No. 95. Urie en BJegentigste Jaargang, 1891. ZONDAG 9 AUGUSTUS. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ËËRSTJE BLAD. Binnenla n d. FEUILLETON. Herstemmingen gemeenteraad Stadsbericliten. fi H A M. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0.8Öfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. -M4rja_vj Telefoonnummer 23 Aan den kolf- en biljartwedstrijd bij don heer A. Kist te ®uidseli»rw®udebij gelegenheid van de kermis aldaar den 5 gehouden werd aan den kolfwed- strijd deelgenomen door 23 personen. Den prijs verwierf de heer W. Kraakman Pz., de le premie de heer P. Kraakman en de 2e premie de heer C. Zomer, allen van Zuidscharwoude. Aan dien op het biljart namen 13 liefhebbers doel. De prijs werd behaald door: den heer F. Slenters, Alkmaar de le premie door den heer K. Pronk Oudkarspel en de 2e premie door den heer P. de Geus, Zuidscharwoude. Prijzen en premiën bestonden in contanten. J. B. Keizer te Westgraftdijk werd toegelaten tot de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Utrecht is den 6 door de tweede algemeene verga dering van de Vereeniging voor Astronomie, te München gehouden aangewezen als plaats voor de eerstvolgende algemeene vergadering met 33 stemmen tegen 21 op Innsbriick. Bij de op den 7 in de Boorlaan te 's-Gravenhage van wego de afdeeling 's-Gravenhage der Holl. Maat schappij van landbouw gehouden harddraverij, waaraan acht paarden deel namen is de prijs 250 gewonnen door Tabor II van den heer J. Roelofs te Buiksloot, be reden door A. de Ridder; de eerste premie 100 door Koningin van den heer J. J. Lorey te Rotterdam, bere den door A. Koot en de tweede premie 50 door Wil- helmina, behoorende aan en bereden door den heer Bon te Zaandam. Bij kon. besluit van 20 April 1.1. is pensioen ver leend aan P. Schermer, gewezen onderwijzer der open bare lagere school te Schagerbrug, gemeente ®ijpe, van ƒ409 aan J. Roozee, gewezen hoofd der school te Avcn- horn, van 800 bij kon. besluit van 2 Mei aan P. A. Retel, gewezen onderwijzer der openb. school te Eg- mond aan ®ee,van 411; bij kon. besluit van 4 Mei aan W. Groot, gewezen onderwijzer te Hoogwoud, van 269; bij kon. besluit van 23 Mei aan K. Klant, ge wezen hoofd te And ijk, van 667; bij kon. besluit van 29 Juli aan mej. R. J. K. J. de Haan, gewezen onder wijzeres te Kroot-Schermer, van 115. De eerste luitenant der schutterij te Parimaribo de beer C. F. van Weede, is benoemd tot adjudant van den gouverneur van Suriname. In October wordt een examen gehouden ter ver krijging van het getuigschrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling-consulom tot dat examen te worden toegelaten moet men den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben. Nadere inlichting zijn te verkrijgen aan het departement van bnitenl. zaken. (13) DOOR I. M. DOSTOJEWSKA. Zoodra had zich geen »spel" gevormd, of terstond deed een van dat slag bedelaars zich op om zijn diensten aan te bieden. Inderdaad was een spel zonder zulk een hulp onmogelijk. De spelers met elkaar huurden hem voor den geheelen nacht, voor vijf zilveren kopekenhij ver plichtte zich daarvoor den geheelen nacht op wacht te staan. Doorgaans stond hij zes of zeven uur in het donker in de vestibule bij een koude van dertig graden Reaumur op ieder geluid, op ieder gerucht, op iederen voetstap op het plein moest hij acht geven. De majoor of andere wachthebbende officieren deden soms in het holle van den nacht de ronde door de gevangenis. Zij kwamen zeer stil in de kazernen en verrasten de spelers en hen, die