Buit enland. Binnenland. T-r BELCilE. Het onlangs door de Kamer aangenomen wetsontwerpregelende het gebruik van de vlaamsche taal aan de hoven te Luik en Brussel is den 7 door den Senaat met 36 tegen 5 stemmen goedgekeurd. Eén lid onthield zich. DUITSCVUiAUTD. Te Tilsit is tot lid van den Rijksdag gekozen de heer von Reibnitz, liberaalmet 11000 stemmen, tegen 8500 stemmen op den candidaat der conservatieven Weisz. Sedert 1884 was dit district door een conservatief lid vertegenwoordigd geweest. Elzsas-Iiotliarlngen. Volgens de laatste volkstelling is de bevolking in 5 jaren met 38000 inwoners vermin derd hoewel het aantal geboorten veel grooter was dan dat der sterfgevallen. Deze vermindering is alleen het gevolg van het voortdurend vertrek van vele inwoners naar Parijs. EATGEIiAAïB. Den 7 heerschte in de wijk Whitecha- pel te Londen groote opschudding door het gerucht, dat Jack the Ripper weer een moord gepleogd had. Omstreeks middernacht was eene oude vrouw op eene open binnen plaats gevonden, met wonden in den hals en aan een arm, met een scheermes naast zich. Zij verhaalde door een groo- ten man te zijn aangevallen en gewond te zijn, daar zij zich verweerd had. Later is gebleken, dat deze vrouw, omstreeks 70 jaren oud, haren zoon, bij wien zij inwoonde, gezegd had, zich niet wel te gevoelen en daarom voor eenige oogenblikken uit te gaan om lucht to scheppen. De politie helt over tot de meening, dat zelfmoord gepleegd is. De prins en de prinses van Wales hebben een bezoek gebracht aan het russische oorlogschip »Admiraal Kor- niloff", dat te Spithead voor anker ligt. Het bezoek duurde anderhalf uurwaarna met het koninklijk jacht naar Cowes terug gegaan werd. FRANKRIJK. Den 6 is een begin gemaakt met de ontmanteling van Douai, welke binnen twee jaar vol tooid moet zijn. Minister Constans hield den 9 te Baguère de Luchon in eene bijeenkomst der republikeinsche club eene redevoe ring. Hij herinnerde aan den vooruitgang der republiek, die nu voor goed en stevig genoeg is gevestigd om zich tegen iedereen te kunnen handhaven. Behoudens de staatkun de is echter ook de sociale kwestie aan de orde, welke opgelost moet worden. Wat dit punt betreftontwik kelde hij zijn ontwerp tot het oprichten van verzekerings kassen voor werklieden. Men had milliarden gevonden om het leger te hervormen en men zou ook het noodige geld vinden voor dit plan. Het leger is sterkmaar de regeering wil den vrede en daarvoor is het noouig dat het leger sterk zijwant men valt de zwakken aan en ontziet de sterken. Hij voegde er bijdat de regee ring nog een ander ontwerp voorbereidde tot regeling van het landbouwkrediet. Zoodra deze beide ontwerpen aangenomen waren, zou hij het woord laten aan anderen, die jonger waren dan hij, want hij had reeds vele jaren aan dezen strijd deel genomen. ITALIË. De minister van oorlog heeft besloten alle vreemdelingen aan de militaire bureau s te ontslaan onder toekenning van schadeloosstelling. ©OSTENRIJK-HOAiGARIJE. Den 6 heeft baron Bela Horvath zijne drie dochters verloren bij het baden in de rivier Nijarad. Bij de beraadslaging, voorafgegaan aan de aanneming van art. 2 van het wetsontwerp betreffende de admini stratieve hervormingen in de comitaten, verklaarde graaf Apponiji de regeering te zullen steunen ondanks het ongunstig onthaal, dat zijn voorstel gevonden hadnaar zijn oordeel had de regeering het parlement moeten ont binden. Graaf Czapary, president-minister, antwoordde, dat de regeering op den door haar ingeslagen weg tot eene goede uitkomst zou geraken ten opzichte^ van