Binnenland. Proy. Staten y. JVoordhoIland. Stadsberichten. Schoolfeest. ®WITSERIiABTD. Bij de op den 5 gehouden volks stemming is met eene meerderheid van rnim 50000 stem men uitgemaakt, dat aan het volk het recht van initia tief op wetgevend gebied toekomt. Slechts de helft der stemgerechtigden nam aan de stemming deel. Eene pontonbrug op de Aar bij Wangen, waarop 28 pontonniers zich oefenden, is uit elkaar geslagen. Slechts 5 manschappen werden gered. Negen lijken werden reeds opgehaald. VEREEATGDE STATEST. Op den Erie-Spoor- weg heeft te Ravenna eene botsing plaats gehad tnsschen een reizigers- en een goederentrein, waarbij twee wagens verbrijzeld werden en in brand geraakten. Negentien lijken werden gevonden. zriD-AFRIK4. Ongeveer honderd gewapende boeren trachtten de rivier Limpopo over te steken om in Mashonaland door te dringen, doch werden door de po litie der engelsche Zuidafrikaansche Compagnie verhin derd aan hun voornemen gevolg te geven. De aanvoer ders der boeren werden in hechtenis genomen. CHISA. lal van christelijke missiën en kerken zijn vernield. Te langang zijn de lijken van christenen op- gegraven en de afgesneden hoofden op een hoop gewor pen.^ De wanordelijkheden zijn, naar men beweert, door geheime genootschappen uitgelokt. De te Peking geves tigde gezanten der vreemde mogendheden hebben de chineesche regeering gedreigd met een krachtdadig op treden, indien de vreemdelingen niet beschermd worden Den 7 waren 63 leden tegenwoordig. In handen eener commissiebestaande uit de heeren Koëllde Boer, van HallAppelHartkamp Schmitz Hartogh Heemskerk en Sligcher werden gesteld de voor stellen van Ged. Staten tot vaststelling van eene eerste snpp. begrooting der enkel prov. inkomsten en uitgaven voor 1891 een besluit tot het aangaan eener geldleening; de ontwerp-begrooting der kosten van het prov.'bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is voor 1892 idem der enkel prov. inkomsten en uitgaven voor 1892; het voorstel tot heffing van opcenten voordracht tot nadere regeling der jaarwedde van den hoofdopzichter van den prov. waterstaat. P®, yoorsb^'en van Ged. Staten tot het verleenen van subsidie ten behoeve van a. de uitgave van het jaarboekje van Noordholland, voor 1892 b. de teekenschool voor kunstambachten te Amsterdam c. de Zeevaartkundige school in het Zeemanshuis te Amsterdam werden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Sillem, Jordens, Cordes, Rozendaal, Zijp, Wurtbain, Rezelman, Boissevain en Portielje. De suppletoire begrooting voor het gesticht Meerenberg voor 1891, de rekening van dat gesticht over 1890 en de begrooting^ voor 1892 werden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Ferf, Teixeira de Mattos, D. Bakker, P. van Eeghen, Hennv, Dijkers, Zwaardemaker en Kooijman. De voordrachten van Ged. Staten tot a. het verleenen van subsidie ten behoeve van den stoombootdienst Kam- pen-Urk-Enkhuizen; b. wijziging van eene der voorwaar- den, verbonden aan het verleenen van renteloos voorschot voor den aanleg van een spoorweg tnsschen Alkmaar en Hoorn, en o. het verleenen van renteloos voorschot voor den aanleg van een stoomtramweg tnsschen Hoorn en behagen, werden gesteld in handen eener commissie, be staande uit de heeren Westerwondt, van Dedem, Rahusen, Madame Pont, Coninck Westenberg, Breebaart, Mouthaan, Buis en Zur Mühlen. Een ontwerp-verordening op het in stand houden der duinen en duingronden in de provincie werd gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren De Leao Laguna, mr. H. J. Kist, Biichner, Bos, Rutgers van Rozenburg, van Waterschoot van der Gracht, de