Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. Tweede Kamer verkiezingen op den 9. Sehoterland. -2861 kiezers. 1788 geldige stemmen H. Pijttersen Tzn. (lib.) 800 stemmen P. van Vliet Jr. (a.r.) 771 stemmenDomela Nien'venhuis (soe.-dem.) 215 stemmen Alzoo herstemming tusschen de twee eerstgenoemde candidaten, welke zal plaats hebben op 21 Juli. Eindhoven. 3030 kiezers. Gekozen J. T. N. Smits van Oijen (kath.) met 1209 stemmen de heer v. d. Acker verkreeg 191, de heer Schaepman 178 en de heer Houben 31 stemmen. Veendam. 2919 kiezers. Geldige stemmen 1843. Ge kozen dr. A. L. Poelman (lib.) met 983 stemmen. Op den heer mr. D. de Ruijter Zijl kor (lib.) waren 438, op den heer A. Brummelkamp, (a.r.) 317, mr. W. F. Treub, (rad.) 59, mr. P. J. G. van Diggelen (lib.) 16 en W. P. G. Helsdingen (soc.-dem.), '20 stemmen uitgebracht. Het Politieblad vermeldt 22 gevallen van zakken rollerij, tusschen den 1 en den 4 gepleegd te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Bij kon. besluit van den 6 zijn benoemd tot hoog heemraden van Rijnland de heeren C. J. van der Ouder- meulen en H. F. Bultman tot heemraad van het heem raadschap Wieringen de heer M. J. Tijsen tot heem raad van het waterschap Terschellingerpolder de heer P. A. Zorgdrager tot hoofdingeland-plaatsvervangers van het waterschap West-Friesland, van wege het ambacht Geestmerambacht, de heeren S. Kramer en P. Frans tot heemraad van den polder Wieringerwaard de heer Volkert Bakker Janszoon. Een 85 jarige man te Schoonhoven had bij het eten van visch een graat in de keel gekregen, tengevolge waarvan hij den 6, na een zeer smartelijk lijden, overleed. Bij den tweeden grooten kolfwedstrijd der in 1890 opgerichte kolfvereeniging Noord-Holland", den 7 en 8 in het sociëteitsgebouw te Krommenie ge houden waaraan 88 leden deel namen werd de eerste prijs a 70 behaald door J. Kuilman van Nieuwediep, met 152 p., de tweede a 30 door S. Maassen te Hoorn met 147 p., de derde a 20 door A. Kist te Zuidsehar- woude met 138 punten. Bij den gelijktijdig gehouden biljartwedstrijd waaraan 39 personen deel namen, werd de eerste prijs gewonnen door den heer N. Pronk te Oudkarspelde tweede door den heer D. Nierop te Nieuwe Niedorp en de derde door den heer F. van der Deure te Enkhuizen. Den 8 is te Utrecht als apothekersbediende ge slaagd mej. J. M. P. Klingen, geb. te Helder. Den 8 is do sneltrein die om 8 n. 15 min. van Arnhem naar Rheine vertrektnabij Lochem ontspoord waarbij de reizigers met den schrik vrij gekomen doch twee conducteurs der Exploitate-maatschappij ernstig ge wond zijn. De locomotief viel links overeven voorbij de Smalle Berkelbrug; de rijtuigen werden vernield. Den 9 vierde de schooljeugd te Knollendam feest. Met de Alkmaar Packet" ging men onder vroo- lijke muziek een reisje maken naar de duinen te Schoorl. Ofschoon het weder niet bijzonder gunstig was hadden de kleinen veel pret en keerden opgeruimd huiswaarts. Den 10 is te Groningen als apothekers-bediende ge slaagd mej. M. Stammesgeb. te Scliagen. Den heer E. J. Jansen vroeger hoofd der school te Kimmen, is een pensiom verleend van ƒ734 'sjaars. Het bestuur der Spanbroeker Sociëteitde vier Eenenbereidde eenigen tijd geleden den leden eene aangename verrassing, door het uitschrijven van zooge naamde «puzzle" avonden. De heeren van Balen Blanken en van Roozendaal, te Spanbroek en de heer Bos, te Ob- damhadden n.l. op geheel belangelooze wijze hunne puzzle verzamelingen afgestaan om daarmede een wed strijd te organiseeren. Deze wedstrijd nu werd den 9 be slist. De heer G. Dirkmaat te Opmeer, behaalde