Goedkoop reizen. 337ste STAATSLOTERIJ. Stadsberichten. CADETTENSCHOOL. Ie klasse, le lijst, 20 Juli 1891 No. 7739 2000 No. 12216 1500 Ns. 516, 3067 en 3320 400 Ns. 14917 en 19278 200 Ns 4634 6596, 11139, 11421, 12297 en 14014 100. Nr. 6441 5.000; Nr. 5655 1.500; Ns. 11184 14557 en 20055 1000; Nr. 14688 400 15735 200Ns. 2416, 5225, 8424. 14577 eu 18033 100. proef er van genomen heeft, bezoekt de inrichting vaker. De werkman, die zoo behoefte heeft, om zijn lichaam te verfrisschen moest er meer gebruik van maken. De prijs5 centenkan toch geen bezwaar zijn voor een bad met handdoek en zeep. De uren van openstelling der inrichting zijn door de commissie eenigszins uitgebreid. Van wege de afdeeling Winkel van den soc. democr. bond trad den 18 te Zuldscharwoude en den 19 in het lokaal van den heer B. Mijs te Verlaat, (gemeente Oude Niedorp), de heer Gerhard, hoofd eener school te Amsterdam voor een niet overtalrijk publiek als spreker op met het onderwerp: Algemeen kiesrecht, zijne geschiedenis on beteekenis." Spreker begon met op te merken, dat een drukke tijd achter den rug lag, dat verademing gewenscht was en nu weer gelegenheid be stond, eens kalm met elkander te spreken. De onderwerpen konden ook wat minder hoog zijn. Om een onderwerp goed te behandelen was niet alleen warmte en gevoel maar ook kennis van zaken noodig, vervolgde spreker. Men moest weten, waar het verkeerde schuilt, wat er moet geschieden. Het leek spreker dan ook niet zoo verkeerd, eens een onderwerp te behandelen, dat velen misschien vervelend zullen vinden waarvan anderen meenen dat niets meer te zeggen valt. Nog weer anderen zijn het station »Algemoen kiesrecht" reeds voorbij en al wat verder. Toch is het wel goed, die oude kost weer eens op nieuwe schotels op te disschen, want algemeen kies recht is ev nog niet, zoide spreker. Hoe lang de beweging voor algemeen kiesrecht al bestaat in ons land Een 20, 22 jaar ongeveer. Te zeggen, dat die beweging het gevolg is van eenige onte- vredenheidpreekers, van eenige onruststokers, vindt spre ker al heel onnoozel. Als allen het goed hadden als ieder kon betalen, wat hij betalen moest, enz. enz., dan zon niemand in ons land om algemeen kiesrecht vragen. Maar dat is niet zoo. Er is ontevredenheid groote ontevredenheid en die ontevredenheid openbaart zich in eaae beweging, die door verschillende leiders in zekere richting wordt gehouden. Eene beweging wordt niet geschapen door ontevredenheidpreekersmaar die leiders zijn gekomen toen de beweging er was. Waarom nu was er vroeger en voor een 20tal jaren geen sprake van het roepen om algemeen kiesrecht De hoer Gerhard trachtte uit onze geschiedenis de oorzaken daarvan aan te wijzem De ellende was toen ook groot. De oude •Geuzen, die goed ou bloed veil hadden voor hunne vrij heid,^ riepen er ook niet om. Ons volk heeft zich altijd weinig om de politieke richting bekommerd. Als allen het maar goed haddenmaakte het den Nederlanders weinig uit, wie regeerden. Dat vond spreker nu wel niet goed, maar het is een feit. Ongelukkigen, minder bedeelden zijn oorzaak van politieke beweging. Vroeger stond onze handel, onze scheepvaart op zeldzaam hoogen trap. In de 17e eeuw telde onze handelsvloot wel 17000 schepen Wij trokken verbazende schatten uit Oost-Indië waar onze voorouders gruwelijk hebben huisgehouden. Onze reeders waren de vrachtschippers voor geheel Europa. Ons land was het magazijn van Oost-Indische waren. Er heerschte hier welvaartrijkdom de liefdadigheid was groot. Het was ons volk toen volstrekt onverschillig, hoe het geregeerd werd; politieke rechten, vrijheid van druk pers, kenden