Vries, Waller en jhr. mr. O. H. Backervoor deze commissie zal machtiging van H. M. de Koningin worden aange vraagd tot voorzetting harer werkzaamheden na afloop van de zomervergadering der Staten. Ge spraakt er zooeven van", ging ze met een glimlach voort, »dat ge later een eigen huishondentje denkt te beginnen, ik hoop, mijn jongen, dat ge dan eene goede keuze doet en je aanstaande echtgenoote niet zulk een onverstandigijdel vrouwtje zal zijn als je moeder is geweest." »Foei, mamaatje, nu gaat u toch overdrijven, ik heb u altijd een engel van toewijding gevonden voor ons en voor grootpa van den Heuvel, die ik toch later eerst begreep, dat geen familie van ons was; u moet over die vroegere zaken nu niet meer tobben; u ziet, alles komt ten laatste toch zooals het goed isals niet gebeurd washetgeen i s gebeurd dan was Coba waarschijnlijk niet de gelukkige vrouw van dr. Govers geworden en danmaar het is eigenlijk dwaas", viel hij zich zelf lachende in de rede, »te vragen hoe het geweest zou zijn, als alles anders geweest was Doch, nu verlang ik waarlijk naar mijn kooi, ik blijf vooreerst nu toch nonactiefdus zullen we nog genoeg tijd tot praten hebben." »Ja, het is ook al laat.", zei Marie, »ik zal je je kamer wijzen." »Slaap wel, Ernst, tot morgen", zei ook Otto, terwijl hij zijn zoon de hand toestak. Dr. van Voorne en Marie hebben nog vele jaren van hunne rust mogen genieten. Zij hebben het nog beleefd, dat een paar lieve kleinen hun grootpa en grootma noemden, dat Ernst ook van zijn tweede reis terugge keerd, met oen lief vrouwtje in hunne woning kwam°on zich, nadat hij zich op een niet ver verwijderde plaats als arts had gevestigd, spoedig in een vrij goede praktijk mocht verheugenen toen eenmaal ook de herfst van hun leven voor den winter had plaats gemaakt en zij ten laatste het hoofd neerlegden op de peluw om voor altijd in te sluimeren konden zo heengaan in de over- tuiging, dat^ zij een goeden indruk achterlieten en hunne nagedachtenis door hunue kinderen en kleinkinderen in eere werd gehouden. EINDE. Een ontwerp van een bijzonder reglement van bestuur voor den Diemer Buitendijkschen polder en een ontwerp besluit tot wijziging van het bijzonder reglement van bestuur voor den polder Geestmer Ambacht (Oosterdijk- en Molengeerzen) werden gesteld in handen eener com missie, bestaande uit de heeren Rendorp, den Tex, Povel, Calkoen, van der Muelen, 't Hooft, Hartsen, A. W. van Eeghen en van Valkenburg. De ingekomen adressen van het bestuur der Maatschappij van den Werkenden Stand te Amsterdam, houdende ver zoek om bestendiging van het provinciaal subsidie ten behoeve van het ambachtsonderwijs en van de Vereeni ging Voor Algemeene Scheepvaartbelangen" te Amster dam om subsidie voor het bevaarbaarhouden van het Noordzeekanaal gedurende den winter, werden tor nader onderzoek aan Ged. Staten verzonden. De volgende vergadering werd bepaald op den 9, des namiddags te 12 '/2 uur. De heer D. C. Loman, oud-burgemeester van Texel, die zich te 's-Gravenhage gaat vestigen zal dientenge volge moeten bedanken als lid der Prov. Staten v. Noord holland voor het hoofdkiesdistrict Helder. Bij kon. besluit van den 11 Juni (Staatsblad No. 102) is aan Sophia Genis te Ede vergunuing verleend tot oprichting van een gesticht voor krankzinnigen aldaar onder bepalingdat er alleen vrouwen doch nooit meer dan zes mogen verpleegd worden en dat de geneeskun dige behandeling aan ten minste één geneeskundige wordt opgedragen. Ter gelegenheid van het aanstaande concours hlppique, dat te Arnhem wordt gehouden, heeft ook dit jaar weder eene verloting van