IT B1BESIË. ]Vo. 89. Urie en Negentigste Jaargang. 1891. Z 0 N I) A Gf ■mi in 26 JULI. Stoomtabakskerverij. Binnenland. FEUILLETON. T §f|0Ml Dezo Courant wordt Uinsdag-, Donderdag- en £a*erdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O.SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,06. Telefoonnummer 33 Prijs der gewone Advertentie» Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. OFF1CIEËL GKDKEfiTE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente secretarie ter visie i3 gelegd het aan hen ingediend ver zoek, met de bijlagen, van PIETER VAN DER HORST, om vergunning tot het oprichten van eene stoomta- bakskerverij in het perceel aan de Boterstraat, wijk A No. 2, en dat op Zaterdag 8 Augustus 1891, 's mid dags te twaalf uren ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Juli 1891. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Bij kon. besluit van den 6 is gehandhaafd de uit spraak van Ged. Staten van Noordholland van 9 April 1.1., waarbij de aanwijzing tot den dienst bij de nationale militie van Louis Snatager bevestigd werd. De gemeenteraad van Enschede heeft den 20 met algemeene stemmen besloten om in het aandeelenkapitaal, benoodigd voor den aanleg eener nieuwe spoorwegver binding Enschedé-Ahaus, deel te nemen voor een bedrad van 100000 Mark 60000) en daarvoor eene leening aan te gaan. Op eene aan de ingezetenen aangeboden lijst is reeds voor bijna 180.000 aandeelen geteekend. Bij kon. besluit van den 21 zijn o. a. verplaatst de volgende controleurs der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen de heer P. Dubois van Hooru naar Velasen en de heer A. E. F. A. baron van Stijrum van Ittersum van Maastricht naar lloorn en o. a. benoemd tot controleur te Gouda de heer P. J. A. Clavareau ontvanger der accijnzen te Haarlem. Den 21 is op den Overtoom te Amsterdam door den bedieude van een banketbakker, die eenige jongens reeds een paar malen gedreigd had, omdat zij in het licht stonden en daardoor hinderlijk waren aan het daar werkzame personeeleene kamerbuksdie onder zijn bereik hing, niet wetende, dat hij geladen was, op een jongen afgeschoten, die was blijven staan na zijne bedreigingdat hij hem zou dood schieten als hij niet wegging met het ongelukkig gevolg dat de jongen 13 jaren oud en een eenig zoontje, dood neerviel. - Den 22 is op den stationsweg bij Sliedrecht eene woning afgebrand waarbij eene vrouw die niet tijdig gered kon worden, verbrand is. - Den 22 heeft de gemeenteraad van Ëilam de re kening der gemeente over 1890 vastgesteld in ontvang op J 146.311.67, in uitgaaf op 144.874.79, alzoo met een batig slot van J 1436.88. Den 22 is het 21 noordelijk zendingfeest in het Asserbosch onder mooi weder gehouden er waren on geveer 8000 personen tegenwoordig. DOOK I. ffl. DOSTOJEWiHY. Dochondanks dat de gevangenen Akim Akimytsch uitlachten hadden ze toch om zijn nauwkeurigheid en handigheid achting voor hem. Er was geen handwerk, dat Akim Akimytsch vreemd kon zijn. Hij was schrijnwerker en schoenmaker, ver gulder en slotenmaker, en al die ambachten had hij eerst in de gevangenis geleerd. Hij was in alles zijn eigen leermeester als hij eens iets gezien had, terstond maakte hij het na. Zoo maakte hij verscheidene kasten, manden, lantaarnen en kinderspeelgoed en verkocht alles in de stad. Op die manier kwam hij aan geld, dat hij terstond besteedde om linnen te koopen, dat Lij niet noodig had, voor een zacht kussen en voor een vrouwmatras. Hij was toet mij in dezelfde kazerne ingedeeld en bewees mij in de eerste dagen van mijn dwangarbeid velo diensten. Als de gevangenen uit de gevangenis