B i n n e n 1 a 11 d. Allerlei. noodiging van de engelsche regeering) eD ongetwijflde zijne aanleiding vond in de aangename herinnering der wederzijdsche bezoeken bij de jongste aanwezigheid der fransche en britsche eskaders in de Middellandsche Zee. Gepaste maatregelen zullen worden genomen om blijk te geven van de hoffelijkheid waartoe dit bezoek do gelegenheid biedt. RUSJ7AMP. Het bestuur van de stad Moskou heeft den franschen admiraal Gervais uitgenoodigd met eenige officieren een bezoek aan die stad te brengen. TURKIJE. Te Konstantinopel is eene quarantaine van tien dagen opgelegd aan schepen, komende uit Alexan- drië Tripoli en Jaffa met het oog op het uitbreken der cholera Te Djeddah zijn ongeveer 4200 personen aan die ziekte overleden. De epidemie nam echter af. Men bevestigt, dat de Porto geneigd is om de onder handelingen met Engeland over het ontruimen van Egypte te hervatten. ZUTTSERLAH 1). Uit Mürren bij Interlaken wordt berichtdat do bekende reiziger Stanley daar op eene wandeling het linkerbeen gebroken heeft. ZUIM-AMI2RIKA. De heer Claudio Vicunia is tot president der chileensehe republiek benoemd met ingang van 18 September a.s. T W E E S» E K A M E it. Door de regoering is de bekrachtiging aangevraagd van de tusschen Nederland en Groot-Brittanië gesloten overeenkomst omtrent de grenzen op Borneo. Met medewerking van den Sultan van Boe- loongan is nopens Serawak Broenei en het verst van die verwijderde gedeelte van Britsch Noord-Borneo de waterseheidiug als grens aangenomen. Ten aanzien van de grens aan de Oostkust van Borneo, komt de Simengaris-rivier op Nederl. gebied liggen. Het eiland Sibittik wordt in tweeën verdeeld tusschen Nederland en de Borneo-maatschappij. De thans zeer nauwkeui'ig omschreven grenslijn voor komt alle moeielijkheden ten opzichte van Borneo. De nederl. regeering had geweigerd om het eiland Si bittik geheel te doen behooren tot Britsch Noord-Borneo. In de op den 28 gehouden vergadering van den raad der gemeente WIerisigerwaard word, na opening der vergadering ou voorlezing der notulen, het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen ledende heeren C. Dz. Rezelman en R. D. Kaan, aan de orde gesteld, waarvoor beide heeren zich verwijderden. Mot algemeeue stemmeu word besloten heu opuieuw als ledeu van den raad toe te laten, waarvan hun, ter vergadering teruggekeerddoor den voorzitter mededeeling werd gedaan. Daarna werd ter tafel gebracht en den leden aangeboden de rekening der gemeente, zoomede die van het burgerlijk armbestuur, beide over het dienstjaar 1890. De gemeente-rekening bedraagt in ontvang 12429.18' 2, in uitgaaf f 11922 01'/j, en sluit alzoo met een batig saldo van J 507.17. De rekening van het armbestuur bedraagt in ontvang 2750.01, in uitgaaf 2347.991/2, en sluit dus met een batig saldo van 402.011/2. Beide rekeningen zullen worden onderzocht door eene commissie, waartoe werden benoemd de heeren J. D. Schenk en R. D. Kaan. Door den voorzitter werd vervolgens mede gedeeld, dat bij burgemeester en wethouders eene nieuwe politieverordening in bewerking is, welke iu de volgende vergadering in behandeling zal worden genomen; voorts dat van den heer arrondissements-schoolopziener een schrijven is ingekomenwaarbij op eene desbetreffende vraag wordt medegedeeld dat b. en w. de bevoegdheid hebben, het toezicht op de schoolkinderen, die bij slecht wéér genoodzaakt zijn, tusschen den morgen- en middag schooltijd in de