paarden, rijtuigen enz. plaats. De eerste verloting verleden jaaris zoo goed geslaagd, dat de commissie niet aarzelde, een tweede verloting te honden. Wanneer men de fraaie prijzen zietdie thans zijn tentoongesteld, dan mag men ver trouwen dat ook ditmaal het succes niet zal uitblijven. Als hoofdprijzen zijn aangewezen1°. een dogcar met paard en tuig2°. een rijpaard3°. een dogcar met ponny en tuig4°. een koetspaard5°. een dogcar 6®. een tilbury met kap. Verder treft men verscheidene rijzadels, gang- en andere klokken parapluiestandaards, kapstokken, plaids, arresleetuig-monturen, inkstellen, presse- papiers, reiskoffers enz. aan onder de tentoongestelde voor werpen, waarbij op degelijkheid en bruikbaarheid is gelet. Dat erwat de vormen betreftvooral op »sport" is gelet, spreekt vanzelf; maar er zijn ook weelde-artikelen bij die in ieders huis passen. Wij wijzen slechts op de zeer fraaie vazen van onyx, gemonteerd met cuivre poli, op de elegante gangklok met koperen kast. Nog is er een geheele kast vol gouden en zilveren voorwerpen te veel om te omschrijven. Ongeveer 2 weken geleden verloor een ansjovis- visscher te Kolhorn een groot gedeelte zijner netten, welke nabij Medemblik waren uitgezet. Thans zijn deze netten gedeeltelijk nabij Hindelopen door visschers van daar teruggevonden, nog voorzien van do boeien en vlag getjes als het vaartuig gemerkt K. H. 7 waaruit de herkomst bleek. In de den 7 gehouden vergadering van den gemeen teraad te Zij pc was afwezig de heer Zijp met kennis geving van verhindering wegens ongesteldheid. Na voor lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werden^ benoemd tot leden van hot stembureau voor de verkiezing van drie raadsleden op dinsdag den 21 Juli a. s., de heeren S. de Wit en P. Waijboer en tot plaatsver vanger de heer J. van Beusekom. Naar aanleiding van een adres van den heer P. Stadthoofd der school te Schagerbrughoudende verzoek om een bovenkamertje in zijne woning te maken met optrekking van een zijmuur en overstekende kapvraagt de heor Paarlberg of or behoefte aan^ nog een kamertje bestaathetgeen de beide wethouders in ontkennenden zin beantwoorden. Er zijn slaapplaatsen in overvloed en bovendien is er op de be grooting geen geld voor uitgetrokken en uit de som voor gewoon onderhoud op de begrooting gebracht kan het niet worden betaald. De Voorzitter zegt dat er wel behoefte aan een slaapkamertje bestaat en het geld door af- en overschrijving zou kunnen worden gevonden. De heer Francis had het beter gevonden, dat deze zaak ware uitgesteld tot het tijdstip van de behandeling der begroo ting. De heer de Wit meent, dat het meer om een zitkamer dan om een slaapkamer is te doen. De heer Nobel is het eens met het advies van den voorzitter. Ook hij is over tuigd van het billijke van den eisch en voor het in de war raken der gemeentefinancién behoeft men niet bezorgd te zijn. Hij wijst er ook nog op, dat het hoofd der school geen vrije kamer heeft en thans genoodzaakt is, iemand in de school te ontvangen. De heer Paarlberg stelt voor den aanbouw uit te stellen tot een volgend jaar en de kosten op de eerstvolgende begrooting te brengen. Na nog eenige discussie wordt het verzoek van den heer Stadt met 6 tegen 5 stemmen verworpen, doch het voorstel van den heer Paarlberg met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Daarna werd medegedeeld, dat van het rijk de bijdragen van 25" q zijn ontvangen voor aankoop en in orde brengen van de schoolterreinen bij de scholen te Burgerbrug en Oudesluis. De heer Nobel vraagt hoe het staat met de bewijzen voor vlijt en gedrag, aan de schoolkinderen uit te reiken. De voorzitter deelt mede, dat de boekjes voor de a,anteekeningen in druk zijn en de teekening voor het bewijs van goed gedrag en gemaakte vorderingen is ge maakt en daarnaar exemplaren zullen worden gedrukt. De vergadering werd daarna gesloten. Ee Zijpe moeten als raadsleden aftreden de heeren K. Irancis, G. Schuit en A. Zijp. De laatste wenscht wegens zwakte niet meer in aanmerking te komen. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer mr. F. W. J. G. Snijder van Wissekerkereferendaris bij het departement van justitie. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 6, vooral °P hygiënische gronden, met 20 tegen 2 stemmen, over eenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders, afwijzend beschikt op het verzoek om de vorordening op de huizen van ontucht en de publieke vrouwen in te trekken. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 7 besloten tot de aanstelling van een vierden commissaris van politie op f 2000 on tot verhooging der jaarwedde van den hoofdcommissaris met 750 door hem voor huur van zijn huis aan de gemeente terug te geven en van twee commissarissen met 250 voor ieder. Den 8 waren bij de herbesteding van baggerwerk voor den Maasmond, voor de verbetering van den Rotter- damschen waterweg, de eenige inschrijvers de heeren A. Volker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem voor f 720,000. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 8, na eene langdurige beraadslaging over de houding der gemeente-politie bij de taptoe tijdem het bezoek van den duitschen Keizer, waarbij die houding door verschillende sprekers in zeer scherpe bewoordingen afgekeurd werd, verworpen met 23 tegen 8 stemmen eene motie van den heer Noltingom aan H. M. de Koningin-Regentes te vragen, den hoofdcommissaris van politie te ontslaan. Een voorstel, om aan eene commissie, bestaande uit den bur gemeester en vijf raadsleden, een onderzoek naar het ge beurde op te dragen, word ten slotte met algemeene stem men opgedragen. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren Pijnappel Wüste Heemskerk, Treub en D. Jitta. Ds. Jvan Anken, predikant bij de christ. geref. ge meente te Geuemuiden is beroepen op Urk, in plaats van ds. W. Visser, die emeritaat heeft aangevraagd. De Keizer van Duitschland heeft den burgemeester van Rotterdam den heer mr. S. A. Vening Meinesz benoemd tot commandeur der Kroonorde. In het eerste halfjaar 1891 zijn voor de eerste maal nederl. zeebrieven uitgereikt aan 33 schepen metende 84.276.48 kub. el of 29.750.39Vj tonnen tegen 38 schepenmetende 60.929 27 kub. el of 2l.407°55 tonnen in de eerste helft van 1890. De negociatie Land is zekere bezittingverdeeld in 376 aandeelenkeert over 1890 f 100 per aandeel uit tegen f 130 in 1889. Hare 1700 bunders land met 18 daarop staande bouwmanswoningen onder Hilleo-ersbero1, Bergschenhoek en Blijswijk, brachten aan pacht°f 78727 op tegen f 85280 in 1819. Aan belastingen werd f25952 betaald en aan onderhoud en vernieuwingen van gebou wen en kunstwerken f20725 tegen respectievelijk f 24145 en f 16000 in 1889. Tot hoofd der bijzondere school te Wormerveer is benoemd de heer Schaap van Zaandam. Beroepen bij de herv. gemeente te Baambrugge ds. R. Gemser, predikant te Breek op JLangedijkT Gedurende de maand Juni zijn te Harderwijk voor den dienst in de overzeesche bezittingen aangenomen 112 en van de verschillende korpsen hier te lande over genomen 72 man, aan wie in het geheel aan handgelden werd uitbetaald f 47296. Van de aangenomen manschap pen waren 66 nederlanders. Het 28 christelijk nationaal zendingsfeest