naar hun werk gingen, werden zij voor de poort in twee reien opge steld, voor en achter de gevangenen plaatsten zich sol daten met geladen geweren. Dan kwamen de genie-officier, de bouwmeester en eenige mindere ambtenaren bij de ge nie als opzichters over het werk. De bouwmeester tel de de gevangenen en zond hen in afdeelingen aan het werkwaar het noodig was. Met anderen samen ging ik naar de werkplaats van den ingenieur. Het was een laag klein gebouw dat op een groote plaats stond, die vol was met allerlei bouwstoffen. Er was een smederij, een werkplaats voor slotenmakers, schrijnwerkers, schilders, en zoo voorts. Akim Akimytsch ging er ook heen, hij werkte in de schilderswerkplaats, Den 23 is te Haarlem aanbesteed het maken eener rioleering aan het fort te I Jinniden onder het beheer der genie, geraamd op 8500. Laagste inschrijver de heer J. de Boer te Enschedé voor f 8179. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft don 23 bij enkele inschrijving aanbesteed het verleggen van een gedeelte der Rijksspoorbaan in de Pettemerduinen en het maken van twee zijtakken ten behoeve van de Pettemer-zeewering, behoorende tot de Rijkszee werken in Noordholland, geraamd op f 10600. Laagste inschrijver de heer A. Visser te Haarlem voor 10200. Den 24 is door de genie te Amsterdam aanbe steed 1° het maken van zaudophooging enz. voor het fort aan de Winkelbegroot op 122,000. De eenige inschrijver was de heer J. Volkers J.Szn. te Zutfaas voor ƒ160,000-; 2® het maken van een proefstuk voor de stort-steenkade om het Vuurtoreneiland bij Durgerdam geraamd op 7400. Mede één inschrijverdezelfde voor 25 pet. boven tarief. Den 24 is door burg. en weth. van Maarlem aanbesteed het bijbouwen van kantoorlokalen van het raadhuis. Laagste inschrijver de hoer H. London te Haarlem voor J 13,986. Uitspraak over acht dagen. - Bij de Associatio-Cassa te Amsterdam, bij den heer Julius Oppenheim te Groningen en ter gemeente-secretarie, is tot 6 Aug. de inschrijving geopend op de 3| pet. geldleening der gemeente Zaandam, groot 128.000. De commissie van onderzoek in zake de duinwater leiding van Amsterdam heeft een zeer uitvoerig ver slag uitgebracht, waarvan de slotsom is, dat de werken der Duinwatermaatschappij volstrekt onvoldoende worden genoemd en dat de waterlevering verbeterd zal moeten worden door draineering of verdieping van de bestaande kanalen en door het aanleggen eener tweede drinkwaterleiding in het duinterrein bezuiden het Noord zeekanaal, eene uitgaaf zullende vorderen van ongeveer f 6.500.000. De commissie stelt echter met het oog op die voor de maatschappij zware eischen voor, het Vecht water ook te laten in de huizen voor hot doorspoolen der closets, het schrobben, voor baden, gevelreiniging en tuiubesproeiing. Door den heer J. van Albada te Oterleek wordt aan een dertigtal kinderen kosteloos onderwijs gegeven in de vrije en orde-oefeniugen der gymnastiek. Uit Oterleek schrijft men De hooioogst is in vollen gangbij sommige boeren zelfs geëindigd. Hoewel het weder niet vmeelooopt", is de hoedanigheid van het hooi zeer meegevallen en bi vele veehouders is men ook over de hoeveelheid tevreden. Daar het hooi nog al pittig is, zal het hier en daar wel flink gaan broeien. In de Waal boven Nijmegen is bij het baden een 15jarige knaap verdronken. In het laatst van dit jaar kunnen eenige personen ter beschikking van den Gouverneur Generaal van Nedërl. Indië gesteld worden, om te worden benoemd tot opzichter der derde klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Adspiranten moeten zich onderwerpen aan een oxamen, waarvan het program op genomen is in