eenig handwerk deden, door de kaarsen die men reeds van het plein af zien kon. Als onverwachts het slot aan de deur der vestibule begon te knarsen, was het doorgaans al te laat om zich te verbergende kaarsen uit te blazen en op de brits te gaan liggen. Daar de gevangenedie op Wacht stondalles moest misgelden behoorde zulk een verrassing tot de zeldzaamheden. Vijf kopeken zijn zeker belachelijk weinigzelfs in do ge vangenis maar mij heeft steeds de hard- en onmeedoogen- heid der huurders verbaasdzoowel bij dergelijke als andere gelegenheden. »Je krijgt er geld voor doe dan ook je plicht,was hot argumentdat voor geen tegen spraak vatbaar was. Het betalen van luttele kopeken was voldoende om van een ander alles te eischen zelfs dankbaarhoid. Meer dan eens had ik gelegenheid, ge vangenen hun geld oubesuisd links en rechts te zien ver kwisten en »hun dienaar" om het geringste hard te vallen en hem zijn geld te onthouden. Ik heb dat herhaaldelijk en in menige gevangenis gezien. Beroepen bij de ned. geref. kerk te Furmeren J. Hania te Oosterbierum. Te Roermond is den 4 tot- lid van den gemeente raad gekozen de heer J. Telders lib., met 378 st.: de heer H. Willemsen clericaal, bekwam 369 st. De majoor Scherer met zijn luitenant-adjudant van Vliet en een ordonnans, behoorende tot het kamp te Bergenzijn den 6 aan een groot gevaar ontsnapt toen zij over duin van het kamp zich naar de aangelegde versterkingswerken wilden begeven. Moeilijk als deze rid over de duinen was, is het, niet te verwonderen, dat men, onbekend met het gevaar, met vreugde eene vrij lange vlakte begroette. De ondonnans reed vooruit en zakte, zoodra hij het vlak had betreden, met zijn paard in het drijfzand naar beneden. De majoor en diens adjudant schoten onmid- delijk te hulp, doch het paard van den eene zakte weldra met de achterpooten, dat van den andere met de voorpooten in hot zand wegbeiden wisten zich echter uit hunnen benauwden toestand met hunne paarden te redden. Het paard van den ordonnans zakte inmiddels hoe langer hoe dieper, eindelijk tot den kop toe. Toen kwam er hulp opdagen eu door middel van planken slaagde men er in èn man èn paard uit de gevaarlijke omgeving te verwijderen. Krommenie. Gekozen Jb. van Vliet. Texel. Gekozen A. Dros Az., aftr. lid, en C. M. Kooij burgemeester, met 248 en 180 van de 420 stem men. A. P. Koorn en C. W. Bakker Jr. verkregen 178 en 158 stemmen. Wieringen. Gekozen: J. Kooijman met 112 st.: P. S. Kunt bekwam 67 st. Zandvoort. Gekozen: J. Draijer Jr. met 77 st. en J. van der Valk Hzn. met 68 stemmen. Laatst genoemde werd als oudste in jaren verkozen verklaard daar A. Zwerver mede 68 stemmen bekomen had. Blijkens het memoriaal van burgemeesteren werd »den 8 Aug. 1741 aan Jan Coster met uijtsluijtinghe van alle andere boekdrukkers en verkopers binnen deze stad geaccord. de predikorde der predicanten van de gereformeerde religie alhier tot een civiele prijs te druk ken en te distribueren", zoodat de predikbeurtenlijst den 8 Augustus dezes jaar3 haren honderd ei» vijftigste» jaargang beleefde. Bij kon. besluit van den 3 is o. a. benoemd tot tweeden luitenant bij het wapen der infanterie van het leger in Ned. Indie onze vroegere stadgenoot, de heer V. Schut. Den 6 is te 's-Graveuhage voor de frnnsche taal geslaagd de heer B. MoelcwijH, onderwijzer aan de bijzondere school voor christelijk nationaal ouder wijs alhier. Ik heb reeds gezegd dat in de gevangenis bijna ieder een behalve de spelers zich met eenig handwerk on ledig hield. Slechts vijf gevangenen deden volstrekt