onze voorouders niet. Zij hadden het goed en dat was hun voldoende. De regenten waren de baas eni\T®n ''f'' 6-en tal jaren gebleven (fainilieregeering). Maar daarin kwam verandering. Engeland wilde geene koopwaren meer aannemendie niet door schepen van het land waar zij vandaan kwamen, of door engelsche schepen werden aangebracht. Andere landen volgden dat voorbeeld, zoodat Nederland op het einde derai8e eeuw slechts een handelsvloot van 300 schepen telde. eene ellende, wat eene armoede is in die 2 getallen, 17000 en 300 begrepen 1 De onrustigste tijd die ons land dan ook doorleefd heeft, is het einde der 18e eeuw. Het volk werd ontevreden en zocht de personen, die het ongelukkig maakten. Het meende die in de pachters der belastingen te zien die soms op gruwelijke wijze hunne penningen inden. Het verdrinken van pachters het verbranden hunner huizen was toen volstrekt geene zeldzaamheid. De pachters haatte men nog meer dan in vroegeren tijd de >papen Dat vond spreker nu wel verkeerd, maar volkomen begrijpelijk. Wie weet, wat er nog gebeurd zou zijn als niet de Fransche Revolutie was gekomen, die aan zooveel verkeerdheden een einde maakte en ons volk een 10 tal jaren lang (1795 1806) al do rechten gaf, waarom het nu roept: algemeen kies rechtstemrechtenz. enz. Van 1810 tot 1813 hielden de Franschen hier echter zoo gruwelijk huis, dat het volk met vreugde een koning en eene grondwet aannam, die het alle politieke rechten ontnam en de keuze van regeerders weer in handen gaf van enkelen. Op het algemeen kiesrecht bekommerde e volk zich niet, omdat het de groote beteekenis er niet van kende en slechts jubelde over de verlossing van de 1' ranschon. Maar do welvaart keerde niet terug en op honger bleef. Eindelijk begreep het volk, dat in zijn toestand verbetering kon gebracht worden door goede wetten uit te vaardigen. De eerste politieke daad van ons volk was dan ook het beleggen van eene groote volksmeeting in den Haag om er bij de regeering op aan te dringen de wet op den kinderarbeid van Van Hou ten in 1872 aan te nemen. Het gevolg daarvan was dat er ten minste iets van die wet terecht kwam al was het dan ook maar een schijntje. Meer goede wetten kwamen er echter niet, al vroeg het volk er om. En dat is ook geen wonder. De regeering is immers in handen van de afgevaardigden van dat deel des volks dat zoo'n behoefte niet heeft aan de door den mindere gewenschte wetten. Men denkt in de eerste plaats al is het verkeerd om zich zelf. Dat zouden de arbei ders waarschijnlijk ooit doenals zij aan de regeering kwamen meende spreker. Maar dat is vorkeerd waar de belangen van allen behartigd moeten worden daar moeten ook allen afgevaardigden kunnen kiezen. De vraag om algemeen kiesrecht is dan ook, meende spreker, een dor laatste vormen, waarin de strijd tusschen bezit ters en niet bezittors zich openbaart. Dat is de groote beteekenis van de beweging en niet, wat zeker lid van de Tweede Kamer eens zeide: een waan van den dag. De bewe ging zal zich uitbreiden, wat men er ook tegeu doet, want steeds dieper wordt men van de groote beteekenis dier beweging doordrongen. Verder merkte spreker op dat er nooit iets goeds tot stand komt, alleen omdat het goed is. Neen, omdat velen dat vragen. Als de massa zegtwij willen dat, dan gebeurt het ook. Daarom moet er telkens op hetzelfde aambeeld geklopt worden om de massa te winnen voor algemeen kiesrecht. Nu vertelde spreker een sprookje waarin hij weergafwat iemand wonende op eene andere ster dan de onze, wel zou zeggen van onze maatschappelijke toestanden zoo hij eens hier kon komen. De concurrentie noemde hij verder