de Staatscourant van den 22. hij kookte olijfolie, maakte verf en schilderde tafels en meubels als notenbooraenhout. Toen ik op do «•versmeding" wachtte, sprak ik met Akim Akimytsch over mijn eerste indrukken in de ge vangen is. »Ja, van ons edellieden houdt men niet," merkte hij op, ^allerminst van de politieke misdadigers, het liefst zou men die opvreten het is ook geen wonder. In de eerste plaats zijn wij een ander ras, geheel anders dan zjj en in de tweede plaats waren zij allen vroeger lijf— eigenen of soldaten. Oordeel zelf of zij van u kunnen houden. Geloof mij, het leven is hier moeilijk. Maar in de russische strafbataillons is het nog moeilijker. Komen enkelen daarvan bij onsdan hebben zij geen lof genoeg voor onze gevangeniszij zijn in zeker opzicht uit°de hol in het paradijs gekomen. Niet in den arbeid schuilt het ongeluk. Bij de eerste klasse, onder anderen, is een be stuur dat niet geheel en al militair isin ieder geval handelt het geheel anders als bij ons. Daar kan de ban neling zijn eigen huishouden hebben. Ik zelf ben er niet geweest ik heb het van hooren zeggen. De gevangenen daar zijn niet kaal geschorendragen geen uniform of schoon hot goed is dat ze bij ons uniform dragen en geschoren zijn er ligt meer zin in en het is aangenamer voor het oog. Doch u bevalt het nietMaar zie eens wat voor een volkje het is De een is een soldatenkind, de ander een Tscherkessede derde een Sektarisdo vierde een oprecht geloovige boer hij heeft zijn gezin en lieve kinderen in zijn woonplaats moeten achterlaten de vijfde is een jood de zesde een Zigeunerde zevende God weet waten die allen moeten samen leven en het koste wat het wilzich met elkander verdragen, van een en denzelfden schotel etenop dezelfde brits slapen. En dan wat is hun vrijheid iets bijzonders kan men slechts in het geheim opeten, het geringste geldstukje moet men in zijn laarzen verbergen, alles in gevangenis, gevangenis... Onwillekeurig wordt iemands hoofd kroes." Dit alles wist ik reeds. Ik wilde hem in het bijzonder naar den majoor vragen. Akim Akimytsch hield niets van hem geheim, en, naar ik mij heiinner, was de indruk Beroepen bij de christ. geref. kerk te El roe li op Langedijk J. Gideonse candidaat te Delft. Koningin Wilhelmina heeft f 150 en de Koningin- Regentes f 100 geschonken aan de Vereeniging tot° af schaffing van het misbruik van sterken drank. In Almeloo is tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer dr. H. J. A. M. Schaepman met 1228 van de 2174 geldige stemmen; de heer W. H. Dikkers, (lib,) had 942 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 2360. Zooals men zich misschien herinnert, meldden wij in October van het vorige jaar, dat bij den landbouwer P. de Boer aan den Zomerdijk te Spanbroek een schaap was gestolen. De politie aldaaar heeft nu den dader zekeren M. L., aldaar in handen weten te krijgen. De kantonrechter te Zaandam heeft een°apothe- kersbediende J. R. C. genaamd veroordeeld tot vier geldboeten, één van f 80 en drie van f 5, of hechtenis van 16 dagen voor de eerste en van een dag voor elke der drie laatste boeten, wegens het niet nauwkeurig bereiden van geneesmiddelenhet afleveren van vergif en het niet plaatsen van eene gebruiksaanwijzing op de genees middelen. Tot controleur over de vervaardiging van postze gels enz. te Haarlem is benoemd de heer J. van de Poll, commies bij het departement van waterstaat. Aan het Handelsblad is uit 's-Gravenhage gemeld, dat de heer van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam' die den 23 wederom een langdurig onderhond met de Koningin-Regentes hadeene opdracht tot samenstelling