No. 83*. Drie en Negentigste Jaargang. 1891. ZONDAG 12 J ULI. TWEEDE BLAD. Binnenland. tscin; courant. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maauden voor Alkmaar J 0,80franco door bet gebeele rijk 1, De 3 nummors 0,06. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. BKI.tJIK. De werkstaking te Charleroi is afgeloo- peu. De Raad der Ridders van den Arbeid heeft den 8 beslistdat de arbeid don 9 zou worden hervatwat dan ook door 4500 werklieden geschied is. De overigen volgden den 10. DUITSCHIjABfD. De sociaal-democraten zullen dit jaar hunnen partijdag te Erfurt houden op 10 October a.s. Hot rondgezonden ontwerp-programma luidt als volgt 1. Algemeen gejijk en rechtstreekscb kies- en stemrecht voor alle burgers des Rijks boven 21 jaren, zonder on derscheid van geslaeht, voor alle verkiezingen en stem mingen. Invoering van een proportioneel kiesstelsel. Een Zon- of feestdag bestemd voor alle. verkiezingen of stem mingen. Schadevergoeding voor de gekozen vertegen woordigers. 2. Rechtstreoksche deelneming van het volk aan de wet geving door middel van het recht om wetten voor te stellen en te verwerpen. Zelfbestuur van hot volk in Rijk, Staat, provincie en gemeente. Jaarlijksche bewil liging der belastingen. Recht van weigering der belas tingen. 3. Boslissing over oorlog en vrede door do gekozen Volks vertegenwoordigers. Instelling van een internationaal scheidsgerecht. 4. Afschaffing van alle wetten, die de vrije uiting der gedachten, on het recht van vereeniging en vorgadoriug beperken of onderdrukken. 5. Afschaffing van alle toelagen uit openbare middelen fl.au kerkelijke bf godsdienstige instellingen. Doze moe ten als particuliere vereenigiugen beschouwd worden. 6. Wereldlijk karakter der school. Verplicht bezoek der openbare volksschool. Bij alle openbare inrichtingen van opleiding kosteloos onderwijs eu kostelooze leermid delen. 7. Opleiding tot algemeene weerbaarheid.' Volksweer, in plaats, van het:, «taande.Teger. 8. Kostelooze rechtspleging en rechtsbijstand. Recht spraak door rechters, door het volk gekozen. 9. Kostelooze geneeskundige hulp en geneesmiddelen. 10. Progressief opklimmende inkomsten-, kapitaal- eu successiebelasting, ter bestrijding van alle openbare uit gaven, voor zoover die uit belastingen mooton worden gevondeu. Afschaffing van alle indirecte belastingen, in- en uitvoerrechten en andere economische maatregelen, waardoor de belangen van het algemeen ondergeschikt worden gemaakt aan die eener bevoorrechte minderheid. Ter bescherming der arbeidende k las se eischt zij I. eene vruchtbare nationale en internationale wetge ving van werkliedenbescherming op de volgende grond slagen a. vaststelling van een normalen werkdag van hoog stens acht uren b. verbod van arbeid in beroep of bedrijf, voor kinde ren beneden de 14 jaar c. verbod van nachtarbeid, uitgezonderd bij zoodanige takken van bedrijf, die uit hunnen aard, om technische redenen, of om redenen van oponbare welvaart, nacht werk vereischen d. een onafgebroken rusttijd van minstens 36 uren el ke week voor den werkman e. verbod van het truck-stelsel. 