het doodende in de maatschappij, terwijl het juist het leven er van is. Kennis inzicht en ontwikkeling ontbreken het volk nog waarom spreker goed onderwijsverkorte ar beidsdagen enz., wenschelijk achtte om door zoodanige kleine wijzigingen tot groote gevolgen te komen. Na de pauze vertelde de heer Gerhard nog het een en ander van onze belastingen waarin hij verklaarde dat slechts eene progressieve inkomstenbelasting rechtvaardig en goed zou zjjn, terwijl hij tevens nogmaals te kennen gafdat volgens zijne overtuiging zonder algemeen kiesrecht geene verbeteringen zouden komen. Er volgde geen debatdaar niemand der aanwezigen het woord verlangde. Den 17 geraakte een 3jarig meisje van de wed. Appelman te Wadway onopgemerkt in de vaart naast het erf te water. Eenigen tijd daarna werd het lijkje gevonden. De minister van marine heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de sergeant-schrijvers der zeemacht om lotsverbetering. In de vorige week zijn voor het tweede gedeelte van het examen als candidaat-notaris o.a. geslaagd de heeren J. Houwing en H. Jordens te Amsterdam. De Stoom-touwslagerij »Noord-Holland te Edam is den 18 iu het openbaar verkocht voor 9510. De Koningin-regentes heeft den griekschen gezant, den hoer Genuadus, die den 17 door haar ontvangen werd in bijzonder gehoor tot het overhandigen zijner geloofs brieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van den Koning van Griekenland bij het nederl. hof, geschonken het Grootkruis van den Nederl. Leeuw. Den 18 is de landbouwcursus te Hoorn geopend met eene toespraak van den burgemeester en aangevangen met 20 leerlingen. Den 18 is te Grave een soldaat die op eene ver boden plaats in de Maas zwom, verdronken en te Eist bij Amerongen een 18 jarige jongeling, die zich baadde in de Rijn. In eene den 19 in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen gehouden vrije vergadering van kiezers zijn bij meerderheid van stemmen tot caudidaten voor den gemeenteraad gesteld de altredende ledende heeren Jb. Stammes en H. B. Voorman terwijl in de plaats van den heer Cs. Smitdie voor eene herkiezing niet in aan merking wenschte te komen de heer C. N. Vlaming is gesteld. Te Holhorn, waar anders steeds gebrek aan wo- ningen bestond, staan thans wel 15 huizen ledig, tengevolge van vertrek naar andere plaatsen. Dat de° huurprijzen dientengevolge zeer dalen, behoeft geen betoog. In den polder Waard en Groet zijn de granen grootendeels plat geregend. Voor de tarwe en gerst, welke gewassen volkomen gezet zijn, is dit weinig°scha- delijk alleen do wat achterlijke haver kan hierdoor niet voldoende ontwikkelen. alsof hij een lantaarnpaal heeft ingeslikt. Hij heeft geen fijne beschaving." 8 De fijne beschaving" had eenige uitwerking. Velen lachten. Dit was ook slechts den vroolijken dikbuik moge lijk die klaarblijkelijk in de gevangenis voor grappen maker doorging. De lange gevangene zag met de diepste minachting op hem neer. Dikzak zei hij als in zich zelf, »zie, hij heeft zich aan het witte gevangenisbrood dikgegeten I" »Wat ben jij voor een vogel brak de ander uit en kreeg plotseling een kleur. Weleen vogel 1" »Wat voor een »Zoo eon." »Wat voor een »Nou zoo een." Jawat voor een." Beiden staarden elkander onbewegelijk aan. De dik buik verwachtte antwoord en balde zijn vuist, alsof hij ieder oogenblik met den andér wilde vechten. Ik dacht wer kelijk, dat beiden slaags zouden raken. Voor mij was dit alles nieuw en ik zag nieuwsgierig toe. Maar met der tijd begreep ik dat deze voörvallen onschuldig waren en als in een blijspel tot algemeene voldoening vertoond' werdentot handtastelijkheden