek korps" te Alkmaar, directeur J. M. Otto, met 81 punten; 2e pr., zilveren medaille: «Excelsior" te Wormerveer, di recteur M. Lürsen, met 67 punten; 3e p., bronzen me daille: «de Adelaar" te Weesp, directeur P. J. Kiveron, met 42 punten. «Harmonie-kapel" te Beverwijk, directeur J. J. Zwart, behaalde 21 punten. Te Eindhoven had het korps nog meer succes. Zondagavond laat nog had het Wormerveer verlaten zoodat het met den laatsten trein te Eiudhoven aankwam. Hier werd men opgewacht door een optocht van alle deelnemende vereenigingon en onder fakkellicht en onder de tonen der muziek trok men door een deel der stad waar op verschillende punten bengaalsch vuur werd ont stoken dat een eigenaardig licht wierp op den voorbij- gaauden stoet. De samenstelling der jury aldaar was als volgt: Richard Hol (Utrecht); F. Hennen (Heerlen); Joh. M. Coenen (Amsterdam); H. Maec (Gent); N. A. Bouwman (Bergen op Zoom); F. Deguz (Antwerpen), O. Wolff (Maastricht); G. Tack (Namen); F. J. Schweins- berg (Nijmegen); J. Völlmar ('s Hage); C. Bender (Brussel); M. Goebel (Antwerpen); Zaagmans (Amsterdam); G. Joh. van Dam (Venlo) en G. K. van Aken (Nijmegen). Des maandags volgde de wedstrijd. Alkmaar dong mede in het eerste nummer van afd. a. Harmonie gezelschappen voor vereenigingen in gemeenten met meer dan 10,000 zielen of die bij een anderen wedstrijd in de 2e afdeeling den eersten prijs hebben behaald met minstens 25 leden, waaraan 3 harmouiën deelnamen. Het verplichtte stuk was Ouverture de concoursvan R. Hol. De eerste prijs (eene verguld zilveren medaille en 100 viel ten deel aan «Orpheus" van Tilburg, die bovendien als zelf gekozen werk had gegeven «Sorgius", Ouverture van Paertweede prijzen (verguld zilveren medailles) aan de Kon. Harmonie «Apollo", van Kaats heuveldie als zelf gekozen stuk uitvoerde: «Einzug der Gffste auf die Wartburg", uit de opera Tannhauser en aan het alkmaarsche stedelijk muziekkorps dat uit eigen keuze speelde«Les jours de soleil"ouverture door H. Kling. Bovendien werd aan het alkmaarsche korps en dit is zeker wel het meest vleiend voor den directeur en de leden daarvan in de afdeeling «Lec ture vue" met algemeene stemmen de eerste prijs toegekend. Bij de daarvoor uitgeloofde medaille ontving het nog bovendien een door dames daarvoor be schikbaar gestelde kristallen, met zilver gemonteerde beker. Donderdagden 9zal het korps in den Stadshout eene muziekuitvoering geven. Naar wij van verschillende zijden vernemen bestaat het denkbeeld Om van die ge legenheid gebruik te makenten einde bet op de eene of andere wijze hulde te betuigen met zijn gelukkig optreden. Een jongentje van 4 jaar is naar het schijnt onopgemerkt den 7 onder de brug bij het Nieuwland in de Oude Gracht te water geraakt. Eerst laat werd het vermoed en begaf de heer J. van Sijp zich te water doch slaagde er niet in om het kind te vinden. Het zoeken met de dreg had eene betere uitkomst, doch het ventje was toen reeds overleden en baatten de aan gewende middelen tot opwekking der levensgeesten niet meer. Bij de den 6 gehouden aanbesteding voor het bouwen van een nieuw lokaal aan, eu het gedoeltelijk verbouwen der bestaande Algemeene Bewaarschool, aan de Doelenstraat alhier, onder beheer van den architect K. Bakker Dz., is ingeschreven door: M. Bruin, voor f2200 J. Elleman, voor f 1569; C. Grootegoed, voor f 1555; J. Boom, voor f 1498 en C. Yasbinder, voor f 1433. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. De groote zaal van het lokaal Harmonie, alhier, was in den avond van den 6 keurig met groen en vlag gen versierdhet bestuur der Centrale Liberale Kies- vereeniging had den heer inr. W. van der Kaay uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering harer leden tezamen met die van de kiesvereenigingen in dit district, door wie de liberale eandidatuur was gesteund. Een groot aantal geestverwanten had mèt den afgevaardigde aan die uitnoodiging gevolg gegeven. De heer mr. A. P. de Lange heette de aanwezigen welkom en sprak blijkbaar in den geest der vergadering, toen hij o. a. het een groot genoegen voor de kiezers noemdeden vertegenwoordiger in hun midden te zien en de gelegenheid te hebben in zijn bijzijn een terug blik te werpen op den feilen strijd bij de stembus in de Junidagen gestreden. Ook de heer van der Kaay heette het een voorrechtzich in staat te zien gesteld oude banden te hernieuwen en nieuwe aan te knoopen, en in het midden van de kiezers, die hem hun vertrou wen hadden geschonken eenige oogenblikken te ver toeven, om te zamen te kunnen getuigen van liefde voor de liberale beginselen. Na den afgevaardigde vond de heer M. Cohen Stuart gelegenheid na eene warme inleiding over de betee kenis van den afloop van den strijd met cijfers aan te toonen dat in de 79 enkelvoudige districten de liberalen, naar het aantal der op hunne candidaten uitgebrachte stem men niet meer Kamerzetels hebben dan hun strikt toe komt ja zelfs dat de katholieken nog iets te sterk in de Kamer zijn vertegenwoordigd. Nog verscheidene malen werd het woord gevoerd, om waardeering nitte- spreken voor ben, die zoo krachtig tot de zege van den 23 Juni hadden medegewerkt, tot de officieele vergadering door den voorzitter nadat de heer van der Kaay vooraf nog een woord van dank had gebracht te half twaalf ongeveer gesloten werd. Geruimen tijd echter bleef men nog in de aangi'enzende warande aan een gezelligen disch bijeen. SS SfiaU-aEMEHSfiMa» Gedurende de maand Mei is bij de Rijks-postspaar bank ingelegd f 1,202,211.56, terugbetaald 1,089,052,59, zoodat het gezamenlijk tegoed op 31 Mei bedroeg 21,921,681,29s. In den loop der maand zijn 5034 nieuwe boekjes afgegeven en 1870 geheel afbetaaldzoo dat er aan het einde der maand 298,564 in omloop waren. BURGERLIJKE STAN D. GEBOREN. 5 Juli. Alida Apolonia, d. van Adrianus de Louw en Gesina Vetb. Johannes Petrus, z. van Johan nes Boom en Anna Maria Buijs. 6 Cornelis Joseph, z. van Martiuus Anthonius Er- kamp en Elisabeth Beerepoot. Evert, z. van Evert Bonnes, en Gesina Jonker, wonende te Hattem. 7 Alida, d. van Jan Frederik Lubbe en Dorothea Stiegelis. OVERLEDEN. 5 Juli. Maartje Borst, echtgen. van Pieter Johannes Zipp, 89 j Johannes, z. van Willem Hendrik van Wijngaarden en Johanna Meerman, 8 m. 6 Carolina Emelia Louisa Lievendag, wed. van Beter Lambertus Johann Hagen, 82 j. en 6 m. Albertus van Giezen, 58 j. Gesina Geer- trnida den Ouden, 34 j. eu bijna 11 m. ARROND1S SEMENTS RECHTBANK. 7 Juli. A. d. W. en L. d. W., Alkmaar, bedelarij, de eerste 5 dagen hecht, en voor 1 jaar opzendiug naar een be delaarsgesticht, do tweede tot 10 Maart 1895 opzending naar een rijks opvoedingsgesticht. A. N., J. B. en S B., Wervershooffbeschadiging, ieder 10 boete, subs. 5 dagen hecht. J. H.. Enkhuizen, mishandeling, 3 dagen gev. J. H., Grosthuizen, wederspannigheid, 14 dagen gëv. R. M. en D. K Westerblokker, mishandeling, de eerste 3 dagen gev., de tweede 1 maand gev. J. B., Enkhuizeu, beschadiging, uitgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3