van een ministerie aangenomen heeft en zich daarmede thans bezig houdt. Bij kon. besluit van den 22 is aan de door Ged. Staten van Limburg benoemde commissie ter tegemoet koming in den nood. der slachtoffers van den hagelslag die omstreeks 1 Juli 1.1. in die provincie heeft gewoed machtiging verleend tot het houden eener collecte in het geheele Rijk gedurende Augustus en September. Bij kon. besluit van den 22 is aan den heer J. M. Lamaison van Heen vliet eervol ontslag verleend als dam- meester van den zeedijk vau Aleuwendam. De^ Staatscourant van den 25 bevat de volgende mededeeling Door de Staatscommissie wordt een onderzoek inge steld naar de maatschappelijke toestanden der arbeiders, naar de verhoudingen tusschen werkgevers en arbeiders in de verschillende bedrijven en naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid en de gezondheid der arbeiders. Patroonswerklfeden en alle anderendie over bestaande toestanden in de ge meente Amsterdam uit eigen ervaring inlichtingen meenen te kunnen geven worden verzocht ten spoedigstebij ongefiankeerden brief, onder het adres Staatscommissie van aibeids-enqêtes-Gravenhage hunne namen en woonplaatsen mede te deelen met beknopte opgave van de onderwerpen waaromtrent zij de Staatscommissie meenen te kunnen inlichten. De Hoorusche harddraverij-vereeniging heeft be sloten op Maandag 31 Augustus te Hoorn eene hard draverij te houden. Bij kou. besluit van den 22 is benoemd tot heemraad van zijn verhaal niet bepaald aangenaam. Maar nog twee jaar moest ik onder zijn kommando leven. Alles wat Akim Akimytsch mij van hem verteld had, bleek volkomen juist, slechts met dit onderscheid, dat de indruk dei- werkelijkheid altijd sterker is dan de indruk eener een voudige vertelling. Het was een verschrikkelijk mensch, vooral omdat hij hier over twee honderd koppen bevel hebber was met bijna onbeperkte macht. Op zich zelf was hij zeer nalatig en slecht. Op de gevangenen zac hij als zijn natuurlijke vijanden neer en dat was zjjn grootste en voornaamste fout. Hij bezat werkelijk enkele goede hoedanigheden maar alles zelfs het goedever toonde zich bij hem in een verkeerd daglicht. Briescheud van boosheid, stormde hij, soms zelf midden in den nacht, de gevangenis binnen, en als hij zagdat een gevangene op zijn linkerzij of op zijn rug sliep, liet hij hem den volgenden morgen straf toedienen »slaap zooals het behoort op de rechterzijde zooals ik bevolen heb. In de gevangenis haatte en vreesde men hem als de pest. Hij had een nijdig purperrood gezichtallen wisten dat hij volkomen in de macht van zijn dienaar ledka was. Het meest hield hij van zijn poedel Tresorka en hij werd half gek van bezorgdheid, toen Tresorka ziek was. Men vertelde dat hij over Trosorka gehuild heeft als over een vleeschlijken zoonden eenigen veearts jaagde hij weg en zou volgens zijn gewoonte spoedig met hem handtastelijk geworden zijn; toen hij van Fedka hoorde dat er in de kazerne een gevangene was een veearts, die zich zelf gevormd had, en buitengewoon bekwaam was, liet hij hem terstond bij zich roepen: Help mijIk zal je in goud beslaan, als je Tresorka beter maaktsmeekte hij den gevangene. Het was een Siberische boer verstandig en sluw en werkelijk een zoer geschikte veearts. »Ik bezie Tresorka goed," vertelde de gevangene later, lang na zijn bezoek bij den majoortoen de zaak reeds vergeten was »ik zie de hond ligt op de divan op een wit kassen ik zie dat een ontsteking weldra volgen zaldat de hond adergelaten moet worden en dat- hij dan beter zal worden En ik denk bij mij zelf

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1