guning tot den verkoop van sterken drank in het klein verleend was voor het perceel wijk U No. 13 aldaar, tot 1 Nov. a.s. geschorst, ten einde de vraag te kunnen heoordeelenof dit besluit met de wet in strijd is, voor welk onderzoek de gewone tijd tekort is. De eigenaar van een paard en sjees die den 31 te Leeuwarden een koffiehuis bij de veemarkt binnenging, stelde zijn rijtuig onder het toezicht van een daar aan wezig persoon. In plaats van te wachten ging deze in het rijtuig zitten en reed er mede weg. Onderweg nam hij nog een zijner kennissen op en zoo reed het te za- men er op los, de stad door, naar den Groninger straat weg. Beide personen waren echter niet weinig onder den invloed van sterken drank en de gevolgen bleven dan ook niet uithet rijtuig kwam tegen een boom aan, waardoor het tot staan kwamen de beide mannen ploften er uit. Paard en wagen waren ongedeerd geble ven en werden in veiligheid gebracht en later door den eigenaar afgehaald. De beide mannen zijn naar het po litiebureau gebracht. Op de 46e algemeene vergadering van het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap te Sneek is den 30 o. a. besloten, in 1892 de algemeene vergadering te Am sterdam te houden. Met 145 tegen 36 stemmen werd het hoofdbestuur een krediet van f 1000 verleend tot de uitvoering van plannenom het 50jarig bestaan van het Genootschap waardig te herdenken terwijl het met 109 tegen 74 stemmen gemachtigd werd tot het doen vervaardigen van een gedenkboekbehelzende de ge schiedenis van het genootschap en zijne instellingen en om daarvan aan de leden kosteloos een exemplaar te doen toekomen. Uit de kas van het Genootschap over 1892 werd f 100 toegestaan voor de paedagogische bibliotheek en over 1891 f 400 aan het ondersteuningsfonds. Tot eereleden werden benoemd de heeren professoren C. B. Spruijt en A. J. van Pesch commissarissen der Levens verzekering van het Genootschap en tot lid van ver dienste de heer J. Visser, hoofd van school No. 2 te Sneek. Door den heer J. Mulder van Groningen werd ingeleid het vraagpuntDe verhouding van het hoofd der school tot de daaraan verbonden onderwijzers. Na eene belangrijke gedachtenwisseling werden door de ver gadering toestemmend beantwoord de volgende vragen 1. Moeten de onderwijzers met hoofdakte een woordje meespreken waar bet de regeling der schoolzaken betreft? 2. Is het wenschelijk dat dit in de wet op het lager onderwijs worde bepaald Den 30 zijn te Utrecht voor de eugelsche taal lager onderwijs o. a. geslaagd G. J. van Buchem van Wog- num en S. de Boer van Burg op Texel. Bij kon. besluit vau den 30 is benoemd tot broe der in de orde van den Nederl. Leeuw de gepens. con ducteur der artillerie le klasse C. A. Lankhout, thans militair wachter en waarnemend conducteur der artillerie op het fort bij Vechten en drager van de medaille der Citadel van Antwerpen. Den 30 des voormiddags sloeg te Westzsaan de bliksem in den pelmolen de Duinmaijer en den houtzaag molen de Groene Jager, zonder brand te veroorzaken. Den 30 is te Ede de boerenhofstede De Groote Mis pel onder Lnnteren afgebrand en den 31 een bovenhuis onder Twelloo, waarin de bliksem was geslagen. Den 30 des avonds vielen te 's-Hertogenbosch on geregeldheden voor. De menigte had sedert geruimen tijd tegen de politie in het algemeen en tegen den com missaris van politie in het bijzonder grieven, welke niet minder waren geworden door het vellen van een vrij on gunstig oordeel over de politie in den raad, in verband met aanmerkingen over de wijze van inning en verant woording der marktgelden. In den avond van dien dag trok ken, na afloop der muziekuitvoering