kwam het bijna nooit. Dit alles was zeer karakteristiek en gaf een beeld van de zeden der gevangenis. Wordt vervolgd. Blijkens achterstaande advertentie heeft de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij de gelegenheid geopend tot het maken van goedkoope uitstapjes langs hare lijnen. Men moet de daartoe benoodigde kaarten vooraf aan vragen op een bestelbrief, die mèt tarief en afstandskaart a 3 cents aan de stations verkrijgbaar is. Voor minder dan 70 mijlen worden geene biljetten afgegeven. Het station van vertrek moet ook het station van terug keer zijn. le klasse, 2e lijst, 21 Juli. De heer M. A. Reizigersedert een jaar als volontair werkzaam ten bureele van den commissaris van politie alhier, heeft eene benoeming ontvangen bii de politie te Rotterdam. J Den 20 is alhier door de politie aangehouden D. I, ff., oen oude bekende der justitie. Hij wordt wederom verdacht van diefstal te den Helder van een barometer en verschillende timmermansgereedschappon. Hij is ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring alhier overgebracht. Gelijk wij per bulletin reeds in den middag van den 21; zooveel mogelijk in de stad bekend maakten, had dien dag, te 1 uur, eene buitengewone raadszitting plaats, waarin de burgemeester het navolgende mededeelde MIJNE HEEREN. Nadat meer dan dertig jaren lang bij verschillende ministers van oorlog pogingen zijn aangewend om te verkrijgeu dat Alkmaar wederom als garnizoensplaats zou worden aangewezen, pogingen die steeds zijn af gestuit op redenen van Rijks belang, verheug ik mij en ben met innige dankbaarheid vervuld, u to°kunnen mededeelen, dat na veeljarige onderhandelingen met de regeering en veel concurrentie met andere gemeentebe sturen, heden door mij een brief is ontvangen van den referendaris bij het departement van oorlog mr. H. C. P. de Bruijn, op last van ZEx. den minister van oorlog verzondeninhoudende dat het Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin-Regentesop voordracht van Zijne Excellentie den minister van oorlog, den generaal- majoor J. W. Bergansius heeft behaagd de gemeente Alkmaar aan te wijzen als de plaats waar de cadetten school zal worden gevestigd bestemd om de bloem van Neerland's jongelingschap de eerste opleiding te geven voor den rang van officier bij het leger hier te lande en van 's Rijks overzeesche bezittingen. ZEx. laat schrijven, dat het hem zeer aangenaam was, dat ZEx. het besluit nog had kunnen in het leven roepen, en hoopt, dat do kleine punten van verschil, die over het contract nog bestaan, nu ook van den kant van Alkmaar, naar het verlangen van de militaire autoriteitzouden worden opgelost. Ik heb mij gehaast deze vergadering te beleggen om u daarvan mededeeling te doen, overtuigd dat dit voor Alkmaar zoo gewichtig koninklijk besluitzoowol door u als door de geheele burgerij met blijdschap en dank baarheid zal worden vernomenomdat die belangrijke inrichting wederom krachtig zal bijdragen om onze wel varende stad nog in aanzien te doen stijgen en de wel vaart der ingezetenen in hooge mate zal bevorderen, Het is naar aanleiding daarvan, mijne heeren, dat jk de eer heb u voor te stellen daarvan bij publicatie med e- deeling te doen aan d.e ingezetenen en van uwe dank baarheid te doen blijken, door morgen 22 Juli vau alle. openbare gebouwen der gemeente, de nederlandsche vlag te doen wapperen, en de ingezetenen uitte noodigeu, als bewijs van hunne ingenomenheid en blijdschap over dit voor Alkmaar zoo gezegend en gewichtig koninklijk be sluit, ook uit hunne woningen te vlaggen. Eindelijk stel ik u voor, adressen van dankbetuiging in te