E. No. 94 1891. Drie en HTegentigste Jaargang. V11 IJ 1) A fl 7 AUGUSTUS. Officieel Gedeelte. Loodgieterswerkplaats. Aoisterdauisclie Brieven. FEUILLETON. AAHSCHË COIRAVT. Deze Courant wordt SSlnsdag-, Donderdag- en EïterdagaroHd uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ®,8®franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,O®. IA v Prijs der gewone Advcrtentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33 Burgemeester en We thonders van A L K- m a a r brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen inge diende verzoek, met de bijlagen, van .Johannes Ber- niardus Hendricus Burgers, loodgieter alhier, om vergunning tot het oprichten van eene loodgle- Ifiïsh ci'kpIïi4sIs in het perceel aan het Verdroaken- oord, wijk D, No. 32, en dat op Woensdag 19 Augustus 1891 's middags te twaalf uren ten raadhuize ge legenheid wordt gegeven om tegen het «prichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT.. 5 Aug. 1891. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. XLVj Ale men eens nagaat, wat er in de laatste jaren al gedaan is voor de arbeidende klasse in de hoofdstad, slaat men de handen ineen. Als ware het een wedstrijd, zoo hebben de vrienden des volks zich beijverd om voor het lichamelijk en geestelijk heil van den werkman zorg te dragen en nimmer heeft het hun daarbij aan den noodigen steun der ingezetenen ontbroken. Werd er in het buitenland iets bedacht, dat een waarlijk goeden iD- vloed oefende op het arbeiderselement, dan is Amster dam er .meestal al heel spoedig bij geweest om dit denk beeld over te nemen en waar elders iietdadigheidsplauuen schipbreuk leden op het ontoereikende van de financiën, heeft Ne&erland's hoofolstad die ten uitvoer gebracht, zelfs •zonder eenigen bijstand van overheidswege. Zou er dan i ook wel oen stad in Europa zijn met mannen als in Amsterdam, die met hun verworven bezittingen goeddoen, waar hun hand nooden vindt te lenigen Wij zullen niet indiscreet zgn en geen namen noemen, waarvan de dragers hun grootste .eerzucht zoeken in het beoefenen der stille liefdadigheid, dio nimmer wereldkundig worden mag, maar toch willen wij wei verzekerendat er op de grachten en langs do Amstelboorden van Amsterdam families wonen,, die nog nooit geaarzeld hebben, diep in den .aak te tasten, waar zij de heilige overtuiging mochten koesteren, dat haar gave als balsem zou zijn voor menige schrijnende wofld, door armoede of tegenspoed geslagen. Tot dezulkendie ruimschoots van het hunne willen afstaan aan minder bedeelde stadgenooten, behoort ook de directeur der Deli-Maatsehappij, de heer P. W. Janssen, wiens naam in de laatste dagen te herhaaldelijk in verschillende persorganen is genoemd dan dat wij dien hier zouden verzwijgen. De ontwikkeling en het ge luk der burgerij dat is voor den heer Jansen een ideaal, waarvoor aanzienlijke offers hem licht vallen. Zoo iemand kan natuurlijk niet onbeke&d blijven met die g a (12) DOOR I. M. DOiTOJBWIKX. Het oogenblikdat aan de kastijding voorafgaatis voor den veroordeelde verschrikkelijk; ik heb in verloop van eenige jaren menig preventief-gevangene aan den y vooravond van den nootlottigen dag gezien en gadege slagen. Gewoonlijk trof ik de preventief-gevangenen in het hospitaal aan in de ziekezaal voor de gevangenen als ik daar zelf ziek lag, dat vele malen het geval was. Alle gevangenen in geheel Rusland weten dat de dok toren voor hen het minste medelijden hebben. Zij maken nooit tusschen de gevangenen het minste onderscheid zooals dat onwillekeurig allo anderen doen behalve het eenvoudige volk, dat uooit den gevangene smaadt of ver acht om zijn misdaad hoe scbriklijk die ook zijmaar hem alles vergeeft om de door hem ondergane kastijdin gen, om zijn ongeluk. Niet zonder reden noemt het volk in geheel Rusland het misdrijf een ongeluk en de misda digers