school te blijven, ook den hulponderwij zers op te dragen. De heer Gronoman vroeg daarna inlichting omtrent het feitdatterwijl onlangs op de lagere school onderricht werd gegeven in de beginselen der gymnastiek, dit thans weder gestaakt schijnt te zijn. boven wil de ongeduldige mensch spoedig rijk zijn. Hij heeft eenig geld van te voren en hij besluit in brande wijn te handelen, een vermotele onderneming, waaraan veel gevaar verbonden is. Het is mogelijk, dat hij daar voor met zijn rug moet boeten en tegelijk koopwaar en kapitaal verliezen. Maar een brandewijnverkooper richt zich daarop in. Geld heeft hij in het begin weinig, en daarom brengt hij voor de eerste maal zelf de brande wijn in de gevangenis, en zet die natuurlijk voordeelig af. Hij herhaalt die proefneming een tweede en derde maal, en, als hij het toezicht niet in handen valt, breidt hij zijn handel spoedig uit en legt dan op breede schaal den grondslag voor een goede zaakhij wordt onder nemer, kapitalist, houdt agenten en handlangers, waagt veel minder en wordt steeds rijker en rijker. In de gevangenis zijn velen, die alles, tot hun laatste kopekeverkwistverspeeld en doorgebracht hebben lieden zonder handwei'k, maar mot een zekere mate van slimheid en overleg bedeeld. Zulken menschen blijft hun rug nog overig, hij kau nog tot iets dienen, en de door brenger gaat er toe over van dit kapitaal gebruik te maken. Hij gaat naar den ondernemer en verhuurt zich bij hem om brandewijn in de gevangenis te brengen iedere rijke brandewijnverkooper heeft zulk een helper. Hier of daar in de stad is altijd iemand oen soldaat, een burger, soms zelfs een meisje, dat voor het geld van den ondernemer en voor een bepaalde, naar verhou ding zeer hooge belooning in een kroeg brandewjjn koopt en dien ergens op een eenzame plaats, waar de gevangenen arbeiden, verbergt. Steeds proeft de leverancier of de brandewijn goed isen bet gedronkene vult hij aan door waterhet is nu eenmaal zoo, maar een gevangene kan niet kieschkeurig wezen, en het zegt al veel, dat niet al zijn geld verloren is gegaan en hem ten minste brandewijn, welke dan ook, maar toch altijd brandewijn geleverd is geworden. Bij deze leveranciers komen ook de dragers van brandewijn in ossendarmen die hem te voren zijn aangewezen. Deze darmen waseht men eerst nit, vult ze daarna met water op en zoo worden zij in hun natuurlijke lenig- en rekbaarheid bewaard om als Den voorzitter was van een en ander niets bekend hij zeide echter te veronderstellen, dat een der onderwijzers zich eenigen tijd, uit eigen beweging, met dit onderricht bad belast. Op eene desbetreffende vraag van den heer Schenk antwoordde do voorzitter, dat de hooistekers hunne werkzaamheden reeds hadden aangevangen, er tevens bij de leden op aandringende, dat, mocht hun somwijlen ge vaarlijke hooibroeiing bekend worden, zij hem hiermede on middellijk in kennis zonden stellen; het komt toch te veel voor dan dat hieromtrent niet alle voorzorgsmaatregelen moeten worden in acht genomen. Nadat was medegedeeld, dat eene der vrouwelijke patiënten, welke voor rekening der gemeente in het gesticht Meerenberg wordt verpleegd, waarschijnlijk weldra hersteld zal terugkeeren werd de vergadering gesloten In den nacht van den 24 op den 25 is te 's-Gra- venhage in de Rijnspoorlaan eene vrouw door haren man, die meermalen dronken thuis kwam en aldan zijne vrouw mishaudeldo zoo ernstig mishandeld, dat zij den 25 des morgens naar het ziekenhuis overgebracht word alwaar zij denzelfden dag reeds overleed. De kinderen verklaarden in dien nacht omstreeks één uur hunne moeder te hobben hooren gillen. Bij kon. besluit van den 27 is benoemd tot substi tuut-griffier bij do arr.