Een liberaal Ministerie! UIT SIBERIË. No. 84. Drie en IHTegentigste Jaargang. 1891. WOENSDAG 15 JULI. Officieel Gedeelte. Inkwartiering. FEUILLETON. Buitenland. ALkHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per o maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O.OÜ. ijTi IA "V Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23 Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat overeenkomstig art. 17 der wet van 15 September 1866 (Staatsblad No. 138) door hen is herzien en heden vastgesteld de lijst, bevattende de namen der inwoners, die in aanmerking komen voor het verleeneu van inkwartiering eu onderhoud van militairen en paarden, welke lijst aangeplakt en ter inzage voor een ieder is nedergelegd ter gemeente secretarie gedurende 14 dagen na hedeu. Bezwaren tegen die lijst kunnen schriftelijk worden ingediend binnen ééne maand na heden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 13 Juli 1:89.1. De Secretaris Nchgut van der Veen. Wanneer in Eerste en Tweede Kamer een politieke partij de meerderheid heeftworden volgens den eisch van den parlementairen regeeringsvorm de raadslieden der Krooo nit haar midden gekozen. Naar dien eisch wordt in Nederland geregeerd, en daarom mag er niet aan getwijfeld worden ook al staan de daarop betrek king hebbende besluiten nog niet in de Staatscourant - dat het tegenwoordig Kabinet zal aftreden en door een liberaal Ministerie vervangen. Dus met door een of ander gemengd of kleurloos .Kabinetdat de zaken gaande houdt en zich boven de partijen beweegt:? Dus geen Cabinet d'affaires? Neen. De optreding van zulk een Ministerie zou niet in het belang van het land wezen en de meerderheid van ons volk teleurstellen en ontmoedigen. Vooreerst is ■een Ministerie boven de partijen een onmogelijkheideeu Ministerie zonder kleur en eenheid van politieke richtiug, dat niet op een politieke partij steuntdaaruit niet is ■ontstaan en daaraan niet voortdurend zijn kracht ont leent kan niet anders zijn dan een Ministerie tusschen de partijen dat naar rechts en links moet zien om niet door de eene partij medegesleept en door de andere verlaten te worden dat niet vaststaat in eigen overtui ging,- door geen der partijen bijzonder wordt gewaar deerd en in moeielijke oogenblikken gesteundmaar vroeger of later tusschen de partijen in het gedrang en onder den voet geraakt. Nederland heeft thans iets anders noodig. De grondwetsherziening heeft verschillende nieuwe regelingen verbeteringen en hervormingen mogelijk ge maakt en het land heeft daaraan behoefte. Aanvanke lijk hebben de anti-liberale partijen gelegenheid gehad om in die behoefte te voorzienzij zijn daarin niet alleen niet geslaagd maar bovendien is daghelder ge bleken dat zij daarin ook iu het vervolg niet zouden (2) DOOK I. U. DOITOJEWSHV. HET DOODENHUIS. Onze gevangenis lag aan het einde der vesting, dicht aan den vestingmuur. Als wij door de spleten van de omheining naar buiten gluurden, wat zagen wij dan - niets dau een stuk hemel en den hoogen met steppengras begroeide aarden wal en de voor en achter op den wal, dag en nacht heen en weer loopende schildwachten en dan dachten wij, dat er nog vele jaren zouden moeten voorbij gaan, en dat wij dan nog evenzoo door de sple ten der omheining zonden gluren, en denzelfden wal, de zelfde schildwachten zouden zien en hetzelfde stuk hemel, niet den hemel boven de gevangenis, maar een auderen, verrenvrijen hemel. Men stelle zich een groot plein voor, twee honderd schre den lang en honderdvijftig schreden breed, in den vorm van een onregelmatigen zeshoek, rondom omgeven door hooge staketsels, dat wil zeggen door een omheining van hooge palen, die, loodrecht