ongelukkigen. Het is een opvatting vol diepen zin. Ze is van des te meer beteekenis omdat zij onbewust en instinktmatig is. De doktoren zijn in vele gevallen een ware toevlucht voor de gevangenen vooral als zij een lichamelijke straf moeten ondergaan. De preventief- gevangene, die voor den krijgsraad is geweest, weet ten naaste bij op welk tijdstip hjj zijn vonnis zal moeten on dergaan om er zich aan te onttrekken zorgt hij in het hospitaal te komen om het verschrikkelijk oogenblik eenige dagen te verschuiven. Als hij zich weder gezond kan meldenverkeert hij onophoudelijk in een vreeselijken toestand te meer omdat hij bijna met zekerheid weet dat morgeu het noodlottig oogenblik zal komen. Enkelen trachtten uit eigenliefde hun gevoel te verbergen, maar grootsche stichting in Oost-London, die, geboren uit een pennovrucht vau den bekenden Walter Besant. een wel daad is voor de verwaarloosde menigte der wereldstad, in welks donkersten hoek zij is opgebouwd. Het People's Palace aan Mile End Road te Londen is een uitspan ningsplaats geworden voor duizenden, die anders in ledig heid allicht van kwaad tot erger zonden zijn vervallen. Iedere week worden daar uitmuntende, bevattelijke mu ziekuitvoeringen gegeven terwijl een lange reeks van studie- en ontspanningslokalen aan de bevolking van het beruchte Whitechapel de gelegenheid aanbiedt tot ver rijking van kundigheden en vorming van den geest. Het droombeeld van Walter Besant vindt men daar verwezenlijkt en zedelijkheid en humaniteit oogsten er de schoonste vruchten. Zulk eene stichting zou ongetwijfeld ook in Amster dam alle reden van bestaan hebben. Onder de vertegen woordigers der arbeidende klasse, die maar al te vaak uit verveling de kroegen gaan bezoeken en deze gewoon lijk slechter verlaten dan zij erin gekomen zijn, vindt men er velen, die zelf beseffen, dat eene gelegenheid tot onschuldige uitspanning veel goeds kan uitwerken. Nog onlangs heeft de vereeniging «Neerland's Werkman" daar in trachten te voorzien door in de Leliestraat een ver- eenigingslokaal te stichten, waarbij invloedrijke amster- damsche ingezetenen hun steun hebben verleend. In dit gebouw, waarvoor de heer I. Gosschalk belangeloos de plannen ontwierp, vindt men gelijk met de straat een ge zellig ingerichte koffiekamer, waar de liefhebbers van bil jarten hun hart kunnen ophalen. De eerste verdieping wordt geheel ingenomen door een vergaderlokaal, waar nu ■en dan voordrachten worden gehouden door personen die gaarne iets van den schat, hunner kundigheden ten beste willen geven zonder daarvoor een hoog honora rium op te strijken. Verder is er nog een bibliotheek, die in ieders welwillendheid wordt aanbevolen en laog- zamerhand wel zoo goed voorzien zal worden, dat aan aller leeslust voldaan kau worden ïntusschen is deze inrichting alleen bestemd voor de leden van «Neerland's Werkman" en daarmee vervalt dat algemeene bezit, dat juist zoo eigenaardig van het «Peo ple's Palace" is. Eene nabootsing van zulk een voortref felijke stichting ging echter uit den aard der zaak met groote financieele bezwaren gepaard en zou daarom waar schijnlijk nog lang tot de vrome wenschen behoord heb ben, als niet de heer Janssen was gekomen als de ko ning uit het sprookje, op wiens wenken een geheel ge bouw uit den grond verrijst. De bekende directeur der Deli-Maatsehappij wendde zich tot mej. Hélène Mercier en den heer J. A. Tours, wier namen een goeden klank hebben op het gebied der arbeiderszorg, en hij zeide tot hen: Richt gij, puttende uit uwe rijke ondervinding, een gebouw op, waar het volk zich ontwikkelen en ontspan nen kan, en laat de geldzaken aan mij over. Toen werd aan het werk getogen, overal werd onderzocht en ver geleken, naar een geschikt terrein werd uitgezien, kort om, er waren heel wat voorbereidende maatregelen noodig, eer het zoo