Stadsberichten. ig kon. besluit van den 8 (Staatsblad Nr. 157), is, uit overweging dat eene vermeerdering der in 's-Rijks schatkist aanwezige gelden noodig is, de minister van financiën gemachtigd om gedurende den tijd, waarin de stand van 's Rijks schatkist dit noodig maaktschat- kistpromesseu uit te geven tot een bedrag van j 5,000,000 Aan A. J. van Kelckhoven gewezen commies 3e klasse te Egmond aan Zeeis bij kon. besluit van den 8 een pensioen toegekend van f 138. De kleermaker Elskamp, die den 8 te Zwolle in on dertrouw was opgenomen met de dochter van schipper Berendsen en des avonds bruiloft vierde ten huize van zijne aanstaande schoonouders te Zwollerkerspelkreeg een hevige twist met zijne aanstaande schoonzusterdie hem ten slotte met een mes twee diepe wonden in het hoofd en in den hals toebracht. De bruigom werd naar Zwolle gebracht, eerst bij de marechaussée om aangifte van het gebeurde te doen en daarna naar den geneesheer om verbonden te worden. Zijn toestand was toen van dien aard dat hij bediend werd. Den 9 des namiddags was hij iets gunstiger. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft den 9 den laatsten dag der Haarlemmerkermis met extra-treinen ongeveer 6000 personen uitsluitend naar Haarlem ver voerd, tegen 7000 in 1890 en 9000 in 1889. Den 9 te 6.20 des morgens kwam de trein uit Kam pen met snelle vaart het station te Zwolle binnenstoomen en hoewel de machinist met kracht de rem aandraaide mocht het hem niet gelukken, de trein tot stilstaan te krijgen, waardoor deze met zooveel kracht tegen de stoot bok, bij don overgang van de perrons, liep, dat deze ge heel verbrijzeld en een gedeelte van het gemetselde per ron vernield werd. Een dikke ijzeren stang van den stootbalk werd verbrijzeld en kwam met zooveel kracht tegen een hardsteenen plint van het station, dat daardoor een stuk er van af werd geslagen. De dienstdoende onderstationschefde heer Braveboer bekwam door die ijzeren stang eene lichte verwonding aan het linkerbeen, terwijl de reizigers er met een hevigen schok en de schrik afkwamen. Onder de in de vorige week voor het tweede ge deelte van het notarieel examen geslaagden behooren o. a. do heeren J. D. Faber van Hoorn en L. Offerhaus van Hcdembllk. Beroepen bij do herst. ev. luthersche gemeente te Enkhulzen dr. J. J. L. Duijvendakpredikant te Weesp. De heeren P. v. Vliet Jr. en D. Lautenbach, bestuurs leden van Patrimonium" te Leeuwardenhebben aan de afdeelingen dier vereenigiug in Friesland te kennen gegevendat de leden der socialistische vereeniging Broedertrouw" in de gemeente 't Bildt door Patrimo nium" gesteund moeten worden, zoolang de heeren land eigenaars en werkgevers het onzedelijk besluit hand haven, hun om dit lidmaatschap alle werk te ontnemen. Dr. A. J. Th. Jonker, predikant te Ellekom, heeft voor het beroep naar Haarlem bedankt. De Prins van Napels zal een bezoek aan Nederland brengen: tegen 25 September wordt hij te's-Gravenhage verwachtalwaar hij door de Koninginnen ontvangen zal worden. Den 10 hebben beide Koninginnen een bezoek ge bracht aan het kamp van Oldebroek. lu de versierde can tine der officieren werden aan de Vorstinnen ver- verschingen aangeboden, waarbij generaal Schneider een dronk op haar uitbracht. Deze hoofdofficier is benoemd tot buitongewoon adjudant van H. M. Alle in het kamp aanwezige officieren werden aan H. M. voorgesteld. Bij de wedren werd de eerste prijs gewonnen door luitenant Altenade tweede door kapitein Hinlopen. De hoofd officieren worden uitgenoodigd op den 11 het middagmaal op het Loo te gebruiken. Den 