in het plantsoen, ouge- veer 500 mannen en jongens, welk aantal langzamerhand vermeerderde, zingende door de straten en stil blijvende staan voor de woning van den commissaris, alwaar gezongen werd een op de politie vervaardigd lied. Op hetOrtheneinde ondervond de troep tegenstand. Een tiental agenten, met de sabel in de hand, joegen daar de menigte uiteen. De politie werd inmiddels door maréchaussées versterkt. Den 31 des avonds was het weder zeer rumoerig. Duizenden menschen waren op de been en verschillende groepen Toen hij zag, dat wij het er op gezet hadden te zwij gen en geen acht op hem te slaan, werd hij vuurrood en begon van woede te beven. Naast hem in een hoek stond een groote bak, waarin al de sneden brood opge stapeld lagen, die voor het middag- of avondeten dei- gevangenen bestemd waren. Zij was zoo groot, dat er plaats genoeg was om brood voor de helft der gevan genen in te bergen. Nu was ze ledig. Hij vatte de bak met zijn beide handen op en hipld ze boven ons hoofd. Hoewel moord of toeleg tot moord de geheele gevange nis met buitengewone onaangenaamheden bedreigde, verhooren, onderzoekingen, versterking der strenge maat regelen waren de gevolgen, waarom zelfs de gevan genen alles deden om het niet tot zulke uiterste maat regelen te laten komenen hoewel dat thans het geval was, zwegen echter allen en wachtten af, wat ge beuren zou. Geen enkel woord om ons te helpen. Geen enkel teeken van afkeuring tegen Gasin Zoo groot was hun haat tegen ons Het was duidelijk dat het ge vaar, waarin wij verkeerden, hun pleizier deed Maai de zaak nam een gelukkige keer juist wilde hij de bak op ons laten neerkomen, toen iemand uit den gang riep »Gasin, de brandewijn is gestolen Hij wierp de bak op den grond en stormde als een krankzinnige de keuken uit. »Nu, God heeft u gered!" mompelden de gevangenen. En nog lang daarna spraken zij er van. Ik heb niet vernomen, of het stelen van den branden- wijn waar was, of ter juiste tijd verzonnen om ons te redden. 's Avonds, het was vroeg donker, liep ik vóór het sluiten dor kazernen langs de palissade en een zonder linge droefgeestigheid overviel mijlater in mijn geheele gevangenisleven heb ik zulk een droefgeestigheid niet gekend. De eerste dag in de gevangenis is hard waar ook, hetzij in de gevangenis, hetzij in de kazematten of de werkplaats voor den dwangarbeidIk herinner mij, dat mij vooral één gedachte bezig hield, die mij al den tijd van mijn leven in de gevangenis als mijn schaduw vervolgde een ten deele niet te verdrijven gedachte waaronder sommige zeker 400 a 500 man sterk, zongen een liedje tot verguizing van den commissaris van poli tie wiens woning door agenten afgezet was ter voor koming van het inwerpen der ruiten. Van eenige gas- lantarens werden de glazen verbrijzeld. De politie en de maréchaussées hadden de handen vol om grootere onge regeldheden te voorkomen. Den 1 verzamelde de menigte zich tusschen half tien en tienen en bedreigde zij de door de agenten aan de Zuidwillemsvaart afgezette woning van den commissaris van politie tegen wien de verbit tering even groot was. Den 2 herhaalden de wanorde lijkheden zich, niettegenstaande de burgemeester persoon lijk tot kalmte aanspoorde en bij bekendmaking ver zocht had zieh rustig te houden. Don 3 des avonds vaar digde de burgemeester eene proclamatie uit, waarbij elke samenscholing van meer dan drie personen van 's avonds tot 's ochtends 3 uur wordt verboden. Beroepen naar de ned. herv. gemeente te Scher- merhorn ds. Heringa predikant te Purmerland. Men schrijft ons Dat het draineeren een der beste middelen isom het weiland van overtollig