-rechtbank te Amsterdam de heer mr. L. J. A. van Lidth de Jeude, advocaat, tevens plaatsvervangend griffier bij de kantongerechten in het derde en vierde kanton aldaar. Den 27 viel de landbouwer C. S. te Mieuwe Miedorp van den zolder met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Bij de op don 28 te Haarlem gehouden verloting van paarden enz., zijn de volgende hoofdprijzen gevallen op de nevenstaande lotnummers: 14486 1. Eeu coupé trois-cartbespannen met twee paarden, tuigen, compleet. 15958. 2 Een victoria bespaunen met een paard. 4016. 3. Een oliewagen bespannen met een paard tuig compleet. 7429. 4. Een dogcart bespannen met een paard en tuig, compleet. 1085. 5. Een boerenwagen bespannen met een paard. tuig compleet. 24506. 6. Een bruine witvoetmerrie. 22580. 7. Een donkerbruine witvoetruin. 21134. 8. Een zwarte merrie. 8771. 9. Een zwarte rain. 12835. 10. Een bruine poaey. 20509. 11. Een bruine ruin. 11107. 12. Een bruine witvoetmerrie. 22921. 13. Een donkerbruine ruin. 11496. 14. Een grooto zwarte witvoetmerrie. 9889. 15. Een schimmelmerrie. 13732. 16. Een bruine merrie. 16320. 17. Eeu donkere vosruin. 12449. 18. Een bruine witvoetmerrie. 9842. 19. Een bruine witvoet ruin. 19701. 20. Eeu donkerschimmel merrie. 16437. 21. Een bruine witvoetruin. 10042. 22. Eeu bruine witvoetruin. 4151. 23. Een bruine ruin. 6898. 24, Een lichtbruine min. 23407. 25. Een zwarte ruin. 16577. 26. Een lichtbruine merrie. 20305. 27. Een zwarte merrie. 7777. 28. Een bruine rain. De Nederl. Bank heeft den 29 haren rentevoet voor beleeningen en voorschotten in rekening-courant met pet. verlaagd. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Meerliugowaard den heer H. J. Stoopman, in plaats van den heer A. L van Rijn, naar Roelofs-Arendsveen vertrekkende. De arr.-rechtbank te Zntfen heeft een 17jarig jongeling veroordeeld tot twee dagen gevangenisstraf ter zake van het plukken van bloemen in een wandelpark. Te Enkhuizen heeft den 10 Augustus eene nieuwe stemming voor een lid vau den gemeenteraad plaats, doordat de heer J. Sterken voor de op hem uitgebrachte benoeming bedankt heeft. li - fiiifiiTTi 1gaPiiTg'H1iCTiii7rnïM^ilB«TiiiirjriPi^^a^.^Biraf het noodig is, geschikt te zijn om met brandewijn ge vuld te worden. Als de gevangene don darm met brande wijn gevuld heeft, bindt hij dien om het lijf, zooveel mogelijk op een der minst zichtbare deelen van zijn lichaam. Natuurlijk worden hiervoor al de sluwheid, al de streken van een geslepen dief geëischt. Zijn eer staat er voor een groot gedeelte mee op het spelhij moet zoowel de soldaten, die hem begeleiden als de wacht posten bedriegen. En hij bedriegt ze Bij een volleerden dief werkt de soldaat, die hem begeleidt, soms een rekruut, hem in de hand. Natuurlijk wordt deze sol daat eerst goed bestudeerd, en daarenboven de tijd de plaats waar gewerkt moet worden, in aanmerking ge nomen. De gevangene, b.v. een kachelzitter, klimt op een kachelwie kan zien, wat hij uitvoert De soldaat, die hem bewaakt, mag hem bovendien niet naklimmen. Als hij bij de gevangenis komt, neemt hij een muntstuk van vijftien of twintig zilveren kopeken in zijn hand om op alles voorbereid te zijn, en wacht aan de poort op