9 trad in het lokaal van den heer Kos te Schagen mej. Drucker van Amsterdam, presidente der Vrije Vrouwenvereeniging aldaar, voor een talrijk opge komen publiek ruim 200 personen als spreekster op met het onderwerp de vrouw in staat en kerk. Na eerst het een en ander over eigendom en de lasten daar van vooral het bezit van eene vrouw gezegd te hebben, ging mej. Drucker in eene uitvoerige rede, vol met aanhalingen van beroemde schrijvers, de geschiedenis van den toestand der vrouw door alle eeuwen heen na. Bij de Nomadenvolkeren had de vrouw het volgens hare meening zeker het best. Zij deed ten minste alles altijd volgens mej. Drucker wat de man deedjagen, visschen, oorlogvoeren, enz. Toen was er van geen over macht van man of vrouw sprake. Nadat verschillende stammen echter vaste woonplaatsen hadden gekozen en het land bebouwd werd, veranderde die toestandde vrouw verloor hare macht de man werd alleen - heerscher. Zijne hebzucht en zijne eerzucht dreven hem er toe, de vrouw alle macht te outnemen om zelf groot, heel groot te zijn en veel land te bezitten. Om dat land te bewerken waren arbeiders noodig en die arbeiders moest de vrouw hem leveren. Zij werd dan ook in het patriarchale tijdperk reeds op 10, 12 of 14 jarigen leef tijd uitgehuwelijkt, wist dan volstrekt nog niet, dat zij eigenlijk de gelijke van den man was en werd daardoor des te zekerder aan de oppermacht van den man on derworpen. De God van de Joden was eeu man, mannen spraken met hemvrouwen nooit dit alles bewijst ons hoe gering de vrouw geacht werd bij de oude patri archen. In moeielijke tijden echter, wanneer de man geen uitweg zag, nam hij altijd zijn toevlucht tot de vrouw, zeide spreekster en haalde als voorbeelden aan Judith, Esther, Debora. Om den toestand van de vrouw in dat patriarchale tijdperk te schetsen, haalde mej. Drucker vele zinsneden en feiten uit het Oude Testament aan. Onder de Grieken en Romeinen was de man alweder de baas. Bij de Grieken was het zelfs gewoonte niot alleen de levende mannen maar ook de doode te eeren beeld jes bij den haard stelden de gestorven heeren en meesters voor, die zelfs na hun dood nog de baas willen spelen. In de modelrepubliek Atheneal was het er dan ook eene met slaven vervolgde spreekster, toen het toppunt van beschaving werd bereikt, in die republiek was do vrouw een nul. In Rome evenzoo. De vrouw was eigen lijk een sta in de weg voor hen, die aan hun familie naam eer, aanzien en geld wilden verbinden. En dat was toch bet eenige doel van eiken Romein Volgens de wetten van die oude Romeinen worden wij nu nog geregeord,- zoide spreekstor. Hot word tijd, meende zij, dat wij ons aan den invlöed van die reeds eeuwen ge leden gestorven mannen onttrokken en dat wij nieuwe wetten samenstelden, waarin alleen van menschen sprake zou zijn. De godsdienst der Grieken en Romeinen was anders zoo kwaad nog nieter was geen God of hij had een Godin naast zich. Griekenland, zoowel als Rome, zijn door diezelfde vrouwen, die zoo veracht werden en zoo gering werden gèschat, ten val gebracht, zeide mej. Drucker. Eene ongekende weelde een grenzelooze zede loosheid maakten de mannen tot uitgeputte wezens en brachten de staten ten val. Tijdens die weelde werd het christendom gepredikt en maakte spoedig groote vorde ringen, omdat de vrouwen zich er voor spanden en dien nieuwen godsdienst ingang deden vinden. Zij meenden namelijk, dat het christendom hun eindelijk weer rechten zou geven, waarop zij aanspraak hadden. Dit scheen ook zoo te zijn. Hoe hebben de vrouwen zich echter bedrogen