niets en legden zich terstond op hun brits neder om te slapen. Mijn plaats op de brits was dicht bij de deuraan de tegenovergestelde zijde van mij, die van Akim Akimytsch als wij ons nederleidenraakten onze hoofden aan elkaar. Hij werkte tot tien of elf uurom een veel kleurige chineesche lantareu te makendie iemand uit de stad hem besteld had en waarvoor hij ruim be taald werd. Hij muntte uit in het maken van lantaarnen die hij volgens methode en zonder ophouden maakteals hij met zijn arbeid gereed was. pakte hij alles bij elkander, breidde zijn matras uitbad tot God en legde zich rustig te slapen. Uiterlijke vorm en orde overdreef hij tot het belachelijkeen hij hield zich zelf bepaald voor een man met een kopzooals bij kortzichtige en middelmatige menschen het geval is. Van den eersten dag af aan mocht ik hem niet lijden hoewel ik mij herinnerdat ik den eersten dag veel over hem nagedacht en mij vooral daarover verwonderd heb hoe zoo iemand in plaats van een schitterende carrière te maken in de gevangenis was geraakt. In den loop van het verhaal zal ik nog meer dan eens over Akim Akimytsch spreken. Maar laat mij eerst het personeel van onze kazernen beschrijven. Ik was gedoemd er vele jaren in door te brengen allen die er waren moesten mijn kameraden worden. Men begrijptdat ik met brandende nieuwsgierigheid allen gadesloeg. Links van mij sliep een troepje Kauka- sische bergbewoners, die bijna allen verbannen waren wegens rooverij en veroordeeld tot verschillende straf. Zij bestond uit twee Lesghinen een Tscherkes en drie Tar taren. De Tscherkes had een somber en norsch uiterlijk hij sprak bijna met niemand en zag altijd nijdig, sluw en met een venijnigen lach om zich. Een der Lesghinen was reeds een oud man met een langen spitsenge bogen neus reeds naar het uiteidijk te oordeelen een ge boren roover. Daarentegen maakte de andere Nourra terstond den aangenaamsten indruk op mij. Hij was nog jong en klein van gestalte gebouwd als een Herkules hij had vlasblond haar en licht blauwe oogen zijn neus was opgetrokkenzijn gelaat had over het geheel iets Den 6 herdacht mevr. wed. F. M. Aghina Dldenburg den dagwaarop zij vóór 25 jaren be noemd werd tot regentes van het r. k. weeshuis. Van de zijde harer mede-regenten en regentessen is die dag niet onopgemerkt voorbijgegaan. Benoemd tot voorzitter van den landraad te Loemadjang (Probolinggo) het lid van den raad van justitie te Makasser (Celebes en onderhoorigheden) de heer ■nr. J. W. Hooi. Van 1 tot en met 7 Aug. zijn aan de bad- en zweminrichting genomen 276 baden waarvan 68 door dames en 79 door onvermogenden. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag Augustusdes avonds 7 uurin den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »Franc et gai", pas redoublé van F. J. Schweins- berg2. Concert-ouverture Burgröschens Hochzeit" Ankunft der Güste", »Hochzeit-Marsch", »In der Kirche", »Landlicher Tauz" van E. Eule 3. »Les rameaux", hymne pour euphonium v. Faure 4. Mosaï- que de 1' opéra »L' ombre" v. Flotow5. Aufforderung zum Tanz" (L' invitation a la valse) v. C. M. von Weber 6. Ouverture zur Oper Pique dame" v. Fr. v. Suppé 7. »Italiana", grande fantaisie v. L. J. v. Baudonck8. »Die Nachtigall", fantaisie de polca voor picolo fluit solo v. Mollenhauer9, »Le réveil du lion", caprice héroïque v. A. v. Kontski; 10. »Revue comique" v. Jos. Kessels. Door den bisschop van Haarlem zijn tijdens zijn verblijf alhier eenige schenkingen in geld ge daan aan de hierna genoemde instellingen H. Domini- cuskerk 500 