11. Toezicht op alle nijverheidsbedrijvon en regeling der zakeu van arbeid in stad en land door een Rijksbureau van Arbeid; distriktsbureau's van Arbeid, nu Kamers van Arbeid. III. Gelijkstelling der werklieden in den landbouw en der dienstboden met de handwerkslieden. Afschaffing der reglementen op personeel voor huiselijken dienst IV. Verzekering van het recht van coalitie. V. Overneming van de goheole workliedenverzekering door het Rijk, met overwegende medewerking der werk lieden ten opzichte van het beheer. KAftrEliAlUD. De Keizer en Keizerin van Duitsch- land zijn den 8 des avonds om half zeven te Londen aangekomen. Het station was met bloemen versierd. Op het perron stond een eerewacht geschaard, bestaande uit grenadiers van de garde. De gasten werden ontvangen door den prins van Wales den hertog van Edinburg en andore prinsen van den bloede. Een ontzaglijke menigte verdrong zich in de straten, waardoor de stoet moest gaan. Om 9 uren verlieten de vorstelijke personen het paleis, om zich naar de opera te begeven. Daar werden zij ont vangen door de ministers en andere hooge staatsambte naren, terwijl eene eerewacht voor het gebouw geschaard stond. Keizer Wilhelm gaf den arm aan do prinses van Wales en de prins van Wales volgde met de duitsche Keizerin. Toen de Vorsten de zaal binnentraden, werden zij met groote geestdrift begroet, terwijl het orkest het duitsche volkslied speelde. Alle toeschouwers verhieven zich van hunne zitplaatsen. Onder het gevolg der vorstelijke per- sonon bevonden zich do ministers en vele leden van bet corps diplomatique. De zaal bood een treffenden aan blik op. Den 9 des ochtends ontving de Keizer verscheidene afgevaardigden, welke hem verwelkomingsadressen kwamen aanbieden, waaronder een van de Vereeniging tot be strijding der slavernijzijne hulp inroepende voor het onderdrukken van den slavenhandel in Afrika. De Keizer liet in zijn antwoord eene grondige kennis van deze kwestie blijken en zinspeelde op de onmonsche- lijkheid der arabische slavenjagers en het lijden hunner slachtoffers. Te half één zetten de Keizer eu de Keizorin de ont vangst van het corps diplomatique in het Buckingham- paleis voort Al de diplomaten verschenen in groot uniform en bij afwezigheid van den franschen gezant Waddiugton, stelde de russische gezant de echtgenooten zijner ambtgenoot.en ou hun personoel voor. Do grenadiers der garde deden dienst als eerewacht. Des namiddags had onder vrij goed weder het landelijk feest plaats, door den prins en de prinses van Wales ter eere van den Keizer en zijne gemalin aangericht. H.H. M.M. begaven zich in open rijtuig naar Marlborough- houso ou worden allorwego door eene talrijke menigte met geestdrift toegejuicht. Koningin Victoria, die opzet telijk ter bijwoning van het feest van Windsor overge komen was, kwam te 5 uren aan. De Keizer hielp haar uitstijgen en geleidde haar naar hare zitplaats in het park; de muziek dor grenadiers en die van het dnitsche regiment, waarvan Koningin Victoria eere-commandante is, speelden om beurten. De ministers ou de voornaamste personen uit Londen woonden het feest bij. Te zeven uren keerde de Koningin naar Windsor terug. Dos avonds woonden de Keizer en zijne gemalin het groot concert bij, hun in Albort-Hall door de Koningin aangeboden. Zij kwamen te 10 uren en werden door de eerewacht van het oer3te regiment der lijfgarde ontvangen. Een aanzienlijk publiek vulde alle plaatsen. De keizer lijke en koninklijke personen waren in twee loges ge zeten. De Keizer droeg de uniform van engolsch admiraal Aanwezig waren de prins van Walesde hertogen van Edinburg, Conuaught en Clarence, de hertog eu de her togin van Fifeprins on prinses Christiaan onz. Toen de keizer binnenkwam stonden allen op en hief een koor het engolsche volkslied eu het »Hoil dir im Sie- geskranz" aan. De zaal leverde eon schitterenden aanblik opmaar was niet zoo indrukwekkend als den vorigen avond in de opera Het Hoogerhuis hoeft den 9 bij eerste lezing het ont werp betreffende het onderwijs goedgekeurd. Te Carlow is de heer Hammond tegenstander van Parnell, met 3779 stemmen