diep in den grond gegraven, in de lengte dicht aan elkander gevoegd, door dwarsplanken bevestigd ea van boven afgepunt zijn. Dat was de uiterlijke omgeving van onze gevangenis. Aan de eene zijde der omheining was een stevige poort aangebracht, die steeds gesloten, dag en nacht door schildwachten bewaakt werd; zij werd slechts geopendals de gevangenen er voor den arbeid uitgelaten werden. Achter deze poort was do heldere vrije wereld, leefden de menschen, zooals allen leven. - Maar binnen de omheining stelde men zich die wonder lijke fantastische wereld voor als in een tooververhaal. Hier was een bijzondere, met alles onvergelijkbare wereld, kunnen slagen. Wat meer isde mislukking van haar gemeenschappelijk bewind is niet te wijten aan den tegen stand aan de openlijke of heimelijke tegenwerking der liberale partijmaar aau eigen onmachtgevolg van onderlinge verdeeldheid en wederzijdsch wantrouwen. In de Eerste Kamer had de liberale partij de meer derheid behouden maar met groote welwillendheid trad zij het anti-liberale Ministerie te gemoeten bij geen enkele gelegenheid heeft zij het den weg versperd of zijn gang door hindernissen belemmerd wanneer een maat regel door haar werd geoordeeld in 's lands belang te zijn. Steeds vroeg zij, wat haar werd voorgesteld, nooit, wie het voorstel deed. Niet anders was de houding der liberale minderheid iu de Tweede Kamor. Wel verre van zich steeds vijandig tegenover het Ministerie te plaatsen was zij steeds tot medewerking bereid wan neer bet een zaak gold waaraan zij haar steun kon verleenen. Niet zelden gebeurde het dat het Ministerie bij haar meer hulp eu medewerkiug vond dan bij de zoogenaamde regeeringspartij. Zoo was het bij de arbeids wetzoo bij de legerwet. Dat de liberale partij iets anders is dan een anti-clerieale partij kwam nooit dui delijker aan den dag dan gedurende de drie jaron toen zij als minderheid in de Tweede Kamer de moeielijke taak vervulde van met een anti-liberale Regeering en een anti-liberale meerderheid mede te worken aan den arbeid der wetgeving eu aan bet beschikbaar stellen van de noodige gelden voor den staatsdienst eu tot bevorde ring der algemeene belangen. Het wil ons voorkomen, dat deze houding der liberale partij er toe bijgedragen heeft om haar bij do laatste verkiezingen den steun te verwerven van velen die tot nog toe niet hadden kan nen besluiten aan hare candidaten hunne stem te geven. Maar dan trede thans ook een zuiver liberaal Mini sterie op. Aan de liberale partij heeft de meerderheid der kiezers vertrouwen geschonken; geen kleurloos Mini sterie geen gezelschap van mannen van verschillonde beginselen en uiteenloopende richtiug kan dat vertrouwen overnemen. Hun optreden alleen zou reeds voldoende zijn om het vertrouwen te schokken van de kiezers, die een liberale meerderheid naar de Tweede Kamer zouden, en niet minder het vertrouwen van de gekozenen die op een andere leiding gerekend hadden. Wat zou eeu zoogenaamd Cabinet daffaires kannen tot stand brengen, dat niet met meer kans van slagen ondernomen zou kunnen worden door eeu zuiver liberaal Ministerie De Tweede Kamer is voor vier jaren gekozen in de eerste vier jaren kan dus in hare samenstelling geen noemens waardige verandering komen. Maar wat zon er dan gedurende die vier jaren onder een Cabinet daffaires moeten gebeuren Men denke aan onze rijks- en gemeentebelastingenaan de wetten tot steun van den werkmanaan de regeling der administratieve recht spraak aan de eischen onzer landsverdedigingaau het kiesrecht. Zou men meenendat een gemengd Mini sterie deze onderwerpen met beter uitzicht op een goede uitkomst zon kuuneu ter hand nemen dan een zuiver liberaal