de administratieve hervormingen, welke door dit ministerie zouden worden tot stand gebracht. RUSUAND. De russische gezant te Pekin is gelast zich aan te sluiten bij de vertegenwoordigers der andere groote mogendheden bij hunne stappen in het belang van de veiligheid der christenen in China. De keizer heeft zich met zijne gemalin en zijne kin deren op het jacht Derjava naar Finland begeven, na het eindigen der feesten ter eere van de fransche zee officieren. Een passagierstrein komende van Petersburg is bij Davidtstad in Finland in botsing gekomen met een treinwaarmede de soldaten van het 93 regiment in fanterie van de parade van Willmanstadtvoor den keizer gehouden terugkeerden. Twee soldaten werden gedood,°48 gewond. Tengevolge van een zwaar onweder was de telegraaf onbruikbaar gewordenwaardoor het ongeluk niet voorkomen had kunnen worden. Koning Alexander van Servië is uit Petersburg naar Weenen vertrokken. De keizer vergezeld van de groot vorsten deed hem uitgeleide. Uit Weenen vertrekt hij naar Ischl waar den Keizer zich bevindtom hem te bezoeken. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt gemelddat Rustem-pachade turksche gezant te Londen zich tot den engelschen minister van buitenlandsche zaken heeft gewend" met het verzoek om hervatting van de onder handelingen tusschen Engeland en Turkije over de ont ruiming van Egypte door de engelschen. De minister had geantwoord dat alle andere ministers uitstedig waren en dat hij ondanks zijn levendig verlangen om den Sultan ter wille te zijn, alleen geen antwoord kon geven. Hij was echter van meeningdat in de vier jaren verloopen sedert de onderhandelingen door don heer Henry Drummond Wolff te Konstantinopel over Egypte gevoerdde toestand zoodanig veranderd was dat eene hernieuwing zijner volmacht tot hervatting dezer besprekingen zeker noodig zou wezen. VEREEAflGDE STATEN. Bij eene botsing tus schen een sneltrein en een goederentrein op den Pittsburg- Chicago-spoorweg, op 50 mijlen afstand van Pitssburg, zijn alleen de machinist en de stoker van den sneltrein gedood hoewel verscheidene wagons geheel vernield werden. Geen der reizigers bekwam eenige verwonding. Verkeerde wisselstand was oorzaak van deze botsing. Den 7, des morgens vroeg, is bij Port Byron de schakel tnsschen twee wagens van een goederentrein gebroken een personentrein volgde, doch door den zwaren nevel waren de seinen onzichtbaar en had eene botsing plaatswaarbij tien italiaansche werklieden die in de rookers-afdeeling gezeten waren en een stoker omkwamen. Elf personen werden zwaar en zeven lichter gekwetst. Een der ge kwetsten, een opera-zanger, overleed tijdens het vervoer naar Sijracuse. wisten niet hoe zij mij hun dankbaarheid konden toonen Als het toeval wilde dat wij bij elkaar arbeidden, wilde de een voor den ander mij helpen en streden zij om de eer. Van Alej behoef ik natuurlijk niet te spreken hij hield van mij misschien evenveel als van zijn broe ders. Nooit zal ik vergeten, hoe hij de gevangenis ver liet. Hij bracht mij achter de kazernen daar viel hjj mij om den hals en begon te schreien. Nooit had hij mij vroeger gekast, of had hij geschreid. »Ge hebt zoovee. voor mij gedaan, zooveel", zei hij, «als zelfs mijn vader en moeder niet hadden kunnen doen. Ge hebt een mensch van mij gemaakt, God vergelde het u, i k zal het nimmer vergeten Waar zijt ge thans, mijn goede, beste Alej Behalve de Tscherkessen was er in onze gevangenis ■een zeker aantal Polen, die een geheel afzonderlijken, op sich zelf staanden kring vormden en bijna geen omgang met de