met 61 punten den len, en de heeren Stam en de Vries den 2en en 3en prijs met 43 en 41 punten. Door den kerkeraad der ned. herv. gemeente te Henstoroek is toezegging van beroep verleend aan den heer B. D. Eerdmanscandidaat te Leiden. Te Haarlem is in den ouderdom van 81 jaren overleden de heer H. Grevevan 18351879 predikant bij de ned. herv. gemeente te Grootschermer. De heer mr. W. C. J. J. Cremers heeft zijne be noeming tot lid van de Tweede Kamer niet aangenomen tengevolge waarvan eene nieuwe verkiezing in het district Almeloo bepaald is op den 23 en herstemming, zoo noodig, op 6 Augustus. Op eene druk bezochte vergadering der r. k. kiesvereeniging in dit district is besloten, de can- didatuur aan te bieden aan den heer dr. H. J. A. M. Schaepman. Bij de overgangsexamens aan de Rijks Hoogere Burgerschool, den 9 en den 10 gehouden, werden be vorderd tot de 2e klasse Th. H. Diepen, W. F. Gouwe, W. van Haaften, H. Holsmuller, N. J. F. Matthijsen, A. Otto, A. Pot, W. Pot, S. RijkesJ. Schreuders J. A. van Trotsenburg, H. Zijp; voorwaardelijk bevor derd 7; niet bevorderd 5. Tot de 3e klasse: W. J. D. Appel, Wilhelmina Gouwe, W. Holsmuller, Alida Keg, D. Kliffen, H. P. Kluitman, F. Nobel, J. N. Preijer en A. Verhagen; voorwaardelijk bevorderd 10; niet bevor derd 7. Tot do 4e klasseH. Jansen, W. H, Kecsom, J. Pot, J. A. Schuurman en J. H. Visser; voorwaardelijk bevorderd 4, niet bevorderd 2. Tot de 5e klasse Geer- truida M. E. Aghiua, P. A. A. van Loon H J. C. Mensonides, Marie M. Stikkel van Damvoorwaardelijk bevorderd 2 niet bevorderd 4. Voor de toelatings examens tot den cursus 1891/92, die den 13, 14 en 15 gehouden worden, hebben zich 51 candidaten aangemeld. In de kerk der remonstrantsche gemeente zoo zij op verzoek gemeld zal zondag den 12 de dienst worden vervuld door den heer ds. Kalffvan Amersfoort. Gedurende de Septemberfeesten zal de sociëteit „llereeniging" alhier, tot haar lokaal vrijen toegang verleenen, op vertoon van diploma, aan vreemdelingen leden der Hollandsche Maatschappij van landbouw. Het was eene hoogst vleiende hulde die in den avond van den 9 in den Alkmaarder Hout werd gebracht aan het muziekkorpsdat èn te Wormerveer èn te Eindhoven zijn goeden naam bij de jongste wedstrijden al daar zoo fier had weten hoog te houden. Een groot aantal vereenigingen was op het Doelenveld opgekomen, om zich in optocht naar de muzieklaan te begeven, voorafgegaan door het Fanfarekorps van de Langedijkenwaarvan mede de heer Otto directeur isen de tamboers der d d. schutterij alhier en onder het aanbieden uit aller naam van een zeer fraaien door de firma Emeis ge- leverden kranshet korps en zijnen directeur in het openbaar met de behaalde lauweren geluk te wen- schen. Den heer H Bossert Hz., voorzitter der Alk- maarsche Turnclub Kracht en Vlugheid", was het dit maal opgedragen, om daarbij aller welsprekende tolk te zijn. De krans werd aangeboden, uit naam van de vol gende vereenigingen het brandweercorps Burgerplicht", het kader der d.d. Schutterij, de Turnclub «Kracht en Vlugheid," de rederijkerskamersBilderdijk, Talma, Olym- pia en Hofdijkde zangvereeniging «Crescendo", het Weerbaarheidscorps on de Alkmaar's Victorievereeni- ging. Reeds had nog behalve dien, haar door twee jonge alkmaarsche dames te Eindhoven vereerd het corps een krans ontvangen van een belangstellend stad genoot, terwijl namens eenige jonge dames de jongejuf frouw van de Pol er nog een in den Hout aanbood en namens de dames der zangvereeniging «Crescendo" bij terugkomst in de Doelen mejuffrouw A. Koot evenzeer het corps eene hulde in groen