water te bevrijden wordt nog niet algemeen door de landbouwers geloofd ten miste nog niet te Spanbroek. Toch hadden zij er zich den 31 van kunnen overtuigen. Toen had n.l. op het laud van den heer H. J. K. van den Steen het school feest plaats en hoewel het de vorige dagen veel had eregend was de grond die gedraineerd isuitstekend droog. In de op den 31 gehouden vergadering van den ge meenteraad van Texelwerd na opening der vergade ring voorlezing en goedkeuring der notulen, door den voorzitter medegedeeld dat de heeren W. Elens, H. A. Bijleveld en P. Dijkstra hunne benoeming tot onderwijzers in deze gemeente aannamen, alsmede de dames R. Roeper en H. Koorn hare betrekking als onderwijzeres. De rekening der gemeente over 1890, die van het algemeen armbestuur, die der bank van leening en van het weeshuis zullen door eene commissiebestaande uit de heeren J. Roeper, B. Boon G. K. Brouwer en C. P. Keijser, worden on derzocht. Namens burg. en weth. werd door den voor zitter ter kennis der leden gebrachtdat bij onderzoek is geblekendat een som van f 10000 a 4 pet. met */4 pet. provisie ter leen kan worden verkregen ter bestrijding der kosten betrefiende de verbetering der haven. Nadat besloten was, de leening op die voorwaarden te sluiten werd voorlezing gedaan van de lijst der sollicitanten voor de met 1 Oct. open vallende betrekking van hoofd der school te De Cocksdorp, welke lijst de namen bevatte van Jb. de Groot en K. Van 't Veer, beiden te Oudkarspel, A. Plaat te Alkmaar, H. E. Morra te Leerdam J. de Groot te WinkelC. Tijm te Terschelling C. Schaap te den Burg op Texel en W. Vallentgoed te Haarlem. Door den heer P. Deuzeman hoofd der school te Den Hoorn was echter een adres bij het gemeentebestuur ingediendverzoekende verplaatsing naar De Cocks- lotsverbetering. Van den dis- Haarlem was een brief het voorstel het verzoek van den heer Deuzeman toe te staan. Nadat het voorstel van den heer Drosom de behandeling van het adres tot eene volgende vergadering te verdagen met 10 tegen 2 stemmen was verworpen, werd na warme besprekingvooral met het oog op de geldelijke belangen der gemeente het verzoek van den heer Deu zeman ingewilligd met 10 tegen 1 stem die van den heer Dros terwijl de heer Boon zich buiten stemming hield. Aan mej. Schreuder te De Cocksdorp werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken. Het verzoek van mej. Boeling- Hesse, vroedvrouw te De Cocksdorp, om eene gratificatie, word met algemeene stemmen afgewezen. Den 31 ontlastte zich op Texel een hevig onweder, gepaard met zwaren hagelslag en regen. In de nabijheid van Oosterend werd aanmerkelijke schade aan de telegraaf lijn toegebrachteenige schapen werden in de weide doodgeslagen, terwijl eene woning door den bliksem werd getroffen. Een muur en een schot werden beschadigd doch brand werd niet veroorzaakt. Den 31 zijn nog de volgende ongelukken door den bliksem ontstaan: te Papsouw, gemeente Hof van Delft, dorp met het oog op tricts-schoolopziener te ingekomenbevattende voor mij ook thans nog: de gedachte aan de ongelijkheid der straf voor een en hetzelfde misdrijf. Zonder twijfel kan men misdrijven zelfs niet bij benadering met elkander vergelijken. Bij voorbeeldTwee verschillende personen hebben ieder een mensch vermoord alle omstandigheden waaronder de moord heeft plaats gehad worden in over weging genomenen beiden personen wordt dezelfde straf opgelegd. En toch bedenke men eens welk onder scheid in hetzelfde misdrijf isDe een b.v. heeft iemand vermoord om niets, om een ui: hij is op weg gegaan, heeft eeu reizenden boer vermoord, die niets bij zich had dan een ui: Wat, vader! Je hebt me op roof uitgestuurd, een boer heb ik vermoord, en niets dan een ui bij hem ge vonden. Dwaas Een ui is niets dan een kopeken Honderd zielen dat zijn honderd uien, daar heb je een roebel bij elkaar!" (Gevangenislegenden) En de ander is moordenaar geworden bij het verdedigen der eer van zijn verloofde, zijn zuster, zijn dochter. De een heeft als landlooper iemand vermoordom zijn leven en vrijheid te verdedigenniet zelden stervend van honger en de ander slacht kleine kinderen louter uit pleizier om te moorden om het warme bloed aan zijn handen te voelen, om aan hun angst, aan hun laatste beven als een duive onder zijn mes zich te verkwikken. En wat geschiedt? Beiden, de een zoowel als de ander, komen in een en hetzelfde tuchthuis. Natuurlijk is er verschil in den duur der opgelegde straf. Maar dit verschil is vergelijkender wijs, gering terwijl het verschil bij een en hetzelfde soort misdrijf onnoemelijk groot is. We willen echter aannemen, dat het onmogelijk is dit onder scheid te vereffenen, dat het in zijn soort een onoplos baar vraagstuk is, de kwadratuur van den cirkel, dat willen wij aannemen. Maar als deze ongelijkheid ook niet bestond dan moest men op een ander onderscheid lettenhet onderscheid in de gevolgen der straf. Er zijn er, die door den dwangarbeid verkwijnen en wegteren en anderendie bij hun komst in het tuchthuis zelfs niet wisten, dat er op de wereld zulk een vroolijk leven is zulk een gezellige kring van vermetele gezellen. Want in de gevangenis komen er zulken. Daar is b.v. brandde een hooiberg af, terwijl de daarbij nieuw gebouwde woning door de brandweer behouden werd te Breda waar drie zware onweersbuien zich ontlastten sloeg de bliksem in de celgevangeniszonder noemenswaardige schade te veroorzaken in eene stalhouderij in de Zout- straatwaar een schoorsteen met een deel van het dak vernield werd en in een huis en de prot. kerk te Gin- nekenwaar veel schade toegebracht werd nabij Grave werd een veulen doodgeslagen. De arr. deurwaarder D. B. te Heerenveen, die den 31 voor den rechter van instructie moest verschijnen en gezegd werd heimelijk zijne standplaats te hebben verlaten zonder orde op zijne zaken gesteld te hebhen, is den 1 des avonds toen hij zes dagen afwezig was geweestteruggekeerd. Bij kon. besluit van den 31 is benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw de heer N. C. M. Koch deurwaarder bij het gerechtshof te Leeuwarden. De gemeente-rekening over 1890 te Anna Pau- lowna bedragende in ontvangst f 16353.725, in uitgaaf f 15982.88 alzoo met een batig slot van f 460.845 is den 31 vastgesteld. Het bouwen van een kinderziekenhuis aan de zee badplaats Loosduinen is den 31 voor f 19895 door den heer H. van Bergen Henegouwen te 's-Gravenhage aan genomen. Den 1 is het gedeelte Noorzeekanaal-Nichtevecht van het kanaal Amsterdam-Utrecht-Gorinchem voor het verkeer opengesteld. Den 1 des avonds te 9.40is te Amsterdam brand ontstaan in de des nachts onbewoonde photographi- sche inrichting van den heer Henricbs Singel 470 bij het Koningsplein, welke zeer gevoed werd door de vele brandbare stoffen in dat gebouw aanwezig. Van het gebouw verbrandden eene verdieping de zolder en de vlieringbenevens de achter gelegen werkplaats. Het archief' van het Potographisch Gezelschap dat bij den heer Henrichs berustte, is mede verbrand. Bij de op den 1 plaats gehad hebbende trekking van premie-aandeelen van de Noord-Hollandsche Ver- eeniging Het Witte Kruis zijn uitgeloot de serieën 1942, 5207,5733, 6597, 3136 en 6206. Bij de daarop gevolgde premie-trekking zijn o. a. uitgeloot van serie 1942 No. 47 met, 15000, 5733 