tot lid van het Lagerhuis gekozen. Zijn aanhanger kreeg 1501 stemmen. Lagerhuis. Don 9 is beraadslaagd over de begrooting van buitenlandsche zaken. Minister Fergnsson verklaardedat de betrekkingen met alle mogendheden van bevredigenden aard waren. Engeland had zich tegenovor Italië niet verbonden; alleen was met die mogendheid van gedachten gewisseld over de handhaving van den status quo en van den vrede, wat de Middellandsche Zee betreft. Engeland was niet tot het drievoudig verbond toegetreden het kende de bepalingen van dat verbond niet. Hij betreurde het, dat de heer Labon- ehère eene taal had gevoerd welke Frankrijk kon aanmoedi gen oorlog te voeren tot herkrijging van den Elzas-Lotharin- gen. Ten slotte zeide hij, dat Engeland's sympathieën naar zijn inzien verzekerd zouden zijn aan die mogendheid, welke den vrede handhaafde, niet aan die, welke den vrede verbrak want Engeland's wensch was»het behoud van den vrede." ITALIË. De Koning en de Koningin die begeleid door eenige prinsen van den bloede en ministers, het en- gelsche eskader den 9 in de haven van Venetië bezochten, werden door de engelsche matrozen met luide toejuichin gen begroet. Zij werden door den commandant Rawson ontvangen aan boord van het pantserschip Benbow, ouder het donderen dor saluutschoten en de hoera's" der be manning. Aan het dejeuner, dat volgde, hield de Koning de volgende toespraak »Ik drink op de gezondheid van de Koningin van Engeland en op de welvaart van het groote engelsche volk, dat, zoowel in tijden van voorspoed als van tegen spoed, steeds Italie's getrouwe vriend is geweest. Ik wijd een dronk aan de roemrijke en machtige engelsche vloot, thans hier vertegenwoordigd. Wanneer ik u hier welkom heet, weet ik, dat ik spreek in den geest van het geheele italiaansohe volk." De engelsche commandant antwoordde: »Door de Ko ningin belast, de feesten te Venetië bij te wonen, moet ik Uwer Majesteit dank zeggen voor uwe hoffelijke woor den en voor uw bezoek aan de Benbow. Uit naam der geheele engelsche vloot kan ik n verzekeren dat uw bezoek do grootste eer is, welke de vloot kon verlangen. Dat mij de gelegenheid gegeven is deze verklaring af te leggen op deze plaatsis een bijzonder gunstige omstan digheid want de naam van Venetië doet denken aan Italie's aioaden roem en het van stapel loopen van het prachtige pantserschip Sicilia geeft ons de gegronde verwachting, dat deze roem ook in de toekomst zal wor den gehandhaafd." Ten slotte sprak kapitein Rawson de verwachting uit, dat de vriendschappelij ke betrekkingen tnssehen Italië en Engeland ook in de toekomst even goed zouden blijven, als deze steeds zijn geweest. Des avonds vertrokken de Koning en de Koningin onder de toejuichingen der menigte naar Monza. De Koning heeft den minister van marine tot zijn buitengewonen adjudant benoemd. Met besluit tot hefting van wik- en weegloonen ln de gemeente Hoorn met de toelichting van den Voorzitter, luidt als volgt: De raad der gemeente Hoorn; Gelet op art. 254 der wet van 29 Juni 1851 (Stbl. No. 85); Besluit Art. 1. Ten behoeve der gemeente Hoorn zal, te be ginnen met den 1 Januari 1892, van kaas, die aan de gemeentelijke waag wordt gewogen, onder den naam van wik- en weegloon (met uitsluiting van rechten of loonen ten behoeve der gemeente onder eenigen anderen naam) worden geheven van 1 tot 20 kilogr. 