kabinet? Of gelooft men wellicht, dat men ze nog gedurende een viertal jaren zou kuuneu laten rusten hier waren bijzondere wetten, bijzondere kleederdrachten, bijzondere zeden en gewoonten een levead doodenhuis een leven als nergens elders, en bjzondere menschen. Deze eigenaardige wereld nu is mijn plan om te beschrij veu. Als men binnen de omheining komtziet men er ver schillende gebouwen Aan beide zijden van het breede binnenplein staan twee rijen lange even hooge kazernen. Dat zijn de woningen voor de gevangenon die hier in klassen verdeeld zijn. Bovendien is binuen de omheining nog zulk een kazerne, dat is de keuken, die voor de beide afdeelingen bestemd is; verder nog een gebouw, waarin zich onder één dak keldor zolder en schuur bevinden. Het midden van hot plein is ledig en vormt een open tamelijk groote plaats. Hier worden de gevangenen op gesteld hun namen opgeroepen 's morgens, 's middags en 's avonds soms zelfs eenige malen op den dag afhangende van don argwaan der bewakers en hun geschiktheid om spoedig te tellen. Rondom tusschen de gebouwen en de omheining blijft nog een tamelijk grooto tusschenruimte. Hier achter de gebouwen loopen bij voorkeur de gevangenen, die meuschenschuw en somber van aard zijn voor aller oogen verborgen in vrijheid op eu neer eu laten hun gedachten den vrijen loop. Als ik hou op deze wandeling ontmoette, hield ik er van om iu huuno sombere gebrandmerkte gezichten te zien eu te radenwaarover zij dachten. Er was onder de bannelingen een, wiens lievelingsbezigheid het was in zijn vrijen tijd de palen te tellen. Er waren er vijftien liouderd; zij dienden hem tot getal eu teeken. Iedere paal beduidde voor hem eeu dagieieren dag rekende hij een paal minder en op deze wijzo kon hij aan het getal der over blijvende palen nauwkeurig zien, hoeveel dagen hij nog iu de gevnageuis tot het einde vau zijn straftijd doorbren gen moest. Hij was zeer vroolijk, als hij een zijde van den zeshoek ten einde was. Hij had nog vele jaren te wachten; maar in de gevangenis had hij tijd om geduld te leereu. Eens zag ik, hoe eeu gevangene, die twintig jaar dwang arbeid had ondergaan en eindelijk weder in vrijheid kwam, van zijn medegev tngeneu afscheid nam. Er waren enkelendie zich herinnerdenhoe hij voor het eerst en intusschen zich kunnen vergenoegen met de beharti ging der zaken van het gewone dagelijksche beheer, de uitvoering onzer wetten en het toestaan van de middelen daarvoor? Maar dat is onmogelijk; de natie verlangt en verwacht, dat aan de regeling der belangrijke ondorwer- peu, waarvoor de Grondwetsherziening den weg heeft ge baand en waarvan de partijen in hare programma's en op hare vergaderingen hebben gewaagd, met kracht de hand worde geslagen. Moest daarvan gedurende een vier tal jaren worden afgezien, dan zouden teleurstelling en ontmoediging alle belangstelling dooden, en lusteloosheid en onverschilligheid bij de volgende verkiezingen de over winning bezorgen aan de partij die, door welk middel dan ook en gebruik makende van toevallige, voorbijgaande gunstige of ongunstige tijdsomstandigheden of de eene of andere opmerkelijke gebeurtenis de gemoederen voor een poos in beweging zou kunnen brengen. Do natie verwacht, dat er eindelijk na de grondwets herziening iets gedaan worde. Aanvankelijk meende de meerderheid der kiezers dit van de verbonden anti-revo lutionairen en katholieken te mogen hopen. Nu dit on mogelijk is gebleken heeft die meerderheid haar ver trouwen geschonken aan de liberale partij, en daarom is de liberale partij geroepen en verplicht hare krachten te toonen. Zij mag er op rekenen, dat de anti-liberalen, die zei ven hun bondgenootschap hebben verbroken en daar