gevondenEerst deden zij alles om het christendom te bevestigenzeide spreekster en nauwe lijks had het vasten voet of de vrouwen werden weer evenals voorheen in niets gekend, als nullen beschouwd. Dat was de belooning vóór al hare moeite. In het vervolg haren rede besprak mej. Drucker den toe stand der vrouw tjjdens het feodale stelseltoen de man met het zwaard de vrouw beschermde voor de in vallen der barbaren, maar haar tevens hare rechten ont nam, hoe de katholieke kerkvaders de vrouw beschouwden en wat de katholieke kerk van de moeder van Jezus heeft gemaakt. En hoe laag de mannen ook op de vrou wen hebben neergezien zeide mej. Drucker als er iets gebeuren moestdat de laffe mannen niet durfden dan werden de vrouwen daarvoor aangezocht. Het waren immers de vrouwen die tijdens de fransche revolutie het paleis des konings binnenstormden en het volk lieten zien, dat een koning juist een mensch was als ieder ander? En hadden sommige vrouwen wat veel te zeggen dan waren de mannen bang, dat hun het gezag zou ontnomen worden. Daarom werden zulke vrouwen uit den weg geruimd, b.v. madame Roland. Jammer genoeg helpen andere vrouwen daaraan mee zeide mej. Drucker. De vijanden van de vrouwen zijn helaas te veel andere vrouwen meende spreekster. Aan het einde harer rede wees spreekster er opdat er nu weder eene nieuwe richting is: het socialisme. Als de vrouwen daaraan me dewerkten dan moesten zij van nu af beginnen met er bepaald op te staan, dat bij de socialisten geen sprake meer zou zijn in de wetten van vrouwen en mannen, maar alleen van menscben. Op die voorwaarde alleen zouden de vrouwen de nieuwe richting kunnen steunen. Een ieder raadde mej. Drucker aan, zijne dochters even veel te laten leeren als zijne zoons, opdat èn de dochter èn de zoon ieder door zich zelf door de wereld zou kun nen komen. De vrouw moet niet meer afhankelijk zijn van den man. Debat volgde niet. Eene collecte, tijdens de pauze voor de Bildsche werkstakers gehouden, bracht j 1 36 op. Het Bestuur der Sophia-Yereeniging te Amster dam heeft op zijn verzoek aan burg. en weth. aldaar om de afmaking van honden in het vervolg in plaats van door verdrinking (door de gevulde kar in het water te rijden) door verstikking in een Asphyxatiehok (ver stikkingsoven) te doen plaatshebben, metaaubodtot voor de gemeente kostelooze oprichting van zoodanig hok, ten antwoord ontvangendat volgens de meening van be voegde beoordeelaars het dooden van de dieren door verdrinking, zoowel voor de dieren zeiven, als voor hen die getuigen van de handelingen zijn, veel minder onaan genaam is, dan de door het bestuur bedoelde wijze van dooden en dat dus voor burg. en weth. geone aanleiding bestaat, om het genoemde aanbod aan te nemen. Volgens het verslag, uitgebracht in de 75 jaailijksche algemeeno vergadering van het Fonds ter aanmoedigiug en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Ne derlanden", bedroegen de inkomsten over 1890 f 87,498.97. Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, ad 46,871.13 en de opbrengst der jaarl. collecte ad. f 26,120.97, zijn onder het aangegeven cijfer der inkom sten begrepen de renten van het nationaal huldeblijk ter gelegenheid van wijlen Zr. Ms. 26-jarige rogeering ad f 9,070,33, het subsidie van het Rijk ton behoeve van het Invalidenhuis te Leiden groot 5000, een gift van 20 en een van 25een legaat van 200 en de in gezamelde giften door de commissie te Curasaoad 191.54. Aan 2180 deelgerechtigden werd uit het Fonds 76.032 68 aan gratificatie en toelagen uitgekeerd. Onder die deelgerechtigden waren 