H. Laurentiuskerk 500; Vincentius- vereeniging f 300 r. c. armbestuur f 300; Piusstichting 300 en r. c. weeshuis f 300. Den 7 werd in café Bellevue alhier aanbesteed het bouwen van eene stoomzuivelfabriek te Heerhugo- waard, naar plannen en onder beheer van den architect, den heer K. Bakker Dz., stationsweg alhier. Ingeschreven, word door: C. Timmerman, Heerhugowaard, f 13500; M. L. Westschool Qaubekke, Kolhorn, f 13000 R. Schreu- der, Kolhorn, f 12500; A. N. van Neck, Helder, f 11997; A. Vis, Oudkarspel, f 10200I. Bakker, Oterleek, f 10050 Rezelman en de Heer, Nieuwe Niedorp, f 10005 J. van Zaliuge, Oudkarspel, f 10000; H. Wijker, Helder f 9777 J. Levendig, Dirkshorn, f 9700; G. Koning Ez. Berk hout, f9685; J. Meijer, Ursem, f 9665; B. Kamp, Heer hugowaard, f 9610; J. Hille Ursem, f 9369; M. de Vries, Heerhugowaard, f 9222K. Schuit, Heerhugowaard, f 9191; P. Mienis, Heerhugowaard, f 8996 en C. en K. Verweel, Oterleek en Alkmaar, f 8172. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. BURGERLIJKE STAN ÏI ONDERTROUWD. 6 Aug. Cornelis Termaat, en Antje Pool. Adolf Jan Gorter en Sijdina Harwijne. Corstiaan Ton- neman en Grietje Harwijne. Abraham For tuin, alhier, en Rachel Diamant, te Amsterdam. van een Finlandsch meisje zijn beenen waren krom ten gevolge van het vele rijden van vroeger. Zijn gansche lichaam was vol lidteekens van bajonetsteken en kogels. In den Kaukasus had hij tot een vreedzaam volk behoord, maar was steeds in het geheim naar vijandige berg bewoners gereden en had met hen invallen op rus- sisch grondgebied gedaan. Ieder in de gevangenis hield van hem. Hij was altijd vroolijk en opgeruimd, vriende lijk jegens allenhij werkte zonder ooit te morrenkalm en opgewekthoewel hij dikwijls met afkeer op het vieze en smerige van het gevangenisleven neerzag en in woede ont stak voor iederen diefstal; en voor bedrog en dronkenschap en in het algemeen voor alles wat onbetamelijk was zijn verontwaardiging toondehij zocht nooit met wien ook twist, maar verwijderde zich met verontwaardiging. Gedurende zijn geheele gevangenisstraf stal hij niets en deed niets wat slecht was. Hij was buitengewoon gods dienstig. Zijn gebeden hield hij stiptin de Vasten voor de Mahomedaansche feestdagen vastte hij als een geest drijver en bracht heele nachten in het gebed door. Allen mochten hem gaarne en hielden hem voor eerlijk. Nourra is een leeuw zeiden de gevangenen en dezen naam hield hij. Hij was vast overtuigd, dat men hem na het einde van zijn straftijd naar huis in de Kaukasus terug zou zenden, en om de waarheid te zeggen, gaf die hoop hem leven. Als men hem die benomen had zou hij vermoed ik gestorven zijn. Reeds in de eerste dagen, dat ik in de gevangenis was, trok hij mij aan. Het was onmogelijk zijn aangenaam innemend gelaat tusschen de slechte sombere on spottende gezichten der andere gevangenen niet op te merken. Toen hij in het eerste half uur van mijn verblijf in de gevangenis mij voorbijging, klopte hij mij op mijn schouder, terwijl hij mij goedig lachend aanzag. Eerst begreep ik niet wat dit beteekende. Hij sprak zeer slecht russisch. Een oogenblik later kwam hij opnieuw in mijn nabijheid en klopte weer op mijn schouder. Dit ging zoo drie dagen door. Naar ik latei- begrepen heb moest dit beteekenen dat het hem leed deed dat hij moegevoeldehoe moeilijk mij de eerste kennismaking met het gevangenisleven vielen dat hij mij zijn vriendschap toonon aanmoedigen en van zijn steun verzekeren wilde. Goede en brave Nourra

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 1