anderen hadden. Ik heb reeds gezegd dat zij om hun uitsluiting, hun afkeer voor de russische gevan genendoor iedereen gehaat werdenhet waren ont zenuwde, ziekelijke naturen. In het geheel waren er zes Polen enkelen van hen waren ontwikkelde menschen in den loop van mijn verhaal zal ik meer in 't bijzonder over hen spreken. Van hen kreeg ik in de laatste jaren van mijn verblijf in de gevangenis eenige boeken. Het eerste boek, dat ik las, maakte een vreemden en diopen indruk op mij. Op dien indruk kom ik later terug. Voor mij was ze zeer bijzonder en een ander zal het moeilijk vallen om het te begrijpen. Over sommige verschijnselen kan men niet oordeelen als men ze niet zelf beleefd heeft. Het is voldoende te zeggendat ontberingen des geestes moeilijker te verdragen zijn dan alle lichamelijke kwalen. De man uit het volk, die in de gevangenis komt, vindt daar zijn eigen omgevingmisschien een betere terug. Hij mist voelzijn geboortegrondzijn gezin .maar zijn omgeving niet. Een ontwikkeld mensch daaren ■tegen door de wet tot dezelfde straf veroordeeld als «de man uit het volk, lijdt onvergelijkelijk meer dan de Den 4 is te Birum (Friesland) eene pas vernieuwde boerenplaats, behoorende aan den heer jhr. de Beaufort te Driebergen door den bliksem getroffen en met den voorraad hooi en alle gereedschappen afgebrand. Bij de op den 5 te Zijpe gehouden aanbesteding van eene nieuwe boerenplaats in Ananas is het werk gegund aan den laagsten inschrijver J. Bos van Burger- brug voor 4977. De conducteur-remmer van Hesdie eerst sedert veertien dagen in dienst was is den 6 des avonds van den trein gevallen en overreden. Men miste hem bij de aankomst van den trein uit Rotterdam te Eindhoven het lijk werd zeer verminkt gevonden nabij het wacht huis tegenover de israël. begraafplaats onder Woensel. Den 7 werd door den veldwachter te Aalsmeer aangehouden zekere H. B. op het oogenblik dat hij in onderhandeling was om het door hem van gebroeders W. aldaar gestolen paard van de hand te doen. Den 7 is te Scheveningen de schipper M. Harte velt bij het los maken van een touw toen hij het vis- schersvaartuig Schepen Pansier gereed maakte om naar zee te gaan in zee gevallen doordat door eene hooge zee het touw tegen hem aan werd geslagen. Alle pogin gen om hem te redden mislukten zoodat hij verdronk nalatende eene vrouw met vier kinderenterwijl een vijfde verwacht wordt. Den 7 des nachts is tengevolge van hooibroeing te Hindeloopen de boerenwoning van de weduwe H. Kat, met eenen belangrijken inboedel, waaronder velo Hinde- looper oudbedenafgebrand. Niets kon gered worden en de bewoners ontkwamen met moeite aan de vlammen. Den 7 zijn te 's-Gravenhage voor de fransche taal o.a. geslaagd de dames A. N. W. H. van der Linden en E. Vrijdag te Haarlem den 8 de dames H. van Heemskerck F. de Haan en A. M. van der Leij en de heer A. van Ekeren aldaar; den 10 mej. E. Loreij aldaar. Den 7 en 8 is te Amsterdam voor de hoofdakte o.a. geslaagd H. Laan te Westerblokker. Te 's-Hertogenbosch heerschen typheuse koortsen onder de militairen. De Export-varkensslachterij der firma Thompson Co. te Assen heeft in 1890 ongeveer 39000 varkens geslacht voor uitvoer naar Engeland. Op de door de gemeente Zaandam uitgeschreven 31/2 pet. geldleening groot f 128000 is ingeschreven tot een bedrag van 228,000 tegen koersen tusschen 95 en 100 pet. De gemeente-rekening te Zaandam over 1890 bedraagt in ontvangsten 43 :0+9,10in uitgaven 419616,83V2 en sluit a'lzoo met een voordoelig slot van 12432,261/j. Te Obdam is tot lid van den raad gekozen de