308 verminkten uit Oost-Indië, 34 verminkten en 2 nageblevenen van ge sneuvelden in den strijd tegen België, 1163 infirmen blinden en veteranen, 5 oudstrijders van Waterloo, 667 oud-strijders van België en 1 militair van de Amster- damsche landmilitie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van pensioen en gratificatie genoten 51 deelgerechtigden van het fonds daarin doelmatige huis vesting en goede verzorging. De uitgaven voor 1890 van dat gesticht beliepen 9,799,33. Gedurende 1890 werden als nieuwe deelgerechtigden in het fonds opgenomen 7 verminkten uit Oost-Indië en 50 infirmen, en als buitengewone deelgerechtigden voor eene gratificatie van 10 of van 15 in ééns 619 oudstrijders van België. Het getal der sollicitanten bedraagt 893. Do opbrengst van het karweizaad is in den Anna Paulownapolder beneden het middelmatige. Niet al leen laat de hoedanigheid veel te wonschen over, doch oen opbrengst van 1000 ned. ponden per bunder zal wel tot de uitzonderingen behooren de meeste landbouwers zijn dan ook besloten het artikel niet meer te verbouwen. Men schrijft ons uit Kolhorn Voor de lezers uwer courantdie tevens de Schager courant lezen waarin het bericht omtrent alhier ledig staande woningen werd tegengesproken, zij medegedeeld, dat dit bericht niettemin geheel overeenkomstig de waar heid is en thans nog ledig staan in wijk E 5, in wijk F 10 woningen en in wijk G 1 woning. Dat het over het algemeen kleine huisjes zijn wat de correspondent dor Schager Courant zegt: ik heb het tegendeel niet beweerd. Kolhöru bestaat echter uit niet auders dan kleine huisjes. De zaak, waar het op neer komt, is, dat het alhier een zeer ongewoon iets is, want gewoonlijk bestaat er stoeds gebrek aan woningen. In den polder Waard en Hroet wast de haver zeer door op velden, waarop dit gewa9 het meost aan den grond is geregend, zoozeer, dat van het oude gewas bijna niets meer te zien is. Het nieuwe gewas schiet hier welig bovenuitzeer ten koste van de oorspron kelijke haver. In den loop van dezen zomer werden aan de kaasfabriek te Kolhorn proeven genomen met gedeel telijke bereiding volgens Boekel's methode. De uitkomsten zijn onbevredigend waarom men weer tot de oude be reiding overging. De beurtschipper Kolhorn—Alkmaar, den 8 's avonds te Kolhorn aankomende, vermiste den daarop volgenden morgen uit zijn vaartuig 19 ned. ponden suiker en 1 ned. pond tabak. In de den 10 aan do Schagerbrug gehouden ver gadering van de afdeeling Zijpe der Hollandsche Maat schappij van landbouw, werd, na voorlezing en goedkeuring van do notulenbesproken een schrijven omtrent het houden van voordrachten. De vraag of zij nuttig zijn werd toestemmend beantwoord. Of er in de wijze waarop ZÜ zijn gehouden verbetering of wijziging noodig wordt geacht daaromtrent meende men het antwoord schuldig te moeten blijven, vooral omdat in deze afdeeling in de laatste jaren geene voordracht is gehouden. Tot afge vaardigden naar de algemeene vergadering werden be noemd de heeren A. Schermer en J. Marees en tot plaatsvervanger de heer W. Jimmink Dz. Als beoordeelaar van pluimvee op de tentoonstelling zal aan het hoofd bestuur worden voorgesteld de heer T. J. de Beus. Tot bestuursleden werden benoemd da heeren J. de Moor, J. van Beusekom en J. Bood ter vervanging van de heeren M. J. Koelman, A. Bakker en K. A. Kaan, die als zoodanig op den f Januari a.s. behooren af te treden. Bij de bespreking van het reglement der onderlinge brandwaarborgmaatschappij en het schrijven van den heer de Kanter met verzoek een correspondent voor deze af