zenden aan Hare Majesteit onze geeerbiedigde Koningin-Regentes en aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlogzoodra het koninklijk besluit door het gemeentebestuur zal zijn ontvangen of het bericht in de Staatscourant verschijnt bovendien het geheim op te heffen betrekkelijk alles wat door u over deze gewichtige aangelegenheid in be sloten vergadering is behandeld, terwijl ik ten slotte mijn mnigen en erkentelijken dank betuig aan de commissie die mij met zoo groote toewijding en ijver ter zijde st0Dd en voor de medewerking van den Raad, om deze voor Alkmaar zoo gewichtige zaak tot een gewenscht einde te brengen. Moge de Voorzienigheid op ons werk zijn Zegen schenken De heer mr. J. P. Kraakman verkreeg daarna het woord en wijdde naar aanleiding van deze verblijdende tijding oen warm, waardeerend woord aan den burge meester, waarin hij er op wees, hoe de heer A. Ma- claine Pont rusteloos was werkzaam geweest om te be vorderen, dat vervallen zou de beweeggrond die den toenmaligen minister van oorlog had aanleiding gegeven, om het garnizoen uit Alkmaar weg te nemen nl. de overweging dat Alkmaars gezondheidstoestand niet ver gunde dit binnen hare muren langer te doen vertoeven. Zonder ophouden heeft de burgemeester er sedert mèt den raad naar gestreefd in deze richting verbeteringen aan te brengen met zulk een schitterenden uitslag, dat Alkmaar in de statistieke lijsten nu bijna bovenaan staat onder de gezondste plaatsen van Nederland. Spre ker wonscht dan ook den voorzitter van den raad geluk met het slagen van zijne tallooze, onvermoeide bemoeiingen, nu ook in zake de cadettenschool, welk succes de kroon zet op het vele door hem ten nutte vaj°, -^ikmaar verricht. Spreker eindigde met den har- tel ij ken wenschdat de beer Pont en zijn gezin nog tv?611- .voor gerneeute mogen blijven gespaard. Moeielijk ingehouden toejuichingen volgden van de zijde van het talrjjk aanwezige publiek. Do voorzitter las daarop een concept-besluit voor betreffende deze zaakdoch op voorstel van den heer Ki aakman werdmet het oog op de weinig voltallige vergadering (o. m. zaten drie der leden iu het stem bureau) besloten de zitting tot den avond van dien zelfden dag te verdagen. Reeds bij den oploop, die tijdens de muziek in den Hout, zondagden 19, ontstondtoen tot tweemalen toe een bezoeker een toeval kreeg en weggevoerd moest worden, had de politie overlast ondervonden van daar mede aanwezige militairen uit het Schoorlsche kamp. Behalve door den commissaris was een van heu ook door een onderofficier tot kalmte aangemaand. Een en ander gaf mede aanleiding dat, toen deze beschonken onruststoker zich opnienw naar de muziek wilde begeven, de commissaris van politie het beter oordeeldehem eenigen tjjd onschadelijk te maken. Zijn verzet was echter van dien aard èn hij èn een zijner makkers hadden den sabel getrokken datmet hot oog op de weinig beschikbare politieagenten, de commissaris last gaf, van de inhechtenisneming aftezien. Den daarop volgenden dag heeft hij zich naar het kamp begeven, waar hij de beide delinquenten reeds achter slot en grendel vond, waarop door hem procesverbaal is opgemaakt, zoodat zij hunne straf wel niet zullen ontgaan. Opmerking verdient bij dit voorval het betreurens- en afkeurenswaardige feit, dat de politie zoo bitter weinig steun bij burgers vond die getuigen van dit op.stootje waren. Een paar stel krachtige armen nog en het verzet was bedwongen geworden. Aan de Werf Alcolaas Wltsen van den heer W. I. Stoel werd den 10 een ijzeren tjalkschip, groot 110 ton te water gelaten.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3