heer C. Wiering met 50 st.de heer S. Schilder be kwam 25 stemmen. Het telegraafkantoor in het station der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij te Twisk wordt den 15 voor het algemeen verkeer geopendde diensturen zijn op werkdagen van 821/2 en van 59, op zon- en feest dagen van 812ij2 en van 4lj29 uren. De besturen der kamers van koophandel in Twente hebben besloten, zoodra een nieuw ministerie opgetreden is, hunne bezwaren uiteen te zetten tegen de bepalingen van het kon. besluit van 15 Juli (Staatsblad No. 147) tot uitvoering van art. 4 der arbeidswet. Vijf cadets van het vierde studiejaar der Kon. Mil. Akademie zijnhoewel zij met gunstigen uitslag het officiers-examen hebben afgelegd, niet tot luitenant aangesteld, omdat zij zich in den loop van het studiejaar aan ernstige overtredingen hebben schuldig gemaakt. Zij moeten op 1 September zich op nieuw aan de Aka demie bevinden. Een duitsch onderwijzerdie vroeger als gouver neur van den zoon van den Commissaris des Konings in Noordbrabant bij dezen had ingewoondis thans in Duitschland in hechtenis genomen, als verdacht van het plegen van den diefstal in den nacht van 28 Februari op 1 Maart dezes jaars bij genoemden Commissaris. Door het heerschen der influënza onder de paarden bij de 1, 2, 3 en 4 batterij van het 1 regement veldartil lerie te Utrecht zullen bij die onderdeelen de oefeningen te paard gedurende geruimen tijd gestaakt moeten wor den in verband daarmede wordt de tegen den 18 be paalde opkomst onder de wapenen voor herhalingsoefe ningen voor de tot dat regement behoorende miliciens voorloopig uitgesteld. Commissarissen over het gemeentelijk muziekkorps te Haarlem hebben aan de gemeente verzocht, nu het tijdvak van 3 jaren, ten einde spoedt, gedurende hetwelk de raad eene jaarlijksche bijdrage van 6000 voor het korps verleende die bijdrage tot f 10000 gedurende de twee eerstvolgende jaren te verhoogen, in de hoop dat het daarna mogelijk zal blijken haar gaandeweg weder te verminderen zonder schade aan het gehalte van het korps. Zij verklaren geen kans te zien het gemeentelijk muziekkorps op de bereikte hoogte te houden zoo de bijdrage niet tot het gevraagde cijfer verhoogd wordt. Ook van wege de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier zijn dit jaar tegen de bekende aardappelziekte proeven ge nomen met bouillie bordelaise en kopervitriool speksteen, o. a. te Anna Paulowna en te Wieringerwaard. De verschillende proefvelden zijn in drie deelen verdeeld, een derde is besproeid met bouillie bordelaiseeen derde bestoven met koffievitriool speksteen1 er wijl aan het overige derde niets is gedaan. Opmerkelijk is hetdat op dat gedeelte waarop het middel niet is toegepast, het lof geheel is afgestorven, terwijl de overige velden vol komen frisch zien en volstrekt niet zijn aangetast. Uit de opbrengst zal moeten blijken, in hoeverre het middel met voordeel is aan te brengen; onze berichtgever twijfelt echter geenszins aan de uitkomsten. De secretaris der vereeniging, de heer W. Teengs te Wieringerwaard, onder wiens leiding de proeven zijn genomen, zal zeker gaarne bereid zijn, belangstellenden alle gewenschte inlichtingen te geven. laatste. Hij moet al zijn behoeften en gewoonten onder drukken, hij moet zich leeren verdragen met menschen, die verre beneden hem staangewoon raken in andere lucht te ademen Hij is gelijk een visch die uit het water op het zand geworpen is. En vaak wordt de straf, die voor allen dezelfde is, tienvoudig zwaarder voor hem. Deze waarheid is onwederlegbaar ook dan nog als er