No. 37 met 1000, 1942 No. 39 f 250. Den 3, des avonds, heeft de heer mr. P. J. G. van Diggelen van Zwolle op eene te ÜSoorm, door de Ver- eeniging tot ontwikkeling van politiek leven in Hoorn en omstreken Voorwaarts belegde bijeenkomst, de droog making der Zuiderzee besproken. Den 2 is te Raalte de bliksem geslagen in eene telegraafpaal, daarna in den grond bij het station en ten slotte in het station zelf, zonder belangrijke schade te veroorzaken. In een stuk weiland werd eene koe dood geslagen. Den 2 is te Deventer een jongen van 8 of 9 jaren, die in de Haven hengelde, verdronken. Den 3 werd te Oudorp eene harddraverij gehou den, waaraan 13 paardon deelnamen. De prijs werd be haald door het paard van den heer G. Admiraal, de le premie door dat van den heer T. Zuurbier en de '2e pre mie door dat van den heer P. Meier. Den 4 heeft de weduwe Johannes Otten, geb. Eli sabeth Geurts, te Hees bij Nijmegen, haren 101 geboorte dag gevierd. De Maatschappij tot exploitatie vau voestallen en veetransporten keert over 1890/1 f 48 per aandeel van f 500 uitde directeur ontving van de overwinst 30 pet. of f 2840 en de commissarissen ontvingen 10 pet. of f 946. De heer M. Vismet een paar stemmen boven d e meerderheid herkozen te Zaandijk tot lid van den gemeenteraad, heeft voor die benoeming bedankt. Het prov. kerkbestuur van Noordholland heeft aan den heer T. H. Hoola van Nooten, predikant te Lands meer, na ruim 51jarige evangeliebediening, eervol eme ritaat verleend in te gaan 1 October. De hoogste prijs uit de Haarlemsche paardenloterij (landauer met 2 paarden) is ten deel gevallen aan mej. V. Konijn te Schagen. De sterkte van den eersten ban der dienstdoende een beschaafd mensch, met geweten, bewustzijn en gevoel. Reeds de smart van zijn eigen hart martelt en kwelt hem meer dan alle andere straffen. Hij veroordeelt zich zelf om zijn misdrijf, minder verschoonend, onbarmhar tiger dan de hardste wet. En naast hem is een ander, die zelfs niet eene enkele maal over de moord, die hij begaan heeft, in de gevangenis nadenkt. Hij houdt zich zelfs voor onschuldig. Er zijn er ook, die met voor dacht een misdaad begaan om maar ia het tuchthuis te komen en daardoor van het onvergelijkelijk hardere leven in de vrijheid verlost te worden. Thuis hebben zij op de laagste sport der vernedering geleefd, nooit hun bekomst kunnen eten en voor hun ondernemer van den morgen tot de avond gewerktmaar in het tuchthuis is de arbeid lichter dan thuis, brood is er in overvloed en zoo goed als zij nog nooit hebben gegeten op de feestdagen komt vleesch op tafelbovendien krijgen zij aalmoezen en zijn in de gelegenheid met werken een kope ken te verdienen. Hun omgeving bestaat uit geschikte, in alles ervaren menschen en daarom zien zij op hun lotgenooten met eerbiedige bewondering neerzij wanen te verkeeren in het fijnste gezelschap, dat maar op de wereld zijn kan. Is nu de straf voor allen in gelijke mate voelbaar Maar waarvoor zich met onoplosbare vra gen het hoofd te breken De trom wordt geroerd, het is tijd om in de gevan genis te gaan. IV. DE EERSTE INDRUKKEN. De laatste inspectie nam een aanvang. Na deze inspec tie werden de deuren der kazernen, ieder met een bij zonderen sleutel gesloten, en bleven de gevangenen tot het aanbreken van den morgen opgesloten. De inspectie had plaats door een onderofficier en twee gevangenen. Als bij toeval een officier de inspectie mee maakte, stelde men de gevangenen op het plein opmaar doorgaans had zij in de kazernen plaats. Zoo geschiedde het ook nu. Daar de soldaten zich dikwijls vergisten

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2