door afstand hebben gedaan van de leiding der zaken, tegenover een liberaal Kabinet niet vijandig zullen op treden, maar dat elke dier partijen of fractiën van par tijen, thans door geen ouderlingen band meer gebonden, bereid zal blijken, aan wettelijke voorzieningen, die haar bijval wegdragen, mede te werken, en aan maatregelen, die haar iu het algemeen belang wenschelijk voorkomen, haar steun te verleenen. Goede raad en juist inzicht leiden H. M. de Koningin- Regentes bij du keuze harer raadslieden, met goeden moed en kalm beleid aanvaarden de geroepenen hunne moeielijke taak, krachtig en trouw steune hen de liberale meerderheid, niet twijfelende aau de bereidwil ligheid van geheel de vertegenwoordiging om mede te werken waar 's Lands belang duidelijk spreekt, met vertrouwen en zonder ongeduld wachte het liberale Ne derland op de daden vau hot nieuwe Ministerie, en met onpartijdigheid mogen allen, die dit vertrouwen niet kunnen deeleu, de uitkomst verbeiden HKLGIU. In do vorige week is te Brussel gedurende 4 dagen een internationaal congres gehouden van direc teuren van munten- en penningkabinetten, het eerste congres, dat van dien aard ooit gehouden is. Onge veer 200 personen waren tegenwoordig, waaronder ver scheidene nederlanders. De regeering heeft beslotendat van af den 20 op Zon- en feestdagen alle goederenvervoer op de spoor wegen zal worden gestaakt en geene goederen ten ver voer aangenomen zullen wordenbehalve aan bederf onderhevige, die met sneltreinen vervoerd worden. Deze de gevangenis binnengekomen was onbekommerd zon der aan zijn misdaad of straf te denken. Hij verliet de gevangenis als grijsaard, met een sombere en zwaar moedige uitdrukking op zijn gelaat. Zwijgend liep hij al onze vertrekken door. In iedere afdeeling bleef hij voor het Heilige-beeld staan bidden en nam daarna met een diepe buiging van zijn lotgenooten afscheid, en verzocht allen, geen slechte herinnering aan hem te bewaren. Ik herinner mij ook, hoe men op zekeren dag een gevan gene, een vrooger welgestelden Siberischen boer, tegen den avond iu de poort riep. Een half jaar te voren had hij het bericht ontvangen, dat zijn vroegere vrouw weer ge trouwd was; dat bericht had hem zeer treurig gestemd. Thans kwam zij zelf aau de gevangenis, liet hem roepen en gaf hem een aalmoes. Zij spraken elkaar een paar minuten; beiden begonnen te schreien en namen voor altijd afscheid van elkander. Ik zag zijn gezichttoen hij in den kerkor terugkeerde Als het donker werd werden wij allen weder in de kazerue gebrachtwaarin wij voor den geheelen nacht werden opgesloten. Mij viel het steeds hard daarin terug te keereu. Wij hadden een lang, laag en dompig vertrek, flauw door smeerkaarsen verlicht en met een dikke, benauwende lucht vervuld. Ik begrijp thaus niet, hoe ik die tien jaar lang heb kunnen verdragen. Mijn brits bestond uit drie planken, dat was al mijn plaats. Op zulke britsen waren in onze eene kamer dertig man ingedeeld. Iu den win ter werd vroeg gesloten vier uur duurde het eer allen in slaap waren. En zoo lang - leven geschreeuw gelachscheldenrammelen van ketenenstank en rook kaalgeschoren hoofden gebrandmerkte gezichten versleten kleederenlompenalles wat maar leelijk en schandelijk was ja, de mensch heelt een taai leven 1 De mensch is een wezen dat zich aan alles gewent en dat is, naar ik geloof, het beste in zijn bestemming. Iu de gevangenis waren in het geheel twee honderd een bijna onveranderlijk cijfer. Sommigen kwa men, anderen hadden hun tijd voleindigd en gingen wegj weer auderen stierven. En wat voor volk was er niet Ik geloofdat ieder gouvernementiedere streok van.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1