ver was als thans, nu de eerste steen is j_ legd. Bij die plechtigheid hield burgemeester Van Tien de geveinsde moed bedriegt hun modegevangenen niet. Allen begrijpen wat hun wacht en zwijgen uit menschen- liefde. Ik heb een gevangene gekend, een jong mensch, een gewezen soldaat, veroordeeld wegens moord, die ge straft moest worden met het volledig getal stokslagen. Hij was zoo angstig, dat hij aan den vooravond waarop hij gekastijd zou worden besloot een flesch brandewijn leeg te drinken waarin hij snuif had gedaan. De tot stokslagen veroordeelde heeft altijd voor het beslissende oogenblik brandewijn gedronken die hij zich te voren heeft verschaft, dikwijls voor een fabelachtig hoogen prijs; hij zon liever zes maanden het hoogst noodige missen dan niet een kwart liter te drinken vóór de voltrekking van het vonnis. De gevangenen gelooven dat een dronken mensch minder pijn heeft van de stokslagen of zweep striemen dan als hij nuchter is. Maar ik neem de draad van mijn verhaal weder op. Nadat de arme gevangene zijn flesch brandewijn leeggedronken had, werd hij wer kelijk spoedig ziekhij gaf bloed op en werd bewusteloos in het hospitaal gebracht. Zijn borst was door dit geval zoo aangedaandat zich na eenige dagen wisse kentee- kenen van tering openbaarden, waaraan hij een halfjaar later stierf. De doctoren die hem behandelden hebben nooit de oorzaak van zijn ziekte geweteu. Ofschoon de voorbeelden van kleinmoedigheid vóór de straf bij de gedetineerden niet zeldzaam zijn komen er ook voor van een onbevreesdheid, waarover men verbaasd staat. Ik herinner mij menig geval van bijna gevoeliooze vastberadenheid. In 't bijzonder is mij de komst van een afsehuwelijken misdadiger in het hospitaal steeds bijge bleven. Op een mooien zomerdag ging door de zieke zaal het gerucht, dat men 's avoDds den beruchten roover Orlow een gedeserteerden soldaatkastijden en na de kastijding in het hospitaal zou brengen. De zieke ge vangenen vermoedden terwijl men Orlow verwachtte dat de strafoefening wreed zou zijnallen waren in een zekere spanning. Ik moet bekennendat ik zelf zeer nieuwsgierig was om den roover te zien. Reeds sinds lang had ik ongelooflijke dingen van hem gehoord, tlij was een booswicht, zooals er weinigen zijn. Hij had hoven een toespraak, zoo schoon en boeiend, dat de vele genoodigden letterlijk aan zijne lippen hingen. Daarin deed hij uitkomen, hoe de gelegde eerste steen niet het eerste teeken is van de goede werken, door den stichter in Amsterdam tot stand gebracht en hoe hij den heer Janssen steeds heeft leeren waardeeren als een man van mildheid en menschenmin, wiens linkerhand wel degelijk altijd weten moetwat zijn rechter doet en zijn ver stand nooit door ziekelijke goedhartigheid laat beheer- schen. Treffend is de naam, die aan de bewuste stichting, welke in de Rozenstraat verrijzen zal, is gegeven. »®ns Huis" zoo zal zij heetennietwaar, welk een heer lijke poëzie ligt daarin verscholen. »Ons Huis", dat wil zeggen, onze rustplaats, waar wij ons na den arbeid ver- poozen, onze kweekschool, waar wij leeringen en wijze lessen kunneü opdoen, ons toevluchtsoord, waar onze be langen behartigd worden. O, arbeiders van Amsterdam, beseft ge wel ten volle, wat er welhaast voor u in de Rozenstraat zal zijn verrezen, waardeert ge 't wel genoeg, dat in onze zelfzuchtige eeuw voor u een huis wordt op en ingericht, uitsluitend uit liefdadigheidszin Het ontwerp voor «Ons Huis" is geleverd door den bekenden amsterdamschen architect SC. B. Posthumus Meijjes. De benedenverdieping zal niet alleen een ruime leeszaal met aangrenzende bibliotheek- en wachtkamers bevatten, maar bovendien een naar de eischen des tijds ingericht gymnastieklokaal. Daarboven komt een zaal, bestemd voor wetenschappelijke voordrachten, waarbij men van do veronderstelling uitgaat, dat er onder