slechts sprake is van materieele gewoonten, die hjj moet opofferen. Zooals reeds gezegd zonderden de Polen zich geheel van ons af en vormde een afzonderlijke groep. Van alle gevangenen was er slechts één die zij mochten lijden het was een Finen misschien alleen omdat hij hen amuseerde. Ook de andere gevangenen hielden van hom, hoewel allen zonder uitzondering hem uitlachten. Hij was de eenige bij ons en ik kan zelfs thans niet zonder lachen aan hem denken. Isaj Fanitschnu leek sprekend op een geplakt kippetje. Hij was niot bepaald jong meer vijftig jaar omstreeks, klein van bouw en zwak van kracht, slim en tevens ontzachlijk dom, trotsch en onbeschaamd en tevens laf. Hij fronste steeds zijn wenkbrauwen en had op voorhoofd en wang brandmerken, die hem op het schavot waren ingebrand. Ik heb nooit kunnen begrijpen hoe hij zestig slagen met de knoet heeft kunuen verduren. Hij was als beschuldigd van moord in de gevangenis gekomen. Hij hield een recept van zijn dokter bij zich verborgendat hem kort na de voltrekking der straf, verschaft was. Volgens dit rocept kon hij een zalf bereiden door welke na verloop van ongeveer veertien dagen zijn braudmerken konden verdwijnen. Hij waagde het niet deze zalf in de gevangenis aan te wenden en wachtte zijn straftijd van twaalf jaar af, na ver loop waarvan hij zonder twijfel van plan was vau het recept gebruik te maken. »Trouwen is altijd mogelijk, ik voor mij wil bopaald trouwen", zeide hij op zekeren dag tot mij. Wij waren samen goede vrienden. Hij was steeds in de aangenaamste stemming. Het leven in de gevangenis viel hem licht. Hij was juwelier van beroep en steeds overstelpt met werk uit de stad waar geen enkel juwelier woonde, en hierdoor natuurlijk van zwaren arbeid bevrijd. Hij was ook woekeraar en voorzag tegen procenten en panden de geheele gevangenis van geld. Nog vóór mij was hij in de gevangenis gekomen; een Pool beschreef mij zeer uitvoerig zijn komst, die zeer potsierlijk was en welke ik later zal vertellen. De overige personen in onze gevangenis bestonden uit vier personen van het oude geloof, bejaarde en belezen mannen, onder welke zich ook de grijsaard nit den om trek van Starodub bevondverder uit twee tot drie Klein-Russensombere menschen; uit een jeugdigen ge vangene met spitsen neus, die pas drie-en-twintig jaar oud was maar reeds acht menschen vermoord had; uit een troepje valsche munterswaarvan een hunner de grappenmaker van onze geheele kazerne was; en eindelijk uit eenige sombere en brommige mannen, kaal geschoren en mismaaktwangunstig en in zich zelf gekeerd die met haat en arglist rondzagen en zich voorgenomen had den nog vele jaren gedurende hun geheelen straftijd evenzoo rond te zien hun voorhoofd te fronsente zwijgen en te haten. Dit alles ging mij als in een schemer voorbij op den eersten troosteloozen avond van mijn nieuw leven bedwelmd door stiklucht, rook en damp, mijn gevoel be- leedigd door scheldwoorden en het onuitsprekelijk cynische, en dat bij het rammelen van ketenen te midden van gevloek en schaamteloos gelach. Ik had mij op de kale brits gelegd, mijn kleeren onder mijn hoofd, (een kussen had ik toen nog niet) en mij met een schapenvacht toe gedekt maar het duurde lang zeer lang eer ik kon inslapen, hoewel ik dood moede en als gebroken was van al de onnatuurlijke en onverwachte indrukken van dezen eersten dag. Maar dit was slechts een begin van mijn nieuw leven. Veel wachtte mij nog in de toekomst dat ik nooit had kunnen voorzien, zelfs niet vermoeden. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 2