wordt den 15 op Middachten bij de Steeg gehouden. Dr. A. J. Th. Jonker Hzn, predikant te Ellecom spreekt de ope ningsrede en de heer ds. J. H. Wiersmapredikant te Amsterdam, de slotrede uit. Do heer mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle heeft den kiezers in het district Veendam verzocht in het belang der eenheid van de liberale partij den 9 geene stemmen op hem uit te brengen. Zijne voorstanders ondersteunen nu de candidatuur van den heer Poelman gesteld door de centrale liberale kiesvereeniciim »de Grondwet." De heer Henry Tindal heeft onder den titel Wat wij wenschen van den eerstvolgenden minister van oorlog, een stuk openbaar gemaakt14 gedrukte pagina's folio groot van welke een tiental gewijd zijn aan de beant woording dier vraag. Bij kon. besluit van 20 Juni is vernietigd hot be sluit van Ged. Staten van Noordholland van 25 Maart 1891, waarbij voor de school te Nienw-Vennep van de Vereeniging voor gereformeerd schoolonderwijs te Haar lemmermeer eene Rijksbijdrage over 189Ó was toege kend van f 663.32, en dat bedrag vastgesteld op f 600. Op de werf »'t Hondsbosch" is voor rekening van de firma de Wolff en Peereboom te Oosthuizen op sta pel ge/.et een staleu tjalkschip, dat vijftig ton laad vermogen zal bezitton. De heer inr. J. W. Hooi lid van den raad van justitie te Makassar (Celebes), is door het Indisch gou vernement benoemd tot president van den landraad te Loemadjangres. Probolingo (Java). Speelt het weder een groote rol bij het ontwerpen en uitvoeren van bijzondere feestjes niet minder is dit het geval bij feesten van grooter omvang. Toen in den avond van den 7 in deze gemeente herhaaldelijk zware regen buien vielen ea in den vroegen morgen van den 8 bet weder meer deed denken aan November dan aan Juli, was menig kind van de 620 leerlingen der openbare scholen (de meisjesschool natuurlijk uitgezonderd), die dien dag naar Schoorl zouden gaan om deel te nemen aan het schoolfeest, beangst, dat de voorgenomen tocht niet zou doorgaan en uitgesteld of afgesteld zou worden. Maar zie de lucht he'derde op, de zon kwam voor den dag en al was er een oogenblik strijd over de vraag, of de zon dan wel de regon de overwinning zou behalen, toen, volgens afspraak te twaalf uren de kindereu aan de verschil lende scholen bijeenkwamen om van daar in optocht naar de boot te gaanwas de vrees voor regen geweken en waren allen vol goeden moed Onder luid gejuich ge steund door de muziok terwijl aan de oevers van het kanaal tal van belangstellenden de feestvierendon uitge leide deden ving de reis aan zoodat men precies op het bepaalde uur te Schoorldain aan wal stapte. Tot aan het vertrek aldaar bleef het weer steeds goed zelfs was het minder warme weder een voorrecht want men kon beter spelen klimmen en klauteren, vooral op de duinen. Dat bezoek aan de duinen is en blijft een glanspunt van het feestook voor de toeschouwers. Want onbeschrij felijk aardig is het voor den rustigen toeschouwer, die aan den voet van het duin gezeten is, wanneer die ruim zeshonderd jongens en meisjes vergezeld van onderwij zers of onderwijzeressen en begeleiders; het duin beklim men en later om laag gaan. Zijdie opgekomen waren, om dit te zien en het nooit gezien hadden zullen on getwijfeld genoten hebben. Ook het spelen op het veld achter de herberg van Timmerman is voor zoovele kin deren een zoo bij uitstek gunstig en in alle opzichten veilig terreindat men kan niet beter wenschen. Alles slaagde dan ook uitstekenden al was de hevige regen bui welke losbrak op de terugreisook minder aange

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3