de mannen en vrouwen van Amsterdam die de kunsten en weten schappen beoefenen, velen zullen zijn, die nu en dan gaarne een avond aan hunne bezigheden zullen willen ontwoe keren om het volk voor te lichten en te ontwikkelen. Voor uitvoeringen van muziek, populaire voordrachten, besprekingen van kunstwerken enz. staat in het vervolg deze zaal open, opdat zich veler gezichtskring uitbreide en menigeen aan zijn dorst naar vermeerdering van ken nis zal kunnen voldoen. Op deze eerste verdieping komen verder nog drie kleinere lokaleD waar eenige personen zich tot een club kunnen vereenigen om onder leiding van een heer of dame zich met lectuur aangenaam en nuttig bezig te houden of om den een of anderen cursus te volgen, waaraan de behoefte zich gevoelen doet. Daar kan zich ook een zangkoor oefenen of een groep muziek lief hebbers een orkest vormen. Doch niet alleen voor het geestelijk heil van het opkomende geslacht uit de arbeidende klasse zal door «Ons Huis" worden zorg ge dragen want ook bevindt zich op de eerste verdieping een vertrek, waar aan jonge meisjes onderricht zal wor den gegeven in het koken en in het verstellen van klee deren. De hoogste étage zal eindelijk ingericht worden voor gezellige bijeenkomsten, die op bepaalde tijden ge houden worden en waar zang, muziek, voordrachten en gymnastische oefeningen elkaar zullen afwisselen. Kortom, niets zal onbeproefd worden gelaten om den minvermo genden burgers een plaats aan te bieden, waar zij zich volkomen thuis gevoelen waar zij heen kunnen gaan als 't hun in hunne kelderwoningen of zolderkamertjes te eng wordtwaar zij hun geest kunnen verkwikken koelbloedig grijsaards en kinderen vermoord; het was een mensch met een ijzeren wil en vol trotsch bewustzijn van zijn kracht. Hij was van vele moorden beschuldigd en veroordeeld om door de gelederen met stokslagen gekas tijd te worden, 's Avonds kwam hij in het hospitaal. Het was reeds donker de lichten werden aangestoken. Orlow zag er doodsbleek nitdat sterk uitkwam door zijn dik, gitzwart haar. Hij was bijna gevoelloos. Zijn rug was opgezwollen en zag er groen en geel uit het bloed scheen er door. Den geheelen nacht hielden de gevangenen niet op hem te verplegenlegden telkens versche koudwatercompressen op zijn rug, lieten hem nu op de eene dan op zijn andere zijde liggen gaven hem van de drank in die de dokter bevolen had kortom zij verpleegden hem alsof zij een hunner familieleden of een weldoener verzorgden. Den volgenden dag was hij weer volkomen bij zijn kennis en liep tweemaal de zieke zaal heen en terng. Ik stond er over verwonderd, want hij wa3 den vorigen avond meer dood dan levend bin nengebracht in één keer had hij de helft van het aantal stokslagen gehad waartoe hij veroordeeld was. De dokter had de executie eerst doen staken toen hij zagr dat langere kastijding den misdadiger onvermijdelijk den dood zon aandoen. Eu toch was deze misdadiger klein van gestalte en zwak van lichaamsbouw. Wie maar een maal gevangenen gezien heeftdie tot stokstraf veroor deeld zijn heeft zich ongetwijfeld nog lang daarna hnn vermagerde, leelijke en bleeke gezichten, en hun koorts achtige blikken herinnerd. Ondanks alles herstelde Or low spoedig; zijn sterke wilskracht kwam de natuur te hulp. Hij was werkelijk in goenen deele een gewoon mensch. Uit nieuwsgierigheid maakte ik met hem nader kennis en bestudeerde hem acht dagen achtereen. Met zekerheid kan ik zeggen dat ik nooit iemand ontmoet heb van zulk oeu sterk onwrikbaar karakter. Reeds vroeger had ik te Tobolsk een soortgelijke beroemdheid, een rooverhoofdman gezien. Deze was volkomen een wild dier gelijk, en toen ik naast hem stond en nog niet wist, \KÏe hij was, voelde ik onbewust dat ik een gevaar lijk mensch naast me had. Vooral maakten zijn stomp-

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1