deeling aan te wijzen, was men vrij algemeen van oordeel, dat de brandwaarborgmaatschappij voor de leden gunstig kan werken, terwijl op het reglement geene aanmerkingen werden gemaakt. Alleen achtte men het salaris van den directeur te hoog en de belooning van den correspondent, f 0.10 por aangebrachte j 1.000 verzekerd bedrag, te gering. Aan de afgevaardigden wordt opgedragen daar over in de algemeene vergadering te spreken. De secre taris, de heer J. Peetoom, verklaart zich ongenegen als correspondent op te treden. Ook de andere aanwezigen hebben daarin geen lustdoch aangezien iemand moet worden aangewezen, verklaart ten slotte de heer Bossen zich bereid voorloopig het correspondentschap waar te nemen ter wille van het goede doel. De overige op den beschrijvingsbrief vermelde punten worden aan de afge vaardigden overgelaten. Na eene opwekking aan de leden om zooveel mogelijk deel te nemen aan de ten toonstelling te Alkmaar waarvoor de aangifte bij den secretaris moet geschieden vóór den 16 Augustus a.s., sluit de voorzitter de vergadering. Ü3. P. H. Versteeg predikant te St. I'ancras heeft voor hot beroep naar Hierdeu (bij Harderwijk) bedankt Bij kon. besluit van den 25 Juli (Staatsblad no. 154), is met handhaving van het besluit van Ged. Staten van Noordholland van 1 April j.l ongegrond verklaard het beroep van het bestuur der Vereeniging tot instand houding eener Christelijke school te Beverwijk betref fende do rijksbijdrage, bedoeld bij bovengenoemd artikel, mede over 1890. Ged. Staten hadden toegekend 441.66'/2 voor vier volle maanden, omdat de VereenigiDg geone rechtpersoonlijkheid bezat vóór 10 Maart 1890 terwijl de Vereeniging f 616.50 vroeg. Het Technicum Uittwelcla (koningrijk Saksen) telde in het afgeloopen 24e schooljaar 945 leerlingen die de afdeeling voor machine-ingenieurs eu elektro technicivooral die voor meesterknechts, bezochten. Onder de nationaliteiten treffen wij aan Duitsehland Oostenrijk-Hongarije Rusland Zwitserland, Groot-Brit- tanje Denemarken Holland Italië Rumeuie, Zweden en Noorwegen, Bulgarije, Servie, Spanje enz., uit Azie vooral Java en Sumatra uit Afrika Oranje-Vrijstaat verder Noord- en Zuid-Amerika en Australië. De ouders dezer leerlingen zijn hoofdzakelijk fabrikanten ingenieurs, oigenaars van meelfabrieken en bierbrouwe rijen smedenmechanicistaats- en gemeente-ambte naren en kooplieden. De opname voor hot volgende winterhalfjaar begint 19 October. Opname voor het g r a t i s voorbereidend onderwijs geschiedt van midden Augustus tot einde September. Programma's en jaar verslag zijn gratis op aanvrage bij de directie van het Technicum Mittweida (Saksen) verkrijgbaar. Den 10 is te 's-Gravenhage voor de fransche taal geslaagd mej. J. Dunnewoldtegenwoordig onderwijzeres te Heiloo. ARRONDISSE ME NTS RECHTBANK. 11 Aug. C. Z., huisvr. van J. S., Egmond aan Zee, mishande ling 3 weken gev. C. J. B., Texel, diefstal, opzending naar een rijks opvoedings-gesticht tot 1 Februari 1894. J. K., Winkel diefstal8 dagen gev. P. S., Hoornhuisvredebreukf 3 boetesubs. 3 dagen hecht. J. de G., Berkhout, aanranding der eerbaarheid, vrij gesproken. Tevens werden 2 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 9 Aug. Jan Rike en Cornelia de Groot. Hendrikns Nikolaas Kasper Reurslag eu Immetje Me33elaar. GEBOREN. 8 Aug. Hendrik, z. van Quirinus Snijder en Bregje Langedijk. OVERLEDEN. 7 Aug. Catharina, d. van Cornelis Nol en Grietje Brouwer, bijna 16 m. 8 Alida Maria, d. van Hendricus Johannes Gerver en Johanna Maria Valk, 12 w.

Alkmaarsche Courant | 1891 | | pagina 3