den korporaal van de wacht. Deze betast en onder zoekt ieder gevangene, die van zijn werk terugkomt, en eerst daarna ontsluit hij voor hem de poort der gevan genis. De brandewijndrager hoopt gewoonlijk, dat men hem niet al te nauwkeurig zal betasten. Maar soms komt dit verkeerd nit en voelt men den brandewijn. Dan blijft het laatste middel over de gevangene drukt zwijgend en in het geheim voor de soldaten, den korporaal de ver borgen muntstukken in de hand. Ten gevolge van deze krijgslist gelukt het hem gewoonlijk, dat hij ongehinderd in de gevangenis komt en er den brandewijn inbrengt. Maar soms gelukt het niet, en dan moet men met zijn laatste kapitaal, d. w. z. met zijn rug betalen. Er wordt aan den majoor melding van gemaakt, men striemt het zoogenoemde kapitaal, striemt het zelfs bloedig, de bran dewijn vloeit, tot geld gemaakt, in de staatskas, en de sluiker neemt alle vorantwoording op zich, zonder den ondernemer te noemen, niet omdat hij een afkeer van aanbrengenmaar eenvoudig omdat het verklikken in zijn nadeel zon zijn, men zon hem dan bovendien nog afranselenzijn eenige troost zon wezen, dat zij dan Bij kon. van den 22 n°. 29 is de commissie van deskundigenbenoemd bij kon. besluit van 23 Maart 1890 n°. "28, om advies uit te brengen omtrent de taak, die de zee- en landmachtin onderlinge samenwerking, zullen te vervullen hebben bij de verdediging van het vaderland, ontbonden, onder dankbetuiging aan den voor zitter, de leden en deu secretaris voor de wijze waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. De minister van oorlog heeft eeDe commissie be noemd welke een onderzoek zal instellen naar de al of niet wenschelijkheid van het voeden van den soldaat voor rekening van het Rijk en toekenning van zakgeldon afhankelijk van de dnurto der levensmiddelen. Tot voor zitter dezer commissie is benoemd de kolonel A. A. P. Lanzi ng, commandant van het 6e reg. inf., te Breda. Den 27 is door burg. weth. van Amsterdam aanbesteed het leveren en stellen van tien tweepersoons urinoirs en 10 stnks dubbel speervormige drijf boeien van geslagen en gesmeed ijzer. Laagste inschrijver was de heer J. Kroon te Zaandam voor 2217.50. Den 28 is voor de koogduitsche taal te 's-Graven- hage o. a. geslaagd de heer D. A. G. Vastenou te Helder. Den 28 is te Zwolle voor de hoofdakte o. a. ge slaagd de heer H. van der Gulden te Hoorn. Bij de op den 28 te Groningen gehouden hard draverij, waaraan 9 paarden deel namen, is de prijs van 400 behaald door Jonge Tabor van den heer J. Roele te Buiksloot, de eerste premie 200 door Geraldine en de tweede premie van 100 door Smit O'Brien, beiden van den heer A. Wassenaar te Haren, en de derde premie van 50 door Endioux van den heer Noorderstal te Paterswolde. De schoolbouw aau de Oostzijde te Zaandam is gegund aan den heer J. Ruigenwaard te Egmond aau Zee voor f 30045 en het maken der meubelen aan den heer P. Rings te Zaudvoort voor 5190. De onderwijzer G. J. van der Ploeg te Uitgeest is voor de hoofdakte geslaagd. Den 27 hebben do beide Koninginnen een bezoek aan Baarn gebracht. Luitenant Metelerkamp, de bekende sportman, die den 30 aan de wedrennen te Clingendaal zon deelnemen, is den 29 des ochtends bij de training van een paard op Clingendaal gevallen en heeft een been gebroken. De gemeonteraad van Haarlem heeft den 29 be noemd tot onderwijzers aan verschillende scholen A. van der Wonde te Zwartsluis, G. Max te Spaarndam, H. Langendonk te Haarlem S. van der Meije te Haar lemmermeer en J. Roodnat te Sassenheim en tot onder wijzeres aan do opleidingsschool voor meisjes tot het middelbaar onderwijs mej. M. Gerber, aldaar. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 29 tot tijdelijk wethouder benoemd den heer mr. H. Enschedé, ter vervanging van den heer dr. D. de Haan, zoolang deze tot herstel zijner gezondheid op reis is. Den 29 des avonds kwartier voor tienen is te Haarlem het houten sociëteitsgebouw op het Sportter rein de Phoenix bij het Spaarne geheel afgebrand De vuurgloed was te Zandvoort zichtbaar. De heer mr. Joan Bohl, advokaat te Amsterdam, is benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Van »Engeland's donkerste wildernissen", door gene raal Booth, verscheen de vierde aflevering. Wie nog niet kennis maakte met dit boeiende werkdat een diepen blik geeft in sommiger ellendig bestaandien raden wij de kennismaking ten zeerste aan. Een schatrijke dame te Lyon stierf op 83jarigen leef tijd. In haar testament vermaakte zij als bewijs van dankbaarheid aan den dokterdie haar had behandeld alles wat zich in haar »bonheur dn jour" bevond. Men opende de kast en vondongeopend en onaangeroerd alle drankjes en pillendie de dokter aan de overledene iu de laatste 10 jaren had voorgeschreven beiden afgeranseld werden. Maar hij kan niet bulten den ondernemer, ofschoon uit gewoonte en vroegere overeen komst de slniker voor den afgeranselden rug van den ondernemer ook niet een kopeke rijker wordt. In het algemeen bloeit het spionneereu. In de gevangenis staat de spion niet aan de minste verachting bloot. Afkeer jegens hom is zelfs ondenkbaar. De liederlijke en gemeene adelijke gevangenemet wien ik alle betrekking had afgebroken, was bevriend met Fedka, den oppasser van den majoor, en diende hem als spion, en deze bracht alles wat hij van hom gehoord had, aan den majoor over. Wij allen wisten dat, maar niemand dacht er zelfs aan, den deugniet onder handen te nemen, of hem ook maar te beleedigen. Ik ben echter weder van mijn onderwerp afgedwaald. Natuurlijk gebeurt het dikwijls, dat de brandewijn onge hinderd binnengebracht wordtdan neemt de onder nemer de meegebrachte darmen in ontvangst, betaalt het geld er voor en maakt zijn rekening op. De rekening wijst nit, dat de waar hem zelf reeds veel geld kost, en daarom giet hij, om grooter gewin, don brandewijn nog eens om terwijl hij er opnieuw bijna voor de helft wator bijvoegt en zoo wacht hij, op alles voorbereid den kooper af. Op den eersten werkdag en soms op feestdagen verschijnt een kooper. Dat is een gevangene, die maanden lang als een ezel gewerkt en eenige kope ken bespaard heeft, om alles op den daarvoor bepaalden dag te verdrinken. De arme man heeft reeds lang te voren van dozen dag in den slaap en in zalige verbeel ding na den arbeid gedroomd, en zijn geest in het ver velend verloop van het gevangenisleven door de bekoring er van levendig gehouden. Eindelijk verschijnt in het oosten het morgenrood van den helderen dag. Geld is gespaard geworden, het is noch weggenomen noch gesto len en hij brengt het den brandewijnverkooper. Deze geeft hem eerst zoo veel mogelijk zuivere, dat wil zeg gen, in het geheel slechts twee maal versneden brande wijn maar naarmate de flesschen leeger worden vult hij de verbruikte hoeveelheid terstond met water aan. Voor een glas brandewijn wordt vijf- ja zesmaal meer

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2