en bloemen bracht. Ook het college van burgemeester en wethouders liet niet na, bet corps eene welverdiende hulde te brengen. Bij monde van den secretaris, den heer J. Nuhout van der Veen, wenschte het de leden geluk met hunne over winning, terwijl spreker besloot met eene warme opwek king om door getrouwe studie hunne muzikale krachten steeds meer te ontwikkelen. Daarna verkreeg de heer J. W. Wicherink het woord, om namens de commissie voor de muziek dank te brengen voor de jegens het korps betoonde belangstelling, en tevens daaraan van haren kant evenzeer een woord van waar deering voor de met zoo goeden uitslag bekroonde in spanning toe te voegen. Door den heer J. M. Otto werd mede tenslotte dank betuigd voor de ondervonden blijken van sympathie. Eene aardige verrassing werd bovendien den leden be reid, toen bij hunne komst op de tont, namens «Rooske Kleeve" en «Marian Sjeifkes", personen uit eene in den laatsten tijd door «Crescendo" opgevoerde operette aan ieder van hen door den heer Keijzer een bouquetje werd geschonken. Door de politie alhier zijn aangehouden H. S. en G. M., beiden matroos 3e klasse aan boord Hr. Ms. stoomschip «Koningin Emma der Nederlanden", van welken bodem zij den 5 waren gedeserteerd. Tegen zekeren K. S., vischventerwonende te Egmond°aan Zee is ter zake van mishandeling van zijne drie trekhonden proces-verbaal opgemaakt. J. A., een bekende der justitie, is den 10 door de politie alhier aangehouden als zijnde in het Alge meen Politieblad gesignaleerd als verdacht van dief stal, gepleegd te Bussurn in den nacht van 30 Juni j.l. Na aan den commissaris van politie zijn misdrijf te hebben bekend, is hij van hier overgebracht ter beschik king van den officier van justitie te Amsterdam. Den 10 is aan 's Rijks Universiteit te Utrecht be vorderd tot doctor in de klassieke letteren de heer Marius Nicolaas Jacobus Moltzer, geboren te Amsterdam, benoemd Ieeraar in de oude talen alhier, op aca demisch proefschriftgetiteld De Apollonii Rhodii et Yalerii Flaeci Argonautus. Van 4 tot en met 10 Juli zijn aan de had- en ïweminrlchtlng genomen 691 baden waarvan door dames 185 en door onvermogenden 127. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag 13 Juli, des avonds f uur, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd: 1. «Parade-Marsch", van Dias; 2. Ouverture «La palme d'honneur", v. M. Eduard Grefe; 3. a. «Frühlingser- wachen", Romance voor waldhoorn, v. E. Bach; b. «Oh, schoner Mai", Walzer, v. Joh. Strauss; 4. Fantaisie op motieven uit de opéra «La bohémienne", v. G. Balfe; 5. «Französisches Lustspiel", ouverture, v. Kélar Béla; 6. Mosaïque de l'opéra «Une folie Rome", v. Rieci; 7. «Alla stella confidente", romanze voor cornet a pistons, v. Robaudi; 8 «Die Heinzelmannchen", characterisches Tonstück, v. R. Eilenberg; 9. Grand potpourri sur des motifs populaires, v. A. Clément. maar, ik weet zelf niet waarom, langzamerhand begon ik belang in hem te stellen. Er was in hem iets raadsel achtigs. Met hem in gesprek te komen was bepaald onmogelijk. Toch gaf hij op mijn vragen steeds antwoord en zelfs op een manier alsof hij het voor zijn voor naamste plicht hield maar als hij geantwoord had, viel het mij in zekeren zin moeielijk hem verder te vragen ook was na zulke gesprekken een zekere droefheid en afmatting op zijn gezicht te lezen. Ik herinner mij nog goed hoe ik eens op een schoonen zomeravond met hem van Iwan Iwanitsch kwam. Eensklaps viel het mij in om hem uit te noodigen een cigarette bij mij te komen rooken Ik kan niet beschrijven welk een schrik zich op zijn gelaat afspiegeldehij