0.13 21 40 0.26 41 60 0.39 61 80 0.52 81 100 0.65 en zoo vervolgens mot 0.13 opklimmende met ieder 20 tal kilogrammen of gedeelten van dien. Art. 2. De invordering geschiedt overeenkomstig de voorschriften der verordening, vastgesteld door den Raad in zijne vergadering van den 5 September 1865, aange haald in het Kooinkl. Besluit Van 25 April 1866 No. 87. Sinds tal van jaren heeft het Gemeentebestuur van Hoorn telkens wanneer het, bij het verstrijken "van eene op art. 255 der gemeentewet gegronde uitzonderingswet ten behoeve van de wik- en weegloonen te antwoorden had op de vraag der Regeering, of het een nieuwe uitzonde ringswet verlangde, verklaard, dat het meende, dat de bestaande heffing niet mot art. 254 Gemeentewet in strijd was, indien dit voorschrift op dezelfde wijze als elders werd toegepast, en dus voor een uitzonderingswet geen grond bestond. Niettemin droeg de Regeering telkens opnieuw eene uitzonderingswet voorook woor nadat het maximum voor de heffing gesteld, in 1884 door de Tweede Kamer van 0.80 op 0.70 per 100 K.G. was gebracht. Tot toelichting daarvan zei de Minister bij de laatste gelegenheid, op 23 December 1889, het volgende: »Het heeft bij de Regeeriug een punt van onderzoek uitgemaakt of werkelijk deze rechten zoo hoog zjjn,dat »de toepassing moest gevraagd worden van art. 255 van 'de Gemeentewet. Door de verschillende gemeenten zijn berekeningen overgelegd, waarbjj zij wezen op de verhou- »ding tusschen de opbrengst van die gelden en de uit- »gaven, die de gemeenten zich in verloopen jaren en nu »nog hebben moeten getroosten, en dan zijn die rechten »niet zoo hoog te noemen. »Ik meen dat om aan de verschillende gemeenten het »recht te geven voort te gaan de heffing tot het tegen- »woordige bedrag te innen, alsnog gebruik moet worden »gemaakt van de bevoegdheid bij art. 255 der gemeente- »wet verleend. De Regeering was van oordeel, dat het voorzichtig was »om het voetspoor te volgen van haar voorgangster en wederom wetsontwerpen in te dienen." Voorzichtigmet andere woorden de Regeering zag tegen het nemen eener beslissing op eigen verantwoordelijkheid op. Daaruit bleek, dat door de Gemeentebesturen een an dere weg zon moeten worden ingeslagen om op zuiver terrein te komen. Dat stellen wij U thans voor. Wordt het U voorge legde, op art. 254 Gemeentewet gegronde besluit door U aangenomen, dan zal de Regeering verplicht zijn ook op grond van datzelfde artikel eene beslissing omtrent de bekrachtiging van Uw besluit te nemen. Uit het daarin opgenomen cijfer van f 0.65 voor het wik- en weegloon zal blijken, dat het er U niet om te doen is het onderste uit de kan te hebben; een lager cijfer zou zich thans kwalijk verdragen met den finanei- eelen toestand onzer gemeente, waarop de ongezonde ver houding tusschen Rijks- en gemeeute-finantiën een zeer ongunstigen invloed heeft. Den 3 en 4 heeft de Nederl. Juristenvereeniging te Leiden hare jaarvergadering gehouden onder leiding van den heer mr. A. A. de Pinto. De eerste vraag, die aan de orde gesteld werd, was »In hoever behoort de procesvoering der partijen de macht van den rechter in het burgerlijk geding te bepalen waarover prseadviezen uitgebracht waren door de heer mrs. W. J. Karsten en M. J. Pijnappel. Na uitvoerige beraadslagingwaaraan o. a. ook deel genomen werd door den heer mr. W. van der Kaay, werden de volgende vraagpunten gesteld en beantwoord. No. 1. Zal de rechter, wanneer de zaak in staat van wijzen isgeroepen zijn om partijen ter terechtzitting opmerkzaam te maken op hetgeen naar zijn oordeel aan de door haar voorgedragen feiten en middelen ontbreekt, met dat gevolg, dat zij de aangewezen gebreken mogen herstellen Ontkennend met 31 tegen 10 stemmen. No. 2. Of moet hem althans de bevoegdheid worden toegekend om ambtshalve; Telefoonnummer 33.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 5