werd geheel verward begon on samenhangende woorden te prevelen en liep zoo hard hij kon een anderen weg op. Ik stond verbaasd. Sints dezen tijd zag hij mij zoo dikwijls hij mij ontmoette, met een zekeren angst aan. Maar ik gaf het niet op het trok mij juist tot hem aan en een maand later ging ik zelfs, alsof er niets gebeurd was, naar Gorjantschikow toe. Ik handelde natuurlijk dom en onkiesch. Hij woonde juist aan het uiteinde der stad bij een oude vrouw die een teringachtige dochtor had; de laatste had een onecht kind, een lief en vroolijk meisje van tien jaar. Alexander Petrowitsch zattoen ik binnenkwam naast haar om haar lezen te leeren. Toen hij mij zag, werd hij zoo ver legen alsof ik hem op een misdaad betrapt had. Hij raakte geheel in verwarring, sprong van zijn stoel op en staarde mij aandachtig aan. Eindelijk gingen wij beiden zitten hij volgde oplettend ieder mijner blikken alsof hij argwaan had, dat achter ieder een bijzondere geheime ge dachte verborgen was. Ik vermoedde, dat hij verschrik kelijk wantrouwend was. Met een uitdrukking van haa zag hij mij aanals wilde hij vragen zult ge spoedig weggaan?" Ik be£on hem over ons stadje en het loopende nieuws te spreken hij liet mij doorpraten sprak geen woord en lachte pijnlijk het bleek dat hij niet alleen van het gewone stadsnieuws niets wistmaar ook niet de minste belangstelling toonde om het te leeren kennen Ik begon daarop van onze streek en hare behoefte te BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 Juli. Jan Prinsen, te Haarlem, en Maartje Rentenaar, alhier. Johann Georg Winkel, te Alkmaar, en Christina Hendrica Johanna Menkete Aschendorf. GEBOREN. 8 Juli. Alida, D. van Dirk Poll en Neeltje de Vries. Esther D. van Abraham van der Kop en Ca- tharina Hofstede. 10 Juli. Nicolaas Alexander ChristiaanZ. van Karei Lodewijk Bijl en Klaasje Bakker. OVERLEDEN. 9 Juli. Jan Antonie, Z. van Antonie Bernardus Elfrink en Wellemoed Kramer, 21 j. Hendrica Eli sabeth Vollewenslaatst wed. van Pieter Kossen, eerder van Willem Paulussen, 74 j. KlaasZ. van Jan Hoogland en Geertje van der Woude, 8 weken. spreken zwijgend hoorde hij mij aan en zag mij zoo vreemd en zonderling in mijn oogen dat ik mij ten laatste over mijn gesprek schaamde. Overigens had ik hem bijna door nieuwe boeken en tijdschriften meer toe naderend gemaaktik had ze in mijn hand ze waren pas van de post gekomenik bood zo hom onopenge- sneden aan. Met nieuwsgierige oogen zag hij er naar maar spoedig veranderde hij van meoning en sloeg het aanbod af, terwijl hij voorgaf geen tijd tot lezen te hebben. Eindelijk nam ik afscheid van hem en toen ik wegging, merkte ik dat erals het wareeen ondragelijke last van zijn schouders viel. Ik schaamde mij, en het kwam mij zeer onbehoorlijk voor een man lastig te vallen, die alles deed om zich zoo veel mogelijk voor iedereen te verbergen. Maar het was eenmaal gebeurd. Ik herinner mij, dat ik bijna geen boeken bij hem gezien heb en dat het beweren, dat hij veel las, daarom onwaar was. Maar toen ik twee maal zeer laat in den nacht bij hem voor bijkwam bemerkte ik licht achter zijn ramen. Wat deed hem tot het aanbreken van den dag opblijven Schreef hij? En als dit het geval was, wat schreef hij? Bijzondere omstandigheden riepen mij drie maanden naar buiten. Bij mijn terugkomstin den winter, vernam ik, dat Alexander Petrowitsch gestorven was eenzaam en verlaten, en dat hij zelfs niet een enkele maal een dokter bij zich had laten komen. In het stadje was men hem bijna reeds vergeten. Zijn woning stond ledig. Ik maalcte onmiddelijk met de huisjuffrouw van den overledene ken nis, mét de bedoeling van haar te vernemen, waarmede zich haar huurder eigenlijk had bezig gehouden en of hij niet iets geschreven had. Voor twintig kopeken gaf ze mij een heele mand papieren, die de overledene nage laten had. De oude bekende dat zij reeds twee schrijf boeken gebruikt had. Zij was een brommige niet zeer spraakzame oude vrouwhet was moeielijk iets belangrijks van haar te hooren. Over haar huurder wist zij mij niets bijzonders te zoggen. Zij vertelde mij echter, dat hij bijna nooit iets gedaan en maanden achtereen geen boek ingekeken en geen pen in zijn hand had gehad maar wel heele nachten in de kamer op en neer geloopen SCHIEDAM 10 Juli. Moutwijn i 11,^-,Jeneverf 15, idem Amsterdamsche proef f 16,50. ZAANDAM 9 Juli. Kleine kaas 27,50, aangevoerd, 35 stapels. MEPPEL 9 Juli. Boter per '/s vat le soort y 22,50 2e soort 21,50, 3e soort 19,50, per P. 1,07 a 1,20. ZWOLLE 10 Juli. Boter per achtste vat f 23,a 24,50 per pond f 0,95 a 1,20. 1 Juli. Petroleum. Prijzen onveranderd. KAMPEN 29 Juni. Aangevoerd 635 stukken Boter van 20 P. 21,—a 24,190 stukken van 10 P. 10,50 a 12,stukkenvan 1ji pond p. P. 1,10 a 1,20. Aangevoerd 14800 P. EDAM 4 Juli. Kleine kaashoogste prijs 28,50. Aangevoerd stapels 138, wegende 32005 P. DELFT 9 Juli. Boter f 48 a 62 aangevoerd 828 achtste en 89 zestiende vaten. Samen 17450 P. LONDEN 9 Juli. 200 runderen 2.9-5.26000 schapen en lammeren 3.6-6, 140 kalveren 3.2-5.6, 50 varkens 2.4-3.8. soms ook in zich zelf gesproken hadhaar kleindochtertje Katja (Katharina) had hij zeer lief gekregen en geliefkoosd, vooral nadat hij gehoord haddat zij Katja heette op den dag der heilige Katharina had hij voor iemand een zielmis laten lezen. Bezoekers had hij niet kunnen dulden en dan slechts was hij van huis gegaan, als hij kinderen les moest geven zelfs had hij haar de oude vrouw, onpleizierig aangekeken, als zij eens in de week kwam, om ook maar iets in zijn kamer op te redderen, en in de drie jaar had hij bijna nooit een enkel woord met haar gesproken. Ik vroeg Katja of zij zich haar leermeester nog herinnerde. Zij zag mij zwijgend aan keerde zich naar den muur en begon te schreien. Deze zonderlinge man had zich ten minste de liefde van een kind weten te verwerven. Ik nam zijn papieren met mij mede en snuffelde er een geheelen dag in. Drie vierden er van waren onbedui dende aanteokeningen of oefeningen van leerlingen. Maar ook vond ik een tamelijk omvangrijk, dicht in elkaar ge schreven en onvoltooid geschriftmisschien door den opsteller zelf weggeworpen en vergeten. Het was een beschrijving hoe onsamenhangend ook van het leven van Alexander Petrowitsch dat hij in zijn tienjarigen dwangarbeid gesleten had. Op sommige plaatsen werd deze beschrijving door een ander verhaal afgebroken door ongewone, schrikkelijke herinneringen, die ongelijk matig, krampachtig als tengevolge van eon heimelijken dwang op hot papier geworpen waren. Ik las deze papieren eenige malen door en kwam bijna tot de overtuiging dat zij in waanzin geschreven waren. Maar de herinne ringen aan zijn dwangarbeid «tooneelen uit het dooden- huis" zooals hij ze zelf op een plaats van zijn manuscript noemtschenen mij niet geheel en al van belang ontbloot. De geheel nieuwe tot nog toe onbe kende wereld, het ongewone van sommige gebeurtenissen, enkele bijzondere opmerkingen over het «verloren volk" trokken mij aan en ik las met belangstelling. Natuur lijk kan ik mij bedriegen als een proeve kies ik vooreerst twee, drie hoofdstukkende lezer moge beslissen Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2